J. E. KIUSS 22e Jaargang. Vrijdag 20 Maart 1931 No. 23. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN BLANKE KRUL. PRUIMTABAK. DE VONDELING. ST00MERIJ en VERVERIJ S. KROM. WIERINGER COURANT^ VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VEIJDAO. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UIT4ETM i COEN. J. BOSKEB, WIIIII11R BUREAU: Hlppolytnshoel Wleringen. Telefoon Intereoam. No. lt. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 HEERENBAAI P0RT0RIC0. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. PARIJSCHE MODEBRIEF. DE EFFEN STOFFEN ZULLEN HET WINNEN. Slechts kleine patroontjes, welke bijna den geheelen achtergrond bedekken. Plaidstof voor mantels en rokken. Waarvoor een ongebruikte reisdeken al niet benut kan worden Enkele jaren gele den, toen de nauwe kokerjaponnetjes nog in de mode waren, vertoonde mijn vriendin zich op een goeden dag in een jurk, die ze uit een reisdeken had gemaakt. De zachte wollen stof, het aardige Schot- sche patroon, de franje (die onder den rok- zoom en langs den kraag was gezet,) maak ten het eenvoudig toiletje werkelijk tot een succes. Ook heden ten dage kan men weer onge bruikte plaids tot kleedingstukken verwerken en is daarmede dan zeer in de mode, b.v. een rok van plaidstof en daarbij een effen man teltje en lange shawl die bij den rok past, of wel een effen rok met een aardig Schotsch manteltje zooals onze afbeelding aangeeft. Juist als reactie op de dikwijls zoo vreemde en buitenissige patroontjes van de laatste jaren schijnt het eenvoudige plaidweefsel zeer in den smaak te komen. En men ziet het alleen in dikke wollen stof, maar ook in zijde, tafzijde b.v. waarvan men snoezige blouses maakt die bij effen donkere tailleurs alleraardigst doen. Warme, maar lichte stoffen. Zooals vanzelf spreekt zijn de stoffen die voor het begin van de lente moeten dienen, warm en wollig hoewel niet zwaai-. Soepel laken, serge, stoffen met vischgraatweefsel of waarvan de oppervlakte een weinig oneffen en korrelig is. Men voor spelt verder aan fluweel een goede toekomst. Het zal waarschijnlijk min of meer de plaats in gaan nemen van het zoo geliefde kasha. Het nieuwe flanel, dat men ons brengt, ziet er dikwijls uit als heerenstof, maar is fijner en soepeler en zeer geschikt voor dames japon nen, zomer-sportmantels en eenvoudige, lich te mantelpakken. Jersey staat natuurlijk ook op het programma, en eveneens wollen crêpe en wollen voile. En dan zien we nog tal van nieuwe wollen stofjes die weer eens wat FEUILLETON. 9. Daar hij sierlijk van gestalte was en zijn heele verschijning iets bevalligs had, heette hij in de wandelingde knappe Patricius. Van zijn vroegste jeugd af had hij dan ook altijd veel succes behaald bij de vrouwen en hij had een heele reeks veroveringen ge maakt, maar daar waren er onder, die hem N heel wat gekost hadden, zoodat hij bij den dood van zijn vader tot over de ooren in de schulden stak en dat de wapenspreuk van zijn geslacht voor hem bij voorbeeld wel de volgende wijziging mocht hebben ondergaan: „Ik ben véél schuldig, betaal weinig en doe volstrekt niets." Korten tijd daarna was hij getrouwd, zijn vrouw, die karakter had, hield hem in toom, twee jaren, die hem eindeloos lang schenen en waarna hij weer tot zijn liefelijke gewoon ten verviel. Saligneux wist hij te reddenal leen de uithoeken gingen er aan. Op veertig jarigen leeftijd was de baron dus weduw naar, vader van een allerliefst dochtertje, dat hij voor eigen meerdere vrijheid aan de zor gen van zijn zuster, gravin De Juines, toever trouwde, die zich óók al even makkelijk van de opvoeding van^ haar nichtje af maakte door haar naar een kloosterschool te zenden. Als haar vader haar daar dan eens haastig kwam opzoeken, sprak hij altijd Gelukkig, dat je mijn dochtertje bent, anders zou ik verliefd op je zijn geworden Men zei van hem ,,'t Is een wellevend mensch." En dit was ook al wat er van hem te zeggen viel. Hij was aangenaam in den omgang, altijd bereid tot een voorkomenden groet, een vriendelijk woord, een gulle belof te, wat hem al even licht en luchtig afging. variatie brengen op het oude thema, aardige combinaties van wol en zijde en ook een se rie stoffen, die men „sinellic" noemt en die er nu eens als ongebleekt katoen uitzien, dan weer als zijde en een ander maal als onver- valschte wol. Maar in welken verschijnings vorm dan ook de stof is prettig in het dra gen en kan altijd goed gewasschen worden (tenminste naar de fabrikant beweert, we heb ben het zelf niet beproefd.) Veel kant. Opmerkelijk is het hoe zeer mevrouw Mo de op kant is gesteld in den laatsten tijd. Zelfs onder de wollen stoffen zien we tal van kantachtige weefsels, van zware wollen kant tot heel fijne voiles met streepen van open zoompjes. Op deze manier kan men bij alle gelegenheden wol dragen en ziet een wollen toiletje er zelfs midden in den zomer niet te dik en te warm uit. En dat is ook juist de bedoeling. Ter afwisseling wil men ons van het jaar in plaats van een meer stevige zijden japon een toilet van fijne wol laten dragen. Het zou altijd eens te probeeren zijn Een seizoen van effen stoffen Zullen we ons aanstaande zomer weer zoo in de bloementjes mogen steken, vragen onze lezeressen zich allicht af. We zijn langzamer hand zoo gewend aan de fleurige, bedrukte lente- en zomertoiletjes, dat we ze als een vast bestanddeel van onze garderobbe voelen. En toch schijnt de smaak aan het afnemen te zijn. Als de voorteekenen niet bedriegen, gaan we een seizoen van effen stoffen tege moet. Toch zijn bedrukte stoffen niet geheel en al uitgesloten, maar de patroontjes zijn klein en ze bedekken bijna den geheelen ach tergrond. Het meest komen voor bloemen en bladen en ouderwetsche motiefjes, meestal in snoezige kleuren uitgevoerd. Vooral in den smaak zijn zwarte stoffen met turkoois- blauwe motiefjes, roode stoffen met witte pa troontjes, bruine met groen en roze met zwart bedrukt. Vrij ongemeen, zooals ge ziet. Maar zeggen de mode-ontw|erpers voorname lijk zijn de gebloemde stoffen toch bedoeld als garneering ter versiering van een effen japonnetje, als shawl, enz. Onze eerste teekening geeft een dame in effen wollen rok en plaid manteltje. Op de tweede afbeelding ziet ge een paar aardige kinderschortjes, van fijn batist, of linon, met smockwerk, fijne plooitjes en lint gegarneerd. Ze zijn minder bedoeld ter be scherming als wel ter versiering van het jurk je. WILHELMINA. LAND- EN TUINBOUW. WELKE STIKSTOFMEST OP GRASLAND Er wordt nog maar betrekkelijk weinig stikstofmest op ons grasland uitgestrooid. De prijzen voor melk en de zuivelproducten zijn vrij laag en sommige veehouders zien er te gen op, om geld uit te geven. Bovendien is er een gunstige omstandigheid en wel deze, dat velen nog volop hooi hebben of ingekuild gras, door den overvloedigen oogst van het vorige jaar. Toch zal, indien het voorjaar laat mocht worden, er nog wel heel wat stikstofmest wor den uitgestrooid. Het bedrijf is nu eenmaal Kortom, hij behoorde tot het ras van de na genoeg onschadelijke lediggangers. Baron Patriccius de Saligneux zou van het aard rijk hebben kunnen verdwijnen, zonder dat zijn land, zijn departement, ja zelfs zijn kan ton er iets van gevoeld zou hebben; maar dat feit zou den baron zelf toch een groot hartzeer hebben bereid hij had immers het leven te lief, en in ieder geval had hij toch wel eens een enkel mensch gelukkig gemaakt. De heer Têterol was niet lang meer in de herberg „het Witte Kruis" gebleven, omdat het zoo rumoerig kon toegaan in de gelagka mer als die vol liep met vrachtrijders en van dergelijk schreeuwerig publiek. Neen, als hij iets aan het bedenken was, had hij behoefte aan rust en stilte om zich heen en, sinds zijn komst te Saligneux was zijn geest voort durend druk bezig. Ook hij het den waard niet kunnen vergeven, dat die, zóó maar, zonder eenige voorbereiding, er van had dur ven spreken, dat, te eeniger tijd, Jean Tête rol niet meer tot deze wereld zou behooren; hij had dit dan al een heel pijnlijk onder werp gevonden en had dien ongeluksprofeet niet langer kunnen zien! Abt Miraud, die op verkenning was ge gaan, deelde hem mee, dat er op een paar pas afstand van het dorp een bescheiden huisje te huur stond, dat de eigenaar bereid was te verkoopen. Têterol ging er heen huis en tuin stonden hem wel aan het was precies de nederige kluizenaarswoning, die hij zich altijd voorge steld had, maar nu hij ze kocht, wilde hij ze eerst een paar maanden bewonen, een schik king, waarmee de eigenaar genoegen nam. Hij besteedde zijn dagen met rond te loopen met. de handen in de zakken, zijn hoed met breeden, omgeslagen rand achter op het hoofd, steeds nu eens met de een, dan weer met den ander een praatje makend en op die manier alles te weten komend van het grond ingesteld op een zeker kwantum hooi en gras en zonder dit zou men of vee van de hand moeten doen, of meer krachtvoer moeten koopen. En dat komt waarschijnlijk duurder dan kunstmest. Er zijn eenige motieven, die het geven van stikstofmest wettigen. In 1930 is er heel veel gras gegroeid en daarmede een groot kwan tum stikstof, naast kali, fosforzuur en kalk, aan den bodem onttrokken. Bovendien is de winter heel nat geweest er is dus veel stik stof uitgespoeld. En dan is er nog een omstandigheid, die men niet uit het oog mag verliezen en wel de noodzakelijkheid om het vee in den ko menden zomer en winter zoo goedkoop moge lijk te voeden. Er zijn wel degelijk redenen, om het gras land met kunstmeststikstof te bemesten. De vraag is nu welke stifstofmest is de meest aanbevelenswaardige Er zijn er ook zoo veel thans, dat het voor velen moeilijk wordt zich te oriënteeren. In Holland, en elders ook, wordt veel Kalksalpeter gebruiktin Drente op de Hondsrug is het vooral de Leu- nasalpeter elders de Zwavelzure Ammoniak en den laatsten tijd Kalkammonsalpeter, U- reum, Chili of Kalkstikstof. De Heer Ir. P. G. Meijers, Rijkslandbouw- consulent voor Noordelijk Groningen, deelt omtrent bovengenoemde meststoffen in het Groninger Landbouwblad interessante bijzon derheden mede, waarmede men ook elders zijn voordeel kan doen. Eerst een prijsberekening In Chili kost 1 K.G. stikstof thans 68 cent. In Kalksalpeter 61.5 ct. In Kalkammonsalpeter 54 ct. In Leunasalpeter 48 ct. In Zwav. Ammoniak 46.5 ct. In Ureum 51.5 ct. In Kalkstikstof 41.5 ct. „Gebruikt men op een bedrijf normaler wijze 10000 K.G. Chilisalpeter," aldus de heer Meijers, „dan kunnen deze worden vervan gen door evenveel Kalksalpeter of door onge veer 7600 K.G. Kalkammonsalpeter. De resul taten kunnen volkomen gelijkwaardig zijn. De kosten (in een ronde som) zijn als volgt 10000 K.G. schili 1550 K.G. stikstof f 1050. 10000 K.G. Kalksalpeter 1550 K.G. stikstof f 955. 7600 K.G. Kalkammonsalpeter 1555 Kg. stikstof f 840. Door de keuze van meststoffen is dus in de eerste plaats een besparing mogelijk." Daarna worden deze meststoffen kortelijks besproken, en dan eindigt de Heer Meijers met de volgende aanbevelingen, die gegrond zijn op de proeven en ervaringen der laatste jaren, geldende voor onze gewone klei- en za velgronden Bieten, voederbieten, koolrapen, karwij, koolzaad, papaver, spinazie, radijs, bietenzaad mosterdKalkammonsalpeter, Kalksalpeter. Granen, (rekening houdende met de kwa liteit) Kalkammonsalpeter, Leunasalpeter. Aardappelen, vlas Leunasalpeter, Zwavel zure ammoniak, (op zure gronden kalkam monsalpeter.) GRASLAND: voorjaarsbemesting: kalkam monsalpeter, (werkt vlug) leuna of Montan- salpeter, Zwavelz. Ammoniak (langzamer). Zomerbemesting kalkammonsalpeter, kalk salpeter, (deze kunnen met weinig vocht werken. Op gronden, die door kalkarmoede (zuur heid slempigheid enz.) afwijken, doet men verstandig bij voorkeur kalkhoudende mest stoffen te kiezen." In andere streken kunnen de boeren met deze raadgevingen hun voordeel doen. B. BINNENL. NIEUWS. HET DRAGEN VAN INSIGNES BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Men zal zich nog herinneren, dat on langs door de directie der Nederl. Spoorwegen is bepaald, dat het perso neel der Spoorwegen geen insiges meer mocht dragen op uniform of in dienst. Thans bericht men, dat deze bepa ling niet van kracht is voor het Espe- ranto-insigne. De directie heeft ver klaard, dat er geen bezwaar bestaat, dat dit insigne door het personeel op uniform of in dienst wordt gedragen. HET TORENDRAMA te AMSTERDAM Poging tot verkrijging eener valsclie verklaring. De Haagsche leidekkerspatroon M., die verdacht wordt in den toren van de Gerardus Majellakerk te Amster dam zijn compagnon van het leven be roofd te hebben, zit nog steeds in de hoofdstad in voorarrest. Dezer dagen is, naar de „Nwsbr." jneldt, door de schuld van M. zelf in deze zaak een verrassende wending gekomen, waar door de vermoedens tegen hem ten zeerste worden versterkt. M. heeft n.1. aan een mede in het Am sterdamsche Huis van Bewaring ver- toevenden gedetineerde een briefje ter hand gesteld, waarin hij dezen tracht te 0)m te koopen tot het afleggen van een valsche verklaring, waardoor de vermoedens tegen zijn gewezen knecht zouden worden versterkt. M. had dit briefje verstopt in een stuk brood, dat hij daarna dik jnet bo ter, hem uit de cantine verstrekt,, had. besmeerd. Tijdens het luchten trachtte hij di^ stuk brood aan den medegedetineerde te overhandigen, hetgeen door een dei- wakers werd gezien. Deze nam het brood in beslag en ontdekte daarbij het briefje, dat aanstonds aan den rech tercommissaris ter hand werd gesteld. Zooals te begrijpen is, wordt de ge loofwaardigheid van de door M. ten opzichte van Wv geuitte beschuldigin gen thans tot een minimum terugge bracht. Ook in andere opzichten zijn er tegen M. ernstige vermoedens naar aanlei ding waarvan ook een instructie we gens brandstichting indertijd te Zwijn drecht gepleegd, tegen hem is geopend. Als verdediger van M. is aangezocht mr. F. A. Kokosky te Amsterdam, die dit aanzoek voorloopig heeft aanvaard, doch zich zijn definitieve beslissing- heeft voorbehouden tot tijd en wijle de insturctie zal zijn gesloten. WIEG IN BRAND GERAAKT Kind kreeg vrij ernstigen brand wonden. Disdagavond is in een woning aan het Oosteinde te Rotterdam een wieg in brand geraakt, waarbij een stroom- inrichting stond. Een kind van veer- tienmaanden, dat in de wieg lag, heelt daardoor vrij ernstige brandwon<jn aan den linkerarm en linkerbeen ge kregen. Het is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. DE DIJK IN DE ZUIDERZEE. Minister Reymer wil niet een opschorting van het werk. In antwoordt op een telegram aan de koningin van van het Landelijk Co mité tot behoud van de Zuiderzee heeft minister Reymer aan dit Comité ge- bezit in de gemeente Saligneux, waardoor hij op het laatst bijna even goed ingelicht was als een beambte van het kadaster. lederen avond met zijn potlood in de hand en zijn opschrijfboekje open voor zich, maak te hij tal van berekeningen, waar hij 's nachts nog van droomde. Op een goeden dag stond hij een luchtje te scheppen bij zijn deur en maakte intusschen een praatje met de goede vrouw, die het huishouden voor hem deed, toen zij opeens riep Daar komen onze baron en onze pastoor samen den weg af. Têterol keek in de aangewezen richting en zag daar, op tien pas afstand, abt Miraud in gezelschap van een knappen, blonden man, nu niet meer in zijn allereerste jeugd, maar die toch ook lang niet oud was te noemen. Nog altijd even fier stond zijn hoofd op de schouders, zijn sierlijke gestalte was nog even lenig alleen de uitdrukking van zijn gelaat was wat vermoeid, maar de trekken waren fijn. Têterol liep vast den weg op. Abt Miraud gaf heen een wenk om naderbij te komen en sprak tot de Saligneux: Mijnheer de baron, mag ik u voorstellen den heer Têterol, waar ik u al eens van ge sproken heb Het doet mij genoegen, met u kennis te maken, mijnheer Têterol, sprak de baron en liet deze woorden vergezeld gaan van een echt ridderlijken groet. Of liever de kennismaking te hernieu wen, antwoordde de heer Têterol, terwijl hij 'n diepe buiging maakte. Maar u was dan ook nog zoo jong, toen ik eenvoudig werkman was in dienst van uw vader, dat ik mij heel best begrijpen kan hoe u mij vergeten is. Welkom hier, hernam de baron. Salig neux is er trotsch op, telkens als het terug ziet een van zijn "burgers, die door schran derheid en wilskracht zijn weg heeft gevon den door het leven en zich een eervolle posi tie heeft veroverd in de wereld. Hij sprak die woorden met een plichtigheid als waarmee hij een feestrede zou hebben uitgesproken in een landbouwkundige verga dering. Hij had eenmaal enkele zinsneden uit het hoofd geleerd die hem te pas gekomen waren, terwijl hij zijn functie van burgemees ter vervulde gedurende die anderhalf jaar. Dat waren van die gezegden, die hij gebruik te als zijn omgeving hem feitelijk al heel wei nig interesseerde en hij in zijn verbeelding in Parijs zat in de Jockeyclub, in het Café Anglais, op het sportterrein Longchamp en in de danszaal. Maar de heer Têterol zag heel goed aan de uitdrukking van het gelaat van den baron, dat die met zijn gedachten er nog niet bij was. Ja, mijnheer de baron, zijn weg door het leven heeft gevonden, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, antwoordde hij. Men doet wat men kan, nietwaar Abt Miraud die altijd zoo goedvoor mij is geweest, heeft mij, als kleine jongen, al geleerd, dat het geluk ligt in de middelmaat en dat de rijken eer te be klagen, dan te benijden zijn. Die raadgeving heb ik in mijn oor geknoopt, dat verzeker ik u, mijnheer de baron En gaat het u niet aan het hart, dat u Parijs zoo heeft moeten verlaten? vroeg De Saligneux. O, volstrekt niet, mijnheer de baron. Hier ben ik in mijn element. Ik voel er mij zoo gelukkig als die profeet.... ja, hoe heet hij ook weer, mijnheer de pastoor als die profeet die drie dagen en drie nachten in den buikvan den walvisch verbleef. Dat was Jonas, viel de pastoor in. Juist, dien bedoel ik. Nu ik gevoel mij dan ook zoo gelukkig als Jonas. Ik heb dan cok bijna acht-en-dertig jaren in den wal- ALKMAAR. STOPPAGE EN PL1SSEER1NRICH- TING, G0RDIJNENWASSCHER1J. EULANISEERINRICHTING (M0TVR1J). Onze NAAM zegt U ALLES. Depot Schagen den heer B. G. G. KöNIG, Hoogzijde. schreven met betrekking- tot overbrug ging- van het nog niet voltooide dijk- stuk, dat 12 K.M. lang is, dat de kos tenraming van 48 millioen hem te laag lijkt. De brug, alleen voor landverbinding tusschcn Noordholland en Friesland lijkt den minister niet verantwoord. Blijft dus het voorstel van het comité den dijk voorloopig onvoltooid te ia- ten. De minister schrijft hieromtrent Aanvaarding van het voorstel van het comité zou in de eerste plaats tot gevolg hebben, dat de uitgaven, reeds besteed voor het maken van ongeveer 20 K.M. van den afsluitdijk, van de beteugelingsdammen in de sluitgaten ca. te Kornwerderzand en Den Oever volkomen waardeloos zouden worden. Door het niet voltooien van de afslui ting zouden in de tweede plaats ver der daaraan verbonden voordeelen te weten de zoet-water-voorziening van de provinciën Noordholland en Fries land, door de Commissie-Lovink ge raamd op een kapitaalwaarde van rond 100 milliocn gulden, de verbeter de afwatering der omliggende landen, de grootere veiligheid tegen overstroo ming van de rondo,m de Zuiderzee ge legen streken, het vervallen van de periodieke overstrooming van uitge breide gebieden bij stormvloeden, zoo mede de verbetering voor het verkeer te land en te water. De minister betoogt dan, dat de af sluiting, ook al kost zij meer dan ge raamd was, volgens onderzoekingen, economisch nog volkqmen verantwoord is. Met het volgen van het voorstel vai\ het comité zou gepaard gaan het ach terwege laten der inpoldering, wat het comité dan ook wenscht, ten einde de zee voor de visscherij beschikbaar te houden. De aanwezigheid van de visch in zee biedt de gelegenheid om een zekere hoeveelheid voedsel te verkrijgen en een aantal personen aan het werk te helpen. Voorzoover op het toekomstige IJselmeer de zoetwatervisscherij de thans beoefende vischvangst niet zal vervangen, gaan bij de uitvoering der- voorgenomen plannen laatstgenoemde visch gezeten en ik stikte er bijna. Den he mel zij dank werd ik eindelijk uitgebraakt en nu kan ik tenminste weer een stuk lucht en groen om mij heen zien. Want die Parijze- naars denken wel, dat ze ook van de natuur genieten, maar 't is belachelijk, die boompjes, die ze er bijvoorbeeld op na houden De heer De Saligneux keek vol verbazing den wondermensch aan, die den klokketoren van zijn dorp verkoos, boven de genoegens van Parijs. Neen, wat hèm betrofhij zat heel graag in den buik van den walvisch Ben je tevreden met je huisje vroeg de pastoor. Dan denk ik wel, dat je het koopen zult. Ik vrees ook, dat ik zoó dwaas zal zijn, ofschoon de koopsom mij wel wat hoog lijkt. Ik zal het tenminste goed moeten overleggen. Baron De Saligneux dacht zeker, dat het gesprek nu allang genoeg geduurd had. Mijnheer Têterol, sprak hij op hoffeiy- ken, bijna vaderlijken toon, als ik u met iets van dienst kan zijn, dan zal mij dit een waar genoegen wezen." Duizend maal dank, mijnheer de baron! riep Têterol. En, daar De Saligneux bang was, dat Tête rol hem misschien dadelijk aan zijn woord zou houden, voegde hij er nog zoo gauw mo gelijk bij Of ik u ook benijd, mijnheer Têterol. Daar kunt u nu kalm de rest van uw dagen te Saligneux doorbrengen, terwijl ik morgen of overmorgen den blauwen hemel en het frissche groen moet vaarwel zeggen, omdat dringende zaken mij naar Parijs roepen. Maar wend u tot mijn rentmeester, mijn heer Crépin, gedurende mijn afwezigheid. Ik zal hem dadelijk zeggen dat hij zich te uwer beschikking houdt. Tot ziens dus, mijnheer Têterol (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1