«LUIE KIL PRUIMTABAK. Ming 22e Jaargang. Vrijdag Februari 1931 No. II. ïBR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR i£|fp WIERINGEN EN OMSTREKEN J. E. IIUSS ruiq pepermunt ■WIERINGER COURANT* VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1. UIÏGETM I COKN. J, BOSKEX, WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoei Wierinpen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 HEERENBAAI P0RT0RIC0. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen. hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Ontstaat maagverwijding door overeten Menschen met een verwijde of verzak te maag worden er dikwijls van ver dacht, dat zij zich overeten. Het is waar, dat nu en dan ondoelmatige voe ding een der oorzaken is, doch dit kan men niet eens zeggen van het gebruik van voedsel in te groote hoeveelheden. De veranderingen in de vorm der maag zijn gewoonlijk onschuldig van aard en, ontstaan doordat het eten niet voldoen de gekauwd wordt. De maag kan het dan niet snel genoeg vervormen tot de z.g. chymus of spijsbrij en het voedsel kan de maag niet snel genoeg verlaten, waardoor deze uit haar stand wordt ge haald. Bij ,magere menschen gebeurt dit eerder dan bij dikke en een verzakte maag komt bij hen niet zelden voor. Tegelijker tijd komen de lever en de dik ke darm iets lager te liggen. Ziekten, die een sterke vermagering veroorzaken, hebben soms hetzelfde ge volg en dit geldt ook van onverstandi ge vermageringskuren. De verzakking van de maag kan echter ook een gevolg zijn van maagzweren, omdat na de ge nezing daarvan groote lidteekens over blijven, die hun ongunstigen invloed ook doen gelden op de slijmhuid van de maag. Daardoor wordt de spijsvertee ring n.1. eveneens vertraagd, waardoor het voedsel te lang in de maag blijft. In alle gevallen van verwijding of verzak king der maag -moet de genezing hoofd zakelijk bereikt worden door verster king der weefsels, waarvoor massage, electriseeren en zorgvuldig gekozen li chaamsoefeningen in aanmerking ko men. Daarnaast moet licht verteerbaar voedsel worden gebruikt, terwijl men ook de buikspieren versterkt. Een goed gemaakte band kan de genezing bespoe digen, nauwsluitende kleeding daaren tegen is zeer ongunstig. Verder zijn geregelde maagspoelingen en klimaatsverandering hulpmiddelen bij de behandeling. wortels bezit, maar daarvoor in de plaats haar bladeren onder water houdt. Alleen haar bloemen heft zij, aan een langen stengel boven haar ele ment. Onder den waterspiegel bevin den zich tusschen de fijne blaadjes tal rijke blaasjes. Deze blaasjes hebben aan één zijde een opening, die door 'n veerkrachtig klepje gesloten is, dat aan de binnenzijde tegen den rand der ope ning steunt. 9 Zwemt nu een pasgeboren vischje of een klein insect tegen dit klepje aan, dan opent zich dit om het diertje door te laten, jnaar het sluit zich weder ter stond en houdt de prooi geyangen, daar het klepje wel van buitenaf, doch niet van binnen uit geopend kan worden. Het diertje sterft weldra door gebrek aan lucht en wordt vöor het grootste gedeelte opgelost en opgezogen, zoodat de harde zelfstandigheden blijven. De eveneens ook hier te lande, maar dan in moerassen voorkomende zonne dauw, is een vleeschetend plantje. De langgesteelde ronde blaadjes zijn bezet met roode haren, welke in een knop ein digen, dat een helder kleverig vocht af scheidt. Laat zich nu een insect door de kleurige haren en het glinsterende vocht verleiden, zich op liet blaadje neer te zetten, dan blijft het daarop vastkleven, de dichtbijzijnde haartjes buigen zich over hun prooi heen, die verdrinkt. De zachte deelen worden, e- venals bij de utricularia, opgelost dooi het vocht, dat de eigenschap van maag sap heeft en door de plant opgezogen. In Amerika komt een vleeschetcnde plant voor, die zelfs groote insecten aan grijpt. De aan het onderste gedeelte der plant voorkomende blaadjes bestaan uit twee lobben, welke als door een vee rend scharnier vereenigd en met scher pe stekels zijn bezet. Wanneer zich nu op het onderste blad een insect neer zet, buigen de blaadjes zich naar elkan der en het dier is als in een val gevan gen. Zij komt niet levend daar weer uit maar wordt door de stekels gedood. VISCH- en VLEESCHETENDE PLANTEN. In de plantenwereld komen verschil lende vlcesch- en vischetende exempla ren voor, waarvan ook enkele hier te lande worden gevonden. Een dezer is de in de veenplassen voorkomende utricutaria, die ook reeds hierom merkwaardig is, wijl zij geen FEUILLETON. BINNENLANDSCH NIEUWS. STOOMBEUGERS EN MOTORLOGGERS. Het is een merkwaardig verschijnsel dat de resultaten der beugvisscherij elk jaar minder worden. Vóór den oor log werd de visscherij met' stoombeu- gers, de voor de wintervisscherij ge- metamorphoseerde stoomharinglog- gers, nog vrij druk uitgeoefend. Gedu rende de maanden 'Januari tot en met April waren er geregeld 20 a 30 vaar tuigen van deze soort ter visscherij, die hun vangsten, hoofdzakelijk be staande uit levende schelvisch en le vende kabeljauw in IJmuiden ter markt brachten. Het waren als 't wa re de leveranciers van de gerenommeer de Hollandsche krimpschelvisch en krimpkabeljauw met de heerlijke stij ve levers, die vooral door de hotels te gen flinke prijzen gekocht werden. Reeds de eerste jaren na den oorlog daalde het aantal stoombeugers. Noch tans waren in de jaren 1921 tot en met 1925 de uitkomsten nog bevredigend. De besommingen per maand bedroegen ongeveer 6 a 8000 gulden. De laatste jaren gaat het met de beug visscherij snel bergafwaarts. Eens deels is dit het gevolg van de verschil lende moeilijkheden, waarmede men te kampen heeft, als het verkrijgen van een geschikte bemanning en van goed aas, anderdeels tengevolge van d6 steeds minder wordende resultaten door de schaarschte van groote schel visch. Evenals bij de treilers, zien we ook bij de beugers een daling van de vangsten. In de jaren vóór 1929 kwa men meermalen vangsten van 700 a, 800 KG. per reis per dag voor, in 1929 was de gemiddelde vangst per reis: dag slechts 166 KG. met een opbrengst van f f 81.--. Wat men dit seizoen van de resulta ten dezer visscherij gezien heeft, is al weinig bemoedigend, j.1. Maandag wa ren te IJmuiden, 9 Vlaardingsche stoombeugers aan den afslag, die ge middeld ongeveer f 900.- besomden. Als men nu weet, dat zulk een vaar tuig bemand is met 15 koppen, kan men wel op de vingers natellen, dat er bij een dergelijke besomming geld bij moet. Er behoeft niet aan te worden ge twijfeld, dat het niet zoo heel lang meer zal duren, dat krimpschelvisch en krimpkabeljauw niet meer op het menu zullen voorkomen. Een ander soort visschersvaartuigen dat ook een speciale wintervisscherij tusschen twee haringteelten in uitoe fent, de motorlogger, maakt het beter. Eenige weken geleden zijn de eerste treilloggers ter visscherij uitgevaren, en de vorige week waren de eersten te IJmuiden binnen. De resultaten waren schitterend. Op een enkele uitzonde ring na voerden ze voor 1300 a 1500 gld. visch aan, gevangen in den tijd van 'n normale reis van ongeveer denzelfden duur als een stoombeuger. En dat met een bemanning van 7 koppen Sedert men de zeilloggers heeft voor zien van motoren, blijken deze vaartui gen uitstekend geschikt te zijn voor de kustvisscherij, beter nog dan de kust- booten (stoomtreilers) die de visch meermalen eerder verjagen, dan ze te vangen. Vooral platviseh wordt door de loggers dikwijls gevangen op plaat sen, waar de treilers tevergeefs hun ge luk hebben beproefd. Het is thans nog te vroeg om prospec tieve beschouwingen over deze vissche rij te houden. De vooruitzichten op 'n goed seizoen zijn echter gunstig. J AANVARING DEKSCHUITEN Een man verdronken. Dinsdagmorgen vroeg is bij de brug over het Oosterdok te Amsterdam, een motordekschuit, welke een vrij snelle vaart had, in botsing gekomen met een dekschuit van Publieke Werken, die tegen de brug lag gemeerd. Op deze schuit bevonden zich vier personen, die bezig waren met onder de brug, waarmede electrisch gemanoeuvreerd kan worden, een nieuwen motor te plaatsen. Eén van de mannen geraakte door de schok van de hotsing te water en verdween in de diepte. De havenpo litie, die zeer spoedig ter plaatse was, "aagde er in, na tweemaal te hebben gedregd, den drenkeling naar boven te brengen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Het lijk is naar afkeer. Zij keerde zich om, alsof zij zijn aanblik niet kon verdragen. nu wel, dat hij zijn zaak verloren dat hij II tegen j pleegdj Chicag< alles wi Ashfi aan zij IkH dH Nu ber Mary haar g< dat hij ging, k met Co gen wa verontv meestei Bi IK Z Ik hoo - het Binnengasthuis overgebracht. Bei de schuiten werden beschadigd. HET SLIPGEVAAR. Euquéte van de Wegencommissie A.N.W.B. K.N.A.C. Aan de voorloopige mededeeling be treffende de resultaten van de door de Wegencommissie A.N.WtB. - K.N.A.C. ingestelde enquête betreffende liet slip gevaar, loopende tot ultimo December, ontleenen wij het volgende Met de enquête werd een aanvang ge maakt medio 1930. Volgens de ingekomen concrete ant woorden komen op de asfaltwegen slip gevallen het meest voor; een totaal van gevallen werd hiervan ter kennis van de wegencommissie gebracht. In bijna al deze gevallen is het slip pen geschied op een nat wegdek, zoo wel onder- als na mot- of hevigen re- gén. Hoewel een aantal gesignaleerde gevallen plaats had met constante snelheid rijdend (de opgegeven snel heid varieerden van 10 - 60 km.), wer den als voornaamste oorzaken opge geven plotseling remmen, geleide lijk remmen, gladde afgesleten ban den, sterke tonrondte van don weg, af gevallen bladeren. Het is gebleken, dat een groot deel van de slipgevallen zich heeft gecon centreerd op slechts enkele wegen. Het grootste aantal slipgevallen kwam voor in de maanden Juli tot en October (het meest in de maand Sep tember.) Behalve bovengenoemde mededeelin gen zijn nog een aantal brieven ontvan jgen, waarin in het algemeen wordt ge wezen op het gevaar van slippen op zwarte wegen, terwijl in andere geval len op de goede eigenschappen van de ze wegen werd gewezen. De enquête loopt nog slechts over 'n kort tijdsbestek. Voor een juiste beoor deeling van het vraagstuk wordt het wenschelijk geoordeeld, dat de wegge bruikers in het belang van het alge meen de hun overkomen ongevallen voorzien van een zoo juist mogelijke omschrijving ter kennis te brengen van de Wegencommissie A.N.W.B. -- K.N.A.C. Parkstraat 20, Den Haag. MOTORONGELUK OP DEN HAARLEMMER MEERWEG. Woensdagavond is op den rijksstraatweg tusschen Haarlem en Halfweg een 25-jarig motorrijder in volle vaart tegen een aan de achterzijde verlichten, met een paard bespan nen wagen gebotst, welke voor hem uitreed, De man sloeg tegen den grond en bleef be wusteloos liggen. Naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht, bleek hij een hersen schudding en een wonde aan het rechteroog te hebben opgeloopen. GEVAARLIJK KINDERSPEL. Dinsdagmiddag half vier heeft bij het spe len in een schuur te Hendrik-Ido-Ambacht een vierjarig jongetje zijn vriendje, dat on der een hoop hooi gekropen wa's, met een riek in zijn hoofd gestoken, tengevolge waarvan het knaapje eenige oogenblikken later door verbloeding in de hersenen is overleden. GEVAARLIJKE JONGENS. Geeen papieren maar wel een revolver. Op last van den officier van justitie te Maastricht zijn Woensdag ter beschikkig ge steld van den grenscommandant der Rijks met je te doen hebben O, Mary, zeg het niet aan vader Ja, stellig wel. Hij moet het weten. Wil je onmin tusschen ons stoken Hij moet weten wat je gedaan hebt. Het is schandelijk. Ik ben blij, dat het je schelen kan, dat ik het vertel. Ik ben geen kind, ik doe wat ik wil. Je bent een hartelooze, zelfzuchtige deug niet en ik wil niet tegen je praten. Laat mij met rust. Heb je geen medelijden met mij Zij keerde hem den rug toe en ging heen, maar nog wilde hij haar niet met rust laten, Hij was zoo dwaas om haar weer te volgen en om haar gunst te smeeken, maar zij bleef onbewogen. Nu is zelfs vriendschap tusschen ons on mogelijk, zeide zij, want vergeven kan ik je dit niet. Ik ben half dol van liefde voor je en van jaloezie, zeide hij, door vriendelijkheid had je mij tot je slaaf kunnen maken, maar je hebt geen notitie van mij genomen en mij laten loopen voor dien Ashford. O, Mary, heb toch medelijden met mij: want ik voel mij zoo ellendig. Heb je er dan spijt van vroeg zij ein delijk een blik op hem slaande. Neen, en als ik kon zou ik het nog eens doen. En toch durf je mij nog vragen om me delijden met je te hebben en je vader niet in kennis te stellen van je verachtelijke handelwijze. Ik had gezworen, dat hij jou nooit krij gen zou en ik heb mijn woord, gehouden. Hoe edel en hoe edelmoedig van je! Als je mij zoo veracht, weet ik zelf niet meer' of ik van je houd of je haat. O, Mary, wat heb je van ons leven gemaakt De Hemel weet hetzeide zij en plotse ling haar kalmte verliezende viel zij op de vensterbank neer en snikte zoo heftig dat hij De scheikundige analyseert, --het publiek proeft de aparte kwaliteit van politie te Heerlen twee jongemannen uit Duisburg, door de commiezen te Schinveld aangehouden, die»niet in het bezit waren van goede papieren, maar wel van een revol ver, geladen met acht scherpe patronen, 12 sleutels, twee electrische zaklantaarns, een looper en vier wissels ter waarde van M. 1000. Zij zeiden deze wissels te hebben gevonden. De grenscommandant stelde zich in verbin ding met de Heerlensche recherche, tenein de deze m Duitschland een onderzoek te doen instellen. De recherche zocht contact met de Dusseldorfsche politie, wat tot gevolg had, dat is komen vast te staan, dat de mannen zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal met braak te Duisburg. De vier wissels op Duitsche banken in de eerstvolgende maan den invorderbaar, bleken van dezen inbraak afkomstig te zijn. De politie heeft het twee tal over de grens gezet en overgegeven aan de Duitsche politie. DE VOLKSTELLING. Een tekort aan inwoners. Bij de laatstgehouden volkstelling is te Eygelshoven gebleken, dat de gemeente drie honderd inwoners minder telt, dan op het bureau van den burgelijken stand stond ge registreerd Het aantal inwoners der gemeen te bedraagt ruim 4000. De oorzaak van ge noemd verschil moet hierin worden gezocht, dat in de jaren 1925, 1926 en 1927 vele ver trokken personen niet ambtelijk werden af geschreven. TEGEN DE TARWEWET. De Christ. Werkgeversvereeniging verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer het wets ontwerp ten behoeve van de inlandsche tar- weteelt niet aan te nemén en dringt aan op hulp voor den landbouw volgens een vast plan, zonder dat daarbij de belangen van handel en industrie in het gedrang komen en zonder diep ingrijpen der overheid in de voortbrenging en verdeeling der goederen. STROOPERSVVRAAK Maandagnacht bevonden zich eenige stroo- pers met een lichtbak op het terrein van den heer S. te Mierlo. Deze sommeerde de stroo- pers zich te verwijderen, waaraan voldaan werd. Later in den nacht stond de bergplaats van S. in brand. Het vuur kon spoedig ge- bluscht worden. De politie heeft de zaak ver der nog in onderzoek. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE „SCHAPENKONING" ALS BEDELAAR GESTORVEN. De Iersche politie heeft de verrassende ont dekking gedaan, dat de onlangs begraven landlooper Byrne identiek moet zijn met den naam Byrne, dien men alg. vroeger kende als den „schapenkoning" van Australië. Hij was 35 jaar geleden geëmigreerd en had zich toegelegd op de schapenfokkerij. Begonnen met een kleine farm bij Sidney had hij na jaren ten slotte 10 millioen schapen. Jaren geleden verkocht hij al zijn bezittingen en ging naar zijn vaderland terug. En sedert hoorde men niets meer van hem, tot kort ge leden een doode bedelaar in een schuur werd gevonden. Men staat vo.or een raadsel. Want niemand begrijpt, waar het groote vermogen van Byrne kan zijn gebleven. De lijkschou wer stelde als oorzaak van zijn overlijden „dood tengevolge van ondervoeding" vast. ervan schrikte. Mary, Mary, houd op i O, ik wou, dat"ik dood was snikte zij.' ik ben toch zoo ongelukkig. En je zoudt zoo gelukkig kunnen zijn. Neen, want de man, dien ik liefheb is nu van mij weggerukt en ik wordt door een laf- fen vijand vervolgd. Ga heen, Cosmo. Je bent overspannen, zeide hij. Ik haat je, als je mij durft aanraken, dan sla ik je dood. Dat had Bazil maar moe ten doen. Hij had je moeten worgen, voordat de politie tusschenbeide kon komen, dat zou rechtvaardig geweest zijn Wat zeg ik toch? Ik word nog gek. Je lijkt wel gek, riep hij met heesche stem, en dat ben ik ook. Wij geven beiden toe aan verkeerde hartstochten, maar mijn liefde is sterker dan die van jou. Hij greep haar in zijn armen en kuste haar. Je moet de mijne worden, ik heb je lief. Zij schreeuwde het uit van angst. De deur ging open en lord Warburton ver scheen op den drempel. Hij was nu pas terug van den lunch en moest bij afspraak thuis zijn. Wel Mary en Cosmo zei hij op geagi- teerden toon, wat is dat Mary sprong op en riep wild O, lord Warburton, uw zoon is een schurk en een lafaard. Cosmo bleef norsch en zwijgend staan. Zeg aan je vader, wat je gedaan hebt, zei Mary, zeg hem, dat jij de oorzaak bent dat mijn verloofde gearresteerd is en mij alleen heeft moeten laten, over geleverd aan jou beleedigende kussen en liefkoozingen. Wat heb je gedaan vroeg lord Warbur ton ontsteld. Ik heb gezorgd, dat een dief in de gevan genis kwam, zei Cosmo, dat is alles. Spreek je over Ashford Ja. Laat ik het eens vertellen, zei Mary, hij heeft een paar advertenties in een courant gezet, alsof die van mij aan Ashford waren en waarin stond, dat ik ziek lag en op ster ven. Hij kwam hierheen en werd voor mijn oogen gearresteerd. Is dat waar, Cosmo Ik ontken het niet. En realiseer je nu wel, wat je gedaan hebt Het kan mij niets schelen Ik ben geen engel en hij had mij van Mary beroofd. Je bent ondankbaar geweest en onge hoorzaam aan mij, zei de graaf, ik had je zoo verzocht om terwille van mij geen onee- nigheid met hem te hebben. Ik heb nu voor den tweeden keer een zonde begaan, door mijn betrekking tot hem te verzwijgen en dat deed ik terwille van jou. En nu beloon je mij op deze wijze. Je hard nekkigheid heeft nu je eigen zaak bedorven en nu moet ik mijn plicht doen. Ik zal hem opeischen. WatNu riep Cosmo. Ja, antwoordde lord Warburton, hij is wat ik van hem gemaakt heb en het is mijn plicht om de schande te dragen. Mary Vernon Ashford of liever Bazil Tempest is mijn zoon. Uw zoon riep Mary verbaasd. Ja, mijn oudste zoon, geboren uit een huwelijk, gesloten buiten voorkennis van mijn vader. De moeder is dood. In zijn jeugd durfde ik hem niet erkennen. Jaren lang heb ik hetn uit het oog verloren en ik wist pas zeker wie hij was, toen de detective onlangs bij mij kwam. Ik schrikte toen van de beschul diging, die tegen hem ingebracht werd en schaamde mij om de waarheid openlijk te er kennen. Het leek mij toen beter om dit ge heim maar te blijven bewaren, zelfs voor mijn vrouw en voor mijn tweeden zoon, maar Cosmo's wraaklust heeft mij eerst gedwon gen om hem te zeggen wie de man was en (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1