besef dat tenslotte allen öp elkander zijn aangewezen, brengt een bijzonde re sfeer van éénheid om hen, ook tus- schen hen en degenen met wien zij in zaken contact hebben. De belager is hij of zijn zij, die als ratten binnendrin gen en al wroetende door hun eigen drek, de kern dezer samenleving trachten aan te tasten. Zóó is het op Weeringen gesteld. En allen die gedurende den loop der Zuiderzeewerken naar Wieringen zijn getrokken, zijn er ontvangen met al de welwillendheid, die een zoo op zich zelf aangewezen volk als de Wierin gers altijd geweest zijn, maar kan ge ven. En wij overdrijven niet. als wij zeggen, dat de goede geest, waaron der de Wieringers nog altijd leven, reeds op velen die hier gekomen zijn een weldadigen invloed heeft uitgeoe fend en velen, zoo niet allen, weldadig aandoet. Voor ons Wieringers blijft deze goe den geest de kern onzer samenleving, hetzij of wij arbeider ter zee of te land zijn. Deze te voeden en te onder houden en te leggen in het karakter onzer kinderen is voor de Wieringers ais een ongeschreven wet. En daarom dulden wij niet, en nu spreken wij in het algemeen, dat zij, die door hunne lange levenservaring, door hun aan den dag gelegd helder en gezond verstand en hun diensten aan de samenleving bewezen, door ons zijn aangewezen geweest in het be stuur dezer gemeente, worden gemin acht en beleedigd door mcnschen die de meest elementaire begrippen der welvoegelijkheid missen, zelfs nog niet eens hebben geleerd elkanders meening te eerbiedigen. Het is daarom dat wij een ernstig beroep doen, niet alecn op de oude Wieringers, doch niet minder op de nieuwe Wieringers tot welke richting dezen ook mogen behooren, deze men- achen die toch in het bestuur eener be hoorlijke samenleving niet thuis be hooren, in de eerste plaats uit ons Ge meentebestuur te weren. IEDER visscher stemt op LIJST VIJF Dat is natuurlijk buiten kijf SOCIAALDEMOCRATIE EN ZEEGRAS. In, wat het bestuur van de S.D.A.P. te Wie- ringen met een dik woord, hun verkiezings manifest noemt, schrijven zij, dat de jaar- lijksche wlnstuitkeering van de zeegras een vrucht is van het werk der S.D.A.P. Zeegras is een van de belangrijkste pro ducties voor de bevolking van Wieringen het is daarom wel van belang, dat men aldaar weet wat de geschiedenis omtrent de bewe ringen van de S. D. A. P. met het artikel te vertellen heeft. Dat de S.D.A.P. voor de Wieringer visschers iets nuttigs gedaan heeft inzake zeegras-ex ploitatie is BLUF. Ten tijden dat er nog geen sociaal democra ten bestonden, men dacht nog niet aan die „weldoeners der menschheid", in die over oude tijden ging het den zeegrasmaaiers (en ook den handel) slecht. Toen bemoeiden zich twee sociaal voelende menschen, wat heel iets anders is dan socialistische men schen, met dit bedrijf. DaA waren wijlen de heer v. d. Speek Obreen,*\'>tle vader van de tegenwoordige notaris te Vieringen, en de heer A. Zomerdijk, thans nog te Hippoly- tushoef wonende. Zij hebben met groote opofferingen, ten kos te van veel werk, veel zorg, veel verdriet en voor o zoo weinig dank het (gemaaide) zee- grasbedrijf uit het moeras gehaald. Toen eindelijk alles^joed ging voor den maaier en daarnaast de gemeente profiteerde, safe was, en zelfs een flink (noodig) reserve fonds had gevormd, bleken enkele verande ringen noodig om een vlotte afzet te verzeke ren. Die zaak is aangevat door de Visscherij Cou rant, waarvan de schrijver van dit artikel des tijds de eenige leider was. De Visscherij Courant of de Hoofdredacteur B. J. Gelder, is degene geweest die gezorgd heeft dat aan het beperkte verkoop - monopolie een einde werd gemaakt, dat de verkoop op breederen leest werd geschoeid. En daar naast en daardoor en daarbij dat de zeegras maaiers tot den laatsten cent geheel de op brengst werd uitgekeerd. Toen ik voor die zaak streed heb ik nooit van eenige hulp of eenig streven van de sociaaldemocraten op dit gebied iets bemerkt. Dat kon ook niet, want zij hebben niets voor de visschers gedaan zij hebben geen uur voor hen verzuimd, geen pen voor hen op 't papier gezet. Waar halen in vredesnaam die S.D.A.P.-ers dan toch hun praats vandaan Laten zij, als zij het achteraf zoo goed we ten, dan nu eens vertellen of het nu vol maakt is. Of er nu nog wat veranderd of ver beterd worden kan. En wat En hoe Neen welk artikel gij wilt. Wol of katoen, graan of meel of visch suiker, ijzer of groen ten, 't is alles in prijzen gedaald, meest be neden de noteering van voor den oorlog. Maar zeegras is duurder, gevischt 3 tot 4 maal zoo duurelke hoeveelheid zeegras wordt vlot contant gekocht. Waarom is dat zoo Is dat aan U te danken, mijne heeren sociaal democraten Ik wil den Wieringers eens vertellen, wan neer en hoe de sociaal democraten zich met de zeegraszaken hebben bemoeid. De waar heid mag wel eens gezegd worden, het is nut tig dat de visschers tijdig gewaarschuwd wor den. Ik zal 't verhaal in 't kort vertellen. 't Ging vroeger heel slecht met zeegras, met het gevischt zeegras in 't bijzonder. Ik trachtte daaraan verbetering te brengen. Eén der middelen die ik benutte was de coöpera tie. In Friesland heb ik de Coöperatieve Zee- grashandel van Surig opgericht. Deze ging aanvankelijk goed, later slecht. Toen de nood zoo hoog was gestegen dat men ten einde raad was, wende men zich tot mij om hulp. Dat beroep was niet te vergeefs, ik heb de Friesche drogers volkomen gered. Wat was ik daar geëerd ik moest de hee- le Friesche kust pachten, ieder was mij dank baar. Op de beurzen waar de effecten worden genoteerd, zijn de koersen heel laag. Maar nooit zal de koers van een effect op een beurs zoo laag worden als de koers van dank baarheid op de beurs van het leven. De man, de aanvoerder van de coöperatie, die op het punt stond al zijn spaarpenningen in de zeegraszaak te verliezen, die door mij gered is, was een sociaal democraat. En toen die zag dat ik kon, wat hij niet had gekund, toen bewerkte hij een staking. De gewone socialistische praatjes. Ik werd rijk ten koste van de drogers. Ik betaalde te weinig voor het zeegras. Om kort te gaan, de zaak werd in handen li gesteld van den Bond van Transportarbei- ders. Zij hadden er wel niets mee te maken, maar die heeren bemoeiden zich wel met maar die heeren bemoeien zich wel mfit mijn ex-sociaaldemocratische vriend was den Transportarbeidersbond leden te bezorgen. Want hij wist wel, dat er geen cent te wei nig werd betaald. Want wanneer ik slechfc vertel, dat ik voor het Friesche gras, destijds evenveel betaalde als op Wieringen, Texel en Den Helder, dan weet iedere drooger, die de kwaliteiten van het Friesche zeegras kent, dat zij feitelijk te veel uitbetaald kregen. Het was juist in den tijd van medezegging. schap in al dat theoretisch - vergaderingen, fraais. Ik zeide tot den Bond, benoemen jul lie een commissie van onderzoek, heelemasl alleen van jullie eigen menschen. Onderzoek de zaak, stuur iemand naar mijn kantoor, ai mijn boeken en gegevens zijn ter jelui beschik king. Er werd eene commissie benoemd, met aU voorzitter de Sociaal democratische wethou- der van Den Helder, de heer Verstegen, thanj burgemeester aan de Zaan. De heeren onder-In zochten, vergaderden, reisden, gaven een be l' roeps accountant opdracht op mijn kantoor alles te onderzoeken. Wat deze dan ook hM| uitgebreid deed. Het resultaat Het gelijk geheel en al aai mijn zijde was. Tot tweemaal toe kwam een deputatie vai hoofdbestuurders van den Bond uit Rotter dam en de vrijgestelde van den Bond ui: Harlingen bij mij op het kantoor te smee- ken, let wel te smeeken of ik als 't u bliek een kleinigheid meer wou geven, 't Zou voor mij 't verschil liep over enkele honderden balen, maar één of twee tientjes verschil ui; maken. Ik antwoordde mijne heeren, wiltt van mij privé voor een goed doel, voor ziek; :t menschen, een gift, dan gaarne. Maar van deze zaak verlang ik dat U het rapport publi j ceert en eerlijk erkent, dat ik gelijk heb es u de staking opheft. L Wat deden de heeren Zy publiceerden het rapport nietik mocht geen afschrift, maar zy trokken naar Fries- land belegden eene vergadering geheim, zoodat ik er niet kon komen, en vertelden allerlei slechts van mij. Let wel. I De Heer Verstegen, de voorzitter, van die Commissie, was de hoofdman der sociaalde mocraten te Den Helder. Daar deed hy nieti Daar liet hy de drogers voor my rustig zee- |Cj gras ophalen. Want als die menschen daar niets verdienden moest zyn bond betalen. 1 Maar in Friesland dwong hy tot staken Daar kostte het zijn bond niets. De zeegrasdrogers zyn geen lid van de: Bond geworden, niet één. De heele zaal e draaide daar op uit, dat het zeegras biet! li dry ven, en de drogers het gelag betaalde:, lij Die moeten niets meer van het socialisna ii hebben. Ik vertel bovenstaande om de Wieringer te waarschuwen. De sociaal democraten heb ben my er toe gedrongen. Door de brutali teit van te beweren, dat zy het zyn, waarvat 11 op zeegrasgebied de visschers heil hebbe: 01 te verwachten. 0 Die zich aan een ander spiegelt, spiegel o zich zacht. Laat men op Wieringen aai o Friesland denken. De Wieringers hebben zictaj altijd zelf gered, zy hebben als er hulp noo rC dig was, die uit eigen middelen gekregen. D De Voorz. van de Visschersvereeniging i c wethouder van Wieringen. Geboren en geti'a gen Wieringer, visscherman als zy zelf. zijn handen is hun belang veilig. Zoolang 2 ei zich aan hem houden, varen zij op veili H kompas. g Laten zy hem, hun eigen kameraden sten ri men. Laat Wieringen voor de Wieringer biyven. B. J, GELDER,

Wieringer courant | 1931 | | pagina 10