Heeren-Costuuin felNG BIJENKORF pepermunt twee voordeelen te loor en het is dus de vraag of dit in het algemeen ver antwoord is. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de voedingswaarde der landbouw producten, welke op de drooggelegde gronden gekweekt zullen worden, veel grooter zal zijn dan die van de visch, welke thans wordt gevangen, en de cultuur der nieuwe te winnen gron den zal veel meer arbeiders vorderen dan thans direct en indirect bij de vis- scherij zijn betrokken. Het staken van de uitvoering der werken, waarbij thans, wisselende naar het seizoen, 2500 tot 6 a 7000 ar beiders rechtstreeks te werk zijn ge steld, zou juist een in dezen tijd ongun stigen invloed op de werkloosheid ver oorzaken. De slotsom1 van het comité dat het achterwege laten van een werk, waar van men de kosten op een milliard jmeent te moeten stellen, tot groote werkverruiming zou leiden, is dan ook zeer wonderlijk. Ten slotte zegt de Minister een her nieuwd onderzoek overbodig te ach ten. Een tijdelijke onderbreking van het werk aan de afsluitdijk is boven dien technisch gevaarlijk. Het comité heeft op dezen brief ge antwoord, dat het zijn standpunt hand haaft en op een onpartijdig onderzoek blijft aandringen. De uitvoering van de Tarwewet. Er is in deze dagen alom groote be langstelling voor de vraag„hoe zal nu de prctische uitvoering zijn van de Tarwewet Naar het Nbl. v. h. Noorden heeft ver nomen, zal er over ons geheele land een Tarwe-centrale of wel „Centrale Tarwe-organisatie" worden geformeerd Het land wordt in 8 gebieden verdeeld dat zijn de gewestelijke tarwe-organisa ties of ook wel te noemen gewestelijke vereenigingen van tarwebouwers. Daar van zal iedere tarwebouwer, die van de wet wil profiteeren, lid moeten zijn. Zoo zullen Groningen en Drenthe sa men 'n dergelijke vereeniging vormen. Groningsch—Drentsche Vereeniging. Tot de formatie van deze vereeniging is in de vorige week te Groningen een bijeenkomst gehouden, zoo vernam het blad. Uit het hoofdbestuur van 11 perso nen zal waarschijnlijk een klein dage- lijksch bestuur worden benoemd. Men stelt zich verder voor, dat er een tarwe- bureau zal worden opgericht met een directeur en eenig verder personeel. Scherpe controle. Daar de uitvoering van de heele zaak staat of valt met de serieuze nakoming van de wet, die den boeren geheel in handen is gegeven, zal een scherpe controle ter plaatse noodig zijn. Deze controle zal worden uitge oefend door vertegenwoordigers (ver trouwensmannen) in de resorten, waar in het gebied weer zal worden onder verdeeld. Zoo snel mogelijk zal de tarwe, die uitgezaaid is of wordt, geïnventari seerd moeten worden. Volgens deze in ventarisatie zal het volgend jaar het graan worden geleverd, voor zoover 't voor dit doel geschikt mocht zijn. De aflevering geschiedt tegen een prijs, vastgesteld naar kwaliteit. Vanwege de gewestelijke organisaties zullen dan aan de malerijen haar percentage Hol- landsche tarwe worden toegevoerd. Alle bestaande handel en nijverheid wordt door de wet intact gehouden. De oogst 1930. De vraag wordt nogal vaak gesteld: hoe zal het worden met den oogst 1930. Naar het blad vernam zal men er niet te veel op moeten reke nen, dat het graan uit den oogst-1930 nog in aanmerking zal komen om in belangrijke quanta in het brood te-wor den verwerkt. Rotterdamsche Baukvereeniging N.V. Aan het Jaarverslag over 1930 der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V.) ontleenen wij het volgende „In overeenstemming met het voor schrift van artikel 28 der statuten heb ben wij de eer U hiermede verslag uit te brengen over den gang van zaken der vennootschap en over te leggen de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1930, zooals die door ons zijn opgemaakt, thans conform de be palingen van de nieuwe wet op deze naamlooze vennootschap. De economische depressie geduren de het jaar 1930 veroorzaakte een ver laging van den rentevoet; voornamelijk daardoor bleef de door ons behaalde winst bij die van het vorig jaar ten achter. Ten laste van de winst- en verliesre kening is de gebruikelijke voorziening getroffen voor de pensioenregeling en voor afschrijving op gebouwen. Voorts hebben wij ook dit jaar de N.V Bankierskantoor onder beheer van Determeyer- Weslingh en Zoon in de gelegenheid gesteld een bedrag van f '2.500.000.— af te lossen op de door de amortisatiebewijzen gedekte vorde ring der Nederlandsche Bank, welk bedrag in onze boeken is afgeschreven. Er kan dan wederom een dividend van 5 pCt. worden uitgekeerd." De balans vertoont de volgende cijfers DEBETZIJDE Kas, kassiers en call- geldcn f 15.406.348.72; Wissels f 103.454.728.64, Banken en Bankiers f 40.995.462.64, Prolongatie gegeven en voorschotten tegen effecten f 72.676.781.59, Effecten f 7.099.8)29.41, Syndicaten f 2.193.453.73, Deelnemin gen in financi'-ele Instellingen f f 1.208.979.50, DebReuren in rekening courant f 140.639.433.69, Vorderingen wegens gestelde borgtochten f 19.214.576.67, Gebouwen f 6.900.000.-, Saldo in verband met termijnzaken f 1.431.59. Te leveren fondsen fl.545.15162 CREDITZIJDE Kapitaal f 50.000.000 Geadviseerde wissels f 1.749.659.96. Ge accepteerde wissels f 33.924.008.66, Door derden geaccepteerd f 4.606.029.24 Voor derden op prolongatie uitgezet f 595.500.- Deposito's f 81.734.231.81, Crediteuren in rekening-courant f 195.295.257.22, Te ontvangen fondsen f 1.515.908.34; Gestelde Borgtochten: f 19.214.576.67, Dividend 1930 f 2.500.000 Saldo op nieuwe rekening f 201.010.90. Het winstcijfer van rente en wissels bedraagt f 9.497.022.70, dat der provh sie f 5.578.124.59 en der effecten en syn dicaten f 128.410.86. De debetzijde der winst- en verlies rekening1 vertoont de navolgende cijfers Bedrijfsonkosten f 8.230.600.56, Garan tie tegenover de Nederlandsche Bank f 405.154.40, Pensioenfonds f 626.159.27, Afschrijving gebouwen f 729.251.09, Afschrijving ter zake van amortisatie bewijzen f 2.500.000.—, Dividend 5 pCt. f2.500.000.—, Dividendbelasting f226.250 Saldo op nieuwe rekening f 201.010.90. VROUW VERBRAND. Tijdens haar vlucht gevallen. Een droevig ongeval heeft zich Dins dag aan den Klarendalsehen weg te Arhem afgespeeld. In het perceel 339 woont de 72-jarige Henschen met zijn 71-jarige vrouw. Toen de heer Henschen Dinsdagmor gen uit was gegaan, bleef zijn vrouw alleen achter. Hetzij dat zij omstreeks 11 uur de kachel heeft willen bijvullen of op andere wijze er te dicht bij is ge komen, haar kleeren vatten vlam- De vrouw wilde de kamer uitvluch ten en op de gang viel zij. Het vuur deelde zich aan den gang- looper mede en voorbijgangers merk ten omstreeks half twaalf, dat er rook door de kieren van de deur kwam. Een in de buurt wonend kruidenier wist met behulp van een toevallig passen den sleutel het huis binnen te komen. Hier vond men het verminkte en ge deeltelijk verkoolde lijk der vrouw; De Geneeskundige Dienst werd ge waarschuwd en deze bracht het lijk naar het Gemeente Ziekenhuis, waar heen kort daarop ook de oude Hen schen vervoerd werd, die door het noodlottig ongeval zijn vrouw overko men, hevig was geschokt. De droevige gebeurtenis heeft zeer veel opzien gebaard en honderden men schen bevonden zich 's middags in de nabijheid van het huis, waar het onge val zich heeft afgespeld. ONGELDIGE CANDIDATENLIJST. Het Hoofdstembureau in den kies kring VII Ridderkerk heeft 13 ingele verde lijsten van candidaten goedge keurd. De lijst, waarop als eerste candidaat voorkomt W. Smid te Dordrecht, (rev. social-partij) is ongeldig verklaard, aangezien deze lijst bij den voorzitter is ingeleverd door iemand, die voorgaf te zijn M. Versteeg van Zwijndrecht, cloch die bleek te zijn A. Versteeg van Dordrecht. Laatstgenoemde was niet gerechtigd tot deelneming aan de verkiezing in den kieskring VII Ridderkerk en hij heeft gebruik gemaakt van een val- schen naam. Bovendien was deze lijst niet door een genoegzaam aantal kie zers onderteekend, omdat verschillen de handteekeningen daarvan verval len zijn, omdat zij valsch bleken te zijn Opcenten tabaksaccijns op sigaretten Bij tweede nota van wijziging van het wetsontwerp inzake aanvulling van de leeningwet 1914 en heffing van opcen ten op den tabaksaccijns op sigaretten wordt voorgesteld de (invoering der nieuwe heffing in plaats van op 1 Apr. te stellen op 1 Juni 1931, daar ver wacht wordt, dat voor het gereedma ken en distribueeren van de voor de uitvoering van de wet benoodigde aan vullingzegels een zoodanige tijd ver- eischt wordt, dat de invoering der nieu we heffing veiligheidshalve niet vroe ger gesteld moet worden dan op 1 Juni Voorts wordt het wenschelijk geacht met het oog op de ter uitvoering van de wet uit te vaardigen voorschriften, dat de wet zoo spoedig mogelijk na haar totstand ko,men in werking treedt weshalve in het ontwerp een nieuw ar tikel VIII wordt toegevoegd, luidende: „Deze wet treedt in werking ,met in gang van den dag na dien harer af kondiging". OM HET MEISJE. Dinsdagavond kregen te Werkendam de metselaar J. B. en de schippers knecht D. V. ruzie om een meisje, waar op de metselaar B. zijn mes trok en daarmede den schippersknecht zoo danig verwondde aan een zijner handen dat hij zich onmiddellijk onder genees kundige behandeling moest stellen. Tegen B. werd proces-verbaal opge maakt. aan de Molenvaart. De verkooping ge schiedde in 3 perceelen het woonhuis en 2 perceelen bouwgrond. Het woonhuis bracht op f 3290; koo- per de heer Arie Keppel, alhier. lste perceel bouwgrond bracht op f 590; kooper de heer S. M. Bakker Alk maar; 2e perceel bouwgrond bracht op: f 570.-; kooper A. Raven.^alhier. Politie: Gevonden 3 stuks hand schoenen; een houten klopper; een ij zerzaag en een rijwielplaatje. Verloren een muts; een broche; twee loterijbriefjes en 'n rijwielplaatje. Inlichtingen ter Gem. Secretarie. Loop der Bevolking: Ingekomen: L. Vink en gezin van Nij- eveen; J. Andringa-w i gez. van Zijpe; G. Draijer en gez. van Wonseradeel; G. Verresen en gez. van Woensdrecht; F. Kiers en gezin v. Wieringerwaard; J. Vergouwe van Kapelle; L. Arendse en 'gez. van Vrouwenpolder; J. Prins en gez. v. Sassenheim; T. Pranger en gez. van Den Helder; Th. Huijbens en gez. van Haarlem. Vertrokken A. Bakker naar Middelie H. N. Tasma naar Winkel; BURGERLIJKEN STAND Geboren Hendrik Jan, z.v. H. N. Cor nelissen en M. Pranger; Abraham, z.v. G. Polet en J. Jes; Grietje, d.v. P. Com- pagne en A- de Roode; Bernardus Fran ciscus z.v. J. Zwirs en C. P. van Loon. Ondertrouwd: KI. Koning en Tr. de Smidt. Getrouwd: J. D. List en A. Slikker. Geen verordening. Door den Plan- tenziektenkundigen dienst is een onder zoek ingesteld naar het voorkomen van nesten van den bastaardsatijnvlin- der. Slechts enkele werden aangetrof fen, zoodat er geen aanleiding is een verordening in het leven te roepen ter bestrijding daarvan. Aanvragen voorschotten. De volgende aanvragen om voorschotten ter beko ming van een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet zijn bij het Gemeente bestuur ingediend A. Compagne; J. Oele; A. Vlaar en C. Verbrugge. GEMEENTE ZIJPE. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter algemeene ken nis, dat ten behoeve van personen, die elders, doch binnen de provincie Noord Holland woonplaats hebben, en een verklaring ex art. 57b der Kieswet willen afleggen, dat zij te Weeringen wenschen te stammen, speciale zittin gen zullen worden gehouden en wel Zaterdagen 21 en 28 Maart a.s., tel kens des namiddags van 2 tot 5 uur, in het politiegebouwtje op het sluisterrein te Den Oever Zaterdag 21 Maart a.s., op dezelfde uren, in het ontspanningsgebouwtje bij Sluis I in de Wieringermeer Zaterdag 28 Maart a.s., op dezelfde uren, in het lokaal van den Heer K. Halfweeg te De Haukes. Overigens kunnen bedoelde verkla ringen worden afgelegd ter gemeente secretarie in de gewone kantooruren, uiterlijk op 7 April a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze verklaringen alleen kunnen worden afgelegd ten aanzien van de verkiezing voor de Prov. Staten, niet voor den Gemeenteraad. Wieringen, 19 Maart 1931. Burg. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris VAN DUIN. ANNA PAULOWNA. Promotie. Naar ons werd medege deeld, is onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Bakker, die hier aan het Stati on Nederlandsche Spoorwegen eerst arbeider was en daarna als zoodanig werd overgeplaatst naar Ulrum Gr., thans geslaagd als assistent. Een reu ze opklimming, waarmede wij den door tastenden heer Bakker wel mede felici- teeren. Uitslag Veiling. Donderdagavond 8 uur werd in de zaal van de „Vlas- en Korenbeurs publiek geveild het woon huis van Mevr. Wed. Steen, staande BIJ AANKOOP VAN EEN EEN OVERHEMD NAAR KEUZE CADEAU BEZOEKT ONZE NIEU WE ZAAK. wezc/en me/ sf>oec/ ui/ pevoerc/. KONINGSTR.—SPOORSTRAAT. DEN HELDER. Candidaatstelling Vrijz. Democrati sche Kies vereeniging Door de Vij zin nig De,m. Kiesvereeniglng Wieringen werden als candidaat voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing gesteld (in alfa betische volgorde M. Bakker Sz., J. Bosker, J. Doves Sz., M. de Haan Az., P. Kaan Cz., B. Kat, S. J. Koorn (Stroe), J. C. Kooij, 13. H. Kraan, J. Lont Cz., Jb. Lont Dz. en D. Minnes. De. nummering zal thans door de le den per referendum geschieden. Uitvoering „Nieuw Leven", heden Zon dag. Men verzoekt ons te melden, dat de entrée op 50 cent is gesteld en niet 75 cent, zooals in de advertentie is ver meld. Dit berustte op 'n vergissing Officieel. VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders van Zijpe maken aan de ingezetenen van Zuid-Zijpe bekend, dat de gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal worden gegeven te Schagerbrug in de o.l. school, Maandag 23 Maart a.s., 's morgens 11 uur. herinenting aldaar Maandag 30 Mrt. a.s., hetzelfde uur Burgerbrug in de o.l. school, Dinsdag 24 Maart a.s., 's morgens 11 uur. herinenting aldaar Dinsdag 31 Maart a.s., hetzelfde uur St Maartensbrug in de o.l. school, Don derdag 26 Maart a.s., 's morgens 11 uur herinenting aldaar Donderdag 2 Apr. a.s., hetzelfde uur Petten in de o.l. school, Donderdag 26 Maart a.s., des namiddags te 2 uur. herinenting aldaar 2 April a.s., des namiddags te 2 uur. Het verdient aanbeveling, dat de ou ders hunne trouwboekjes meenemen. Zijpe, 18 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders van Zijpe J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. DIENSTPLICHT Uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester der gemeente Zijpe brengt ter algemeene kennis, dat om trent aanvragen om vrijstelling van den dienstplichtbetreffende de hieron der genoemde personen, bij uitspraak van den Commissaris der Koningin, d.d. 9 Maart 1931, 4e afd. no. 26/327 voor goed zijn vrijgesteld wegens broeder- dienst A. A. Bakker; A. A. van Beuse- kom; J. Bleeker; J. P. A. Bosman; J. P. Doorn; J. Groenveld; J. de Haan; P. D. Lindenberg; J. Quast; P. T. Raatgers C. Roozing; A. A. Strooper; J. N. A. Strooper; H. van der Struik; J. Tiessen; J. van der Wal; R. Witteveen, allen lichting 1932 Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer be kendmaking in beroep worden gekomen a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wetti gen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. ZIJPE (N.H.) 18 Maart 1931. De Burgemeester, J. DE MOOR. OUDESLUIS. Zondagavond j.1. hield de afdeeling Oudesluis van den Bond voor Staatspensioneering een propa- ganda-uitvoering in 't lokaal van den Heer Jn. Buisman. De Voorzitter, de Heer Geerligs opende de uitstekend bezette vergadering, heette in 't bijzon der de leden van de tooneelvereeniging OB.K. uit Anna-Paulowna welkom. Deze voerden met veel succes op „Er staat geschreven" door J. v.d. Poll De scheikundige analyseert, -"het publiek proeft ~- de aparte kwaliteit van Het talrijke publiek volgde met span ning dit „oorlogs" tooneelspel. Menige traan werd weggepinkt en geen won der, daar goed „doorgevoeld" spel werd gegeven. Zelfs werd de eene rol (Florence) door een dame uit Kolhorn heel verdienstelijk als invalster ver tolkt. Hulde Het aplaus na elk der vier bedrijven was dubbbel en dwars verdiend, vooral de hoofdrollen werden uitnemend ge speeld. De Voorzitter bracht allen een wel gemeend dankwoord cn hoopte, dat de aanwezigen nog langen tijd van het bal zouden genieten. De Jaszband, die de dans begeleidde wist den geest er tot het laatst toe in te houden. Een mooie best geslaagde avond voor allen. Burgerlijke Stand Zijpe van 13-19 Maart. GeborenErnethus, z.v. Johann.es Jan Elling en Jantje van der Woude Mettje, d. v. Steven van der Struik en Janna Barelts Gerardus Joseph, z.v.Gerrit Baltus en Colum- ba Oostermeijer. OndertrouwdCornelis Asjes, 26 jaar, landbouwer en Hillegonda Rezelman, 20 jaar, zonder beroep, wonende te Zijpe. Overleden Neeltje Vos, 57 jaar, weduwe van Jan Kapitein. LEVERING GRINT. De levering van grint., voor het dienstjaar 1931, voor „Zijpe en Ha- zepolder" benevens het rijden hiervan, is door Dijkgraaf en Heemraden gegund aan den heer G. Bras te Schagen. GROSLIJST S.D.A.P. Door de federatie ZIJPE der S.D.A.P., zijn de volgende personen op de groslijst geplaatst voor candidaat voor de a.s. gementeraadsverkiezing C. Nannis, aftr., te Oudesluis; J. J. Blom, aftr., te Petten H. Rens te Zuid-Zijpe M. Bakker te St. Maartensbrug, J. Nannis te Oudesluis D. van der Vlies te Petten A. Eurger te Zuid-Zijpe H. Heida te St. Maar tensbrug G. Heemskerk te Oudesluis S. Wiersma te Petten Jn. Kouwenberg te Zuid Zijpe en C. Kuiper te St. Maartensbrug. Het aftredende lid, de heer J. c. Bellis te Petten, wenscht, door drukke werkzaamhe den, geen candidatuur meer te aanvaarden. PREDIKBEURTEN ZIJPE. Zondag 22 Maart 1931. NED. HERV. GEMEENTE. Schagerbrug voorm. 10 uur Ds. Witkop Bevestiging van nieuwe lidmaten. Collecte voor het fonds van noodlijdende kerken en personen. Oudesluis: Geen dienst.. Burgerbrug: Geen dienst. St. Maartensbrug geen dienst. Callantsoog 's av. 7 uur Ds. Damsté. Zang en orgelspel. EVANGELISATIE Schagen, voorm. 11 uur, Ds. Kromsigt, van 's Avonds geen dienst. Amsterdam. Breezand vm. 10 uur de heer Boon. Nam. 3 1/2 uur de heer Boon. EEN WINTERGEZICHT Eierenveiling, Helder, 19 Maart 1931. Marktbericht van 19 Maart. Aangevoerd 23940 Kipeieren. Prijzen Bruin 3.90 a 4.00; Wit 3.50 a 4.40; Kleine eieren 3.00 a 3.40. Eendeieren 3.90 per 100 stuks. ANNA PAULOWNA. Ziet hier een kiekje van de Molenvaart Toch is 't mooi, deez' winterpracht, In Maartsche IJsboeien geslagen, Die witte hoeve en molen t Is waar, dat deez' Wintersche staart Die man op de schaats, die even wacht. Ons nu uitermate komt plagen En om dan weer vehier te dolen EEN WINTERGEZICHT ANNA PAULOWNA. Ook hier 'n kiek van T Polders" schoon Hier loopen de paartjes fluist'rend rond Eén van de mooiste plekjes 'Terwijl 't maantje even komt gluren 't Landschap spant hier wel de kroon Dan is 't hier een zaligen stond, Die boomen, cn die besneeuwde hekjes. Van zorg'loos jeugdige uren

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2