C. v. lil, Oen Helder WINTERJASSEN en COSIUUIS. Spoorstr. 126, - leid. 370. TWEEDE BLAD Vrijdag 28 November 1930 No. 92 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN MODERNE WIERINGER COURAf Tü PARIJSCHE MODEBRIEF. Ons ondergoed. Wat is ons ondergoed veranderd Het is bijna niet meer te herkennen. Heeft geheel de nieuwe modelijn gevolgd. En dat was des te noodzakelijker daar de moderne kleeding zeer aansluitend is. Wanneer men er iets onder draagt, dat er niet volkomen mee in overeenstemming is, is het dadelijk merkbaar. En is dan ook bijna geen stukje goed van vroeger dat we nog dra gen, kunnen. De hemden met de lange taille verdoezelen het middel dat nu juist goed zichtbaar moet zijn. De pantalons behooren zeer glad en strak om de heupen te vallen, liefst met een apart heupstuk gemaakt te zijn Maar het meest verschillen nog de onder jurken bij vroeger. In de eerste plaats zijn ze lang en vallen heel ruim van onderen. Men heeft rechte modelletjes die blousen bo ven een ceintuurtje. En dan zijn er de prin- cesse-onderjurken die geheel de lichaams lij n volgen om zich dan, naar beneden toe, te verwijden als een bloemkelk. Men wordt on willekeurig poëtisch als men over het moder ne ondergoed spreekt. Want niet alleen het fijne en kostbare ook het eenvoudigste is nog zoo aardig, van soepele stof, vlug ge maakt, met een versiering van open zoomp jes, smalle plooitjes, een eenvoudig borduur sel t je, enz. Het fijne ondergoed, van roze zijde of crê pe, is heel veel met okergele kant ingezet. De nachtjaponnen, die feitelijk een bestaan op zichzelf voeren, die nergens bij of onder gedragen moeten worden, behoefden eigen lijk niet zoo streng de mode te volgen. En toch zijn ze modieuzer dan ooit. Ze zijn lang, in princessievorm gesneden, met een wijden, geschlpten rok. Of ze vertoonen den vorm van een blousend japonnetje met een lint om het middel. Ze dragen beeldige kantver sieringen, ingezette deelen van dezelfde of andere stof, plooitjes en plissées, borduursel, strikken en linten, Sommige zijn afgewerkt met een apart bolerotje, een groote Bertha- kraag of een volant langs den hals. Al deze EEN ONGEWONE VERRASSING. liet was even over negenen, toen An nemie den gasbrander boven de etala ge uitdraaide. De grootste drukte was afgeloopen. Veel klanten zouden er nu niet meer komen waren er trouwens de laatste dagen ook niet geweest. Het was een vrij slappe Sinterklaas. Er was niet veel verkocht. Zulke da gen maken in andere jaren dikwijls 't geheeje winterseizoen goed maar dit maal hadden de reeds weken van te voren uitgestalde voorwerpen weinig aftrek gevonden. Het licht in den winkel liet Annemie evenwel nog even aan; je deur sluiten ging nog niet. Je kon nooit weten of op het laatste oogenblik niet nog ie mand iets vergeten bleek te hebben. Haar zuster Pietekoo was echtei reeds naar de huiskamer gegaan en maakte de avondboterhammetjes ge reed. De gezusters Lijzen hadden sinds ja ren een zaak gedreven in manufactu ren en aanverwante artikelen, een be scheiden winkeltje in een zijstraat van een provinciestadje, een zaakje waar in ze met hun beidjes hun dagelijksch broodje konden verdienen, maar ook niet meer. Zij hadden jaar in, jaar uit steeds net jes en fatsoenlijk kunnen leven, maar overhouden konden ze niet. En nu had den ze zich in den afgeloopen zomer laten overhalen door den reiziger van losse, fladderende versieringen, hoe aardig ook op zichzelf, zijn echter voor nachtklee- ding buitengewoon onpractisch. Nadat men er een enkele nacht in geslapen zien ze er zóó verfomfaaid uit, dat alle moois er af is. Hoe gladder een nachtjapon gemaakt is. hoe langer ze mooi blijft. En daarvoor behoeft u werkelijk niet minder elegant te zijn. De pyama's hebben allen zeer wijde panta lons. Ter halve hoogte van het been zijn drie hoekige banen, oftewel godets, ingezet om de noodige ruimte te geven. Soms vervullen ook platte plooien aan de zijkanten deze taak. De blouse wordt in de pantalon gedragen. Het jasje is nu eens kort, in belero-vorm, dan weer lang. Vele pyama's worden van shantung gemaakt, van crêpe de chine, sa tijn, fluweel. Maar dit zijn natuurlijk alle maal de soorten die buiten het bed gedragen worden. Heel nieuw en zeer elegant is b.v. een fluweelen broek met heel hooge ceintuur en bretels die met strassgespjes sluiten. Hier onder behoort een zijden of satijnen blouse met lange mouwen. Als déshabilés worden ver der weer veel mantelvormige modellen ge bruikt, geheel of driekwart lang. Ze zijn dik wijls zeer rijk, van zilver-lamé b.v. met goud doorstikt en met bever afgezet. Of van flu weel met hermelijn gegarneerd. Veel dames gebruiken er hun ouden avondmantel voor, dien ze juist in zooverre veranderen, dat hij een huiselijk karakter krijgt. Veel eenvoudiger, maar toch zeker niet te versmaden, zijn ochtendjaponnetjes van wit geribd fluweel. Ze staan aardig en frisch, zijn goed waschbaar en duurzaam. Voor een zieke die dikwijls een uurtje op den divan moet doorbrengen, zijn er snoezige jasjes van Engelsch fluweel geheel passend bij de deken die de patiënt over zich heen legt. WILHELMINA. WAAROM W aarom legt een haaan geen eieren Waarom ziet spinazie groen Waarom krijgen onze helden 'I och zoo'n treurig pensioen W aarom wil men oorlogschepen En zoo de vrede op zij gegooid Waarom gaan zooveïen staken Waarom met. de belasting nooit? W Aarom is 't alle dagen regen Waarom blijft de slager duur En gaat Veraart geen zonnetje maken; Waarom is haring zout of zuur Waarom is het nu November Waarom is 'n plank van hout Waarom ging men in Zaandam graven En waarom vonden ze geen goud de firma Van Splinter, een tamelijk groot bedrag in te slaan aan handwer ken, in de hoop dat zij met Sinterklaas als cadeaux grif van de hand zouden gaan. Doch dat was tegengeloopen. Zij hadden lang niet zooveel geld in de la de gevonden, als zij verwacht hadden. En tot overmaat van ramp was over het bedrag van de zending die zij op drie maanden gekocht hadden, precies op tijd gedisponeerd. In den afgeloope n morgen was een wisseltje gepresen teerd met een groote roode P. er op, hetgeen volgens de kassier beduidde, dat hij morgen terug zou komen, maar dat dan de wissel moest worden vol daan, daar hij anders den deurwaar der in handen zou wordert gegeven, ten einde te worden geprotesteerd. Wat dat nu precies beteekende, wis ten ze niet goed, maar in elk geval zou het iets heel ernstigs zijn; en dat de deurwaarder er aan te pas kwam von den zij al heel verschrikkelijk; want zoo'n gerechtsdienaar aan je deur be duidde nooit veel goeds. En wat er na vanmorgen in de toon banklade was gekomen, bleek bij lange na niet voldoende te zijn om de wissel te kunnen betalen. Zoo zag de Sinterklaasavond er voor de juffrouwen al heel donker uit. En ofschoon Pietekoo er een smakelijk kopje chocolade bij had geschonken, ging het boterhammetje er moeilijk in Dat wisseltje morgen. Wat zou hun boven het hoofd hangen. Ze moesten er al maar aan denken. Nu was Anne- Waarom is de een neerslachtig En weet 'n ander niets van smart Ja, gaat lachend d—^r het leven Waarom ziet de s-:,, vikool zwart Wie geeft antwoord op m'n vragen? Wie dat kan, die noem ik wijs En krijgt behalve de vetleeren Volgend jaar de Nobel-prijs Schagen Nov. 1930 Jan Buisman Jr. BINNENLANDSCH NIEUWS. RELLETJES TE HAARLEM. Woensdagmiddag ongeveer vijf uur bevon den zich verschillende menschen op de Groo te Markt te Haarlem, waaronder veel werk- loozen en opgeschoten jongens. Aanvanke lijk waren ze rustig, maar tegen vijf uur drongen zij de Paarlaarsteeg in met de bedoe ling, de ruiten van de raadzaal in te gooien. De politie trachtte hen te verwijderen toen dat niet gelukte, werd gecharterd met gum mistok en de hondenbrigade. Een man werd gearresteerd later bleek dat hij nog dertig dagen hechtenis te goed had. Te ongeveer 8 uur in den avond kwamen opnieuw relletjes voor op de Groote Markt. Een agent van politie werd met een hamer op het hoofd geslagen. Het publiek drong op, waarbij een agent met een steen in het aan gezicht werd getroffen. Vanwege de politielei ding werd daarna het algemeen bevel gege ven, om de markt met gebruikmaking van de blanke sabel schoon te vegen. Bij het char geeren werd opnieuw gebruik gemaakt van politiehonden. Er hadden enkele arrestaties plaats. Daarna is het verder rustig gebleven. AANVARING IN EEN SLUIS Schip in tweeën gebroken. W oensdagmiddag is op de Maas nabij Line een met kolen geladen schip, me tende 400 a 500 ton, bij het uitvaren van de sluis hiermede in aanvaring ge komen. Het schip brak in tweeén en zonk spoedig daarop. De schipper J. Meyer en zijn knecht konden gered worden ANNA PAULOWNA. OPENBARE VERGADERING van den Raad der Gemeente Anna Paulowna op Woensdag 3 December 1930, des namiddags te twee uur ten Raadhuize. Punten van behandeling 1.. .Notulen. 2. Mededeelingen a. bij K.B. van 8 October jl., No. 22, is goedkeuring verleend aan de verordeningen op de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting (tot 1 Mei 1932) tot classifi catie der gemeente voor de personeele belas ting tot wijziging van de heffingsbedragen in de wet op de personeele belasting genoemd en tot intrekking der verordening op de hef fing van opcenten op de pers. belasting. b. Ged. Staten hebben bij besluit van 19 Nov. j.1. No. 114, voor zooveel noodig goedge keurd de verordening tot wijziging der ver ordening tot regeling van het vervolgonder wijs c. Ged. Staten keurden goed bij besluit van 29 Oct. jl. no. 64, die op 16 Juli en 19 Sept. vastgestelde suppletoire begrooting, dienst '30; d. door de Kerkeraad der Geref. Kerk is kosteloos beschikbaar gesteld het vergader lokaal bij die kerk als stemlokaal e. door A. den Breeder is de benoeming tot onderwijzer aan de o.l. school II aangen.; f. van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, is een dankbetuiging ontvangen voor de toetreding als buitengewoon lid van dien bond g. de heer H. N. Cornelissen betuigt dank voor de beschikbaarstelling van een schoollo kaal voor repetitie met kinderzangklasse h. de heeren Wieger Bruin en Chr. Dekker hebben medegedeeld de opdracht tot het maken van een uitbreidingsplan te aan vaarden i. procesverbaal van gehouden kasopne- ming bij Gemeente-Ontvanger en Administra teur van het grondbedrijf mie, die over de winkeliging toch wel eenigszins zwaartillende' dan Pietekoo die de moeilijkheden in het leven over het algemeen niet zoo donker inzag. Als Annemie so.ms in de grootste ver twijfeling uitriep: „Wat moet dat wor den?",? dan zij Pietekoo met de mees te kalmte: Och zusje, dat komt wel weer in orde"! En zij had meestal ge lijk; gewoonlijk kwam alles weer op zijn pootjes terecht. Maar nu zaten beiden toch te pieke ren hoe dat nu „voor elkaar" zou kun nen komen. Zwijgend zaten zij tegeno ver elkander; in het vertrek was het muisstil Zóó. dat het tikken van een ouderwetsche pendule duidelijk was te hooren. Een dikke, vette cypersche poes lag languit, vadsig achter de ka chel. Pietekoo had haar handen in haar schoot gevouwen; de oogleden knipperden eerst wat en van lieverle de sloten zij zich; haar .hoofd zakte scheef naar den rechterschouder. Annemie had de krant van tafel opge nomen en las heel quasi alle berichten en advertentiën, doch ze zag telkens o- ver het blad heen en toen ze haar zus ter zoo vredig ingedut bemerkte werd ze ook wat soezerig! van het prakkizee- ren en langzamerhand vielen ook haar oogen nu en dan dicht. Een heftig luid gerinkel van de win kel deed beiden opschrikken. Hé, wat is dat riep Annemie, ver suft o.m zich heenkijkend, nou nog volk Gossiemijne, is dat schrikken, ril de Pietekoo. terwijl zij wankelde op k. Ged. Staten hebben bij besluit van 5 Nov. jl. no. 112, het presentiegeld voor de le den van den Raad vastgesteld op f 5.per lid en per bijgewoonde vergadering aan Mej. Pranger is met ingang van 15 December a.s. eervol ontslag verleend uit de betrekking van tweede ambtenare ter secre tarie en in die betrekking is benoemd de heer L. H. E. de Ridder te Wieringen m. de ophaaldienst voor den Vleeschkeu- ringsdienst is 10 Nov. jl. in werking gesteld: n. Voor den Vleesch keuringsdienst is een Commissie van Advies, ingesteld, waarin voor deze gemeente de Burgemeester zitting zal nemen o. aan den Architect Chr. Dekker te Scha gen is machtiging verleend ten behoeve van de op „Cérès" aan te leggen wegen den aan nemer op te dragen door aanvoer van zand de wegen 10 c.M. hooger te leggen 3. Verzoek van de Gymnastiekver. D.O.K. E.V." om een subsidie groot 100.-. Voorge steld wordt voor één jaar een subsidie toe te kennen onder voorwaarde, dat na afloop van het jaar een rekening en verantwoording wordt overgelegd. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch, op het punt van te gebruiken stempelmerken. 5. Verzoek van den heer N. Raap om eer vol ontslag als hoofd van sch. III met ingang van 1 Februari a.s. 6. Voorstel tot overname van een door den heer Raap gebouwd schuurtje bij de wo ning bij school III; 7. Voorstel tot aanwijzing van stemloka len 8. Benoeming stembureaux en Hoofdstem bureau. 9. Verzoek van M. Petter om ontheffing van zijn aanslag in het schoolgeld. 10. Voorstel tot het sluiten van een tijde lijke geldleening groot f 125000.— voor het grondbedrijf en van 50000.in verband met den bouw van bijzondere scholen. 11. Voorstel tot het verleenen van een bij drage groot 50 der kosten van wegenverbe tering aan den Anna Paulownapolder zooals deze zijn genoemd in het hierbij gaand be sluit van Hoofdingelanden en onder de in dat besluit genomen voorwaarden. 12. Voorstel tot verkoop aan den Anna Paulownapolder van een strook grond van de perceelen Sectie L no. 1129 en 922 ter breedte van ongeveer 1 Meter ten behoeve van het te maken looppad. 13. Benoeming van leden van het Burger lijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren D. Schenk en R. Waiboer. 14. Benoeming van een lid van de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke aftreding van den heer J. Bergman. 15. Vaststelling suppletoire begrootingen voor 1930 en 1931. 16. Rondvraag. Anna Paulowna, 25 Nov. 1930. Aan Heeren Burgemeester en Wet houders der gemeente Anna Paul. Bijgaande hebben wij de eer U te overhan- handigen een ex. van het besluit van Hoofd ingelanden, genomen in zijne op 22 dezer ge houden vergadering, betreffende voortzet ting der verbetering van sommige wegen van onzen polder, welke van belang zijn voor het doorgaand verkeer. Wij verzoeken beleefd te willen bevorderen, dat de Raad uwer gemeente besluit tot het verleenen eener bijdrage ad 50 in de kos ten van de reeds uitgevoerde wegverbetering en van de daaraan te geven uitbreiding, vereenkomstig het plan ih het plan nauwkeu rig aangeduid. Indien de Raad tot het verleenen der ge vraagde bijdrage besluit, zouden wij het op hoogen prijs stellen,, als die bijdrage in ge deelten betaalbaar kon worden gesteld en wel zoodanig, dat telkens na beëindiging der werkzaamheden in een seizoen het aandeel der dan gemaakte kosten van reeds uitgevoer de werken zoo spoedig mogelijk. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulownapolder, get. C. Wijdenes Spaan, Dijkgraaf, get. C. Keijzer, Secretaris. Afschrift. Hoofdingelanden van den Anna Paulowna polder Overwegende, dat, in verband met het haar beenen. Blijf maar zitten zei Annemie, ik zal wel kijken wie der is Meteen strompelde ze uit de knasse warme achterkamer naai- het winkel tje. Maar er was niemand aanwezig: f -- Vreemd, mompelde Annemie, de deur is gesloten en die moet toch geo pend zijn geweest; anders had de win kelbel niet kunnen rammelen Wat was er vroeg Pietekoo, die op het gescharrel van haar zuster voor de toonbank, ook naar den winkel was gekomen, was ter iemand --Nee, antwoordde Annemie, en de deur was weer dicht, 't Zulle kwdje jongens geweest zijn uit de buurt die rakkers van vrouw Jorisse natuurlijk Ik zal toch den diender erres over aanspreke, ging Annemie verontwaar digd voort. En ze overtuigde zich er van dat de toonbanklade goed was afgesloten, het geen ze trouwens altijd deed, als ze de winkel ging verlaten, jnaar die was op slot; dus 't ware kwajonges -- Groote genade schrikte Piete koo. Wat leit daar vroeg ze, wij zende op een donker voorwerp tegen1 den muur, achter de deur -- Krimmenééle riep Annemie ont hutst; dan hebben ze dat zoo meteen zeker binnen de deur gezet --Toch niet voor ons vroeg Pietekoo naar het pak ziende Der staat geen adres op, antwoord de Annemie, terwijl ze het pak aan al le kanten bekeek L Wonden huiduitslag, springen- I de handen, kloven, win- I terteenen, dadelijk ver- i I zachten en verzorgen met J AKKER'! KLGOSTERBALSEM A bijt niet! Wrijf Uw pijnlijke spieren F en stramme gewrichten, verdrijf 1 I die afmattende pijnen van rheu* J y matiek en spit met de beroemde^ KLOOSTERBALSEM verzacht verrasiend^ snel. Rheumatiek De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver- j ergert, masseer direct met 4 AKKER'j KLOOSTERBALSEM steeds toenemend verkeer met motorrijtuigen op de wegen in de gemeente Anna Paulowna van de coupure in den Noorddijk van den Polder Wieringerwaard a,f tot de Kooij, eerder is besloten tot het verbreeden en verbeteren van die wegen, waartoe door Gedeputeerde Staten dezer provincie toestemming is ver leend blijkens hun brief van 19 Februari 1930 no. 100, betreffende verbetering van wegen Gelet op de ter zake gevoerde onderhande lingen met de gemeente Anna Paulowna en de laatstelijk daarover ontvangen berichten van Burgemeester en Wethouders dier ge meente Overwegende, dat de door de Dagelijksche Besturen van de gemeente Anna Paulowna en van den Anna Paulownapolder verkregen overeenstemming aannemelijk wordt geacht Gelet op de artikelen 57, No. 22 en 58 van het Algemeen Reglement van bestuur voor de waterschappen in Noordholland Besluiten A. de voormelde, reeds gedeeltelijk uit gevoerde verbetering van wegen nog uit te breiden met de volgende werken van wegver betering lo. het gedeelte van den Zuider Molen- vaartsweg, waarlangs de bermsloot is ge dempt, strekkende van den Lagendijk over ongeveer 650 M. lengte, tot en met het per ceel Sectie L. no. 1484, eigenaar M. G. de Nijs wordt gebracht op een beharde breedte van zeven meter, waarnaast wordt gemaakt aan de zuidwestzijde, een bestrate goot, breed 45 c.M., met zinkputten, voorzien van putroos- ters met rioleeringen, aansluitende aan een verhard, ingewalst en geteerd looppad, ter breedte van 2 M.„ met bovendien een kant straatje breed 40 cM.. een en ander voor zoo veel de terreinen, eigendom van den Anna Paulownapolder, dit toelaten en dit verder door uitbreiding van die terreinen door op kosten der gemeente Anna Paulowna aan den Anna Paulownapolder over te dragen gron den van particulieren wordt mogelijk ge maakt 2o. de wegen in de nabijheid van het spoor wegstation alhier, n.1. de Nieuweweg van Zui der Molenvaartweg tot de Spoorbuurt, de Spoorbuurt van Nieuweweg tot het voor- Er bleek in den winkel geplaatst te zijn een lange, smalle mand, een zooge naamde pijpenmand, van boven geslo ten met eën aan alle zijden bevestigden gonjezak. waarop zich geen enkele aanwijzing bevond, voor wien de mand bestemd was. De gezusters Lijzen stonden besluite loos. Was het pak voor haar, of was 't abusievelijk bezorgd Dat viel jnomen teel niet uit te maken. Maar wie zou haar wat zenden En toch, je kon 't niet weten. Het was immers Sinter klaas, de avond van de verrassingen. De mand voelde vrij zwaar. Er zat in elk geval iets in. Maar wat Zij*dachten aan een grap En Annemie wilde de mand eenvou dig weer op straat zetten, dan hadden de grappenmakers er geen aardigheid van. Doch daarvan wilde Pietekoo niet weten; zij moest haar nieuwsgierig heid in elk geval bevredigd zien; en als het dan een zoutelooze grap bleek, konden ze altijd nog wel overwegen, wat haar dan te doen stond. Ten slotte gaf Annemie dan maar toe dat de mand naar de achterkamer zou worden gebracht. Terwijl Pietekoo er mee bezig was, doofde Annemie het licht van den winkel en sloot de deur op het nachtslot. Zij nam het geld uit de toonbankla en kwam toen bij haar zuster in de kamer. De mand rustte op de tafel en nog aarzelend stonden de zusters er bij. Zouden ze haar ope nen. Ze durfden eigenlijk nog niet 'goed. Het was wel wat griezelig.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3