Antirevolutionaire ei alle rechtsche Kiezers den Heer W. JANSEN fo. van lijmt 4 22E JAARGANG DINSDAG 9 JUNI 1931. NO. 44 iflP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1 DE VONDELING. &as ■WEERINGER COURANT* VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels 0.50, Iedere regel meer 0.10. DE BOEREN EN DE TARWEWET. Vier qualiteiten vier inkoopprij zen, nJ. f 11, f 12, f 13 en f 14 een voorloopige aftrek van f 1.50 per 100 kg. Wat de tarweverbouwende boeren en om hen gaat het toch per slot van rekening het allermeest interesseert, dat is de sim pele vraag hoeveel krijg ik aanstonds voor de Daarover is tot dusver nog héél weinig be kend alléén is komen vast te staan een zichtprijs van f 12.50 per 100 kg. Beteekont dat nu, dat de boeren gemiddeld f 12.50 voor hun tarwe zullenontvangen Of beteekent het dat het de maalindustrie f 12.50 voor de inlandsche tarwe moet betalen Wij kunnen daaromtrent het volgende mededeelen de uitvoerders van de Tarwe- wet willen drie quiallteiten inlandsche tarwe vaststellen, benevens één z.g. topqualiteit voor de kropmeelmaalders. Voor deze vier qualitei ten zullen de Vita-leden dat zijn dus de meel fabrikanten, moeten betalen f 11, f 12, f 13 en f 14 per 100 kg., gemiddeld dus f 12.50 De boeren zullen deze prijzen echter niet ontvangen, want een gedeelte ervan zal wor den ingehouden ter bestrijding der admini stratiekosten, salarissen, gratificaties, enz., benevens voor de vorming van een fonds, waaruit eventueele verliezen, die door de Tarwecentrale zouden worden geleden, als gevolg van de noodzakelijke manipulaties, gedekt zullen kunnen worden. Mocht er aan het einde van het jaar nog wat in dat fonds overgebleven zijn, dan zullen de boeren ponds pondsgewijze nog een uitkeering ontvangen. Als bedrag, dat per 100 kg geleverde tarwe van de boeren voorloopig zal worden inge houden, hebben de uitvoerders der Tarwewet in 't oog gevat 1.50. De boeren zullen, al naar gelang der geleverde qualiteit, waarvoor vier typemonsters (één voor de kropmeelmaalde- rij) zijn vastgesteld, dus ontvangen f 9.50, f 10.50, f 11.50 en f 12,50, benevens de kans, om later nog iets uit het fonds terug te krij gen van den ingehouden daalder. Het bedrag van f 1.50 moet nog door den minister worden goedgekeurd. Het wil ons voorkomen, dat de Nederland- sche boerenstand thans óók eindeijk tot de slotsom zal komen, dat de uitvoering der Tarwewet wel veel geld kost, maar den wer kenden boer een vergoeding brengt, die lang en lang niet in verhouding staat tot de offers, die het publiek moet opbrengen VERKORTING VAN MILITAIREN DIENST VOOR AANSTAANDE DIENSTPLICHTIGEN. De redactie van dit blad geeft de Hoofden van gezinnen in ernstige overweging onder staande uiteenzetting met hun zoon, voor zoover geboren in 19131915, te bespreken, aangezien zulks een groot persoonlijk belang voor hem kan zijn. Zooals bekend mag worden verondersteld, wordt jaarlijks in Juni te 's-Gravenhage ge loot, wie van hen die in het kalenderjaar 18 jaar worden, in elke gemeente het eerst in aanmerking komt om in vredestijd een mili taire opleiding te moeten ontvangen. Vanaf dit tijd stip kan ieder met vrij groote zekerheid uitmaken of hij dientengevolge zal moeten dienen, te meer, waar, door het „een- zoon-per-gezin" stelsel de vrijstelling wegens opleiding tot een geestelijk ambt en de af keu ring, elk jaar blijkt, dat de kans om te moe dienen (voor elke gemeente verschillend) 90 of meer bedraagt. De Wet geeft de gelegenheid om op TWEE wijzen de militaire opleiding te kunnen vol brengen, t.w. a. geconcentreerd in de kazernes b. grootendeels ter plaatse bij het VOOR- FEUILLETON. No. 31. Baron de Saligneux had méér dan reden om niets te zeggen tegen zijn dochter. Voor eerst had hij het zich eenmaal tot een ge woonte gemaakt, om tot op het laatst de be spreking uit te stellen van een onderwerp, dat hem niet beviel. Als hem iets onaange naams trof, ontging hij het liever dan dat hij er over sprak. En dan voordat hij Clai- re zijn bedoelingen kon meedeelen, moest hij ze toch eerst goed weten en dat was 't juisthij kende zenog niet. Zijn dochter be neden zijn stand uithuwelijken, haar aan den zoon van Têterol geveneen gloeiende verontwaardiging voelde hij in zich opko men, die eerst wat zakte, toen hij zich herin nerde dat hij een aardigen voorraad wandel stokken bezat en dat daar eerst een rotting onder was, heel stevig en heel buigzaam, met agaten knop, dien hij indertijd gekregen had van een van zijn kennissen. Al een tijdlang vergezelde die hem niet meer op zijn dagelijk sche wandelingenmaar eenige dagen na zijn onderhoud met den gewezen metselaar overkwam het den baron wel eens, dat hij vol teederheid dien slappen rotting beschouwde met de veelbelovende woorden Je zult een mooi einde hebben Ik zal je kapot slaan op den rug van den heer Têterol! In gedachten had hij zich al meermalen op het Witte Huis aangemeld, om er met recht „zijn slagje te slaan." Na afloop van de strafoefening zou hij dan tot Têterol sprc ken En nu, waarde heer, koop mijn kasteel Het leed, dat ik ondervinden zal als ik mijn voorvaderlijk slot in uw handen zie, zal ruim schoots vergoed zijn door de zaligheid, die ik zoocven gesmaakt heb. Maar dit was alles slechts fictie de rotting OEFENINGSINSTITUUT. Door het bestaan van de kaderplicht, zijn de militaire verplichtingen verschillend naar gelang al dan niet meer dan gewoon lager onderwijs werd genoten, t.w. A. Zij, die niet meer dan het 7e leerjaar onderwijs ontvingen, komen niet voor oplei ding tot een rang in aanmerking. Zij kun nen echter bij verschillende wapens met VERSCHILLENDE eersten oefentijd worden ingedeeld. Deze oefentijd bedraagt voor do onberedenen 5 1/2 maand, voor beredenen der artillerie 12 maanden, voor cavalerie 15 maanden kazernedienst. Door zich tijdig op te geven bij het VOOR OEFENINGSINSTITUUT heeft men keuze van WAPEN, t.w. Infanterie of Onbereden artillerie een eersten oefentijd van 5 1/2 maand en BOVENDIEN verkrijgt men DAAR OP bij het bezit van het Bewijs van Voorge oefendheid 4 maanden VERKORTING. Zoodoende wordt de jongeling dus zoo kort mogelijk uit zijn maatschappelijke func tie en zijn omgeving gehaald. De verbintenis bij het Vooroefeningsinsti tuut beteekent oefenen gedurende 1 jaar tot een maximum van 300 oefenuren, verdeeld over een avond en een middag of twee avon^ den per week (op uren, zooals de klasse het best uitkomtworden dus in overleg met de jongelui vastgesteld.) Is eenmaal het diploma behaald, dan wordt nog 50 uren per jaar (d.i. 1 a 2 maal per maand) geoefend tot den aanvang van de eer ste oefening. Tijdens de opleiding moet wor den deelgenomen aan één tweedaagschen marsch het examen zelf duurt 1 dag. Deze jongelui moeten zich opgeven vóór September van het Kalenderjaar waarin zij 18 jaar worden. B. Zij die meer dan uitsluitend lager onder wijs genoten, moeten in ernstige mate reke ning houden aangewezen te zullen worden voor de opleiding tot onderofficier 9 maan den kazerneverbüjf) en indien zij het diplo ma H. B. S. 5 j. c. of daarmede gelijkgesteld diploma verkrijgen, tevens voor de opleiding tot officier (12 maanden verblijf,) aan een der scholen voor Verlofsofficieren. Het vooroefeningsinstituut stelt hen in staat dit verblijf aldaar met 7 1/2 maand te verkorten, door te oefenen ter plaatse en in den vrijen tijd. Zij sluiten daartoe een ver bintenis bij het vooroefeningsinstituut in het tijdperk, loopende van het oogenblik waarop de jongeling 16 jaar is geworden tot uiterlijk 1 Juni van het jaar waarin hij 18 jaar wordt. Het is als regel voordeelig zich zoo jong mogelijk te verbinden. Deze jongelui oefenen maximaal 200 uren per jaar, d.w.z. een avond en een middag per week totdat de rang van sergeant is be reikt. Dit geschiedt na geslaagd examen, ge volgd door een maand practischen dienst op een tijdstip en bij het Regiment ter keuze. In dien rang eenmaal aangesteld behoeft men slechts 50 uren per jaar te oefenen (d.i. 1 a 2 maal maand) tot men voor eerste oe fening onder de wapenen moet komen. Deelname aan den tweedaagschen marsch is verplicht. Hij die in aanmerking komt om aangewe zen te worden voor de Officiersopleiding moet bovendien deelnemen aan een Zomer kamp gedurende drie weken en aan een Paaschoefening gedurende ten hoogste 4 da gen. Voor het vaststellen van de oefenings- dagen wordt zooveel mogelijk rekening ge kening met de particuliere belangen der deel nemers. Hierbij zal gaarne overleg worden gepleegd met de onderwijsinrichtingen die de deelnemers bezoeken, c.q. met hunne werk gevers. De jongelui, die meer dan lager onderwijs genoten, moeten zich opgeven vooor de uit slag van de loting bekend is. Tegenover de stond nog ongebruikt. Toch scheen dit spel van de verbeelding den baron reeds zoo zeer goed gedaan te heb ben, dat zelfs de gedachten bij hem opkwam: Alles wel beschouwd, zie je Uit deze enkele woorden bleek dus, dat de baron geneigd was tot de een of andere schik king. Alles wel beschouwd, zette hij zijn over peinzing voort, die onbeschofte vlegel is nu eenmaal mijn schuldeischer, maar hij is norm rijk en zijn ij delheid houdt gelijken tred met zijn rijkdom. Als ik weiger zou hij zonder erbarming zijn. Maar, als ik toestem, kan ik misschien van hem gedaan krijgen al wat ik maar verlang. Laten we het dus maar eens goed onder de oogen zien en trachten, de eer van ons geslacht overeen te brengen met een geoorloofd streven naar de geriefe lijkheden des levens. De baron herinnerde zich bovendien nog de uitspraak van een van zijn vrienden, die eens tot hem had gezegd Ja, kerel, de wereld is nu éénmaal zóó ingericht, dat je al heel bezwaarlijk een glas wijn zal voorgezet worden, waarin geen vlieg je drijft. Nu, als de drank zelf maar goed is en de vlieg blijkt niet al te groot te wezen, drink het dan maar uit De baron had dien wenk in toepassing ge bracht. Maar nu deze keer was de vlieg wat héél kolossaalzoo groot als een Têterol Toch pruttelde hij niet tegen zijn gas. Hij was gewoon groot verschil te maken tusschen de punten, waarop het geoorloofd is toe te geven en de punten waarop iedere toe stemming onteerend kan heeten. Zijn doch ter ten huwelijk geven aan den zoon van een zeeschuimer, om daardoor tot verbetering van omstandigheden te geraken, is iets wat men best mag doen, zonder dat men daarmee zijn adelijken stand prijsgeeft. Waar de edelman aan te kennen valt, dat is vooreerst zijn hou ding en dan de rechtzinnigheid van zijn op vattingen. De heer De Saligneux had zich al tijd onderscheiden door een uiterst correcte houding en wat zijn beschouwingen betreft, voordeelen, voor het geval van moeten •die nen, doen zij afstand van de zij het ook geringe kans op vrij loten. Loten zij vrij en hebben zij den rang van sergeant bereikt, dan worden zij vrijgesteld van de eerste oe fening in de kazerne en kunnen hun vol brachten diensttijd op hun verzoek, voor broederdienst doen gelden. Op hen rusten de verplichtingen van gewoon dienstplichtigen ten opzichte van de herhalingsoefeningen. Hebben zij den rang van sergeant niet be reikt, doch zijn zij wel in het bezit van het bewijs van voorgeoefendheid, dan moeten zij een eerste oefentijd volbrengen in de kazerne van 6 weken. Zij, die zich vóór hun 25ste jaar in Ned. Indië willen vestigen moeten aldaar een eer ste oefentijd in militairen dienst doorbren gen hiervan wordt geen vrijstelling b.v. wegens broederschap verleend. Vrijstelling van den eersten oefentijd in Ned. Indie wordt alleen verleend aan hen, die in Nederland gedurende 5 1/2 maand on der de wapenen zijn geweest als vrijwilliger op korten termijn. Verbindt men zich echter bij den gewonen landstorm en behaalt men daarbij het diplo ma van voorgeoefendheid, dan wordt deze verplichte diensttijd in Nederland terugge bracht tot 6 weken. Voor geoefenden worden tegen hun wil niet onder de wapenen geroepen tot handha ving of herstel van de openbare orde of rust. Verbondenen beneden den leeftijd van 18 jaar worden bij legermobilisatie niet onder de wapenen geroepen. De opleiding geschiedt voor allen van Rijks wege. Op Rijkskosten worden de deenemers gekleed en uitgerust. In verband met het dra gen van beenwindsels moeten de deelnemers zich echter een paar hooge schoenen aan schaffen. De keuring vindt vooraf plaats. Gelegenheid tot het ontvangen van inlich tingen en tot het sluiten van een verbintenis bij het V. I. bestaatAlkmaar, voorm. Rijks- opv. Gesticht 912. BUJTENLANDSCH NIEUWS. IS VROUWENLIEFDE BLIND? De eigenaresse van een groote Berlijnsche uitgeversfirma en tevens van eenige fabrie ken, een jongmeisje, dat deze eigendommen, welke een vermogen vertegenwoordigden, had geërfd, leerde eenige maanden geleden een eleganten man van c.a. 40 jaar kennen. De twee menschen werden op elkaar verliefd en de familie van de jongedame keurde de ver loving goed. Temeer, omdat de verloofde bleek te zijn, een kamerlid van prins Wilhelm Friedrich van Pruisen, baron Von Althen. Hij vertelde veel uit zijn vroegeren militairen tijd o.a. was hij te Langfuhr onder den kroonprins bij de Doodskophuzaren geweest. Verder vertelde hij van zijn landgoederen in Mecklenburg, die hij echter wilde verkoopen om zich geheel te wijden aan de industrieele bedrijven van zijn verloofde. Bij dezen verkoop geraakte de baron ech ter in financieele moeilijkheden. Hoewel hij als verlovingsgeschenk reeds een auto ter waarde van 40.000 mark had gekregen, kreeg hij van de familie van zijn verloofde nog 100.000 mark. Hierop regelde de baron tot in details de bruilofstplechtigheid, die bij zijn familie in Meclenburg zou geschieden. Zoo zou de bruidskoets door 6 paarden, de koetsen der familie zonder uitzondering door 4 paar den worden getrokken. Tenslotte naderde de huwelijksvoltrekking snel en de voorwaarden waren reeds opge maakt. Inmiddels had echter de procuratie houder, die geen vertrouwen in den verloof- de stelde, op eigen kosten een detective op daar mankeerde niets aan. Bovendien liet hij zijn vaderlijke zorgen een woordje meespreken athans hij verbeeld de zich, dat hij als een goed vader gehandeld had door het onbeschaamde, maar voordee- lige voorstel van den heer Têterol niet zoo onmiddellijk van de hand te wijzen. Het persoonlijk fortuin van mademoiselle De Saligneux bedroeg al heel weinig en onder de voogdijschap van den beron was dit tot bij na niets teruggebracht. Niet zonder eenige bezorgdheid zag hij het oogenblik naderen, dat hij daarvan rekenschap zou moeten af leggen, want hij vreesde dat die berekenin gen niet even rechtzinnig zouden zijn als zijn beschouwingen. Wat de erfenis van mar kies De Virevieille betreft, die meer dan eens te kennen had gegeven dat zijn klein bezit vast en zeker voor zijn nichtje zou zijn, dit was toch geen breed vooruitzicht. Mademoi selle De Saligneux was zelve in de gelegen heid geweest op te merken, dat de huishou ding van haar oudoom op den eenvoudigsten voet was ingerichtdat hij maar heel zelden ontving, geen eigen rijtuig had en slechts op huurpaarden een ritje door het bosch deed. Van zijn kant had de baron meer dan eens een vergeefschberoep gedaan op de vrij gevigheid van den ouden heermaar in plaats dat het hem gelukt was, iets los te krijgen, had hij slechts een lofrede op de spaarzaamheid moeten hooren en op de ma tigheid, die heilzame gewoonte, om zijn verlangens te beperken naar zijn vermogen, iets wat haast gelijk staat met rijkdom. Uit dit alles had hij gemeend te mogen afleiden, dat het al heel mooi zou zijn, als zijn doch ter eens vijftien of twintig duizend pond rente van den markies erfde en wat begint men nu nog met zoo'n sommetje Volgens zijn opvatting was een eerste voorwaarde voor geluk van de vrouwen een onbezorgd bestaan. Dus was hij overtuigd, dat dit voor zijn dochter ook het eenige noodige zou zijn en hij hield haar voor te verstandig, om niet in te zien, dat zij, onder haar omstandighe den, daar niet anders toe zou kunnen gera dracht gegeven, naar het verleden van den baron te informeeren. De detective kwam evenwel maar niet met zijn informaties en de familie was juist bijeen bij den notaris om den volmacht te onderteekenen, de baron had zijn pen reeds ingedoopt het gaat in de werkeijkheid soms nog sensationeeler toe dan in de romans en hij zette juist de eerste letters van zijn handteekening onder het contract, toen de procuratiehouder en de detectieve de kamer binnenstormden. De detective, greep den bruigom bij den kraag en bracht hem naar het politiebureau. Hier bleek, dat de kamerheer van prins Wilhelm Friedrich van Pruisen niemand anders was dan een werkelooze bakkersknecht, die zich zonder aanmelding bij de politie, te Berlijn in een dakkamertje had gevestigd. Hij had in een badplaats bij Berlijn door een derge lijke oplichterstruc een groot restaurant in handen weten te krijgen, waaruit hij alles, wat niet spijkervast was, te gelde had ge maakt, om daarna te verdwijnen. Met dit geld kon hij een poosje den baron uithangen. AARDBEVING IN ENGELAND. Overal groote ontsteltenis. Schuddende huizen. Men schen uit hun bed geworpen. Londen, 7 Juni. Hedennacht even voor half twee werd te Londen en in andere deelen des lands een aardbe ving waargenomen, die groote ontstel tenis teweegbracht. Totnogtoe wordt geen melding gemaakt van aange richte schade. Het nachtpersoneel der Londensche bladen voelde de gebou wen duidelijk heen en weer gaan. Telegrammen die melding maken van de aardbeving, komen binnen uit de Midlands, Zuid-wales, en het Noor- Noorden van Engeland. Een aantal menschen snelden in West-Bromwich de straat op. Het observatorium regi streerde dat de aardbeving van vrij langen duur was. Wijd en zijd maak ten zich ontsteltenis en verbijstering van de bevolking meester. Uit Diss, in Norfolk, wordt gemeld, dat de aardschok hevig was. De ge bouwen schudden op hun grondves ten. De geheele stad werd van den schok wakker. Ontstelde menschen trokken door de straten. Eenige per sonen, die in hooggebouwde huizen sliepen, werden uit hun bed geworpen. Ook te Londen werden de men schen wakker. De vensters klapper den, de. bedden werden heen en weer geschud. Duizenden menschen schoten haastig in de kleeren. Een bericht uit Hertfordhire zegt dat de aardbeving vergezeld ging van een luid dreunend lawaai. De zwaarste schok, ooit geregistreerd. De seismoloog van het observatori um te W)est-Bromwich zegt, dat de aardbeving de zwarste is, die hij ooit in Engeland heeft geregistreerd. Zij was het heftigst in de Midlands. BINNENL. NIEUWS. LOONSVERLAGING. Conflict in de Kristalunie opgelost Gisteren is opnieuw een bespreking gehouden tusschen de directie van de N.V. Kristalunie te Maastricht en de hoofdbesturen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders en den R. K. Fa- brieksarbeidersbond over de voorste! Ion der directie tot loonsverlaging. Het resultaat was, dat de directie zich bereid verklaarde de loonsverlaging voor de glasblazers tot 1 ct. per uur terug te brengen voor de slijpers en de andere groepen tot 5 pCt. Het oor spronkelijke voorstel der directie was loonsverlaging van 13]/2 ct. per uur. In een gehouden vergadering van de werkliedenbonden met de beide ploe gen is besloten met het compromis der directie accoord te gaan, zoodat het dreigende conflict is opgelost. BEWAKING VAN OVERWEGEN Scherpe maatregelen tegen het niet of tijdig sluiten. Naar verluidt, hebben de rijksinspec teurs opdracht ontvangen o,m bij het niet of niet tijdig gesloten zijn van over wegen tegen het bewakingspersoneel, dat terzake in verzuim is. in het ver volg steeds proces-verbaal op te maken Aan het geheele bewakingspersoneel van de Ned. Spoorwegen is thans mede gedeeld, dat behalve deze van rijks wege uitgelokte gerechtelijke vervol ging, het in verzuim zijnde personeel disciplinair zal worden gestraft. UIT EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Zondagmiddag is op de kermis te Heerlen een 20-jarig meisje M. Gunther uit Nieuwen- VAN WIERINGEN BRENGEN THANS BIJ DE STEMMING VOOR DEN GEMEENTE RAAD HUN STEM UIT OP ANDERSDENKENDEN MOGEN OOK, DOCH NIET ALLEMAAL ken dan ten koste van een huwelijk beneden haar stand. Mogelijk zou zij ook de rijksdaal ders van den heer Têterol beschouwen als een van die wonderbalsems, die alle wonden van de eigenliefde genezen en zoo'n afros sing met een wandelstok, zooals hij zich dit had voorgesteld als een verouderd middel, dat in die verlichte negentiendé eeuw niet langer thuis hoorde. Het eenvoudigste zou immers wel zijn, haar daaromtrent te ondervragen maar het was een kiesch onderwerp, dus zou de baron het nog maar wat uitstellen. Hij leefde bij den dag en altijd koesterde hij nog zoo de dwaze hoop, dat hij op een goeden ochtend ineens hooren zou, hoe zijn onverbiddellijke schuleischer een beroerte had gekregen en niet langer meer in het land der levenden was. Maar zie in plaats dat de heer Têterol hem deze oplettendheid nu eens bewees, was hij zelfs dringender gewor den en had hem de belofte afgeperst, dat vóór half September de jongelui aan elkaar voorgesteld zouden worden. En, daar het nu al aardig naar den vijftienden liep, wist de baron feitelijk geen raad. Het onderhoud, dat tusschen hem en zijp dochter wel moest plaats hebben, kwam hem zoo hoogst onaan genaam voor, dat hij een lief ding gegeven zou hebben als hij het door middel van een tusschenpersoon had kunnen afdoen, maar hij wist niemand, dien hij met goed gevolg met die opdracht had kunnen vereeren. Hij hoefde zich hiermee al vast niet tot zijn zus ter, gravin De Juinis, te wenden die was zelfs wel de allerlaatste, die hij voor een der gelijke zaak in vertrouwen zou hebben geno men. Madame De Juines, een lange, magere vrouw, met vorstelijke houding, was zeer vroom en zou nooit iets opgeven van haar beginselen. Den heer Têterol die haar maar eens gezien had, was deze herinnering steeds versch in het geheugen gebleven. Toch was zij een zeer achtenswaardige vrouw, al had zij nu ook een zonde op haar geweten. Zij was nog mademoiselle De Saligneux, toen zij bij het uitbreken van de Juli-revolutie een duren eed gezworen had, dat zij nooit meer van haar kamer zou komen eer de overwel diger den troon zou hebben teruggegeven aan den wettigen koning. Zes jaren lang had zij woord gehouden gedurende zes zomers had zij zich van de wereld afgezonderd als een Carmelieter nonmaar op een ochtend had zij toch maar weer de vrijheid genomen, om te gaan waarheen zij wilde en juist op dien dag had ze den heer De Juines ontmoet en was een huwelijk het gevolgd. Dit was wel erg jammer geweest, want de heer De Juines had de loffelijke gewoonte, om wat heel druk te leven. Gelukkig had ze hem dan ook nooit meer dan tienmaal in het jaar gezien en wat nog haast gelukkiger kon heeten, hij was in den bloei van het leven gestorven. Die tegenspoed in het huwelijksleven had de gravin volstrekt niet in haar hoogmoed geknakt. Haar hart en gemoed waren nog steeds vervuld van den roem van haar voor ouders zij voelde zich belast met al de heer lijkheid van De Saigneux en als zij onder het spreken het hoofd haast niet bewoog, dan wat dit doordat ze bang was, dat de kroon van erfelijke deugden haar van de kruin zou vallen. Als zij zat, raakte haar rug nooit de leu ning van haar stoelals ze per spoor reisde durfde ze niet eens wat achteruit gaan zit ten zelf§ niet om zich wat eenige nachtrust te gunnen en dus kwam ze den volgenden och tend ook net zoo uit haar wagon als ze er den vorigen dag ingegaan was, zonder eenig vouwtje of plooitje in haar zwart zij dén ja pon zonder een haartje van haar kapsel in wanorde te hebben gebracht. Madame De Juines liet nooit haar waardigheid in den steek uit het verre verleden staarden alle voorvaderlijke kruisvaarders haar aanen, daar ze zich bewust was van die strengrich- tende blikken, bleef zij steeds even stijf en vormelijk. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1