TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 APRIL 1931 NO. 32 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR JBP* WIERINGEN EN OMSTREKEN ZONDER VERHOOGING ADVERTENTIES WIERINGER COURANTm ANNA PAULOWNA. Uitslag verkiezing Anna Paulowna: Totaal geldige stemmen 2337. Chr. Hist. 146; Christ. Dem. 2; Plattel. Bond 2; Middenst. Blok 10; Vrijheidsbond 41; R. Kath. 534; St. Ger. Partij 4; S.D. A.P. 862; Rev. Soc. Partij 3; Herv. Ger. Partij 2; Anti Rev. Partij 148; R.K. Volkspartij 6; Vrijz. Dem. 568; Cojm.mu nisten 9. Loop der Bevolking: Ingekomen: Mej. A. Helfrich van Idaarderadeel; J. Erkelens, Lonneker; C. Vroegop en gez St. Annaland; G. Kaper, Wieringer- waard; C. Heijboer, St. Annaland; C. Klomp en echtg. Wieringerwaard; P. L. Oosthof en gez. Haarlemmermeer M. Dwarswaard en gez. Lisse; L. J. Vlught, Lisse; B. Spiier en gez,. Scha- gen; G. W. J. Tuyn en gez., \Vjijk aan Zee; Mej. D. van Bruggen, Lisse; T. Huisman, Zoeterwoude; A. YVaerman en gez., Stekene Belgi,; W. Dunke, Eg genstein Duitse hl.; St. van der Ooster kamp, Rhenen; J. Kabel, Zijpe; Mej. B. Nobbe, Wieringen; H. M. van Nie- kerk Voorhout; S. Bouma, Wymbritse radeel; J. Kalter en gez., Giethoorn; G. Quist St. Philipsland. Vertrokken: Th. Schoffelmeer naar Amsterdam; Mej. K. Hogewoning Den Helder; Mej. Tr. de Sjnidt, Koedijk; J. J. Koster, Aengwirden; A. Ui ter wijk, Zweeloo; J. Sas, Zeist; V. Otjes en gez. Beemster; Mej. C. Neefjes, Wed. L. Ties sen, Bussum. BURGERLIJKEN STAND ANNA PAULOWNA. Geboren: Jan z.v. P. Blaauboer en G. Jonge jan; Maria Theresia d.v. A. C. Steenvoorden en M. Th. de Groot. Ondertrouwd: A. Raven en N. Blaau boer; R. Rezelman en C. P. Muntjewerf Getrouwd: J. Grin en H. E. IIooimeij* er. Overleden A. C. Vlaming, weduwe van H. den Engelsen, oud 55 jaar; M. Mors, 80 j., weduwe van P. Dekker. Roodvonk. In 't gezin van H. Cornelis sen, Nieuwe weg. Bouwvergunning: M. v.d. Hoeven, Molen vaart, woonhuis met schuur; A. Keppel, Molenvaart verbouwing; J. Kouseband, Balgweg, Schuur; C. Wij- denes Spaans, Molenvaart, Volière. activiteit bewaren. Een Postduif. Bij den heer Joh. Krijger, M.U.Z.-park Oosterland, is aan komen vliegen een donkerblauwe post duif C. 18.328 30cgepierkt. Politie: Verloren een wiegedekentje; Gevonden: een autoslinger. Inl. bij Gem. Bode. Brief van Teun aan Harm. Tot ziens .waarde vriend V TEUN. PROVINCIAAL NIEUWS. GEMEENTE WIERINGEN. Gedenkpenning Droogmaking van de Zuiderzee. Door de vereeniging voor Penningkunst is een 2e penning uitge geven betrekking hebbende op de droog making van de Zuiderzee. De penning welke is ontworpen en ge modelleerd door Gijs Jacob van den Hof, heeft een afmeting van 60 m.M., is in brons geslagen door de Kon. fabrie ken Begeer te Voorschoten. De voorzijde van den penning ver toont een vrouwenfiguur, die oprijst uit 't water, als zinnebeeld van de geboorte van vruchtbaar bouwland uit de wate- len der Zuiderzee. Opschrift van zee tot land. Op de keerzijde: de kaart van de ont worpen Zuiderzeepolders met omringen de provincies. Uitslag stemming Prov. Staten Wie- ringen: Totaal geld. stemmen 224J2; Christ. Hist. 55; Chr. Dem. Unie 5; N. Plattel. Bond 13; Middenstanders 18; Vrijheidsbond 41; R. Kath. 167; Ger. St. Partij 8; S.D.A.P. 664; Rev. Soc. 8; Herv. Ger. Partij 25; Anti Rev. Par tij 108; R.K. Volkspartij 4; Vrijz. Demo craten 1092; Communisten 25. De Vrijz. Dem. Cand. Bosker ver wierf te Wieringen 929 st. op zich. Een Dankbetuiging. Na de gehou den Statenverkiezing wenscht het be stuur der Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging Wieringen den kiezers te danken voor hunne aan den dag ge- legden activiteit. Wiare die bij de zus- ter-afdeelingen in de zelfde mate aan den dag gelegd het overschot van kring Helder had niet naar kring Zaan dam of Hoorn gegaan, doch Den Hel der had het overschot van Zaandam of Hoorn gekregen. En zoo goed als nu in Zaandam of Hoorn No. 3 gekozen is geworden had zulks hier met voorkeurstemmen kun nen plaats hebben. Het bestuur der af deeling Wieringen zal zich dan ook niet neerleggen bij het federatie-beleid in dezen. Doch de activiteit onzer kiezers heeft haar nut gehad, dat zijn uitwerking niet zal missen. Wieringen heeft de aandacht niet weinig op zich gevestigd en een plaats veroverd van welken 't niet zoo gemakkelijk meer voorbij zal worden geloopen; de candidaat, hoe wel nu niet gekozen, zal meerdere in vloed kunnen uitoefenen voor Wie s ringen, ook buiten de Staten. Versaagt daarom niet en blijft Uwe Anna Paulowna, datum postmerk. Beste Harm. Als je tegenwoordig het nieuwste nieuws wilt hooren, dan moet je een rit je meemaken in de autobus. De politiek, de stemnierij, provinciaal en gemeente- nieuws, alles wordt op de bank in de bus behandeld. En een koddig gesprek op 'n bankje in de bus, juist achter me, wil ik je even weergeven Ze zaten dan samen op 'n bankje in de bus van Naastepad, of ze elkaar al jaren kenden en toch had pas 'n mi nuut geleden hun oude levens zich voor de eerste maal gekruist. Want toen zij, klein en spichtig, het flapperende hoedje losjes op het vrien delijke gezichtje, zich neerzette, waar hij al zat en zijn pijp rookte, was zij bijna op zijn schoot gaan zitten en toen had hij gezegd: -- Pas op, juffrouw, d'r is nog plaas hiernaast. Nim me niet kwalijk; ik kijk slecht zei ze toen. En toen ze zat, was ze dankbaar -- Prettig om effe uit te blaze Kommie van ver vroeg hij. Van de Kerkweg, Oostpolder zoo ge zeid, maar 't zit hier bestig Hij pufte een paar magere vlokje9 rook uit zijn pijp en naar de sausjes- doppen onder de bank kijkend -- er hadden al menschen vóór hen gezeten uit Wielingen enWieringers eten graag en altijd sausjes als ze op 'n bank zit ten, waar dan ook - sprak hij met een hoog oploopend stemmetje 't Ziet er in de wereld slecht uit, juffrouw. De hoel gaat faljiet. Zij zette haar kopje dankbaar in zijn richting en antwoordde Seg uwe dat wel: Overal ontevreje-heid; overal we- te se 't beter. Net soo. 't Is een schande zooas ze die schuttings met buljette volplakke; t most verboje worre. Netuurlijk. Ik stem niet op mensche die d'r naam daarvoor gebruike late. U Ik ook niet. Ik vast ook niet. Ex pres niet Daar hei je, ging hij voort, daar hei je nou Spanje Ik hou niet van Spanje. We hebbe tachtig jaar mit Spanje gevochte Zóó lang Wat seg u me nou Tachtig jare en wij hebbe gewonne. Spanje lag op s'n knieë. Nou, dan mot je edelmoedig sijn en segge de spons d'r over Seker, seker. En dan gaat 't me an me hart dat se soo'n koning wegsture En dat ie gegaan is z'n stem werd nu beslister, haast agressief as ik koning was ge- wees' was ik niet gegaan. Sou u gegaan sijn as u koning van Spanje was ge weest -- Ik óók niet, verzekerde de juffrouw Netuurlijk niet. Ik had nooit af stand van mijn troon gedaan. Net as Van Speyk dan liever de lucht in. Ste vig trapte hij 'n sausjesdop kapot. Instemmend knikte zij en er was een sfeer van kloeke eensgezindheid op de bank in de autobus. Zij. dacht een poosje ferm na. Toen vroeg ze En wie motter nou in sijn plaas Koning worre -- Tja, peinsde hij, tja. Daar liadde ze eer an motte denke in Spanje 't Komt er nou maar op an dasse een man vinde, die 't algemeen vertrouwe heb En souwe se die hebbe -- Ik heb er m'n gedachte al is over late gaan, antwoordde hij en ik geloof wel asse mijn om raad vroege, dat ik segge sou, ik weet er wel een. Hij is wel oud al, maar oud sijn is geen bezwaar. Natuurlijk niet. Oud sijn is wijs sijn. O soo. En ik zou segge doe as de Duisers, die Hindenburg hebbe gekose, die al tachentig was. Jullie hebbe in Spanje toch ook een jnan, die in de werreld ,be kend en geëerd is. Kies hem. -- Hoe hiet die meneer -- Nou, die kan u toch ook wel. Sinter klaas toch. Da's ommers ook 'n Span jool. Verheugd instemmend knikte zij. Wa rempel, dat ze daar niet aan gedacht had. Natuurlijk. Dat was de uitkomst. Sinniklaas de eerste president van de republiek van Spanje. Juist hadden we Den Helder bereikt en dankbaar knikte '-t vrouwtje naar de uitstappende man, die haar zooveel wijsheid had verkondigd. De PROV. STATENVERKIEZINGEN in andere provinciën. Overijsel Twee zetels winst voor de S.D.A.P. één zetel winst voor R.K. en Communisten; Vrijheidsbond, Vrijz. Dem. Anti Rev. en Plattelanders ver liezen een zetel. Drente: Een zetel winst voor Vrij heidsbond, A.R. en S.D.A.P. Plattelan ders verliezen twee zetels en R.K. een Zeeland: Een zetel winst voor SDAP en Staatk. Ger. Partij; een zetel voor de partij-Van Dalsum; Vr. D. verliest twee zetels; de Vrijheidsbond één. Friesland: S.D.A.P., Vrijz. Dem. en A.R. winnen ieder een zetel. Vrijheids bond verliest een zetel en Plattelan- dersbond twee. Gelderland: R.K. SDAP. en Commoi- nisten winnen elk een zetel; V. D., Dem Partij en Plattelandersbond verliezen elk een zetel. Zuid Holland. Vrijheidsbond en Rev. Soc. Partij winnen een zetel. Plattelan derspartij en Herv. Geref. Staatsparty verliezen een zetel. VOLKSONDERWIJS 60.000 Leden. Het Hoofdbestuur van „Volksonder wijs" deelt ons mede, dat heden het 60.000ste lid op het Algemeen Sekreta- riaat is ingeschreven. Op 11 November 1929 werd het 50.000ste lid geboekt; in anderhalf jaar is het ledental dus met 10.000 ge stegen, wat wel een bewijs is van de groeiende belangstelling in het open? baar onderwijs. GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. Boerenleenbank. Donderdagavond hield de Coop. Boe renleenbank alhier haar jaarlijksche le denvergadering in het lokaal van Mej. de Wed. J. Broer welke vergadering door 90 personen werd bijgewoond. De voorzitter, de heer K. Kant, zegt dat het hem zeer aangenaam aandoet dat zoovele leden ter vergadering aan wezig zijn en dat het hem ook aange naam is, dat het vertrouwen in de Bank ook dit jaar wederom niet is ge schokt, maar integendeel is toegeno men, daar weer verschillende personen als lid zijn toegetreden. Tevens is het spr. aangenaam te wijzen op de pretti ge geest van samenwerking tusschen tusschen het Bestuur onderling en niet in de laatste plaats wat betreft de samenwerking met de kassier. Ook haalt spr. de minder gunstige tijdsomstandigheden aan, welke nog niet verbeterd zijn, waardoor een toe stand wordt geschapen, waarbij, wij al len zijn betrokken. De heer Kant heet allen welkom en opent de vergadering. Hierna werden door de kassier, Mej. G. Klerk, de notulen van de vorige ver gadering gelezen en deze zonder aan merking onder dankzegging goedge keurd. Hierop volgde rapport van de com missie tot nazien der rekening over 1930. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 1445679.57 De balans sluit met een bedrag van f 831098.62. In 1930 is een winst ge maakt van f 1863.42, wat bij de reserve zal worden gevoegd, wat hierdoor is ge |stegen tot een bedrag van f21539.12. Bij monde van den heer P. Breed, welke met den heer C. Tiel de reke ning en balans heeft onderzocht wordt rapport uitgebracht en verklaard dat alles in volmaakte orde was bevonden en zij de vergadering tot goedkeuring adviseerden. Hieraan wordt onder applaus gevolg gegeven en de kassier dank betuigd voor haai* uitstekend werk. De voorzitter deelde hierop mede dat de rentestandaard voorloopig in hoofd zaak ongewijzigd blijft, maar mis schien in de loop van het jaar .veran derd zal moeten worden. Verder deelde spr. mede, dat in een gehouden ringvergadering van Boeren leenbanken het idéé is besproken om een fonds te stichten om eventueele kwade posten van Banken onderling te dekken. In een volgende vergade ring zal deze kwestie nader worden be sproken. Op een vraag van een.der leden, waar om achter den naam van. den heer Kant niet vermeld stond „herkiesbaar" antwoordde deze, dat hij de gemeente gaat verlaten en hij het beter achtte, dat een ander in zijn plaats trad. Op aandrang der leden stelde de heer Kant zich wederom verkiesbaar en werd met 84 van de 91 uitgebrachtte stemmen herbenoemd. 5 Stemmen wa ren blanco en 2 op andere personen uit gebracht. De heer J. van der Oord vraagt den heer Kant of deze de benoeming aan- oorspronkelijk plan om le bedanken in trekt en de benoeming aanneemt; dit besluit wordt met een daverend ap plaus begroet. De heer Kant dankt de leden, die zoo veel vertrouwen in hem stellen en hoopt dit vertrouwen niet te zullen bescha men. De heer D. Jimmink Jz., lid van den Raad van Toezicht, aan de beurt van aftreding, wordt met 79 stemmen her benoemd en neemt, onder dankzegging de herbenoeming aan. Op voorstel van het bestuur werden enkele leden, door vertrek uit de ge meente en andere redenen, uit hun lid maatschap ontzet. Hierna werd door de kassier een jaar verslag uitgebracht, waaruit wij het volgende aanstippen: 1 Jan. 1930 waren door de Bank 503 Spaarboekjes uitgege ven, met een totaal bedrag aan spaar geld van f 695.322.13. In den loop van 't jaar 1930 werden 74 nieuwe boekjes uit gegeven, terwijl door geheele terugbe talingen 32 boekjes werden ingetrokken zoodat op 31 Dec. 545 spaarboekjes in omloop waren. Aan spaargeld werd in 't jaar onvangon f 400.393.71 en terugbe taald f 293.852.14, zoodat op 31 Dec. '30 een bedrag van f 801.863.70 bij de Bank was gedeponeerd; een vermeerdering in dit jaar van f 106.541.57. Bij den aanvang van het jaar waren er in totaal 162 voorschotten, waaron der ook de hypotheken, verstrekt tot een bedrag van f 293.194.96. In den loop van het jaar werden 34 leeningen tot een bedrag van f190.780 verstrekt en werden 34 voorschotten tot een bedrag van f 124.917.55 afge lost. 29 Leden hadden op 1 Jan. 1930 een loopende rekening tot een bedrag van f 115.634.23 aan schuld en een tegoed van f 19.915.50. Bij de Centrale Bank was op 1 Jan. 1930 door de Bank gedeponeerd een bedrag van f 70.672.67. Op deze reke ning werd in 1930 gestort f496.324}.27 en terugontvangen f 466.507.70. Door d eBank was op 31 Dec. 1930 bij de Centrale Bank belegd 100.489.24 als direct opvorderbaar; f 57.000 in dep. Obligaties cn f 140.000 als vast deposito. De winst over het afgeloopen jaar bedraagt f 2494.74, wat bij het reser vefonds is gevoegd, wat hierdoor op f 22.170.44 is gebracht. Op 1 Januari telde de Bank 215 le den; door verschillende redenen tra-i den 9 leden uit, terwijl 28 nieuwe le den zijn toegetreden. Op 31 Dec. telde de Bank alzoo 234 leden. Door het Bestuur werd in den loop van het jaar 26 maal een vergadering gehouden. Op 15 en 16 April werd door een inspecteur van de Centrale Bank ten huize van de kassier de jaar lijksche (inspectie gehouden, waarom ver een zeer gunstig rapport is bin nen gekomen. Gezien de cijfers van ontvangst en uitgaaf dit jaar tot een bedrag van f 4.255.738.03 (vorig jaar f4.025.526.91) blijkt hieruit een steeds stijgende voor uitgang der Bank. Aan het einde van het verslag brengt de Kassier een woord van hartelijken dank aan de bestuursleden en 'in het bijzonder aan den voorzittier, den heer Kant, waarmede zij reeds 13 jaar samenwerkt en brengt hem dank voor al wat in die jaren door hem in het belang der Bank is gedaan, en wenscht den heer Kant, nu hij de gemeente gaat verlaten, al het beste toe in zijn verdere leven en hoopt evenwel nog lange jaren mét den voorzitter, in den zelfden prettigen omgang te mogen sa menwerken. Onder applaus werd het jaarverslag goedgekeurd. De heeren P. Heneweer en H. Swan werden verzocht de rekening en ba-> De voorzitter zet uiteen dat door den gestadigen groei der Bank het tegen woordig in gebruik zijnde perceel vele malen te klein blijkt. Ook tmet het oog op de veiligheid is een dergelijke maat regel aan te bevelen. De geldmiddelen laten het toe om een eigen gebouw te stichten. Het bestuur zou evenwel gaar ne hierover het oordeel der leden ver nemen. Een der leden had liever gezien dat- het bestuur met een voorstel was geko men betreffende deze zaak. Behoefte aan een eigen gebouw bestaat er zeker Geld is er ook en terrein is er wel te krijgen. Spr. zou dus willen dat het be stuur van de leden opdracht kreeg de zaak zoo vlug mogelijk uit. te voeren, zoodat het gebouw nog voor de a.s. winter klaar is. Uit de mededeeling van den heer V. der Oord blijkt, dat het bestuur nog te weinig de zaak had besproken om een besluit nu al uit te lokken. Met alg. stemmen werd goedgevon den dat het bestuur de noodige stap pen zal doen om in een eerstvolgende buitengewone algemeene vergadering met de noodige gegevens te komen. De voorz. deelde vervolgens mede dat het salaris van den kassier voor dit jaar ongewijzigd blijft. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer Van der Oord een woord van dank uit aan den heer Kant, die zoove le jaren een groote steun is geweest voor den Bank en spr. is er zeer dank baar voor dat de heer Kant bereid is gevonden als voorzitter der Bank te blijven fungeeren. Nu de heer Kant de gemeente gaat verlaten, wenscht de heer Van der Oord namens het Be stuur hem met zijne Echtgenoote alle goeds toe cn als blijk van waardeering heeft het bestuur gemeend u een be wijs van erkentelijkheid te moeten aan bieden, aldus spr. Hierna werd het tooneelscherm met (veel moeite) opgetrokken en vertoonde zich voor onze oogen een practisch, de gelijk cadeau, n.1. een zeer mooie rust stoel. De heer Kant was door de aanbieding van dit cadeau zeer verrast en dankte hier recht hartelijk voor cn hoopte te vens dat het de leden niet zal berou wen, dat ze hem hebben herbenoemd. Spr. belooft steeds zijn best voor de Bank te zullen doen en hoopt ook, nu de tijden moeilijker zijn, de Bank in bloei te zullen zien toenemen. In het bijzonder dankt de heer Kant de kassier, Mej. Klerk, voor de altijd zoo vriendschappelijke omgang en haar symphatie voor al het werk wat de Bank betreft. Hierna sluit de voorzit ter met een woord van dank aan de le den voor de prettige wijze van vergade ren, deze bijeenkomst. 1 Uitslag stemming gemeente Zijpe. voor de Provinciale Staten. Totaal aantal geldige stemmen 2415. Christ. Hist. 29; Christ. Dem. 5; N. Plat tel. bond 5; Middenst. blok 7; Vrijheids bond 129; R. Kath. 621; Ger. St. Partij 2; S.D.A.P. 736; Rev. Soc. Partij 3; Herv. Ger. Partij 2; Anti Rev. Partij 27; R. K. Volkspartij 2; Vrijz. Dem. 937; Commu nisten 9. van prijs plaatsen wij vóór U IN ELK BLAD. K. VAN LOENEN ZN. Schagerbrag.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1