TWEEDE BLA VRIJDAG 3 APRIL 1931 NO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR JP WIERINGEN EN OMSTREKEN ftlERINGER COURANT* v Anna rtuwNA. Loop der Bevolking Ingekomen personerG. van Oenen, Emmen, P. Nelius, Ei; Mej. T. van Kooien, Den Helder; kibbers en ge zin, Vlagtwedde; J. donghe en ge zin van Uithoorn; S.jsen en gezin, Bovenkarspel; H. Siega, Smallin- gerland; S. T. van D Amsterdam G. Nannis en gezin, Grp; A. F. van de Veire, Zijpe; R. Oanns' Wierin- gen; G. C. C. van Heergen, Roosen daal en Nipsen; J. Bwers, Emmen. Vertrokken: Mej. VI. Stalenhoef, Lim,men; Mej. G. K< Oegstgeest Wed. N. Stéen-W'eeU Alkmaar; J. List en gezin, Den Her; C. Kuiper, BarsingerhornJ. Kon en gezin Zij pe; Mej. M. Zon, Dendder. BURGERLIJ STAND Geboren: Maria Jaiina. d.v. Jac. Hengsdijk en M. Krjr; Geertruida. Cornelia. d.v. J. Ivonien C. Sneekes Ondertrouwd: .1. Oan I.Tzendoorn en N. Koning; A. Ra1 en C. van der Ham. Getrouwd: K. Konirn T. de Smit Roodvonk. In het jn van S. Lips Lagendijk, is roodvo geconstateerd. Politie: Verloren hamer. In lichtingen ingew. teicretarie. AUTOBOTSING op hoek bij Veer- burg. Op de gevaarli hoek bij Hotel Yeerburg te Kleine fe heeft Vrijdag morgen een autobotf plaats gehad. De vischauto van ?n heer Smit kwam van de richtiOudesluis; de vrachtauto van den sr v. Eekeren van de richting stai Anna-Paulow na. De chauffeurs oben blijkbaar hun wederzijds gcga signalen niet gehoord. Zien kondee elkander na tuurlijk niet en op cgegeven oogen- blik botsten ze bij dhoek tegen el kaar. De materiale sde is heel groot doch persoonlijke gelukken kwa men gelukkig niet v. GEMEENTE VRINGEN. Het Don - Kozakkoor op 1 April te Hippolytushoef. amjner, dat het Woensdagmorgen ir zoo vinnig koud was; immers moeders met kinderen en ook .innen, stonden daar op het marktp reeds vroegtij dig in de gure windwachten op de groote dingen, die km zouden op den eersten April En met die koude den we met on ze April-grap geen roing gehouden We hadden gedachtn-lijke lentezon,, lachende tronies, jumde Kozakken- stemmen Ja, dan Ut voor de Ko zakken liefhebbers eochtend van ont spanning geweest. N* nu, nu waren de gezichten pimpelrs van de kou, en zelfs de dikke Epan, die heus goed in zijn vet zit, nd daar trappe lende te ijsberen, lurond, bij gebrek aan het Kozakkenkcdat nog maar steeds op zich liet viten, naar het; gegier van een paarckens, die op de waag werden gewogo.m dan naar de slachtplaats te worcvervoerd. O, iro nie van het noodlotde vrouwen en kindertjes werden eang van. Toen kwam er een auto eaaruit een man met een kiektoestel n zucht van ver lichting steeg uit dachtenden! op Dus toch De fotcaf plaatste zijn driepoot en de vroiies waagden het nader bij te treden «chuchter te vra gen: „Komme de likken 'al, me keer?". Ja zeker, as 't antwoord! En meteen richtte fc'n toestel op de wachtenden. „O, gie, nou komen wc nog in de krant!det toestel tikte, 'ca- lUrograaf nam zijn driepoot, haastte zich naar de wagen en hij hoorde nog de uitroep „Nou gaat hij weg Het werd onrustig, 't Was reeds lang over elf, en men zag hier en daar men- schen om 'n hoekje kijken en dan weer wegloopen. Daar kwam een slager en Egelman klampte hem aan. „Zeg, weet jij ook wat van die Kozakken Een wijle keek de slager de vrager en bet groepje aan, toen proestte hij het in een lachbui uit het is 1 April Het publiek af, meesmuilend, moppe rend, schuchter kijkend, recht voor zich uit; ze wilden de lachende tronies van anderen nipt zien, die stonden te grinneken, omdat de Don-Kozakken niet waren verschenen. Geopend. J.l. Woensdagmorgen 8 uur is in het Cantinegebouw nabij Sluis I in de Wie- ringermeerpolder, naast het bestaande post station, het eerste telephoon- en telegraaf station geopend. Goed afgeloopen. Vermoedelijk dooor te hard rijden geraakte bij 't nemen van een bocht op den Akkerweg nabij Oud-Gest de vrachtauto van den heer H. van den weg, in de greppel en in de wal. De inzittende chauffeur, de heer J. H. en de zinkwerker L. G. bekwamen wonder boven wonder geeri verwondingen, doch de auto was deerlijk gehavend. Met vereende krachten werd het vihekel uit zijn benarde positie verlost en met het voorgedeelte op de vrachtauto van de frm. Kaan en Verfaille geladen, welke ze ter verdere reparatie naar een reparateur vervoerde. De Vara-bouwcursus gaat heden Za terdag niet. door. Het eerste Kievitsei. Het eerste kie vitsei te Wieringen werd gevonden door den jongeheer Cor Rump en den burgemeester aangeboden. DE WIERINGERMEERPOLDER. Overleg tusschen directie en arbeiders. Teneiinde de onderhandelingen bij de bemiddeling van de staking in den Wieringermeerpolder niet te be moeilijken. besloten de arbeiders Vrij dag 27 Maart j.l. om onder protest aan het werk te gaan op korten termijn. Mocht dan Woensdagavond 2 April geen bevredigende toezegging gedaan worden door de directie der Wierin- germeer, dan zou opnieuw een verga dering worden belegd om zoo mogelijk een algemeene staking te proclamee- ren. Naar aanleiding van het feit, dat de eischcn door de directie werden af gewezen, werd Donderdag dan de be wuste vergadering gehouden in Con- cordia, doch gezien de slechte voorbe reiding kon deze geen voortgang heb ben. Besloten werd daarom de verga dering een week uit te stellen. De loop van het overleg is intus- schen als volgt geweest: Het overleg, hetwelk geregeld onge veer maandelijks tusschen de landar beidersbonden en de directie van den Wieringermeerpolder plaats heeft, is Dinsdagmorgen te Alkmaar voortge zet. De op 7 Maart j.l. vastgestelde re- regeling, dat voor de arbeiders in de kampen en uit de randgemeenten de 10-urige arbeidsdag en voor de arbei ders uit de verder afgelegen gemeen ten de 9-urige arbeidsdag zou gelden, bleek voor de arbeiders uit de gemeen te Anna-Paulowna op moeilijkheden te stuiten. Hoewel deze gemeente tot de randgemeenten behoort, bleek dat de arbeiders voor het overgroote deel op grooten afstand van den polder wo nen. In verband hiermede zal ook voor de arbeiders uit deze gemeente de 9- urige arbeidsdag worden ingevoerd. Voor de overige arbeiders blijft de Wii ingerimeerdirectie van meening, dat de 10-urige arbeidsdag kan worden kndhaafd. Het vorige jaar is door j Irbeiders daartegen géén bezwaar aakt, terwijl bov^Kdien in het ont- lingsbedrijf de 10-urige arbeidsdag i peen gebruikelijk is. Daarbij komt jfoij veel aannemers van Zuiderzee- en, zelfs de bouw- en transport- j 'ders, waarvoor de wet de wette- 8-urendag geldt, vrij algemeen de ^Kgc arbeidsdag is toegestaan. Doch ^He arbeiders uit de barakken met Hid van den loonnorm van 40 cent. F B-magen werkdag boven den 10-uri Bprefereeren, dan zal de directie een lijk-verzoek in ernstige overwe- nemen. behulp van de landarbeiders-orga tics zal hierover onder de arbeiders onquette worden ingesteld, b verzoek der organisaties zal het u der kampbewoners iets worden ijzigd. Opnieuw werd aangedron- op spoediger uit keering van het engeld. De directie zegde alle mede rking toe, maar kan zelf aan deze estie weinig veranderen, esproken werd door welke .maatre en kan worden voorkomen, dat phy k-ongeschikten en arbeiders, die ontginningswerk niet verstaan, in n polder worden tewerk gesteld. Naar aanleiding van de wilde sta king van enkele honderden meest on- organiseerde arbeiders te Wieringen in de voorafgaande week stelde men zich unaniem op het standpunt, dat het. werk in den Wieringermeerpolder, be- greppelen en draineeren, ontginnings werk is en dus tot de taak der landar beiders behoort. Des middags werd een tocht gemaakt naar Kolhorn ter bespreking van enke le tariefskwesties Succes Nieuws: le Paaschdag geen wedstrijden. '2e Paaschdag gaat Succes II naar HRC IV Den Helder voor het kampi oenschap 2e klasse. Succes IV krijgt Helder VI op bezoek. HET BEHOUD DER PROVINCIALE PREMIEKEURING te WIERINGEN. Naar aanleiding van de circulaire van de Prov. Regelings Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord Hol land, welke wij in hét vorig nummer van 27 Maart j.l., voorzien van een on derschrift plaatsten en waarin werd medegedeeld dat de premiekeuring in den vervolge niet meer te Wieringen zal plaats hebben, doch te Wieiïnger- waard, heeft ontstemming gebracht in de Paardenhouderswereld In een vergadering, uitgeschreven door de Afd. Wieringen van de Holl. van Landbouw kwamen Donderdaga vond verschillende belanghebbenden in Hotel Lont bijeen. Ook het bestuur van de Landelijke rijvereeniging was aanwezig. De secretaris van de Afd. H. M. v. Landbouw deelde mede, dat de voorz., burgemeester Kolff, tot zijn spijt ver hinderd was de vergadering bij te wo nen; spr. zou zich dan maar met de leiding der vergadering belasten. WÜj hebben allen kennis kunnen ne men, aldus de heer Bosker, van de circulaire van dc Prov. Commissie, doch wij zijn juist van meening, dat mede, in verband met het bestaan van de Landelijke Rijvereeniging te Wie- ringen, dat de keuringen hier nu juist behouden moeten worden. Zoo langzamerhand begint nu de paardenfokkerij en dressuur weer op te leven en het zou niet aanmoedigend zijn, als men nu naar Wieringerwaard zou moeten om te keuren. Voor de paarden fokkers zitten er groote be zwaren aan vast, terwijl de Commis sie meer dan ooit juist nu gemakke lijk naar Wieringen kan komen. Spr. zou daarom, indien het bestuur der Rijvereeniging hiertoe kan beslui ten, een schrijven willen richten, na mens Afd. Wieringen Holl. Mij van Landbouw, mede ondertcekcnd door de L. Rijvereeniging, aan de Prov. Re gelings Commissie, waarin wordt ge protesteerd tegen het besluit om geen premiekeuringen meer te Weeringen te houden, en zoo noodig bij het depar tement aan te dringen, dit besluit on gedaan te maken. De geheele vergadering was het hier mede eens; zoodat een schrijven zal worden gezonden aan de Prov. Rege lings Commissie. BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN BRUTALE INBREKER. Onder de oogen van de verschrikte huisvrouw. Woensdagnacht heeft een brutale inbreker zich toegang verschaft tot een woning aan den Berg en Dalschen weg te Nijmegen. De man had zich tot de woning toegang ver schaft door verbreking van twee ruiten. Na dat hij verschillende vertrekken doorzocht had, begaf hij zich naar het slaapvertrek van de bewoners, waar de vrouw des huizes den indringer zag binnenkomen. Zij was daardoor zoo zeer ontsteld, dat zij haar echt genoot niet durfde wekken. De man door zocht het vertrek en vond een portefeuille, waaruit hij een bedrag van ongeveer 100 wegnam. Door het geritsel was inmiddels ook de heer des huizes ontwaakt, die onmiddel lijk opsprong ten einde den inbreker te pak ken. Deze sloeg op de vlucht en wist te ont komen. Het onderzoek door de politie inge steld heeft tot nu toe geen resultaat verd. VERSMADE PAASCHEIEREN. De traditie in Twenthe brengt mede, dat de jeugd in de week voor Paschen den klas se-onderwijzer elk een paar paascheieren aanbiedt. Deze traditie, die zich op de dorpen nog steeds handhaaft, raakt in de steden uit de mode, al blijven dan ook nog enkele kin deren der boerenbevolking haar getrouw. Nu gebeurde het Woensdagmorgen te Al melo, dat een klein ventje parmantig op „meester" toestapte, gewapend met een zak je met eieren. Meester echter is nog jong, pas uit „Holland" geïmporteerd en niet op de hoogte met de Twentsche gebruiken en tra dities. „Komplement van moeder," zegt het ven tje" „en hier zijn een paar paascheieren." Meester pakt het zakje aan, roept dan „Jawel, 1 April" en in de meening dat er stee nen of iets dergelijks inzitten, gooit hij het zakje met een smak op den grond. De ontsteltenis van het ventje is groot, maar nog grooter de spijt van „meester", hij bemerkt wat hij in zijn on wetenheid heeft gedaan. (Historisch.) UITVOERING DER TARWEWET. Nadere bijzonderheden. Contri butiebetaling naar gelang van geleverde en goedgekeurde tarwe. Het Hdbl. meldt Aan het door het departement van Binn. Zaken en Landbouw opgemaakte ontwerp der statuten voor de Gewestelijke Tarweor- ganisaties ontleenen wij, dat deze blijkens artikel 1 worden opgericht voor den tijd van tien jaar. Wanneer het maal-menggebod dus over drie jaren verlengd mocht worden, be hoeven deze organisaties niet meer opnieuw te worden opgericht. Leden kunnen zijn de landbouworganisa ties en leden aangeslotenen der tarweverbou wende boeren. De geldmiddelen der gewestelijke tarweor- ganisaties bestaan blijkens artikel 9 uit bij dragen van de leden-aangeslotenen, dat zijn de boeren en wel evenredig aan de hoeveel heid tarwe, welke onder controle der tarwe- organisatie voor ieder van hen is afgeleverd. Andere geldmiddelen zijn de boeten, welke door het bestuur aan de boeren worden op gelegd. Ter voorkoming van misverstand zij er dus op gewezen, dat de contributie van de gewo ne landbouw-organisaties er geheel buiten staat voor de tarwe-organisatie moet men dus extra betalen en wel naar gelang van de hoeveelheid der geteelde en voor broodgraan goedgekeurde tarwe. Verder stippen wij uit de ontwerp-statuten nog aan dat geschillen tusschen bestuur en boeren-aangeslotenen, b.v. over boete of over opheffing van het lidmaatschap bij wijze van straf, beslist kunnen worden door een Raad van Beroep, bestaande uit drie personen, benoemd door de leden. Van diens uitspraak bestaat geen beroep. Het Vereenigingsjaar loopt van 1 Septem ber tot 31 Augustus, behalve het eerste jaar. Voorts is het de bedoeling, om van elke ge meente, waar meer dan 20 tarweverbouwers, een z.g. tarwe-kring te maken, die een eigen commissie krijgt, zooals we dat onlangs al uitvoerig hebben geschetst. VETGEHALTE VAN KAAS. Verlaging gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van Binn. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat de Utrecht sche en Zuid-Hollandsche kaasproducenten zeer klagen over het door de regeering be paalde hooge vetgehalte in de volvette Goud- sche boerenkaas, die voor uitvoer bestemd is, en dat de groot-exporteurs van die kaas klagen over het veelvuldig voorkomen van „knijperig-, bitter-, grootgaterig- en blind heid" wat een gevolg is van de nieuwe me thode van bereiding, welke noodzakelijk ge volgd moet worden om dat hooge vetgehalte te bereiken Is de minister bereid, deze klachten te on derzoeken en zoo spoedig mogelijk aan de al gemeene wenschen van die boeren en de kaasexporteurs tegemoet te komen door het voorgeschreven vetgehalte van die kaas te verlagen BIETENPRIJS HAARLEMMERMEER. Door de Centrale Suiker Mij. worden op het oogenblik bietencontracten geoffreerd in den Haarlemmermeerpolder van 12.08 bij een gemiddelden Hamburgschen prijs van 10 en van 12.88 bij een gem. Hamb. notee ring van 12.88, alles per 1000 kg. netto en 17 gehalte. Bij elk procent meer of minder wordt 1 toegegeven of gekort. De bieten moeten echter geleverd worden aan groot vaarwater. WANHOOPSDAAD VAN EEN WERKELOOZE. Een man overleden, de vrouw en zeven kinderen aan den dood ont snapt. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een 42-jarige werklooze tuindersknecht, wonende in de Duiventorenstraat te Naald wijk, door gasverstikking om het leven geko men, meldt de „Tel." Zijn echtgenoote en ze ven kinderen zijn door het gas bedwelmd en in bewusteloozen toestand aangetroffen. De man was vroeger tuinder, doch heeft door omstandigheden zijn tuin moeten ver- koopen. Nadien was hij eenigen tijd werk loos, heeft vervolgens als knecht gewerkt en daarna opnieuw een tuin gekocht. Doch ook toen liep het hem tegen en moest hij het be drijf van de hand doen. Deze omstandighe den werkten ongunstig op het toch al reeds geschokte zenuwgestel van den man. Nadat Woensdagavond zijn vrouw en kin deren ter ruste waren gegaan, heeft de man de plug van de gasleiding opengedraaid. Don derdagmorgen werd de vrouw wakker door het gillen van één harer kinderen. Zij be merkte een sterke gaslucht. De te hulp gesnel de buren waarschuwden een dokter, alsmede een broer van den man. De vrouw was intusschen in har woning te ruggekeerd en eveneens bewusteloos gewor den.. Door het inslaan van een ruit heeft men zich toegang tot de woning verschaft. In den voorkamer vond men den man op den vloer liggen, terwijl ook in de slaapkamers op de eerste verdieping de vrouw en haar kinderen in bewusteloozen toestand w'erden aangetroffen. De geneesheer kon bij den man slechts den dood constateeren, doch slaagde erin de overige gezinsleden tot be wustzijn te brengen. ZEVENDUIZEND EITJES TE VROEG GETIKT De chauffeur F. Langerak uit Numansdorp verspeelde het hek van zijn vrachtauto. On geveer 7000 eieren gingen verloren. DE BLOEMENCULTUUR IN HET WESTLAND De Centrale Westlandsche Snij bloemenvei ling bereikte de afgeloopen week een omzet van vier ton. In 1930 werd dit bedrag eerst in November behaald. Deze cijfers toonen duidelijk aan welk een zeer belangrijke uit breiding de bloemencultuur in het Westland in korten tijd heeft gekregen. VAN HOOIZOLDER GEVALLEN. Te Rijnzaterwoude is het 7-jarig zoontje van de wed. Jansze van een hooizolder geval len en met het hoofd op den steenen vloer neergekomen. Zwaar gewond en in zorgwek- kenden toestand is het kind naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden gebracht. IN TOBBE WATER VERDRONKEN. Donderdagmiddag werd aan de Boschstraat te Breda een 65-jarige man die aan toevallen leed dood naast een tobbe met water gevon den. Vermoed wordt, dat hij met het hoofd in het water is geraakt en gestikt. De politie heeft het lijk naar het gemeen te-ziekenhuis vervoerd. ZIJN BROERTJE DEN VINGER AFGEHAKT. Het 5-jarig zoontje van den heer T. te Drunen hakte bij het spelen zijn 3-jarig broertje een vinger af. De arme kleine moest naar het Gasthuis worden overgebracht. BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN WINSTGEVEND ZAAKJE. Er gebeuren in Sowjet-Rusland dingen, die men eenvoudig niet zou gelooven, in dien ze niet door de Bolsjewiki zelf bekend gemaakt werden. Zoo vertelt nu het Moskousche dagblad „Bezbozjnik", het orgaan van den Bond der Goddeloozen, dat in een der afdeelingen van het Volkscommissariaat van Onderwijs de door de communisten in de kerken geconfis- keerde ikonen bewaard worden, waaronder er enkele zijn, die door de geloovigen zeer vereerd worden. Enkele geloovige gemeenten, welke er prijs op stelden, tijdens een zeer plechtige gods dienstoefening zekere ikonen in hun kerk te hebben, wendden zich tot het Volkscommis sariaat van Onderwijs met het verzoek, hun de geconfiskeerde ikonen tijdelijk af te staan, en nu en dan werd aan dit verzoek gedaan, echter op voorwaarde, dat de geloovigen een zeker bedrag hiervoor betaalden. Zoo verzochten bijv. de geloovigen der stad Novgorod de in hun gemeenten zeer vereer de ikoon „Znamenia" gedurende 8 dagen in hun kerk te mogen hebben aan dit verzoek werd voldaan, echter tegen betaling van een aanzienlijk bedrag. De „Bezbozjnik" ergert zich niet over het feit, dat het Volkscommissariaat van Onder wijs het exploiteeren der godsdienstige o- vertuiging der bevolking als een voordeelig zaakje beschouwt, maar wel over de omstan digheid, dat de geconfiskeerde ikonen inder tijd niet vernietigd werden. Het is het dagblad onverschillig, dat de ikonen niet alleen van religieuze beteekenis zijn, maar ook tot de voortbrengselen van hoogstaande, oude kunst behooren. Neen, alles moet vernietigd worden, en vooral die dingen", welke cultureelen rijkdom vertegenwoordigen. En nu gaan de dictators de ikonen ook nog verhuren die zij eerst hebben „afgenomen" CTtïr, HEERENDIENSTEN. Het gematigd socialistisch blad de „Dni," dat door Kerenski te Parijs wordt uitgegeven, meldt een en ander over den gedwongen ar beid in Rusland. Slavenarbeid wordt niet al leen door gevangenen en verbannenen ver richt, maar is regel voor alle arbeiders. De „Prawda" bevatte onlangs nieuwe decre ten voor den arbeid. De basis ervan is, dat alle arbeid, gepresteerd door Sowjet onderda nen, behoort aan den Staat, en op bevel van gouvernement moet iedere burger van de Sowjet Unie zich naar een aangegeven plaats begeven om te werken. Weigering is een staatsmisdrijf en wordt gestraft door de wet, tenzij men kan aantoonen door ziekte niet te kunnen voldoen aan de bevelen. Russische onderdanen worden verscheept en vervoerd als slaven en overal heen gezonden. Weige ring heeft oogenblikkelijk ten gevolge, dat de voedselkaarten worden ingehouden, het geen gelijk staat met den hongerdood ster ven GOEDE VRIJDAG IN SPANJE. In Spanje bestaat een zeer oud gebruik op Goeden Vrijdag. Ieder jaar verleent de koning op dien dag gratie aan drie terdoodveroor-

Wieringer courant | 1931 | | pagina 5