Abdijsiroop Een hoester heeft Abdjjsiroop noodig! WIERINGER COURANT. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 5 DECEMBER 1930. No. 94 ANNA PAULOWNA. RAAD ANNA PAULOWNA. OPENBARE VERGADERING van den Raad der Gemeente Anna Paulowna op Woensdag 3 December 1930, des namiddags te twee uur ten Raadhuize. De vergadering wordt op gebruike wijze geopend door Burgemeester Lovink, die me- riedeeling doet, dat bericht van verhindering wegens ongesteldheid is binnengekomen van den heer Van der Berg. Voorz. wenscht v. d. Berg een spoedig herstel. De notulen worden gelezen en, onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeelingen a. bij K.B. van 8 October jl., No. 22, is goedkeuring verleend aan de verordeningen op de heffing van opcenten op de gemeente- fondsöfelasting (tot 1 Mei 1932) tot classifi catie der gemeente voor de personeele belas ting tot wijziging van de heffingsbedragen in de wet op de personeele belasting genoemd en tot intrekking der verordening op de hef fing van opcenten op de pers. belasting. b. Ged. Staten hebben bij besluit van 19 Nov. j.1. No. 114, voor zooveel noodig goedge keurd de verordening tot wijziging der ver ordening tot regeling van het vervolgonder wijs c. Ged. Staten keurden goed bij besluit van 29 Oct. jl. no. 64, die op 16 Juli en 19 Sept. vastgestelde suppletoire begrooting, dienst '30; d. door de Kerkeraad der Geref. Kerk is kosteloos beschikbaar gesteld het vergader lokaal bij die kerk als stemlokaal e. door A. den Breeder is de benoeming tot onderwijzer aan de 0.1. school n aangen.; f. van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, is een dankbetuiging ontvangen voor de toetreding als buitengewoon lid van dien bond De Heer H. N. Cornelissen betuigt dank voor de beschikbaarstelling van een schoollokaal voor repetitie met kinderzangklasse. De heeren Wieger Bruin en Chr. Dekker hebben medegedeeld de op dracht tot het maken van een uit breidingsplan te aanvaarden. De Heer Koorn vraagt of er een tijd voor staat dat deze plannen klaar moeten zijn. De Voorz. antwoord dat het in het belang van de architecten is dat het niet lang duurt in verband met de belooning, een bepaalde datum is echter niet gesteld, hoewel spoed natuurlijk gewenscht is. Procesverbaal van gehouden kas- opneming bij Gemeente-Ontvanger en Administrateur van het grond bedrijf. In kas bij de gemeente ontvanger is aan wezig f 38016.44, waarvan 21000.- bij de Boe renleenbank uitstaat, terwijl bij de admini strateur van het grondbedrijf 99.69 aanwe zig is. Ged. Staten hebben bij besluit van 5 Nov. jl. no. 112, het presentiegeld voor de leden van den Raad vast gesteld op f 5.- per lid en per bij gewoonde vergadering. Ged. Staten wijzen er op in hun schrijven, dat dit presentiegeld per etmaal mag bere kend worden, dus met a.d.w. indien b.v. twee vergaderingen op denzelfden dag worden ge houden, niet meer als 5.- mag worden be taald. Aan Mej. A. Pranger is met ingang van 15 December a.s. eervol ont slag verleend uit de betrekking van 2e ambtenaar ter secr. en in die betrekking is benoemd de heer L H. E. de Ridder te Wieringen. Mej. Pranger, aldus de voorzitter, heeft ga- durende ruim 10 jaren, als volontaire en amb tenare, ter secretarie de Gemeente gediend, en zich gedurende dien tijd doen kennen als een ijverige, trouw en hulpvaardig ambtena- re. Zij treedt deze maand in het huwelijk en kunnen wij haar vertrek dus alleszins billij ken. Onze beste wenschen vergezellen haar, bij haar nieuwen staat en op haar verderen le vensweg. (Bijval.) De ophaaldienst voor den Vleesch- keuringsdienst is 10 Nov. j.1. in werking gesteld. Voor* den Vleeschkeuringsdienst Is een Commissie van Advies inge steld, waarin voor deze gemeente de Burgemeester zitting zal nemen. Aan den Architect Chr. Dekker te Schagen is machtiging verleend ten behoeve van de op „Cérès aan te leggen wegen den aannemer op te - Cl; dragen door aanvoer van zand de wegen 10 cJVf. hooger te leggen. Ingekomen is nog een schrijven van Ged. Staten waarin zij goedkeuren de aankoop van grond voor transformaathuisjes, tevens aan hetzelfde College de goedkeuring op de begrooting van het grondbedrijf. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangen. Verzoek van de Gymnastiek Ver een. „D.O.K.E.V." om een subsidie groot 100.- Voorgesteld wordt voor een jaar een subsidie toe te ken nen onder voorwaarde, dat na af loop van het jaar een rekening en verantwoording wordt overgelegd. Wordt toegestaan echter zal D.O.K.E.V. in overweging worden gegeven, om bij niet door gaan van oefenavonden, om welke reden ook, de aspiranten de contributie te laten doorbe talen, hetgeen uit een overgelegde begrooting bleek, was dit nu niet het geval. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op den Keuringsdienst van vee vleesch, op het punt van te gebruiken stempelmerken. De wijziging bestaat hierin, dat in den ver volge, het stempel Anna Paulowna, afgekort A. P. zal worden gegeven, inplaats van „Hel der" zooals tot toe het geval was. Wordt goedgevonden. Verzoek van den heer N. Raap om eervol ontslag als hoofd van school III met ingang van 1 Febr. a.s. De Voorzitter, wijdt eenige wkardeerende woorden aan het scheidende schoolhoqfd, waarvan wij het onderstaande opteekenen. Den le Januari 1889 werd de Heer Raap bij het O. L. onderwijs in deze gemeente als on derwijzer aan school I aangesteld, 10 Juni 1902 volgde zijn benoeming als hoofd van school III in den Oostpolder. Ruim 42 jaren zal de Heer Raap, de ge meente en het onderwijs hebben gediend, en heeft zich gedurende dien langen tijd, op verschillend gebied en vooral op algemeen terrein in deze gemeente zeer verdienstelijk gemaakt. Wanneer ik alleen maar bij U in herinne ring breng de watersnood van 1916, dan ziet ieder van ons den Heer Raap in zijn volle kracht. Nacht en dag met raad en daad, maar vooral metterdaad werkzaam om zijn lotge- nooten te steunen en te helpen. Ook in verschillende andere functies, a.o. de belangen van het Landbouwonderwijs, heeft de heer Raap op voorbeeldige wijze gediend. B. en W. stellen voor om het gevraagde ont slag, op een nader te bepalen datum te ver- leenen, op de meest eervolle wijze, en met dank voor de zeer gewaardeerde diensten het onderwijs en de gemeente bewezen. Wij wenschen den heer Raap, die in deze gemeente blijft wonen toe, dat hij met zijn echtgenoote die haar man steeds op uitne mende wijze terzijde stond, waarvoor haar ook een woord van bijz. dank toekomt, een welverdiende rust, en een zeer gelukkigen le vensavond. (Applaus.) Het ontslag wordt verleend, conform voor stel B. en W. Voorstel tot overname van een door den heer Raap gebouwd schuurtje bij de woning bij school III. Door den Gem. Opzichter wordt dit ge bouwtje getaxeerd op 50.-. Besloten wordt om voor den voornoemden prijs de overname te doen geschieden. Voorstel tot aanwijzing van stem lokalen. Aangewezen worden als volgtstemdistrict I de Raadszaal Gemeentehuis Stemdistr. n Het Westerlokaal van school n Stemdistr. III Kantoorlokaal Opz. Polder, Van Ewijcksluis, Stemdistr. IV vergaderlokaal, kerkgebouw Geref. Gemeente. Wordt goedgevonden. Benoeming stembureaux en Hoofd stembureau. Voor de benoeming van de leden der Stem bureaux. Stemdistrict I. G. J. Lovink, Ambsthalve lid en voorzitter. D. Koorn, W. Komen, leden; Plaatsverv. leden C. Keijzer en J. Baken. Stemdistrict IID. Lubbert, Lid en Voorz., G. van den Berg, J. van der Ham, leden, Plaatsverv. leden P. Timmer en B. de Vries. Stemdistrict III.. K. Keuris, lid en voorzitter, C. Rezelman, J. Raven, leden, Plaatsverv. le den R. Dekker en J. van Stipriaan. Stemdistrict IV. D. Stammes, lid en voor., H. Jonker, G. Kuiken, leden, Plaatsverv. leden J. Bergman en J. Stolte. Voor de benoeming van de leden voor het Iloofdstembureau, tevens Centraal stembu reau G. J. Lovink, ambtshalve Lid en voorzitter, D. Koorn, D. Lubbert, D. Stammes, K. Keuris, leden. Plaatsverv. leden C. Keij zer J. van der Ham, C. D. Rezelman. Conform besloten. Verzoek van M. Petter om onthef fing van zijn aanslag in het school geld. Aangezien B. en W. is gebleken dat het verzoek alleszins inwilliging gedoogt stellen zij voor, om het toe te staan voor dit jaar en 1931. Later kan dan weer worden gezien. Wordt goedgevonden. Voorstel tot het sluiten van een tijdelijke geldleening groot f 125000.- voor het grondbedrijf en van f 5000.- in verband met den bouw van bijzondere scholen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. er in zijn geslaagd om de leening ad 125000 geplaatst te krijgen voor een half jaar tegen een ren te van 3 procent en een provisie van f 75.-. Voor de leening ad 50.000 hebben B. er W. reeds ook een voordeelige aanbieding ont vangen, doch nog niet geaccepteerd, aange zien wij nog even willen afwachten. B. en W. vragen dan ook machtiging tot het sluiten van bovengenoemde leening van 125000 en wat betreft de leening van f 50000 deze aan te gaan voor ten hoogste 4 proc. Wordt goedgevonden. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage groot 50 der kosten van wegenverbetering aan den Anna Paulownapolder zooals deze zijn genoemd in het hierbijgaand be sluit van Hoofdingelanden en on der de in dat besluit opgenomen voorwaarden. (De uitvoerige bijlage plaatsten wij reeds in ons nummer van Vrijdag 28 November j.1.) De Heer Kuiken vraagt of nu alles geregeld is, met grondovername van de bewoners. De voorz. antwoordt, dat nog enkelen moe ten teekenen, doch dat vrijwel gerekend kan worden op aller medewerking. De Heer Koorn vraagt voor wiens rekening het maken van opritten komt in de trottoirs. De voorz. zegt, dat dit in de werkzaamhe den is opgenomen. De heer v. d. Ham, kan zich met het voor stel vereenigen, hoewel hij meent, dat met wat betreft de loonen, een wat couLanter hou ding had verwacht van het Polderbestuur, voornamelijk het niet toestaan van regenver- zuim tevens is geen rekening gehouden met de wensch door spr. uitgesproken om werk zaamheden in accoord te laten verrichten. Hij gelooft dat de Polder hierin een over winning heeft behaald met vlag en wimpel. Wat spr. wenschte ten opzichte der betaling van regenverzuim mag hier misschien nieuw zijn, doch in het land vindt dit bijna overal toepassing. Het onderwerp is echter zoo goed als doodgepraatspr. zal erniet veel meer van zeggen. De voorz. zegt, dat de zaak nu haar beslag moest hebben. De polder is niet genegen om voor regenverzuim te vergoeden. De Heer Komen uit zijn voldoening, dat eindelijk overeenstemming is verkregen tus- schen de beide dag. besturen, en in de toe komst is verdere samenwerking zeker moge lijk.. Hij gaat volkomen met het voorstel van B. en W. accoord. De Heer Raven vraagt of de looppaden nu niet meer in onderhoud zijn bij de particu lieren. De Voorz. antwoordt, dat zulks niet meer het geval is. De Heer v. d. Ham zegt tewerkstelling van arbeiders via de arbeidsbemiddeling op prijs te stellen en hen te doen voorgaan, die het langst daarbij ingeschreven staan. Verleden jaar werd daar de hand niet aangehouden. De Voorz. zegt, dat de Correspondent de opdracht krijgt hier rekening mede te hou den. Het voorstel wordt hierop zonder h. s. aan genomen. Voorstel tot verkoop a:an den Anna Paulownapolder van een strook grond van de percee'.en Sectie L. no. 1129 en 922 ter breedte van on geveer 1 Meter ten behoeve van het te maken looppad Conform. Benoeming van ledon van het Bur gerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van de heeren D. Schenk en R. Waiboer. De volgende aanbeveling is bij B. en W. in gekomen, voor de vacature D. Schenk 1. D. Schenk, 2. P. Zoete. Vacature R. Waiboer 1 R. Waiboer, F. F. Kaan. Benoemd worden met algem. stemmen D. Schenk en met zeven tegen drie stemmen R. Waiboer. Drie stemmen werden uitgebracht op den Heer J. Brugman. Benoeming van een lid van de Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs we gens periodieke aftreding van den heer J. Bergman. De aanbeveling voor deze*vacature luidt, 1. Bergman, 2. P. Boon. Benoemd wordt met madeelH. J. Robben naar Emmen Mej. C. Watertor naar Zijpe D. Leeuw naar Giet hoorn Th. C. Schoonheden en echtgenoote naar Zijpe Mej. G. Lips naar Wieringer- waard J. J. Preijde naar Heemstede Mej. H. Raap naar 's-Gravenhage K. Bosma, R. Uitterdijk en K. Wijngaarden naar Dantu- madeelJ. Dignum naar Bom en P. van Sol- kema naar Wonseraideel. algem. stemmen de heer J. Bergman. Vaststelling suppletoire begrooting voor 1930 en 1931. Deze worden vastgesteld voor 1930 tot een bedrag van f 29512. 30, en voor 1931 tot een bedrag van 32980.— Aan de agenda wordt bijgevoegd een voor stel tot grondverkoor aan den Heer L. Ra ven. Een verzoek van dA j /eer L. Raven is bin nengekomen, om ee: ^|tuk grond te mogen koopen van de Gemeente op Cérès, bedoeld wordt het stuk op den Hoek van Narcissen en Tulpenstraat. Bedoeld terrein is 420 M2 groot en kost f 2.50 per M2. Dit verzoek was reeds eerder binnengeko men, doch was niet voor behandeling ge schikt, aangezien de hee) Raven in het ver zoek een bepaling wenschte te zien opgeno men, dat Gemeente zich notarieel bindt, dat op een afstand van b.v. 120 meter geen win kelhuis zal mogen gebouwd. Het ligt n.1. in de bedoeling van den heer Raven om op bedoeld terrein een winkelhuis te stichten. Vanmorgen echter is deze bepaling terug genomen, aangezien de gemeente op dergelij ke verzoeken natuurlijk niet in kan gaan. De Heer Raven zegt, als wij zien wat L. Ra ven steeds in Breezand doet, moeten wij ei eigenlijk dan wel op in gaan. Als hij de kans schoon ziet, verkoopt hij het toch zoo weer. De Voorz. zegt, dat weigeren een verkeerde politiek is, de grond wordt bebouwd, dus wordt daar risico genomen indien Raven nu later weer verkoopen kan, kan ons dat niets schelen. De heer v. d. Ham is er van overtuigd, dat Raven de grond koopt uit het oogpunt om er zaken mee te doen. Maar waar de bouw van een winkelhuis verzekerd is, is er z.i. niets te gen om den grond te verkoopen. De Voorz. zegt als er andere motieven ach ter zaten bijv. arbeiderwoningen dat een groot verschil zou maken. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Dan is nog een verzoek binnengekomen van den heer Reipma, om ontslag als onderwijzer aan school III, wegens benoeming als zooda nig te Haarlem. De voorz. zegt, dat het hem spijt dat de heer Reipma gaat vertrekken, hij heeft zich doen kennen als een zeer goede leerkracht. B. en W. stellen voor om het gevraagde ont slag eervol te verleenen op een nader te be palen datum. Wordt goedgevonden. RONDVRAAG. De heer v. d. Ham doet namens een Com missie het verzoek om de beschikking te mo gen hebben over een verlicht en verwarmd schoollokaal, voor een cursus te Breezand voor arbeiders uit het Bloemistenbedrijf. Een voldoende aantal leerlingen heeft zich aangemeld, de cursus wordt door het Rijk gesubsideerd. Verschillende oorzaken zijn redenen dat spr. geen gelegenheid heeft gehad om zijn voorstel schriftelijk in te dienen. Spr. hoopt echter dat dit geen bezwaar moge zijn. De Voorz. antwoordt, dat er zeker geen be zwaar zal zijn hij zou gaarne nog vernemen wanneer deze cursus een aanvang neemt. De heer v. d. Ham dankt de voorz. voor diens toezegging waarschijnlijk is de datum van aanvang 15 of 17 December a.s. De Heer Kuiken, vraagt of B. en W. nu het oogenblik niet achten gekomem, om voor geheel Breezand een maximum snelheid vast te stellen. Spr. brengt het droeve ongeluk in herinnering. De Voorz. Voor eenige jaren terug wilden Ged. Staten er nog niet van wetem, echter zal nog eens aangedrongen worden böj het college De heer Komen, wijst op de oppositie in de Prov. Staten naar aanleiding van de hooge P.E.N.-tarieven. Vooral de Burgemeester van Castricum was daar een hevig opposant. Hij vraagt of het niet gewenscht is, o.m ons aan die zijde te scharen. De Voorz. zegt dat B. en W. zich zullen! be raden. De Heer Komen zou gaarne een krachtige toezegging willen hebben. Dp Voorz. Er is zoo weinig aan te doen, de tarieven worden gesteld onder goedkeui ing van Ged. Staten, en deze verschuilen zich weer achter den Minister. De Heer Lubbert wijst er op, dat de bo uw van transformatorenhuisjes noodeloos hc »og wordt opgevoerd. De Heer Koorn, dringt er op aan, dat pn ïs- sie wordt uitgeoefend om een billijker tarüef te krijgen. De Voorz. zegt toe, dat nog eens onderzochifc zal worden, wat te doen is. Het tarief wordt hoog gehouden, omdat anders niet genoeg reserve gemaakt kan worden. Hierna Sluiting. Bouwvergunningen. In de maand No vember werden de volgende bouwvergunnin gen verleend aan Mej. wed. K. Davids, J. Hoep en J. Gouwenberg tot het bouwen van een woonhuis, aan C. Vlaar tot het bouwen van twee woonhuizen aan A. A. Bezuijen tot het bouwen van een dubb. woonhuis aan L. Raven tot het bouwen van een winkelhuis met garage aan het P.E.N. tot het bouwen van twee hoogspanningsgebouwtjesaan J. Landman tot het bouwen van een schuur en aan A. A. Schouten tot het verplaatsen van een schuur. POLITIE. Verloren een fietsband en een slinger van een auto. Gevonden een rijwiel plaatje. Inl. ter Secretarie. BINNENL. NIEUWS. GEDOOD DOOR EEN ELECTRISCH STRIJKIJZER. Te Eysden bij Maastricht hield een werker een electrisch strijkijzer vast. toen hij plotseling een stroomontlading door ljet lichaam voelde en neerviel. Een dienstmeisje wilde hem helpen, doch ook zij voelde"een hevigen schok. Een geneesheer werd toen geroepen, die slechts den dood kon vaststellen. DE ZUIDERZEE - DIJK. FFriesland in 1934 per trein over Wie- ringen te bereiken Naar jnen verneemt zijn thans bij de Ned. Spoorwegen plannen in voorberei ding, om Friesland een vaste verbinding te bezorgen met Noord-Holland over den nog te maken afsluitdijk en Wie- ringen heen. Daartoe zal het noodig zijn het traject Heer-Hugowaard - Anna Paulowna van dubbel spoor te voorzien hetgeen tot dusver voor het reizigers- vei-voer naar Den Helder gemist kon worden. Tevens ligt het in de bedoeling te Wieringen een paar stations te bou wen en wel te Hippolytushoef en Den Oever. De dijk. die de afsluiting der Zui derzee zal vormen, komt in Friesland uit bij het dorp Zurich, iets ten Zuiden van Harlingen. Wanneer deze plannen worden uitge voerd staat nog niet vast, vermoedelijk zal het wel 1934 of 1935 worden, voor dat de reizigers van deze nieuwe ver binding kunnen profiteeren. Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit, dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebuènd. Wordt door hare aangenaam slijmoplos' sende. verzachtende, hoeststillende werking geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. ..Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75. Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) GEMEENTE WIERINGEN. Feestavond in Land in Zicht. Dc Mar t ha vereen, heeft een schitterend feest gevierd, j.1. Dinsdagavond het gebouw was tot in alle hoeken bezet met belang stellenden. De feestleider was voor dezen avond de heer Frank, die allen een hartelijk welkom toeriep, zich verheugende over wordt het zwaarst getroffen door de hecrschende malaise. Echter ook op de arbeiders zal dat drukken en juist dan voorkomt organisatie de grootste ellen- de en kan overleg worden gepleegd. Nu lieeft de regecring stappen gedaan om de Wieringermeer te bevolken met personen uit streken waar de meeste werkloosheid heerschte, door bemidde ling van de verschillende burgemees ters. Wij hebben, aldus spr., gedaan wat wij konden om de voorwaarden zoo goed als mogelijk was, te krijgen en ze zijn dan ook in overleg opgesteld. Het hoofdbestuur heeft verlof gekregen de kampen te bezoeken, mits er geen pro paganda wordt gevoerd. Nogmaals komen stemmen uit de ver gadering, die van meenirig zijn dat het werk in de W.meer onder „transport valt. De gedachten waren verschillend De heer Stokman zou gaarne zien dat n afdeeling van den Landarbeidcrsbond gesticht kon worden, de klachten kon den dan langs organisatorischcn weg beslecht worden. Er is een conferentie aangevraagd met het bestuur der Hei demaatschappij, om alsdan voeding, verlofsregeling, loonen. enz. ter spra ke te brengen. Bestaat er thans gegronde hoop om een afdeeling tc stichten, dan zijn er wel eenige bezwaren aan verbonden, omdat er geen werkloozenkas is. Men moet in ieder geval 26 weken in den Bond zijn, wil men bij werkloosheid uitkeering ontvangen. Sluit men zich dan zal men buiten de groote opkomst. De heer Schouwstra speelde daarna echter niet aan, op de viool alsmede de heer Frank op ons om beslissen, ten prooi aan dwin- BURGERLIJKE STAND Geboren Nico Bertus, z.v. G. Bakker en van W. A. van Savoijen. Simon, z.v. S. Spigt en van G. M. van Oudenaarde. Getrouwd Hendrik Bouwers van der Laan Jans Bouwers Plagmeijer. Overleden te Alkmaar Gerrit oud 3 maanden. Baukje Grietje Hollander, Loop der bevolking. Ingekomen N. Kamst en gezin uit Gieten B. Bergsma uit Naar- den T. Rothröckl uit Weenen Mej. A. Kui per uit Bergen K. Klasens en gezin uit Em men J. J. Beerse uit Alkmaar Mej. H. Raap uit Amsterdam P. Deijs uit Wieringen J. Bijker uit Steenwijkerwold (en gezin) G. v. Os en gezin uit Haarlem J. Stevens en ge zin uit Wieringen J. van Zundert en echt genoote uit Amsterdam J. Pijcke en gezin uit Amsterdam Mej. E. Leering uit Heerhu- gowaard C. de Boer uit Wieringerwaard Mej. M. P. H. Hooimeijer uit Andijk. Vertrokken Mej. M. Tijsen naar Nieuwe Niedorp Mej. D. Mooij naar Broek op Lan- gendijk Mej. A. U. Nieuwland naar Bergen; J. Winter naar Amsterdam W. H. Klos en gezin naar Barsingerhorn S. Herder naar het orgel en Mevr. Schoustra als so praan, hewelk heel schoon werd uige- voerd. De driehoeksmeisjes hebben gezon gen en het clublied ten gehoore ge bracht de heer Finkensieper heeft een vertelling gehouden getiteld „Schristuslegende". Vervolgens hebben de driehoekmeisjes opgevoerd „de elf provinciën", Als slotnummer orgel, viool en so praan. De heer Franck besloot den avoind met dankgebed. Declamatie. In het Recreatiegebouw voor Zuiderzeewerkers aan den Gast- huisweg te Den Oever, trad Dinsdag avond 2 December op de declamator, de heer H. Volten uit Utrecht. De zaal was goed gevuld met belang stellenden, die blijkens hun applaus ten zeerste hebben gewaardeerd wat de heer Volten deed hooren. Trouwens zijn stemtechniek dwingt eerlijk bewonderig af. In het slotstuk uit „Josef en Donathan" een treurspel van Joost van den Vondel, kwam dit het zuiverste uit. De stemmen van Simeon, Levi, Jozef en Ruben hadden ieder hun eigen karakter, waardoor de voordracht zeer levendig.werd. De bekende klacht van Jozef uit de put. die berucht zijn om de moeilijk vol te houden echotoon, waren superieur van weergave. Zulke avonden doen ons bewonderd staan over de schat poëzie en proza die de .Nederlandsche literatuur rijk is. Ons inzicht in de letterkunde wordt er door v erhelderd. Vlet is mooi, dat menschen uit het mid d^n van Nederland de pioniers der Zui der zee komen opzoeken. Kortom, een gesl'aagde avond. ergadering Landarbeidersbond te De llaukes. Het Christ. Tehuis voor Zuidi ïrzeewerkers was bij deze bijeen komt t tot in alle hoeken bezet. Het doel as ti >t oprichting van een afd. te gera ken vi m den Landarbeidersbond, be trekking hebbende op de arbeiders in de Wie. ringermeer. De Iftiding der vergadering was in handen van den heer Bosma, die het o- peningsi voord sprak. Daarna werd het woord vurleend aan den heer Stokman, lid van liet hoofdbestuur. Spr. leg,t er de nadruk op, dat het slandpumt van den Bond moet zijn har monische orde te scheppen met abso lute buitensluiting van politiek. Een zelfstandige organisatie. die zal -trachten een collectief contract af te sluiten met dc betrokken lichamen, om aldus rechtvaardige verhoudingen tc scheppen tusischen werkgevers en werk De arbeiders hebben recht op een be- TietjerksteradeelL. Hellinga en L. Jeliema naar Dantumadeel; J. Lohof naar Vlagtwed- j11^1101 de; C. E. Ufkes naar Midwolde; J. Muiltje-1 a - werf en gezin naar Schagen B. s. de Vries Jhoorlijk loon. Wij willen daarbij niet naar Heerhugowaard Mej. D. van W ilsem luit het oog verliezen, dat de tijdsom naar Den Helder G. Pranger naar Diantu- .standigheden moeilijk zijn. De landbouw gelandij en machtswellust. Gezamen lijk optreden in het belang der arbei dersklasse; geen klassenstrijd willen wij, aldus spr., zooals de socialisten willen. Karei Marks wil de revolutie om de macht in handen te krijgen, die al zoo de klassenstrijd verdedigd en aanvaardt. Wij deelen die gevoelens niet; integendeel arbeider en patroon in contact. Socialisatie van boven af. Wij mengen geen politiek in de orga nisatie; zij moet als zelfstandig orgaan optreden. Politiek kan niet anders dan schadelijk zijn. Hiermede eindigde spr. en werd gelegenheid gegeven vragen te stellen en klachten naar voren te brengen. Het bleek al spoedig dat het leven in de W.meer alles behalve benijdenswaar dig was te noemen. Ten eerste laat dc verlofsregeling veel te wenschen over. Om de 8 weken mag men met de beurt gaan; dit is te lang. Men verlangt naar huis en 't werkt demoraliseerend voor de betrokken personen. Met 't regen verzuim was het ook slecht gesteld, daar er te weinig uitbetaald wordt. Het eten is ook slecht te noemen; de aard appelen zijn van de slechtste kwaliteit. De laarzenvergoeding was ook lang niet ideaal. Wij zijn, aldus de klachten ter vergadering, geheel rechtloos. Hef tige verwijten werden naar het adres der Heidemaatschappij geslingerd. Wij zijn verkocht als dwangarbeiders en als slaven. Hard werken is de eisch Het tariefloon moet verhoogd worden want het grondloon is te laag. Op de beurs spiegelt men de werklooze arbei ders mooie beloften voor, .maar o wreede ontgoocheling; Verscheidene menschen zijn ziek geworden door de koude en natte beenen en moesten noodgedwongen vertrekken. Om de schijn te redden wordt gezegd het klimaat daar dekt men zich mede Hooge bezoeken komen er,, doch Ka merleden en hooggeplaatste personen loopen de arbeiders voorbij; men schuwt ze als parasieten en melaat- schen. Als men om recht vraagt, wordt men afgesnauwd en weggejaagd. „Zouden wij hier ook Russische toestan den krijgen De vrouwen en kinderen moeten honger lijden, en die gedachte onverdraagzaam. Verkocht zijn, is een bitter verwijt. Het is een greep die wij doen. De vrijgezellen is alle recht totaal ontnomen, hetwelk totaal zoek is. Tenslotte besloot de heer Bosma door mede te zeggen, dat de respectievelijke bonden, de moderne, Roomsche en de Christelijke, gezamenlijk stappen zou den doen om verbeteringen aan te bren gen. Het was ruim tien uur dat de ver gadering gesloten werd. Er werd momenteel nog geen afdee ling opgericht. 5" gLVV j l)o

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3