Heeren-Costuum 22E JAARGANG DINSDAG 31 MAART 1931. NO. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ^1 WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VONDELING. BIJENKORF WIERINGER COURARTji V E K S C II IJ N T ELKËN DINBDAO en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. UITBETE® CORN. J. BOSKER, W I ERINBEM BUREAU: Hlppolytushoel Wielingen. Te'eioon Intercomm. No. 18. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 DE TENTOONSTELLING „MOEDER EN KIND." In 1932 zal te Amsterdam een tentoonstel ling „Moeder en Kind" worden georganiseerd. F. van der Zande, een der secretarissen van het comité van voorbereiding, vertelt in het Handelsblad het volgende „Bij het organiseeren van de zuigelingen afdeeling staat voorop het principe, den be zoekers van de tentoonstelling te laten zien, wat er gedaan kan en moet worden, opdat de gezond geboren zuigeling gezond kan blij ven. Een goed steunpunt in dit opzicht vor men de consultatie-bureaux, zooals die in de meeste steden van gemeentewege zijn in gericht, en zooals ze werken. Jammer genoeg, is het platteland hiervan vrijwel geheel ver stoken. Reeds enkele jaren geleden heb ik een plan ontworpen om in deze leemte te voorzien, en op de tentoonstelling zal ik mijn denkbeeld opnieuw propageeren. Ik zou na melijk willen, dat van overheidswege groote auto's als consultatiebureaux werden inge richt. Een spreekkamertje voor den medicus, dat een derde van de ruimte zou beslaan, en de rest bestemd voor wacht- en ontkleedka- mer, waar moeders, geassisteerd en indien noodig voorgelicht door een verpleegster, de babies uit- en aankleeden. „Zoo'n verplaatsbaar bureau zou van plaats tot plaats kunnen rijden, telkens halt hou dend op een gemakkelijk te bereiken purix binnen de kom van een gemeente. Op die ma nier zouden de moeders de voorlichting als het ware in huis worden gebracht, de eenige methode om in dezen iets te bereiken. Het is, mijn inziens, een practisch èn een goedkoop middel. Veel uitrusting behoeft zoo'n auto niet, omdat de consultatiebureaux uitsluitend bestemd zijn voor den gezonden zuigeling. Constateert de medicus eenige afwijking, dan verwijst hij het patiëntje naar den huis dokter. „Controle op den zuigeling is immers voort durend noodig. Als het kind ziek is, laat men den medicus komen, maar nog altijd wordt niet ten volle beseft, dat het jonge kind bloot staat aan gevaren, die alleen de arts kan on derkennen. „Hoe vaak worden wij, specialisten, geroe pen bij een kindje van een maand of negen, dat voor het eerst pogingen doet om zich op te richten en te staan, bij welke gelegenheid ae moeder ontdekt, dat het kromme beentjes heeft. En dadelijk vermoedt ze dan dat is Engelsche ziekte. Inderdaad Het i s Engel- sche ziekte. Nü ziet de leek het, maar de me dicus had het euvel waarschijnlijk al veel eerder kunnen onderkennen, en het is voor de lichamelijke ontwikkeling van het kind zoo dringend noodig, dat het kwaad in de kiem wordt verstikt. „De Engelsche ziekte loopt als een roode draad door den kinderleeftijd Zij doet haar nadeeligen invloed op den langen duur gel den, b.v. op de borstkas, die erdoor wordt vernauwd, Bloedarmoede, overgevoeligheid voor verschillende ziekten, als bronchitis, longontsteking, kunnen er het gevolg van zijn. De volwassene kan onder de gevolgen van deze jeugdziekte zijn leven lang blijven lijden hij is vatbaarder dan de normale mensch, en wat de vrouwen betreft, kan het euvel, dat heeft geleid tot vernauwing van het bekken, verlossingen ten zeerste bemoei lijken. „Een ander onderdeel van de, aan den zuigeling gewijde groep, is het vraagstuk van de kleeding. Ik zei u reeds, dat wij het toilet van den zuigeling en al wat daarmede ver band houdt, in een speciale omgeving zullen demonstreeren. Natuurlijk wordt daarbij ook een plaats ingeruimd aan de ouderwetsche kleeding, die het kind als een harnas omgaf. Het inbakeren, dat tot op den huidigen dag FEUILLETON. 1 (12. Ik blijf er bij, wat ik gezgd heb, mijn heer Crépin, uw brieven en kennisgevingen waren te kort Kan ik het helpen, vroeg de ander aan- matigend, dat u niet gesteld bent op lange verslagen Mijnheer Crépin als ik enkel maar noo dig had een man, die deed, wat mij aange naam was, dan had ik die hier alriep de heer Saligneux, terwijl hij zich op de borst sloeg. Maar ik moet juist een flinken raads man naast mij hebben, die mij soms dringt, iets te doen waar ik geen plezier in heb. U is niet zoo'n man en dus zal ik mij tot mijn spijt genoodzaakt zien mij uw overigens zeer gewaardeerd gezelschap verder te ontzeggen. De heer Crépin vatte die gelegenheid gretig aan. Gedurende de tien jaren, dat hij nu al te Saligneux was, had hij menig zoet winstje gemaakt, zoodat alles bij elkaar een mooie ronde som was geworden, waar de heer Tête- rol misschien nog het zijne bij had gevoegd. Nu vond hü het juist den geschikten tijd om bij den baron weg en naar Bourg te gaan, waar hij zijn talent dan nog meer tot ontwik keling zou brengen door er zich als zaak waarnemer te vestigen. Waarom zou hij ook langer in Saligneux blijven De kip was te zeer geplukt en de heer Crépin hield niet van die vogels, die zoo schraal in de veeren zaten. Hij richtte zich op en ant woordde met valschen lach Zooals u wilt, mijnheer de baron. Is u mijn trouwe, eerlijke diensten moe, dan *zal niet alleen op het eiland Marken, maar op onderscheiden plaatsen, speciaal ten platte- lande, nog in zwang is en dat de bedoeling had, het kind in gestrekten vorm, dus recht van lijf en leden te houden, belemmert in werkelijkheid den groei, omdat de spieren zich niet kunnen ontwikkelen. En juist dit laatste vinden wij tegenwoordig van zóó groot belang, dat wij zuigelingengymnastiek propageeren. „Men begrijpe mij goed en versta het be grip gymnastiek in dezen niet verkeerd „Wat wij wenschen, is, dat men op gezette tijden den baby bewegingen laat maken met armen en beentjes, die het kind zóó aange naam schijnt te vinden, dat het na verloop van eenigen tijd, als de leider binnenkomt fwant deze oefeningen kunnen alleen door deskundigen gemaakt worden) de eenvoudi ge oefeningen reeds zelf begint. Zoowel in werkelijkheid als door middel van de film zal deze zuigelingengymnastiek worden ge demonstreerd. „Bij de kleeding releveeren wij de wieg. Och, dat schommelen, dat touwtrekken, waar de ouderwetsche bakers en de dito moeders, alle drie uren, als het kind na de voeding te slapen werd gelegd, zich mee be zig hielden, wat heeft het een verwende menschjes gamaakt. Het was totaal overbodig en het was ook verkeerd. Net zoo verkeerd als het plaatsen van wieg, wagen of ledikan- tje onder of naast den loudspeaker. Een ba by moet gaan slapen zonder geschommeld of gesust te worden, zonder door muziek tot rust te worden gebracht. „Er valt op het gebied van zuigelingen ver zorging zooveel en velerlei te demonstreeren. Bijgeloof en kwakzalverij spelen hierbij vaak nog een rol. Ik zal hier thans niet verder op ingaan, maar wel wil ik nog even stilstaan bij de wijd verspreide meening, dat het tan den krijgen ziekte veroorzaakt. Ook dit is nog een overblijfsel uit vroegere tijden, toen men nog niet op de hoogte was van de ziek teleer van den zuigeling. Men beschouwde het tanden krijgen als een zóó belangrijk feit, dat alle mogelijke ziekten hierdoor ont staan zouden. Er zijn ook nog heel wat moe ders, die de nagels van de zuigelingen niet durven te knippen uit angst het kind te be- zeeren In sommige deelen van het land heerscht nog het bijgeloof dat dit niet mag gebeuren „Wat de verdere reiniging van het kinder lichaampje betreft, wil ik, in tegenstelling met het zooeven gereleveerde, wijzen op een uiting van overdreven en misplaatste zinde lijkheid. Vele moeders achten het noodig om het dagelijksch bad ook te handhaven voor het kind boven het jaar. „In vele gevallen is dit verkeerd. Er zijn kinderen, die door te veel baden vermageren, aan slapeloosheid lijden, of door overver moeidheid prikkelbaar worden. Ook hier is het advies van den dokter zéér gewenscht. „Als gezegd, zullen wij op de tentoonstel ling veel aanschouwelijk onderwijs geven. Ik hoop er een model van een modern zieken huis voor zuigelingen te brengen, waar de kinderen als 't ware in een glazen box wor den verpleegd. Op de Gesolei in Dusseldorf heeft men ze kunnen zien. En verder hoop ik naar Weenen te kunnen gaan om er kennis te nemen van een nieuwe soort couveuse, waarbij het hoofd van het kind buiten de „broedmachine" blijft. Couveuse-kinderen zijn over het algemeen teere poppetjes warm gestoofd getrokken in een broeikas. Het wil mij voorkomen, dat de levenskansen van de couveuse-kinderen zullen stijgen door deze nieuwe vinding, die ik gaarne Amster dam zou willen toonen." Onmiddellijk op de groep der zuigelingen zal die van de kleuters volgen. Dat op de categorie kinderen tusschen één ik hedenavond nog uw huis verlaten hebben. Of u het nog lang behouden zult, dat blijft te bezien De heer Têterol is op het oogen- blik eigenaar van de helft van uw goed hij zal niet rusten, eer hij ook de andere helft bezit. Er wordt wel beweerd, dat hij gezworen heeft, hoe ééns het kasteel van uw vader voor hem zou zijn. Bedenk dat u met een sterke tegenpartij te doen heeft. U neemt mijn belangen te zeer ter har te, mijnheer Crépin. Stel u gerst, de heer Tê terol zal er zich wel in moeten schikken, dat ik verlang te sterven op het slot van mijn vaderen. Den avond van dienzelfden dag, vóór den eten, liep de heer Saligneux zijn goed eens rond. Langs de oevers van de Limourde zette hij zich in het gras, om, al genietend van het stroomende water, zijn gedachten nog eens te laten gaan over de politiek van Henri IV en de nuttige wenken die men ook dikwijls zelfs man min-gewenschte zijde ont vangen kan. Hier op deze plek vormde de rivier juist de grens tusschen het nieuw verrezen rijk en hetgeen hem nog overgebleven was van zijn vaderlijk erfgoed. Niet lang duurde het, of zijn blikken dwaal den van het riet langs den oever naar de weelderige velden en de in kavelingen ver deelde bosschen, die ten prooi gevallen wa ren aan een wijsgeer, terwijl hijzelf de we reld doortrok. En, terwijl hij aldus in beschouwingen ver diept zat, liet hij ook de dwaasheden van zijn jeugd eens de revue passeeren. Menige bekoorlijke herinnering was daar bij, zoodat een glimlach af en toe zijn gelaat verhelder de. Opeens bestierf de glimlach op zijn lippen en zes jaar de aandacht wordt gevestigd, acht dr. Van der Zande van groot belang Deze kinderen toch vallen op het oogenblik nog buiten elke overheidsbemoeiing. Zij zijn de zuigelingenzorg en dus de controle van het consultatie-bureau ontwassen en nog niet rijp voor den schoolarts. „Ik zelf," aldus de medicus, „sta sinds ja ren aan het hoofd van een gemeentelijk con sultatiebureau en vaak heb ik met leedwezen gezien, dat een zuigeling, dien ik op den leef tijd van één jaar gezond en stevig had afge leverd, na drie, vier jaar een bleek, zwak kindje was worden dat slecht at, dat leed onder de gevolgen van Engelsche ziekte. Ik acht het dringend noodig, dat ook voor deze kleuters consultatie-bureaux worden opge richt, omdat deze kinderen medische zorg allerminst kunnen missen." BINNENL. NIEUWS. LEVERING TEGEN ETALAGEPRIJS VERLANGD. Vaas voor f 2.60 inplaats van f 260 geprijsd. Dezer dagen heeft zich in een der groote zaken te 's-Gravenhage het geval voorge daan, dat zich voor een in de etalage staand artikel een kooper kwam melden, maar dat de winkelchef het verlangde niet wilde leve ren. Het betrof een groote bronzen vaas, waar van de verkoopprijs op f 260 bepaald was, maar waarbij abusievelijk een prijs van 2.60 was vermeld. De adspirant-kooper stond er op, de vaas voor dezen prijs te koopen en toen de firma dit weigerde, heeft hij zich tot een advocaat gewend, die de firma schrifte lijk sommeerde' het verlangde alsnog te le veren. Ook deze aanmaning had geen resul taat doch de firma voorzag zich eveneens van een advocaat, zoodat de rechter zal moe ten beslissen of hier inderdaad van het tot stand komen van een koopovereenkomst kan worden gesproken. ONDERSCHEIDING VOOR VICE-ADMIRAAL L. J. QUANT. Vice-admiraal L. J. Quant is bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. EE/ KIEVITSEI VOOR PRINSES JULIANA. Vrijdag is aan Prinses Juliana op het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage, aangeboden het eerste kievitsei, dat gevonden is door den BIJ AANKOOP VAN EEN EEN OVERHEMD NAAR KEUZE CADEAU BEZOEKT ONZE NIEU WE ZAAK. êeAie/fóntp en ■tvozden met spoed ud pevoerd. KONINGSTR.—SPOORSTRAAT. DEN HELDER. en de aangename visioenen, die hij zich voor oogen geroepen had, verdwenen eveneens. Want daar, zag hij vóór zich de onverzette- lijk-hooge, breede blinkend-witte muren van het nieuwe huis. In alle deelen had dit iets verschrikkelijk aanmatigends en in-het-oog- vallends over zich, of het zijn best deed, toch vooral zooveel mogelijk plaats te nemen en anderen uit den weg te schuiven, 't Was net, of dat huis van den heer Têterol een gezicht had, vond de baron, en een gezicht, dat hem de vingers deed jeuken Terwijl De Saligneux zich aldus aan zijn droeve overpeinzingen overgaf, streek hij on willekeurig met de vingers door den baard en toen hij zijn hand een oogenblik later wat meer ter hoogte van zijn oog bracht, zag hij er een langen, zilverachtigen draad in glin steren. Zoowaar, zijn eerste grijze haarOnmid dellijk rukte hij het uit en dit „natuurver schijnsel" was niet bepaald geschikt, hem opgewekter te stemmen. Hij nam zichzelven eens onderhanden, hield lange gesprekken met zijn geweten, die hem menige harde waarheid zei. Maar hij beloofde het plechtig beterschap, zou in het vervolg zijn hartstochten bestrijden, zijn lus ten zien te overwinnen. Vastbesloten was hij althans Saligneux niet meer te verlaten zich met recht „in zijn kasteel op te sluiten", er zuinig te leven van de opbrengst van zijn velden en in ieder geval zijn eigen rentmees ter te zijn terwijl hij zich er met ijver op toe zou leggen, om de rest van zijn vaderlijk erfdeel te bewaken zelf toe te zien op het bebouwen van zijn grond en op de afreke ning met zijn boeren. Zijn zuster, gravin De Juinis, was sinds korten tijd weduwe en woonde alleen, daar haar zoon meest altijd op zee voer. Ze had den baron haar verwijten niet gespaard over zijn verkwisting en zijn achteloosheid in za ken; ze kon het niet uitstaan, dat „drukke' heer E. Geitenbeek, jachtopzichter op het kasteel Duivenvoorde onder Voorschoten. DE VOORTVLUCHTIGE BETAALMEESTER. De Haagsche recherche heeft, in samenwer king met de Rotterdamsche, de auto opge spoord, die de voortvluchtige betaalmeester der veiling Zwartendijk te Monster, bij een garagehouder te 's-Gravenhage had gehuurd en niet had teruggebracht. De auto was bij een garagehouder te Rotterdam gestald. De Haagsche firma heeft de aanklacht van ver duistering ingetrokken. EEN ONVERWACHTE VISITE. De heer Nauta te Hoorn heeft Donderdag avond een nieuwen sigarenwinkel op de Gouw geopend Vrijdagmorgen kreeg hij een vreemde klant. Een auto reed plotseling bij hem binnen, dwars door de etalage, zoo dat alles vernield werd behalve de auto zelf. De gevel is ingedrukt.. De auto werd bestuurd door een heer, die de kunst van chauffeeren niet verstond en een slechte proef heeft afgelegd. Er kwamen geen persoonlukken voor. EEN 102-JARIGE. Een kras vrouwtje. Heden viert de oudste inwoonster van Gro ningen de wed. TjadensPostema, haar 102- den verjaardag. Zij is nog kras en heeft den i-eheele winter door haar dagelij ksche wande ling achter haar wagentje gedaan. Op de drukste punten steekt zij de straat over zon der eenige vrees, zij verzorgt alleen haar huishouding. Haar gezicht is nog uitstekend. Doofheid is haar eenige gebrek. DE PSEUDO-COMMIES. Die zelf geverbaliseerd wterd. Het gebeurde de afgeloopen week op het Friesche platteland dat een jongeman, die voor de Oost geteekend had en die in zijn spiksplinternieuwe uniform zich met eenig gezag bekleed gevoelde, een burger aanhield, die hem op de fiets tegenkwam. Hij comman deerde afstappen en vroeg naar het fiets- plaatje. De man stapte af en stelde zich met een voor alsveldwachter in burger. Deze nam nu op zijn beurt het woord vroeg den pseudo commies zijn naam en zette hem op de bon. Aldus diende de koloniaal met zijn optre den toch de belangen van 's lands Schatkist, al had hij het eenigszins anders bedoeld. DE EERSTE DRUIVEN. Aan de veiling te Westerlee werden Vrij dag de eerste druiven aangevoerd door den kweeker G. v. d. Lee. Besteed werd 0.80 per pond. Verleden jaar werden de eerste geveild op 20 April. TWEE BOERDERIJEN TE SPANGA VERBRAND. Veel vee in de vlammen omgekomen. Zaterdagnacht omstreeks halftwee werden de bewoners van de boerderij van Johannes IJ. Oosting aan den Lindedijk onder Spanga (bij Wolvega) wakker door een ongewoon lawaai. Tot hun schrik bemerkten zij, dat de geheele boerderij, gedekt met riet, in brand stond. Nauwelijks hadden zij den tijd uit het huis te komen. Aan redding van vee, 22 koei en, een stier, een paard, 5 kalveren en vijf varkens, viel niet te denken, Bijna de geheele veestapel grootendeels bestaande uit stam boekvee waaronder vier bekroonde dieren, moesten aan den vuurgloed worden prijs ge geven. Met moeite konden de vijf kalveren worden gered. Weldra bleek," dat ook het dak der aangren zende boerderij, bewoond door J. Donker, door de overwaaiende vonken vlam had ge vat. Het vuur vond in deze uit riet bestaan de dakbedekking gretig voedsel en in korten leven van vele mannen, en ze had er zelf dan ook erg genoeg voor gebloed het grootste deel van haar eigen fortuin had ze moeten gebruiken om er de schuldeischers van haar man mee te voldoen, want De Saligneux sche nen nu eenmaal bestemd, of om het geld er zelf door te brengen, of om door anderen geplukt te worden. De baron was nu niet zoozeer op haar ge zelschap gesteld, want ze had een norsch, on vriendelijk karakter. Maar haar bescheiden inkomsten zou ze immers ook op Saligneux kunnen meebren gen en tevens zou ze tot gouvernante kun nen dienen voor mademoiselle Claire, die nu eindelijk wel eens van de kloosterschool moest terugkomen. Haar tante zou haar dan verder opleiden tot alle deugden, die nood zakelijk zijn voor een meisje zonder geld. Hijzelf zou voortaan het brave, geregelde leven leiden van een landedelman. Hij zwoer bij zijn schuldeischers, bij de allerliefste voet jes en de goudbonde haren, die hem het hoofd op hol gebracht hadden bij zijn wijn gaard, zijn akker, zijn eikenbosch, maar vooral bij de hooge muren van het Witte Huis en de roode steenen van de stallen en schuren, die daarbij behoorden. Dat moet gezegd worden waarschijnlijk was er nog nooit een eed gedaan, waarbij zóóveel getuigen werden aangeroepen. Terwijl de heer De Saligneux dus zijn ge weten op de proef stelde, ging de heer Tête rol zijn geluk nog eens na. Het was zijn da gelij ksche gewoonte, om een onderzoekings tocht te maken door heel zijn bezit. Met zijn stok in de hand, het hoofd flink rechtop, nu eens naar rechts dan- weer naar links kij kend, wijdde hij overal zijn aandacht aan aan zijn greppels, zijn bemeste akkers, zijn karren en zijn ploegen. Hij overtuigde zich of zijn vruchtboomen wel goed droegen, of zijn wijnstokken behoorlijk geleid werden. Zijn pachters vroeg hij naar hun laatste tijd was ook dit heele gebouw een vlammen zee. Dank zij het kordate optreden van den knecht D. de Boer kon hier al het vee worden gered. Den geheelen avond was in eerstgenoem de boerderij geen vuur, zelfs geen brandende kachel geweest. Verzekering dekt de schade. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gezin van vier personen bedwelmd. Zaterdagmorgen kwam het 15-jarig knecht je van den wagenmaker te Purmerend aan de werkplaats van zijn patroon, doch vond deze gesloten. Hij dacht dat de wagenmaker nog sliep en ging een straatje om. De buren bemerkten eveneens dat de wagenmakerij gesloten bleef. Een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat het geheele huisgezin, be staande uit man, vrouw en twee kinderen, bewusteloos op bed lag. De slaapkamer van de ouders stond vol kolendamp, terwijl in de slaapkamer van de kinderen, die door een deur gescheiden was van het vertrek, waarin zich de kolendampverspreidende haard be vond, minder kolendamp was binnengedron gen. De kinderen, die vergiftigingsverschijn selen vertoonen, waren spoedig tot het be wustzijn teruggekeerd, de ouders waren eerst Zaterdagmiddag tegen vier uur weer bij ken nis. ONDER EEN MAAIMACHINE. Het slachtoffer overleden. Door het schichtig wprden van het paard is de 20-jarige landarbeider H. P. van Zetten uit Zegwaart van een maaimachine gevallen en onder dit werktuig terechtgekomen. In het Acad. Ziekenhuis te Leiden is hij aan de gevolgen overleden. BIJ HET BALSPEL VERDRONKN. Zeven-jarig jongetje het slachtoffer. Het 7-jarig zoontje Hendrik van den land bouwer H. Koekoek te Hollandscheveld is in een wijk bij het huis te water geraakt en ver dronken. Men vond den bal van het knaapje in het water drijven, zoodat men aanneemt, dat de jongen bij het spelen in het water is geraakt. TEGEN EEN VRACHTWAGEN GEREDEN. IJzeren pen in het hoofd gedrongen. Donderdagmiddag werd op den Bredaschen weg nabij Roosendaal de 59-jarige wielrijder F. Willemen uit het dorp Zegge achterop ge reden door de vrachtauto van de brouwerij der firma Buys te Etten. Deze passeerde zwenkte toen naar rechts van den weg en stopte een weinig verder. De wielrijder is hierop tegen de vrachtauto aangereden. Hij kwam met het hoofd terecht tegen een ij zeren pen aan den achterkant van den wa gen. Deze drong hem nabij een der oogen in de slaap. In levensgevaarlijken toestand werd de gewonde naar het R.K. ziekenhuis „Cha- ritas" te Roosendaal vervoerd, waar hij des nachts is overleden. De man laat een groot gezin achter. PROVINCIAAL NIEUWS. INBRAKEN TE OUD-KARSPEL. Vrijdagnacht is te Oud-Karspel in drie vel schillende huizen ingebroken. Overal werd de boel overhoop gehaald. De inbrekers zijn op de vlucht gejaagd door het blaffen van een hond. N.-HOLL. BOND VAN RUNDVEEFOKVER- NIGINGEN. De Prov. Bond van Rundveefokvereenigin- gen hield te Hoorn zijn 55e algemeene verga dering onder leiding van den heer Jn. Blaau- boer van Schagen, die in zijn openingswoord kalf, of hij deed hun een middel aan de hand tegen brand in het koren en andere ziekten in het gewas op spottenden toon deelde hij vermaningen uit aan de boeren ,die een on bebouwd stuk land aan het ontginnen wa- ren.Van tijd tot tijd neuriede hij eens een liedje wat hij altijd deed als hij erg in zijn schik was. Alles om hem heen was immers van hem Zelfs de zon, wie hij het alleen maar kwalijk nam, dat ze des avonds al zoo vroeg onderging. Of wel hij bukte even om een groote kluit aarde op te rapen, die hij vervolgens geheel murw kneedde, er steeds met het oog en neus van genietend, ja, het had zelfs weinig gescheeld, of zijn smaak had hij ook eens mee laten oordeelen Die aarde toch was zijn geliefde, die hij aanbad, maar die hem wel degelijk zou gehoorzamen. Er is in deze wereld echter geen volmaakt geluk. De heer Têterol had zijn wandelingen uitgestrekt tot aan de oevers van de Limour de, waar hij den loop van volgde, tot hij op eens in zijn voortgang gestuit werd door een traliewerk, dat diende ter afsluiting van een zandgroeve. Dat traliewerk hinderde hem al verbazend, maar die zandgroeve, die niet van hem was, kon hij heelemaal niet uit staan Al bezat hij nu ook een groot goed den linkeroever van de beek, hij kon toch de gedachte niet verdragen, dat de heer De Saligneux op den rechteroever nog grond over had. Die zandgroeve liep door in een van zijn velden en hij achtte ze daar een grove ont siering. Maar te eeniger tijd zou ze hem wel in handen vallen want het kwam hem voor, dat de heer De Saligneux geen recht had op die groeve dat die tot zijn gebied behoorde, dat kon niet anders. Hij liep het hek om met een norsch ge zicht, terwijl hij vrij luidruchtig zijn stok te gen de tralies aansloeg en zachtjes in zich zeiven bromde, net als een hond die knort. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1