HERIN NYPELS, 22E JAARGANG NO. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VONDELING. AANBEVOLEN ADRES WIERINGER COURANTm UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. RAPPORT van den Rijksbemiddelaar Mr. S. DE VRIES Cz. inzake het ARBEIDS CONFLICT in de" WIERINGERMEER. In verband met het conflict onder de ar beiders in Wieringermeerpolder heb ik ge confereerd met den door de Heidemaatschap pij daartoe aangewezen Directeur met den Burgemeester van Wieringen met de bestu ren van verschillende bouwvakarbeiders orga nisaties en met eenige door de arbeiders zelf aangewezen mede-arbeiders terwijl ik ten slotte ook ter plaatse mij zooveel mogelijk een indruk van het te verrichten werk heb eigen gemakt. Een belangrijke quaestie is, of de arbeid, die tot ontginning van den nieuwen polder verricht wordt, landarbeid dan wel grondar- •beid is. Is het grondwerk, dat begrepen is in de collectieve contracten voor de bouwvak ken. dan moeten andere werktijden en ande re loon en gelden, dan wanneer het landar beid is, waarvoor eveneens collectieve con tracten bestaan. Strikt genomen lijkt het mij noch het een, noch het ander in den grond te werken komt zoowel voor in de bouwvakken als in het landbouwbedrijf. Uit het feit alleen, dat hier in den grond ge werkt wordt, valt dus nog geen conclussie te trekken. Naar mij bleek, wordt er ook bij de ontgin ning van den polder een scherp onderscheid gemaakt tusschen het eigenlijke ontginnings werk en den meer zwaren grondarbeid. Tot dezen grondarbeid wordt gerekend te behoo- ren de aanleg van wegen; het graven van vaarslooten en het grondwerk, noodig voor den woningbouw. Deze werken worden niet uitgevoerd door de de Nederlandsche Heide maatschappij, maar worden aanbesteed. O- ver die werken gaat het dan ook op het oo- genblik niet. Tot den ontginningsarbeid wordt gere kend het maken van kavelslooten en grep pels het egaliseeren van den grond het be planten en zaaien dus het werk, dat later ook voor rekening komt van den boer, die zich in den Wieringermeerpolder zal vesti gen. Ook het graven van kavelslooten is nog grootendeels aanbesteed, terwijl voor een ander groot deel door machines, die de klei uit een diepte van 3 1/2 M. naar boven halen, het belangrijkste deel van het graven van kavelslooten reeds verricht wordt. Voor dit ontginningswerk zijn door middel van de arbeidsbeurzen landarbeiders ge vraagd. Het spreekt van zelf, dat die dus wel grondarbeid hebben te verrichten, doch niet verder dan voor het doel, gelijk ik dat boven omschreef en dat werk is dus van voorbij- gaanden aard werk, dat ook in het land bouwbedrijf kan voorkomen. Dat zich voor dezen arbeid ook vele arbei ders uit andere vakken, ook uit het grond werk hebben aangeboden, verandert niets aan het feit, dat landarbeiders gevraagd zijn. De voorwaarden, waarop deze arbeid moet worden verricht, zijn gedrukt en voor ieder verkrijgbaar. In deze voorwaarden staat, dat de arbeidsduur in den zomer 55 uur per week is en overigens naar het jaargetijde toelaat; dat de arbeid zooveel mogelijk naar tarief wordt verricht en dat bij de bepaling der ta- rievert wordt uitgegaan van een gemiddeld uurloon van 40 cent Ik heb den indruk gekregen,, dat niet alle arbeiders, die door de arbeidsbeurzen zijn aangenomen, volledig met deze voorwaarden bekend waren. Het wil mij dan ook voorko men, dat daarop beter moet worden gelet en dat ieder arbeider, die door de arbeidsbeur zen wordt aangenomen, om te werken in den Wieringermeerpolder, in het bezit moet ge steld worden van de gedrukte voorwaarden en een verklaring behoort te teekenen, dat deze voorwaarden hem bekend zijn. Voorts komt het mij wenschelijk voor, dat FEUILLETON. (19. De heer Têterol ging vlak voor hem staan en, terwijl hij hemdoordringend aankeek, zeide hij Mijnheer Crépin, we weten wel, dat u zich op prijs houdt, maar dat is geen bezwaar Ik wilde u enkel maar eenige inlichtingen vragen en u zult ze waarlijk niets geven En, alsof de heer Têterol zijn salon niet de geschikte plaats achtte voor de bespreking" van zulke intieme zaken, nam hij den heer Crépin mee naar zijn werkkamer, waar hij zich twee uur lang met hem opsloot. Zoo zacht mogelijk sprekend, deed hij hem van allerlei vragen, die de gewezen rentmeester op denzelfden toon beantwoordde, zoodat niemand ooit geweten heeft, wat er tusschen die twee verhandeld werd. Wat men natuur lijk wel merkte was, dat de heer Crépin den volgenden morgen al heel vroeg naar Bourg terugging, waar hij zich slechts even vertoon de, om zich toen onmiddellijk naar Parijs te begeven, toen hij daar toch voor geen enkele persoonlijke kwestie geroepen was. Bij tijden werd de deugd wel degelijk' be loond en, hoe de gewezen zaakwaarnemer daar nu ook over denken mocht, baron De Saligneux kon zich heel best schikken in zijn nieuwe levenswijze. Hij legde zich met ijver op de bebouwing van zijn landerijen toe, stond met het eerste och tendgloren op en wist zich den geheelen dag bezig te houden, ofschoon hij den profeet niet geloofd zou hebben, die hem dat een paar jaar geleden soms verkondigd mocht hebben. Hij had zich in zijn kasteel opgesloten, zon in de voorwaarden een omschrijving van1 den arbeid wordt gegeven, opdat ieder van te voren wete, tot welken arbeid hij geroepen kan worden. Ik veroorloof mij verder de opmerking, dat wanneer het graven van kavelslooten en het egaliseeren van den grond betaald moet wor den naar de tarieven, die thans gelden voor grondwerk in de bouwvakken, de ontgin- ningskosten nog zeer veel hooger zullen wor den dan zij nu zijn en dat de berekeningen omtrent de ontginningskosten, die tot nu toe al blijken zoozeer gefaald te hebben, dan nog een veel grooter désillusie zullen veroorzaken. Wanneer bovendien waar is, en er is geen grond om daaraan te twijfelen, dat gemid deld een uurloon van 50 a 55 cent per uur wordt verdiend, zoodat bij een weekduur van 55 uur 27.50 gemiddeld kan worden ver diend, waarbij dan voor den gehuwden arbei der van elders nog een toeslag komt van 3.85, dan volgt daaruit, dat door den gehuw den kampbewoner een gemiddeld loon van 31.35 kan worden gemaakt,/ waar 5.95 af gaat voor kostgeld en 4.- voor verdere per soonlijke behoeften, zoodat circa 20.- naar het achtergebleven huisgezin kan worden ge zonden. Het werk wordt in den regel in tarief ver richt, gelijk de voorwaarden zeggen. Dat houdt natuurlijk in, dat wel eens minder dan het gemiddelde wordt verdiend; waartegen over ook ploegen staan, die meer dan het ge middelde verdienen. Het kan natuurlijk ook voorkomen, dat bij het bepalen van het tarief de opzichter een te lage schatting heeft gemaakt en zich ver gist heeft in den aard van den te bearbeiden grond. Mij is echter verzekerd, dat de opzich ters, wanneer zij daarvan overtuigd zijn, ook een toeslag kunnen geven dat er in ieder geval beroep is op den opzichter en wanneer de arbeider, die zich verongelijkt acht, met de uitspraak van den opzichter geen genoe gen kan nemen, er ook beroep is op den in genieur. De loonlijsten worden zeer nauwkeurig bij gehouden en ieder werkman ontvangt bij de loonbetaling een uittreksel uit deze loonlijs ten voor zoover dit op hem betrekking heeft. Omtrent het werkelijk uitbetaalde loon kan dus geen verschil ontstaan. Bovendien wor den de loonlijsten in doorslag ook gezonden aan de drie landarbeidersorganisaties, die maandelijks met de Directie vergaderen en gelegenheid hebben, alle klachten, die zich mochten voordoen te bespreken. Ik heb den indruk gekregen, dat deze be sprekingen ook volkomen tot tevredenheid van de besturen der 3 landarbeidersorgani saties plaats hebben. Nu is het niet tegen te spreken, dat er on der de arbeiders, die in de Wieringermeer werken, vele zijn, die vroeger gewerkt heb ben onder het collectief contract in de bouw vakken er zijn er ook onder, die allerlei an- dere beroepen hebben uitgeoefend. Dat dus de besturen van de bouwvakorga nisaties, die verschillende hunner leden tel len onder de arbeiders in de Wieringermeer polder, ook, gaarne met de Directie regelma tig overleg zouden willen plegen, kan ik ver staan, doch de eisch van de Directie, dat zij slechts overleg zal hebben te plegen met één groep van arbeidersorganisaties, lijkt mij juist en dat daarvoor de landarbeidersorga nisatie zijn uitgekozen, lijkt mij rationeel. Op landarbeid lijkt de arbeid het meest en de arbeid gaat zeker geleidelijk in volkomen landarbeid over. Mijn advies zou dus zijn, wat de samen- sprekingen met de besturen van arbeidersor ganisatie betreft, dat de samensprekingen met de landarbeidersorganisaties worden be stendigd dat de arbeiders, die grieven heb ben, zich bij voorkeur wenden tot deze bestu- ren, opdat die de grieven kunnen beoordee- der ander gezelschap dan zijn familiepor tretten en de wel wat stroeve deugden van zijn zuster, terwijl gelukkig het geheel af en toe wat werd opgevroolijkt door de geestige frissche invallen van zijn dochter, die, sinds zij de kloosterschool verlaten had, haar tijd verdeelde tusschen haar vader en haar oud oom, markies De Virevielle, die haar opeisch- te als zijn rechtmatig bezit en van wien ma- demoiselle Claire zelve dan ook zeer veel hield. Als de oude heer haar eenmaal bij zich had, liet hij haar niet gauw weer gaan en de baron durfde hem haar niet al te zeer be twisten, want hoe schraal de erfenis in het verschiet nu ook mocht wezen, het was im mers niet geraden zich iets te laten ontgaan. Toch kostte het den baron genoeg om weer zoo'n tijd afstand te doen van zijn allerliefst dochtertje. Wat hem voor al zoo in haar aan trok, was haar frissche parelende lach, hel der als water van de Limourde. Was hij al leen met haar, dan zei hij niet zelden Toe, Claire, lach nog eens en laat mij lachen Nu, zij liet zich niet bidden, en een uur lang konden ze geen van beiden tot bedaren komen. Maar ongelukkig had de markies haar nu weer opgeëischt en er was dus eenmaal niets aan te doen. Een halve week had baron De Saligneux zich dan ook erg verdrietig ge voeld maar toen had hij er dan ook niet verder aan gedacht. Een natuurlijke onver schilligheid is een beter middel tegen alle moeilijkheden van de wereld dan de beste, wijsgeerige troostgronden. Met of zonder zijn dochter vatte de heer De Saligneux het leven met geduld, ja zelfs met zachtmoedigheid op. Als hij 's morgens met zijn bombazijnen jasje aan en zijn muts van konijnevel op, naar het te veld staande gewas ging kijken en daarbij niet zelden tot over de enkels in de klei stap te, gebeurde het wel eens dat hij zichzelf met verwondering afvroeg Ben je 't nu wel Of zou de andere, de echte baron, op het oogenblik misschien aan len en met de directie bespreken en dat de besturen van de andere arbeidersorganisaties zich in dezen terugtrekken. Dan kunnen ook vele grieven, die nu te mijner kennis zijn gebracht op deze regelma tige wijze besproken worden. Ik heb er kennis van genomen, dat het het voornemen van de Directie is om over de vraag, óf er in den zomer 55 uur per week zal worden gewerkt, een enquete onder de arbeiders zelf te houden. Mijn advies luidt om van deze enquete geen enkelen arbeider uit te sluiten. Wanneer de algemeene opinie zou zijn, dat de arbeid te'zwaar is, om in den zomer gedurende 10 uur per dag te worden verricht, en de overgroote meerderheid dei- arbeiders bereid is het financieel voordeel van den langeren arbeidstijd prijs te geven voor een 9-urigen arbeidsdag, dan zal naar mijne meening de Directie wijs doen, zich naar die wenschen te gedragen. In het overleg met de landarbeidersorgani saties kunnen op regelmatige wijze zoo goed als alle geuite grieven worden besproken. Zoo b.v. de vraag, of het billijk is, dat een arbeider, die voor de tweede maal ziek wordt, ontslagen wordtde vraag, op welke wijze voor drinkwater voor de arbeiders in de na bijheid van het werk moet worden gezorgd de vraag of er verbetering moet komen in de schaftgelegenheden de vraag of aan alle arbeiders laarzen moeten worden verschaft. Terwijl er dan bovendien voor iedereen indi- vidueelen arbeider, die overwegend bezwaar mocht hebben om de besturen van de land arbeidersorganisaties met zijn grieven be kend te maken, toch altijd de weg openblijft om zich te wenden tot den opzichter en ver volgens tot den ingenieur. Mijn totaal-indruk is echter, dat er voor staking geen grond is; dat er langs georden- den weg herstel van grieven is te verkrijgen en dat het van nationaal belang is. dat deze ontginningsarbeid,waar om zoo te zeggen de geheele wereld op ziet, zoo snel en zoo rus tig mogelijk verloopt. Indien tot nu toe de Heidemaatschappij, die op dit gebied veel ervaring heeft, al haar ontginningsarbeid naar dezelfde regelen heeft verricht, die zij ook in den Wieringer meerpolder toepast, kan men moeilijk van haar eischen, dat zij thans geheel andere regelen zal gaan toepassen. De Rijksbemiddelaar in het 2e district, w. g. DE VRIES. voor HEEREN- en KINDERKLEEDING GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn DEN HELDER. Wij leveren U in lagere-midden en betere prijzen. Alles met garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in HOEDEN-, OVER HEMDEN en ONDERGOEDEREN. het flaneeren zijn over den boulevard Toch had zijn verwondering niets pijnlijks. Baron de Saligneux tenminste was nu al twee jaar op zijn goed gebleven zonder een voet te Parijs te zetten en toch verveelde hij zich niet. Ook had hij weldra het nut inge zien van zijn aanwezigheid op Saligneux. Hij was namelijk al heel gauw tot de ont dekking gekomen, dat de heer Crépin hem schandelijk bestolen had. Maar nu legde hij. er zich ijverig op toe, om zijn landgoed er weer bovenop te helpen. Hij was intelligent dus het duurde niet lang of hij wist al heel wat af van het houthakken, de behandeling van het vee, de besproeiing van de velden, de beste methode van werken op het land, enz. Vooral beijverde hij zich, om een ieder weer tot zijn plicht te doen terugkeeren en om de geheimzinnige uitgangen te stoppen, waar door het geld van zijn pachtsommen weer even snel wegvloeide. Hij deed dit zóó goed, dat hij in minder dan anderhalf jaar de in komsten van zijn landerijen bijna verdubbel de. Nu zorgde de heer Têterol, dat er voor den baron eenige geur en kleur kwam aan het leven te Saligneux anders was het dien mis schien niet mogelijk geweest het er zoo goed moedig uit te houden. De Heer Têterol had hem immers den oorlog verklaard het kas teel bevond zich dus in staat van beleg en het was een heele afleiding voor den baron zoo op verdediging bedacht te moeten wezen. Wat hem echter eenigszins bevreemde was, dat Têterol, sinds die uitspfaak van het'Hof te Lyon, zoo heel geen teeken van leven meer had gegeven. Op zekeren dag echter verscheen de heer Têterol op het kasteel en vroeg dringend den Baron te spreken. Hij werd toegelaten en de baron niets anders denkend, of Têterol wil de de konijnenkwestie weer oprakelen, be groette hem met de woorden „Waarde heer Teterol, heus mijn konij nen De heer Têterol riep met donderende stem: BINNENLANDSCH NIEUWS. DRIE AUTO'S TEGEN ELKAAR. Een meisje levensgevaarlijk gewond. Op den Rijksstraatweg onder Bussum, ter hoogte van den Noord-Crailooschen weg, na derde Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur uit de richting Laren een groote vrachtauto, waarin zich twintig militairen bevonden, op weg van Ede naar Haarlem. Uit de richting Bussum kwamen een luxe -auto en een taxi De laatste wilde de eerste passeeren. De chauffeur van de vrachtauto, die een bot sing vreesde, remde sterk, doch kon, zooals hij verklaarde, den wagen niet meer houden. De taxi werd tusschen de vracht- en de luxe auto gedruktvan de vijf inzittenden werd een 20-jarig meisje deerlijk verwond. Dr. Buma, de Bussumsche gemeentearts, constateerde een schedelbasisfractuur. De moeder van het meisje was in het gelaat ge wond de vader, een taxi-chauffeur uit Am sterdam kreeg een zenuwtoeval. Beiden wer den door een particulier per auto naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. De bei de broertjes zijn ongedeerd. De chauffeur van de vrachtauto werd in het gelaat ge wond. Hij werd in het politiebureau te Bus sum verbonden. De drie inzittenden van de luxe-auto, waarvan de voorruit verbrijzeld was, kregen geen letsel. Daar de ziekenauto van de Majellastichting onderweg defect was geraakt, werd het meisje per rijwielbrancard van de Bussumsche politie naar de Majella stichting gebracht. Haar toestand geeft zeer weinig hoop. ONDER EEN MEELWAGEN. Een oude man gedood. Zaterdagmiddag ongeveer» 12 uur passeerde te Veenendaal een der meelwagens van de firma Schut uit Rhenen den nieuwen weg te Veenendaal, toen plotseling voor zijn wagen een oudé man, W. Bouman, den weg wilde o- versteken. Een aanrijding was onvermijdelijk In hoopeloozen toestand werd de 85-jarige oude man naar huis gebracht, waar hij bij aankomst reeds was overleden. MASSA - ONTSLAG VOORKOMEN. De gemeenteraad van Gorinchem keurde goed, dat met de N.V. De Vries Robbé Co., voor den duur van vier maanden, een nieuwe overeenkomst werd aangegaan, inhoudende een steunregeling voor de werklieden bij ver korting van den werktijd. Hierdoor wordt massa-ontslag voorkomen. DE BURGEMEESTER PLOTSELING VERTROKKEN. Wij lezen in het Dgbl. v. N.-Br. Naar wij vernemen, is de burgemeester der gemeente Dongen sedert vorige week Maan dagmiddag uit de gemeente vertrokken, zon der opgave van redenen of bestemming. Dit onverwachte vertrek heeft te Dongen en omstreken geleid tot allerlei vermoedens, waarbij de fantasie de vrije teugel werd ge laten. Om de juistheid der geruchten te con troleeren, hebben wij te Dongen een onder zoek ingesteld. Het is ons gebleken, dat de financieele en administratieve bescheiden der gemeente volkomen in orde zijn bevonden, zoodat ten opzichte van deze functie van den burgemees ter van onregelmatigheden geen sprake is. De omstandigheid, dat de burgemeester nog twee andere functies bekleedt, waaraan financieele verantwoordelijkheid verbonden is, heeft voedsel gegeven aan de geruchten, als zouden ten opzichte van deze functies fi nancieele moeilijkheden gerezen zijn. Wij zouden willen aanraden niet al te spoe dig en onvoorwaardelijk geloof te hechten aan deze geruchten. In ieder geval kunnen Hoe nu, mijnheer de baron Durft u nog volhouden, dat uw konijnen Beware me, laat ons daar nu niet meer over spreken, zuchtte de heer De Saligneux Laat mijn konijnen nu rusten In ieder geval had die korte aanmaning het voordeel, dat de heer Têterol den tijd had weer wat tot zichzelven te komen en veel be daarder sprak hij dus ook nu Ik heb u immers al gezegd, mijnheer de baron, dat ik geen enkele reden had om u te: ontzien en toch ben ik niet van plan uw land goed te ontnemen. En weet u waarom Dat komt enkel, omdat u een dochter heeft. U zet groote oogen op En tóch is het zoo Ik heb mademoiselle De Saligneux maar twee minuten gezien. Ze heeft niet veel meer dan twee minuten met mij gesproken, maar het is mij voldoende de menschen éénmaal te zien, om hun onmiddellijk gunstig of ongun stig gezind te wezen aan den klank van hun stem weet ik al, hoe ik over hen den ken moet. Nu, mademoiselle De Saligneux heeft mij in alle opzichten zéér voldaan. En weet u wat er van komen zou, als ik Salig neux van u kocht? Hen maanden later Ik wil geen woord zeggen, dat u kwetsen zou, maar laat mij vrijuit met u mogen spreken. Ik ben een oud man, ik heb u al eens gezegd, dat u mij oud hebt doen worden vóór mijn tijd....Nu, tien maanden later, of misschien een jaar danMaar dat is uw schuld niet. Er zijn menschen, of liever handen, waar het geld in smelt als in een smeltkroes. Men is jong, nietwaar Kortom, als u Saligneux verkocht, zou tien maanden later uw dochter op straat staan en dat wil ik niet, dat made moiselle De Saligneux zóóiets overkomen zou! De baron was ten prooi aan de meest te genstrijdige gevoelens. De vermaningen, die de heer Têterol hem had durven toevoegen, hadden bijna ergernis bij hem gewektmaar zijn verontwaardiging had plaats gemaakt voor de grootste verbazing, toen hij het eind van het gesprek gehoord had. Zijn ooren bedrogen hem dus nietde lief ADVERTENTIëN Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. wij verzekeren, dat hoe de zaken ook loopen zullen, de gemeente geen schade zal lijden. Het dagelij ksch bestuur der provincie Noord Brabant is van het vertrek van den Burge meester op de hoogte en een onderzoek is aanhangig gemaakt.' Dit onderzoek strekt zich hoofdzakelijk uit over het penningmees terschap van het waterschap de Donge, dat door den burgemeester wordt waargenomen. De boeken en bescheiden zijn in beslag geno men. VERMOORD OF DOOD GEVALLEN? Een broeder als verdacht van moord in arrest gesteld. Vrijdag werd dr. Hartman te Aal ten ge waarschuwd dat bij P. in de Dal de zoon A. P. op de deel was gevallen. Toen dr. H. ter plaatse kwam, bleek de jonge P. reeds te zijn overleden. Volgens mededeelkigen der wed. P. en een anderen zoon zou het slachtoffer zijn gevallen en zoodanig met zijn hoofd op een trekwagen terecht zijn gekomen, dat hij hieraan bezweken was. De chef-veldwachter die met het gebeurde in kennis was gesteld, heeft in samenwerking met dr. H. een onder zoek ingesteld. De ligging van het lijk en de zichtbare uitwendige verwondingen deden het vermoeden rijzen, dat er misdrijf in het spel was. In verband hiermede werd de bur gemeester gewaarschuwd, waarna ook het parket te Zutphen met het gebeurde in ken nis werd gesteld. Vrijdagmiddag arriveerde het parket en ook de politie-deskundige dr. Hesselink uit Arnhem. De zoon van vrouw P. werd aan een streng verhoor onderworpen, doch hij ontkende alle schuld. Nadat foto's waren genomen is het lijk per politiebran- card naar het rusthuis overgebracht. Bij het onderzoek ontdekte men bloedsporen op de muren, op de buitendeur der deel, en op ee nige zakken graan. Na de sectie op het lijk is de broeder van het slachtoffer in arrest gesteld. Eenige kle dingstukken en een handdoek zijn in beslag genomen. Als tragische bijzonderheid kan worden gemeld, dat het slachtoffer Woens dag j.1. in ondertrouw was gegaan. DE RUPSENPLAAG. Men schrijft uit Barneveld De leerlingen der Ned. Herv. School te Stroe, hebben dit voorjaar niet minder dan 4121 nesten van den bastaard-satijnvlinder verzameld, welke nesten zijn vernietigd. Het schoolhoofd, de heer E. Kamphuis, had voor de grootste verzamelaars prijzen uitge loofd. MOND- EN KLAUWZEER TE BERLIJN. Op de slachtvee markt van het „Central- viehhof" te Berlijn is mond- en klauwzeer uitgebroken. Op order van den veterinairen dienst moeten alle zich daar bevindende bees ten worden afgemaakt, teneinde grondige ontsmetting van de stallen mogelijk te ma ken. Ook de ujtvoer van groot vee is slechts met veel moeilijkheden mogelijk. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Het Handelsblad schrijft Wij ontvangen nog steeds verzoeken om nadere inlichtingen inzake de uitvoering der Tarwewet. Zoo wordt ons b.v. herhaaldelijk gevraagd, wie moet de kosten betalen, zooals van de salarissen, welke de uitvoerders van de Tarwewet zullen ontvangen. Dat is betrek kelijk een naïeve vraag. De kosten worden n.1. afgetrokken van de opbrengst der tarwe en wel zóó dat er voor den boer voor door- snee-kwaliteit tarwe 12 per 100 Kg. over blijft. Met andere woorden, waren die kosten er niet, dan konden de boeren zonder dat het meel duurder was aanzienlijk méér voor hun product ontvangen. talligheid van zijn dochter had zelfc het hart veroverd van dien ouden rhinoceros. Een me teoor zou naast hem uit de lucht hebben kun nen vallen of zijn voorvaderlijk slot, dat hij steeds in het oog hield, had een sarabanda kunnen dansen, dan was nog zijn verrassing niet grooter geweestHij was nu toch ge neigd recht te doen wedervaren aan dien menschenvriend, miskend als hij hem tot nog toe had. Toch achtte hij het raadzaam, daar nog wat mee te wachten. Mijnheer, begon hij, ik zeg u dank voor de gunstige gevoelens, die u voor mijn doch ter koestertik zal ze haar mededeelen zoo dra ik haar terugzie en zij zal er zeker ook door getroffen wezen. Maar, daar u dus wei gert mijn crediet te verlengen of een hypo theek te nemen op mijn bezit en de betaling- in landerijen te aanvaarden, vraag ik u op mijn beurtWat heeft u mij dan voor te stellen De heer Têterol, die nu ineens was opge vlogen, antwoordde Ik heb een idee En hij voegde er nog bij alsof hij meer in zichzelven sprak Niet het oude, maar een ander idee, dat, geloof ik, beter zal zijn Daarop begon hij met zwaren tred de ka mer op en neer te loopen, met zijn handen in de zakken, de oogleden half gesloten. De ba ron volgde hem met een blik, bleek, gejaagd, als een beschuldigde, die de uitspraak van de jury tegemoet ziet. Hij vroeg zich af, wat er wel kon omgaan in dat groote hoofd, waar van hij met genoegen de kurk had willen laten afspringen, om dadelijk het geheim op gelost te hebben. De heer Têterol maakte hier evenwel geen haast mee. Hij zette zijn wandeling voort en het leek dat hij niet al leen op baron Patricius, maar ook op zijn vader, baron Adhémar, op zijn grootvader, enz., enz., trapte, met zijn centenaarsgewicht; hij hoorde ze als 't ware kraken onder zijn schoenzolen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1