5430 bedraagt. Er is reden om te vermoeden, dat dit aantal op 1 Jan. a.s. wederom zal zijn gestegen. Ook als dit getal terugliep zou de verplichting er reeds zijn, omdat deze reeds geschapen wordt bij een bevolkingscijfer van 4372 plus 1/5 x 4372 (874) is 5246. Nu de wet ons spoedig de verplichting zal opleggen tot het nemen der hierbedoelde maatregelen over te gaan, komt het ons ge- wenscht voor daarmede niet te talmen, om dat wij het nut van een uitbreidingsplan voor deze gemeente zijn overtuigd. Bij het tempo, waarin gedurende de laat ste jaren woningen worden gebouwd, is te verwachten, dat de meest gezochte plaatsen spoedig zullen zijn volgebouwd. Wanneer dan geen rekening gehouden is met de mogelijk heid om door aanleg van wegen of straten op daarvoor geschikte plaatsen, uitbreiding van geschikt bouwterrein te beomen, zal men* om welk groote uitgaven zal vragen, tot een gewenschten toestand te geraken, reeds bestaande panden moeten sloopen, het Indien thans opdracht voor de samenstel ling van een uitbreidingsplan wordt gegeven, zal rekening kunnen worden gehouden met de behoeften, welke zullen ontstaan door de zich nog steeds uitbreidende bloembollencul tuur, de wijziging van de cultuur in den Oostpolder en de drooglegging van de Wie- ringermeer, terwijl gelet kan worden op den aan te leggen spoorweg vanaf station Anna Paulowna naar Friesland, de aan te leggen Rijkswegen vanaf De Kooij tot Van Ewijck- sluis en vanaf Van Ewijcksluis tot NH. Ka naal. Uiteraard zijn wij met den omvang der werkzaamheden aan het ontwerpen van een uitbreidingsplan van nabij niet bekend. Wij hebben in deze ons doen voorlichten door den Hoofd-Ingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat en den Secretaris der vaste Com missie voor uitbreidingsplannen in Noordhol land. Volgens deze tot oordeelen bevoegde autoriteiten vereischt de voorbereiding der plannen een nauwgezette en uitvoerige stu die, terwijl de uitwerking der plannen slechts kan worden toevertrouwd aan terzake kun dige architecten. Wij hebben, zooals U bekend is, ons in verr binding gesteld met den Wieger Bruin, leider van het Adviesbureau der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbrei dingsplannen. Deze heeft zich bereid ver klaard in vereeniging met den heer Dekker, Architect te Schagen, de genoemde taak op zich te willen nemen tegen een honorarium van 2700. Aan bijkomende kosten voor het vervaardigen van kaarten, reiskosten en di versen moet nog op 600.- gerekend worden. Wij ontveinzen ons niet, dat dit een be langrijk bedrag vormt, hetwelk in hoofdzaak ten goede komt aan het toekomstig geslacht, doch de overtuiging, dat wij het onze hebben bijgedragen om moeilijkheden voor de toe komstige bestuurders dezer gemeente te voor komen, is zeker een offer waard. Met vrijmoedigheid stellen wij U mitsdien voor het maken van een uitbreidingsplan aan de heeren Wieger Bruin en Dekker op te dra gen. 8. Voorstel tot wijziging- der verorde ning tot verdeeling der gemeente in stemdistricten. Naar dit ontwerp zullen, naar de kie zerslijst 1930-1931 de stemdistricten de volgende aantallen "kiezers omvatten I 825, n 783, III 554, IV 419.) Voorgesteld wordt de gemeente bij de stemming ter verkiezing van leden van den Raad als volgt in stemdistricten te verdeelen: Stemdistrict I. Molenvaart van Van Ewijcks vaart tot spoorbaan, Nieuweweg, Spoorbuurt, Stationsweg, Benedenbuurt, Lagedijk, Gras weg van Lagedijk tot spoorbaan, Boermans- weg van Lagedijk tot Midenweg, Zijperdijk van Lagedijk tot Middenweg, Van Ewijcks- vaart van Lagedijk tot Kleiweg, Kleiweg van Van Ewijcksvaart tot Middenweg, Kerkweg, Kneesweg, Kneeskade, Veerweg van Kerk weg tot de betonnenbrug in dien weg, Van E- wijekskade van Kerkweg tot Meerweg. Stemdistrict II. Zandvaart, Meerweg van Middenweg tot Schorweg, Kleiweg van Mid denweg tot Zandvaart, Middenweg van spoor baan tot Stoomsloot, Tulpenstraat, Narcis- senstraat, Hacintenstraat, Zwarteweg, Ko ningsweg, Schorweg, Stoomweg van Zand vaart tot Schorweg, Balgweg van Zandvaart tot De Kooij. Stemdistrict III. Van Ewijcksvaart van Klei weg tot Balgdijk, Meerweg van Van Ewijcks vaart tot Middenweg, Stoomweg van Van E- wijeksvaart tot Zandvaart, Balgweg van Van Ewijcksvaart tot Zandvaart, Lelystraat, Mid denweg, van Stoomsloot tot Balgweg, Amstel- dijk, Amstelpad, Van Ewijckskade van Meer weg tot Amsteldijk, Lotweg, Oosthoekweg, Zwinweg, Kruisweg, Veerweg van de beton nenbrug in dien weg tot Zwinweg. Stemdistrict IV. Molenvaart van de spoor baan tot Koegraszeedijk, Grasweg van de spoorbaan tot Koegraszeedijk, Boermansweg van Middenweg tot Koegraszeedijk, Zuider- weg en Middenweg van de Zijperdijk tot de spoorbaan. 9. Aanvragen om voorschotten inge volge de bepalingen van de Landarbei- derswet van J. G. Logeman en C. de Kooij. 10. Rondvraag. ANNA-PAULOWNA. 18 Oct. 1930. De Burgemeester. L o v i n k Een aardige attentie. In de zomer- vacantie vond de .Tongeheer Jan Mole naar Jbz. op het strand een flesch waar -in een briefje zat. waarop in het En- gelsch geschreven was. Men liet het vertalen en de inhoud kwam daarop neer, als men het briefje gevonden had men naar een zeker adres in Engeland moest schrijven, dan wachte meh een verrassing. Zoo werd dan het bericht verzonden en dezer dagen ontving de familie Molenaar een pak, waarin een leuk Engelsch mutsje en vele kiekjes van land- en stadsgezichten uit Enge land. Of Jan ook in z'n hum was. BKCII - Oudesluis I 1—3. Zondag j.1. speelde BKC II een wedstrijd tegen Oudesluis I. Hoewel het spel in het be gin vrijwel gelijk opging komt BKC toch even in de meerderheid. En een paar maal weet Van Teulingen mooi door te dringen doch het schieten wordt hem belet door het sterke Oudesluis- bac-stel. Na een kwartier krijgt Blom de bal mooi toegespeeld, drijft even op en schiet dan prachtig in de hoek: 1-0. Nu is het DOSKO toch te machtig en na 5 min. krijgt de midvoor de bal toe gespeeld en schiet mooi in: 1-1. Na rust komt het BKC-doel een paar maal in gevaar doch dooi- het goed weg werken van Pijnakker weet men het doel schoon te houden. Dit is echter niet van langen duur want even latei- krijgt de midvoor van DOSKO de bal en wordt mooi ingeschoten 2-1. Even later krijgt Mulder een zacht schot op zijn doel, dat hij gemakkelijk had kunnen houden, doch hij laat de bal uit zijn vingers glijden: 3-1. Nu probeert Jan Wiggers het nog eens met een hard schot, doch het helpt niet meer. en even later fluit de scheids rechter het einde. Uitslag Nederlaag wedstrijden: le pr. werd toegekend aan Succes I: een zeer mooie beker; 2e pr. aan Succes II. ook een beker. Eerst dacht het bestuur van BKC. dat Helder V de 2e prijs toekwam Doch in het Algemeen Sportblad stond vermeld dat Helder V had gewonnen met 6-1 en Succes met 4-0. En omdat het begin van den wedstrijd opging in 1-1 kwam Succes II de beker toe. Geboren Teunis z.v. A. van der Stelt en van W. Jeeninga. Theo zoon van D. Bloothoofd en van M. C. Mosch. Ondertrouwd: Marinus Johannes Geense, oud 32 jaar, chauffeur en A- driana van de Panne, oud 27 jaar. zon der beroep, beiden wonende te Anna Paulowna; Albert Tiel, oud 24 jaar. landbouwer en Catharina Geertruida Smit, oud 22 jaar, zonder beroep, bei den wonende te Anna Paulowna. Overleden: Cornelis Hoogmoed, oud 80 jaar, echtgenoot van Jantje Dekker; Pieter Appel, oud 66 jaar, echtgenoot van Jannetje Slijboom. BREEZAND. 50 konijnen verscheurd In den nacht Van Zaterdag op Zondag heeft een hond, eigendom van den heer A. weten binnen te dringen in een ko nijnenhok van den heer A. Schouten Lz., waarin zich 52 prachtige groot ko nijnen bevonden. 50 van deze arme die ren werden door do hond verscheurd en doodgebeten. De heer Schouten was op deze manier gauw van zijn konijnen af, maar ook voor den hondeneigenaar is het een dure nacht. De vorige week toch kon Sch. ze nog voor f 2.50 per stuk verkoopen. De hond is door de politie doodgescho ten. SPOORBUURT. Ongeluk. Door af wezigheid van den vader kreeg Zon dagmorgen het ongeveer 5-jarig zoon tje van den heer Renooy in een onbe waakt oogenblik spelende een pot hee- te koffie over het lichaam. Het kind kreeg vrij ernstige brandwonden aan hals en handjes en ook heel erg op het rugje, 't Tragische is nog, dat de vader zich slechts even verwijderde om eeni- ge zaken te regelen, waar de moeder naar het ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Maandag was de kleine wel erg suf, maar is toch her stellende. Wie krijgt de eer Van de aanbe steding j.1. Vrijdag gehouden van de bouw van'een garage en woonhuis voor rekening van de firma Naastepad is nog geen uitslag te melden, waar de gunning is aangehouden. Electrofoon's In verschillende ca- fé's worden hier groote electrische gra- inofoon's geplaatst met luidspreker. Zoo is dezer dagen zulk een pracht-1 toestel geplaatst in het café den Das alhier aan de Molenvaart. Het is het beroemde merk Marconette. Een voordracht. Burgemeester en Wethouders dragen ter benoeming van een onderwijzer aan de o.l. school II te Breezand het volgend drietal voor: 1. A. den Broeder te Den Helder; 2. .L Brouwen te Hem en 3 D. Bonne te Mids land. Veeziekte. Onder het vee van Wed. P. Maars, Kleiweg, is mond- en klauw zeer geconstateerd. Roodvonk. In deze gemeente is 'n geval van besmettelijke ziekte, rood vonk, geconstateerd in het gezin van M. Weijers te Breezand. Nieuwbouw. Voor rekening van Mw. Wed. K. Davids, alhier, wordt aan den Kleiweg een woonhuis gebouwd. De bouw is opgedragen aan C. Wisse aan nemer in deze gemeente Politie. Gevonden: een slinger en sleutels van een auto. Inlichtingen ter secretarie. LAND- EN TUINBOUW. MEDEDEELING VAN HET RIJKSLAND- PROEFSTATION MAASTRICHT. OVER AANKOOP VAN ONGEBLUSCHTE EN GEBLUSCHTE KALK. Den laatsten tijd worden aan het Rijks- landbouwproefstatïon te Maastricht mon sters kalkmeststoffen ingezonden, onder zeer uiteenloopende namen,, waardoor, van de zij de van de inzenders verwarring ontstaat be treffende de geaardheid, de vereischte samen stelling en die gehalten, welke door het proef station daarin bepaald worden. Ter oriënteering diene daarom het volgen de Onder den algemeenen naam van „land- bouwkalk" kan worden verstaan le „Ongebluschte kalk", synoniem met „kluitkalk." De codex meststoffen verstaat hieronder ruw calciumoxyde, waarvan het gehalte aan calciumoxyde (vrije kalk) 75 proc. calciumo xyde bij behandeling met water in oplossing moet gaan. Aan den toestand van ongebluschte kalk kunnen geen bepaalde eischen gesteld worden 2e. „Gemalen en ongebluschte kalk." Hieronder verstaat de codex meststoffen gemalen ruw calciumoxyde, waarvan het ge halte aan calciumoxyde (vrije kalk) even eens 75 proc. moet bedragen. Hiervoor geldt natuurlijk dezelfde opmerking als sub I is aangegeven. Gemalen ongebluschte kalk moet zoo fijn vermalen zijn, dat het gehalte aan fijnmeel, bepaald volgens de aan het Rijkslandbouw proefstation gevolgde methode, 75 proc. be draagt. Is aan den eisch omtrent het fijnmeelge- halte niet voldaan, dan zal gekort worden bij een gevonden gehalt™van 69 proc6 proc. koopprijs 68 proc8 proc. 2 den koopprijs 67 proc10 proc. van den koopprijs 66 proc12 proc. van den koopprijs 65 proc14 proc. van den koopprijs terwijl beneden 65 proc. de partij kan worden geweigerd, of, zoo dit niet meer mogelijk is, een korting worden geheven van minstens 25 proc. van den koopprijs. 3e. „Gebluschte kalk", synoniem met „poederkalk", „schelpkalkbloem", enz. Gebluschte kalk wordt gemaakt, door onge bluschte kalk met water te blusschen, waar door het product tot een fijn poeder uiteen valt. De codex meststoffen verstaat onder ge bluschte kalk ruw calciumhydroxyde (dJ. cal ciumoxyde chemisch aan water gebonden.) Het gehalte aan calciumhydroxyde moet 75 proc. bedragen, d.w.z., dat 75 proc. calcium hydroxyde bij behandeling met water in op lossing gaat. 75 proc. calciumhydroxyde komt overeen met 56.8 proc. calciumoxydel (vrije kalk.) Aangezien gebluschte kalk, welke bereid is door goed gebrande kalksteen of schelpen, dus ongebluschte kalk van voldoende gehalte aan calciumoxyde, met de vereischte hoeveelheid water te blusschen, daarbij van zelf tot een fijn poeder uiteenvalt, is door den codex meststoffen betreffende het fijnmeelgehalte aan gebluschte kalk geen eisch gesteld. De fijnheidsgraad komt derhalve van dit pro duct tot uiting door zijn gehalte aan calcium hydooxyde. Is het gehalte aan calciumhydroxyde vol doende, dan is het product fijn genoeg. Het fijnmeelgehalte van gebluschte kalk wordt door het Rijkslandbouwproefstation dan ook niet bepaald. Bij aankoop van bovengenoemde kalkmest stoffen eischte men dus öf ongebluschte kalk (kluitkalk) met 75 proc. calciumoxyde (vrije kalk), öf gemalen ongebluschte kalk, met 75 proc. calciumoxyde (vrije kalk) en 75 proc. fijnmeel, öf gebluschte kalk (poederkalk, schelpkalkbloem,) met 75 proc. calciumhy droxyde, overeenkomende met 56.8 proc. cal ciumoxyde (vrije kalk), en koope men, ter voorkoming van teleurstelling niet aan onder andere benamingen. Met nadruk zij ernogmaals op gewezen, dat deze kalkmeststoffen in ons land alleen ver handeld behooren te worden op haar gehal ten aan calciumoxyde öf calciumhydroxyde, welke bij behandeling met water in oplossing gaan. De Directeur van het Rijksland bouwproefstation, Dr. A. D. Berkhout. PROVINCIAAL NIEUWS. BELASTINGONTDUIKING EN POLITIEK. Mr. Leesberg afgetreden als raads lid van Alkmaar. „Het Volk'.' uitte dezer dagen een beschul diging aan het adres van den katholieken wethouder van Alkmaar, mr. A. J. M. Lees berg. Hem werd verweten dat hij gedurende geruimen tijd een bedrag aan belasting zou hebben ontdoken. Mr. Leesberg, die tevens advocaat-procureur en waarnemend rechter is te Alkmaar, heeft thans medegedeeld dat hij inderdaad een geschil met den fiscus heeft dat evenwel op de gebruikelijke wijze wordt afgewikkeld. Waar hij gevoelt, dat men niet zijn persoon maar zijn partij wil treffen, be sloot hij, teneinde het geschil uit de politieke sfeer te houden, zijn partij te verzoeken hem hangende het geschil voorloopig te ont slaan van de verplichting de partij in open bare functies te dienen. In verband met een en ander heeft de heer Leesberg na overleg met de kiesvereeniging zijn zetel als wethouder en raadslid ter be schikking gesteld en aangezien het geruimen tijd kan duren eer het geschil tot een oplos sing is gekomen, hebben de R.K. raadsfrac tie en kiesvereeniging besloten de beschik baarstelling te aanvaarden, hopende dat mr. Leesberg die o.a. penningmeester is der R. K. Staatspartij en voorzitter van den Kamer kieskring Den Helder te zijner tijd in de politiek zal terug keeren. Opvolger van mr. Leesberg in den raad is de heer C. Venneker. EEN MAN VRMOORD. Op den Zeedijk. Een vrouw gearresteerd. Vrijdagnacht heeft zich op den Zeedijk te Amsterdam een tot dusverre nog niet geheel opgelost drama afgespeeld. Daar is een be kend Zeedijk-type, een kelner, door een mes steek zoo ernstig in de borst gewond, dat hij eenige uren later in het Binnengasthuis o- verleed. De man was, nadat hem de diepe wonde was toegebracht, met een particuliere auto naar het Binnengasthuis gegaan en van daar uit werd de politie van het bureau War moesstraat met het geval in kennis gesteld. Het slachtoffer verkeerde evenwel in zoo ernstigen toestand, dat hem geen verhoor kon worden afgenomen. Het onderzoek van de politie op den Zee dijk bracht aan het licht, dat de man herhaal delijk ruzie had met de vrouw, met wie hij samenleefde, ruzies, welke daar in de buurt sterk de aandacht trokken. In den bewusten nacht moet er weer zulk een twist zijn ge weest en vermoed wordt nu, dat de vrouw den man toen met een mes gestoken heeft. De vrouw is in elk geval aangehouden, zij verkeerde in zeer zenuwachtlgen toestand en kon tot dusverre niet gehoord worden EEN KIND OVERREDEN. Te Spanbroek (N.-H.) heeft een met stroo beladen auto de achtjarige Wilhei mina Hoek, die achter een groentewa gen te voorschijn kwam, overreden. De stroo-auto ging het kind precies over den hals. Het werd levenloos opgeno- CALLANTSOOG Maandagavond werd brand ontdekt in de richting Cal- lantsoog. De geheele lucht was rood ge kleurd, zoodat men een flinke brand vermoedde. De motorbrandspuit te Schagerbrug trok er op uit, daar men niet wist of de brand in of buiten de gemeente woedde. Het onheil bleek plaats te grij pen in den Oosterweg, Gem. Callants- oog, waar een nog nieuwe boerderij, be woond door den heer Jb. Mooij en in eigendom behoorende aan den heer Jb. Stammes te Alkmaar, door het vuur werd verteerd. Toen wij er arriveerden was er van de kapitale woning niet veel meer over dan wat brandende balken en een Hin ken voorraad hooi, waar de vlammen omheen loeiden. De spuit van Callants oog bepaalde zich tot het nathouden van een achter het perceel staande hou ten boet, welke men wist te behouden. De hulp der motorspuit van Schager brug was niet noodig, daar er geen per ceelen in de nabijheid stonden. De burgemeester van Callantsoog was op 't terrein aanwezig, zoomede eenige politie-agenten, welke het zeer talrijke publiek op een afstand hield. Verwonderlijk zooveel auto's, motor fietsen enz., naar deze brand waren op gekomen. Op één rij telden wij 46 auto's Omtrent de oorzaak der brand is niets bekend, daar de bewoners in het achterhuis waren en men plotseling ontdekte dat in het voorste gedeelte van de woning brand woedde welke niet meer te blusschen was. BINNENLANDSCH NIEUWS. LIJK GEVONDEN. Gisteren in den vroegen morgen is te St. Michielsgestel in een sloot naar Ge monde het lijk gevonden van den 23-ja- rigen A. van Breugel, woonachtig te St. Michielsgestel. De jongeman werd sinds Woensdag vermist, op welken dag hij zich naar de kermis te Gemonde begaf, waar zijn verloofde woonde. Sinds dien had men niets meer vad hem vernomen. Aangezien de schedel van den jongeman geheel gespleten was, en het rijwiel dat boven op het lijk in den sloot lag, geheel was vernield, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de jongen door een auto is overreden en daarna in de sloot geworpen. In hoeverre hier van misdrijf sprake is wordt door de justitie onderzocht. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Zondagmorgen circa drie uur is een auto. bestuurd door den heer Van Avoort uit Reuver, met de inzittenden, de heeren Peeters en Schoenmakers uit Venlo en Cremers uit Reuver, op de Lerungerberg te Venlo met volle vaart in de bocht tegen een boom gereden en toen in het circa 15 M. diepe dal gestort De heer S. werd uit de auto geslingerd tegen een anderen boom en bekwam zeer zware hoofdwonden en een ver brijzeld been. De chauffeur werd in wendig gekwetst en bewusteloos opge nomen. De toestand van den heer Schoenmakers was gistermiddag zorg wekkend. De auto is geheel vernield. STAKING VAN WiERKLOOZEN. Aan de werkverschaffing aan de Ber- kel hebben gistermorgen veertig Arn- hemsche werkloozen, die daar te werk waren gesteld, het werk neergelegd. Zij zijn door den Minister van Binnenland- sche Zaken voorloopig uitgesloten van de werkverschaffing, terwijl hun geen verdere steun wordt verleend. EEN DIENSTBODE VERDWENEN. Zondagavond half elf gaf de vader van het Oude-Mannen en Vrouwenhuis van de Ned. Herv. Gem. te Apeldoorn aangifte bij de po litie, dat een 27-jarige dienstbode, welke bij bovengenoemde inrichting in betrekking is, nog niet in haar dienst was teruggekeerd, het geen hem sterk bevreemde, aangezien zij ge woonlijk reeds lang voor dien tijd binnen was. Tegen half twee berichtte hij de politie dat genoemde dienstbode nog steeds niet was teruggekeerd, waarna door de politie een on derzoek werd ingesteld. Maandagmorgen vond de politie in de bos- schen van Het Leesen, welke gelegen zijn tus schen Apeldoorn en Hoenderloo, een dames rijwiel, benevens eenige kleedingstukken, wel ke na onderzoek bleken aan de dienstbode toe te behooren. Onmiddellijk werd de politie te Zuthpen gewaarschuwd. Met behulp van politiehonden zoekt men thans de omgeving af. AUTO GESTOLEN. Twee jeugdige dieven aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Leeuwarden van een vrije parkeerplaats een personenauto, toebehoorende aan kaas handelaar te Stiens, gestolen. Zondagmor gen is de wagen in een sloot bij Visvliet ge vonden. Te Groningen zijn de jeugdige die ven opgespoord. EEN HANDKAR VERSPLINTERD. Een persoon zwaar gewond. Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed op den Rijksstraatweg Amsterdam Amersfoort ter hoogte van de Hoefloo- laan te Laren een auto op een met aard appelen geladen handwagen meldt de „Crt.". Volgens de verklaringen van den chauffeur zou hem juist even voor het passeeren van den handwagen, die hij achterop reed, een uit de tegenoverge stelde richting komende auto zijn gena derd. waarvan de bestuurder het licht niet dempte. Door dit sterke licht ver blind schijnt de bestuurder de handkar niet te hebben opgemerkt. De handwa gen is bij de aanrijding totaal verspin- terd. Rechts van den wagen vond men zekeren H. Wartels uit Hilversum met zijn kind. dat geheel ongedeerd bleek te zijn. De 1 roer van den wagenbe stuurder. zekere M. Wartels, trof men bloedend uit eenige wonden tusschen de voor- en achterwielen van de auto aan De man is per brancard naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. BUITENLANDSCH NIEUWS. VLIEGONGEVAL TIJDENS EEN VLIEG- DEMONSTRATIE. Tijdens een vliegdemonstratie in den staat New Jersey kwamen boven het vliegveld te Trenton twee deelnemende vliegtuigen met elkaar in botsing. Een der toestellen raakte met den vleugel den staart van het andere toestel, met het gevolg dat beide vliegers naar beneden stortten en opslag dood wa ren. Meer dan 10.000 toeschouwers, die rond het vliegveld aanwezig waren, waren getuige van het vreeselijk schouwspel. ONVEILIG CHICAGO. Vrouwen krijgen schietles. Van alle wijken van Chicago, waar gemoord, geroofd en geterroriseerd wordt, is de voorstad Evanston wel de onveiligste. In deze voorstad staat ook het huis van den voormaligenAmeri- kaanschen ambasssadeur te Londen, den ook door zijn bemoeiingen met het herstelvraagstuk bekenden generaal Dawes. Weliswaar heeft de politie in Evanston speciale maatregelen geno men, maar meer en meer gaan de be woners totjnaatregelen van zelfverde diging over. Thans is er onder leiding van de politie-autoriteiten te Evanston een Vrouwen-Revolverclub. waarbij zijn aangesloten bijna alle echtgenooten en dochters van zakenlieden, winkeliers en vele werkende vrouwen, die onder leiding van politie-agenten wekelijks cursussen krijgen in het schieten met revolver en in zelfverdediging. SNEEUWSTORM IN STAAT NEW YORK. Honderden auto's blijven steken. Het westelijk deel van den staat New York is Zaterdag en Zondag door een sneeuwstorm geteisterd. Het verkeer was er bij Buffala door gestremd. De zwaarste sneeuwval werd gemeld uit het dorp Angola, waar de sneeuw meer dan 1 meter hoog lag. Bij dit dorp zijn meer dan 200 auto's in de sneeuw blij ven steken en tusschen Wanakeh en Dunkerk stonden er op zijn minst dui zend. Twintig meisjes die aan den oe ver van het Eriemeer kampeerden, zijn van de buitenwereld afgesneden. Zij hebben maar weinig voedsel en geen licht of verwarming. GEMEENTE WIERINGEN. Volksonderwijs, afd. Wieringen. Genoemde vereenigng kwam Maandagavond j.1. in ver gadering bijeen, in Hotel de Haan. De heer C. J. Bosker opent de vergadering met het- gebruikelijke welkom, het doet spr. genoegen dat hij wederom, de bekende ge zichten ziet van de trouwe leden van volkson derwijs. Het bestuur vraagt excuus, dat de geest eenigszins laks is geweest, doch niettegen staande, was het bestuur steeds actief en heeft zich geducht ingespannen, voor de O.L.. School te Den Oever waarvoor de toestem ming is afgekomen van Ged. Staten. De Secretaris, de Heer C. Duinker leest de notulen voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aangezien de penningmeester wegens fa milieomstandigheden niet ter vergadering kan komen, geeft de Voorzitter een beeld van de financiën der vereeniging, welke er zeer goed voor staan. Het saldo van verleden jaar, plus ontvang sten van dit jaar geven een bedrag van ƒ462.58 De uitgaven heben bedragen ƒ153073 Zoodat nog in kas is ƒ308.85 Tot het nazien van de boeken en beschei- van den penningmeester worden benoemd, Mejuffr. Dito en de Heer Klare. Bestuursverkiezing. De bestuursleden Van 't Hof en Windsma zijn volgens rooster aan de beurt van aftreden, eerstgenoemde had reeds tusschentijds bedankt, terwijl de Heer Windsma door vertrek ook reeds was afgetre den. De voorzitter zegt dat het in het belang van de vereeniging zou zijn indien wederom onderwijskrachten in het bestuur zouden worden gekozen. Het speet spr. dat de Heer Van 't Hoff, meende te moeten bedanken als stuurslid. Bij eerste vrije stemming wordt de Heer Van 't Hof echter wederom verkozen, welke zich de benoeming laat welgevallen. Een 2de vrije stemming levert geen resultaten op door dat geen der candidaten een meerderheid kan verkrijgen. Herstemming heeft plaats tus schen Mej. Dito en de heeren Kooy en Nico- lay, wat tengevolge heeft dat mej. Dito de vereischte meerderheid verkrijgt. Aangezien de leden allen een maandblad ontvangen waarin de beschrijvingsbrief van de te houden algemeene vergadering te U- trecht wordt het niet noodig geacht deze in haar geheel voor te lezen. Naar aanleiding van een voorstel van de afd. Gravendeel waarin wordt verzocht, om indien kinderen den 13e jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt doch wel de zeven klas sen doorloopen hebben, te trachten art. 3 van de leerplichtwet in dien geest gewijzigd te krijgen, dat zij wel van school kunnen, luidt het praeadvies van het H. B. afwijzend. De afgevaardigde van de afd. Wieringen zal worden opgedragen op voorstel van den Heer Van 't Hof, om in de jaarvergadering naar voren te brengen de wenschelijkheid, dat de minimum leeftijd wordt gesteld, waar op een kind tot de school wordt toegelaten, 6 jaar moet zijn in plaats van 5 1/2, dan zul len veel bezwaren worden opgeheven. Als afgevaardigde naar de jaarvergadering wordt benoemd de heer H. de Jong, als plaats vervanger de Heer J. H. Eden. Winterprogramma. Evenals vorige jaren zullen wederom cursussen worden gehouden in rietvlechten, Handwerken, figuurzagen en houtsnijden. Tevens zal een filmavond gehouden wor den alsmede de jaarlijksche tentoonstelling na afloop der cursussen zal wederom plaats hebben. De voorzitter memoreert nog het succes der cursussen en meend dat een woord van hulde en dank wel op zijn plaats is aan de leidsters en leiders. Wordt nog besloten een adres tot den Raad te richten, om met de bouw van een openba re lagere school te Den Oever de noodlge spoed te betrachten. Rondvraag. Op voorstel van den Heer Kooy

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2