Uitgegeven door Vrijz. Dem. Kies ver. en D.E.T.V. GEMEENTEHUI - VERKIEZING 1931 WAAROM STEMT GIJ OP LIJST 3, DE VRIJZINNIG DEMOCRATEN i Nu wij aan den vooravond- der Gemeente raadsverkiezingen staan, kan het geen kwaad een verklaring te geven van.de hou ding die het Dagelij ksch Bestuur der Gemeen te tegenover verschillende zaken heeft aan genomen. Laat mij voorop zeggen, dat men als wet houder heel anders tegenover de dingen staat, dan als inwoner der Gemeente, of als raadslid, die soms met voorstellen komen, die voort 't oog schitterend lijken, maar voor uitvoering op onoverkomelijk bezwaren stui ten. Het Dagelij ksch Bestuur heeft een groote verantwoordelijke taak, en maar al te wei nig wordt er rekening gehouden met de om standigheden en den tijd, waarin wij leven. En Wieringen staat in dit teeken wel in 't bijzonder De bevolking is door de Zuiderzeewerken met reuzenschreden vooruitgegaan, de uitga ven hebben in dat opzicht bij de Gemeente gelijken tred gehouden, maar hoe nu met de ontvangsten Er is een zeer groot contingent, dat weinig of niets betaalten er is een flink deel (waar onder kleine burgers, visschers, boeren, mid denstanders) die door de progressie, (waar op de S.D.A.P.-fractie zich zoo beroemt), het vel over de ooren wordt gehaald. Ja roept de heer Verstegen in een vergade ring „halen waar 't te halen is In de moderne plaatsen" Och waarde heer, u hebt toch ook wel ge lezen van de moderne Amsterdamsche Ge meente over welks financiën een lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland schreef „Met groote financieele moeilijkhe den wordt verstoppertje gespeeld. Om te gil len van ontzetting Tegen het volgend jaar is er weer een groote belasting-verhooging op komst enz. Laten we toch hier vooral de hoofden koel houden, opbouwen, maar voorzichtigDe S.D.A.P.* spreekt over gemeentelijke goedkoo- pe houten woningbouw. „Goedkoop Wie zouden die „goedkoope woningen bewo nen over 'n paar jaar De stroppen zouden niet te overzien zijn Wordt er thans tegen fantastische prijzen verhuurd, laten de hee- ren hierover hun gedachten eens laten gaan en de hand in eigen boezem steken Tegenover steun en werkloozenzorg hebben wij een standpunt ingenomen, dat vooral niet ten achter staat bij andere gemeenten. Die het anders zegt debiteert leugens En juist die leugens moeten op dit moment worden achterhaald. De S.D.A.P.-fractie spreekt in zijn verkiezingsmanifest van hun „zorg voor de Volksgezondheid". Hoe durven ze het zeggen Toen het Dagelij ksch Be stuur met het voorstel van de Waterleiding kwam, hebben de Soc. Dem. Raadsleden zich met alle middelen tegen dit voorstel verzet, ze hebben toen de Volksgezondheids ver trapt. En 't is merkwaardig wat Dr. v. d. Waerden, een van hun leiders, toendertijd in „De Gemeente" (orgaan van de vereen, v. Soc. Dem. Raadsleden) schreef Hij schreef „waar de mensen, door een verkeerd begre pen vrijheidsliefde, zich tegen de „dwang" verzetten, daar hielp het redeloze dier, of, zooals wij reeds schreven „de koe, die het duinwater met graagte opslorpte, en dank baar meer en betere melk ging geven bracht ook de waterbeschaving in het boerengezin". Dus volgens Dr. v. d. Waerden had 't rede loze dier meer verstand dan onze Soc. Dem. Raadsleden. Dat er nu nog processen-verbaal van niet-aansluiten moeten vallen, dat er nu nog onrendabele gedeelten zijn is hun schuld en van niemand anders Maar hun true's waren te doorzien toen trachtte men stemmen te vangen, dat zij te gen de „dwang" der waterleiding waren nu tracht men kiezers te winnen met 't onren dabele gedeelte. Zietdaar de „zorg" van de S.D.A.P.-raads- leden voor..,, zich zelf! Het zit er waarlijk niet diep Na lezing van het bovenstaande valt het voor een ieder niet moeilijk te begrijpen, dat het „Dagelijksch Bestuur" zich er wel- eens voor wachtte de vuile wasch voor die heeren op te knappen en dat, wil men de gemeente Wieringen op peil houden, zooals zij nu is, men menschen moet hebben, waar van men op aan kan. Stemt daarom Zaterdag op lijst 3, de lijst der Vrijzinnig Democraten. J. BOSKER Sr. Wilt gij Wieringen WIERINGEN laten Ban lijst 3 der Vrijzinnig democraten! DE VISSCHERS. Wat wij visschers noodig hebben is rust en orde in onze samenleving. Het drijven tot en het aansporen van klas senhaat, is het gevaarlijkste wat men zich in eene visschersgemeente denken kan. Die er desniettemin toe overgaan, of erger nog, die er hun bedrijf van maken den klassenstrijd bij ons vis schers in te voeren, jnoeten door de gezonde publieke opinie tot werkeloos heid worden gedoemd. Wij gaan samen naar zee, doen er tezamen wat tijd en plaats ons noopt te doen, en keeren te zamen weer naar huis, of, en dit is niet denkbeeldig, gaan tezamen ons einde tegemoet. Wij voelen bij intuitie dat allen op elkander zijn aangewe zen. Zoo is het altijd in ons bedrijf ge weest, zoo is het en zoo zal het blijven. Hier is geen plaats voor de splijt zwam. Hier wordt zij Goddank nog afgesto ten door den goeden geest en het nuchtere en gezonde verstand. Hier ziet de knecht in zijnen baas de meerdere krachtens diens ervaring, zijn zeejnanschap en als eigenaar van het door ijver en zuinigheid verwor ven goed dat hen tot vaar- en vischtuig dient en hij benijdt hem, doch haat hem niet,. Integendeel. Het voor beeld van den schipper vormt zijn persoonlijkheid en hij krijgt dage lijks zonder de minste reserve gele genheid zich diens kennis deelachtig te worden. Hier ziet de schipper in zijn metge zellen zijn lotgenooten in den dikwijls harden strijd des bestaans. En toch is onvoorwaardelijk de baas den baas en de knecht den knecht, doch wars van iedere klassi- ficatie in maatschappelijken zin. En in wien moet deze groep in het gemeentelijk geheel haar belagers zien In de boeren van het oude land, die met hen half om half het zeegras droogenin de bakker of winkelier bij wien men vïctaliet in den werk man, met wien men als het bedrijt stil ligt samen arbeid verrichtin den koopman die hun vangst op de inter nationale markt weet te brengen in de zeepolitie die heeft te zorgen voor een rustige voorttceling op de visch- terr-einen in de boerenleenbank, die wel eens bijspringt bij de aanschaf van kostbaar schepenjnateriaal Och kom. De vaste eenheid in hun wij ze van samenleving, in hun bestaans wijze, in hun bijzonder ontwikkelt

Wieringer courant | 1931 | | pagina 9