22e Jaargang. Dinsdag 13 Januari 1931 *éSmfc NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VERSCHOPPELING. No- 4 -wieringer courant» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. V UITGEVER CORN. X BOSKER, WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regel9 0.50. Iedere regel meer 0.10 DIENSTBODE EEN LOONEND VAK. Een verzuchting uit de „Hoogeveensche Courant" Vijf en twintig jaar geleden was er geen gebrek aan dienstboden, was het loon laag en waren de werktijden lang. Véél is gelukkig veranderd. Dienstmeis jes dragen geen uniform meer, ze worden be hoorlijk betaald, beschikken over vrijen tijd, en geen man acht een dienstbode langer min derwaardig. Integendeel, dienstboden, hebben veel vóór bij de heeren der schepping. Want als het eenmaal op trouwen aankomt, hebben ze liever een deugdelijke huisvrouw dan een nuf. Voor de dienstboden is dus alles ten goede veranderd, alleen de tegenwoordige meisjes zelf voelen voor het vak niets meer. Negen en negentig procent der meisjes werkt voor een loon, waar ze net een jurk en een paar kunst zijden kousen voor kunnen koopen, een, maand lang op een kantoor of in een win kel, of ploetert voor een tientje in de week op een fabriek of in een werkplaats. Leest ze maar na, de advertenties in de kranten, waar in typisten e.d. gevraagd worden op 20, 30 hoogstens 40 gulden per maand, waarvoor ze behalve typen, ook stenografeeren moeten, en als regel, behalve haar Nederlansch, vol doende haar moderne talen machtig behoo- ren te zijn. En de dienstbode Zij doet haar nuttig huishoudelijk werk, dat haar geschikt maakt voor haar toekom stige taak in de eigen huishouding. Ze slooft niet meer als vroeger, doch heeft haar vrij en dag, haar vrije avonden. Zij verdient óók 30 a 40 gulden per maand, doch daarnaast geniet ze kost en inwoning, waardoor haar' totaal loon tweemaal zoo hoog is, als dat van de dames van kantoor, winkel of werkplaats. In ons land is een groot gebrek aan dienst boden, maar de moderne meisjes arbeiden liever voor minder dan dienstbode-loon in kantoren of fabrieken. Bij duizenden gelijk worden de Gretchen's en Katchen's voor de huishouding naar Holland geïmporteerd. Als die een paar jaar hier zijn, dan trouwen ze met Hollandsche jongemannen en de Hol- landsche Willy's ze heeten tegenwoordig geen Mientje meer Lizzy's, Packy's en Dolly's verzuren op kantoor tegen een „ho norarium" van 40 gulden per maand, met ac- ten typen, stenographie, handels correspon dentie, Engelsch, Duitsch en Fransch. DE VROUW EN HET RECHT. Behoeft de gehuwde vrouw de toestem ming van haar echtgenoot voor de aanschaf fing van een electrischen strijkbout Deze penibele vraag bespreekt mr. D. S. Jessurun Cardozo, in „De Huishouding," tijdschrift voor moderne huisvrouwen. Dat de gehuwde vrouw in Holland niet al te veel te vertellen heeft, mag wel als alge meen bekend worden verondersteld. Volgens de wet is de man het hoofd der echtvereeni- ging en is de vrouw hem gehoorzaamheid verschuldigd. Zoo staat het er woordelijk. Verder kent de wet aan de gehuwde vrouw niet de bevoegdheid toe om te koopen, verkoo pen, huren, verhuren, in het kort om eenige rechtshandeling te verrichten, anders dan met toestemming van den man. Een uitzondering maakt de wetgever voor de huishoudelijke uitgaven. Deze kan de vrouw doen, zonder daarvoor telkens de bewilliging van haar echtgenoot te vragen. Nu is er nergens meer onzekerheid om trent de vraag wat onder huishoudelijke uit geven behoort te worden verstaan dan in de Nederlandsche rechtspraak. De eene rechter beschouwt de aanschaffing van een stofzui ger of kunstgebit wél huishoudelijk, terwijl zijn collega het tegendeel beslist. Nu trof mij een pas gepubliceerd vonnis van den kantonrechter te Rotterdam die den aankoop op afbetaling vaneen electrisch strijkijzer niet wilde beschouwen als een huis hoüdelijke uitgave. Wat is er huishoudelijker dan strijken Zooiets is een van de voornaamste vakken op de huishoudschool. Dit zullen onze rech ters wel niet durven ontkennen Het was een werkmansvrouw, die zich de weelde(?) had gepermiteerd van een elec trisch strijkijzer op afbetaling. Ik weet niet hoe groot de afbetalingstermijnen waren, maar zeker is het, dat deze niet geregeld en later heelemaal niet meer werden voldaan, zoodat de verkooper den werkman voor het kantongerecht daagde tot betaling. De weigerachtige werkman beweerde, dat hij zijn vrouw geen toestemming had gege ven den electrischen strijkbout aan te schaf fen. Dit was z.i. ook heelemaal niet noodig, omdat zijn vrouw gewone strijkijzers bezat, en niet mogelijk, omdat hij slechts 24 per week verdiende. De kantonrechter bleek voor deze redenee ring veel te voelen. De aanwezigheid van de gewone strijkijzers en van het geringe week loon hebben deze magistraat in de aanschaf fing van den electrischen strijkbout op afbe taling een uiting van weelde doen zien, die niet te pas kwam voor een dergelijke huis vrouw, wier echtgenoot niet meer dan 24 per week weet thuis te brengen. Voor zoo een uitgave moet de man zijn toestemming geven en daar dit in dit geval niet gebeurd was, was de aankoop niet rechts geldig geschiedt en mocht de leverancier met zijn vordering zoetjes naar huis gaan. Dit is de geschiedenis van den electrischen strijkbout, die, zoo scherp als nooit te voren in de Nederlandsche rechtspraak is geschied, doet uitkomen, hoe machteloos de Holland sche huisvrouw zelfs op haar eigen terrein, de huishouding, nog altijd is. BINNENL. NIEUWS. 'N SIGAARTJE MEVROUW? Het zal niet lang meer duren of men zal dames zijn sigarenkoker kunnen voorhouden. In Denemarken zijn sigaren al heel lang niet meer het monopolie van den man en nu zijn ook de Paidsiennes er mee begonnen. Natuur lijk niet van die heipalen, maar elegante, dunne rookertjes met een goudbruine kleur. Laten wij mannen, vooral niet den staf bre ken over deze nieuwe gêwoonte. Want (de dames hoeven het niet te hooren) we slaan haar daarmee het afgezaagde argument uit de handen dat wij mannen zooveel geld ver spillen met sigaren. SCHADELIJKE DAMPEN. In een loodgieterswerkplaats in de Con stant Rebecquestraat te s-Gravenhage zijn Zaterdagmorgen twee werklieden, de 35-jari ge H. en de 17-jarige N. door zich ontwik kelde gassen in een soldeerpot, buiten be wustzijn geraakt. Deze werklieden moesten een soldeerbout verwarmen en hadden daartoe een houts koolvuur aangemaakt. Nadat de bout echter reeds verwarmd was, lieten zij den pot toch nog eenigen tijd op het vuur staan waardoor zich schadelijke dampen ontwikkelden. Beide mannen verloren het bewustzijn. Gelukkig werd het gevaar tijdig ontdekt, waardoor erger kon voorkomen worden. De Geneeskundige Dienst vervoerde beide personen naar het ziekenhuis, vanwaar zij na hersteld te zijn naar hun woning konden gaan. FEUILLETON. 28. Ik weet niet, of tante Helena goed zou vinden, dat ik met je meeging, zei hij. Laten wij het haar eens gaan vragen. Lady Warburton zat in haar boudoir en keek met een glimlach op, toen zij binnen kwamen. Welen wat is er Mama en papa komen thuis en over een paar dagen zijn zij hier, zei Kitty. Dat is goed nieuws Wij wilden weten, of ik met haar naar Londen zou kunnen gaan om hen af te ha len, zei Hugo. En dan vroeg zijn tante, natuurlijk houden zij dan hun dochter bij zich en jij kunt heengaan, Hugo. Ik blijf in de buurt. Mijn verlof is toch bijna om. Ik weet een beter plan, zei lady Warbur ton, je ouders moeten een poos hier komen logeeren. Ik geloof niet, dat het goed is om hun dadelijk het engagement aan te kondi gen, zoodra zij voet aan wal hebben gezet. Wij moeten hun dat nieuws vertellen als zij hier zijn. Ik zal zelf met je mee gaan om je ouders af te halen. Erg lief van u, lady Warburton. Dat is dan afgesproken. Hugo, sidder je van angst Ik zal mijn best doen, om er den moed in te houden, antwoordde hij. Ik ben benieuwd wanneer het telegram komt, zei Kitty. DAAD VAN EEN ONTOEREKENBARE. Vrouw en kinderen aangevallen en gewond. Eenigen tijd geleden was als proef uit het krankzinnigengesticht ontslagen een pa tiënt wonende te Hoogeveen. Na zijn intrek in de echtelijke woning bleek toch, dat zijn toestand nog niet geheel normaal was. Don derdag had hij tegen zijn vrouw geklaagd, dat hij des nachts slecht had geslapen, waar op deze hem geraden had zich dan weer een oogenblik ter ruste te begeven, om de verlo ren rust in te halen. Hij schijnt hierop in woede te zijn ontstoken en bracht zijn vrouw zoodanige klappen toe, dat ze het geraden had geacht het huis te ontvluchten. Met mooie voorwendsel heeft hij haar toen weer in huis gelokt, warop de man zijn vrouw naar het schuurgedeelte sleepte en met een hard voorwerp, vermoedelijk met een bijl, zoodanig mishandelde, dat ze bewusteloos werd. Hevig bloeden is ze in het schuurdeel blijven liggen. De ter hulp gesnelde kinderen kregen even eens verwondingen. De dader is daarop naar den geneesheer te Hoogeveen gegaan en heeft daar medege deeld dat hij zijn vrouw vermoord had en dat het nu maar weer het beste was, dat hij naar het gesticht terugging. De dokter is direct per auto naar het huis van den ontoereken bare gegaan en trof daar de echtgenoote zoo danig gewond aan, dat opneming in het zie kenhuis dringend noodig was. De dader schijnt, zonder zich verder om iets te bekommeren ,per fiets vertrokken te zijn en zou zich hebben aangemeld ter opne ming in het krankzinnigengesticht. STAKENDE WERKLOOZEN. Onder de te werk gestelde werkloozen in het Jipsinghuizerveld is een staking uitgebro ken. Pe stakers trokken Zaterdag naar het Weenderveld om de daar werkende werkloo zen op te wekken, zich bij de beweging aan te sluiten. De eisch is hooger loon en betere ar beidsvoorwaarden. De werklooze arbeiders worden tevens opgewekt tot bijwoning van protestvergaderingen in de steden. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Verlenging van den duur der kasuitkeeringen. Naar men meldt is Zaterdag te 's-Graven- hage een vergadering gehouden van de Rijks commissie van advies voor de Werkloosheids verzekering, waarin behandeld is een voorstel der regeering tot verlenging van den duur der zgn. kasuitkeeringen aan werkloozen. Dit voorstel is in de commissie zeer gunstig ontvangen. Op enkele punten werd nog geen volledige overeenstemming bereikt. Intus- schen werd besloten in een vergadering, wel ke zal worden gehouden, het standpunt der commissie omtrent het regeeringsvoorstel in een advies uiteen te zetten. Omtrent bijzonderheden met betrekking tot het regeeringsvoorstel het initiatief van minister Verschuur in deze werd in de com missie naar men meldt zeer gelukkig geacht kon men onder de gegeven omstandighe den nog niets geven. ACETYLEEN-TOESTEL ONTPLOFT. Een man gedood. Bij het ontdooien van een acetyleen-toestel met een gloeiend stuk ijzer had de gehuwde 32-jarige smid A. Slegers te Miermo het on geluk, dat dit toestel ontplofte en door hét dak naar buiten sloeg. Den ongelukkige, die zich boven het toestel bevond, werd het hoofd van den romp gescheiden. INBRAAK. Aan den Hoorn onder Schipluiden is Vrij dagavond ingebroken in de woning van den landbouwer Hoogeboom en ongeveer 1000 aan contanten gestolen. In verband hiermee werd Zaterdagnacht te 's-Gravenhage gear resteerd een 26-jarige werkman, die verdacht wordt in vereeniging met een vroegeren Mary was benieuwd, of Cosmo aan zijn ou ders zou vertellen, dat hun engagement ver broken was of dat hij dit aan haar zou ver laten. Omstreeks theetijd hoorde zij, dat hij naar Londen was vertrokken. Haar hart verstijfde van angst. Zou het mogelijk zijn, dat hij van plan was om zijn woord te houden en Ashford op te zoeken al leen om een twist met hem te beginnen Zij wist hoe driftig en koppig hij was Ashford was ook niet iemand die met zich liet spelen. Als zij elkaar eens ontmoet ten Die gedachte joeg haar een doodsschrik aan. Hij zei tegen mij iets over een diner, zei lady Warburton, en hij zou op de club slapen. Kan ik u even spreken, lord Warburton? vroeg Mary. Zeker, wat kan ik voor je doen, kind lief? Hij nam haar mede naar zijn kamer. Ben je bankroet En wou je een leening bij mij sluiten Ik heb uw hulp noodig, antwoordde zij maar niet voor geld. De zaak is, dat ik mijn engagement met Cosmo verbroken heb. Maar waarom, kind Het spijt mij, dat ik u allen verdriet moet doen, zei zij, en het valt mij wel moei lijk om het u te zeggen, maar ik zie, dat hij er tegen u geen woord over heeft gerept. Ik vrees, dat u erg teleurgesteld in mij zijt, maar ik kan er niets aan doen Ik heb ie mand anders meer lief dan Cosmo en onder die omstandigheden geloof ik, dat het beter is om hem niet te trouwen. Lord Warburton bleef zitten en beschutte zijn oogen met zijn hand. Wie is die man, van wien je meer houdt dan van Cosmo Ashford. Dat vreesde ik al, zei hij, och, Mary, dit is slecht nieuws voor mij en ook voor Cosmo en jezelf, vrees ik. Die man is je niet waardik zeg dit niet, knecht van den landbouwer den diefstal ge pleegd te hebben. ONBEWAAKTE OVERWEG. Aan den dood ontkomen. Een 36-jarige expediteur uit Den Haag is Vrijdagavond omstreeks acht uur, toen hij per motorrijwiel den onbewaakten overweg aan het Haantje wilde passeeren, gegrepen door een van Den Haag komenden personen trein. Hij had de tegenwoordigheid van geest van zijn motor af te springen, doch bleef be wusteloos liggen op den rand van de spoor brug. De motorfiets werd ongeveer 200 m mee gesleurd en totaal vernield. De bestuurder van den trein was zóó ge schrokken, dat hij moest worden vervangen. NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ. Een verijdelde inbraak. Een surveilleerende veldwachter te Wychen ontdekte 's nachts dat zich bij de coöperatie ve boterfabriek „Cunera" te Wychen drie personen op verdachte wijze ophielden. Met een collega begaf de man zich naar de drie personen, die op het zien van de politie op de vlucht sloegen. De veldwachters riepen herhaaldelijk om halt te houden, evenwel zon der resultaat. Een wilde achtervolging door landerijen en heggen en over slooten begon. Toen de veldwachters zooveel terrein gewon nen hadden dat zij een der mannen konden grijpen, dreigde deze met een revolver, waar op een schietpartij volgde. Toen de revolvers waren leeggeschoten, ontstond een hevige worsteling, waarvan het slot was dat de man overmeesterd werd. De twee anderen waren inmiddels ontkomen. Een hunner kon later worden gearresteerdde derde medeplichtige is nog voortvluchtig, doch zijn naam en sig nalement zijn bekend, zoodat zijn arrestatie spoedig te verwachten is. In het bezit van den eersten gearresteerde werd een complete inbrekersuitrusting gevonden benevens wa pens en een masker. Eenige maanden geleden was ook reeds een inbraak in de fabriek gepleegd, waarbij een mislukte poging was gedaan om de brand kast open te breken. BUITENLANDSCH NIEUWS. HONGERSNOOD EN RAMPZALIG BENDE WEZEN IN CHINE. Het schrikbewint der bandieten in het Noord-Westen van China heeft nog steeds geen einde genomen. Toen de Chineesche regeering haar troepen wegens den burger oorlog uit de provincie Kansoe had terugge- roepenbegonnen rooverbenden te plunderen en te moorden, terwijl ook veel vrouwen en kinderen werden weggevoerd. De Chineesche Centrale regeering heeft bevel gegeven tot het zenden eener straf-expeditie. Het district dat aan alles gebrek heeft, is behalve door de bandieten ook nog door hongersnood bezocht en men schat dat minstens 30.000 menschen den hongersdood zijn gestorven. In den loop van 9 maanden zijn in Zuid- Kansoe ook 30.000 menschen vermoord door de benden van den Mahomedaan Ma Tingh Hsinbijna 20.000 vrouwen zijn door hen gevangen genomen. In de stad Li-sji hebben de onmenschelij- ke horden de geheele bevolking met uitzon dering van de gevangenen vermoord. HEVIGE KOUDE GOLF OVER MIDDEN-CHINA. Na de zware sneeuwstorm, die de laatste dagen Centraal China en de kust hebben ge teisterd is de temperatuur ver beneden het vriespunt gedaald en lijdt het land -thans onder een hevige koudegolf. De temperatuur heeft een lageren stand bereikt dan de oud ste menschen zich kunnen herinneren. Op sommige plaatsen wijst het kwik 48 graden onder nul. Rivieren en kanalen zijn dichtge vroren. Vooral onder de armste bevolking maakt de koude slachtoffers. Te Tientsin vroren in een nacht dertig menschen dood. omdat ik Cosmos vader ben, maar als je voogd. Maar waarom is hij mij niet waard Ik ken hem evengoed als u. - Ik vrees van niet, kind. Je begaat een misslag,al begrijp ik het ook wel. Zijn aller liefste manieren en uiterlijk bedekken een verkeerd verleden. Hij is geen goed man. Maar hoe weet u dat Kun je er mijn woord niet voor aanne men - Ik ben er zeker van, dat u meent wat u zegt, antwoordde Mary, en ik twijfel er geen oogenblik aan, of u wordt door de beste be doelingen gedreven, maar toch kan ik niet gelooven, dat hij anders is dan ik hem be schouw. Het is heel natuurlijk dat Cosmo een vooroordeel tegen hem heeft opgevat, maar ik heb hem lief. Jij bent een meisje, zei lord Warburton met een zucht, je weet niet, wat er in de wereld te koop is. Ik herhaal, dat ik mij in hem bedrogen heb gevonden en ik weet, dat hij je niet waard is, je moet je gedachten van hem aftrekken. —Dat kan ik niet doen, zeide zij op vas ten toon, ik ben geen kind. Hoezeer ik u ook lief heb en hoogacht, toch moet ik bewijzen hebben om iets kwaads van Ashford te kun nen gelooven. Zegt u mij ronduit, waarom hij mij niet waard is en als ik dan van zijn schuld overtuigd ben, zal ik hem nooit weer terugzien. Lord Warburton bewaarde een poos het stilzwijgen. Hij ging voor het raam staan en bleef naar buiten staren. Mary keek hem ongerust aan. Zij dacht niet, dat hij haar zou willen misleiden, zelfs ter wille van Cosmo. Het was onmogelijk, dat Ashford anders was dan hij zich aan haar voordeed. Zij had in zijn oogen gelezen, dat hij haar liefhad en zijn stem had zoo oprecht Igekonken. Zij was er van overtuigd, dat hij haar het ergste omtrent zichzelf had mede DE TWAALF GEBODEN VAN DE KACHEL. 1. Zorg ervoor, dat kachels, haarden fornuizen geheel zijn leeggehaald vóór het aanmaken. 2. Wees bij het aanmaken zoo zuinig mo gelijk met het materiaalverspil niet on- noodig houtjes, vuurmakers en turf. 3. Stort geen petroleum in een brandende of smeulende kachelbevochtig daarmede alleen turf, die gij voor het aanmaken ge bruikt. 4. Vul de kachel eerst bij, als eeft gloeien de onderlaag is verkregen. 5. Zorg, dat uw schorsteenen op tijd ge veegd worden. 6. Stel u op de hoogte van de luchtrege- ling van uw kachelvan den luchttoevoer hangt, vooral bij vulkachel en vulhaard, alles af. 7. Koop steeds goede qualiteit brandstof fen. 8. Hoed bij het bestellen van anthraciet rekening met het systeem van uw kachel; de groote stukken anhraciet, die voor uw haard geschikt zijn, deugen niet voor een vulkachel. 9. Laat geen petroleum-, gas- of electri- sche kachel branden, als ge uw woning on beheerd laat en beveilig elke kachel voor de aanraking van kinderen. 10. Denk eraan, uw kachels, van welke soort zij ook zijn, op tijd een schoonmaak beurt te geven 11. Laat het fornuis nooit roodgloeiend staan, het slijt daardoor te veel. Temper dus het fornuis bijtijds en stook oordeelkundig Strooi zand op het fornuis vóór ge gaat bak ken. 12. Maak na het gebruik het fornuis schoon met couranten en poets het op, als het is af gekoeld. PROVINCIAAL NIEUWS. VEERDIENST ENKHUIZEN STAVOREN. De veerboot aan den grond doch weer vlot gebracht. .De veerboot van Hasselt, die Zaterdagmor gen tengevolge van den mist bij Stavoren aan den grond is geloopen, is Zaterdagmid dag om 4 uur door de stoompont „Leeuwar den", kapitein Goos, vlot gebracht en heeft den dienst EnkhuizenStavoren hervat. ALKMAAR. Aanrijding. Voorzichtig rijden bleek Zaterdagmorgen met den mist en de gladheid van den weg voor de autorijders het parool. De heer Fellinga van Schagerbrug, die Zaterdagmorgen om elf uur, nabij de gasfa briek alhier een vrachtauto wilde passeeren, ondervond dat het niet opvolgen van dit pa rool noodwendig gevaar oplevert. Te laat ontdekte hij n.1. een uit de richting Alkmaar komende bestelauto van de Coöpe ratieve Broodbakkerij „Nieuw Leven" te Zuid Scharwoude, die voorzichtig naar Koedijk op weg was, om de hongerige magen aldaar van brood te voorzien. De heer F. poogde nog door remmen de si- tuati te redden, doch juist daardoor ging zijn wagen aan het glijden, met een onafwend bare botsing het gevolg. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats doch de beide auto's werden dermate bescha digd, dat ze buiten dienst werden gesteld. Vooral de Fordbestelauto was deerlijk be schadigd. Dat onmiddellijk pogingen in het werk wer den gesteld om met een ander vervoermiddel de hongerigen te Koedijk in het bezit van het begeerde brood te stellen, ligt voor de hand en stellig zullen de mopperaars over het te laat ontvangen van het brood, als zij de oor zaak hiervan vernemen, het mopperen sta ken en hun vreugde er over uitspreken, dat de ij veraar voor hun coöperatie, de heer Mammen, die de bestelauto bestuurde, er per soonlijk goed is afgekomen. gedeeld. Zij had hem reeds alles vergeven en nu bleef er niets meer te vergeven over. Eindelijk keerde lord Warburton zich- om en zei - Ik zie wel, dat je absoluut de waarheid wilt weten, toch zeg ik het je niet graag, omdat ik hem beloofd had het geheim te bewaren. De omstandigheden zijn echter dert dien tijd veranderd en jouw welzijn kind, ligt mij nog na aan het hart Ik ben toch al genoodzaakt geweest om aan Cosmo de waarheid te zeggen, hij draagt een val- schen naam. Dat heeft hij mij zelf ook al verteld, dus dat wist ik. Is dat alles - Heeft hij je dat zelf verteld En wat nog meer Dingen, die alleen hem en mij betref fen. Ik vertrouw hem en respecteer hem ook. De politie te Chicago zoekt hem wegens valschheid in geschrifte, er is gisteren een detective hier geweest, maar ik heb hem be schermd en .gezorgd, dat hij kon ontkomen. Was er een detective hier riep Mary ontsteld, bedoelt u, dat er een bevel tot in hechtenisneming tegen hem zou uitgevaar digd zijn Ja, het is zooals je zegt. Een oogenblik duizelde het haar. Zij beef de aan al haar leden en het was, of zij haar bewustzijn verloor. Zou zij zich in hem ver gissen En zou hij niets zijn dan een handi ge schelm met een innemend uiterlijk Zijn lot en het hare hingen toen in de weegschaal maar haar liefde overwon. Nu, ik geloof niet, dat hij aan zoo iets schuldig is. Die beschuldiging tegen hem moet valsch zijn, zeide zij. Och, Mary, kindlief Dat kan niet anders, hield zij vol, zoo iets zou hij nooit doen. Maar menschen, die onschuldig zijn, vluchten niet, als zij van iets beschuldigd worden, zeide hij. - Hij kan daar zijn redenen voor gehad hebben, antwoordde zij, en in ieder geval is het nog niet bewezen, hij is niet veroordeeld, ik zou meer noodig hebben dan zoo iets om mij te overtuigen van zijn onwaardigheid. Jij bent op hem verliefd, zei lord War burton en je bent een vrouw, ik zie wel in, dat het noodeloos is om met je te redetwis ten. Toch is het mijn plicht om te beletten, dat je een huwelijk met hem sluit, zoolang je onder mijn voogdijschap staat en het spijt mij erg, dat dit gebeurd is, Mary. Zij stond op, zij zag nog wel erg bleek, maar toch had zij een vast besloten uitdruk king op het gelaat, alsof zij bij haar plannen bleef. Ik hoop niet, dat u er boos over zult blij ven, nu noch later, zeide zij. Hij zal eenmaal terugkomen om zijn naam van alle smetten te zuiveren en tot dien tijd toe zal ik hem mijn vertrouwen blijven schen ken. In dien tusschentijd moest ik maar een poos van hier gaan, dat was misschien beter want als ik blijf zal ik Cosmo uit zijn huis drijven, vrees ik. Maar waar wil je heengaan, kind Ik heb nog geen bepaald plan, zeide zij, en er valt mij nu niets geschikts in. Het plan staat mij niets aan, zei de graaf op zachten toon, Cosmo is een fatsoenlijk man, hij zou het je niet lastig maken en mis schien verander je nog wel, nu Ashford toch weg is. Neen, dat is al heel onwaarschijnlijk. Zou je liever een poos weggaan, Mary Ik geloof zeker, dat het het beste zou zijn, toch moet u maar denken, dat ik ook in een treurige stemming ben tot ik goed nieuws omtrent Ashford heb gehoord. Ik zal u erg missen, want u hebt mij altijd behan delt als een geliefde dochter. Och, Mary, zei de graaf aangedaan, was deze man maar nooit tusschen ons gekomen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1