"""Abdijsiroop i Stop vlug dien GRlEP-aanval Za§ ERNSTIG VLIEG-ONGELUK IN ENGELAND. Watervliegtuig verongelukt. Een groot watervliegtuig, dat van de ree van Plymouth vertrok, verongelukte in de start en zonk binnen enkele minuten. Een officier en zeven andere opvarenden worden vermistvier leden der bemanning werden gered. Negen zwaar gewonden en vier dooden. Nader meldt men uit Plymouth Het wa tervliegtuig dat Woensdagmiddag twaalf uur verongelukt is, daalde bij een spiegelgladde zee, om te landen. Waarschijnlijk heeft de bestuurder zich vergist in de hoogte, boven de oppervlakte. Met vreeselijk geweld sloeg de machine op het watervlak. Een geweldige ont ploffing volgde, de machine zonk daarna en verscheen eenigen tijd later weer aan de op pervlakte met de drijvers omhoog. Niet vier, maar vijf inzittenden werden gered, zoodat het aantal dooden thans negen bedraagt. De reddingspogingen zijn tot in den nacht voortgezet, tot de lijken van alle acht vermis ten waren gevonden. Het watervliegtuig, genaamd Ires Hl, was verleden jaar gebouwd. Het was een geheel metalen drie-motorige machine, van 2000 p.k., gewicht 15, ton, met een normale equi page van negen man. Het kon 28 personen vervoeren. WATERGEBREK OP CURACAO. Op Curacao heerscht momenteel een groote droogte, die een ernstig gebrek aan water heeft veroorzaakt. De Gou verneur heeft een petroleumtankboot naar de Phnama-Canaalzone gezonden waar men 6 millioen liter water heeft gehaald. Zonder de transportkosten mede te rekenen, heeft dit water f 20.000 aan het Gouvernement gekost. NAPIER DOOR AARDBEVING EN VLOEDGOLF GETEISTERD. Napier op Nieuw-Zeeland is door 'n aardbevingsramp getroffen en het ver moeden, dat honderden menschen daar bij om het leven zijn gekomen, wordt helaas meer en meer bevestigd. De aardbeving was buitengewoon lie vig en van de stad Napier, die in het centrum er van is gelegen, zijn zoo goed als alle gebouwen vernietigd. De aard beving werd gevoeld op het geheele North Island en ook de stad Hastings heeft er ten zeerste door geleden. Men vreest, dat hier minstens 100 menschen om het leven zijn gekomen. Te Gisbor- ne ongeveer 150 K.M. ten Noorden van Napier, zijn de meeste huizen inge stort, evenals in bijna alle andere plaat scn uit de omgeving. Te Ca ter ton gle den de auto's op de plotseling hellen de straten naar beneden en door elkaar terwijl de klokken in de torens zelf be gonnen te luiden, waarna de torens in stortten. De bodem van de haven van Napier onderging zooveel veranderin gen, dat de daar liggende schepen zee moesten kiezen. De kanonneerboot „Veronica" werd op het strand geslingerd, doch door de zelfde golf weer in zee gesleurd. De ont steltenis werd nog vergroot, doordat aan de haven gelegen olietankinstalla ties in brand vlogen en ook in de stad op enkele plaatsen brand uitbrak ïn de stad Napier, die er uitziet, alsof zij aan een hevig bombardement was bloot gesteld geweest, heerscht gebrek aan water en levensmiddelen. In allerijl zijn kruisers met dokters, verplogrud personeel en een zeer groote hoeveel heid verbandstoffen naar Napier ver trokken. Duizend dooden Uit de laatste berichten blijkt, dat het aantal slachtoffers van de aardbeving veel grooter is dan oorspronkelijk werd aangenomen. Vluchtelingen uit Napier die te Wellington aangekomen zijn spre ken zelfs van duizend dooden. Verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige van de aardbeving te Napier vertelde, dat huizen van twee verdiepingen als kaartenhuizen in el kaar vielen. In één straat kwamen de twee huizenrijen naar elkaar toe en be dolven een heele rij auto's en taxi's met hun bestuurders. Deze ooggetuige zat in zijn auto voor het postkantoor, toen de eerste schok werd gevoeld. Zijn auto begon hevig heen en weer te schud den en verbaasd sprong hij er uit. Door de hevigheid der trillingen geraakte hij van de been. Opkijkend zag hij alle ge bouwen tegenover zich instorten. Menschen renden hun huizen uit de straat op, gillend van angst en haast niet wetend waarheen zijmoesten vluch ten. Duizenden snelden naar het strand dat zij de veiligste plaats achtten. Toen stegen plotseling overal stofwolken op zoodat het heel moeilijk werd den weg te vinden. Van het strand zagen de menschen, hoe de schepen in de haven als speel goedbootjes door elkaar werden gewor pen. Ook zagen zij Bluff Hill, den heu vel boven de stad, inzakken en in zee glijden. Menschen, die terug waren gegaan, om te redden wat er te redden viel, wer den door den brand, die in de plaats was uitgebroken, teruggedreven. te nemen. Hij zal dan ook niet kunnen die nen om er 't intieme familieleven „te leven.' Uw middagdutje doet U er bij voorkeur niet Om deze reden mee zal de voortuin niet het grootste deel van uw tuin beslaan. Uw voortuin zal de toegangsweg (wegen) be vatten en hiermede dienen we al direct reke ning te houden. Dit tuindeel zal dus gedwon gen in 2 of meer deelen worden gesplitst. Vooral ook omdat men vanaf den openbaren weg uw voortuin kan bewonderen, en er de noodige kritiek op kan en zal worden uitge oefend zetten we hier in het bijzonder „ons beste beentje voor". Goede harmonie in vorm en kleur is hier meer dan waar ook ge wenscht. Toch moet men zich niet laten verleiden tot te veel opsiering. Hoe eenvoudi ger de voortuin, hoe meer de indruk van rust, soms zelfs van voornaamheid, wordt te weeg gebracht. Deze indruk zal minder sterk worden wanneer we het voorterrein door pa den en paadjes sterk gaan verdeelen. Men diene er voor te zorgen dat huis en voortuin a.h.w. met elkaar zijn verbonden of anders gezegd dat het huis met als in een kale vlak te van grind, als gevolg van te veel paden zal komen te staan. Men plan te niet direct tegen het huis maar late een paadje vrij om c.m. huis en ramen geregeld te kunnen schoonhouden. Wel is 't aan te raden een eind je vóór 't huis, b.v. 60 c.m. van den muur een beplanting van groenblijvende gewassen aan ie brengen, er echter wèl voor zorgend, dat deze gewassen 't uitzicht niet kunnen en zul len belemmeren. Voor stukken muur, b.v. naast en tusschen de ramen plant men dan loogere struiken waardoor een breking wordt .erkregen. De stukken van den voortuin, na aftrek van paden kunt u dan met smaak voorzien van bloemperken, ornamenten enz., Niet alleen de voortuin, maar ook de res- teerende deelen moeten a.h.w. aansluiten met 't huis. Van uit elk willekeurig raam ziende, moet 't zijn alsof 't daarvoor liggend tuindeel speciaal voor dat raam is aangelegd. Niettemin alles samen ook weer één geheel vormen. Weer zullen we vrijwel tegen 't huis aan beginnen met beplanten. Groote kale vlak ken misstaan. Hoe hoekiger een huis is, hoe meer variatie bij den aanleg kan worden toe gepast. De loop der paden en de aangebrach te beplanting moeten zóó zijn, dat 't niet lijkt alsof de tuin scheef bij 't huis ligt. Een pad dat op een huisraam toeloopt ligt men precies in de as van het raam óf er royaal buiten, maar nooit bijna buiten de as. Uitge zonderd dus den voortuin moeten we den tuin beschouwen als een stuk van uw woning. Uw huis met den hemel als dak. Voordat we nu gaan aanleggen vragen we ons af, „waar houden we van." Wenschen we een tuin, die mooi is, maar die ons niet te veel werk geeft Is een tuin met veel gras voor de kinderen gëwenscht Deze en meerdere vragen dient men zich te stellen. U begrijpt dat 't voor mij niet doenlijk is uw wenschen alle te bevredi gen. We moeten ons dus bij algemeene pun ten bepalen. Overal om 't huis is dus een gordel van groenblijvende gewassen aan te bevelen. Het pad of de paden loopt of loopen vanaf het huis door 't groen heen in den tuin. Een rozenboog als entrée tot den tuin :can soms heel aardig zijn. Maakt de paden niet overdreven breed maar evenmin onmo gelijk smal. Doet dit in verhouding met uw fcuingrootte en legt de paden zóó, dat een mooie verdeeling van uw tuin daarvan een gevolg is. Laat geen pad loopen naar elk hoekje van den tuin of naar een mooie boom. Dit maakt 't geheel „onrustig". Doodloopende paden zijn doelloos. Legt de paden zóó, dat na een regenbui uw paden spoedig droog zijn. Lange rechte paden, kunt u breken door er een bank aan te plaatsen of een deel te overdekken met een boog van klimrozen of andere planten. De beplanting hangt ook ten nauwste sa men met de vraag: „zult u zelf uw tuin on derhouden of laat u dit doen." Veel perken met bloemen geven veel wiedwerk. Groote gazons moet men geregeld met de machine maaien, en zoo zijn er meer vraagpunten. Als men een en ander goed heeft overdacht en men weet wat voldoening zal schenken dan gaat men met dit alles voor oogen tot aan leg van den tuin. E. BUISKOOL. ANNA PAULOWNA TUINBOUW. DE SIERTUIN. III. De wijze, waarop we de tuin indeelen, is van 't meeste belang. De lijn in den tuin is 't fundament van de rust en de voornaamheid welke wij immers wenschen te verkrijgen en te bewaren. Een mooie boom of plant, welke op een verkeerde plaats staat of in een ver keerd milieu is gezet doet niet aangenaam aan. In de meeste gevallen treffen we 't huis aan met aan alle zijden tuin. We zullen dus dan kunnen spreken van vóór en achtertuin alsook van linker- en rechter tuindeel. Deze vier tuindeelen vormen de hoofdin- deeling. We weten allen uit ondervinding dat de voortuin vanaf den openbaren weg is waar Uitvoering der Geref. Zangvereeni- ging „Sursum Corda". Woensdaga vond j.1. gaf „Sursum Corda, onder lei ding van den heer Joh. F. Asma van Den Helder, een uitvoering in de Geref. Kerk aan de Molenvaart. Medewerking werd welwillend verleend door een dub bel Gemengd Kwartet ook onder lei ding van den heer Joh. Asma, en te vens door den heer Th. Barnier, bari ton en den heer Feike. Asma, organist, beiden van Den Helder. Het bedehuis was met zeer veel be langstellenden gevuld, toen de voorzit ter van „S.ursum Corda" de heer Pie- terse, zijn welkomstrede uitsprak. Toen opende het koor het program ma -met het Bondslied, frisch en forsch klonk dit lied door het kerkgebouw, en al dadelijk konden wij ons overtui gen, dat hier de verhoudingen der stem men in het koor zeer juist waren; al len kwamen uit, doch niet overheer- schcnd. Afwisselend deed zich vervol gens het Koor, het Dubbelkwartet en de Baritonzanger hooren. Het is bij iedere uitvoering zoo, dat men door het eene nummer meer wordt geimponeerd dat door het ander. En wij willen dan ook van het Koor de nummers Middernacht en Nederland noemen, die door hun volheid, hunne -mooie schakeeringen in piano en for ti subliem werden voorgedragen. Niet dat wij op de andere liederen wat wil len afdingen. Integendeel, alles getuig de van ernstige studie en goede leiding Wat een schitterende afwisseling in liet programma boden ook het Dubbel kwartet en de Baritonzanger, de heer Ramler.. Hoe .machtig ruischte dat lied „Vertrouwen" door de gewelven. Hoe innig mooi, tot ontroerends toe, bracht het Kwartet Het Kerkklokje ten gehoore. En dan dat „Immanuël" van den Bariton Welk een mooie stem, welk een volheid. Een waardig slot was ook de „Jubel- Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, ö^or de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel. en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep Bronchitis - Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) zang" door het Koor gezongen en ge steund door het Dubbelkwartet. In een woord, het was een genotvolle avond en wij gelooven ook uit naam van alle bezoekers te schrijven, wan neer wij de leden en directeur van Sur sum Corda een woord van hulde bren gen voor het gegevene. Mogen zij ons in staat stellen spoedig weer eens een dergelijlcen avond te mogen bijwonen. Wij zouden ten slotte te kort doen aan ons overzicht, wanneer wij ook niet de heer Feike Asma ons compli ment maakten over zijn mooi orgel spel. Loop der bevolking: Ingekomen A. den Broeder van Den Helder; P. Win nubst van Noordwijkerhout. Vertrokken G. Rijpma naar Spaarn- dam; R. Boomsma en gezin naar Beem- ster; A. C. Visser en gezin naar Bussum A. Bakker en gezin naar Haarlem; J- A. W. Roosen en gezin naar Den Helder Burgerlijke Stand Anna Paulowna: Geboren: Jacob z.v. P. Kersloot en M. Wijker; Ilelena Antje dochter van K. Heijboer en F. Cornelissen; Jan Coen raad, zoon van Jac. Geerligs en T. Kos ter. Getrouwd: S. J. Kroon en J. E. Leek. Overleden C. Glasbergen, oud 1 maand, zoon van N. Glasbergen en J. Doef. Politie: Gevonden: een pak kolen- zakken. Er Staat Geschreven Men weet Jat voor kort onze Tooneelvereeniging O.B.K. dit mooie anti-oorlogsdrama op voerde in de zaal van den heer Kossen Er is over geschreven, er is veel over gesproken, nadat een tjokvolle zaal :lit ontroerende diep aangrijpende tooneelspel had aanschouwd, een be wijs dus, dat er iets in zat. Wielnu, omdat er nog steeds zooveel ambitie voor is, heeft het ijverige too- neelploegje van O.B.K. met medewer king van den zaalhouder, den heer Jon ker, besloten de opvoering nog eens te herhalen en wel op Zondag 15 Febr. a.s. in de zaal van Veerburg. Zie verder advertentie en biljetten. BREEZAND Een Billart - Seance. Zooals een advertentie in dit blad aangeeft, komt de bekende billart-speler, de heer Van der Laan Zondag 8 Febr. a.s. een bil- lart-séance geven in de zaal van de lunchroom van den heer Schipper al hier. Zeer zeker zal deze sterke speler veel belangstelling trekken. EEN MASKERADE, DIE ONS ERGERDE. Wellicht heeft de oppervlakkige le zer er niet eens aandacht aangeschon- ken, toen wij in het vorig nummer van dit blad vermeldden 2e prijs „A- rie van Petten" voorgesteld door Mej. En toch zit hier ons inziens zoo veel tragiek in, dat wij het nog even aan de vergetelheid moeten ontrukken Wie is Arie van Petten Ach, we kennen hem weleen mensch, een armzalig zwakzinnig manneke, met wie we medelijdon moeten hebben; 'n zwerver, die met 'n kleine kinderhar monica op zijn manier muziek maakt, •li aan elk huis een geldstukje of een 'ioterha,m krijgt en zoo door het leven 'ïeenmartelt. Een mikpunt der dorps jeugd edoch, die weten nog niet beter. Zoo werd dan nu Zondag j.1. deze irmzalige straattype op het gemas kerd bal voorgesteld .door 'n dame. Misschien heeft zij het ook in onbezon nenheid gedaan, ;maar we kunnen ons bijna niet voorstellen, dat de jury bij de inschrijving, er geen aandacht aan heeft geschonken en de naam tenmin ste hun opmerkzaamheid zou hebben getrokken Maar niets van dat alles. Een 2e prijs werd zelfs door de jury voor de „goede uitbeelding" van Arie toegekend Hoe men Arie van Petten ook wil be oordeelen of verooi deelen, hef is een mensch, en wij gelooven, als wij een beetje gevoel hebben, dat wij het ten strengste moeten veroordeelen dat met zulk 'n ongelukkig figuur ook in de balzaal de lachlust nog moet worden opgewekt. Laten we liever die „uitgeworpenen" in onze hedendaagsche „beschaafde" wereld de handen boven het hoofd hou den. Zij lijden al genoeg. A. VAN ZANDWIJK. Anna Paulowna, Febr. 1931. MARKTBERICHTEN. Eierveiling Schagen, 5 Febr. 1931. Aanvoer 84650 kipeieren; Prijs 50-52 KG. 5.20 a 5.30; 52 - 54 KG. 5.30 a 5.70; 55 - 57 KG. 5.60 a 5.90; 58 - 60 KG. 5.80 a 6.10; 61 - 63 KG. 6.10 a 6.20; 64 -67 KG. 6.30 a 6.40; Ongewogen Wit 5.50 a 6.10; Bruin 6.- a 6.40; Klein 4.80 a 5.10; 594 Eondeieren 6.10 per 100. Eierveiling Helder. 5 Febr. 1931. Aanvoer9567 kipeieren. Bruin 5.80 a 6.10 per 100 stuks; Wit 5.50 a 6.10. Eendeieren f 6.- per 100. CHR. MUZIEKVEREENIGING SOLI DEO GLORIA TE BREEZAND. Deze verecniging hoopt 10 Febr. een uitvoering te geven in Breezand en 17 Febr. in Anna Paulowna. Zij telt ruim 30 leden en mag zich steeds in een ge stadigen vooruitgang verheugen. Zij mocht op het concours gehouden te Wormerveer in 1930 met een lston pi ijs uit den strijd komen. Zoodoende komt zij dit jaar voor het eerst in de 2c afd. uit. Dit alles is te danken aan de ijverige studie der leden, en in het bijzonder aan de bekwame leiding van hun directeur, den heer J. P. Mosk. Het bestuur bestaat uit J. Hooimeyer le voorz.; C. Blaauboer 2e voorz.; L.Pieterse, secr.; P. Moolenaar Bzn., Penningm. Chr. Rieboth, Bibl. 25-JARIG JUBILEUM van den heer D. JANSEN te WIERINGERWAARD. j.1. Zondag hadden wij het genoegen, dat dc Stationchef 1). Jansen te Wie- ringerwaard voor ons blad wilde poseeren. Deze gemoedelijke Chef her dacht toch op 1 Febr. j.1. den dag, dat hij vóór 25 jaren hij de Nederlandschc Spoorwegen in dienst trad. Zooals men aan de talrijke bloemstukken kan zien, heeft het den heer Jansen en ook diens echtgenoote, niet aan belang stelling ontbroken. Het was op den feestdag geweldig druk. Dat ook de verdiensten van den jubilaris bij de directie worden gewaardeerd bleek uit het bezoek van den ad junctinspecteur, en de chef van dienst. De adj. inspecteur sprak namens de di rectie hartelijke woorden van waardeering over het ambtelijk werk van don heer Jansen, die als arbeider was in dienst gekomen en die door noeste vlijt en nauwgezette plichtsbetrachting tot deze positie was opgeklommen. Spr. overhandigde een diplo,ma aan don heer Jansen en een enveloppe met in houd. Ook de Chef van dienst sprak zijn hartelijke gelukwenschen uit. Een deputatie van het personeel gaf ook uiting aan de welwillendheid steeds door Mej. Jansen aan den dag gelegd vandaar dat 'n schemerlamp werd over liandigd. De heer Koster, voorzitter der N.V. Tram Wieringen-Schagen gaf te kennen hoe de heer Jansen niet alleen een plichtgetrouw ambtenaar was maar ook piet dc bevolking meeleefde. Namens de N.V. reikte spr. een enve loppe met inhoud over. Ook burgemeester Haringhuizen uitte zich in den geest der vorige sprekers. De heer Jansen heeft het grootste deel van dezen diensttijd in Wieringer- waard doorgebracht, n.1. 15 jaren. Voordien was hij werkzaam te Uithoorn, Bei- gen, en Van Ewijcksluis. Naast al deze gelukwenschen dan willen wij nog de onze voegen: Chef Jan sen, blijf nog een i Maatschap- Me) On Md. Ja;' z< 11 Di

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2