Heeren-Costuum 22e Jaargang. Dinsdag 17 Maart 1931 No. 22. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR JP WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VONDELING. BIJENKORF WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. IS EEN EI EEN EI door dr. b. j. c. te hennepe. Nog al te veel zegt het publiek een ei is een ei, maar juist in de laatste tijd blijkt, dat de eieren onderling enorm kunnen ver schillen in kwaliteit en voedingswaarde. Men is pas in het eerste begin van kennis daar omtrent. Afgezien echter van de hygiënische oogpunten, komen in de handel meer en meer de kwaliteitsverschillen naar voren en hoe meer de wereldconcurrentie dringt, des te meer eischen zal men gaan stellen aan kwaliteiten van pluimvee-vleesch en eieren. Op het oogenblik draait bij de eieren nog 't grootste deel om gewicht en verschheid, maar op dat gebied is nog veel meer te ver wachten. Zoo heeft men ontdekt, dat gecon serveerde voorjaarseieren rijker aan vitami nen zijn dan versche wintereieren, wat ach teraf geredeneerd ook heel logisch is. Als de nieuwste snufjes op dit gebied worden thans in de wereld-litteratuur beschreven genees middel-eieren, d.w.z. eieren, waarin door be paalde voedering der kippen bepaalde genees middelen in smakelijke vorm aanwezig zijn o.a. jodium-eieren tegen kropziekte, ijzer-ei eren tegen bloedarmoede, tin-eieren tegen steenpuisten. Waar we weten, dat in de dooi-| er der eieren gevaarlijke vergiften die menj de kippen inspuit, b.v. tetanusvergif, gemak- j kelijk uitgescheiden worden, evenals nuttige tegengiften, b.v. anti-tetanus-toxine, daar gaan hier en daar ook al stemmen op om dit gebied met het oog op de geneeskunde voor de mensch nader te exploteeren. Zeer belang rijk is in dit verband ook het beladen der ei eren met vitaminen, wat jammer genoeg aan leiding geeft tot overdrijving in de lever- traanvoedering bij hennen en ook bij kuikens schadelijke gevolgen heeft op de smaak van het vleesch. De grondoorzaak hiervan is het voeren met minderwaardige vervalschingen van levertraan. Op het gebied der volkshygiëne en kwali teit der voedingsmiddelen ligt dus hier een reuzenterrein braak, 'n prachtveld voor stu die van groote economische mogelijkheden voor de toekomst. N. R. C. UITBETE! i CORN. J. BOEKER, WIERINGER BUREAU: Hippolytnshoef Wlerlnien. Te'efoon Intercomm, No. II. AD VERTI Van 1—5 regels Iedere regel meer NTIëN 0.50. O.ld EN TOCH VOORUITGANG Dr. Alice Salomon over den toestand in Duitschland. OINDS jaar en dag klagen onze Oostelij- ke buren. Wanneer wij in hun land te gast zijn, wanneer Duitschers te onzent toe ven, altijd wordt er in mineur gesproken o- ver de economische verhoudingen binnen de eigen grenzen, wordt er een klaaglied aange heven over de groote werkloosheid, over de beperking, die de bevolking zich, noodge dwongen, moet opleggen. Zeker, de toestand ginds is verre van rooskleurig en juist daar om doet het goed eens van optimistischen toon te hooren aanslaan, vooral wanneer dat geschiedt door iemand als dr. Alice Salo mon, een vooraanstaande figuur uit de Duit- sche vrouwenbeweging, die waarlijk niet on besuisd haar oordeel zal geven. Aan een artikel, door haar in de „Vossi- sche Ztg." onder den titel„Und doch Auf- stieg" geplubliceerd, ontleenen wij het vol gende Als een héél volk zestien lange jaren, met uitzondering van een korte opbloeiperiode, onder een economischen en politieken druk leeft, worden de perspectieven steeds benau wender,, zoodat men tenslotte alleen nof maar den ondergang, de ellende, het verval voor oogen heeft.- En tóch kan men met ee- nig optimisme de toekomst tegemoetzien, wanneer men maar iets verder kijkt dan de menschelijke neus lang is. Ook in deze benarde tijden wordt er aan een cultureelen opbouw gewerkt. Welk een verschil in de eischen die de hui dige generatie aan het dagelijksch leven stelt, vergeleken bij het geslacht, hetwelk onmid dellijk aan het onze voorafging, daarvan ver wachtte. Wonen wij slechter dan onze ou ders Misschien zijn wij wat kleiner be huisd, maar zeker is alles veel behagelijker en van een veel grooter comfort dan waaro ver een vroegeren generatie de beschikking had. Kleeden wij ons minder goed dan onze voorgangers? Zeker, onze grootmoeders zou den geen imitatie marter, vos of hermelijn hebben gedragen, maar haar mantels en ja ponnen gingen meestal een menschenleeftijd mee. Ook onze moeders, die het financieel vaak beter hadden dan wij tegenwoordig, gaven veel minder geld voor haar kleeren uit, om dat zij het doodgewoon vonden zich in dat opzicht te behelpen. Zuinigheid was in haar dagen immers een deugd Met de voeding was het precies zoo gestekt als met de kleeren. Wij eten en drinken mis schien minder, maar de qualiteit van ons voedsel is in veel opzichten beter geworden. Fruit en versche groenten golden vroeger vooral in den winter als luxe. Een sinaasap pel representeerde een halve eeuw geleden een verjaarsgeschenk. Jam was een delica tesse en visch allesbehalve een volksvoedsel. Tegenwoordig zijn al die dingen voor de arbeidende klasse niet veel minder dan een levensbehoefte. Hoeveel minder dan wij hebben onze ou ders, hetzij voor plezier dan wel voor hun gezondheid, gereisd, hoe veel dichter bleven zij bij honk. Beschaafde ontwikkelde lieden spaarden hun leven lang voor één reis naar Italië. Tegenwoordig trekken scholieren clubs en padvindersgroepen naar het Zuiden en de reisbureaux organiseeren veertiendaagsche uitstapjes naar Italië voor nog geen twee honderd Mark. Hoe zelden gingen onze ouders naar schouwburgen of concerten. De Engelsche hoofdstad, om een enkel voorbeeld te noe men, beschikte in 1891 over 91 schouwburg en concertzalen, plaats biedende voor 115.000 personen. Thans luiden de cijfers, de biosco pen meegerekend, resp. 344 en 413.000. Een in hoofdzaak door arbeiders bewoonde wijk had in 1891 op 58000 zielen één inrich ting voor vermaak, thans is de verhouding één op 14.000. Maar nu het belangrijkste. Is het aantal lieden dat over behoorlijk inkomen beschikt grooter of kleiner dan vroeger Ongetwijfeld zijn de gemiddelde loonen in de laatste veertig jaar méér geste gen dan de indexcijfers voor noodzakelijk le vensonderhoud, waarbij nog komt, dat de werktijd belangrijk werd beperkt. Men kan dus constateeren, dat een arbei der heden ten dage, hoewel zijn werkdag één a twee uur korter is dan vroeger, méér ver dient dan zijn collega van veertig jaar gele den. Laten wij voorts niet vergeten, dat in het algemeen gesproken de menschelijke le vensduur langer is geworden. De gemiddelde levenskans is in Duitschland van 46,5 jaar (in 1901) gestegen tot 57,3 (in 1923). De kansen van een vijf en zestigjarige be dragen heden ten dage 12 jaar tegen 9 1/2 tusschen 1870 en 1880 en dit beteekent vol strekt niet alleen, dat daardoor het leger der werkloozen en dat der invaliden werd ver groot, want circa 50 van wie, den 65-jari gen leeftijd overschreden, werken nog en bij lange na niet voor allen is dit een noodzaak. Er wordt beter dan vroeger gezorgd voor de ouden van dagen. Waar het particulier initiatief te kort schiet springt de overheid bij. Natuurlijk is de groote werkloosheid een geesel van het ergste soort. Maar ook hier is lichtpunt in den vorm van de wettelijke geregelde ondersteuningen die althans voor den ergsten honger vrijwa ren. BINNENLANDSCH NIEUWS. sparen op school. Op een der openbare scholen te Doetin- chem zal een proef worden genomen met het schoolsparen. Voorloopig zullen twee spaar- trommels met elk 42 aparte vakjes in gebruik worden genomen. trap van een koe. De landbouwer M. de B. te Waspik kreeg bij het postkantoor een trop van een koe. De man was vrijwel op slag dood. nekkramp. In de gemeente Nieuw-Vosmeer doen zich twee gevallen voor van nekkramp. Een 6-ja rig jongetje is aan de gevolgen overleden een 15-jarige jongen is herstellende. opstand in een gevangenis. Meubilair in keuken en eetzaal verwoest. In de staatsgevangenis te Joliet (Vereen. Staten), vaar 1500 veroordeelden opgesloten zitten, zijn onlusten uitgebroken. Na het mid dagmaal wigerden de gevangenen naar hun cellen teruj te keeren en snelden naar de uitgangen. Er werd onmiddellijk alarm ge blazen, waarna reservetroepen een cordon om de gevaigenis sloten en machinegeweren op de ongevapende muiters richten. Drie ge vangenen velen een kapitein aan, dien zij mishandelden, doch, doch werden door ci piers mergeslagen. Een zestig muiters ver nielden volkomen het meubilair in de keuken en de etzaal, doch na een bepaald aantal schotenherstelde de orde zich. Drie-a-veertig gevangenen werden in de boeien gslagen en in cellen gevangen gezet. Vier gexngenen werden gewond, van wie twee zwar. Eén cipier werd gewond. PI0VINCIAAL NIEUWS. BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. No. 8. En aan die mooi dametjes niet te ver geten antwoordde Jean Têterol spijtig, 't Is een overheerlijk wijntje, uw d'Albois het gaat mij haast aan het hart, dien te drinken op de gezondheid van zoo'n kwast. Ik heb erg veel op met verstandige men- schen, sprak de goede pastoor. Maar ze moe ten ook wat vergevensgezind zijn en ze moe ten in God gelooven. Het geloof laat zich niet dwingen, ant woordde Têterol kortaf. Maar over de tafel heen reikte hij abt Miraud toen de hand met een soort ruwe goedheid, waar Têterol toch ook wel weer eens een enkelen keer blijk van gaf. Wie weet, mijnheer de pastoor Als ik mij in het bezit van mijn huis met mijn tuintje en mijn zonnebloemen, zal ik tijd ge noeg hebben voor tal van overdenkingen en dan zal het geloof misschien vanzelf volgen. Maar uw God moet mij toch wel liefhebben, want Hij heeft altijd veel opgehad met den kluizenaar. De heer Têterol verliet den pastoor van Sa- ligneux, om een wandeling te doen. Hij volg de eenigen tijd den grooten weg en sloeg toen een zijpad in, waarop hij het kiezel zoo dikwijls onder zijn klompen had hooren knar sen. Als men hem daar zoo langzaam en met zoo onvasten tred had zien loopen, zou men gedacht hebben dat het een wandelaar was, die zich maar door het toeval liet leiden in zijn geringste, daden liet Jean Têterol echter niets aan het toeval over. Het duurde niet lang of hij kwam aan den heuveltop, waar vroeger een fort had ge staan en vanwaaruit heel de vlakte te over zien was. Hij zette zich op een grooten steen bij een hoop puin, niet dan nadat hij eerst de voorzorg had genomen, om zijn geruiten zakdoek met het gelaat gekeerd naar een liefelijk dal, dat naar het Zuiden in de vlak te overging door een engte, die door heuvels tegen de lange rokken. In strijd met de vrijheid der vrouw. Op de te Londen gehouden jaarvergadering van de nationale unie van vereenigingen voor gelijk burgerschap, een organisatie die voor de rechten der vrouw opkomt is een mo tie aangenomen tegen de lange rokken. In die motie wordt de terugkeer der lange rokken betreurd als een reactie tegen het persoonlijk gemak en de fysieke vrijheid der vrouwen die herinnert aan de jaren harer po litieke voogdij en wordt een beroep gedaan op alle vrouwen die deze vrijheid waardeeren om zich tegen de reactie te verzetten door te weigeren om „als meeschapen" gaande de i willekeurige decreten der mode te volgen. De voorstelster der motie, mevrouw Stocks uit Manchester, betoogde dat het hier niet ging om een frivole quaestie. De kleeding had meer invloed op de menschen dan men wel wist. Het samenvallen van de bevrijding van de kleeding der vrouw en haar politieke bevrijding was niet toeval. Als de rokken weer lang werden en de beenen gebonden, zouden haar handen gebonden zijn. Als ik lees van de vrouwen op Ascot, zoo ging zij voort, die rondloopen met roomig schuim om haar en kels dan denk ik ze me als met roomig schuim in haar hoofden ook. Zij herinnerde tenslot te aan de kleeding van vóór den oorlog toen „de hals in een heel breede halsbond zat die door twee baleintjes in zijn model werd ge houden. Velen onzer dragen nog de littee- kens dier harde dingen." DOR DEN TREIN GEDOOD. Zaterdaniddag is op den overweg bij de spoorbrug e Beverwijk een 79-jarige man door een t Uitgeest komenden trein over reden. De ian was onmiddellijk dood. De machinist \n den trein, die den man plotse ling op deroverweg zag, trachtte door krach tig remmer een ongeluk te voorkomen maar de trn kon niet tijdig meer tot stil stand komei De trein had zes minuten ver traging. de stree De stijging van de koolprijzen heeft zich mie tengevolge van den laten win ter gehandhtfd. Te betreuren valt het, dat slechts een kn aantal tuinders hiervan kun nen profiteer, daar de voorraad heel ge ring is. Naarchatting bedraagt deze in de Streek nog eiele tientallen wagons. ursem. De.eide kinderen van den heer Jb. Evers alhit resp. oud 6 en 7 jaren wa ren Dinsdagmiiag op het ijs in den polder Ursem met ee. slede. Ter hoogte van de R.K. Kerk alïitraakten beiden in een groot wak. Toevallif wamen verscheidene kinde ren per scha£tsiangereden, die gezamenlijk de beide kindii* wisten te redden. nieuwe nidtttp en de raad van beheer. Te êuve Niedorp is dezer dagen een vergaderii gehouden van lidmaten der Ned. Herv. Ke: waar ds. Baar van Alkmaar optrad om dejodzakelijkheid te bepleiten, van het voldoi aan den aanslag van den raad van beht voor de predikantstracte- menten. Die anslag bedraagt ongeveer 27,000—. Wel rd toegegeven, dat de finan cieele toestand t betalen van dien aanslag niet in den wïjtaat, doch de meerderheid en ook de kerkgden zijn van oordeel, dat verreweg de mee leden niets meer voor de kerk voelen en;n behoefte aan een voor ganger hebben.- aanslag zal alzoo niet worden voldaan Nieuwe Niedorp blijft zonder predikan bouw van bakken in den wierin- geeerpolder. Aanbesteding. >r de voorloopige directie van den Wieringieerpolder alhier werd Vrijdagmiddag ttuur aanbesteed het bou wen van vier baschuren in den Wierin- germeer. Ingekon.waren 16 biljetten, waar van een van onwie tegen den kouden Noordenwind beschut was. Een aardig beekje stuurde er zijn helder wa ter door en vormde twee watervalletjes, waar na het weer kalm voortliep, of er niets ge beurd. Aan den voet van den heuvel lag een niet al te groot kasteel, sierlijk en vol waardig heid de vlakte overziende. De architect, die het bouwde op het laatst van de vijftiende eeuw, had zijn verbeelding vrij spel gelaten en een Gothischen stijl vereenigd met de Renaissance, die toen juist opkwam. De ge vel met zijn boogvormige vensters, die maar één verdieping hoog was, liep aan den eenen kant uit in een grooten, ronden toren, met steenen ommegang en aan den anderen kant in een vierkanten erker of uitbouw, die zijn licht ontving door middel van een lantaarn. Op het dak waren allerlei grillige versierin gen aangebracht en de gevelspitsen van de torenkamertjes waren van tinten voorzien. Aan den voorkant bevond zich een terras met witmarmeren balustrade, dat door twee bor dessen op een groot grasveld uitkwam, over schaduwd door eeuwenoude eiken. Achter het kasteel strekten zich bosschen uit tot op den heuveltop. De heer Têterol sloeg opmerkzaam het kas teel met heel zijn omgeving gade. Hij over zag de tweehonderd hectaren en begreep zeer goed, welk deel er van verkocht en welk deel door hypotheken bezwaard was de beek vormde daar zeker de grens tusschen. Hij wierp een verachtelijken blik op de kleine villa van den Lyonner, evenals op den molen van den man uit Pont d'Ain. De villa was on bewoond, alle luiken waren gesloten het molenrad draaide nog tegen wil en dank, het geloofde zelf niet aan zijn toekomst. Het brein van den „Iduizenaar" was druk aan het werk en die geestelijke arbeid ging bij hem vergezeld van een soort gegons, zoo als sommige klokken wel laten hooren, eer zij slaan. Dat kwam, doordat zijn idee, dat hem tot nog toe altijd wat vaag was geweest, nu opeens in al zijn helderheid en schoon heid te voorschijn trad. Têterol's blik stond nu ook zoo veelbelovend, datals baron Patricius dien gezien en de beteekenis er van gevat had, hij dan wel gezorgd zou hebben, dat het hek van zijn park goed gesloten was, De heer Têterol begon met zijn groote bee- nige, harige handen te spelen, iets wat hij gaarne deed. Nadat hij ze eens nauwkeurig en van alle kanten bekeken had, sprak hij Jullie hebt je best gedaan, hoor Je hebt kalk geroerd, steenen gehouwen, men schen bewerkt en geld verdiend. Je bent goede werkkrachten Wat ga je nu eens. doen, om je te amuseeren BIJ AANKOOP VAN EEN EEN OVERHEMD NAAR KEUZE CADEAU BEZOEKT ONZE NIEU WE ZAAK. >cftnfleiyke öeilettifttjien woiden me/ sf>oed ut/- evoerd. ikoningstr.—spoorstraat. den helder. Het volgend oogenblik hield Jean Têterol de handen bekervormig ineengeslagen en in de holte daarvan zag hij een kasteel, een ronden toren, een vierkanten erker, de dak vensters met tinnen, het terras, het grasveld, de weiden, de bosschen en een dooden ba ron, die den leveii toeriep Wat een schgi Hoe heb je het kun nen toelaten, dat drommelsche man ons alles ontnam Nusaligneux van hèm V. Het geslacht Salijx had een eervol ver leden. Niet dat het altijd zoo'n eerste rol had gespeeld in hpenbare leven, maar het had zijn vaderl toch nuttige mannen en goede staats diep geschonken, die zich hadden ondersten op politiek krijgskundig gebied. Vooreerst had eeixgneux goed en bloed veil gehad om Parijn de Béarnais te ge ven. Een andere Sa.ux werd door Ma- zarin gebruikt voor ;cheidene gewichtige zendingen. Een nak^ng weer van dezen had zich het ongenc van Madame de Pompadour op den Igehaald door zijn roekelooze openhartiien daar hij ten eenenmale weigefcich haar gunst te rug te koopen, sleet e rest van zijn da gen op zijn vaderlijk 3ed, zijn heele ver mogen bijna aan welrheid wijdend, over eenkomstig zijn famileuk „Ik ben wei nig schuldig en doe vi De vader van baror\émar was groot zegelbewaarder gewe onder Lodewijk XVni en had zich me Van die taak ge kweten men meende j dat hij aanleg had om een groot stian te worden maar, wat wel ongeluk^s py stierf aan een beroerte, op een le< dat de eerzuch- tigen nog jong zijn. En, toen baron Adhére]f 2iCh niet ver eenigen kon met de JVolutie en het hem evenmin mogelijk ^en jongeren tak van het vorstenhuis te n> trok ook hij zich op Saligneux terug was een man van middelmatigen aanmaar ordelie vend en plichtmatig, edqjg en met oor deel de weldadigheid beipd en zijn lan derijen bebouwend met Ver, of hij heel zijn leven niet anders gehad. Hij had zich nu niet ardnekkig uit het openbare leven terufcken, dat hij niet eens burgemeester 'zijndit was hij dan ook achttien jaarién stuk, waar Ingeschreven was als volgt W. Uiterdijk te Akkerwoude (Fr.) perc. 3 30.194, perc. 4 29.694 totaal 59.888 W. Kuperus te Bir- daard perc. 3 30.210, perc. 4 f 29.920, mas sa 60.120 C. v. d. Wal te Twijzel (Fr.) perc. 3 30.900; perc. 430.440; massa 61.300 S. Scheer te Andijk-West perc. 3 30.800, perc. 4 31.600, massa 61.400 Bos en Beetstra's Bouwbedrijf N.V. te Sneek mas sa 62.100 J. J. Baron te Drachten massa 64.200 S. Sj. de Boer te Drachten massa 65.660 C. Blauboer te Schagen perc. 3 f 33.698, perc. 4 33.989, massa 67.593 H. J. Opperkamp te Haarlem perc. 3 34.850, perc. 4 33.800, massa 67.850 A. Westra te Zwol le massa 68.100 E. M. Ettema te Franeker massa 69.112 C. M. van Latum te Alk maar perc. 3 35.500, perc. 4 f 35.000, totaal 70.000 T. Apma te Enkhuizen perc. 4 f 33.140 J. Moeijes te Obdam perc. 3 35.500, perc. 4 f 34.750, totaal 70.250 J. Appeldoorn te Alkmaar perc. 3 39.944, perc. 4 38.694, massa f 78.638. De inschrijving van den heer Scheer uit Andijk-West kwam te laat in de bus, maar was voor twee uur in de postbox aanwezig. Bij ministerieele-beslissing zal worden vast gesteld of deze inschrijving geldig is. De inschrijving geschiedde in twee percee- len, elk bestaande uit twee barakschuren. SCHAGEN. In de Woensdagavond gehou den raadsvergadering werd besloten tot den verkoop van een gedeelte van het „Heeren bosch" voor den bouw van arbeiderswonin gen en tot het bouwen van een Openbare Lagere School, waarvan de kosten werden begroot op 160.000. candidaatstelling prov. staten. In den kieskring Den Helder zijn de vol gende lijsten ingediend Christ.Hist. Partij 1. J. Ringers, Alkmaar; 2. R. Bets Pz., Zaandijk 3. G. P. de Vos, Enk huizen; 4. J. Kroonenburg, St. Pancras; 5. ir. C. van Dam, Den Helder; 6. C. Bloem, Ter schelling; 7. J. Dorjee Johz. Zaandam; 8. G. C. Dun, Alkmaar; 9. B. Pz. IJtsma, Broek op Langendijk 10. J. Vogelaar, Alkmaar. Antirev. Partij 1. A. Gravenstein, Urk 2. F. Slot A.Pz., Broek op Langendijk; 3. mr. A. Schenkeveld, Alkmaar; 4. A. Barten Pz., Nrd. Scharwoude; 5. P. Sluis Nz., Enkhuizen; 6. S. Steenstrt, Heer Hugowaard; 7. S. L. Goede, Landsmeer; 8. E. H. Bos, Den Helder; 9. G. Prins Jbz., Andijk (West) 10. J. Balder Jacz. Broek op Langendijk; 11. P. Steenblok, Hoorn 12. K. Vlaming, Oosterend, Texel. Vrijz. Dem. Bond 1. P. Kostelijk Pz, Heer Hugowaard, 2. W. de Boer, Den Helder, 3. O. J. Bosker Jz., Wieringen 4. C. Wijdenes Spaans, Anna Paulowna; H. K. Koster, Wie- ringerwaard; 6. P. Kaan Cz., Wieringen; 7. L. F. van Loo, Den Helder; 9. R. P. Keijser Cz., Den Burg, Texel10. Jb. de Vries, Juliana- dorp 11. K. van Terwisga, West Terschel ling; 12. P. Pluister Az., Nieuwe Niedorp; 13. Fl. Schermer, Schoorl; 14. G. van der Sluys, Schagerbrug; 15. D. Kooiman, Purmerend. Soc. Dem. Arbeiderspartij 1. A. W. Mi- chels, Haarlem; 2. J. Westerhof, Alkmaar; 3. Pi Zeeman, Zuid-Scharwoude; 4. N. Swierstra Enkhuizen; 5. N. Slooten, geb. Smit, Groot Schermer; 6. P. Hart, Koedijk; 7. J. de Vries, Amsterdam; 8. J. Hemelrijk, Bergen; 9. G. Schagen, Edam 10. D. Marinus, Landsmeer; 11. J. van Dok, Enkhuizen; 12. P. Keuming, De Rijp. Herv. (Ger.) Staatspartij: Dezelfde candi- daten als te Haarlem. Neutraal Blok aller Middenstanders: De- door hij in de gemeente een invloed kreeg, die door niets en niemand beperkt werd. Zijn zoon, Patricius de Saligneux, was niet het heilige graf gaan bevrijden als een van zijn legendarische voorvaderen. Hij had geen druppel bloed veil gehad, om Henri IV op den troon te verheffen Mazarin had hem bij geen enkele onderhandeling gebruikt hij had zich ook niet het ongenoegen op den hals gehaald van een gunsteling van Koning Lodewijk XV hij maakte volstrekt geen aan spraak op de waardigheid van groot-zegel bewaarder en er was geen mensch, die hem voor een landhuishoudkundige hield. Toch was en blééf hij een baron De Saligneux en daar voelde hij zich zeer mee ingenomen, want hij wist, dat hij een goed figuur maak te. Ook dient wel vermeld, dat hij anderhalf jaar burgemeester was geweest en dat hij in dien tijd volop genoeg had gekregen van zijn administratief personeelmaar zij nog eer der van hem, niet omdat hij ze ergerde door een hooghartig optreden, o neen, hij was de hoffelijkheid in persoon, maar omdat men den schrik had van zijn nalatigheid, zijn ver geetachtigheid de burgemeester scheen wel een gat in het geheugen te hebben, waardoor heele processen-verbaal en andere rechtskun dige verhandelingen als bij tooverslag ver dwenen. En, ofschoon hij in waarheid een ieder het beste gunde, als iemand hem zijn beklag kwam doen, kon hij onder dit relaas een ge zicht opzetten of hij daarmee duidelijk te kennen wilde geven Mijn hemel, als je eens wist, hoe dit alles mij eigenlijk koud laat. Van de eerste de beste gelegenheid maakte hij dan dan ook gebruik, om zijn vrijheid te ternemen en weer terug te keeren tot het leventje van genoegen, terwijl hij zich slechts met lange tusschenpoozen even in Saligneux vertoonde. Hij was geen landhuishoudkundi ge, voelde weinig voor het buitenleven en liet meer aan zijn rentmeester, den heer Cré- pin die zijn vertrouwen bezat, zonder dit misschien ten volle te verdienen de zorg over, om zijn goed te beheeren. Hijzelf leefde pas, als hij de boulevards van Parijs betrad, (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1