en zijn vinger gleed langs een rij namen op een zwart bord, dat daar hing. In schacht 5. Meteen sprong het meisje in een lift kooi. Van een liftjongen vernam zij welken kant zij uitmoest en met een mijnlamp die ze den jongen had afgetroggeld ging ze op stap. Telkens, als ze iemand zag, vroeg ze, waar Tom werkte. Eindelijk zij had al even geloopen, zonder iemand te ontmoeten hoorde zij stemmen: een schreeuwende en een zachte Zij sloeg een hoek om en zag in het flauwe schijnsel van een paar lampen twee mannen staan, de een forsch, de ander klein, Max en Tom. Juist, toen Max Tom aangreep, gaf zij een gil, waarop Max zijn slachtoffer 1'os liet. Wat doe jij hier, vroeg Max ruw. Ik, ik Op hetzelfde oogenblik een gekraak. Een groot steenblok viel uit de zolde ring en sloot de nis van de gang af. Een oogenblik stonden alle drie spra keloos. Tom was de eerste, die zijn ze nuwen de baas werd. Ik geloof, dat wij alle drie verloren zijn, begon hij. Max ging naar den steen, belichtte hem van alle kanten en begon met kracht te duwen en te trekken. Er was beweging in de steen te krijgen en de spleet tusschen steen en bodem werd bij het wrikken beurtelings grooter en klei ner. Toen keerde hij naar het tweetal terug Twee van ons kunnen gered wor den; de derde zal het leven er wel bij in schieten. Annie wordt natuurlijk het eerst gered, dus gaat het tussclien jou en mij, Tom. We zullen loten. Hier heb ik twee stukjes lucifers. Jij mag er een van trekken. Wie het langste houtje trekt, zal het langste leven hebben. Tom, die nog steeds niets had gezegd, trok. Hij had het kortste houtje. Eerlijk is eerlijk, riep Max. Annie en ik zullen gered worden. Jij moet je opofferen. Kom mee. Zie je de spleet daar Kijk, als je den steen in deze richting heft, wordt de spleet grooter, maar je moet er flink wat kracht achter zetten; anders lukt het niet. Annie viel voor Max op de knieën. Toe Max, stuur Tom niet den dood in. Toen begon Tom te beven en kwam er uit: Max, laat mij leven; ik kan er zoo moeilijk van scheiden. Ik ben zoo ang stig, dat ik toch geen kracht zal hebben den steen te tillen. Ineens op deze woorden scheen Tom voor Annie in 't niet te zinken. Zij hoor de Max zeggen Bah, wat een kerel Geluk met zoo'n vent, meisje Met groote stappen liep hij op den steen toe en begon te duwen en te til len. De spleet werd grooter. Max schoof met z'n voet een stuk steenkool als stopwig aan. Toen tilde hij verder. Zijn spieren zwollen en schenen uit zijn huid te zullen springen. „Vooruit nou, jullie beiden, schreeuwde hij heesch. Ik kan de steen niet lang meer houden Annie, kruip er door, fluisterde Tom Hij moest er naar de opening duwen. Hijzelf volgde, schuw en angstig, zon der den blik te durven opheffen tot den man, die zich voor hun opofferde. Toen hoorde men een slag; een rauwe gil. De steen was weer gevallen en ver sperde de opening. --Annie was de gangen door gevlucht! Zij vond de lift en daarbij een troep man nen en schreeuwde hun toe van het on geluk. „Red, hem Red hem Meer dan een uur was een ploeg volk aan Jiet werk om den steen voorzichtig te breken. Toen vond men Max bewuste loos en zwaar gewond. Een been was na genoeg verbrijzeld. Dagen aaneen zweefde hij tusschen le ven en dood. Annie week niet van het ziekbed. Toen hij eindelijk toij bewust zijn kwam, was het eerste wat hij zag haar gezichtje. Zij legde haar koele hand op zijn door koorts verhit voor hoofd. -- Arme jongen, fluisterde ze, lieve arme jongen. Dankbaar en vragend keek hij haar aan. Annie fluisterde hij. Ja, Max, ik heb jou gekozen. In het gezicht van den dood heb ik gezien wie je was. En ze drukte hem een zoen op de wangen. PROVINCIAAL NIEUWS. ALKMAAR. Jubileum Dr. J. M. v. DAM. Zijn werk is duizenden ten zegen geweest. De Alkm. Cour. schrijft Morgen (heden Dinsdag) zal een der meest bekende ingezetenen, Dr. J. M. van Dam den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren tot arts werd bevorderd. Johan Michaël van Dam werd geboren op 23 Februari 1880 te Nes aan den Amstel gemeente Nieuwer-Amstel bij Amsterdam als zoon van het hoofd der school. Hij liep eerst de school van zijn vader en daarna het gemeentelijk gymnasium aan de Weteringschans te Amsterdam. Vervolgens studeerde hij in de medicijnen aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam en slaagde daar op 20 Januari 1906 dus heden 25 jaar geleden voor het artsexamen Als semi-arts deed hij enkele malen practijk in en buiten Amsterdam. Na zijn examen werd de heer van Dam assistent van den be kenden professor Lanz waar hij 5 jaar is ge bleven daarna de heer Van Dam nog 2 jaar assistent was van professor Treub. In die ja ren heeft hij nog enkele maanden, gewerkt bij professoren in Weenen en Budapest waar hij zich bekwaamde in Röntgenologie. Hij werkte nog twee jaar bij professor Tendeioo te leiden in het Bocrhave-laboratorium. Op 22 Februari 1911 promoveerde hij, op proef schrift „Intraal dominale plastieken" aan de universiteit te Amsterdam. In de vijf jaren dat de heer Van Dam bij Prof. Lanz werkte heeft hij 4500 operaties meegemaakt. Naar Alkmaar gezonden door Prof. Lanz voor een spoed-operatie besloot de heer Van Dam zich hier te stede te vestigen. Dit geschiedde op 30 Mei 191i en daarna is de heer Van Dam geassiteerd door Dr. Degenaar tot diens practijk te druk werd. Dr. J. Wicherink gaf de narcose en dr. Van Dam had thuis een Röntgeninstallatie, welke met accu's moest werken daar er toen ter stede nog geen electrische stroom werd ge leverd. Al spoedig moest dr. Van Dam buiten den tijd voor de spoed-operaties twee vaste opera- tiedagen in het Sint-Elisabeth-gesticht vast stellen, welk aantal geleidelijk tot vier dagen per week voor elk ziekenhuis twee werd uitgebreid. Voor spoedgevallen stelde dr. Van Dam zich steeds dag en nacht beschikbaar en me nig voorgenomen prettig uitstapje is voor den medischen plicht uit- of afgesteld moe ten worden. De spreekkamer moest plaats bieden voor een steeds grooter aantal patiënten. Wegens overdrukken arbeid moest dr. Van Dam zijn arbeid beperken tot chirurgie, gynaeologie en urologie, waarbij hij geassisteerd wordt door de doktoren Degenaar, Maats, v. d. Graaff, Straver, Melchior en Belonje. Op 30 September j .1. verrichtte Dr. van Dam hier ter stede zijn 10.000ste operatie waarbij niet zijn meegeteld die welke hij vroe ger in Amsterdam en elders had verricht en ook niet zijn meegeteld de gevallen waarbij geen narcose werd gegeven. Het aantal van die gevallen is zelfs niet bij benadering te schatten. Het grootste aantal operaties op één dag werd verricht op 24 September 1928 toen Dr. Van Dam niet minder dan twaalf patiënten onder het mes had. Het is van algemeene bekendheid, dat Dr. Van Dam veel gedaan heeft in het belang van beide ziekenhuizen en er ten krachtigste toe medegewerkt heeft, dat deze het cen trum van ziekenverpleging in Noordholland zijn geworden. Zoowel voor den bouw van het nieuwe Sint- Elisabethgesticht als voor dien van het mo derne neutrale centrale ziekenhuis heeft Dr. Van Dam veel van zijn tijd en moeite gege ven en hij was een krachtige propagandist voor het vervoer van zieken met daarvoor geschikte autos. Natuurlijk heeft Dr. Van Dam die het niet prettig zal vinden dat wij zijn groote verdiensten hier zoo openlijk verkondigd heb ben maatregelen genomen om zich aan elk huldebetoon te onttrekken door de stad voor eenige dagen te verlaten. Maar omdat hij noodgedwongen wel weer zal moeten terugkeeren en omdat er ook dan nog volop gelegenheid is hem te bewijzen hoezeer zijn persoon en zijn werk hier ge waardeerd worden, durven wij voorspellen, dat zeer velen hem op dit zilveren jubileum hun beste wenschen voor hem en zijn gezin zullen doen toekomen. BERGEN. Doodelijk Motor-ongeluk. In de bocht geslipt. Zondagmiddag omstreeks 4 uur had in de Eeuwigelaan te Bergen ter hoogte van het Westerbosch een ernstig motoronge luk plaats. Wandelaars zagen een man op een prachtige A.E.C. in groote vaart voorbij schieten waarbij het sommigen opviel dat de berijder -slechts één hand aan het stuur hield. Dit is vermoedelijk de oorzaak van het on geluk geweest, daar de motor in de bocht ge slipt schijnt te zijn. De motorrijder kwam daarbij zoo ongelukkig te -vallen dat hij vrij wel dadelijk dood moet zijn geweest. De bur gemeester was met dr. Blok spoedig ter plaatse en de laatste kon slechts den dood var den ongelukkige constatéeren. Het bleek de 29-jarige P. van der Vis te zijn, een reiziger uit Alkmaar, die ten huize van zijn ouders, Befgerweg 12, verblijf hield. Het lijk is per auto naar de woning vervoerd. DOOR EEN BEROERTE GETROFFEN? Zondagmiddag te ongeveer 2 uur zakte in het Kennemerpark te Alkmaar een zekere mej. J. A. Sinnige uit Akersloot plotseling in een, waarschijnlijk door een toeval of een beroerte. Zij is per ziekenauto naar het St. Eliza- bethsgesticht overgebracht, waar ze Maan dagmiddag nog niet weer bij kennis was. SCHAGEN. Door het Prov. Waterl. Bedrijf alhier wordt een nieuwe transportleiding aan gelegd vanaf de Stolpen naar den waterto ren te Wieringerwaard. De buizen worden reeds te Stolpen aangevoerd. WINKEL. Zaterdagnamiddag omstreeks vier uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het magazijn van de Coop Verbruiksveree- niging „De Tijdgeest" alhier. De brand was ontstaan op den zolder boven de ovens en door het krachtig optreden van den brand weer, die met twee langen op de waterleiding werkte, is het gelukt de brand tot den zolder te beperken. DE MACHT VAN HET KLEINE. De Halve Stuivers 'Vereen, voor On- en Minvermogende lijders aan Vallen de ziekten te Haarlem heeft van on derstaande afdeelingen de navolgende bedragen ontvangen. Aan contributie en andere gaven o- ver het vierde kwartaal 1930 Schagen f 71.25; Schagerbrug f 25; An na Paulowna f 34; Breezand f 45.59; Wier in gen f 54.70. SCHAGEN. Tooneel. Door het Scha- ger tooneel „In Eigen Kring" wordt in de maand Februari een opvoering ge geven van het romantisch tooneelspel „Tzingani" in 4 bedrijven door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. BINNENL. NIEUWS. EEN BRUTALE ROOVER. Te Spaubeek (Limb.) heeft Zondagmorgen een brutale roover zijn slag geslagen. Ter wijl de andere familieleden naar de kerk wa ren, was een meisje alleen op de boerderij achtergebleven. Zij was bezig met het melken der koeien, toen zij eensklaps een hond hoor de blaffen. Zij ging naar binnen om te zien wat er te doen was en zag toen een vreemde man, die haar onder bedreiging met den dood om geld vroeg. Zij wees den man naar de brandkast, waaruit hij een geldkistje haal- met 260. Met deze buit ging de indringer aan den haal. Tot dusver werd nog geen spoor van hem gevonden. HOOG WATER. Niettegenstaande het pompgemaal te Mui den gereed is, is Zondagmorgen de Vecht te Maarssen weder buiten hare oevers getreden, waardoor een gedeelte van het Zandpad rich ting Breukelen onbegaanbaar was en het water op de Heeren- en ^angegracht stond en vele bewoners weder last van water in hunne kelders hadden. EEN BRANDSTICHTER. Bij de politie te Bergen heeft zich aange meld een kellner, die aan de politie heeft be kend, zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Hij heeft in de laatste jaren in de gemeen te Bergen twee braa 'en gesticht, n.1. in de tooneelzaal van de „Rustende Jager" en in de werkplaats van den fotograaf Schoen. Beide perceelen brandden destijds geheel af. De man is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Veel vee omgekomen. Door onbekende oorzaak brak in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uit in de ka pitale boerderij, bestaande uit een voorge bouw en twee groote schuren van den land bouwer R. Oudman te Achtertezinge, gemeen te Ten Boer. Het dienstmeisje ontdekte den brand om half twaalf en wekte de gezinsle den. Maatregelen tot redding van inventaris en inboedel konden niet meer worden geno men. Tegen middernacht stonden het voor gebouw en een der schuren in lichtelaaie. De brandweer uit Bedum slaagde erin de groote bij schuur, waarin zich een groot aan tal paarden en varkens bevonden, te behou den. De rest van de boerderij brandde af 19 koeien, 7 paarden, 2 zeugen en 15 biggen kwamen in de vlammen om. Ook een hoeveel heid hcoi en tarwe ging verloren. De verzeke ring is laag. DE STORM. De zeesluis bij Terneuzen gestremd. Wegens den N.W.-storm kunnen de sche pen met bestemming naar Gent de groote zeesluis bij Terneuzen niet passeeren, ter voorkoming van eventueele beschadiging. Door dezen maatregel is de scheepvaart op het oogenblik gestremd en moeten de groote booten blijven liggen. KRANKZINNIG MATROOS OP EEN STOOMTREILER. Leden der bemanning met mes bedreigd. Aan boord van den te IJmuiden binnenge komen stoomtreiler Zaanstroom IV heeft zich op de Noordzee een droeve gebeurtenis afge speeld. Toen de treiler in Grimsby lag, werd een der opvarenden onwel. De man werd door een geneeskundige onderzocht, die er geen bezwaar in zag, dat hij met den treiler mee ging. Korten tijd nadat het vaartuig Donder dagmiddag uit Grimsby ter visscherij was uitgevaren, vertoonden zich bij den zieken matroos teekenen van krankzinnigheid. Hij dreigde volgens De Crt. de andere leden dei- bemanning met een mes en het mag een wonder heeten, dat er geen ongelukken ge beurden. Men wist de man met veel moeite meester te worden, waarna men hem in de hut van den schipper opsloot. Hier sloeg hij alles kort en klein. Later heeft men den man het mes afgenomen. In IJmuiden werd de ongelukkige die inmiddels veel kalmer was geworden, aan de zorgen van een geneeskun dige toevertrouwd. Toen de treiler tijdens den hevigen storm de haven invoer, sloeg de scheepsboot over boord. „BRUG OVER DE ZUIDERZEE." Vergadering vanwege het comité tot behoud van de Zuiderzeevis- scherij. Vanwege het comité tot behoud van de Zuiderzeevisscherij is Vrijdagavond te 's-Gra venhage een vergadering gehouden ter be spreking van de „Brug over de Zuiderzee." De burgemeester van Harderwijk, de heer J. de Jong Saakes, schetste in zijn openings woord het doel van de vergadering ons volk te wijzen op den grooten ernst van den toe stand met betrekking tot de drooglegging van de Zuiderzee. Spr. zeide dat het duidelijk is gebleken, dat wel voortgegaan zal worden met den afsluitdijk, maar dat het in geenen deele vaststaat dat er ook een inpoldering zal volgen. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat het plan 1918 niet uitgevoerd zal kunnen worden zooals het aanvankelijk was voorge steld. De schade in vele bedrijven, door de drooglegging veroorzaakt, is niet te becijferen maar dit zal geen afdoend bezwaar zijn als er iets voor in de plaats kwam. Bij de tegen woordige lage prijzen van den grond is dit echter onmogelijk. Zonder op de technische bijzonderheden in te gaan, meende spr. dat het mogelijk is de thans reeds bestaande vaste punten door een brug te verbinden. De mogelijkheid van dit plan moet althans zeer ernstig onder de oogen worden gezien. Spr. deelde mede, dat de burgemeester van Bunschoten door ongesteldheid verhinderd was het woord te voeren. Daarna werd een gedeelte vertoond van de film der Zuiderzee- visschers. S. ten Bokkel Huinink, waterbouwkundige te Haarlem, die een technische uiteenzetting gaf van de Zuiderzeewerken, betoogde dat z.i. het sluitgat van 4000 meter niet te dich ten is. Als bij een storm de Noordzee tegen den dijk komt, gaat alles omver en dan wordt het een debacle waarvan de omvang nog niet is te overzien. Spr. bepleitte den bouw van een betonnen brug, welke over een lengte van 8 km de einden van den afsluitdijk verbindt. De kos ten worden geraamd op 48 millioen. Dit is veel geld, maar het sluitgat kost meer, want naarmate de afsluitdijk verder tot stand komt, wordt de stroom sterker, gaat er oneer materiaal verloren en wordt het gevaar groo ter. De bogen der brug zouden komen min stens op een afstand van 40 meter. De visch kan er dus ruimschoots onderdoor. Spr. wees op voordeelen, z.i. aan overbrugging verbon den. De binnenscheepvaart wordt voor een groot deel waardeloos bij algemeene dichting. Ook het IJ-meer wordt voor Amsterdam ge vaarlijk. Vooral zullen zich bij den afvoer van het rioolwater moeilijkheden voordoen. Ten slotte gaf spr een overzicht van de be sparingen, welke men verkrijgen zou indien het plan tot drooglegging werd opgegeven. Ir. Vitringa zeide dat een Duitsch consor tium reeds dertig jaar geleden een brug ren dabel achtte. Spr. heeft toen pogingen aan gewend om een concessie te krijgen voor den aanleg van een electrischen spoorbaan van Amsterdam naar Bremen over een brug tus schen Holland én Friesland. Dit is spr. niet gelukt. Ook deze spr. achtte de afsluitdijk een gevaar en een ramp voor ons land. Nadat wederom een gedeelte van de Zuider zeefilm was afgedraaid, sprak de heer Fred. Thomas, redacteur van „De Tijd", die zeide dat ons volk de onschatbare waarde van de Zuiderzee niet wil missen. In de Zuiderzee zit meer romantiek dan menigeen vermoedt. Zij is nauw met ons volksleven, met onze his torie samengegroeid. Liever dan nationalen roem willen zij, aldus spr., onze nationale schoonheid behouden en ons nationaal Zui derzeevolk. Nadat weder een gedeelte van de film was afgedraaid, sprak de heer E. den Herder uit Harderwijk een slotwoord. MARKTBERICHTEN. MARKTOVERZICHT der vorige week inge zonden door Jac. Knoop, Makelaar in aard appelen, Groenten en Fruit, Nassaukade 158, telef. 81431 Amsterdam. Door de hooge prijzen van verschillende soorten aardappelen was de verkoop niet zoo vlug in de afgeloopen week. Koopers doen langzaam aan, daar zij lagere prijzen ver wachten. Heden 19 Januari 1931 werden de volgende prijzen gemaaktZeeuwsche Bon ten f 4.50 a 5 Zeeuwsche Blauwen f 4.50 a 5 Zeeuwsche Eigenh. f 4.50 a 5 BI. en Bontenpoters f 1.95 a 2.40 Flakkeesche Ei genh. f 4.90 a 5 Flakkeesche Poters f 2.75 a 2.80 Spuische Eigenheimers f 5 a 5.20 Spui sche Poters f 2.75 a 2.80 Texelsche roodstar f 3.25 a 3.50 Yolder Blauwen f 2.90 Ypolder Bravo f 3.50 a 4.25 naar gelang kwaliteit Noord Holl. Blauwen f 2.50 a 2.90 Friesche Borgers f 4.30 a 4.50 Friesche Bonken 3.25 a 3.50 Vlaamsche Eigenh. 4.25 a 4.50 Vlaam- sche kleilndustrie f 3.25 a 3.50 Mooie Drent- sche blanke per 50 Kg. baal f 2.50 a 2.75 Dito donkere per 50 Kg. f 2 a 2.20 Drent- sche zand Eigenh. p. HL. f 2.50 a 2.80. ALKMAAR, 19 Jan. 1931. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 49 Vette koieen f 230 a 370 han del matig 4 Vette kalveren 80 a 120 Vet te kalveren per Kg. 1 a 1.55 26 Nucht. kalv. (slacht) 8 a 34 580 Vette varkens (zware) per Kg. 0.42 a 0.49; Zouters per K.G. 0.46 a 0.47 handel goed. GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. In de plaats van den Heer Th. List, die wegens aanstaand vertrek uit de gemeente heeft bedankt als secreta ris-penningmeester van de stoomdorschver- eeniging „Zijpe I", is benoemd de heer S. G. de Lange alhier. GEMEENTE WIERINGEN. Wij verwijzen naar een advertentie in ons blad, waarin wordt bekend gemaakt, dat de heer Verstegen, leider van de Heldersche Ei- erenveiling komt spreken, in het locaal van den heer Jb. Duijnker te Westerland. Het doel van deze vergadering is om de gemeenschappelijke belangen van de Pluim- veehoudex-s te bespreken. Daar 2 bestuursleden van de eierenveiling vooraf ruim 30 pluimveehouders hebben be zocht, verwachten wij een goede opkomst. Volgens de advertentie is de toegang vrij. Spoorwegovergangen. In afwijking van het oorspronkelijke plan voor den spoorlijn op Wieringen, waarbij de Westerlanderlaan door middel opritten over den spoorweg zou wor den gevoerd, is thans besloten, iix verband in verband met door het gemeentebestuur ingebrachte bezwarexx, de overgang te doen geschieden door middel van een viaduct. De kruising met den Oosterklieverweg zal op dezelfde wijze geschieden. Het Leger des Heils is voornemens om de jaarlij ksche collecte (Zelfverloochenings- aanvrage) dit jaar in deze gemeente te hou den in de maand Maart. Ketenbouw. Aan den Gesterweg worden twee woonketen gebouwd, één met drie wo ningen voor rekening van de Heeren J. A. Pijnen, P. L. Pijnen en G. Verboven, één met 2 woningen voor de Heeren M. v. Gixmeken en H. Heijnen, allen alhier. Aan den Poelweg worden een drietal keten gebouwd voor reke ning van het gemeentebestuur van 't Bildt, (Fr.) Woningbouw. Voor rekening van den Heer D. Dirks zal door den aannemer S. Blaauboer aan den Westerlandei-weg een woonhuis wor den gebouwd. DEN OEVER, WIERINGEN. Christ. Jongedochters Vereen. Wij vernemen, dat alhier een Christelijke Jongedochters - vereeniging is opge richt, met aanvankelijk 20 leden. De bijeenkomsten worden 's Vrijdags ge houden. Als bestuursleden werden ge kozen de dames Schuif, Voerjnan, E. v. Kalsbeek en C. van Asperen. Een Opslagplaats. Aan den Gasthuis- weg zal een opslagplaats gebouwd wor den o.a. voor zand, grind, en cement voor rekening van de heeren J. Ver- faille en C. Kaan Jbz., handelaren in bouwmaterialen. En dat op Zondagmorgen Het was j.1. Zondagmorgen rumoerig in ons dorp Den Oever, doordat twee inwo ners hoog loopende ruzie kregen, het welk zoo erg werd dat ze elkaar aan pakten en er klappen vielen. Het waren de heeren D. B. en C. B. Er werd aangifte bij de politie gedaan. Begrijpelijker wijze was er veel belang stelling voor het geval. Vacature aangevuld. In de vacatu re van onderwijzer aan de Christelijke school, ontstaan door het vertrek van den heer Wever, is thans voorzien dooi* de benoe,ming van den heer Voerman van Ermelo. Het werk schiet flink op. De U- trechtsche Machinefabriek Smulders, die de deuren van de spuisluizen plaatst, werkt thans met een groot per soneel Er zijn reeds eenige deuren ge plaatst en ook met het schilderen is reeds een aanvang gemaakt. De Storm van Vrijdag. Door den he vigen storen was Vrijdag het zeewater te Den Oever zeer hoog gestegen. De havendam stond onder en arken en schepen werden hier en daar losgesla gen. Ook de dakpannen en schoorstee- nen der woningen moesten het hier en daar nog al ontgelden. Persoonlijke on gevallen kwamen gelukkig niet voor. In een wit kleed. Het stoomgemaal in de Wieringermeer nabij Den Oever zal, evenals het gemaal te Medemblik, in zijn geheel wit worden geschilderd. Het schilderwerk is opgedragen aan den heer Helling van Medemblik, die ook het schilderwerk aan de sluis- bouwwerken verricht. 'li In de Wieringer meer. Tengevolge van de zware regenval der laatste da gen is de Wièringermeerpolder op vel schillende plaatsen in een modderpoel herschapen. Whar bij de Heidemaat schappij ook de loonen niet ideaal zijn bevindt zich daar het werkvolk in 'n alles benijdenswaardige positie. Een. hoos te Hippolptushoef. Vrij dagnacht werden enkele bewoners van het dorp opgeschrikt door een hevig geweld. Wel stormde het, doch te on geveer half twaalf was het alsof het eensklaps donderde; de wind loeide en de huizen schudden op hun grondves ten. Bij het postkantoor was het al heel erg. Het gezin Noorden lag al reeds te bed, doch eensklaps werden de bewoners door 'n donderend geraas wakker geschud en het was alsof het dak van het gebouwer af dreigde te worden gesmeten. De bewoners vlucht ten uit hun bed, doch spoedig verstom de het geraas en bleek, dat een schoor steen naar beneden was geslagen en van de Noordzijde bijna alle dakpan nen waren weggenomen. De hoos had deze meegevoerd naar de woning van den heer Kuiper waar ze door de ruiten van de keuken werden gesmeten «en daar spiegel, schilderijen en keukenge rij vernielde. Ook eenige ruiten van de broodbakkerij De Koornschoof moesten het ontgelden. Van den erker van het woonhuis van den heer J. Bosker werd het ijzereen hekwerk met lijst en al afgerukt en naar beneden gesmeten. Het hek was geheel verbrijzeld. Het is meer als wonder dat geen per soonlijke ongevallen zijn voorgekomen. Ook de meelmolen van Jb. Keijzer in de Normert moest het ontgelden en werd door de storm van 'n wiek beroofd De Uitvoering der Gym. Zondagavond gaven de oudere afdeelingen der Gym nastiekvereniging Wieringen een uit voering in Concordia. De zaal was ge heel gevuld en de avond kenmerkte zich door goed werk van de vereeniging en groote en aandachtige belangstel ling bij het publiek. De respectievelijke nummers verkregen telkens een har- lelijk applaus en ook het propaganda- spel mocht weer rejizig inslaan. Het. mooiste succes vinden we ech ter, dat door de bekoring die van de uitvoering uitging, een zestal manne lijke werkende leden toetraden, zoo dat nu binnenkort de Gym ook weer zeer zeker met een flink „heerental" voor den dag kan komen. Inst. v. Arb. Ontw. Wieringen. Vrij dagavond 23 Jan. 8 uur Taal, Stijl en rekenen. ANNA PAULOWNA. Uitstel militieplicht. Aan den dienst plichtige J. P. Ruitenburg is met in gang van 16 Febr. 1931 een jaar uitstel verleend, wegens kostwinnerssehap. Politie Verloren een Leidsche kaas; een rijwielplaatje; een nummerplaat met achterlicht; 4 handschoenen. Gevonden: een rijwielpaatje en een knop van een gordijnrol. Inlichtingen ingewacht ter secretarie. Auto te water. Vanwege het zeer slechte weer geraakte Vrijdagavond de auto van den heer A. M. in den Gras weg te water. Men wist de1 drenkeling weer op het begaanbare pad te bren gen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Op het kantje af. Vrijdagnacht is de auto van den heer W. Waiboer, die bij Veerburg reed, eensklaps zijwaarts afgeweken. De wagen kVvam tegen de aldaar staande zware boomen terecht en werd danig gehavend. Hadden de boomen daar niet gestaan, dan was de auto onvermijdelijk .in het Oude Veer terecht gekomen en waren de gevol gen niet te overzien geweest. De inzit tenden kwamen thans met de schrik vrij. Tooneeluitvoering O.B.K. De zaal van den heer Kossen was Zondag j.1. uitverkocht. Een blijk dus dat de ver wachtingen van het publiek hoog ge spannen waren, omtrent het tooneel spel Er staat geschreven van Jaap van der Poll, dat de vereeniging O.B.K. voor het voetlicht zou brengen. Waar onze verslaggever zelf in het stuk medespeelde wenscht hij in deze geen oordeel over spel en spelers te ge ven. Maar het mag toch wel gezegd worden, dat de stampvolle zaal onder ademlooze stilte het stuk heeft gevolgd Alleen bij het vierde bedrijf drong er rumoerig stemgeluid vanuit de voor zaal door wat wel jammer en hinder lijk was. De heer B. C. Loevens heeft als grimeur goed werk geleverd. Na afloop een zeer druk bal.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2