E>e „Gagreb" nam de andere boot op sleep touw en bracht haar naar een der Donauei- landen waar de overlevenden aan wal gingen. In het geheel zou het aantal dooden negen tot zestien bedragen. GEMEENTE WIERINGEN. J. V. O. De afdeeling Wieringen van den Jeugdbond voor Onthouding (J.V.O.) houdt Zaterdagavond 14 Maart a.s. in Concordia te Hippolytushoef een propaganda feestavond. De heer G. van Oorschot lid van het hoofd bestuur te Amsterdam zal spreken terwijl de rest van den avond met tooneel, declamatie, zang, muziek, dans enz., alles met eigen krach ten wordt aangevuld. Begin van brand. Ten huize van den heer F. Kreijger Sr. aan de Mekkenstuinweg werd j.1. Zondag op zolder brand ontdekt in een rookkanaal. De medebewoner de heer P. K. werd ter assistentie geroepen en deze wist de rookgeleiding stuk te slaan en met em mers water de brand in zijn voortgang te stuiten zoodat 't onheil best afliep en de schade welke uit wat brand en water be stond te beperken, welk schade door verzeke ring wordt gedekt. Voor een nieuw torenuurwerk. Onder de bewoners te Westerland circuleert een adres ter teekening gericht aan den Gemeenteraad tot verkrijging van een uurwerk in den ge meentetoren aldaar. Werk stop gezet. Wegens de vorst en het vele Us, benevens drijfijs in zee zijn j.1. Zater dag de baggermolens, onderlossers enz. enz. van de M.U.Z. binnengehaald en 't werk stop gezet. Ook in de Wieringermeerpolder staat het werk stil, zoodat de vorst voor de arbei ders een financieele strop is. Succes-Nieuws. De aangekondigde Succes wedstrijden gingen wegens de vorst niet door. f Visschersvereeniging D. E. T. V. In verband met de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen hield bovengenoemde vereeniging Zondagmiddag in Concordia een algemeene ledenvergadering De opkomst viel, gezien het belangrijke agenda-puntCandidaatstelling, tegen er waren in totaal 32 leden aanwezig. Voorzitter J. Tijsen zegt in zijn openings woord een half uur gewacht te hebben met beginnen, in de hoop dat er nog wat leden zullen komendeze hoop is echter niet in vervulling gegaan de afwezigen vinden blijk baar goed, dat hun belangen buiten hen om worden behartigd. Hij roept de aanwezigen een welkom toe, en verwacht dat de besprekingen vruchtdra gend zullen zijn. De notulen worden gelezen door den Secre taris den heer Jb. Lont, welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd. Ingekomen stukken De secretaris zegt, naar aanleiding van een vraag van S. ten Bokkel, gedaan in een vorige vergadering, inzake voorkeur vrij visschrecht op de afgesloten Zuiderzee, een schrijven ontvangen te hebben van de Gene- rael Commissie van den volgenden inhoud (Gezien de belangen der visschers plaatsen wij dit schrijven in zijn geheel.) Ingevolge artikel 10 van het Zuiderzee- steunbesluit, houdt de Generale Commissie aanteekening van de bij haar inkomende aanvragen om voorkeur tot het kosteloos ver krijgen van eenvergunning tot uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee. Nadat zal zal zijn gebleken, dat uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee geen bezwaar zal ontmoeten, bepaalt zij de volgende, waarin de belanghebbenden, die eene aanvraag hebben ingediend, voor de ge vraagde voorkeur, in aanmerking zullen ko men. Voor het verkrijgen van voorkeur, doet zij in de eerste plaats in aanmerking komen die belanghebbenden, van wie op goede gron den mag worden verwacht, dat zij zullen medewerken om de visscherij op de afgeslo ten Zuiderzee ook overigens te bevorderen. Eene opgave van de reeds in het daarvoor bestemde register ingeschreven namen, laten wij hierbij volgen M. de Haan, J. Lont Jz., C. Omis, C. de Graaf, S. Wagemaker, J. Post, C. Kaptein, P. Wagemaker, H. J. Krommedam, C. Steigstra. Jr., J. Smit, J. Wigbout, J. Krommedam, K. ten Bokkel, S. ten Bokkel, P. Keijzer Jzn., D. Breet, P. Breet, Wzn., C. Scheltus, C. Tijsen, N. Rotgans, Nzn., C. Bakker Szn., J. Bakker, j. Lont Jzn., J. Rotgans, S. C. Kooij, Tj. Wig bout, D. Takes, J. Vroom, N. Rotgans, V. Bak ker Tzn., E. Lont Sz., C. Kooij Pz., G. Omis, M. Baijs Dz., J. Baijs, J. de Vries Dz. A. Porte- gijs, A. Bakker Az., J. Kooij, L. Wigbout, J. Bakker, S. Baijs, C. Wagemaker Szn., S. Wa gemaker Szn., S. Wagemaker Szn., S. Wage maker Cz., J. Rotgans, J. Scheltus Jzn. Er wordt nogmaals op gewezen, dat door indiening van een formulier model 00, het welk verkrijgbaar is op de secretarie, aantee kening kan worden verkregen door belang hebbenden van hun aanvragen in bovenge noemd register. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangen. Candidaatstelling gemeenteraad. De Voorzitter zegt, dat het bestuur van oordeel is, dat met een vijftal Candidaten op de lijst kan worden volstaan meent de vergadering echter dat met een grootere lijst moet worden uitgekomen, dan heeft het be stuur hiertegen geen bezwaar. De heer Heer L. Wigbout zegt, dat in de afgeloopen periode wel een 3-tal leden zitting hadden, in de gemeenteraad, doch meent dat nu de zaken wel even anders zullen komen te staan. Vroeger maakten de visschers een belangrijk deel uit van de bevolking van Wieringen maar dat is nu veranderd. Wij hebben in Wieringen nu ruim 2600 stemge rechtigden, als daar nu eens 400 van thuisblij ven komen we tot een kiesdeeler van onge veer 200, zoodat wij dan wel weinig kans zul len maken op 3 zetels. Spr. is van meening dat de vereeniging sa men moet werken met andere partijen, b.v. Vrijzinnig Democraten of anderen. De heer M. Kooij, zegt dat het een slag in het gezicht .zou zijn van de vereeniging om zoo te sterven, als we dan toch moeten dan maar je eigen dood, en zegt spr. indien we nu maar één zetel hadden, maar we hebben 3 zetelsbovendien brengt de stembus steeds verrassingen, ik ben er dan ook niet voor om zoo maar op te houden. j Ook de heer Br. Kat voelt er niets voor om op te houden, en wil de lijst zelfs uitbreiden met meerdere namen; nog altijd vertegen woordigen de visschers een belangrijke groep van Wieringen. Samenwerking zoeken, als L. Wigbout wil, heeft geen zin, aangezien verschillende par tijen hun lijsten reeds klaar hebben, zoodat een candidaat van de visschers toch onder aan geplaatst zou worden en dus vrijwel nim mer in den Raad zou komen. De heer L. Wigbout zou wel eens gaarne weten weten, welke partij zijn lijst reeds klaar heeft. De Heer Br. Kat zegt in de bladen gelezen te hebben dat de S. D. A. P. haar lijst heeft opgemaakt, i De heer L. Wigbout zegt dat in de bladen heeft gestaan, dat de voorloopige lijst is op gemaakt die kan dus nog steeds veranderd worden. De Voorzitter maakt een eind aan de dis- cusiën en vraagt of het de goedkeuring kan wegdragen, dat met 5 Candidaten wordt uit gekomen. Daar dit geen tegenkanting ondervindt, gaat men over tot stemmen. Uit de eerste vrije stemming verkrijgen de heeren J. J. Tijsen 29, M. Kooij 28 en Jb. Lont 27 stemmen, de rest kon geen meerder heid behalen, zoodat opnieuw een tweede vrije stemming plaats heeft, wat als resultaat heeft., dat Jn. Lont Gzn., 28 stemmen ver krijgt, terwijl herstemming moet plaats heb ben tusschen Piet Bakker (Vartrop) en G. Tijsen Rzn., welke de heer P. Bakker met 18 tegen G. Tijsen met 12 stemmen aanwees als vijfde candidaat, en 2 blanco stemmen. De volgorde der candidaten De vergadering wijst de volgende volgorde der candidaten waarop zij op de lijst ge plaatst zullen worden aan n.m.No. 1 J, J. Tijsen met 25 stemmen No. 2 M. Kooij met 18 st. No. 3 Jb. Lont met 16 st.No. 4 J. Lont Gzn. met 14 st.No. 5 P. Bakker met 14 st. Aangezien J. Lont en P. Bakker een gelijk aantal stemmen op zich vereenigen, zal on derling geregeld worden wie vier en wie vijf komt te staan. De Heeren J. J. Tijsen, M. Kooij en Jan Lont verklaren hun benoeming aan te ne men, terwijl de heer Jb. Lont het in beraad wenscht te houden De heer P. Bakker was niet aanwezig, mocht blijken dat hij zijn benoeming niet aanneemt, dan zal in zijn plaats optreden de heer G. Tijsen Rzn. (Opmerkelijk bij deze stemming was, dat op den Heer L. Wigbout stemmen werden uit gebracht, terwijl deze toch reeds candidaat is op de voorloopige lijst der S.D.A.P. Nog zij vermeld, dat de heer Jb. Lont ons machtigt te schrijven, dat hij heel ernstig overweegt om zijn candidatuur niet te aanvaarden, in verband met zijn lidmaatschap der Vrijz. Dem. partij, wat z. i. afbreuk doet aan een goede gang van zaken. (Verslagg.) De maat van 'alikruikels. Evenals op de vergadering van het Vis- schersfonds krijgt de heer Br. Kat de gele genheid om een voorstel te verdedigen, om de maat van de zeef voor alikruiken op 9 m. m. te bepalen. De heer Br. Kat zegt dat hem is gebleken uit een onderhoud met de politie naar aan leiding van het onlangs plaats gehad hebben de incidentje aan de afslag, dat er te veel zaad wordt opgevischt bij de alikruikels. Spr. wil geen stemming uitlokken op deze vergadering, aangezien er te weinig kruikel- visschers aanwezig zijn, doch zou gaarne wil len dat het bestuur zijn voorstel overnam, n.m. om een lijst ter teekening aan de afslag neer te leggen, waarin wordt gevraagd, om de wetgever te verzoeken de maat van ali kruikels te doen bepalen op 9 m.m. Op de vergadering van het visschersfonds waren en kele leden er voor om tot 10 m.m. te gaan, doch spr. acht 9 m.m. voldoende. Men krijgt dan goed verkoopbaar goed aan de markt welke een goede prijs opbrengt. Het is spr. er om te doen om de handel en visscherij vooruit te brengen vroeger was alles verkoopbaar doch die tijd is voorbij. Za terdag b.v. liep de prijs van het groote goed van de 11.- tot de 12.-, doch die van het kleine soort kon niet meer halen als 5.- tot 5.60. Dit zijn verschillen in guldens, wat voorheen dubbeltjes waren, en nu gaat het er maar om zooveel mogelijk geld uit de zee te halen. De heer C. Wiegman zegt een zeef te gebrui ken van 9 m.m. doch is niet voor wettelijke maatregelen, het kleine goed vindt altijd nog afnemers. Hij spreekt niet voor hem zelf, maar er zijn anderen waar hij voor op komt. De heer P. Lont-Vet zegt dat het niet veel geeft als je een zeef aan boord hebt van 9 m.m. en je gebruikt hem nietwat door de zeef van die maat heen valt is zaad. De Heer L. Wigbout spreekt in gelijken zin. De heer Br. Kat laat een monster kruikels zien gezeefd op een zeef van 10 m.m. ar toont aan wat goed verkoopbaar goed is en wat niet. Verschillende leden betuigen hun instemming met des Heeren Kat's voorstel, zoodat besloten wordt om een lijst in de af slag ter teekening te leggen. De voorzitter zegt nog dat indien de meer derheid van de leden er voor is, nog niet wil zeggen, dat men de maatregel doorgevoerd krijgtals de Visscherij-Inspectie niet wil medewerken dan zijn we nog even ver maar het bestuur zal zich er toch voor interessee ren. RONDVRAAG. De Heer C. Wiegman zou willen vragen of de Vlieter (directie S.S.Z.Z.- Werken) niet verhaald kan worden, je kunt door dat ding niet behoorlijk aan de wal ko men, en hij ligt er toch maar voor statie ver- onderstele spr. derstelt spr. Een verzoek in dien geest zal tot Ir. Ringe ling gericht worden. De Heer L. Wigbout wenscht op de volgen de vergadering de motorische krachtgeschie denis, betreffende alikruikels op de agenda geplaatst te zien zal gebeuren. De heer Jn. Lont zegt nimmer iets meer gehoord te hebben, van trapjes en pennen welke aangebracht zouden worden in de ha ven met een oostenwind kun je onmogelijk uit je schip komen. Het blijkt echter dat hier en daar reeds van die hulpmiddelen zijn aangebracht. Hierna sluiting. Loop der bevolking over Februari. Ingeko men personen Mej. H. Seuczik uit Duitsch- land; F. H. Slik van WildervankH. J. Dene kamp van Voorts G. Groenhof geb. Baving van WildervankE. Tuin en gezin van Won- seradeelK. Klasens en gezin van Anna Paulowna C. A. Derks en gezin van Oude Pekela J. Post, geb. Hollander van Callants oog H. Schepers van Onstwedde Mej. G. Bandstra van RijnsburgD. Raar van Scha- gen S. Krol van Almelo P. van Rossum van Alkmaar J. Holtjer en gezin van Eind hoven J. Melgers uit N. O. IndiëMej. E. Groenland van Alkmaar C. Meijns van Zaan dam R. Schuiling en gezin, D. Nieland en gezin, H. Nieland en gezin, H. Meijer en ge zin, allen van Wildervank J. P. Biist van Eindhoven R. Deen van Winschoten P. G. Weeke en gezin van Den Helder A. Vogelen zang en echtgenoote van Anna Paulowna A. Timmerman en gezin, P. Hoogstrate van WolphaartsdijkE. Meijer van Nw. Pekela J. F. Borremans, C. GoossenfcjF. J. Dierikx, al len van WoensdrechtJ. C. Bril van Ossen- drecht. Vertrokken personen J. Dros en gezin naar ZandvoortJ. Pot en echtgen. naar Oude Pekela J. K. v. d. Heuvel en gezin haar MedemblikG. Jager en gezin naar Medemblik; H. L. v. d. Welle en gezin naar WonseradeelW. Ferwerda geb. Boerema naar Amsterdam H. Petter naar Den Hel der Wed. H. Koningen naar Den Helder P. de Bondt en gezin naar Wonseradeel C. Blom geb. Poel naar Barsingerhorn L. J. Peeters naar Spanje. Het bevolkingscijfer dezer gemeente op 1 Januari j.1. was, blijkens de resultaten van de Volkstelling, 5465, t.w. 2870 mannelijke en 2595 vrouwelijke inwoners. Met de vermeer dering sinds Januari is de bevolking thans gestegen tot ruim 5500. J.V.O. Donderdag 12 Maart half acht in De Vonk laatste tooneelrepetitie. Vrijdag 13 Maart in de zaal van den Heer Bruul algemeene repititie voor alle leden. De leden worden verzocht zoo mogelijk reeds om zeven uur te komen. Huizen verkocht. De Heer C. Hui- berts heeft het dubbel woonhuis, staan de aan den Koogerweg te H. hoef ver kocht aan den heer C. Boersen, aanne mer alhier. ANNA PAULOWNA. B.K.C.-NIEUWS. Zaterdagavond om 8 uur was er algemeene vergadering. Hierin is be sloten het veld iets te veranderen en wel zoo dat het publiek achter de draad van de harddraverij baan komt te staan. De elftal commissie is nu als volgtC. Kaan, A. Wei- ers, D. Blaauboer, Jac. Bakker en Jac. van Duin. De ontvangsten van het jaar 1930 waren 723,95. De uitgaven waren 565,95. Dus 1 Jan. 1931 was in kas 158. Met Paschen zal een mooie wedstrijd ge speeld worden n.m. B. K. C. I. tegen Lisse I. B.K.C. I ging Zondag op bezoek naar Nieu we Niedorp. Doch heeft het er niet veel beter afgebracht dan de vorige keer, Toen de wed strijd 17 minuten voor het einde werd ge staakt was n.m. 52 verloren. De aspiranten speelden om 1 uur een wed strijd tegen Helder C, om de bovenste plaats. Voor rust is Helder voortdurend in de meer derheid en weet dan ook 2 maal te scoren. Na de rust is B. K. C. iets beter op dreef doch het spel van Helder was verreweg beter dan dat van B.K.C. Hoewel laatstgenoemden toch nog een tegenpunt wisten te makenè Zoo doende kwam het einde met een 21 zege voor Helder C. B.K.C. II—HELDER IV 7—1. Zondag speelde B.K.C. II een wedstrijd te gen Helder IV om de onderste plaats. Aan vang 2 uur. B.K.C. wint de toss en kiest voor de wind. B.K.C. is dadelijk in den aanval en blijft voortdurend het Helder doel bestoken. Totdat Klerk de bal krijgt toegespeeld heel op de buitenwenk en drijft een eindje op en schiet dan prachtig in 10. Even later geeft dezelfde speler e enprachtigen voorzet en Ter Burg loopt mooi in20. Toen Klerk even la ter weer een mooie voorzet gaf en Ter Burg weer prachtig inschoot, stond Huisman bui ten spel. Toch weet Klerk een paar minuten later te scoren 3—0. En v. Loon zorgde voor No. 4. En even voor rust zet Helder een mooie aanval op en de rechtsbinnen schiet onhoud baar onder de lat 14. Na rust is B.K.C. weer het meest in den aanval en weet nog 3 maal te scoren. De goaltjes werden gemaakt door Huisman 1, en Klerk 2. Het slachtoffer overleden. Naar ons thans werd medegedeeld is de Heer Van der Berg, die zooals wij reeds vermeld hebben, vorige week bij „Céres" door 'n hollend span paarden voor 'n wagen werd aangereden, Zondagmiddag, zon der bij kennis te zijn geweest, in het zie kenhuis te Den Helder overleden. Een zware slag voor het gezin. Ingezonden Stokken. NOG EENS DE SCHOOLKWESTIE. M. de Redacteur. Mogen we u nogmaals eenige plaats- ruimte verzoeken voor de langzamer_ liand beruchte Wieringer schoolkwes tie? Bij voorbaat onzen dank. Als antwoord op de voor eenige we ken in de Christelijke pers verschenen artikelen, hebben wij aan de betrok ken bladen een ingezonden stuk doen toekomen. Eén ervan, de Nieuwe Pro vinciale Groninger Courant heeft het geplaatst, voorzien van een onder schrift van De Standaard vernamen wij tot heden niets.) Ten einde ook het Wieringer publiek in te lichten, laten wij hier ingezonden stuk en onder schrift volgen (eerst dus ons ingezonden stuk) In uw blad van 17 Februari j.1. troffen wij een artikel aan van één uwer mede werkers, getiteld „De schoolstrijd op Wieringen", dat door ons begrijperlij- kerwijs met belangstelling is gelezen. Tot onze spijt moeten wij echter consta teeren, dat dit stuk op verschillende punten de feiten niet juist weergeeft en niet van objectiviteit getuigt. Wij zou den daarom gaarne in uw blad plaats vinden om enkele dingen recht te zet ten. Het ligt voor de hand, dat uw .mede werker met de finesses van een derge lijke plaatselijke aangelegenheid niet bekend kan zijn, zijn zegslieden op Wfie ringen konden dit wel zijn. Om niet te veel ruimte in beslag te nemen, moeten wij ons beperken tot de volgende op merkingen lo. Het gemeentebestuur van Wierin gen heeft de aanvrage om gelden voor den schoolbouw te Den Oever gewei gerd, niet om de „voorstanders van het Christ. onderwijs te plagen en tegen te werken", maar om een gelegenheid te vinden om de regeering duidelijk te maken op welk een onverantwoorde lijke manier de voorstanders der bijzon dere school hier van hun bevoegdheden hebben gebruik gemaakt. Bij wijze van protest en demonstratie dus. Men kan over deze houding verschillend oordee- len, men kan ook verschillend oordee- len over de houding van het schoolbe stuur. Want 2o. van de 180 leerlingen, die thans de Chr. hulpschool bezoeken, zijn er geen 20 uit blijvende gezinnen. Over 2, 3 ja ren, wanneer de Zuiderzeewerken zich verplaatsen, is de rest verdwenen, de gemeente achterlatende met een over bodig schoolgebouw en de schul denlast. 3o. 90 leerlingen, 50 pCt. dus, komen uit gezinnen van andersdenkenden, waarvan bijna 40 uit Katholieke gezin nen. Reden de afstand naar de open bare school is te groot, de weg te gevaar lijk door druk verkeer, het klimaat te slecht. 4o. Hierin is de oorzaak te zoeken van het verzet van het schoolbestuur tegen de stichting van een openbare school te Den Oever. Dit zou immers voor de bij zondere school beteekenen: verlies van de helft harer leerlingen. 5o. Een openbare school te Den Oever heeft reden van bestaan daar de blijven de bevolking openbaar onderwijs ver langt. Zoo oordeelt de raad, zoo oordee- len gedeputeerde staten, inspecteur cn hoofdinspecteur van het lager onder wijs. Het zou wel merkwaardig zijn, als al deze autoriteiten zich verklaarden voor den bouw van een overbodige school. Alleen het bijzonder schoolbe stuur verklaart in opperste wijsheid de nieuwe openbare school onnoodig. 6o. Ook uit de bevolking is wel dege lijk aandrang, gekomen. Zoowel onze vereeniging als de commissie van toe zicht hebben om een openbare school te Den Oever gevraagd. Eén van de le den van het schoolbestuur had destijds zitting in de commissie van toezicht en heeft dus blijkbaar een slecht geheugen gehad voor de aldaar behandelde zaken. 7o. Het schoolbestuur deed beter om te zwijgen over het beheer der gemeen- tefinanciën. Het lijkt ons niet logisch, om door dik en dun de stichting van een bijzondere school door te zetten en tegelijkertijd klaagliederen aan te hef fen over verkwisting bij het openbaar onderwijs. Met beleefden dank voor de plaatsing, Het bestuur van de afd. Wieringen der vereeniging „Volksonderwijs". (nu volgt het naschrift van een der medewerkers van de Nieuwe Prov. Prov. Gron. Courant.) Het is wel een wonderlijke gedachten- wereld waarin de heeren van „Volkson derwijs" te Wieringen leven De men taliteit van 't hoofdbestuur van „Volks onderwijs" en van de redactie van het orgaan dier vereeniging hebben de Wie ringer heeren zich al wel aardig eigen gemaakt Daar niet van Men zou van dit ingezonden kunnen zeggen zooveel alinea's zooveel on juistheden Hetgeen we gaan aantoonen. Allereerst dan deze opmerking, dat het toch wel heel erg is, dat het ge meentebestuur van Wieringen een les je zou moeten geven aan de Regeering En dat met voorbijzien van de geschie denis van den schoolstrijd in en buiten de Kamer en ook met voorbijzien van art. 75, 2e lid L.O. wet 1920, waarin staat, dat de aanvrage niet mag worden afgewezen wanneer zij aan de formeele eischen van art. 73 der wet voldoet. Zoowel in het Raadsbesluit, als in de stukken bij Ged. Staten verklaart het gemeentebestuur dat aan de ei schen is voldaan. En nu komen de hee ren met hun demonstratie die niets an ders beteekent dan sabotage der wet Dat is zuiver revolutionair Inderdaad „kan men over deze hou ding verschillend oordeelen" Het gemeentebestuur en met dit col lege de heeren van „Volksonderwijs", zitten erg met die vlottende bevolking in de maag. Zij kunnen zich hier alle bezordheid sparen, want het schoolbestuur zelve ziet hier aller minst narigheden en deze zaak raakt niet de gemeente maar uitslui tend het schooolbestuur. Of de school kans loopt door de opening van een nieuwe openbare school leerlingen te verliezen is een zaak die het alwetende bestuur van de Wieringer afdeeling van „Volksonderwijs" totaal niet aangaat. Weten de heeren niet dat het juist de bedoeling is van de L.O.wet dat de beslissing over en beoordeeling van de toekomst der bijzondere scholen buiten de politieke colleges zal blijven Dat ze dan eerst die wet eens nader be- sludeeren Hier heffen de heeren een jeremiade aan over de gemeente, die blijft zitten „met een overbodig schoolgebouw .en de schuldenlast Welk een onnoozele halzen! Is er dan niet de waarborgsom, die bij het verdwijnen der school ver valt aan. de gemeente en die dus het schoolbestuur in de eerste plaats zelf be langhebbende maakt Dat toonen de be sturen der bijzondere scholen in ons land heel goed te begrijpen en zij dra gen hier de lasten gewillig en met vreug de. Als de school verdwijnen zal, ge lijk de heeren durven voorspellen, zit de gemeente inderdaad met een overbodig schoolgebouw, maar men nioet er dan eerlijkheidshalve bij zeggen: en met den waarborgsom. En dan: vertegenwoor digt het schoolgebouw geen reëele waarde Maar afgezien van dit alles, geeft niets en niemand het gemeentebestuur het recht de wetten des lands te sabo- teeren en van sommige dingen te zeg gen Dat lusten wij niet Dat moet men schijnbaar bij het den kend deel der natie nog leeren op Wie ringen Toelating van de kinderen staat uit sluitend en alleen ter beoordeeling van het schoolbestuur en „Volksonderwijs" is tot op den huigdigen dag nu eenmaal nog niet geroepen om nit te maken, wel ke kinderen wel en welke niet op de Chr. school behooren Het bestuur der Christ. school op Wie ringen ducht van de opening van een tweede openbare school slechts een leer lingenverlies van 20 Dat valt dus wat mee en is nog-geen 90 De heeren spreken in. hun ingezonden een en andermaal van „het schoolbe stuur". Dat is óf een onwetendheid (maar dan zwijge men!) óf een onwaarheid (maar dan herzie men zichzelve! Het school bestuur is niet in geding noch kwam in beroep. Het heeft, noch had daartoe re denen, want het bezit de zekerheid, dat opening van een openbare school naast de Christelijke voor eerstgenoemde geen exodus beteekenen zal. Het school bestuur kwam niet in beroep, maar het waren ingezetenen van Wieringen die dit deden. Het mangelt de heeren dus ook al aan onderscheidingsvermogen Men spreekt van bezwaren ontleend aan verkeer en klimaat, maar als die voor de ouders dan zoo zwaar wegen, dat ze hun kinderen naar de bijzondere school sturen en zich daarbij wel bevin den, waarom moet er dan een openbare school naast de Christ. worden ge bouwd? En als dat toch gebeurt, dan is het dus het gemeentebestuur zelve dat overbodige schoolruimte bouwt. Zoo is het en niet anders Het is het gemeentebestuur van Wie ringen, dat de bijzondere school onder mijnt, want als de ouders hun kinderen naar de Chr. school zenden en de ge meente bouw tóch een school, dan is zij het die de bijzondere school leeg wil pompen en zóó de wet saboteert. Het bestuur der Chr. school heeft dus in „opperste wijsheid", waarvan de hee ren gewagen, niets anders gedaan dan een school gebouwd en is in beroep bij de Kroon niet gekomen Ook blijven wij bij ons beweren, dat er geen aandrang was van de zijde der ou ders dat deze openbare school er zou ko men. Ja, zeggen de onnoozele heeren van „Volksonderwijs", maar onze ver eeniging heeft wel degelijk om een school te Den Oever gevraagd. Alsof dat niets zegt Waar bestaat „Volkson derwijs" anders voor dan om de zinken de openbare school overal te propagee- ren. Als „V." er niet eens voor geijverd had, zouden wij tegen haar zeggen: Ver dwijn van den aardbodem Het frappante, het dwaze, het minder faire is, dat er te Oosterland, op V/2 K.M. afstand dus, 'n royale openbare school staat zonder achterland en met een te rugloopend leerlingentalhet gemeente bestuur van Wieringen het durft be staan naast de Chr. school nog een 0- penbare school te bouwen! Hier spreekt de vrijzinnige vijand schap tegen het Christ. onderwijs wel een zeer duidelijke taal De heeren gewagen tenslotte van een „slecht geheugen". Daarvan verdenken wij ook hen, want voor ons ligt een num mer van „De Wieringer Courant" (no. 16), waarin zij van ons artikel gewagen over den Wieringer schoolstrijd en dan zeggen dat het „blijkbaar van góed inge lichte zijde afkomstig was Summa summarum: Er is in Neder land, ergens bij een dijk, op het platte land een gemeentebestuur van een 110- tedop van een plaatsje, dat het de Re- geei'ing wel eens even leeren zal hoe het moet en dat de wet saboteert en demon streert en daar is in datzelfde achter land een college van palstaanders, ali as „Volksonderwijs", dat dit revolutio nair gedoe sanstioneert Het is wel heel fraai (Thans het antwoord van „Volksonder wijs hierop Dit onderschrift lijkt ons een merk waardig product. De geachte medewer ker neemt op zich, om aan te toonen, dat alle alinea's van ons „ingezonden" onjuist zijn. Wij hebben zeven opmer kingen gemaakt. Nadat onze opponent ongeveer een kolo,m heeft volgeschre ven, heeft hij echter nog heelemaal niets weerlegd, is op geen enkel feit in gegaan en heeft ons alleen aan het ver stand gebracht, dat wij, plus ongeveer de heele Wieringer bevolking, tot het ras der onnoozele revolutionairen van het platte platteland behooren. De voor. raad heele en halve onjuistheden en verdraaiingen uit het eerste stuk is hier nog met een aantal vermeerderd. Eén van de mooiste argumenten is wel dat van de waarborgsom. Ja, die waarborgsom kan aan de gemeente ver vallen als de school wordt opgeheven, maar „eerlijkheidshalve" moest hier aan toegevoegd zijn, dat deze som maar 15 proc. van de totale kosten bedraagt. De overige 85 proc. is niet de moeite waard om over te praten Wij gaan niet verder op de zaak in het onderschrift met zijn zeer onchris telijke scheidpartijtjes is niet meer ruimte waard. Alleen moet ons nog de opmerking van het hart, dat het optre-

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2