vah tijd hebben de Chineezen niet. De Thai San-Kerk, die om half tien be gint, is op dat uur nog bijna leeg en een uur later, dus tegen dat de dienst afgeloopcn is, zijn ongeveer alle plaat sen bezet. Onder den dienst door schreeuwt er zoo af en toe eens een baby, er is geen dienst waarin niet een of meer honden het aantal bezoekers verster ken, waarbij ze al maar rondloopen of soms ook zich rustig voor je voeten neerleggen. En dan wandelen er voort durend jonge kinderen rond, die zoo af en toe zelfs de allures van krijgertje spelen aannemenToch wordt er heel goed geluisterd, zoodat men die kleine stoornissen graag voor lief er bij neemt. Als onderwerp had spreker gekqzen: „Licht der Wereld". WARMTE TE LONDEN. Vroegtijdige „hittegolf". V. D. meldt uit Londen, dat daar se dert* gisteren'* een voor dit jaargetijde ongekende warmte heerscht. De Lom densche parken zijn gevuld met Lon- denaren, die verkoeling komen zoeken Nu het weekend aanbreekt begeven zich duizenden naar de badplaatsen. De temperatuur bedroeg in den scha duw tot 25 gr. C. en in den zonneschijn tot 37 gr. C. GEMEENTE WIERINGEN. VRIJZINNIG DEMOCR. BOND Afd. Wie ring en. Vrijdagavond hield bovengemelde afd. een propaganda-avond te Den Oever, in de Zaal van den Heer Jurrie Lont. De opkomst viel nog al mee, in aan merking nemende, dat te Den Oever dergelijke vergaderingen vroeger zoo goed als nimmer plaats hadden. Door de afd. waren als sprekers uit- genoodigd de Heeren D. Kooiman Pur merend, lid van Ged. St. (N.H.,) en W. de Boer, lid van den Gemeenteraad Den Heider, met als onderwerp „De Vrijzinnig Democraten en verkiezing voor de Prov. Staten"'. De Voorzitter, de Heer O. J. Bosker, vraagt excuus voor het feit, dat enkele menschen verleden week voor niets zijn gekomen blijkbaar is niet vol doende bekend gemaakt, dat de verga dering toen geen voortgang kon heb ben, wegens ongesteldheid van één der sprekers. Spr. roept de aanwezigen een welkom toe en hoopt dat de sprekers van dezen avond er in mogen slagen de Vrijzinni ge gedachte te Den Oever, weer sterker te maken. Den Oever is een belangrijk deel geworden van onze gemeente en het is dan ook van belang dat hier de Vrijzinnige beginselen gepropageerd worden. Ook r oept spr. het afd. bestuur van Den Helder een hartelijk welkom toe. Rede W. De Boer. De heer W. de Boer zegt de afd. vrien delijk dank voor de gelegenheid hem geboden, om hier te mogen spreken, in verband met de a.s. Statenverkiezing. Hoewel spr. natuurlijk voor den Vrij zinnig Democr. Bond zal spreken in al gemeenen zin, lijkt het spr. toch wel gewenscht om een stukje geschiedenis te geven, omtrent de macht van de Prov. Staten vroeger en thans, en zou daarom terug willen stappen naar het jaar 1795 ten tijde der Republiek. Elk van de Gewesten was toen één groote macht. En vooral de Staten Holland en Zee land, wier vloten de Zeeën beheerschten waren geweldig machtig. Dergelijk machtig vertoon was ech ter alleen maar mogelijk bij de groote oorlogen, welke Holland die tijd voerde Zoo gauw waren deze niet voorbij, ol twisten en oproeren braken onderling uit ons land telde dien tijd zeven repu bliekjes. Het jaar van de groote revolutie maak te hier een eind aan, en in 1848, toen de wet voor Gemeente en Provincie werd gemaakt, heeft men de macht der Pro vincies belangrijk beperkt, en er voor zorg gedragen dat het Rijk werd één machtige éénheid. De Prov. Staten mogen niet meer dan een paar maal per jaar vergaderen wil men meerdere vergaderingen dan moet dat aan de Kroon verzocht worden, Ook mogen zij geen eigen belastingen heffen zij moeten de inkomsten verkrij gen door het heffen van opcenten, en moeten zich onderwerpen aan de goed keuring van hoogere machten. In verhouding tot vroeger, toen de macht der Staten tot ver over de provin ciale grenzen reikte, is haar macht zoo klein en onaanzienlijk geworden na 1848 Toch heeft de Prov. Staten een groote beteekenis. Niet voor de Tweede Kamer of Ge meenteraad, maar Provinciale Staten hebben te beslissen over de samenstel ling van Ged. St. en de Eerste Kamer Zoo langzamerhand is het College van Ged. Staten gegroeid in sociale betee kenis. De Heer Kooiman zal U daar straks meer van vertellen. Provinciale Staten komen dus maar een paar maal per jaar bijeen in Haar lem, Ged. Staten blijven daar echter. Zij hebben zeer veel te doen, o.a. toe zicht. houden op de Gemeentebesturen, wat deze besturen doen, maar ook wat zij niet doen. Begrootingen door hen ingestuurd naar Ged. Staten, ;;ijn veelal de richtlijn van elke gemeenh'. Zijn b.v. bepaalde maatregelen ten op zichte van 'n landbo».w-aangelegenheid vergeten uit te voeren of te vermelden, Ged. Staten wijzen de in gebreke blijven de Gemeente op haar plicht. Op deze wijze heeft het College dus wel een groote macht. Het gaat er echter maaf om, hoe of zoo'n College van Ged. Staten is samen gesteld. Zooals het nu is, is het een democra tische meerderheid, en het is geen kwes tie van het al of niet goedkeuren van een begrooting, alléén in dit College, maar de vraag rijst bij ons op wat zal er gebeuren, als wij die democratische meerderheid eens niet kunnen behou den in Ged. Staten, b.v. ten opzichte van Scholenbouw-. Hebt ge weinig pien schen in dit College, die voor het open baar onderwijs gevoelen, dan zal men zeer zeker tal van scholen moeten mis sen, waar nu Ged. Staten in meerder heid nog voor opruiming waken. Een democratisch College van Ged. Staten, laat de Gemeente zooveel mo gelijk haar belastingen zelf houden vooral nu met de wet op de financieele verhouding, is bij de behandeling er •nadrukkelijk op aangedrongen om zoo weinig mogelijk opcenten te heffen op de Personeele belasting en de gelden uit de Gemeentefondsbelasting. De personeele belasting is vrijwel de eenige belasting, welke progessief heft. In Friesland, waar 'n ondemocratisch College zetelt, denkt men er anders over. Zorgt ge er dus voor, dat er een demo cratische meerderheid uit de stembus komt, dan is er kans, dat we ook weer democratisch toezicht krijgen in onze provincie. Provinciale Staten beslissen ook over de samenstelling van de Eerste Kamer. In tegenstelling met de Tweede Kamer, waar in een bepaalde voorgestelde wet wijzigingen aangebracht kunnen wor den, kunnen de leden van de Eerste Ka mer alleen hun goed- of afkeuring doen hoor en over een wetsontwerp, zij kun- |nen het aannemen of afstemmen, doch mogen geen veranderingen aanbrengen of aanvullingen maken. Ook kunnen de leden der Eerste Ka mer zelf geen wet indienen, wat de le den van de Tweede Kamer wel is toege staan en waar ons Kamerlid Mr. Mar- chant gebruik van gemaakt heeft met zijn wetsontwerp voor Vrouwenkies recht. De verschillende wetten, welke dus in de Tweede Kamer zijn aangnomen be hoeven de goedkeuring nog van de Eer ste Kamer. De Eerste Kamer kan dus een rem zijn voor democratische wetgeving, indien zij van conservatieve samenstelling is De Vrijz. Dem. Partij heeft daar ver dienstelijke partijgenooten in afge vaardigd, o.a. prof. van Emden, Prof. Kranenburg, de heer van Slingenberg en Wiesterdijk. Getracht zal moeten worden dit minstens zoo te houden en zoo mogelijk te versterken, aldus spr. De wetgeving van 1848 was er opge richt om de macht van de Staten zoo klein mogelijk te houden. De eerste be grooting in 1849 was in totaal f 331000, terwijl de begrooting van 1931 het re spectabele bedrag van 59 millioen aan geeft. Het is dus niet geheel en al ge lukt om haar macht in te perken. Zoo langzamerhand doet zij steeds meer invloed gelden. Veel van haar arbeid is de volksge zondheid ten goede gekomen; om streeks 1846 - '47 was het met de volks gezondheid zoo gesteld, dat het sterfte cijfer het geboortecijfer overtrof. Voor een ieder is nu waarneembaar, dat dank zij de ingrijpende maatrege len welke in het belang der volksge zondheid zijn genomen, dit niet meer voorkomt. Ook op het gebied van krankzinnigenverpleging neemt de Pro vincie, waar het Rijk in deze niets of weinig doet, een belangrijke plaats in. Het is gelukt de kosten van verpleging van f 940 tot f 850 per jaar terug te brengen. De Gemeenten, welke hun armen voor hun rekening moeten la ten verplegen, zullen dus voortaan 'n f 90.- minder behoeven te betalen. Eén van de partijen echter, waar we straks den strijd mee moeten aanbin den, heeft zich met alle macht hierte gen verzet. Het was de Vrijheidsbond, die deze gelden wilde door blijven hef fen, om op die manier de Provinciale kas te stijven. Tal van takken van onderwijs wor den door de Provincie gesubsideerd, in het bijzonder de scholen voor buiten gewoon onderwijs. In bijna iedere ge meente toch komen kinderen voor, welke niet mee kunnen komen in de klas. In Den Helder hebben we ook zoo'n school, welke tot zegen van de kinderen werkt en er voor zorgt, dat deze stumpers ook nog nuttige men schen worden in de maatschappij. Het is eigenlijk de taak van het Rijk, om deze scholen in stand te houden, doch zonder de groote subsidie van de Provincie zou er al heel weinig van te recht komen. Een bewijs te meer, dat we een College moeten hebben, 't welk over deze zaken 'n ruime gedachte heeft. Steunt ons straks bij de stembus dat wij er voor kunnen zorgen dat on ze schoolgaande jeugd een beter me disch toezicht krijgt. Meer en meer gaat men inzien, dat veel ziekten voorko men kunnen worden door een goed ge- organiseei den schoolartsendienst. En kele groote steden geven hier het voor beeld van. Ook tegen de Volkskanker, de tuber culose wordt nog lang niet genoeg ge daan. Wei worden er reeds velen ver pleegd in sanatoria's, doch de groote vereeniging „Zonnestraal" eischt nog meer; zij wil ook de nazorg van t.b.c.- patieiitcn geregeld zien. Het was de Vrijheidsbond, die tegen subsidie stemde. Als ge straks Uw stem gaat uitbren gen, zoo besluit spr. zijn rede, doe het dan op de democratische partijen; dit is in het waarachtig belang uwer ge meente. De Vrijz. Democratische par tij is lang niet een van de minste. Steunt ons In den strijd (applaus) Rede van den. Heer D. Kooiman De heer Kooiman is verheugd, om op jWieringen te mogen spreken. Er gaan op Wieringen groote dingen gebeuren, en er zijn reeds groote dingen gebeurd. Vele bemoeiingen zullen van het Ge meentebestuur worden gevraagd in tal van zaken; er zullen menschen geko zen moeten worden met een ruimen blik, en dus ook met een vooruitzienden blik. Maatregelen zullen moeten wor den getroffen, we1'^ voor een lange reeks van jaren zullen gelden. Nu reeds behoort een gedeelte van ac drooggelegde Zuiderzee lot het nieu we gebied van Wieringen. Indien gij echter prachtige maatrege len hebt genomen in het belang Uwer gemeente, dan mag er in het Prov. be stuur geen conservatief man zitten, die een spaak in het wiel kan steken, en Uw mooie maatregelen te niet doet. Ik kom dus nu meteen op het terrein van het Prov. bestuur er is nu werk zaam een Staatscommissie, die heeft te onderzoeken in hoeverre er in de kos ten zal moeten worden bijgedragen door de eigenaars van landerijen, wel ke door het droogleggen der Zuiderzee een waardevermeerdering hebben on dergaan, dus mee moeten betalen aan de kosten van de drooglegging. Die commissie vergadert binnenka mers, en haar rapport komt de één of andere dag uit de lucht vallen, en de vraag rijst hoe groot zal die bijdrage zijn. Het Prov. bestuur zal dan een woordje meespreken en het is nu maar de kwestie hoe zal dat bestuur samen gesteld zijn. Indien het rapport komt in een tijd als deze, dan zal er toch zeker voor ge waakt moeten worden, dat die kosten niet te hoog zullen zijn. Bovendien heeft men wel meer groote werken uit gevoerd, waarvoor geen extra bijdra gen in de kosten gevraagd werden. Met al die wetjes en maatregelen, als suikerwetje, tarwe- en bietenwetje, aardappel wét enz., heeft men toch bij: de Regeering weinig belangstelling voor Landbouw-aangelegenheden. Dat is gister nog gebleken, bij de be handeling van de verhoogde Cigaretten accijns, toen Mr. Oud voorstelde om de crisis-opccnten op het ongebouwd in 1932 niet meer te heffen. De Minister dreigde met intrekking van de geheele wet als de motie Oud werd aangenomen zij werd dan ook verworpen met 38 tegen 36 stemmen. Geheel links heeft voorgestemd en een paar van rechts. Ook is aangedrongen om de vracht tarieven der Spoorwegen voor land- bouw-arlikelen te verlagen, alle orga nisaties zijn hiervoor in de weer ge weest, doch tot nog toe krijgt men geen gehoor. Het wegenvraagstuk is een belangrijke aangelegenheid van de Provincie. Het Rijk heeft alle groote wegen; Provincie, Gemeente en Waterschappen de overige De Provincie krijgt een klein deel uit de wegenbelasting, doch zag haar be moeiingen uitgebreid van 500 K.M. tot nu 2000 K.M. De Waterschappen krijgen niets uit de provinciale kas. De Vrij heidsbond is nu gaan erkennen, dat de polders en de waterschappen ook recht hebben op een uitkeering uit het wegen fonds, doch zij komen weer te laat In December van het vorig jaar is dit recht reeds erkend door Ged. Staten, en ik heb mogen verdedigen, aldus spr., dat een derde deel zal worden uitge keerd aan gemeenten en waterschappen De Vrijheidsbond kwam dus achter aan; en het is dus van het allergroot ste belang, dat gij u laat besturen in de- mocratischen lijn. Veel is het nog niet, waarschijnlijk nog maar twee ton per jaar, wat uitgekeerd zal worden, doch het zal in ieder geval verlichting geven, en er zal zeer zeker meer gedaan wor den als een Vrijzinnig' democraat in het bestuur zal blijven. Gij Wieringers zult ook zeer zeker straks, en misschien nu al, belang heb ben bij een goede regeling van de uit keering uit het wegenfonds. Ik sprak straks van mogelijke bijdra gen in de kosten van Zuiderzeedem- ping door landeigenaars. De Provincie heeft ook een financiee- ringsplan van 36 millioen gulden; gij be hoeft daar echter geen extra belasting voor op te brengen22 millioen zal reeds in 1933 gedelgd zijn, terwijl het o- verige over een lange reeks van jaren zal loopen. Hoe zou dit onder een conservatief bestuur geweest zijn In tal van Landbouwzaken treedt de provincie subsidieerend op, o.a. de t.b.c. bestrijding onder het rundvee. Spr. wil het nog even hebben over de groote bedrijven, welke onder de pro vincie resorteeren, n.1. het waterlei dingbedrijf en het electriciteitsbedrijf. Herhaaldelijk wordt van de tarieven gesproken. Spr. wil nog wel verklap pen, dat binnen zeer korten tijd een tariefsverlaging voor water te ver-, wachten is; doch het waterleidingbe drijf is altijd een kindje van geluk ge weest. Het Electrisch bedrijf heeft daarentegen een moeilijken tijd achter zich; en er was een tijd, dat ,mcn sprak van een debacle van het P.E.N. De tegenwoordige leiding heeft tot taak dit bedrijf tot nieuwe levens kracht te brengen, wat haar zeer ze ker zal gelukken. Ook de werkloozenzorg is tot provin ciezaak gaan behooren. Ik weet niet of gij hier op Wieringen reeds in ernstige mate er heeft mede te kampen gehad. Doch het zal kunnen gebeuren, dat gij voor goed productief werk een uur loon gaat vast stellen in werkverschaf fing, wat niet de goedkeuring weg draagt van de regeering; dan ver speelt gij de Rijksbijdrage. Zooals dit in Alkmaar onlangs gebeurd is; daar liet men zich echter niet van de wijs brengen, en zou het werk geheel voor eigen rekening uitvoeren. De posten die echter op de begrooting staan, moeten door Ged. Staten worden goedgekeurd. Wanneer dit een conser vatief bestuur is, dan krijgt gij uw be grooting terug, en geven uw prachtige raadsbesluiten voor mooi en goed werk niets. Ged. St. staan aan de zijde van Alkpiaar, omdat zij de noodzake lijkheid gevoelen, dat het uurloon in Alkmaar, betaald voor hard werken, n leniging is voor de groote nood, waar vele werkloozen in verkeeren. Ook met Hoorn krijgen we hetzelfde te behande len; zorgt er dus voor, dat gij de demo cratische partijen steunt met uw stem. Met een enkel woord heeft spr. het nog over de waterschappen, waarvoor binnenkort een gewijzigd reglement zal gelden, wat een meer democrati sche geest zal hebben als het tegenwoor dige. Voorheen moest men juist groot grondbezitter zijn, wilde men in het be stuur gekozen worden, tegenwoordig zal dit reeds kunnen als men een half bunder bezit. Spr. erkent natuurlijk het recht, dat indien de Vrijheidsbond eventueel in die mate zal groeien, dat hij een plaats behoort te hebben in het College van Ged. Staten. Het verheugt mij echter, aldus spr., dat gij u hier op Vlieringen zij-t gaan scharen onder de vanen van de Vrijzin nig Democratische partij, de partij van de vooruitgang, dus die nimmer achter aan komt. Gij hebt een uitstekende daad hiermede verricht. Spr. besluit met de woorden: zorgt er dan voor, dat wij wederom in demo cratische richting bestuurd zullen wor den, zoowel bij de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten als bij de Gemeente raadsverkiezing. (applaus.) De gelegenheid tot het stellen van- vragen wordt benut door den heer A- dema, die den heer Kooiman vraagt, wat er op tegen is, als er een Vrijheids- bonder in Gedeputeerden zit. De heer Kooiman zegt, dat recht en billijkheid mede brengen, dat als de vrij heidsbond in die mate opgroeit, hij 'n zetel daarin zal moeten hebben. Spr. hoopt dan echter, dat zij de democra tie niet in den weg zullen loopen, en niet steeds op achter zullen zijn met hun program. De Vrijheidsbond is in wezen een conservatieve partij. Het heeft voor spr. altijd vast gestaan, dat de politiek van de Vrijzinnig Democraten de juis te is geweest, en spr. herhaalt en hoopt, dat het College van Ged. Staten van democratische richting zal blijven. De heer O. J. Bosker dankt de beide sprekers voor hunne heldere betoogen, en hoopt dat velen zich nog op zullen geven als lid van de afdeeling. Ook dankt hij den heer Adema voor de ge- dachtenwisseling met den hr. Kooiman Spi*. hoopt, dat men zijn stem zal uit brengen op de Vrijzinnige candidatuur. Dit is voor onze gemeente inderdaad van groot belang. Vervolgens dankt spr. de aanwezigen voor de aandacht, waarmede zij de sprekers gevolgd heb ben en sluit de vergadering. Mej. E. M. Mulders, onderwijzeres aan de school te H.-hoef is voor een tijdvak 18 Maart t./m. 2 April ziekteverlof verleend. Als tijdelijk onderwijzeres is in haar plaats aangesteld Mej. Langedijk van Zaandam. Het Leger des Heils, Korps Den Helder, zal op den 2en Paaschdag alhier openlucht samenkomsten houden, 's morgens te Den Oever en 's middags te Hippolytushoef Nieuwbouw. De aannemer J. C. de Vries zal voor eigen rekening aan den Mekkenstuin- weg een dubbel woonhuis bouwen. De aannemer J. D. Kooij heeft opdracht ontvangen tot bouw van een woonhuis aan den Westerlanderweg voor den Heer S. Sta pel en een woonhuis aan den Belterweg voor den Heer J. Lont Dz. Gewetensgeld. Ten bate van de gemeente Wieringen zijn aan gewetensgeld gestort be dragen van 200, 65, 250 en 500. De dienstpl. J. de Krijger, behoorende tot de lichting 1926, 6e Reg. Inf., is opgeroe pen om op 10 September 1931 voor 17 dagen op te komen voor herhalingsoefeningen te Breda. Benoemd. Als sluiswachter bij de nieuwe sluis te De Haukes is in dienst getreden d% Heer J. Bood uit Anna Paulowna, als sluis- knecht de Heer C. Peereboom van Marken. De Bataafsche Import Mij. te 's-Gra- venhage is voornemens op het terrein van den Heer Jb. Bruul aan den Koningstraat een benzinereservoir met pomp te plaatsen. Ten einde voortaan twee soorten benzine te kunnen afleveren, zal de installatie van de American Petroleum Company bij de garage van den Heer J. Boersen te Den Oever uitge breid worden met een tweede tank en een in één toestel gecombineerde dubbele aftapgele genheid. Een gelijke installatie zal worden geplaatst voor het perceel van den Heer P. Jongkind te De Haukes. J. V. O. Donderdag 26 Maart, 's avonds half acht bestuursvergadering. Zondag 29 Maart, half drie, maandverga dering en bijeenkomst. NED. HERV. GEM. H.-hoef Woensdag 25 Maart 's av. 8 uur gez. bijeenkomst Zusterkring en V.C.J.B. DOOPSGEZ. GEM. Vrijdag 27 Maart Jongerenkring. Instistuut voor Arbeidersontwikkeling. Woendagavond 8 uur in de Oude School cursus Onderwerp „De beginselprograms der politieke partijen in ons land." Vrijdagavond 27 Maart bij genoegzame deelname per autobus naar Den Helder ter bijwoning opvoering „Frank van Wezel's roemruchte jaren" door het Groot Volkstoo- neel. Aanmelding tot deelname hiertoe tot Woensdagavond bij J. de Wit en C. v. d. Slik- ke en J. Wit, Den Oever. Entréeprijzen Le den en donateurs van V.A.R.A. of Instituut 0.90 anderen 1,20, belasting inbegrepen. Diploma uitgereikt. Aan mej. Mrtje Spren keling te Stroe, leerlinge van het Instituut, le Nederlandsche-Plattelands-Boekhoudcur- sus, dir. de heer M. Boer te Goudswaard (Z.H.) is het diploma voor landbouwboek- houden rekenen en Ned. Taal met goed ge volg uitgereikt. R.K. Tooneelvereeniging. Door de R. K. too- neelvereeniging „St. Hippolytus" is voor haar a.s. te houden feestavond in studie genomen „De Avonturier", vroolijk spel van spanning in vier bedrijven, zeer vrij naar het Fransch door J. A. M. Everwijn. Vrije Groep. Vanwege de Vrije Groep zal op Donderdag 26 Maart a.s. in Concordia te H.-hoef een openbare debatavond plaats vin den tusschen de heeren K. P. van Westen van Amsterdam (Christ. Partij) en A. L. Con- stanse Den Hag (Vrije Groep.) Nieuwbouw. Aan den aannemer de heer S. Blaauboer te Westerland is de bouw opgedra gen van een nieuw burgerwoonhuis te Oos- terland en wel voor rekening van den heer C. J. Metselaar te Westerland. ANNA PAULOWNA. ANNA PAULOWNAPOLDER. Vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Paulow- napolder op Zaterdag 21 Maart 1931, voor middags half elf in het Polderhuis. De Voorzitter, Dijkgraaf C. Wijdenes Spaans, spreekt in zijn openingswoord zijn vreugde er over uit dat alle leden aanwezig zijn, hetgeen getuigt van een goede gezondheid der Heeren. De Secretaris de Heer C. Keijzer, leest de notulen der vorige vergadering, welke onver anderd worden goedgekeurd. Mededeelingen Ingekomen is een schrij ven van Ged. Staten van 19 Nov. waarin zij melden, dat zij inzake de erfpachtsregeling met den heer Raap, niet meer wenschen aan te dringen op de door Ged. Staten eerst voorgestane bepalingen betreffende opzeg gingstermijn, welke dit contract zou moeten bevatten. Van het zelfde college de goedkeuring inza ke het besluit op de aan te gane geldleening door den polder, welke inmiddels gesloten is bij de Coop. Boerenleenbank. Aan den aannemer J. Pranger was in ver band met het slechte weer uitstel verleend met baggerwerk in de Boezemmeer, hetgeen Ï5 Maart echter weer is hervat. Voorts is goedkeuring verleend door Ged. Staten voor de werkzaamheden aan de duiker te Van Ewijcksluis. Binnenkort zal dit werk aanbesteed wor den, doch het bestuur vraagt machtiging, in dien dit uit den aard der zaak geschikter is om het werk desnoods onderhands uit te geven. Het is nog al eens gebeurd dat het beter was om het werk onderhands te geven. Wordt goedgevonden. Gebleken is dat de transformatoren van het gemaal ongeschikt zijn voor de capiciteit die het gemaal heeft, Zij waren dan ook steeds overbelast. Het P.E.N. heeft dit moeten er kennen, en is bereid om de transformatoren om te wisselen voor haar rekening. Echter zal voor inrichting eenige kosten ten laste van den polder komen welke op 200 geschat worden. Het bestuur wenscht echter precies te we ten hoe hoog de kosten zullen zijn, en is van meening dat deze ook wel juist opgegeven kunnen worden. Goedgevonden wordt dat het bestuur han delt naar eigen inzicht. Door Ged. Staten is goedgekeurd het besluit tot wegenverbetering in den Polder, waar de gemeente 50 procent bijdraagt in de kosten. Ingekomen is een procesverbaal van kas opname bij den penningmeester. Boeken en bescheiden zijn in keurige orde bevonden. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. 40-jarig Jubileum van Opzichter Dekker. De voorzitter zegt dat hij aan den voor avond van het jubileum er pas kennis van kreeg, dat de Heer Dekker 40 jaar opzichter zou zijn van den Polder. De Heer Dekker is voor zoover het hem persoonlijk aangaat afkeerig van feesten, vandaar dat dit feit dan ook pas zeer laat uitkwam, dat de heer Dekker zou jubileeren. Overleg met U was niet meer mogelijk, zoo- dat het bestuur alleen moest handelen, om in ieder geval een blijk van waardeering te toonen aan den Heer Dekker. Wij meenden iets zeer persoonlijks te moe ten aanbieden, doch konden er niet achter komen, wat de wenschen van den heer Dek ker konden zijn Ten slotte is het ons toch gelukt iets in den geest vah den Heer Dek ker te vinden, welke bestaat uit een ets van den bekenden etser „Harting, de toren van Amersfoort, genaamd „Lange Jan." Spr. weet, dat de Heer Dekker niet lang meer wenscht te blijven, doch hoopt, dat de ontslagaanvrage niet te spoedig zal komen. (Instemming.) De Heer Dekker zegt de Heeren dank voor de blijk van waardeering hem betoond bij zijn jubileum, waarvan hij hoopt nog lang plezier te mogen hebben. 3. Voorstel tot het onderhands verhuren van perceelen grasgewas aan Gebr. A. en W. Rap, R. Meeldijk en P. J. Ruitenburg. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt, dat de perceelen van de Heeren Raap, levenslang verhuurd zijn geweest aan de va der van de aanvragers. Door diens overlijden is dit nu weer open gekomen en zij willen gaarne voor 2 jaar huren, tegen een huur prijs van 15 per jaar. Het betreft hier eenige bermen De aanvrage van R. Meeldijk is ingetrok ken, terwijl P. J. Ruitenburg verzoekt heeft te mogen huren 3 perceelen aan de Boezem kade voor 75 per jaar. De perceelen begin nen bij de Lotweg. Wordt goedgevonden. 4. Opmaking van een aanbevelingslijst ter benoeming van een Heemraad wegens perio dieke aftreding van den heer C. Tijsen. De voordracht wordt bij stemming als volgt

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2