OPRUIMING hbhbh ra VAN AL ONZ! OEN HELDER. pen 6,9 mi 11. Mark en voor 1931 ver wacht men nog' grootere aankoopen. In verband hiermede overwegen de betrokkenDuitsche organisaties, om naar het voorbeeld van de Duitsche industrie een speciale delegatie naai* Sovjet - Rusland te zenden om te trachten tot overeenstemming te ko men over het sluiten van groote ver dragen voor de levering van fokvee o- ver een reeks van jaren. NEW YORK IN PYAMA's. Pikant voor de vrouw, ridicuul voor den man. Een paar jaar geleden werd als zeer buitennissige bizonderheid over de we reld rondgeseind, dat in een der ste den van de Vereenigde Staten op een smoorheeten dag een man in pyama op straat was gesignaleerd. Thans vinden wij in een Engelsch blad een telegram van bijkans een hal ve kolom lengte, waarin NeW York wordt beschreven als een stad, waar nu vrijwel iedereen overdag in pya- ma's rondloopt. De vrouw van den rijkaard gaat er in uit wandelen, fa brieksmeisjes dragen ze bij het werk, 's avonds verschijnen jnan en vrouw in pyama's in den ontvangsalon Ieder een draagt ze in de kleuren die het meest flateeren. Zij worden in alle mogelijke stoffen gedragen, alleen niet in wol. Zij worden versierd met fraai handwerk of met voorstellingen zooals landschappen, schepen, jacht- tafereelen, sprookjesachtige voorstel lingen. Er zijn zelfs al gekleede pya ma's, streng van snit, waarbij men de boord en den hoogen hoed noode mist De dame van standing heeft pyama's metcoup wanneer zij sport doet. De vrouwen staan de pyama's pi kant, de mannen zouden er uitzien als slechte caricaturen van kleine jongens. De pyama's worden toegejuicht als een groote vooruitgang. Zij brengen echter de natuurlijke vraagwan neer men pyam'a's draagt bij het ont bijt, het diner, en aan de thee, bij het tennissen en op musikale soirées, wat moet men dan tenslotte in bed aan doen De correspondent van de „News Chroncle" maakt hierbij de opmer king dat de groote vrees bestaat dat wanneer de kleeding overdag zoo vol komen vrij van conventioneele nor men wordt, de nachkleeding zeker geweldig ceremoniel wordt. Een anti-Sowjet zender. Geheimzinnige uitzendingen. De Poolsche bladen deelen mede, dat men op bepaalde dagen van de week uitzendingen kan hooren van een ge heimzinnig station, dat antisowjet pro paganda maakt. De uitzendingen wor den besloten met het oude Russische volkslied. Men vraagt zich af in welk land de zender zich bevindt, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat de radio amateur, die het waagt de Sowjet Re publiek op deze wijze aan te vallen, in Rusland zelf woont. Is dit misschien de onbekende zender, die Hilversum stoort RUPSENPLAAG. Sedert enkele dagen wordt de be volking van Cully bij Lausanne ge teisterd door millioenen kleine, groene rupsen van lag c.M. lang. De diertjes die daken en muren met een dichte laag bedekken, dringen zelfs tot in de huizen door. Het aantal dezer rupsen is zoo enorm, dat zelfs de rioleering verstopt geraakte. De gemeenteraad heeft besloten de rupsenpaag met alle ter beschikking staande middelen te bestrijden en te dien einde de huizen ook te laten afspuiten. VEREENIGDE STATEN. Meteoorsteen gevallen Vele ruiten ver brijzeld. Op de hoeve in de nabijheid van Malinta (Toledo) is een meteoor steen terecht gekomen. Over een af stand van een halve mijl in den om trek werden de ruiten verbrijzeld. De slag werd in een aantal steden van 't district gehoord. ZWITSERLAND. De vreemde insectenplaag in Cully De insectenplaag in Cully, gelegen aan het meer van Genéve, dreigt een ramp te worden. De brandweer heeft den geheelen nacht gewerkt om deze plaag te bestrijden. De insecten lijken eenigszins op rupsen doch zijn van een tot nog toe onbekende soort. Ge lijk in Oostersche landen een sprink hanenplaag, zijn de geheimzinnige in secten bij millioenen in het dorpje neergekomen, dringen de kamers bin nen en komen op tafels, spijzen en zelfs in bedden. Gevreesd wordt dat de insecten vergiftig zijn. Aangezien zij zich op de daken in dichte massa neerzetten, hadden de autoriteiten be sloten dat de brandweer aan de bestrij ding zou medewerken. Den geheelen nacht zijn de daken bespoten. De mas sa der insecten is zoo dicht dat riolee-: rings- en andere afvoerbuizen erdoor verstopt geraken. millioen in getal, die tezamen meer dan 3 liter vloeistof per dag afscheiden waaronder 1 liter stofwisselingspro ducten, die zooals bekend vergiftig zijn. Wjanneer de huid haar werk niet kan doen, blijven deze giftige stoffen in het lichaam, waar zij onvermijde lijk een ziekte in den eenen of anderen vorm zullen veroorzaken. Men kan de storingen in de werk zaamheid der huid opheffen dooi de eerste plaats de andere stofwisse lingsorganen, vooral het spijsverte ringsorgaan te steunen. Dit geschiedt gewoonlijk door een grondige yerande ring in de voedingswijze. Sommige meuschen voelen zelf al, welke spijzen goed voor hen zijn; zij eten n.1. bij voor keur spijzen, die licht verteerbaar zijn De persoonlijke smaak is daarbij van veel grootér belang, dan men over het algemeen aanneemt. Daarom moet iemand, die aan de een of andere huid ziekte lijdt, alle spijzen vermijden, die he,m niet goed smaken. Het zal verder dringend noodig zijn, alle kruiden in het eten te vermijden en zooveel vruch ten en ander rauw voedsel tot zich te nemen, als slechts mogelijk is, zonder het zich tegen te eten. PROVINCIAAL NIEUWS. Ons Lichaam en onze Gezondheid. De huid is een orgaan I De huid is een orgaan, en eczeem in welken vorm ook, is een zeker bewijs, dat de functies van dat orgaan in ee- nig opzicht gestoord zijn. Die storin gen zijn dikwijls zeer ernstig van aard en ook de andere organen van het li chaam kunnen daardoor in het lijden betrokken worden. De huid werkt voornamelijk dooi de transpiratiekliertjes, ongeveer 3 SCHAGEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers hun slag geslagen in een drietal perceelen alhier, n.1. bij de fir ma Jb. Molenaar, bij den kassier A. Sleutel en bij den timmerman Jb. Bakker. In alle per ceelen zijn laden en kasten nauwkeurig on derzocht. In totaal wordt ongeveer 550 ver mist, aangezien het overige geld goea opge borgen was in een brandkast. De inbrekers hebben zich door middel van het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot de diverse perceelen. Rijks- en gemeentepolitie stellen een on derzoek in, doch van de dader(s) is tot nu toe nog geen spoor gevonden. SCHAGEN. Geslaagd. De Heer M. Brug man te Schagen is geslaagd voor het examen klerk Ned. Spoorwegen. SCHAGEN. De heer D. C. Prins te Schagen is geslaagd voor Rijksklerk bij de Dir. Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen. SCHAGEN. De heer J. Schenk Dz< te Schagen, voorzitter van de afd. Schagen van den Ned. Bond van Kof fiehuishouders is gekozen tot voorzit ter van Kring I van bovengcnoemden Bond. Kring I omvat de afd^elingen Alkmaar, Egmond, Schagen, Helder en Texel. SCHAGEN. Overgeplaatst. De Heer W. Koning, besteller P. T. T. te Scha gen wordt overgeplaatst naar Haar lem. SCHAGEN. De jeugdherberg Pano rama, hoewel nog niet officiëel geo pend, is de vorige 'week in gebruik ge nomen. De eerste gasten waren een paar knapen, die zich nog wel wat moesten behelpen, omdat de timmer lieden en schilders 't gebouw nog niet afgeleverd hadden. Zaterdag kwam een groep van 17 jongens en meisjes onder geleide in Panorame hun intrek nemen. Uiterst voldaan is het gezel schap Zondags weer vertrokken. Aan de inrichting is door de onderneemstei (T.E.S.O.) zeer veel ten koste gelegd. Ongetwijfeld zullen er dan ook dezen zomer velen hun intrek nemen. ANNA PAULOWNA. VERGADERING VAN DEN RAAD op j.1. Woensdag nam. 3 uur. Alle leden waren aanwezig. Na opening en notulen volgen de me dedeelingen. (Deze hebben we reeds in ons bijvoegsel van Zaterdag vermeld Financieele verhouding Rijk en Ge meente Een buitenkansje Voorzitter vertelt, dat de uitkeerin-; aan Anna Paulowna, ingevolge de wet op de financieele verhouding tussclvn Rijk en Gemeente zal plaats hebben naar f 9.5374 per inwoner en voorloo- pig in totaal is vastgesteld op f 50519 Echter was deze berekening naar 52.00 inwoners, terwijl er nu al 5500 zijn; het bedrag zal nu plus minus f 3000 hooger worden. Het nieuwe hulppostkantoor is in de geboorte blijven steken Naar aanleiding dat de meeningen van belanghebbenden nog al uiteen liepen, zoo luidt het in een schrijven van den Dir.-Generaal der Posterijen, is de beslissing van de plaats van ves tiging van een tweede hulpkantoor te Anna Paulowna voorloopig aangehou den. Voorzitter zegt dat het in de bedoe ling der directie ligt van het hoofdkan toor aan de Kleine Sluis ook een hulp kantoor te maken. B. en W. hebben nu verzocht, dat de directie dan ten minste hier ook mee wachte. De heer Keuris. Dus wij dachten een •verbetering te krijgen met een tweede hulpkantoor en nu maakt de directie' der posterijen er een verslechtering van Voorz. licht toe. dat B. en Wi. over de ze zaak het laatste woord nog niet heb ben gesproken en een conferentie zul len hebben met dê directie der Poste rijen, de Kamer van Koophandel en de Maatpij voor Nijverheid en Handel. Be heer Van der Ham gaat deze oorden verlaten en wordt stedeling Van den heer v.d. Ham is een schrij ven ingekomen dat hij wegens ver trek uit de Gemeente ontslag neemt als lid van den Raad. Voorz. wenscht namens den Raad den heer v.d. Ham geluk met diens be poeming als bezoldigd bestuurder van den Modernen Landarbeidersbond. Spr zegt dat den heer v.d. Ham deze welver diende promotie van harte wordt ge gund en acht het vertrek - een verlies voor den Raad en voor de Gemeente. Spr. wenscht den heer v.d. Ham en zijn gezin alle goeds. (applaus) Een Snelheids - maniakken - val Ten behoeve van controle op maxi mum snelheid, is een '''snelheidsmeter gekocht en reeds zijn „gunstige re sultaten verkregen. Deze snelheidsme ter is op de motor der politie gemon teerd. De heer Koorn vraagt namens de Dijkbewoners beter toezicht op het te snel rijden lang^dan Dijk. Het lastige vak op Je school lichame lijke Oefening. Van de Vereen, van Ned. Gemeenten is een schrijven gekomen dat zij reeds gewezen heeft op de moeilijkheid, als het geven van onderwijs in het vak li chamelijke oefening verplichtend zou worden gesteld. Het streven van den Minister en van de Kroon is er nu al op gericht om zooveel mogelijk con centratie te verkrijgen in dit onderwijs Nu herziening van de onderwijswet in voorbereiding is, acht men het niet juist, zooals de gemeente Arne,muiden wil, op wijziging van de wet inzake dit onderwijs aan te dringen. Alléén als er crisis is 1 De heer v.d. Ham wil nog eens vra gen, naar aanleiding van de goedkeu ring van Ged. Staten van de gemeente begrooting 1931 en dus ook van den be twisten post „verleenen van toeslag op de werkloozenkassen", of die toe slag nu nog zal gegeven worden. Voorz. antwoordt dat die toeslag ge geven kan worden als er sprake is van een crisis in de werkloosheid, maar gelukkig hebben we dat hier niet ge had. De heer v.d. Ham zal zich er maar bij neerleggen, want een procedure zou toch wel verloren worden, maar zijn meening blijft, dat aan het Kon. besluit die beteekenis niet gegeven kan worden. De heer Keuris brengt nog in het midden dat in December van het vori ge jaar het aantal werkloozen hier bij na 200 was. Ze konden toen naar de Wieringer meer, maai* was dat niet gebeurd, dan hadden we hier een cri sis gehad. Voorz. Dit was een bijzonder geval. Mocht er ooit een crisis komen dan is er over te spreken. Een nieuwe eend in de bijt. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, de opvolger van den heer v. d. Ham, den heer H. Raven worden door een commissie onderzocht en de heer Jonker adviseert namens die com mie tot toelating. Aldus besloten. Een Landarbeiders - voorschot Aan den heer J.m. Schout© wordt op zijn verzoek een voorschot ingevolge de Landarb. - wet toegestaan. Vrij van Schoolgeld. Aan Wed. P. v.d. Voort, D. J. Mosk en P. Ligtendag worden op hun ver zoek ontheffingen van schoolgeld ver leend. Mej. de Snaijer krijgt eervol ontslag. Met ingang van 1 Aug. wordt aan Mej. de Snaijer op haar verzoek eer vol ontslag als onderwijzeres verleend. Dat was op 't kantje af. Nu volgde de benoeming van een onderwij zeres aan de o.l. school I. De voordracht luidt 1. mej. W. H. B. P. van Elteren 2. mej. A. C. Kater, 3. mej. J. P. Noorman. Mej. van Elteren is inmiddels benoemd te Purmerend. Nadat de raad in comité is geweest wordt mej. Kater met 6 stemmen benoemd. Mej. Noorman verkreeg 5 stemmen. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school III luidt de voordracht 1. Mej. F. W. Oudshoorn2. mej. A. C. Ka ter 3. mej. J. P. Noorman. Mej. Oudshoorn wordt met 10 stemmen be noemd, 1 stem verkreeg mej. Kater. Voor de bloembollenveiling. B. en W. stellen voor tot het aangaan van een tijdelijke geldleening van f 30.000 voor verstrekking van kapitaal aan de Bloembol lenveiling en tot intrekking van het besluit tot het aangaan van een vaste leening voor dit doel. De Voorzitter zegt dat voor de vaste lee ning ingekomen was een aanbieding tegen 4 1/8 terwijl voor den tijd van 6 maanden een tijdelijke geldleening een tijdelijke geld leening tegen 2 1/4 rente is te sluiten. De tijdelijke geldleening van f 175.000 is gesloten tegen 3 rente, maar voor het volgende half jaar kan ook deze leening worden gesloten tegen 2 1/4 Het aangaan van een tijde lijke geldleening is dus voordeeliger. De heer Komen geeft in overweging, dat .B en W. evengoed uitkijken naar een goede vaste leening, de omstandigheden toch kun nen zich wijzigen. De Voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling is. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De Minister is ze voor. Aan het verzoek van den Bond van Veree- nigingen en Stichtingen, bedoeld in art. 6 der Landarbeiderswet, om adhaesie te betui gen aan zijn verzoek om verlaging der rente, waartegen voorschotten worden verleend, wordt adhaesie betuigd. De Minister is zelf reeds overgegaan tot verlaging van de rente. Leden Schattingscommissie. De aftredende leden der schattingscommis sie, de heeren K. Keuris, G. J. Lovink, D. Lubbert en D. Stammes worden herbenoemd. Het plaatsen van brandkranen. Volgt het voorstel van B. en W. tot het doen plaatsen van een drietal brandkranen te Breezand en aanschaffing van slangen voor de bediening dier kranen. De punten, welke voor plaatsing der kra nen in aanmerking komen, zijn de volgende: 1. in den Meerweg voor de Woningbouw: 2. op den hoek MeerwegZwarteweg voor de R.K. Kerk; 3. in den Zwarteweg ongeveer voor het perceel van den heer Timmer Het zal noodig zijn voor bediening van de ze kranen ongeveer 100 meter slang met toe- behooren beschikbaar te hebben. De bediening der brandkranen zou het best kunnen geschieden door een timmer man of smid, die in de onmiddellijke nabij heid der kranen woont, wien tevens zou moe ten worden opgedragen zich met de zorg voor het materiaal te belasten. Dit alles is 't advies van brandmeester Jb. Jonker. Hij zegt verder Indien er voor gezorgd wordt bij de motor- brandspuit steeds 250 a 300 M. slang voor handen te hebben, zouden er naar zijne mee ning in de andere buurtschappen geen brand kranen noodig zijn. Omtrent het water in de slooten langs de buitenwegen zou hij nog gaarne een nader onderzoek instellen en stelt hij zich voor daarover te zijner tijd te rapporteeren. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is om voor te schrijven dat er bij de boerderij en een kolkje moet zijn, waar het water naar toe loopt. Een brandkraan kost per stuk f 100, standpijp f 15, slangen f 115, jaarlijksche kosten van een brandkraan f 5, terwijl ook bij de brandspuit 100 meter nieuwe slangen aangekocht dienen te worden. De heer Kuiken zou graag willen weten of het water aan Jonker overgelaten moet wor den. Bij den laatsten brand is de spuit op 'n prutsloot gezet, terwijl er vlak bij 3 slooten met voldoende water waren. Ook het Ka naal was met de 250 meter slang wel te be reiken geweest. De Voorzitter zegt dat over 't algemeen Jonker wel op de hoogte is. Dat de spuit nies voldoende water gaf, - kwam doordat de spuit niet in orde was. De heer Kuiken zegt dat iemand bij den brand verscheen, toen die afgeloopen was, en dat kwam omdat deze spuitgast niet wist waar de brand was De heer Jonker zegt dat dit ontstaan is doordat bij het alarm deze persoon niet thuis was, later thuis kwam, van den brand hoor de en er toen heen wilde. Het was mistig weer en hier was niet precies bekend bij wien de brand was, en zoo liep hij mis. De heer Lubbert zegt dat er onmiddellijk getelefoneerd is, maar na een kwartier lag de boerderij aan den grond. De heer Raven kan zich met het voorstel van B. en W. ver eenigen, maar gelooft niet dat een voorschrift tot het hebben van een kolkje nut heeft. In den zomer zullen die als de spuit er op staat, in een oogenblik leeg zijn. Waarom wordt op „Cérès" geen brandkraan geplaatst De Voorzitter vindt dit niet noodig, omdat men bij de Zandvaart kan komen. Wat de boerderijen betreft, spr. zal een onderzoek instellen. De heer Van der Ham vindt 't geen ge makkelijke zaak waar voor de kranen de beste plaats is. Hij heeft reeds eerder op het plaatsen van brandkranen met name aan de Benedenbuurt en Nieuwenweg aangedrongen. De Voorzitter zegt dat aan de Beneden buurt niet noodig is, men kan bij het Oude Veer komen. i De heer Komen dringt aan op spoed, wat dat wateronderzoek betreft. De heer Rezelman vraagt of de druk tij dens een brand opgevoerd kan worden, Voorz. antwoord bevestigend. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vastgesteld wordt een suppl. begrooting tot een bedrag van f 29157,65, goedgekeurd af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 8213.11 en een wijziging in de begrooting van het grondbedrijf tot f 9893.28. Naar aanleiding van een begrootingspost wijst de heer Kuiken op 't auto-ongeval dat te Breezand heeft plaats gehad en dat schijnt te zijn veroorzaakt door de paaltjes die in 't lange gras staan en niet zichtbaar zijn. Spr. meent dat de sloot wel voor een derde dichtgegooid kan worden. De voorzitter wijst er in de eerste plaats op dat men elkaar niet in de bocht mag pas seeren en het is daar ter plaatse niet zóó druk, dat overgegaan dient te worden tot het dempen van een sloot. Maar spr. zal er met den opzichter over spreken. De heer Stammes geeft in overweging de palen wat hooger te zetten. Van den heer T. Jongejan is een verzoek ingekomen om een perceel grond aan den Noorder Molenstraat te mogen koopen, ter breedste van 12 meter en ter diepte van 45 meter, tegen den prijs van f 1.25. B. en W. konden op deze aanvrage niet in gaan, omdat de raad besloten heeft, dat de prijs f 2 diende te zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten dit raadsbesluit te handhaven. RONDVRAAG. De heer Keuris bepleit be- harding van het z.g. Van Ewijckspad. De Voorzitter zal er met den dijkgraaf over spreken en pogingen worden gedaan om de woonketen weg te krijgen. De reinigingsdienst is probaat. De heer Raven. Hoe gaat het met den rei nigingsdienst. De Voorzitter zegt dat het aantal afgeno men emmers reeds verdubbeld is en over den dienst zelf hoort spr. niets dan lof. Het wordt door andere gemeenten een voorrecht ge noemd, dat de dienst hier de vuilnis naar Den Helder kan brengen. De wijze waarop Van Twuijver zijn functie waarneemt, is te roemen. De heer Van der Ham dankt voor de vrien delijke woorden tot hem en zijn gezin ge richt. Met den raad heeft spr. aangenaam samengewerkt. In den loop der jaren zijn mooie dingen gedaan, dingen die verantwoord zijn en al waren we wel eens tegenstanders, de samenwerking is altijd goed geweest. Spr. wenscht Voorzitter, Raadsleden en secreta- riepersoneel veel goeds. Hierna sluiting. -• V: --•- 'V - --c DAMES- EN KINDER VROOM DREESMANN

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2