ajvjva paulowjva De afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. Depositie der Zuiderzeevisschers. Voor de voormannen der Zuiderzeevisschers, die gedurende de afgeloopen jaren steeds weer gewezen hebben op de gebreken in de Zuiderzeesteunwet, is de thans aanhangig ge maakte wijziging dier wet aanleiding ge weest voor een aantal journalisten een uit eenzetting te geven van de wenschen der vis- schers. Aan boord van het instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart hebben de besturen van het centraal comité van Zuiderzeevisschers, den St. Eetrusbond en den Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders (afd. Vis- scherij), uitvoerig de belangen der visschers uiteengezet. De heer B. Demmer, voorzitter van het Centraal Comité, heeft aan de hand van de geschiedenis van de drooglegging der Zuider zee aangetoond dat de ontwerpers steeds re kening gehouden hebben met vergoeding der schade, die de visschers lijden. „Wij wen schen, aldus zeide de heer Demmer, voor de visschers, die met veel moeite met jarénlan- gen arbeid een eigen bedrijf tot stand hebben gebracht, niet meer dan zij thans hebben. Maar wij wenschen ook niet minder. De Zui derzeevisschers, die altijd een goeden levens standaard hebben gekend, mogen niet tot den rand van het pauperisme worden ge bracht." De voorzitter van het Centraal Co mité, die reeds meer dan 50 jaar tusschen de visschers woont in Volendam en al de nooden van het visschersvolk kent, wees er op, dat de visschers altijd eb en vloed in hun bedrijf hebben gekend. Maar na slechte jaren zijn altijd jaren van rijke vischvangst gevolgd. De leveranciers en de schippers wa ren altijd bereid op crediet te leveren, wan neer dit in slechte jaren noodig was, want zij wisten dat de visscher, die er naar streefde zoo spoedig mogelijk een eigen schuit te heb ben, in de betere jaren zijn schulden zou be talen. Maar wanneer de Zuiderzee zal" zijn afgesloten, dan zal de visch wegblijven en dan zal al hetgeen de visscher voor zijn be drijf bezit, zijn schuit, de netten, enz. waar deloos zijn. Doordat de jonge krachten uit het bedrijf worden gehaald om hen voor andere beroe pen op te leiden, is een gebrek aan geschool de bemanning op de visscherij vloot ontstaan. Vele visschers moesten met anderen gaan samenvaren en hun eigen schuit opleggen. In dergelijke gevallen werd door de Genera le Commissie overeenkomstig de bepalingen van de Zuiderzeesteunwet steun verleend voor vermindering van inkomsten, doch voor de waardeloos geworden schuit en voor de netten werd niets vergoed. En wanneer de ze samenwerking tusschen de visschers om een of andere reden niet goed ging dan ge beurde het dat beiden weer afzonderlijk moesten gaan varen hetgeen niet altijd mo gelijk was. Sinds 1918 is geen enkele schuit voor de visscherij op de Zuiderzee gebouwd, terwijl vroeger de visschers die het tot een eigen bedrijf hadden gebracht, zoo mogelijk na ongeveer zeven jaren een nieuw schip kochten. De vloot der Zuiderzee is dan ook reeds van ongeveer tweeduizend tot vijftien honderd schepen verminderd. De heer Demmer vertelde van der klachten der visschers over de wijze, waarop de Gene rale Commissie de aanvragen behandelt, en., afwijst. Het komt meermalen voor, dat de Generale Commissie omtrent een zeker geval den burgemeester van de betrokken plaats om inlichtingen vraagt. De burgemees ter, die den toestand van zijn schippersbevol- king als regel niet kent en ook heel moeilijk kan weten, laat den gewoonlijk den veld wachter een rapport samenstellen en dat een dergelijk rapport beïnvloed kan zijn door per soonlijke verhoudingen tusschen een veld wachter en een visscher, is begrijpelijk. En als de Generale Commissie een aanvrage om steun afwijst, dan doet zij dat zonder op gaaf van redenen, zoodat beroep niet moge lijk is. De visschers willen schadevergoeding voor de waardevermindering van hun schuiten en netten, om met dit geld te trachten in een ander bedrijf de kost voor zich en de hunnen te verdienen. Het gaat thans niet aan te zeg gen, dat hun schuiten toch waardeloos zijn en dat daarom geen vergoeding behoeft te worden gegeven. De visschers willen alles doen, zeide een der bestuursleden van de vis- schersorganisaties, bij de conferentie aan boord van de „Prins Hendrik' aanwezig. Maar wat moet ik aanvangen Ik bon thans 47 jaar en heb 25 jaar lang 'n eigem bedrijf. Ik kan toch niet als knecht op een trawler op de Noordzee gaan varen En het visschers bedrijf op de Noordzee kan ik met mijn schuit niet uitvoeren en evenmin met een schuit, gekocht geheel of grootendeels op crediet. De heer B. Demmer verhaalde nog van het schepenkerkhof bij de Haukes aan den Zuidkant van Wieringen, vanwaar de vis schers door de afsluiting van het Amstel- diep niet meer ten Noorden van het eiland hun bedrijf kunnen uitoefenen. Hij verteldde, dat de eischen van de schippers niet overdre ven zijn, want hetgeen zij reeds in 1920 ge vraagd hebben, kwam nagenoeg overeen met de berekeningen, die de subsommissie B. uit den Zuiderzeeraad onder leiding van mr. G. Vissering heeft gemaakt. De scha'dé werd toen berekend op zeven millioen gulden en welke beteekenis heeft dit bedrag in vergelij king tot de totale kosten van de Zuiderzee werken Hij wees erop, dat in de jaren 1929 en 1930 reeds elf millioen gulden visch werd gevangenNa 1890, toen 190.000 ankers ansjovis van de Zuiderzee aan de markt wer den gebracht, is er geen beter jaar geweest dan 1930 met 130.000 ankers. Dit alles zal echter afgeloopen zijn, zoodra de afsluitdijk van de Zuiderzee gereed is. Behalve de schadevergoeding voor schuit en netten vragen de visschers credieten over eenkomstig de bepalingen van de landarbei- derswet. De uitkeeringen voor het leven, die thans op 65-jarigen leeftijd worden gegeven, moe ten op 55-jarigen leeftijd aanvangen. De' vis schers willen ook van voorlichting door veld wachters verlost worden en zij vragen voor lichting van de Generale Commissie door' wettelijk erkende plaatselijke commissies en wanneer dan vragen worden afgewezen, wil len de visschers gaarne weten, waarom dat is geschied. Met een bedrag van totaal 15 millioen gul den zouden alle wenschen der visschers ver vuld zijn. De thans aanhangige wetswijziging komt weliswaar een weinig aan de wenschen der visschers tegemoet, doch nog onvoldoen de. Te Volendam, waar juist op den dag der persconferentie aan den afslag een omzet van een millioen gulden gedurende dit jaar werd bereikt, zag men de visschers, thans nog in hun eigen bedrijf, die over twee jaar broodeloos zullen zijn. Op een Maandag a.s. te Den Haag te houden demonstratieve ver gadering, zullen de visschers zelf nog eens hun wenschen kenbaar maken. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) L. S. In verband met het ingezonden stuk van Jan den Das te Schagen, waarin hij onze Maatschappij aanvalt en in verband met de door ons geplaatste advertentie waarin wij waarschuwen, dat geld aan Jan den Das be taald eerst door ons erkend wordt indien dit in ons bezit is gekomen, willen wij even het navolgende mededeelen Jan den Das heeft van ons gedurende ee- nigen tijd kwitanties ter incasso ontvangen. De afrekening daarvan is steeds langzaam geschied maar toch kwam het geld grooten deels binnen. In Juni van dit jaar zonden wij hem opnieuw kwitanties, toen de Junikwitan- ties moesten worden verzonden, stuurden wij hem die toe met een briefje van de pos ten die nog openstonden. Nadien zonden wij hem ook nog de Augustuskwitanties, hoewel ook toen nog geen afrekening in ons bezit was. Daarmede was echter ons geduld op. De September kwitanties hebben wij hem niet meer toevertrouwd en hebben wij eindelijk door dreigementen en door het energiek op treden van eenige van onze bekende corres pondenten in Noord-Holland op 25 Septem ber een soort van afrekening van hem ont vangen en 135.— in contanten. Wij hebben toen de afrekening opgemaakt en bleek Jan den Das nog 185.— aan ons schuldig te zijn, die wij thans langs gerechtelijken weg zullen opvorderen. Bovendien echter hebben wij berichten ontvangen waaruit blijkt, dat de mogelijkheid bestaat dat genoemde Jan den Das gelden geïncasseerd heeft op eigen gemaakte kwitanties en dat hij deze gelden nooit aan ons heeft verantwoord. Het onder zoek naar de gedragingen van Jan den Das duurt voort. Meer plaatsruimte innemen willen wij niet, aangezien wij niet op het kleinzielige ge scheld van den Das wenschen in te gaan. Het publiek weet, na lezing van het bovenstaan de, voldoende wat de woorden en bewerin genvan Jan den Das waard zijn. Inmiddels teekenen wij, Hoogachtend, N.V. Bouw- en Administratiemaatschappij „DE LICHTSTRAAL." 's-Gravenhage, 8 October 1930. GEMEENTE WIERINGEN. NIEUWBOUW. Naar wij vernemen zal de heer J. C. Klein aannemer alhier, voor eigen rekening op een hem toebehoorend bouwter rein aan de Klieftstraat twee burgerwoon huizen bouwen. KERKCONCERT. Zondag 9 Nov. a.s. geeft de zangv. „Zang en Vriendschap", dir. de heer Hovenier een kerkconóert in de Ned. Herv. Kerk te Hippoltushoef met medewer king van Mevr. Vetter-Hendriks alhier. SUCCES-NIEUWS. Voor de a.s. competitie komt „Succes" gezien het groote aantal le den zij thans telt n.1. 86, nog met een vierde elftal in de gelederen, zoodat de verdeeling dan is Succes 1, 2, 3 en 4, plus een adspi- ranten elftal. AUTO-ONGEVAL. De heer S. P. Bakker Nz. alhier met zijn luxe auto j.1. Zondagnacht van een kermispartijtje te 't Zand huiswaarts keerende reed in de Normèrt met een flink gangetje tegen een telephoonpaal aan. De paal, de schok niet verdragen kunnende knapte af en de auto niet tegen de harde paal bestand, geraakte van voren als een lu cifersdoosje in elkaar, terwijl de heer B. er best af kwam en ongedeerd bleef. Oorzaak tot, nog toe onopgehelderd. De kapotte auto werd door een vrachtauto van Gebr. Kaan opgenomen en naar de garage te H.-hoef vervoerd. Propaganda-filmavond „Bouwat." Zaterdagavond 11 October, gaf bovenge noemde vereeniging een propaganda film avond in „Hotel de Haan", de zaal was ge heel gevuld. Voor dezen avond had men be slag weten te leggen op de nieuwe film der Zuiderzeewerken, van Joris Ivens. De avond werd geopend door den heer M. J. Bosker, die eenige woorden van dank richt te, aan het Gemeentebestuur en anderen be^ langstellenden, welke het houden van dezen avond hebben mogelijk gemaakt. Het verheugt spr. dat zoo veel jongelieden zijn opgekomen, want die moeten wij Juist hebben, jonge mannen, die het hoe en waar om wenschen te weten, van hun arbeid. Spr. hoopt dan ook dat er straks velen zich zul len opgegeven als lid van „Bouwat." (Appl.) Voor het hoofdnummer, kregen we eerst nog een andere film van Joris Ivens te be wonderen, eveneens opgenomen in Holland, deze film speelt te Katwijk, en behandelt een visscherstragedie, in hoofdzaak door wer keloosheid veroorzaakt. Het hoofdnummer, de Zuiderzeewerken is een schitterend stuk werk, de opnamen zijn zoo volkomen, en duidelijk, dat men gedurig, uitroepen hoorde in de zaal, van keurig, mag nifiek. Bovendien was deze film zoo volledig, b.v. het maken en het laten zinken van een zink- stuk, kreeg men in zijn geheel te zien, het baggeren der keileem, met de groote bagger molens. Het steenzetten, zandspuiten, ijzer- vlechten en de betonwerken van de sluizen bouw, alles werd tot in de details voor onze oogen afgerold. Prachtige opnamen uit de lucht vandaan genomen, door onze Marine- vliegenier, van de Kooij. En de clou van deze film was het dicht maken van de laatste opening, in de afsluit dijk Wieringen-Medemblik, de N. W. Polder. Men zag de stroom daar tusschen Kolken, ter wijl in koortsachtigen haast werd gearbeid om het water terug te dringen geweldige kranen, met groote grijpers, onderlossers en wat dies meer zij, lag daar verankerd, en stortte groote hoeveelheden materiaal in het bruizende water om ten slotte het groote po gen met succes bekroond te zien. Het was een schitterend staaltje filmtech niek en wij hebben in deze paar uur meer van de Zuiderzeewerken kunnen zien, dan in een dag kan bezichtigd worden bij bezoek. Het bestuur van Bouwat heeft hare leden dan ook tenzeerste aan zich verplicht, en naar wij vernomen hebben, verdient de heer de Haan ook de dank der vereeniging, aan gezien deze „Bouwat" met raad en daad heeft bijgestaan, om de film op Wieringen te vertoonen. In de pauze, werd met een enkel woord door den Heer Van Meurs, het doel en stre ven uiteengezet van de^reeniging „Bouwat." Behoudens verschiller vakken welke, een herhaling met zich brijen van Lager On derwijs, wordt les gegeven in meetkunde, werktuigkunde, Landmeten, bouw en water bouwkunde, enz. Er wordt eenmaal per week lesgegeven, zoo dit noodig mocht blijken worden de cursus sen uitgebreid. Indien de kas het toelaat wordt studie materiaal in bruikleen verstrekt. Excursies worden gemaakt naar groote wer ken, opbouw- en waterbouwkundig gebied. Voor leergierige jongelui, welke iets meer wenschen te worden in de maatschappij is het dus een geschikte gelegenheid, om meer dere theoretische bekwaamheid op te doen. Na drie jaar volgen der cursus wordt een ge tuigschrift uitgereikt. Vermelden wij nog dat als extra nummer nog een komische tweeacter werd vertoond, een attentie van den Heer de Haan, de aan wezigen aangeboden. De Heer M. J. Bosker sloot vervolgens met een toepasselijk woord deze in alle opzichten geslaagde propaganda-avond. NED. HERV. GEMEENTE. V.C.J.B. Bijeenkomst Woensdag 15 Oct. a.v. 8 uur te H.hoef. Aller opkomst dringend gewenscht. DOOPSGEZ. GEMEENTE Doopsgez. Jongerenkring a.s. Vrijdag 17 Oct. av. 8 uur. in de Vermaning. J.V.O. Zondag 19 Oct. Naar gelang van weersomstandigheden wandel tocht of bijeenkomst in De Vonk met leeren van liedjes en dansen voor pro paganda-avond. Aanv. half drie. Mandoline Vereen. Oost Wieringen. Men m'eldt ons dat de Mandoline Vereeniging Oost Wielingen Donder dag 23 Oct. a.s. een uitvoering zal ge ven in de zaal van den heer Jurrie Lont met medewerking van den be kenden cabarettier den heer Daan Pool Wij behoeven zeker wel niet te zeg gen dat het programma tiptop zal zijn Harmonie. Maandagavond hield de Muziekvereeniging Harmonie hare jaarvergadering in Concordia. Na opening door den voorzitter den heer C. J. Bosker. werden door den secretaris, den heer H. G. Rump de no tulen gelezen, alsook het jaarverslag, welke beiden onder dankzegging wer den goedgekeurd. De penningmeester de heer C- Gorter deed daarop rekening en verantwoor ding. Bij monde van den heer C. Duijn ker bracht de commissie van onder zoek rapport uit dat alles in gQede or de was bevonden en den penningmees ter een compliment diende te worden gemaakt voor zijn uitnemend beheer. Onder applaus werd de rekening goedgekeurd. Er was dit jaar 'n nadee lig saldo, dat echter door het batig sal do van het vorig jaar werd gedekt. Middelen voor meerdere ontvang sten dienen echter te worden beraamd. Als bestuursleden werden herkozen de aftredende heeren C. Gorter, C. Duijnker en C. J. Bosker die hunne functiën weer op zich namen Den directeur, den heer P. Bruul, werd een huldeblijk van f 125 aange boden met dankbetuiging voor de wils klacht waarmede hij in het afgeloopen jaar üe vereeniging heeft geleid het repetitiebezoek is uitnemend te noe men; de samenwerking is allerpret tigst. De eerste winteruitvoeringen zullen gehouden worden op 22 en 23 Novem ber. Dan 'n openbare uitvoering met Kerstmis en Paschen terwijl vanzelf sprekend ook in het a.s. voorjaar nog twee uitvoeringen voor kunstlievende leden worden gegeven. Wordt verder besloten in 1931 om streeks Juni een fancyfair te organisee ren. De steeds grooter wordende uitga ven aan instrumenten noodzaken daar toe; men verwacht goede resultaten. Wordt verder besloten aan het Ge meentebestuur te verzoeken de mu ziektent a.s. jaar te mogen plaatsen in de tuin bij den heer Witvliet, dan kan het publiek plaats nemen op 't school plein. Men is van plan 's Donderdagss vonds de concerten te houden. KEES PRUIS. Men meldt ons dat 24 Oct. a.s. het Tournée-ensemble Kees Pruis zal op treden in de zaal van Bruul te H.hoef. Eenige Persuittreksels omtrent dit gezel schap laten wij hier volgen: ..Haagsche Post: ..tot de weinige artisten, die ten onzent er in slaagden op dit gebied met blijvende resultaten werkzaam te zijn, be hoort Kees Pruis. Hij zoekt het niet in over dreven sentimentaliteit, noch in boertigheid, die grof wordt of speculeert op grollen van dubieus allooi O.H. Courant, HaarlemKees Pruis is in zijn nieuw repertoire, moeten we het nog zeg gen onbetaalbaar Schager Courant traden voor een staand en stampvolle zaal op de zoo gunstig bekend staanden conferencier Kees Pruis., herhaald krachtig applaus.. Stella Seemer maakte, al les saamgevat een uitstekenden en beschaaf den indruk een woord van waardeering voor het bescheiden, correct pianospel van Willem Ciere BURGERLIJKEN STAND Geboren: Hendrik, z.v. A. op 't Ende en van S. Harms. Anna Alida Hendri- ca. d.v. G. W. Timmer en van A. van Veen. Martlia Jantina, d.v. S. Deelstra en van J. van Ham. Nieuwbouw. Voor rekening van den heer J. Prins te Sassenheim zal 'n woonhuis worden gebouwd aan den Grasweg en voor den heer P. H. Nie- kerk eveneens te Sassenheim een woon huis met werkplaats. De bouw van het een en ander zal worden uitgevoerd door den heer S. Th. Reeuwijk, aannemer te Sassenheim Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van den heer R. Waiboer, Kleiweg, den heer G. Baken Boermansweg en den heer P. Raatgers, Zijperdijk, is mond- en klauwzeer uitgebroken. In totaal zijn nu in deze gemeente 13 gevallen waargenomen. A. P. Zondag j.1. gaf de orchestver- eeniging A.P., onder leiding van den heer Snaphaan een uitvoering in Veer burg. De zaal was helaas matig bezet. Jammer voor het orchest Het werkt zoo ontmoedigend en de ijver van di recteur en leden is toch zeer zeker een groote belangstelling van de burgerij waard. Wellicht heeft de kermis te 't Zand ook geen goed gedaan aan het be zoek, want vele jongelui lijken die ker mis niet te kunnen missen De vereeniging zal goed doen het mooie programma van Zondag op 'n andere datum nog eens weer te geven- BKC I - Zeemacht I: 1 - 2. Zondag speelde BKC I een wedstrijd tegen Zeemacht I uit Den Helder. De eerste aanval is voor BKC. Een mooie voor zet van Harder weet de Z-keeper net voor de voeten van Rozenbroek weg te slaan. Een corner op BKC-doel wordt door Harder mooi weggewerkt en dooi' gegeven aan Rozenbroek; deze drijft op doch zijn schot faalt- Er wordt goed spel vprtqond aan beide kanten. Nu krijgt Tauber de bal. geeft liem door aan Rozenbroek; deze naar Post die prachtig in de hoek kopt 1--0. Nu volgt een Zeemacht-aanval en diens midvoor schiet schitterend in de hoek 1-1. Een oogenblik l&ter weet dezelfde speler er 2 - 1 van te maken. Harder probeert bet nog eens met 'n hard schot doch de Z-keeper is op zijn hpede en even later gaat de rust in. Na rust is BKC geregeld in den aan val. doch tot een goed schot komt het niet. Met een aanval op BKC-doel werd do Z-midvoor gewond en nog al ernstig ook, want hij moest het veld verlaten en een andere speler kwam voor hem in de plaats. Het spel gaat nu saai en BKC laat de moed geheel zakken. De stand bleef dan ook zooals het voor rust was 2-1 voor Zeemacht. Het 2e elftal BKC ging naar Succes II en verloor met 4-0. Het 3e ging ook "naar Wieringen te gen Succes III en verloor met 10-1. De aspiranten speelden op eigen ter rein een vriendschappelijken wedstrijd tegen Zwaluwen en wonnen met 6-1. nield waarbij de twee inzittenden, Van Reis- sen en Timmer, zoodanig gekwetst werden, dat laatstgenoemde in hoogst ernstigen toe stand naar het Roode Kruis ziekenhuis werd gevoerd. De Chevrolet bekwam ernstige scha de, maar kon wergesleept worden. De chauffeur van de Chevrolet bekwam geen letsel. DE STREEK. De stand van de nog teveld staande bloemkool is slecht. Door den geduch ten regenval van den laatsten tijd is het ge was nog veel minder geworden, daar vele laag gelegen akkers bijna blank staan. HOORN. Bij het leggen van de nieuwe rio- leering ten behoeve van het te bouwen abat toir is men aan het Keern gestooten op de fundamenten van de voormalige Noorder poort. Verschillende fragmenten en scherven zijn in handen der deskundigen gesteld. PROVINCIAAL NIEUWS. 't ZAND. Aan de Maandag alhier gehouden harddraverij- ter gelegen heid van de kermis, werd door 14 bes te dravers deelgenomen. De uitslag is als volgt: le pr. f 200 Senator Axboud. van Z. Davidson te Iloorn; 2e prijs f 100.- Hardstein van K. Vergay. Amsterdam; 3e prijs f 50- Malie B. van II. Thies. Hoorn; 4e prijs f 25.-. Maggy Henry, van .1. Schoon te Medembiik. De harddraverij werd begunstigd door zeer mboi herfstweer en een tal rijk publiek was van deze wedstrijd ge tuige, welke door de goede regeling, van bestuur en Keurmeesters een zeer vlot verloop had. TEXEL. Boerderij afgebrand. Zondagnacht te 1 uur brak brand uit in de groote boerde rij Leiden in den Polder Eierland. De bedrijfs boer was afwezig. De vrouw kon zich slechts door het stuk slaan van een ruit met haar kind redden. De oorzaak van den brand Is onbekend. De boerderij brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. HEEMSKERK. Autobotsing. Op den Rijks straatweg te Noorddorp (gemeente Heems kerk) zijn Zondagnacht twee luxe auto's een Ford en een Chevrolet, doordat een der be stuurders links reed, met groote snelheid te gen elkaar gereden. De Ford werd totaal ver AUTO - ONGEVAL. De chauffeur slaat op de vlucht. Zaterdagavond is op den weg van Haarlem naar Amsterdam bij Liedebrug een auto van den weg af gereden. De auto blijkt eenige paaltjes langs den weg te hebben aangereden en kwam daarna dwars over de trambaan te staan. Een uit Amsterdam komende tram ont dekte tijdig de auto, maar botste toch nog tegen het voertuig op. In de auto bleek een 52-jarige man uit Haarlem te zitten die eenl ge verwondingen had en bewusteloos was. De chauffeur van de auto was nergens te vinden. Deze schijnt onmiddellijk, nadat de auto op de tramrails terecht kwam, op de vlucht te zijn gegaan. De oorzaak van het on geluk, dat overigens geen ernstige gevolgen had, is nog niet bekend. EEN POSTZAK MET f 1500 VEMIST. Toen Zaterdagavond te halftien de postzak ken op het postkantoor te Winschoten aan kwamen, werd uit de post van Pekela, die in een specialen postwagen per stoomtram, be geleid door een besteller naar Winschoten wordt vervoerd, een postzak met f 1500 ver mist. De politie heeft een onderzoek ingesteld doch tot dusver zonder resultaat. De begelei der van de post is voorloopig aangehouden. Hij verklaart nergens van te weten. DOOR EEN TRACTOR GEDOOD ..Een groenteventer uit Putte N.Br. is .op weg naar huis door den aanhangwagen van een tractor gegrepen en omver geworpen. Het laatste wiel van den aanhangwagen reed hem dwars over de borst. Binnen enkele minuten: was hij een lijk. JACK DIAMOND ERNSTIG GEWOND. Een operatie tot redding van zijn leven. Op den bendeleider Jack Diamond die on langs uit Duitschland werd gezet, is in een hotel te New York geschoten. Hij werd ern stig gewond. Jack ligt op stèrven. Nader wordt gemeld, dat de geneesheeren thans mededeelen, dat zij niet tot opereeren konden overgaan wegens den hachelijken toestand, waarin Jack Diamond verkeert. Hij is gewond in de rechterzijde van de borst, den schedel en de linkerzijde en ligt op ster ven. Diamond zeide dat hij door drie mannen werd neergeschoten, die in zijn kamer dron gen en het vuur openden terwijl hij gedeel telijk op den rand van zijn bed zat. De raadselachtigheid, die den moordaan slag op Jack Diamont omringt, is zoo groot, dat zij veel weg heeft van den beruchten moord op Rothstein (die ongeveer twee jaar geleden doodgeschoten in zijn hotel werd ge vonden.) Toen het bericht van de schietpar tij bekend werd, vulde zich de ingang van het ziekenhuis met een opgewonden menigte. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 13 Oct. 1930. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzea als volgt 66 Vette koeien 220 a 430 han del stug 7 Vette kalveren 60 a 165 Vette kalveren per Kg. f 1 a 1.5011 Nucht. kalv. (slacht) 12 a 34 517 Vette Varkens (zwa re) per Kg. 0.54 a 0.58Zouters per Kg. 0.53 a 0.54, handel matig. MARKTOVERZICHT der vorige week Inge zonden door Jac. Knoop Makelaar in Aardap pelen, groenten en fruit Nassaukade 138; tele foon 81431 Amsterdam. De toestand voor de export is niet rooskleu rig, vooral waar Polen offerten rondstuurt. Industrie a 1.40 is 34 ct. en Witvleezige aard appelen a 1.25 is 70 ct. per 50 Kg. af. Hiertegen moeten de Hollandsche aardap pelen concurreeren. De verwachtingen zijn dan ook voor Eigenheimers en soortgelijke lager prijzen. Eigenheimers uit Zeeusch Vlaan deren komen nog al zieken in voor. Heden 13 October werden de volgende prij zen gemaakt per HL.: Zeeuwsche Bonten 4.- a 4.75; -Blauwen 4 a 4.75; -Eigenheimers 3.30 a 3.50; Flakkeesche Eigenh. 3.40 a 3.50; Spul- sche Eigenh. 3.50 a 3.60; Zeeuwsch Vlaamsche Eigenh. 3 a 3.40; -Industrie 2.50 a 2.70. Ypol- der en Haarl.meer Bevelanders 2.75 a 3.-; -kl. van stuk vallende Blauwen 2.50 a 2.70. Noord Holl. klein van stuk en slecht in de kook 2.50 a 2.75; Hillegommer Zand 2.80 a 3.50; -Drielin gen 2.40 a 2.50; -Bonken 2.20 a 2.50 Drentsche en Overijsselsche zand Eigenh. Nieuwlandsch in balen a 50 Kg. per 100 Kg f 4.50 a 5.00 i

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2