c. HIEL J. R. KEUSS BLANKE KRUL MllliUi. 22E JAARGANG VRIJDAG 29 MEI 1931 NO. 41 iBiS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR «P WIERINGEN EN OMSTREKEN WIJ BREIEN DE VONDELING. HEERENBAM ■WIERINGER COURANT* VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. HEERENBAAI P0RT0RIC0. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen hebben ook als punten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. (Zie dit blad 3e pag.) NOORD AMERIKA. DE „VLOEK der OVERPRODUCTIE". Het moet gezegd worden, dat Hoo- ver met zijn presidentschap aan alle kanten pech heeft. De werkloosheid in de U.S.A. neemt steeds grooter af- metingen aan, vele banken gaan fail liet, de binnenlandsche markt is flauw en de uitvoer neem t af. Daar komt nu ten laatste nog bij, dat het land reusachtige hoeveelheden pe troleujn produceert, en wat de toe stand critiek maakt deze overpro ductie is niet te remmen. Een over productie van grondstoffen heeft al tijd tot een economische crisis ge voerd, hetzij doordat ze niet verwerkt konden worden, hetzij doordat de af gewerkte producten geen koopers von den. Ertsen en metalen kan men be waren en intusschen de productie geleidelijk inkrimpen de rubber- restrictie heeft een tijd lang resulta ten gegeven, doch nu is men er toch van teruggekomen. Koffie kan men ook langen tijd bewaren, zij wordt daardoor zelfs beter. Daarom kocht de Ajnerikaansche regeering de over tollige voorraden op en nam zij koffie aan als onderpand op geldleeningen, om het product van de markt verwij derd te houden. Tenslotte leed de staat echter zulke groote verliezen op deze koffievoorraden, dat het systeem en repareeren alle soorten wollen kleeding. kousen en sokken, ook de allerfijnste, voor nieuwwerk zijn wij no. 1. DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. Onze vertegenwoordiger komt U bezoeken. FEUILLETON. No. 28. Dat moet u jmaar op rekening van Theodor stellen, antwoordde zij. Ik dacht aan hem, toen ik viel. Waarna ze met een vriendelijk lachje tot Lio- nel zoo gauw mogelijk w^ggaloppeer- de. Die glimlach zou ons jongmcnsch geheel betooverd hebben, als ze niet van Theodor gesproken had. Maar die Theodor, had alles bedorven die The odor, aan wien ze dacht, terwijl ze van haar paard viel,- die. Theodor, die het heerlijk voorrecht bezat, haai' hoofdje zoodanig in beslag te nepien. O, die gelukkige riep Lionel on willekeurig uit. Waar heeft hij dat toch aan verdiend, dat de hemel hem zulk een gunst verleende Haar mooi, don kerbruin haar. 'haar glimlach, haar hart, alles had zij hem geschonken, dien afschuwelijken Theodor Juist zou hij dit tooneel van zooveel, verrassingen verlaten, toen hij een veer van het amazonehoedje op den grond zag liggen. Zorgvuldig stak hij die bij zich dit was iets, wat hij The odor ontstal. Hij keerde nog dikwijls naar het bosch terug, zonder er zijn onbekende te zien. Reeds begon hij. te wanhopen, haar nooit weer aan te treffen, toen zijn gelukkig gesternte hem op een a- vond in de Cojnédie Frangaise bracht. Nauwelijks zat hij daar in zijn bal- konstoel of hij zag haar in een loge in duigen viel. Zoo zijn bijna alle po gingen, om den prijs kunstmatig hoog te houden, mislukt. De petroleujnprijzen zijn reeds lang een zorg der Ajnerikaansche econo men geweest. De gulden tijden, dat de Vereenigde Staten de wereldmarkt voor petroleum beheerschten, zijn voorbij. Zij hadden \toen weliswaar een veel kleiner petroleumgebied dan nu het omvatte alleen een paar Noor (lelijke, Oostelijke en Midden Wleste- lijke Staten, maar er was toen ook geen concurrentie van Rusland, Azië en. Zuid-Amerika. En daarbij is nu ook een binnenlandsche concurrentie geko,men, die misschien nog de ge vaarlijkste is. Bijna elke Staat telt een grooter of kleiner aantal boorput ten en overal stroomt wat rijkelijker of wat spaarzamer de vloeibare brand stof uit den grond. En de prijzen da len maar steeds. Men heeft inkrim ping der productie aanbevolen en die ook inderdaad met ernst doorgevoerd, bij die oliebronnen, die geheel of ge deeltelijk in handen van de regeering zijn. Daarmee heeft jmen de prijsda ling echter niet tot staan kunnen brengen. Senaat en volksvertegenwoor diging hebben de wenschen der petro leumindustrie inzake beschermende rechten en beperking van den invoer tot het uiterste ingewilligd, maar ook daardoor is de prijs slechts weinig verbeterd. Het blijkt nu wel, dat de geologen zich zeer vergist hebben hij hun taxa tie van de hoeveelheden petroleum, die zich in Amerika cn elders in den grond bevonden. In de jaren van de wereldoorlog las jnen dikwijls waar schuwingen teg.cn het verkwistend in gaan met de vloeibare brandstof de \oorraad zou nog slechts voor 50 jaar toereikend zijn. Intusschen zijn in Oklahoma en Texas al zulke rijke bronnen aangeboord, dat alleen de productie van deze beide staten ge noeg zou zijn voor de behoeften van Amerika, terwijl nog een flinke hoe veelheid zou kunnen worden uitge voerd. Deze milde gaven der natuur zijn echter een bron van zorg voor eco nomen en financiers geworden. Zij zoeken tevergeefs naar wettelijke maatregelen ojn den prijs te doen stijgen. Hun meest wijsgeerige uit spraak is nog, dat men in het geheel niets moet doen. Dan zullen op een gegeven oogenblik de prijzen zoo slerk gedaald zijn, dat bij een groot aantal bronnen de exploitatie niet meer loonend is. Zoo mindert de productie van zelf, waardoor dus ook de prijzen weer zullen stijgen. Deze redeneering is eenigszins spe culatief, want ondanks de dalende prijzen zoekt men nog steeds naar nieuwe petroleumbronnen. Mensche- lijke maatregelen zijn hier onmach tig. Het is zelfs twijfelachtig, of men iets zal bereiken met de pogingen, die nu door geleerden en technici worden gedaan om nieuwe toepassingen voor de petroleum te vinden. Die kans blijft altijd bestaan, want er is geen laboratorium, of ;men houdt zich met dit vraagstuk bezig1. eersten rang. vergezeld van baar oom. Zij droeg een rose zijden kleed en had een bloem in de haren. Zal Théodor nu ook komen vroeg Lionel zich af. Ieder oogenblik verwachtte hij, dat hij den geduchte zou zien binnentreden maar deze verscheen niet en, daar Lionel dien avond toch wat luchtig gestemd was, wist hij zichzelf te bepraten dat The odor zeker nooit zoo'n gevaarlijker mededinger was, als hij zich dit wel voorgesteld haddat Theodor niet veel meer dan een hond of een pape gaai zou zijn. Want als het nu toch de man was, dien zij liefhad, dan zou ze imjners niet zoo vrij zijn naam genoemd heb ben tegenover mij Het was een heerlijke avond voor hem op die kleine teleurstelling na, dat hij jmenigmaal een kijker gericht zag op de koningin van zijn gedachte; hij had wel willen hebben, dat zij on zichtbaar was geweest voor iedereen behalve voor hém. Zelf zat hij intus schen, met groote onbescheidenheid, maar aan één stuk van haar te genie ten, daar hij er geen kijker bij noodig had. Zou zij hem ook gezien hebben Herinnerde zij zich nog weieens dat hij haar toen weer in den zadel ge holpen had, een gebeurtenis, die hem onuitwischbaar in het geheugen ge grift stond Zij was één en al oog en oor voor de voorstelling en toen het gordijn al ge zakt was, dacht ze nóg niet aan gaan. Haar oo;m moest haar even op den schouder tikken om haar tot de wer kelijkheid terug te roepen. Een lichte rilling beving haar toen zij stond op, sloeg haar mantel om en verdween tusschen de menige, zoodot Lionel DE KLEINHANDELPRIJZEN. De winkelstand heeft het tegenwoor dig hard te verantwoorden, nu de al- gemeene verzuchting is, dat de klein handelsprijzen te hoog zijn. Met be langstelling ziet men uit naar het rap port van de regeeringscommissie, wel ke voor ons land zal hebben na te gaan, in hoeverre de detailprijzen te hoog zijn. Tot nu toe ingestelde onder zoekingen, door enkele kamers van Koophandel, hebben niet veel resul taat opgeleverd. Wel kwain men veel al tot de conclusie, dat de meeste klachten overdreven waren. Tot die conclusie nu komt ook prof. Walter Sulzbach in de Frankfurter Zeitung van 7 Maart j.1. Het is best mogelijk, zegt Sulzbach, dat ENKELE artikelen en diensten te duur betaald worden, maar welke zijn die artike - len De bakkers en slagers verdienen te veel, hoort ,men veelal beweren. Men mag dat, betwijfelen, want de concurrentie in het kleinbedrijf is zóó enorm, dat het niet aan te nemen is, dat juist slagers en bakkers daaraan zouden ontkomen. Bovendien is het niet in te zien, waarom de geiheele be volking dan al niet lang haar inkoo- pen bij de consumenten-cooperaties zouden zijn gaan doen, welk© licha men immers ten doel hebben om den tusschen handel uit te sluiten. Dat de landbouwer, aldus Sulzbach, te veel zou verdienen, wordt door niemand beweerd. Integendeel helptmen de zen tak van volksbestaan door het hef-r fen van invoerrechten. Tariefbescher ming geniét echter ook de zware in- dustie, wier kartellen poet behulp van protectie staande gehouden worden. Nu onderhandelt men weliswaar over verlaging van kolen- en ijzerprijzen, welke onderhandelingen door regee ring en industrie gevoerd worden, maai- onbegrijpelijk is het, dat de aan val der consumenten zich niet tegen het Duitsche protectionistische' stel sel als zoodanig richt. Terwijl toch de KOOPT UW KLEEDING bij een vertrouwd adres. Tel. 370 SPOORSTRAAT 102, DEN HELDER. a BLAUW COLBERT COSTUUM r f 32, 36, 40, 42, 44, tot f 60. FANTASIE COSTUUMS nieuwe dessins f f' f 25, 28, 34, 38, tot 56. tusschenhandel gedwongen wordt zijn prijzen met enkele pfennig te verlagen verhoogt men tegelijkertijd de invoer rechten met een veelvoud daarvan. Moet men dan onder dergelijke om standigheden den strijd tegen de kleinhandelsprijzen nog in ernst op nemen Ernstige discussies zijn op die manier niet meer mogelijk. Zoo heeft de Duitsche minister van landbouw bijvoorbeeld gezegd, dat door de land- bouwprotectie de koopkracht van de landbouwbevolking verhoogd wordt en dat de industrie daardoor in de gelegenheid zou zijn om de productie kosten te verlagen. Dus, zeide de mi nister, protectie en prijsverlaging kun nen heel goed samengaan. Hij had e- vengoed kunnen beweren, dat betaling van oorlogsschadevergoeding voor Duitschland voordeelig is, omdat dit de koopkracht van de vroegere vijan den verhoogt en dus het afzetgebied der Duitsche industrie verruimt. Het spreekt vanzelf, zoo gaat Sulzbach vei der, dat alle waren welke bescherming genieten, duurder zijn dan in het bui tenland. Wfa-s het anders, dan zouden deze tariefmuren geen zin hebben. Be halve tarieven, heeft Duitschland ech ter ook nog een stelsel van subsidie- verleening. In de meeste gevallen wor den deze subsidies aan ondernemin gen gegeven, welke zonder een derge- lijken steun genoodzaakt zouden zijn, hun bedrijf en voorraden tot eiken prijs te verkoopen. Zuiver geredeneerd, meent Sulz bach, komt men tot de conclusie, dat er van een ALGEMEEN te hoog peil der prijzen niet gesproken kan wor den. Vindt men evenwel enkele belang rijke artikelen te duur, in verhouding der tarieven. Trouwens er zijn tal van andere motieven, welke vóór vrijhan del pleiten. Klachten over te hooge prijzen zijn even oud, maar ook even ongemotiveerd als klachten over „slechte tijden". Wanneer zij evenwel uit den mond van de economisch on geschoolden komen, speciaal echter van den kant der huisvrouwen, zijn zij begrijpelijk. Of een regeering ze echter als richtsnoer voor haar econo mische politiek mag gebruiken, vindt Sulzbach een geheel andere vraag. De beschouwingen van Prof. Sulzr bach werpen inderdaad een scherp licht op het vraagstuk der kleinhandel prijzen. Duitschland zit in het moeras van zijn protectionisme en Nederland geniet de onaangename gevolgen daar van. Wat moeten wij daartegen doen? Niet anders dan te trachten onze be zinning niet te verliezen door nu zelf ook in het moeras der protectie te springen. Want dan «ijn wij ZEKER verloren. Wie zich aan anderen spie gelt haar niet kon terugvinden. Hij zag haar ook niet weer, maar vergat haar niet. Toch was het slechts een geestelijke hartstocht, die hem niet van zijn werk afhield, want even later haalde hij met alle glorie zSjn doctoraal. Toch najn hij hij zijni ver trek naar Duitschland dei veer mee. Zoo iets heeft dikwijls het voordeel idat het ons afhoudt van verkeerde dingen. Lionel had kunnen zeggen, zooals die man, wien men zijn onver schilligheid voor de vrouwen verweet; Zie, mijn geest is vervuld van een vrouw zooals er maar weinig- zijne;n die houdt imij af van vrouwen, zooals s er veel zijn Ook had hij kunnen zeggen Ik voel mij wel zeer verplicht te- ECHTE FRIESCHE 2O-50 ct. per ons BINNENL NIEUWS. ONWEER. Woensdagmorgen had te Hengelo een kort, doch hevig onweer plaats, dat gepaard ging met zware slagre gens. In een minimum van tijd waren verschillende lager gelegen gedeelten van straten onder water gezet. Vooral inabij het postkantoor stond het water meer dan 15 c.M. boven de straat. De bliksem sloeg in het dak van het huis yan Wl. aan den Balktsweg zonder ver dere schade aan te richten. Na een uur had alles weer zijn gewonen aanzien. VOOR HUISMOEDERS. Te Amsterdam een „consulta tiebureau" op waschgebied opgericht. Het Hbld. schrijft In één opzicht jnisschien wel het eenige was de „techniek" van het huishouden van onze overgrootmoe ders gemakkelijker dan de tegenwoor dige. Bij het wasschen van haar klee- ren hadden zij het voordeel, dat zij te v/erken hadden met dikke, stevige stof fen van wollen, linnen, enz. Zij wisten nog niet van kunstzijde zij kleedden zich niet in voile, chiffon, lamé en hoe al die dunne, fijne, soepele en teere weefsels van tegenwoordig mogen hee ten, die aangenaam en flatteus zijn, maar die niet zoo maar ,met krachtige hand kunnen worden gehaald. Daérom is, ondanks de nieuwe uit vindingen, het wasschen en strijken van jurken, kousen en dessous een kunst, die menig hedendaagsch huis moedertje onbereikbaar moeilijk toe schijnt. En daarom zal het ongetwij feld voor heel wat dames een uitkomst zijn, dat sinds gisteren onze stad in het bezit is van een Instituut, waar ie der haar licht kan opsteken op dit ge bied. Wij bedoelden het „Radion-insti tuut voor moderne wasclimethodcn", dat de N.V. De Lever's Zeepmaatschap pij gevestigd te Vlaardingen, heeft ge opend in het perceel Heerengracht 615 waar tevens een filiaal van haar ge schenken afdeeling is ondergebracht (dat eerst, sinds 15 April 19)29, was ge vestigd Keizersgracht 16.) In dit instituut vindt de huisvrouw gratis en vrijblijvend, practische hulp op waschgebied. Zooals onzerubriek „Wat gij moet weten" haar schrifte lijk van advies dient op allerlei huis houdelijke vragen, zoo wordt haar door de dames van het Radion-insti tuut metterdaad gedemonstreerd, hoe zij zijden, wollen of andere kleeding- stukken moet wasschen, strijken cn drogen. Drie stukken waschgoed mag men meebrengen bijvoorbeeld een wol len jumper, een (kunst)-zijden sjaal en een katoenen of linnenjurk en zien, (met de diepe plooi in zijn voor hoofd, die vlammende oogen en die samengevouwen handen, terwijl hij hem op ijskouden toon vroeg Nu, mijnheer, heb je je bedacht En hoe nader de tijd van beslissing kwam hoe onherroepelijker zijn bey sluit ging vaststaan, onoverkomelijk als zijn antipathie voor mademoiselle De Saligneux ten slotte werd. Hij stel de zich haar voor als een babbelkous, met allerlei domme vooroordeelen en zoo stijf en strak in houding en voor komen, of ze één van de windwijzers van haar voorvaderlijk slot had inge slikt. En, hoe zij er nu ook mocht uitzien, in ieder geval wilde hij niets van haar weten, omdat hij hoogmoedig was en genover die vrouw, want zij zal er mij I.naijverig op zijn vrijheid omdat hij bij helpen, niet te trouwen met m.ade-|LÜet kon hebben, dat men over zijn moiselle De Saligneux. Van alle r.ede- nen, die er tegen dit huwelijk zijn, is dit wel de minst geldige maar heft is er toch een Al is men nu ook honderdmaal Ijdoc- tor in de rechten, toch houdt men er soms van die redeneeringen op na waar men niet voor zou durven uitko men, tegen geen mensch. XI. a< Toen Lionel zijn brief afi had, lic.t hij dien naar de post brengen vervol gens ontbeet hij en na het ontbijt deeid hij alleen dezelfde wandeling, die h;ij den vorigen dag met zijn vader ge - maakt had. Hij keek niet om naair stelsel van besproeiing of wisselbouw maar was slechts vervuld van zijn zaak. Binnen eenige uren. zou zijn geduchte vader uit Bourg terug; zflts en dan had je de poppen aan het daor- h.art beschikte zonder er hem in te kennen en omdat het eenmaal bij heun vaststond, dat hij niet anders zou trouwen, dan piet de vrouw, die hij .liefhad. Zoo in gedachten verdiept, was hij ongemerkt in het eikenbosch beland, waar zijn vader hem den vorigen dag heengebracht had. Dit liep hij door en van hier kwam hij op de met gras be dekte helling, die op de rivier uit kwam- Bij een ouden kastanje stond hij stil, op een vijftig pas zoo ongeveer van de plek, waar de waterlelies bloei den. Hij keek nog eens op zijn horlo- £e- Ik heb nog drie uur voor mij, sprak hij, in zichzelven, dus het is nog geen tijd van opbreken. En hij ging, zoolang als hij was, in het dichte hooge gras liggen. Boven zijn hoofd zag hij de kronkelende tak ken van den kastanje, waarvan de sen 1 Hij meende hem aL vóór zich te ('rijpende vruchten hem aan de bruine oogen van zijn onbekende herinneren Hij sloot zoo half de zijne en met veel wilskracht slaagde hij er in, voor ee- nigen tijd zijn vader en mademoiselle De Saligneux uit zijn gedachten te bannen en zich te verdiepen in een studie van het Engelsche recht, waar hij van hoogerhad een opdracht voor had gekregen. Hij zette het plan daarvan in breede trekken op en, terwijl hem dit uitste kend vlotte, viel hem de vertroosten de gedachte in, dat een mensch, die werkt, toch nooit bepaald ongelukkig kan zijn. Ineens schrikte hij op van een stem, die een bekend liedje neuriede. Hij; richtte zich zoo half op de ellebogen op en zag een jonge dame zitten, aan den oever van de Lipiorde, in peinzen de houding, met gebogen hoofd cn de kin in de hand, terwijl de breede rand van haar stroohoed haar gezichtje verder geheel bedekte. Maar het vol gend oogenblik richtte zij het hoofd weer op en nu meende Lionel te droo- men. Zijn hart klopte onstuimig en bijna had hij een kreet geuitWat een hemelsche verrassing van het al machtige toevaldie jongedame, die daar aan den oever van de Limourde zat te neuriën, was de amazone van de Avenue des Poteaux zijn onbe kende Hij zorgde wel, dat hij niet te voorschijn kwam zoodra hij wat be komen was van zijri allereerste aan doening schikte hij, het hooge gras nog zóó, dat er van zijn persoon niets zichtbaars was. Onbeweeglijk bleef hij daar toen liggen, haast piet ingehou den adem, of hij op de kapellenjacht was en nu juist een heel mooi exem plaar toch vooral niet wilde opschrik ken of verjagen. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1