BINGl PEPERMUNT gen, die, naar later gebleken is, de ge broeders R. v. N. en S. v. N. waren, reeds verdwenen. Klaarblijkelijk had den zij kans gezien zich met een ande re auto uit de voeten te maken. De politie van Muiden heeft van de ze ergerlijke daad proces-verbaal op gemaakt. HET ROESTVRIJ MAKEN VAN SCHEPEN. Electrisch bikken. Een voornaam onderdeel van het on derhoud van schepen is het roestvrij maken van scheepshuid en ketels. Vroe ger - en ook nu trouwens nog veel - gebeurde het met bikhamers, een kost baar werkje, omdat veel arbeiders er geruimen tijd mee bezig waren of zijn. Verleden jaar heeft de firma J. C. v. Alphen en P. ter Haak te Amsterdam een methode van electrisch bikken ge- introduceerd, een Duitsch patent, dat wel voldeed, maar toch gebreken ver toonde. Kleine hamertjes werden met behulp van een electro-motor snel om een as gedraaid en sloegen op die wijze het roest weg. Het gebeurde echter sqms, dat de as afbrak, waardoor het mechanism'e niet meer kon werken en bovendien het gevaar ontstond, dat het bedienend personeel door een stukje wegvliegend staal werd getroffen. De uitvinder van dit systeem, de heer Th. Lechteld, die thans in de firma Van Alphen en Ter Haak zit, heeft het nu verbeterd en op het verbeterde apparaat Nederlandsch patent gekregen onder den naam „Al phan - Universal" Mechanisch Bikap paraat. In een der dokken van de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij is er een demonstratie meegegeven, en er een deel van de huid van het stoom schip „Pentrent" roestvrij mee gemaakt De verbeteringen komen in hoofd zaak hierop neer, dat de hamertjes niet meer aan een as vastzitten, maar nïet een nok zijn bevestigd. Breekt nu één hamertje, dan bikt men eenvoudig met een hamertje minder door. De constructie is zoodanig, dat een eventu eel brekend hamertje naar beneden valt en nooit gevaar oplevert voor den arbeider. De hamertjes zijn van zeer hard staal en breken zal zelden voor komen. Voorts is in het nieuwe appa raat het aantal hamertjes, naar ge lang van behoefte, verstelbaar. Als het eerste bikwerk geëindigd is, kan men met hetzelfde apparaat naborste- len. He.t apperaat maakt 2900 omwen telingen per minuut. Bij de demonstra tie bleek het, dat één man in enkele minuten een vierkante meter schoon had; de aanwezige deskundigen toon den zich zeer voldaan. Het apperaat is te gebruiken voor alle mogelijke roestbikkerij en ketel steenverwijdering, ook voor vlampij pen. MEISJE AANGERAND. Maandagavond omstreeks 8 uur is op den provincialen weg tusschen den Rijksweg en Leur een aanranding ge pleegd op de 20-jarige mej. P. uit Leur. Zij werd door een ongeveer 30-jarig individu op een stil gedeelte van den weg met oneerbare bedoelingen van haar fiets getrokken en op den grond geworpen. Door haar kordaat optreden slaagde zij erin, na een worsteling los te komen en de vlucht te nemen. Door de gemeentc-politie werden on middellijk uitgebreide nasporingen ge daan. welke tot resultaat hadden, dat zekere M. uit Etten-Leur werd aange houden. M. heeft echter zijn alibi voldoende kunnen bewijzen en is op vrije voeten gesteld. De politie bleef echter actief en slaag de erin, den dader in Breda op zijn werk aan te houden. Naar wij vernemen heeft de man in middels een volledige bekentenis af gelegd. Het is de 26-jarige gehuwde fabrieksarbeider J. K. W. uit Rucphen. KASLOOPER met f2000 VERDWENEN Dezer dagen heeft zich te Amsterdam een merkwaardig voorval afgespeeld waarvan een handelsfirma de dupe werd, een zaak, die de firma op f 3000 kwam te staan De firma gaf in den loop van de vori ge week aan haar banklooper opdracht een wissel ten bedrage van f 3000 te in nen bij een bank te Tiel. De man ver trok met den op zijn naam geëndossecr den wissel naar Tiel, inde de som en kwam weer in Amsterdam terug, doch weigerde het geld af te ge ven. voorgevende, dat hij de wissel- looper nog een vordering op zijn pa troon had. De firma gaf het geval onmiddellijk in handen van twee advocaten, die de politie verzochten een strafvervolging tegen den man in te stellen wegens ver duistering. Hieraan werd echter aan vankelijk geen gevolg gegeven, daar de politie van meening was, dat het hier een civiele kwestie betrof; ook het parket van den Officier van Justitie gaf geen gevolg aan het verzoek dei- ad vochten. Zaterdag ontving een deurwaarder machtiging van den president van de Civiele kamer der Rechtbank tot het leggen van een conservatoir beslag. Dit beslag werd Zaterdagnacht omstreeks één uur gelegd. De kaslooper, die in de Rijnstraat woont, had aanvankelijk geweigerd de deur te openen. Hij gaf toe het geld niet te hebben afgedragen, óók weigerde hij zulks alsnog te doen; hij had het niet meer in huis, het was door hem; volgens zijn zeggen, aan 'n familielid medegegeven, die het in vei ligheid had gebracht. Er was weinig of niets om beslag op te leggen. De man. die ongehuwd is, woonde op kamers. Dienzelfden avond te omstreeks half elf zou de man de bankbiljetten nog aan een rechercheur hebben getoond. Onverrichter zake vertrokken deur waarder, commissaris en de beide ad vocaten weer. Maandagmorgen deden de advocaten opnieuw pogingen om den man gear resteerd te krijgen, daar zij vreesden, dat R. de vlucht zou nemen. Tenslotte werd door het parket een bevel tot ar restatie gegeven, doch het bleek te laat te zijn; de vogel was gevlogen. Men verm'oedt, dat de man naar het buiten land is gegaan. INBRAAK STATION SLIEDRECHT. De brandkast meegenomen In den afgeloopen nacht is ingebro ken in het stationsgebouw te Slie- drecht. De inbraak heeft waarschijnlijk goede resultaten opgeleverd. De brand kast, die in het bureau van den chef stond, is op de lorrie meegenomen. Hoeveel geld de brandkast bevatte kon zoo dadelijk niet worden medege deeld, doch zeer waarschijnlijk zal dit bedrag belangrijk zijn, daar veel perso nen den vorigen dag uit Sliedrecht en omgeving naar de Rotterdamsclie veemarkt zijn gegaan. De dieven zijn door het uitsnijden van een ruit in het kantoor van den chef gekomen. De inbraak moet 'snachts na 1 uur zijn geschied. De brandkast is 500 me ter verdei aan den dijk gevonden en is geheel opengescheurd. De dieven zijn in hun werk gestoord door een boe renarbeider en zijn toen gevlucht. HET MAAL- EN MENGGEBOD VOOR INLANDSCHE TARWE. Een ontwerp Tarwewet bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt. Daarin wordt o.a. bepaald, dat bij algemee ne maatregel van bestuur kan worden ver boden of niet dan voorwaardelijk toegestaan het vervoer, voorhanden hebben of afleveren van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan door den Mi nister te stellen eischen (onder tarwemeel en tarwebloem verstaat de wet alle meel en bloem, geheel of gedeeltelijk van tarwe af komstig. Bij algemeenen maatregel van bestuur kun nen verder voorschriften worden gegeven be treffende levering van hier te lande ver bouwde tarwe en van daaruit gewonnen tar wemeel en tarwebloem. Een commissie zal worden benoemd, gehoord de aan te wijzen organisaties van belanghebbenden, welke commissie, uit tenminste 5 en ten hoogste 9 leden bestaande, tot taak heeft de regeering desgevraagd of uit eigener beweging van ad vies te dienen en haar, desgevraagd, bij de uitvoering bij te staan. Overtredingen zullen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste f 10.000. Bij aanneming van het wetsontwerp zal de wet in werking treden op den dag nadien ha- rer afkondiging. De toelichting der Regeering. Aan de Memoire van toelichting is het volgende ontleend Maatregelen tot verlichting van de gevol gen der heerschende landbouwcrisis moeten voldoen aan twee eischen zij moeten zoo weinig mogelijk een kunstmatig karakter dra gen en voorzoover zij zulks wel moeten doen kunnen worden teruggenomen, zoodra de toe standen zich weder als normaal laten aan zien. Alleen waar het landbouwbedrijf zich zelf niet kan helpen, of zichzelf zoude gaan helpen op een wijze, welke uit een oogpunt van algemeen landbouwbelang geen aanbe veling verdient, behoort, met inachtneming van genoemde eischen, te worden ingegrepen. Bij den akkerbouw doet zich het laatst be doelde geval voor. De raad toch wordt wel eens gegeven om de akkerbouwbedrijven om te zetten in gemengde of zuivere veeteeltbe drijven. Zij, die dezen raad geven, zien echter enkele feiten voorbij Zoodra in eenigszins beteekenende mate het zuivere akkerbedrijf overgaat in veehoudersbedrijf, of wanneer in de nu reeds gemengde bedrijven nog meer dan tot nu toe de nadruk zou worden gelegd op de voortbrenging van dierlijke producten, aan zou de Nederlandsche landbouw aan het gevaar worden blootgesteld zich te ontwik kelen in de richting van groote eenzijdigheid, hetgeen bij de tegenwoordige alom heerschen de neiging tot bescherming bij onze voor naamste afnemers stellig niet zonder gevaar is. Daarbij komt dat ook zonder bescherming de concurrentie op onze voornaamste buiten- landsche markten, wat betreft de zuivelpro ducten, steeds scherper wordt. In verschil lende landen, die door bijzondere omstandig heden, wat klimaat en wat bedrijfsinrichting betreft, zeer geschikt zijn voor de voortbren ging van zuivelproducten, neemt de zuivelbe reiding steeds grooteren omvang aan. De be tere koeltechniek en het zeer verbeterde trans portwezen hebben tot gevolg, dat ons land nu moet concurreeren met verafgelegen landen als Nieuw Zeeland, Argentinië en Australië, waaraan vroeger niet gedacht werd. Verder wordt hierbij vergeten, dat de vee teeltbedrijven in het algemeen veel minder arbeidskrachten behoeven dan de akkerbouw bedrijven, zoodat van omzetting in deze rich ting, uitbreiding van de werkloosheid moet worden gevreesd. De Minister meent daarom, dat getracht moet worden de rentabiliteit van den akker bouw zelf op te voeren, waarbij in de eerste plaats de aandacht valt op een maal- of menggebod van inlandsche tarwe. De Nederlandsche jaarlijksche tarwepro- ductie kan ongeveer worden geschat op 2.000.000 H.L., of 150.000 ton, voortgebracht op 60.000 H.A., ongeveer 6 a 7 van het bouwland. Nu moet de beteekenis van den tarwebouw niet worden afgemeten naar deze 6 a 7 In de bedrijven toch, waar tarwe kan worden verbouwd, en dat zijn de be drijven, die in het algemeen het zwaarst zijn getroffen door de crisis is uiteraard de oppervlakte, door de tarwe ingenomen, naar verhouding veel grooter. Wordt de tarweteelt voldoende rendabel gemaakt, dan heeft de landbouw in een goed deel onzer akkerbouw- streken in deze teelt, naast die welke mis schien nog, al dan niet met eenige steun, loonend gemaakt kunnen worden, een mid del om aan de ergste gevolgen van de crisis het hoofd te bieden. Of men zou erin moe ten willen berusten, dat de akkerbouw voort gaat met, of zich richt op, de teelt^'an pro ducten, welker afzet steeds meer m^öilijkhe- den niets dan onzekerheid in de toekomst biedt. De in ons land geproduceerde tarwe wordt voor een gering deel gebruikt voor den uit zaai, naar schatting 7.500 ton, voor een niet onbelangrijk deel, 50 a 60.000 ton, voor kip penvoer, voor de bereiding van ongebuild brood, bescuit, .koek, boerenbrood en voor een gering deel voor bloemfabricage. Voor de bereiding van br'oodbloem wordt bijna uitsluitend btü5*">ndsche tarwe ge bruikt. Voor de binnerffemdsche broodvoorzie ning is invoer noodig ter waarde van plun. 91.000.000. Volgens de landbouwstatistiek liep de met tarwe bezette oppervlakte in Ne derland terug van 81.564 H.A. in 1851/60 tot 59.943 HA. in 1928. Voor het vervolg is, indien er geen steun aan de tarweteelt wordt gebó den, een ingrijpende vermindering te wach ten. Een verschijnsel, dat alleen dan geen on rust zou behoeven te baren, indien de land bouw zonder bezwaar in andere gewassen een voldoend loonend bedrijf zou kunnen vinden. Het zal niet mogelijk zijn de binnenland- sche behoefte aan bloem geheel uit de bin- nenlandsche productie te bevredigen, maar wel om in de mate waarin dit reeds gechiedt progressie ten gunste van de inlandsche tar we aan te brengen. Men heeft in het buitenland getracht door meer of minder hooge rechten op de invoer van tarwe, de tarweteelt op een aanzienlijk peil te houden. Het maakt echter den indruk dat alleen de rechten nog geen voldoende middel gaven om de binnenlandsche tarwe teelt buiten de moeilijkheden te houden, im mers men heeft gegrepen naar een heel an der middel, n.1. voorschriften ter bevordering van het gebruik van binnenlandsche tarwe in het brood. Zeker kan men voor ons land van zulk een maatregel niet alles verwachten en dient men met het voor te schrijven percentage niet te ver te gaan. De beschikbare hoeveel heden zouden dit verbieden, terwijl de Neder landsche tarwe niet geschikt is om alleen den grondslag voor broodbloem te vormen, we gens den minder goeden bakaard. Op grond van proefnemingen staat echter vast, dat binnen bepaalde grenzen een men ging van binnenlandsche met buitenlandsche tarwe of bloem een product geeft, dat in geen enkel opzicht voedingswaarde of andere be langrijke eigenschappen van het brood zou verminderen. Reeds thans wordt er wisselend quantum inlandsche tarwe voor de bloemfa- bricage gebruikt. Indien de Nederlandsche tarweteelt door maatregelen van overheids wege eenigszins wordt aangemoedigd in het richting van het procedeeren van een beter tot verwerking van brood geschikte tarwe, dan biedt vermoedelijk de tarweteelt aan on ze landbouw op de daarvoor geschikte gron den, een mogelijkheid om andere culturen, die door de concurrentie van het buitenland niet langer loonend zijn, te vervangen. Tevens zal het mogelijk zijn om een grooter deel van de Nederlandsche behoefte aan tar we in het binnenland te dekken, zonder dat dit voor eenige groep van betrokkenen ern stig bezwaar behoeft op te leveren. Tot dat doel is het noodig, dat de Regeering zich de bevoegdheid verwerft om voor te schrijven, dat tarwebloem en tarwemeel van bepaalde samenstelling moeten zijn, d.w.z. een zeker percentage bloem en meel van Ne derlandsche tarwe afkomstig moeten bevat ten. De uitvoering van dit voorschrift kan men zich denken door een maalgebod voor maal derijen, gepaard gaande met een menggebod voor importeurs of ook een menggebod voor categorieën, waarbij het geenszins ondenk baar zoude zijn, dat door bemiddeling van de Regeering het inlandsche meel of de inland sche bloem van uniforme samenstelling, zou de worden verstrekt. De invoer van tarwe, meel en bloem blijft vrij. Nochtans moeten zoodanige maatrege len worden genomen, dat het niet vermengde product niet vrijelijk in den handel kon ko men en zou concurreeren met met het ge mengde. Voorts moet rekening worden gehouden met de belangen van hen, die uit technisch of economisch oogpunt op het uitsluitend ge bruik van onvermengd bloem zijn aangewe zen. Een algemeen percentage is uiteraard niet aan te geven. Het is niet te verwachten, dat onze land bouw van de gelegenheid tot ruimere afzet misbruik zou maken, door uit speculatief oog punt de binnenlandsche tarwe terug te hou- dejj. Mocht dit onverhoopt het geval zijn, dan zoude door verlaging van het percentage daarin kunnen worden voorzien. Hiermede zou echter de bedoeling van de onderhavige wetsvoordrachten niet worden verwezenlijkt, zoodat de mogelijkheid wordt geschapen bij algemeenen maatregel van bestuur bepalin gen vast te stellen betreffende de borg van inlandsche tarwe. Eenzelfde bevoegdheid is ten aanzien van de levering van binnen- landsch meel en binnenlandsche bloem voor behouden. In verband met het groot aantal belang hebbenden en de zeer bijzondere en veelal ingewikkelde eigenaardigheden van het maai en bakkersbedrijf en den handel, kwam het wenschelijk voor een adviescommissie iri het leven te roepen. j schrijft Henriëttè Roland Holst: De vrees voor broodeloosheid en hon ger maakt in het „staats-socialistisch" Rusland de aanwending van politie ke machtsmiddelen in vele gevallen o- verbodig, nog méér dan in de kapita listische staten het geval is. Behalve in de zeer sterk gekartelleerde industrie- en, heeft de arbeider in Europa en A- merika nog altijd de keüs tusschen verschillende patroons en de mogelijk heid om. als ongewenscht element ont slagen zijnde, elders aan het werk te komen. In Rusland is die mogelijkheid feitelijk uilgesloten. Maar de beschikking over de produc tiemiddelen is niet de eenige grond slag van de staats-almacht in Rusland Die macht berust ook op de onderschik king van alle organen van het maat schappelijk en geestelijk leven, aan de handhaving en versterking van den staat. De staat wordt tot den afgod, wien allen alles moeten offeren hun huiselijk geluk, de onbelemmerde groei hunner persoonlijkheid, hun redelijk inzicht en hun geweten die zij in hun denken, willen en handelen boven de oneindige doeleinden van het leven zélf moeten stellen. Elk nieuw gebied, dat de „socialisa tie" verovert, teekent niet groei van collectieve zelfbepaling, arbeids- en levensvreugde van onderen op. maar ten eerste groei van de parasiteerende bureaucratie, die de Russische arbei ders en boeren de levenssappen aftapt, en ten tweede verdere toeneming van de macht der sovjet-feodaliteit. Rusland bereidt den gas-oorlog en den chemischen oorlog voor, het ver- militariseert de vrouwen en de jeugd, op groote schaal en met geraffineerder methoden dan zelfs de burgerlijke sta ten dit vermogen te doen. Het stelt de slechtste middelen, van misleiding en bedrog, van dwang en terrorisme in dienst van de hoogste idealen wat een waarlijk duivelsche handelwijze is. MUSSCHEN OP STAP. Te New York hebben 2000 musschen, na eerst op een graanboot zich te goed te hebben gedaan, hun tenten opgesla gen op de luxe stoomer „Olympia". De ze lichtte echter om 12 uur haar an kers en toen de musschen ontwaakten waren zij mijlen ver van New York ver w ijderd op de open zee. De musschen zijn aan boord geble ven. Een gedeelte van hen ging te Cher- bourg Fransche boomen en voedsel opzoeken. Het grootste gedeelte ging echter door tot Southampton, waar het tijdelijk logies aan boord werd verla ten en de vogels hier zich vestigden. DE TREIN VAN FOCH Een herinnering aan het sluiten van den wapenstilstand in het bosch van Compiégne. Gourdon, machinist bij de Compag nie du Nord, die sedert eenige jaren met pensioen is, maai" wiens naam in de historie bewaard zal blijven, omdat hij den trein heeft bestuurd, waarin in November 1918 de wapenstilstand werd gesloten, is door het „Journal" gcinter viewd. Tal van herinneringen doemden bij Gourdon op toen men hem vroeg hoe BUITENLANDSCH NIEUWS. NEDERLANDER in BELGIë GEDOOD Maandagavond bezocht de 19-jarige schipper Hendrik Jansen uit Weert, wiens schip in hel kanaal te Klein-Tei naayen (België) ligt, een café in het dorp. Vier Belgische jongelui kregen ruzie met hem. Toen Jansen even later buiten kwam, werd hij van achter aan gevallen en met dolksteken in den nek getroffen, zoodat de hersenen werden geraakt. De schipper was op slag dood. Het parket onderzoekt, wie van de aan vallers den steek heeft toegebracht. HET RUSSISCH SCHRIKBEWIND Algeheele onvrijheid. In het maandblad „Bevrijding" het beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching. de feiten zich in die dagen hebben toe gedragen. In den namiddag van den 7en November kreeg hij order om met een collega machinist en twee stokers in het bureau van don chef van trac tie in het depot van La Chapelle te ver schijnen. Men legde hen eerst de groot ste geheimhouding op» deelde hen mee dat zij eiken dag telegrafisch bericht van hun famili<? zouden ontvangen, en gaf hun vervolgens order zich op de locomotief Nord - 3438 naar Landy te begeven. Daar werden een slaapwagen 'n rijtuig eerste klasse, een salonrijtuig 'n rijtuig tweede klasse en een goede renwagen aangehaakt. Allereerst werd naar Chantilly gere den, waar de instructie wachtte naar Senlis door (e gaan, de zetel van het hoofdkwartier. Maarschalk Poch, gene raai W eygand en eenige officieren stap ten in. Toen pas begrepen de mannen op de locomotief wat er gaande was. Rechtstreeks naar Compiégne, luidde de order. Op het station aldaar werd bevel gegeven door te rijden tol de o- pen plek in het bosch bij Rethondcs, bij paal 380. Toen de trein op een dood spoor was gebracht, ging men ter ruste. Den vol genden ochtend stond er een andere trein van de Compagnie du Nord vlak naast, alle gordijntjes dicht, met het oude opschrift: „Trains rapides pour F Italië". Hot was de trein met de Duitsche onderhandelaars." Tegen tien uur, den 8en November, slapten de Duitsche gedelegeerden uit: Erzberger, in een zwarte pelsjas, en ge neraal von Wintcrfeld in groot tenue met oorlogskruis. De generaal klopte aan den wagen van maarschalk Foch, die oogenblikkclijk werd geopend. Pas om kwart voor twee verlieten de Duitschers weer den trein. Von Win terfeld was zeer ontroerd, de andere hceren liepen met het hoofd gebogen. Men weet dat het eenige dagen duur de alvorens de Duitsche onderhande laars uit Berlijn machtiging hadden ge kregen tot onderteekening der wapen stilstandsvoorwaarden. Den llen November om half vijf des ochtends ..de trein der Duitschers stond er nog steeds verluidde «lat Erzberger zou teekenen. Om negen uur pas hoorden de machinist en zijn kame raden het groote nieuws. „La guerre est finie, mes enfants", zei de maar schalk tot hen. De terugreik van den inmiddels met vlaggen getooiden wapenstilstands- trein werd een zegetocht. BEVERWIJK. Bij den thans heer- schenden noodtoestand in het land- en tuinbouwbedrijf komt nog hij dat enke le veehouders te Assendelft gedupeerd zijn geworden doordat de melkfabriek Zaanlandia te Zaandam hare betalin gen gestaakt heeft. Wegens gedane melkloverancies zijn er hoeren die meer dan f 100 van haar te vorderen hebben. DE ZUIDERZEEWERKEN OPENING SCHUTSLUIS. In een vorig nummer hebben we reeds genïeld, dat Vrijdag j.1 voor het eerst de nieuwe schutsluis te Den Oever in gebruik werd gesteld. Onze fotograaf wist op het juiste moment op de gevoelige plaat vast te leggen, dat het eerste schip de sluis invoer. Het was de sleepboot „Hoek van Holland" die op sleeptouw had de drijvende bok van Van der Tak. De kapi tein had ter eere van dit feit de drie kleur op zijn boot en op de hok in top. Hier nog het moment, dat de sleep boot en de bok in de sluis liggen, om te worden doorg<eschgt. Voorzeker een historisch feit voor de Z.Zeewerken.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2