No. 80 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VERSCHIJNT E L K E N abonnementsprijs COXN. J. BOEKER, WIERINGEN 1 DE VERSCHOPPELING. WIERINGER COURALT BUREAU DINSDAG en VRIJDAG. UITGEVER L Hippolytushoef Wieringen. fV, Telefoon Intercomm. No. 19. per 3 maanden t. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer O.JO BRIEVEN UIT HET ZUIDEN. volgen. Hij ging studeeren in Engeland, legde munisten tegen op." Deze verdachte achtte;ander timmergereedschap lagen, terwijl niet zien!" Het gezin valt uiteen. Meermalen slaken we de verzuchting, dat de dagen lijken om te vliegen, dat we ons bijna geen tijd kunnen geven een oogenblik tot inkeer, tot ons zeiven te komen. Inder daad, het is tegenwoordig een „razia" om het bestaan. Echter de avonden zijn er tóch nóg, en de Zon- en Feestdagen, die ons wat rust kun nen geven in de boezem van ons gezin Het gelijkt zoo Wij zijn soms een wonderlijk slag schepsels, wij moderne menschen. Wij beschermen ou de molens en trekhonden wij doen aan lief dadigheid en richten vereenigingen en huizen op voor allerlei verdorvenen en zwakken maar aan den anderen kant zien de meesten van ons niet het sociale drama, dat zich vlak onder onze oogen afspeelthet drama van het stervende gezin. Het gezin in Nederland verkeert in staat in Londen zijn examina af, toog naar Zuid- het noodig een korte politieke rede te hou- Afrika, om als advocaat zijn 100.000 misken- 1 den, waarin hij de communistische beginse- de landgenooten te dienen, die al spoedig in len uiteenzette. Van de publieke tribunie ont- liem den „alwetende" zagen, hun geboren ving hij eenigen bijval, doch de deurwaarder leidsman, om zijn liefde voor de vrijheid, zijn had de orde spoedig hersteld. Ook tegen K. eischte het O.M. veertien da gen gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 28 Nov. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Melkauto door trein gegrepen. Zaterdagavond om ongeveer half acht reed de melkrijder P. van der Bijl, wonende te Amstelveen, met zijn melkauto, waarin ook zijn vrouw gezeten was, op den Legmeerdijk in de richting Amstelveen. Op het moment, dat hij daar den onbewaakten overweg pas seerde, naderde juist de trein, die om 7 uur 16 van Aalsmeer vertrekt naar Amsterdam. Vermoedelijk is de melkwagen in het midden gegrepen. De bestuurder werd uit de auto ge slingerd en in het gras geworpen. Zwaar ge wond werd hij, nadat dr. Middeldorp uit Amstelveen de eerste hulp had verleend, stadium zoodat herstel nog mogelijk is, maar! dood Hij wilde zich aansluiten bij de werke-j door den inmiddels gearri veerden G. G. en het feit op-zich-zelf is onloochenbaar. j lijkheid Engelsche waren boycotten, om $}e G.M. naar een der ziekenhuizen in de hoofd- En dit is de schuld van de ouders en vaninlandsche fabrieken te laten concurreeren,stad gebracht De vrouw van v. d. B. werd de kinderen beide, en vermoedelijk van de alles, wat maar even gemist kan worden,wonder boven wonder slechts licht gewond, eersten het meest' [weggeven, om armeren te helpen, zelf mee- De auto werd totaal vernield. De trein had Wij gaan van de stalling uit, dat het gezin werken in de nijverheid ihij. zijn zoons en ongeveer een kwartier vertraging, is de grondslag van een goede samenleving kleinkinderen zaten bij het bezoek zelf te »-♦ in de volksgemeenschap. De stelling is ouder- j spinnen Niet tevergeefs had hij Tolstoi wetsch maar zij is juist. Een bloeiend gezins- gelezen bij alles „non ciolence'. Dat is geen leven beteekent als regel een bloeiend volk. lafheid hij kent geen menschen vrees. Zijn In een dorp onder den rook van Roermond Onze vaderen, wij deden het reeds uitkomen,groote bruine oogen stralen van oprechtheid, heeft zich dezer dagen het volgende hebben dit aitoos begrepen. Het gezinsleven hij beschouwt zichzelf als onbeduidend, is speelt, verteld de N.K. is altijd een der sterke factoren van ons beminnelijk in den omgang, niet vrij van hu-Man en vrouw zijn in hun tuin bezig met - mor en wars van uiterlijk vertoon. Op de op- het tellen der peren op hun leiboomen tegen merking, dat hij Christus nabijkwam, gaf hij den zuidelijken muurgevel. Hij telt er 44, zij edele beginselen „Gij zult niet dooden al len hebben recht op leven behandel ieder een, gelijk gij wenscht behandeld te worden." Als een tweede apostel Paulus was hij vol ge loof aan de hoog-zedelijke toekomst van het menschdom, waartoe geen vrijheidsoorlogen maar zachtheid en liefde het zullen voeren. Daar brak de moorddadige volkeren oorlog (1914'18) uit. De Eenzame uit Zuid-Afrika kantte zich niet tegen Engeland hij hoopte, dat Albion, hetwelk voor de democratie heette te kampen, straks zijn land vrij zou geven, zijn mooie Indië, dat al vóór tweeduizend jaar op een hoogen trap van beschaving stond, en thans geteisterd wordt door armoede, koorts honger en pest, De regeering kost daar millioenen en geeft het volk zoo weinig terug negentien milli- van ontbinding. Laat ons hopen in het eerste oen inwoners worstelen tegen den honger- i..ii;;i, „.em. rinnrl Hii wilde zich aansluiten bli kon worden uitgemaakt, waarvoor B. dit zou hebben gebruikt. Hoewel men omtrent de oor zaak van dit ongeval wel nimmer opheldering zal verkrijgen en aan misdaad niet gedacht wordt, is de justitie toch met een en ander in kennis gesteld en wordt thans de zaak onder zocht. BUITENLANDSCH NIEUWS. Het uitzicht ter plaatse is goed. DE VROUW HAD GELIJK. volksbestaan geweest de Hollandsche huise lijkheid was schier overal in de wereld be kend en vermaard. Dit is grondig aan het veranderen. Een jong leven *van zestien, zeventien jaar voelt haast niet meer dat hij in zijn woning hoort, dat zijn huis meer is dan een pension. Hij bedoelt het niet kwaad. Hij vindt het kinderachtig om thuis te blijven. Zelfs op feestdagen als de heiligende kracht van het gezinsleven het sterkst kan bijlken. gaan on ze kinderen, onze jongens er soms met hun sportclubs op uit. En dan zijn ouders vaak zwak zij gunnen het hun kinderen en willen niet den schijn van het tegendeel wekken. Waar nog bijkomt, dat ook vele ouders in hun vrijen tijd niet steeds het gezin boven alles verkiezen en meer „uithuizig' zijn dan nood zakelijk en gewenscht is. Dat is het slechte voorbeeld. Het gezin valt uiteen. Het oude, ouderwet- sclie gezin, dat de trots en de glorie van alle vorige generaties is geweest. Ons gezin, ons ouderlijk huis dat was de groote magneet, dat was het natuurlijke aantrekkingspunt, maar nu zijn er de restaurants en de café's en de bals en de sport en honderd andere dingen. DRIE DAGEN DE GAST VAN GANDHI. We hebben 't in een onzer vorige brieven al eens over deze merkwaardige Indische Volksleider gehad. Nog willen we enkele re gels aan hem wijden, of liever we willen de Legationpastor Birger Forell uit Berlijn laten spreken, die in 1928-'29 door Voor-Indië een studiereis heeft gemaakt, en die in het Zweedsche tehuis te Rotterdam een boeiende voordracht hield „Tre dagar som gast hos (Drie dagen als gast bij) Mahatma Gandhi." Men zou Gandhi den koning van Indië kunnen noemen. Vraag de Hindoe's, de Mo hammedanen, de Christen, den bisschop van Madras iedereen koestert voor hem de mees te hoogachting. Hij bezit een magische macht over allen, welke hij niet ontleent aan uiterlijke superioriteit, maar aan zijn een voud, zelfopoffering, teruggetrokkenheid, zie lenadel. Van hem, een ministerszoon, verwachtte men, dat hij het voetspoor van zijn vader zou SNEEUW IN BERLIJN. Vroeger dan in jaren het geval was, is te Berlijn de eerste sneeuw gevallen. Terwijl een scherpe N.W. wind over de hoofdstad van het Duitsche rijk woei is in den afgeloopen nacht de eerste sneeuw eg vallen. Terwijl in de straten der binnenstad de sneeuw spoedig was verdwenen werden zoowel de buitenwij ken, als de parken en plantsoenen met een dik kleek bedekt. ten antwoord „I should like to be a Chris- tian, but I can't". BINNENLANDSCH NIEUWS. ORDEVERSTORING IN DEN AMSTERDAM- SCHEN RAAD. De Gemeenteraadsvergadering van Am sterdam was op 7 Mei bezig met de debatten over de Kindervoeding op school. Op de pu blieke tribune werd door eenige personen tij dens de rede van Wethouder Polak geïnter- lumpeerd o.a. met de woorden „je moest er zelf maar eens van moeten leven' en „daar komen wij communisten tegen op." Wegens verstoring van een openbare ver gadering stond de 27-jarige los werkman A. L. K. terecht. Hij zou geroepen hebben „Je moest er zelf maar eens van moeten leven." Verd. ontkende genoemde woorden te hebben geroepen. Door twee getuigen werd echter verklaard, dat verd. de woorden wel degelijk had geroepen. T)e Officier van Justitie mr. Van Dullemen achtte de feiten zeer ernstig. Verd. is niet in staat een geldboete te betalen. Spr. vorderde het maximum n.1. veertien dagen gevangenis straf. Verdachte merkte nog op, dat hij de straf wel zeer hoog vond. Vervolgens stonden bij verstek terecht E. H. v. C. M., eveneens wegens het verstoren van de orde in een Raadsvergadering op 23 April. Tijdens de behandeling van de politie verordening betreffende het kenteeken aan stationneerende motorrijtuigen hadden zij geroepen tegen den burgemeester „je hebt er zelf belang bij, je bent zelf de grootste aan deelhouder van de Rijtuigmaatschappij", ter wijl M. had geroepen „dan schilderen we de wagens heelemaal geel." Ook tegen deze verdachten eischte de Officier van Justitie mr. Van Dullemen een gevangenisstraf van veertien dagen. Tenslotte had de metaalbewerker B. C. K. zich te verantwoorden voor hetzelfde feit. In de reeds genoemde vergadering van 7 Mei had verd. geroepen „daar komen wij com- FEUILLETON. maar 40. Over dit verschil in tellen ontspint zich een vrij heftig verschil van meening. Den volgenden morgen wil hij het aantal peren nog eens precies vaststellen. Doch dit behoefde niet ze waren verdwenen. De pluk ker had een briefje aan een der boomen ge spijkerd met de mededeeling De vrouw had gelijk, het waren er 40. WIELRIJDER AANGEREDEN. Zaterdagmiddag heeft op den Wouwschen- straatweg te Bergen op Zoom een auto een wielrijder aangereden, die zonder teekenen te geven plotseling den rijweg overstak. De wielrijder is in zorgwekkenden toestand naar het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. GEëLECTROCUTEERD. Zaterdagmiddag is de 18-jarige J. Brasjen te De Meelee (Gem. Nieuw-Leusden) in aan raking gekomen met een bovengrondsche e- lectrische geleiding, die door den storm was gebroken. De jongen was onmiddellijk dood. EEN PLOTSELING STERFGEVAL. Uit Makkinga wordt gemeld Door een of ander noodlottig ongeval heeft de 17-jarige boerenknecht J. B. te Makkinga (Fr.) plotseling het leven gelaten. De land bouwer P., bij wien hij in dienst was, had zich des middags, vergezeld van zijn vrouw, naar het dorp begeven, ter bijwoning van een begrafenis. Bij hun terugkomst bleek hun. dat de knecht, die tijdens hun afwezigheid alleen thuis was, het hem opgedragen werk niet had verricht, de koeien waren nog onge- molken, hoewel het daarvoor reeds over tijd was. Dit wekte hun bevreemding, temeer ook, cmdat B. op hun roepen geen antwoord gaf. Na eenigen tijd gezocht te hebben, vond men hem tenslotte in den paardenstal, vlak vóór een der paarden liggen. Het bleek, dat hij reeds overleden was. Of hij tengevolge van 'n trap van een paard dan wel een plotselingen natuurlijken dood is gestorven, kon door den te hulp geroepen geneesheer niet worden ge constateerd. Uiterlijk werden slechts enkele hoofdwonden waargenomen. Opmerkelijk was, dat vlak bij het lijk een hamer en eenige (12. Dit klonk hem zoo aannemelijk in de oo- ren, want hij had een goede opinie van zich zelf en zijn gelaat verhelderde zich. Ja 't kan 2ijn dat de zaken zoo staan, zei hij, daar had ik niet aan gedacht. Lad Warburyton was er zoo op gesteld om hem te troosten, dat zij heel wat meer zei dan zij goed kon maken en toen zij hem ver liet, had hij zijn gewone zelfverzekerdheid herkregen. Waarom zou hij ook vrees koeste ren voor een mededinger als dien Ashford Hij draaide eens aan zijn kneveltje en be schouwde zichzelf in den spiegel. Hij zag een heel knappen jongen en hij wist dat elk meisje in Engeland hem gaarne zou hebben om de positie, die hij haar kon aan bieden, dus vond hij zichzelf een dwaas om voor dezen man te vreezen. Hij ergerde er zich nu aan, dat zulke gedachten ooit bij hem opgekomen waren. Ashford kon zich met hem niet gelijk stellen, daar was geen kwestie van. Hij was toch graaf Cosmo. Verbeeld je Zijn moeder was een huichelaarster, maar dat waren alle vrouwen met betrekking tot de mannen die zij liefhadden. Toen zij Cosmo wat opgemonterd had, was zij zelf neerslach tig geworden. Natuurlijk vond zij haar zoon veel aantrekkelijker dan hij werkelijk was. Toch kon zij niet blind zijn voor de aantrek kelijkheid van den vreemdeling, dien zij nu begon te beschouwen als een wolf in de schaapskooi. Eigenlijk had Mary nooit ge toond dat zij meer dan zusterlijke liefde voor Cosmo voelde. Vandaag trof het haar voor den eersten keer dat Mary misschien niet zooveel van haar zoon hield als algemeen ge dacht werd. Och, ik geef mij over aan dwaze en ver keerde droomerijen, dacht zij. Mary is toch ook geen meisje om in een week tijds zoo maar op een vreemdeling te verlieven. Die Ashford heeft ons allen, geloof ik, be tooverd en ik zal dolblij zijn, als hij maar weer goed en wel weg is. Daar zij een volmaakte gastvrouw was en een allerliefst mensch, was zij aardiger dan ooit tegen het zwarte schaap, misschien om dat zij een vooroordeel tegen hem had opge vat of zij trachtte dit te overwinnen. Ten spijt van Cosmo's afkeer van hem, was zij toch met hem ingenomen. Er ging een bekoo ring van hem uit, waaraan zij geen weerstand kon bieden en zij bedacht, dat. als zij dit als getrouwde vrouw voelde, zij zich niet behoef de te verwonderen dat Mary in nog grootere mate daaronder verkeerde. Ik wou dat hij maar weg was, herhaalde zij in zichzelf en zij zag erg op tegen de komende week. Zij dacht erover, of het eenig goed kon doen om iets tegen Mary te zeggen over de teleurstel ling van Cosmo. Misschien was het wel ver keerd om zich te steken tusschen twee jonge menschen, maar de omstandigheden waren nu buitengewoon, tenminste volgens haar opinie en zij dacht, zooals de meeste vrouwen zouden doen. dat zij met haar tact meer zou kunnen bewerken dan een ander in dit val zou kunnen doen. Toen zij na het diner met Mary alleen was in den salon, bracht zij het onderwerp te berde op een manier alsof het haar nu juist inviel. Ik beklaag Cosmo, zeide zij, hij is van middag zijn hart bij mij komen uitstorten, ik zei tegen hem, dat ik nooit gedacht had, dat hij zoo gevoelig was. Mary liep juist in de kamer rond. Zij plukte een bloem van een plant en zei Wezenlijk En wat scheelde hem Hij is wat jaloersch van onze bewonde ring voor Ashford. Ik geloof, dat hij zich dit ONDER ROODHUIDEN. Twee roodhuiden zijn uitgenoodigd op een diner bij blanken en zien vele gerechten op tafel en denken natuurlijk, dat het lekkerste is, waarvan het minste is. Roodhuid no. 1 stopt zijn lepel in het monsterdpotje en neemt een flinke portie. Na eenige oogenblik- ken biggelen de tranen langs zijn wangen. Roodhuid no. 2 kijkt hem aan en vraagt Waarom weent mijn roode broeder Het is juist vandaag een jaar geleden dat mijn vader in de Mississippi verdronken is, antwoordt roodhuid no. 1. Roodhuid no. 2 neemt na eenige oogenblik- ken ook een flinken lepel mosterd en hem loopen eveneens de tranen langs de wangen. Roodhuid no. 1 ziet dat en vraagt En waarom weent mijn roode broeder Omdat jij niet tegelijk met je vader in de Mississippi verdronken bent 60.000.000. Onder dezen titel schrijft de „Locomotief": „Alles wijst er op dat, wanneer straks alle gegevens der volkstelling beschikbaar zullen zijn, de totale bevolking van Nederlandsch Indië van de ruim 49 millioen in 1920 geste gen zal zijn tot 60.000.000 in 1930. Wanneer men zich dit ontzaglijk aantal even indenkt, en daar bij vasthoudt aan het gegeven, dat meer dan 41 mililoen zich op Java bevinden, dat welhaast het dichtstbevolkte land ter wereld is geworden, dan constateert men, dat dit Indië met zijn 60.000.000' bewoners minder werkloozen heeft dan eenig ander land ter wereld minder ordeverstoringen minder groote epidemies minder voedselschaarschten minder honger en ellende als gevolg van crisis of oorlog, dan vrijwel eenig land in ge heel Azië en géén revoluties, géén burger krijg, géén dictaturen, géén politieke financi- eele rampen, géén verontrustende toeneming van criminaliteit heeft. En dan mag men, erkennend het vele dat nog te'doen valt, nochtans zonder zelfverhef fing deze bestuursvoering over Oostersche vol ken van tezamen zestig millioen menschen tot voorbeeld stellen aan de wereld." Maar het kind begon bitter te schreien en vroeg nog eens „Waar is papa Ik wil papa hebben." Ik trachtte het jongetje te kalmeeren maar tevergeefs. Hij drukte zich tegen me aan en bleef schreien. In dit oogenblik kreeg ik een ontzettend voorgevoel en het gelukte mij niet mijn angst op zij te zetten. Plotseling werd er aan deur geklopt. Het was Vreroster, de telegrafist van het dorp, die mij aankeek, zonder den moed te vinden een woord te spreken. Ik riep hem echter schreiend toe „Zeg maar niets, „ik weet alles wat er gebeurd is." DANSEN ALS MOREELE SCHADE. In de Deensche stad Odensee is een verga- ei ering van alle groote burgerlijke vereenigin gen gehouden. Hierbij werd met 31 tegen 25 stemmen besloten om aan de politie te ver zoeken het dansen in café's en andere publie- lrelocaliteiten te beperken óf te verbieden, daar het openbare dansen voor de jeugd en voor de familie een moreel en sociaal kwaad beteekent. HUISELIJK COMMUNISME. In het plaatsje Dornbirn in Oostenrijk wil de een slotenmaker zijn dochter dwingen met hem voor een communistische partij te stemmen. Toen zijn dochter dit weigerde, probeerde de man haar de keel dicht te druk ken. Hierop snelde haar broer te hulp en los te een schot op den vader, die werd gedood. De zoon werd gearresteerd. PROVINCIAAL NIEUWS. WAAR IS PAPA In het dorp Dhorstown dicht bij Carding- ton, waar zich de vlieghaven der Britsche luchtschepen bevindt, wonen haast alle ge zinnen der slachtoffers, o.a. ook dat van den matroos Hort. die bij den ontploffing den dood gevonden heeft. Mejuffrouw Hort ver telde aan een journalist het volgende In den ongeluksnacht tegen 2 uur werd mijn vier-jarig zoontje plotseling wakker en vroeg met angstige stem „Waar is Papa?" Ik antwoordde hem „Je zult hem wel gauw erg aantrekt. Wij stellen hem natuurlijk hooger dan een vreemdeling, die na korten tijd voor goed uit ons leven zal verdwijnen. Toch had ik erg met hem te doen. Zij had met opzet gezegd wij, maar zij dacht Mary de zaak toch wel begrijpen zou. Mary's hand, waarmee zij de bloem vast hield, beefde en zij zei Als ik Cosmo was, dan zou ik flinjt ge noeg zijn om mijn eigen klachten over te brengen. Hoe bedoel je dat, kind vroeg lady War burton met een flauwe stem. Ik bedoel, zei Mary, dat ik meer reden zou zien om Cosmo te bewonderen als hij flink bij mij kwam, dan dat hij achter mijn rug als een kleine jongen zich gaat beklagen bij u Mary, riep lady Warburton verschrikt over de uitkomst van haar welgemeende tus- schenkomst. Mary lachte verachtelijk en liep de kamer uit. Wat heb ik gedaan klaagde lady War burton, ik dacht, dat ik het nu zoo goed had aangelegd. Cosmo zal het mij nooit vergeven! Och, waarom is de man hier ooit in huis ge komen Toen Mary een poos later weer verscheen zag zij eruit, of zij gehuild had en zij had iets uitdagends in haar blik. Zij nam geen de min ste notitie van den ongelukkigen Cosmo, die er zeer neerslachtig uitzag. Zij speelde op de piano, terwijl Ashford de bladen van de muziek voor haar omsloeg. Toen zij voortging met uit het hoofd te spe len, bleef hij op de piano staan leunen en haar aankijken, wat zij heel goed scheen te vinden. Wat schijnt de maan vanavond mooi, merkte hij op, niet zonder bedoeling, gaat u mee een eindje omwandelen BLOEMBOLLENTENTOONSTELLING DEN HELDER. De in het voorjaar in Den Helder te hou den bloembollen-tentoonstelling belooft, in dien tenminste het weer niet een al te groote spelbreker wordt, schitterend te zullen slagen. Door het gemeentebestuur is in het op onge veer een uur afstands van de bebouwde kom gelegen natuurpark „de Donkere Duinen" een groot aantal bollen, daartoe welwillend afgestaan door de handelaren te Anna Pau- lowna en omstreken, uitgeplant. Dit park. voor ongeveer en tiental jaren terug aange legd, wordt, nu de denaanplantingen enz. al daar zich wat gaan ontwikkelen, meer en meer tot een geliefkoosd uitstapje. Ter gele genheid van de tentoonstelling zal door het gemeentebestuur de ingang nabij de uitspan ning „Duinoord"' aan den Strooweg aanmer kelijk worden verbreed en voorzien van 'n monumentaal hek. Tevens wordt daar een parkeerterrein gemaakt voor de te verwach ten auto's. Het Bestuur van den Polder „Het Koegras" heeft op zich genomen ter plaatse den weg aanmerkelijk te verbreeden een scherpe en gevaarlijke bocht zal worden ge nivelleerd. Door de Vereeniging van Bloembollenkwee kers te Anna Paulowna zijn 24.000 bóllen gra tis afgestaan ter opluistering. Deze zijn thans in de stadsparken en plantsoenen, alsmede in de tuinen van het Directiegebouw der ma rine, uitgepoot en zullen zeker medehelpen aan de stad een feestelijk aanzien te geven. Voor gepaste versiering tijdens de tentoon stelling zal voorts worden gezorgd. EEN FOUTIEVE TELLING. Een vrouw thans verkozen ver klaard voor notabel. Te Enkhuizen heeft men op 10 Nov. bij de verkiezing van vier notabelen een fout ge maakt bij de berekening van het aantal uit gebrachte stemmen. Het hoofdstembureau heeft den uitslag herzien, waardoor de eeni ge vrouwelijke candidaat voor het college van notabelen, die in herstemming zou komen, thans met 716 stemmen (de volstrekte meer derheid was 714) verkozen is verklaard. Ge noemd college bestaat nu uit tien personen, allen vrijzinnig. - Och neen, want ik ben moe wij hebben zoo ellendig. vandaag al zoo veel gewandeld. Gaat u morgen mee Wij wandelen toch alle dagen. Ik bedoelde voor het ontbijt. Misschien. Zeg maar ja. Nu goed, ja dan. Ik zal om kwart voor achten in de hal op u wachten. Houdt u van de muziek van Grieg vroeg zij opeens. Zij keek hem nu niet langer aan, maar haar blik rustte op haar witte handen en den ring aan haar vinger, ik vind, hij heeft muziek voor elke stemming, zoo droomerig en hartstochtelijk, en soms boos aardig. Wat boosaardigs is er in Luister hier eens naar, het is als de klacht van een boozen geest. Hij luisterde en bleef haar aankijken. Bedoelt u, dat die geest vanavond in u is vroeg hij. Misschien wel. Kijk mij eens aan, zei hij opeens, Zij sloeg de oogen naar hem op, die waren koortsachtig helder en keken verschrikt. Zijn aanblik maakte, dat zij nog minder op haar gemak was. Een oogenblik staarde zij hem aan, daarop duwde zij het pianokrukje weg en stond op. Wat is het benauwd warm vanavond, •zeide zij, wij krijgen vast een onweer. Neen, toch niet, de lucht is helder, zei Hugo Fraser. Kom mee naar buiten, om de sterren te bekijken. Zij stak haar arm door de zijne en zij ging met hem naar buiten. Toen zij echter met hem op het terras was, keek zij niet naar de sterren, maar tot zijn ontzetting barstte zij in snikken uit, met haar armen op de bal- lustrade geleund. Och Hugo, zei zij eindelijk, ik voel mij Och kom, Marylief. De jonge officier was erg ontsteld. Hij had, evenals alle mannen, een schrik voor schrei ende meisjes en dan bezat hij een vriendelijk hart. Wat scheelt je vroeg hij, den arm om haar heenslaande om haar te troosten. Och, ik weet het zelf niet. Niet vroeg hij ongerust. Meisjes waren toch vreemde schepseltjes, en zij huilden soms, terwijl zij zelf niet wis ten waarom! Misschien weet ik het wel, maar ik kan het je niet zeggen, Hugo. Dat spijt mij erg, zei Hugo bedaard, maar is er ook soms iets, dat ik voor je doen kan? Want als het zoo is, dan sta ik ieder oogen blik voor je klaar. Je bent een beste jongen en ik wou, dat je iets voor mij doen kon, maar niemand kan mij helpen, Hugo. Is het zoo erg Hij zuchtte diep. Och, Hugo, het is een moeilijke wereld waarom zijn wij er in geboren Het klinkt misschien ongevoelig, maar ik vind het hier heel best, zei hij. Jij bent een man, Hugo, en jij hebt nog nooit zwaar verdriet gehad. Ik ben ouder dan jij en ik heb ook wei eens iets ondervonden, zei hij met een grim mig gezicht. Dat is ook zoo, dat vergat ik, ik voel mij zoo oud, Hugo, alsof ik vijftig ben. Als zij waarlijk vijftig was geweest, zou zij niet zoo bitter geschreid hebben. Die tra nen waren juist veroorzaakt door haar jeugd, maar daar dacht zij niet aan. Op eens keek zij op en zei Hugo, je moet het aan niemand vertel len. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1