22E JAARGANG VRIJDAG 8 MEI 1931NO. 30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN J. R. HEUSS BLIKE KROL PRUIM. DE VONDELING. De zachte I HEERENBMI «WiEfêiNGERCOÜRA^tgi VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. I BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. HEERENBAAI PORTORICO. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen. hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 HO 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. PARIJSCHE MODEBRIEF. DE BLOUSES, DIE WE ZULLEN DRAGEN. Een daagsch toilet is haast niet meer zonder blouse voor te stellen. Niets wendt zoo spoedig als de Mode. Weet u nog hoe we pruttelden en sputter den en spartelden toen ons de blouse de ouderwetsche blouse in den rok wel te ver staan weer werd gebracht Maar niets went zoo spoedig als de mode en zoo vinden we het al weer heel gewoon deze kleeding te dragen, waarvan we plotseling de leelijkheid hadden ingezien. Maar tot eer van' onze hui dige mode dient gezegd te worden, dat ze veel breeder van opvatting is dan de vroegere. In vroeger jaren bestond alleen de blouse van sterk contrasteerende kleur en er was maar een enkele mogelijkheid ze onder den rok te dragen. Tegenwoordig hebben naast de lichte blouse, ook de blouse in tint van den rok waardoor men bijna in een geheel japon netje gekleed is. En verder beschikken we, behalve over de blouse die onder den rok ge dragen wordt, over verschillende andere soorten blouses. We hebben de keuze tus- schen casaque blou ses, die van de heu pen aansluiten, blou ses met schootje, tu niek blouses, Russi sche blouses enz. Ja, eigenlijk kunnen we ons het daagsch toi letje niet meer voor stellen zonder blou- se. En ook het mantel Tii costuum, dat voor Ij deze lente en aan- i staanden zomer bij- i'zonder gewild is, be vordert het dragen van blouses. Het cos tuumpje wordt meer of minder gekleed naar gelang de blou se, die men er onder aantrekt. Men heeft snoezige blousjes van linon met jabot die erg aardig doen bij een mantelpak. Bestaat dil. zooals men op het oogenblik heel veel ziet, uit rok en mantel van verschillende stof, zoo kiest men de blouse veelal in de kleur van het jasje. Lichte en sprekende kleuren. Over het algemeen vertoonen de blouses heel veel lichte en sprekende kleuren, tur- kooisblauw, roze, beige, „ciel", zwavelgeel, blauwgrijs, wit, enz. We zagen nogal eens eigenaardige kleurencombinaties, een licht blauwe blouse b.v. bij een donkergroen laken- schen rok, een wijnroode blouse bij een groe nen rok. Een fijne visite-blouse is van wit satijn met een kraagje van wit leer. De zoo genaamde ongekleede lingerieblouses zijn veel met open zoompjes versierd, welke in ruitjes of vierkantjes zijn gewerkt. Fijne plooitjes, biesjes, breede plooien, jabots, pli- sees vormen eveneens een gewilde garneering. Bij het mantelcostuum worden ook blouses van jersey genomen in afloopende tinten, gegarneerd met kraag en manchetten van wit tricot. Een jersey blouse die door rijen stiksels geheel gestreept is, vormt een andere mogelijkheid, ofwel een blouse met schootje of een vroolijke Schotsch zijden blouse. Een korte pull over van gebreide wol, van voren met borduursel versierd, zoodat ze een soort vestje vormt in de mantelopening kan practisch zijn voor koele dagen. Voor den zomer genieten echter blouses van wit of gekleurd li- non den voorrang, waarvan vele ver sierd zullen zijn met Engelsch bor duursel. Ge kunt er zelf veel van maken. Zijt ge een beetje handig met de naald, zoo kunt ge voor den zomer met behulp van verschil lende blouses, al leraardigste toilet jes samenstellen. Ge neemt bijv. een heel eenvoudig zijden of toile de soie mantelcos tuum in donkerblauw met witte noppen een klokkend rokje, een openhangend recht jasje zonder kraag of revers. Onder den mantel draagt ge een effen wit zijden blouse die on der den rok geschoven wordt. Wilt ge zon der manteltje uitgaan, zoo kiest ge een schootblouse van witte mousseline, die langs den geheelen omtrek met donkerblauwe steekjes is geborduurd. Een effen wit linnen blouse garneert ge met ajour-randjes. Een tuniekblouse van witte toile de soie is met schulpranden van blauwe zijde versierd. Ge kunt ook nog een pelerine-blouse kiezen die altijd gekleed is om enkel in uit te gaan en die ge van dezelfde stof als de mantel neemt, ofwel, als tegenstelling van effen witte zijde met donkerblauwe noppen. Dit laatste voor dezen zomer Zeer in de mode en geeft een aardige afwisseling. WILHELMINA. BRIEVEN UIT HET POLDERTJE. VIII. Ik rekte me eens onwelopgevoed uit en zette me tot het zingen van mijn gebruikelijken ;morgenzang. RADI-ODE. Weer een morgen met zijn zorgen, met zijn lach- en weegeklaag, allerwegen is gestegen, en we schrijven weervandaag Nieuwe tijden, nieuw verblijden, nieuwe lente, nieuw geluid, nieuwe gratie, inspiratie, die weer in mijn harte spruit. En o wonder, r voor den drommel, 'k weet mezelf mezelve niet 'k voel het wellen, 'k voel het snellen, zangtekst voor een levenslied. FEUILLETON. 22. Hijzelf nam daar geen deel aan, want hij had zijn ontbijt al gebruikt en zou nooit af wijken van zijn gewone matigheid. Hij ging vlak tegenover zijn jongen zitten, met de ellebogen op tafel en overstelpte hem met vragen of hij goed geslapen had in den nachttrein of hij ook eenige ontroering ge voeld had, toen hij voor het eerst den toren van Saligneux zag of hij nu net zoo goed Duitsch als Engelsch kende of het waar was, dat het groen in Engeland veel frisscher is dan ergens anders of de koning van Pruisen nooit den helm afzette hoeveel auditeurs er waren aan den Staatsraad en wat het trak tement van de auditeurs eerste klasse, van de leden van den Raad en van de afdeelingspre- sidenten was. Hij hield maar niet op met zijn verhoor en smachtte telkens naar het antwoord. Dan hoorde hij dit aan, net als men naar een ope ra luistert, waarvan de muziek meer interes seert dan de woorden. Het was hem er feite lijk om te doen, de stem van zijn „Prins van Wales" te hooren, die dan ook een mooien, helderen, aangenamen klank had. Wat spreekt hij mooi dacht de geluk kige vader. Dit alleen belooft al succes Zoodra de maaltijd ten einde was, liet Tê- terol zijn zoon de kamer zien, die hij eigen handig voor hem in orde gemaakt had en opgesierd met tal van snuisterijen zooals een man die maar bedenken kan bij de in richting van het huis voor de vrouw, die hij liefheeft. Is 't zoo goed vroeg hij, terwijl hij over al zijn oogen liet gaan. De drommel hale me, als ik snap, waar dat allemaal voor die nen moetmaar Pointal beweert, dat je houdt van al dat kleine goed. Jij liever dan ik Daar heb je twee nagelborstels, één voor iedere hand. Is dat voldoende Ik heb nooit begrepen, waarom het noodig was, dat je je nagels schuierde maar enfin En kijk eens hier de gordijnen van Daghestan, die ik uit het Magasin du Louvre heb laten ko men, zijn die naar je zin 't Was weer het nieuwste op dat gebied. Je ziet dus wel, dat ik je niets ontzeg. Er zijn er zes en ze komen mij op veertig francs het stuk, waar nog niet eens onder begrepen zijn de embrasses, die vijf francs negentig kosten en de mousselinen gordijntjes van één franc tien den meter. Reken nu zelf maar eens bij elkaar. En dan niet te vergeten het likeurkeldertje, de kistjes sigaren en de eau-de-Cologne, die recht uit Keulen komt. Wees er dus wat zuinig mee, want als ze op is, is ze op. En als je nu nog wat toilet moet maken, haast je dan, want ik zou je graag den tuin eens laten zien. Lionel was even vlug met kleeden als met eten en ging toen gauw weer naar zijn vader, die hem al vol ongeduld stond te wachten, met zijn breedgeranden hoed op het hoofd en zijn hulststok in de hand. Ze gingen nu het heele goed rond. De heer Têterol had zijn orders gegeven, dat alles nog eens extra gepoetst en ge- schiiïird en geboend en geschuierd werd, zoo dat er dan ook nergens een stofje meer lag geen blaadje op de paden, geen steentje op de oprijlaan. Hij wilde zijn „Prins van Wa les" als 't ware verblinden door al die pracht, zoodat hij zijn eigen heerlijkheid weerspie geld zag op het gelaat van zijn erfgenaam. Men bezocht eerst de stallen, den graanzol der en de melkerij, waarvan een bijzondere studie was gemaakt van de nieuwste soort karnmachine. Vervolgens nam men een kijk je in den hoenderhof en den varkensstal, de schuren, den vruchten- en den moestuin kortom, alles kreeg een beurt en Lionel moest Hoor ze ruischen, hoor ze bruisen, dicht-eer, waar mijn bloed door stuwt, al piijn krachten, al mijn klachten, worden in dit lied geluwd. 'k Wil bezingen een dier dingen, die de dag te juichen boo 't is de rare wonderbare vinding van de radio. Deze ode zij een bode van mijn hart, dat vlammend sting, zoo op aarde stond een gaarde rood van lent' en bloeseming. O, mijn ode, radi-ode, ode aan de radio, roode ode van mijn bloode hart, dat, o, zoo bloedde zoo Groote bode, zoo het stroo de vlammen vangt uit lucifer, heet te blaken staan mijn kaken bij de hitte van Uw ster. Groote meester, wat voor feest er in dit wereldsche bestier, plotseling komend, weer verdroomend, poosde en vertoefde hier. Uw gestalte toont de smalte van mijn menschelijk verstand en verslagen zijn mijn dagen druilig in dit polderland 'k Heurr daar heeren balanceeren op het slap en golvend keurrd, kauwend ether als een veter drop, en zeggend „Op mijn weurrd, dames, heeren, 'k wil probeeren voor U duidelijk te zeen wil mijn peugen slechts gedeugen, 'k moet wel unvulledig zeen KOOPT UW KLEEDING bij een vertrouwd adres. SPOORSTRAAT 102, Tel. 370 DEN HELDER. BLAUW COLBERT COSTUUM f 32, 36, 40, 42, 44, tot f 60. FANTASIE COSTUUMS nieuwe dessins f 25, 28, 34, 38, tot f 56. wel getuigen, dat hij, zoomin in buiten- en binnenland iets gezien had wat de volkomen heid van inrichting van het Witte Huis even- aardde. Die heele namiddag werd verder besteed aan een rondgang langs de verschillende pachthoeven en de heer Têterol legde nauw keurig verslag van ieder stuk grond af, hoe en wanneer hij er aan gekomen was, tegen welken prijs hij het gekocht had, in welken toestand hij het gevonden had, welke mid delen hij had toegepast, om de opbrengst te verbéteren en tevermeerderen, en dit alles met groote, om niet te zeggen overgroote zelfbewustheid. Nu, hoe vindt je het besloot hij. Lionel eens even met den elleboog aanstootend. En Lionel vond, wat hij altijd gevonden had, dat zijn vader een uiterst merkwaardig man was, dat hij overal verstand van had. zelfs van dingen, waar hij zich van te voren nooit op toelegde. Met de grootste oplettend heid luisterde hij naar zijns vaders rederijk heid en knikte herhaaldelijk, ten teeken van instemming. Wat er echter van hem verlangd werd, was een geestdriftige bewondering maar die kon hij niet geven. Zoo trok er dus een schaduw over het gelaat en over de vreugde van den heer Têterolzijn triomf was niet zoo schitterend als hij zich dien had voorgesteld er was niets uitbundigs geweest in de bijvalsbetuigingen van zijn erfgenaam. Langzamerhand ging de oude heer minder spreken een somber gevoel van onvoldaan heid maakte zich van hem meester, dat ie der oogenblik tot een uitbarsting dreigde te komen. Terwijl de beide heeren zoo langs de Li- mourde liepen, kwamen ze aan een rand van den oever, waar tal van waterlelies dreven. Wat een prachtige bloemen riep Lio nel. Ditmaal klonk er echte geestdrift uit zijn toon. Het gelaat van den heer Têterol trok in rimpels en plooien zijn geweldige wenkbrau SEDERT 1753 AB6 'k wil U spreken mcnschen, breek 'em, voor hij verder gaat, zijn nek geef een klontje aan het hondje, misschien houdt hij dan zijn mond. Ethers-eters vele meters olie van den wonderboom, motten-werend en puurgeerend, geeft ze aan dien babbel-oom Bij zoo'n boeltje, om het spoeltje na een dergelijk luchtgespuis geef een liedje, grasparkietje, akkevietje van Kees Pruis, geef een mopje in een sopje van wat lach en leutersaus, wij vergeten onze veeten en gedenken in applaus. Radiootje, met jou bootje, graag gaan w' op de wereldreis, gistren Weenen, kouwe beenen heden bleu-bancl in Parijs, morgen kakelt, omgeschakeld, Huizen weer of Hilversujn, en ons zieltje draait zijn hieltje, toont zich zijn beste hum. O, jij volkje, vlottend wolkje van wat nooit als heibel had, Polderlandje, allerhandje' uit Koekendorp en Knuttelstad, pet en beffen, hoort ze keffen, grootbespraakt en kleinbehuisd. Radio, de booze snoode ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. drie soorten. De meest voorkomende brandwonden zijn van de lichte soort en veroorzaken slechts een roode ver kleuring. Bij ernstige brandwonden ontstaan ontstekingen van de huid en blaren. Bij de werkelijk zware brand wonden worden de weefsels tot op groote diepte onder de huid aangetast In zoo'n geval worden de kleeren van de brandwonden verwijderd en de pij nen verzacht door een mengsel van ge lijke deelen lijnolie en kalkwater. Wanneer meer dan een derde van de oppervlakte der huid door brandwon den is aangedaan, ontstaat ernstig le vensgevaar. Om te beginnen zijn de lichaamssappen gedeeltelijk opge droogd, terwijl de toestand nog meer achteruitgaat door vergiftigingsver schijnselen tengevolge van de onvol doende huidademhaling. Het ernstigst is het afnemen van de hoeveelheid vocht in het lichaam, waardoor de hoe veelheid bloedvloeistof tot een vierde van haar normale volu,me wordt terug gebracht Hierdoor wordt aan het li chaam natuurlijk veel minder zuur stof toegevoerd, terwijl het verdikte bloed minder gemakkelijk door het li chaam kan worden voortgestuwd. In den laatsten tijd heeft men op dit ge bied veel bereikt met injecties van nauwkeurig afgepaste zoutoplossingen. Soms ontstaan zware brandwonden op een klein deel van het lichaam. Hoe wel er dan geen levensgevaar is, lijdt de patiënt toch veel pijn. Djt kan men verhelpen door het betrokken lichaams deel eenigen tijd voor een open vuur te houden De uitgestraalde warmte zal het eerste oogenblik de pijn nog doen toenemen, doch daarna zal de pijn veel verzacht worden. Bij brandwonden van minder ern- stigen aard, m.a.w. bij ontsteking der huid en bij blaren kan men het beste zalven en olie toepassen en de be trokken plaatsen daarna verbinden. Hierbij is het meest noodig een arts te raadplegen bij verbranding in den der den graad is het onvoorwaardelijk aan te raden. wereld heeft jou wel verguisd Radi-ode ether- ode, 1 1 ode aan de radio, o, hoe zong je, o, hoe drong je in mijn hart, dat bloedde zoo De groeten thuis JAN VAN DE BIERSTAL. Ons Lichaam en onze Gezondheid. ZWARE BRANDWONDEN. Bij brandwonden onderscheidt men wen liepen ineen en om den mond had hij een trek als iemand, die iets heel zuurs door slikt. Zou je mij ook kunnen zeggen, waar die prachtige bloemen toe dienen vroeg hij af gemeten. Nergens toe, voor zoover ik weet. Wat moois is, hoeft nog niet nuttig te weten. Dat is ook een moraal Waar zou die ons heenvoeren Ik houd enkel van bloemen die ergens voor dienen. Van de bloemen van knollen en rapen bijvoorbeeld Juist, mijnheer van de bloem van den knol, antwoordde Têterol, die steeds van „mijnheer" sprak tegen zijn zoon, als zij het openlijk over het een of ander oneens waren. Kan ze jou niet bekoren Ik wil wel verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen maar die waterlelies ziet u Je bent zelf een waterlelie viel Têterol uit. En, terwijl hij hier niet langer bij wensch te stil te staan, keerde hij weer tot zijn eigen idee terug en philosopheerde Wat zijn de tegenwoordige jongelui toch gelukkigDe fortuin, de geriefelijkheden des levens, alles valt hun zóó maar in den schoot. Hun vader mag zich flink met de hand weren. Maar tot dank geen woord. Tegen wien hebt u het, vader vroeg Lionel heel verbaasd. Tegen wien ik het heb Ik meende daar zooeven op te merken, dat je nu niet zoo bijzonder belangstelde in al wat ik je vertelde. Tóch vader Volgens mijn bescheiden meening is de eigenaar van het Witte Huis iemand, die het al even goed verstaat om zijn landerijen te beheeren, als om huizen te bou wen. En ik verzeker u, dat ik ten zeerste be wonder. Mijn waterlelies. Ja, zoo vriendelijk ben je wel Nu, ik zal er niet meer naar kijken, dat' BINNENLANDSCH NIEUWS. Esperanto-dag te Nijmegen. Op 11 en 12 Juli 1931, zal door de Cen trale Esperanto Propaganda Commis sie (Secretariaat, Tooropstraat 255 Nij megen) een groote bijeenkomst van Esperantisten uit heel ons land en Wjest-Duitschland worden georgani seerd. Deze bijeenkomst zal staan in het teeken van „Esperanto op de Scholen". Verschillende sprekers zullen het woord voeren. Tegelijk met dezen Land dag zal op 11 Juli in de groote zaal van beloof ik u, hernam ons jongmensch lachen de. En, terwijl hij de handen van zijn vader greep, zei hij Ik bewonder nog heel wat meer dan al le lelies ter wereld deze beide handen, die toch zooveel veroverd hebben Eerbiedig drukte hij ze aan de lippen. Die woorden en dat liefkozend gebaar brachten de opgewondenheid van den heer Têterol weer tot bedaren en zijn gelaat ontspande zich. Aan den rand van het eikenbosch gingen ze wat in het gras zitten. Van hier had men een uitstekend gezicht op het kasteel De Sa ligneux, op het terras en de haag van prach tig groen aan den ingang. De heer Têterol wischte zich het gelaat af, zoo warm had hem die wandeling gemaakt. Lionel bewonderde in stilte de bevallige bouworde van het kas teel maar hij zorgde wel, dat hij er in het minst geen blijk van gaf. Geneer je niet, sprak zijn vader op eens, geef maar gerust toe, dat je wel tien Witte Huizen zou willen geven voor die heerlijk heid Volstrekt niet, antwoordde Lionel, die dus niets gewonnen had bij zijn stil zwijgen. Het Witte Huis is ongetwijfeld veel geriefe lijker ingericht en al kreeg ik dat oude kas teel cadeau, dan zou ik nog het Witte Huis daarboven verkiezen. Toch ben je nu al haast tien minuten bezig, het met de oogen te verslinden. Nu ja ik vind het aardig, om er eens naar te kijken, maar ik zou het niet willen hebben. Meen je dat Ik kijk alleen maar graag naar wat van mij is en bovendien op joil mogen dat kasteel, dat park, die hooge hoo rnen en dat alles dan al een aangenamen indruk maken, mij doet het niet prettig aan. Lijkt het jou ook niet, dat er iets is, wat den aanblik ervan bederft Kijk eens goed. (Wordt vervolgd.) en geurige rooktabak, ECHTE FR1ESCHE 20 - 50ct. per ons

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1