HERMAN NYPELS, NO. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN P JAAP SNOR BREIT ALLES BEST DE VONDELING. AANBEVOLEN ADRES WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer f 0.10. De resultaten van het onderzoek ingesteld door het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, inzake de uitbetaling van de volle melk, geleverd aan de coöperatieve kaas- en boter- fabriek. Voordracht, gehouden voor den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken door Dr. L. T. C. Scheij te Hoorn. Met groote belangstelling is door de coöpe ratieve zuivelfabrieken in Noordholland en Friesland uitgezien naar de resultaten van een zeer omvangrijk onderzoek, verricht door het Rijkslandbouwproefstation inzake de beste methode van uitbetaling der volle melk, geleverd aan kaas- en boterfabrieken. On langs is dit verschenen. Ik stel mij nu tot taak u van dit zeer ver dienstelijk werk, dat veel arbeid heeft gekost, op voor u bevattelijke wijze, datgene mede te deelen, wat voor u van belang is te weten. Er moesten vele monsters melk onderzocht worden. Alleen voor Noordholland werd ge durende een vol jaar om de andere week het weekmonster onderzocht van de melk, gele verd door 10 leveranciers van 4 zuivelfabrie ken, dus van 40 leveranciers. De fabrieken waren Hoogkarspel, Heerhuwowaard, As- sendelften Bobeldijk. Voor Friesland is het zelfde gedaan. De bewerking van het groote cijfermateri aal vormde een niet minder gewichtig deel van het onderzoek. Het gaat om de vraag moeten we voort aan de melk uitbetalen naar berekend vetge halte of naar vetgehalte alleen De wijze, waarop het thans gaat is u bekend. Van de bruto opbrengst voor de producten wordt een bedrag voor onkosten afgetrokken en het o- verblijvende netto melkgeld wordt verdeeld, of over de Kg. geleverd vet of over de Kg. ge leverd berekend vet, d.w.z. de Kg. vet -f- 1/3 van de Kg. vetvrije droge stof. Daarbij wordt dus ook rekening gehouden met het gehalte der melk aan vetvrije droge stof, dus aan ca seïne, welke immers voor een kaasfabriek ook van groote waarde is. Toen een 30 jaren ge leden hier begonnen werd met de betaling naar gehalte, ontvingen de fabrieken geroom de melk en volle morgenmelk. en in dat geval moet men rekening houden met het caseinegehalte, omdat de verhou ding vet en caseïne door de gedeeltelijke ontrooming verbroken is geworden. Wanneer alle melk vol geleverd wordt, staan wij voor een ander geval. Een zeer logische methode van uitbetaling zou zijn, het geleverde vet en de geleverde caseine te betalen, de rest van de melk, de wei, wordt onder de levei*anciers weer ver deeld. Maar we beschikken nog niet over een in de praktijk uit te voeren massa methode om het gehalte aan caseine te bepalen, zooals het vetgehalte. Bij de uitbetaling naar berekend vet, ne men wij aan lo. de hoeveelheid geleverde vetvrije dro ge wrongel (welke dus met het vet en het vocht de hoeveelheid ongezouten kaas be paalt) is gelijk aan het 1/3 van de vetvrije droge stof der melk. In sommige gevallen werd een groot verschil gevonden tusschen 1/3 der vetvrije droge stof en de hoeveelheid vetvrije droge wrongel, die een leverancier leverde, waarop het toch aankomt. Men heeft deze en alle andere vragen nagegaan afzon- lijk voor den weidetijd en den wintergedu- DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. FEUILLETON. Ik heb nog nooit een kleiner, mooier gevormd voetje gezien. En ik geloof, dat u nogal ervaring van die soort dingen heeft Toch niet zooveel als je wel denkt, ant woordde hij nederig. Maar de voet van een eerste opera-dan seres zal toch wel niet zoo gebouwd zijn vroeg zij. Ik wil niet in vergelijkingen treden. Ik zeg alleen maar, dat de jouwe volmaakt van vorm zijn. Ik weet iemand, die er met veel meer kennis van zaken over zou kunnen oordee- len, omdat hij ze beter gezien heeft dan a ze ooit te zien zal krijgen Wie is die gelukkige Alvast geen pédicure. Wie dan Iemand, die ze vandaag onbedekt heeft gezien. Onbedekt Ja, bloot, antwoordde zij, en wel zóó luid, dat madame De Juinis verschrikt op keek en uitriep Mijn hemel, wat is er nu weer Ik ge loof, dat ik haar hoorde zeggen bloot Wie of wat is er bloot Ze vroeg mij, schreeuwde de baron zijn zuster toe, of 't moeilijk was om bloot paard te rijden. Zou je niet wat passender uitdrukking kunnen gebruiken, freule keerde madame De Juinis zich nu tot haar nichtje. We hadden 't immers over een paard, rende den zomer was de overeenkomst het best. In het algemeen was de overeenstemming nog al goed, zij die destijds 1/3 aannamen, waren er heel dicht bij wat het gemiddelde betreft, doch het aantal te sterke afwijkingen is toch te groot. 2o. de waarde van die vetvrije droge wron gel is gelijk aan die van het vet. De onderzoe kers nu hebben beide veronderstellingen aan de feiten getoetst en het is gebleken, dat daarop wel wat is af te dingen. Ik vermoed, dat wij allen aan de gelijkwaardigheid van vet en vetvrije droge wrongel getwijfeld heb ben, maar we wisten er niets beters voor in de plaats te stellen. In het rapport is deze kwestie uitvoerig belicht. Wij voelen eigen lijk ook wel (en het was mij een onbehage lijk gevoel), dat die gelijkwaardigheid niet bestaat, niet kan bestaan. Wanneer er vol vette kaas werd gemaakt dan zou het nog gaan, doch 't gaat thans om onze kaas- en boterfabrieken. Een fabriek, die alleen boter' maakt zal er toch niet aan denken om het vet in waar de gelijk te stellen aan de caseine, die over de boerderijen verdeeld wordt voor voeder doeleinden. Welnu bij de bereiding van 40 kaas, is de boterproductie, wat hoeveelheid en gelde lijke opbrengst betreft, van belang. Nu zou men voor een bepaalden kaasprijs en boterprijs en bij een bepaalde vetverdee - ling b.v. bij bereiding van uitsluitend 40 -f kaas, een waarde verhouding kunnen vast stellen, maar dan zit men direct verlegen, wanneer de omstandigheden anders worden b.v. de prijzen der producten. De onderzoekers hebben met deze feiten volop rekening gehouden. Zij hebben vastge steld, wat de 40 leveranciers, verdeeld over 4 fabrieken, gedurende den zomer en geduren de den winter voor de melk toekwam, wan neer de becijfering zoo veel mogelijk de waar heid benadert en daarmede vergeleken, hoe veel er per 100 Kg. melk meer of minder is uitbetaald volgens de vetmethode of naar berekend vet, bij verschillende waardever houdingen tusschen vet en vetvrije droge kaas. Bij de betaling naar vetgehalte gaan we van de veronderstelling uit, dat vettere melk ook meer caseine bevat. Bij de proeven des tijds in Friesland genomen viel dat mee, maar het betrof toen gemengde fabrieksmelk, terwijl het hier gaat om de melk van boerde rijen afzonderlijk. Het onderzoek heeft nu geleerd, dat het op en neergaan van het vetgehalte en casei ne gehalte niet meevalt vooral niet geduren de den tijd van de grootste productie aan melk. Een zeer belangrijke kwestie is de volgende: De fabrieken houden van het bruto melk geld de onkosten af, en verdeelen de rest. Dit wordt gedaan bij betaling zoowel naar vet als naar berekend vet. Men zou ook de bruto opbrengst kunnen verdeelen over de K.g. vet (resp. berekend vet) en van het brutomelk- geld van de leveranciers afhouden de exploi tatiekosten, berekend over de hoeveelheid geleverde melk. In dit geval slaat men die kos ten over de hoeveelheid melk om, terwijl bij de algemeen gebruikelijke methode de onkos ten over de Kg. vet (resp. berekend vet) worden ingehouden. Het is, dunkt mij, zonder twijfel, dat de heffing van de kosten over de melk billijk is. Nu doet zich bij de betaling naar vetgehalte het eigenaardige geval voor, dat men 2 fou ten kan maken, die elkaar tegenwerken, zoo dat het slot der rekening vrijwel klopt. Een veehouder, die vette melk levert, betaalt te veel onkosten, wanneer deze over het vet in plaats van over de melk worden ingehouden. Maar hij levert minder caseine dan met het hooge vetgehalte zou overeenkomen, dus dat luidde Claire's wedervraag. Dat komt er niet op aan. Er zijn van die woorden, die men eenmaal niet gebruikt in goed gezelschap. Dan had je moeten zeggen ongezadeld. Wanneer zal je toch eens de vor men in acht leeren nemen De gravin zette haar borduurwerk toen weer voort, terwijl de baron heel zacht zijn dochter vroeg Wie heeft toch het heerlijk voorrecht genoten om je voeten bloot of ongezadeld te zien Ja, raad u dat nu eens Maar neen, dat kunt u toch nooit, 't Is een jongmensch de zoon van uw doodsvijand, van den boeman van het Witte Huis de heer Lionel Têterol. Neen maar Hoe heb je dat aangelegd Heb je hem bij je laten komen en hem toen maar zoo ineens gezegd Ik heb een mooi- en voet,kijk maar eens U moet mij goed verstaan Ik heb niet gezegd, dat ik hem mijn voet heb laten zien. Dat jongmensch weet zich heel goed te hou den hij doet of hij slaapt, maar hij slaapt volstrept niet. En mademoiselle De Saligneux vertelde haar vader haarfijn de heele geschiedenis van de waterlelie. De heer De Saligneux luis terde met opgetogenheid, terwijl hij den he mel dankte, die hem zoo'n gemakkelijk aan- knoopingspunt bezorgde, waar hij nu immers al een uur tevergeefs naar had uitgezien. Toen ze klaar was met haar verhaal, vroeg hij Dus dan heb je vandaag toch met eigen oogen dat- wonder aanschouwd Welk wonder Den heer Lionel Têterol. In welk opzicht is hij een wonder 't Is niet alleen een merkwaardig maar zelfs een buitengewoon en ook een zéér bui tengewoon jongmenschbegaafd met de voortreffelijkste eigenschappenwaard de mooiste betrekkingen te bekleeden, wien al le notarissen van Parijs de schoonste vooruit zichten en een prachtige toekomst voorspel- compenseert den te hoogen aftrek. Bij de betaling naar berekend vet doet zich die tweede omstandigheid niet voor dus men maakt een fout door onkosten om te slaan over de geleverde Kg. berekend vet. Het on derzoek heeft dan ook duidelijk geleerd, dat een fabriek, die naar berekend vet wil beta len de onkosten over de melk en niet over het berekend vet moet omslaan. Een der conclusies van het rapport is dus. dat de methode van uitbetaling naar bere kend vet, zooals die thans wordt uitgevoerd, gewogen en te licht bevonden is. De fabrie ken kunnen daarmede niet voortgaan. Wanneer zij voortaan de onkosten over de melk verdeelen en wanneer zij gaan invoe ren een veranderlijk verhoudingsgetal ter omrekening van de waarde der vetvrije dro ge stof op vetwaarde, dan wint die betalings methode het van de betaling naar het vet alleen, vooral in de zomermaanden. Even wel is er kans, dat voor sommige boerderijen de berekening der geleverde vetvrije droge kaasstof als zijnde 1/3 van de vetvrije droge stof der melk te onnauwkeurig is. Hoe staan wij nu tegenover deze voorwaar den Het komt mij voor, dat de verdeeling der onkosten over de melk geen te groote bezwa ren zal meebrengen, de vaststelling van de waardeverhouding van vet en vetvrije droge wrongel, zal wel vele moeilijkheden geven. Voor de groote fabrieken wil ik dit niet be weren zij beschikken over deskundige krach ten. Maar voor de kleinere kaas- en boterfabrie ken zal het niet uitvoerbaar zijn en d^n is het voor haar aan te bevelen om maar de meest eenvoudige methode dus betaling naar vetgehalte te kiezen, welke immers bruikbaar is gebleken. Hierbij moeten we dus de onkos ten omslaan over de hoeveelheid geleverd vet. Misschien kunnen wij over eenige jaren het caseine gehalte der melk even gemakke lijk bepalen als nu het vetgehalte en dan staan wij weer anders voor de kwestie. Sommige boerderijen zullen per jaar nog heel wat te veel of te weinig ontvangen. Melk is nu eenmaal een vloeistof met zeer wisse lende samenstelling en we kunnen de waarde slechts benaderen. Trouwens wat is de waarde Men denke maar even aan de kwaliteit. Wat nu de kaasfabrieken betreft, die dus de avondmelk in gedeeltelijk afgeroomden toestand ontvangen, is het van zelfsprekend, dat zij niet naar vetgehalte kunnen betalen. Mijn advies aan die fabrieken is om door te gaan met de betaling naar berekend vet, met de waardeverhouding 3 K.G. vetvrije droge stof in de melk 1 Kg. vet. Zij verwerken al het vet der melk tot kaas en niet een be langrijk deel tot boter. Dit maakt dat deze uitbetalingswijze in dien te eenvoudiger vorm juister is voor de kaasfabriek dan voor de kaas- en boterfabriek. Maar een ding moeten de kaasfabrieken wijzigen n.1. de onkosten niet langer verdee len over de Kg. berekend vet, doch over de melk. Dit is toch ook billijk. Zij, die dunne melk leveren veroorzaken meer kostën aan het bedrijf. De uitvoering der gewijzigde bereke ning biedt geen bezwaar van eenige beteeke- nis. BINNENL. NIEUWS. BOER EN TARWEWET. Wat betaalt het publiek en wat ontvangt den boer Een der belangrijkste vragen bij de uitvoe ring der Tarwewet is:: wat brengt het pu bliek in totaal op en wat profiteert de boer daarvan Nu hebben wij reeds gemeld, dat de boeren len. Dat hadt je niet gedacht, hè Ik geef toe, dat ik al die buitengewoon heden zoo van buiten niet aan het jong mensch heb kunnen zien. Nu is het waar, dat we de rivier tusschen ons hadden. Dus hij is toch wel in je smaak geval len —Hij is me niet tegengevallen. Er is mij uit gebleken, dat met een goeden wil, een Tê terol toch ook wel beschaafd, beleefd en zelfs galant kan zijn. Dat verwondert mij niethet is een heel knappe jongen. Het zijn alweer de no tarissen, die dit verzekerd hebben. Ik heb hun brief gezien sommige deelen daaruit heeft men mij zelfs tweemaal laten lezen. Het is een feit, dat die aardige jongen, die bij alle dames evenzeer in den smaak valt, dan ook een hart van goud beziteen uiterst fijn bewerkt gemoed een zeldzame voot- namheid van gevoelens, kortom, al die eigenschappen waarop het huiselijk geluk berust. Lang en breed weidde de baron over dit onderwerp uit. Zij luisterde, eerst met een glimlach op de lippen, maar toen ze meende op te merken, dat hij ditmaal nu toch in ernst sprak,, werd zij ook ernstig op haar beurt. Zij trok haar voetjes terug van het haardijzer, richte zich op, sloeg de armen kruiselings over elkaar en terwijl ze strak den blik op haar vader richtte, die haar niet durfde aankijken vroeg ze U prijst dat jongmensch wel hemel hoog Is u soms van plan hem met mij te laten trouwen Kijk, dat is nog eens een idee ant woordde hij, zich tegen het voorhoofd tik kend. Misschien is het wel wat vreemd, maar zoo gek is het nog niet, alles wel beschouwd! Houd jij er voordeelen op na Ik nietIk ben met mijn tijd meegegaan en dat moet men ook wel. Een groot philosoof, met wien ik in vriendschappelijke betrekking sta, wat niet weinig tot mijn levensgeluk heeft bijge dragen, zei laatst eens tegen mij in 't algemeen er maar op moeten rekenen, dat zij den officieelen tarweprijs voor hun ouden oogst f 11.50, f 12.50 of f 13.50, al naar gelang der qualiteit, benevens f 14.50 voor kropmeeltarwe) niet zullen ontvangen maar dat de Tarweorganisatie er een deel van zal inhouden en wel f 1.50. In Zeeland. Nu lezen wij het orgaan van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, waarin de volgende officieele mededeeling voorkomt van de Zeeuwsche Tarweorganisatie „De richtprijzen voor de tarwe zijn per 100 kg Prima qualiteit (Kropmeel) f 14.50 Eerste qualiteit f 13.50 Tweede qualiteit f 12.50 Derde qualiteit f 11.50 Waar deze richtprijzen kunnen schom melen en de Gewestelijke Tarwe-Orga- nisatie voor Zeeland voor eventueele ri sico's of anderszins, b.v. niet voorziene omstandigheden, f 2.50 per 100 kg in houdt, zullen de uitbetahngsprijzen res pectievelijk zijn voor per 100 kg Prima qualiteit f 12. Eerste qualiteit f 11. Tweede qualiteit f 10. Derde qualiteit f 9. Deze prijzen gelden voor den boer ge leverd geschoond franco pakhuis of fran co schip. Bij verkoop kan men hiermede reke ning houden. De ingehouden bedragen worden na derhand onder de leden-aangeslotenen verdeeld ponds-ponds-gewijze naar de geleverde hoeveelheden." In Zeeland is het dus nog véél erger dan wij schreven, een „voorloopige aftrek" van een rijksdaalder in plaats van een daalder. De „richtprijs", dien de boeren in hun hand krijgen, is dus daar f 10.— met de kans, om later nog iets terug te krijgen en dat zal wel niet al te veel zijn, want men houdt toch geen rijksdaalder in, om later weer f 2.te rug te geven EEN HOUTSCHROEF INGESLIKT Maandenlang behandeld, omdat de dokter meende met pleuris te doen te hebben. Een driejarig jongetje te Dieren, dat se dert Februari ziek was, werd op natte pleuris behandeld. Een röntgenfoto heeft thans uit gemaakt, dat hij een groote houtschroef in voer HEEREN- en KINDERKLEEDING GEMAAKT of NAAR MAAT Kleedingmagazijn DEN HELDER. Wij leveren U in lagere-midden en betere prijzen. Alles met garantie van soliditeit en goede pasvorm. Specialiteit in HOEDEN-, OVER HEMDEN en ONDERGOEDEREN. Men hoort overal een geluid van klom pen, die komen en verlakte schoenen, die gaan. En dat is zéér waar die luidjes ko men en wij wij gaan heen. Wel jammer, want de wereld is toch nog zoo kwaad niet. Het oude Frankrijk heeft echter maar één middel, om het leven te houden namelijk door huwelijken aan te gaan met het nieu we Frankrijk, want, om zich nu zoo te be graven in zijn verdriet, dat is toch wel een somber einde en een grafstede moet toch iets vriendelijks hebben. Als we niet oppas sen, lieve kind, zullen we ons zeer onmogelijk maken en de eerste plicht van een mensch is om mogelijk te zijn. O, als tante u zoo eens hoorde, sprak zij. Den hemel zij dank hoort zij ons niet. Ik mag haar heel graag en voel grooten eer bied voor haar maar van alle onmogelijke wezens is zij nog het onmogelijkste Je moet haar eens goed aankijken, dan zal je toestem men, dat zij lijkt op de pluim van een lijkwa gen terwijl de heer Lionel Têterol Nu moet ik toch alweer denken is het u ernst of scherts, als u zoo spreekt Scherts natuurlijk. Maar toch't Is zaak dat men den moed heeft voor zijn mee ning uit te komen en ik meen het oprecht als ik zeg, dat de knappe Lionel een prachti ge partij is Voor een De Saligneux Zeer zeker. Beweert u toch niet zulke verbluffende dingen Er is niets verbluffends in dan alleen de millioenen van den heer Têterol Jan I, Jan den Eenige en ik weet zeker, dat hij van plan is, zijn zoon bij diens huwelijk een prachtige gift te schenken. In ieder geval heb ik het vooroordeel om te meenen, dat de millioenen niet nood zakelijk zijn voor mijn geluk. Ja, dat is makkelijk te zeggen, maar het geluk van de vrouwen is zoo ingewikkeld en zoo kostbaar .O, die bloemen van ons bestaan: ze hebben toch zooveel zorg noodlg. Boven- zijn luchtpijp had. Nu dit voorwerp met een tang verwijderd is, is het knaapje weer ge zond. Hij zeide wel eens een spijker te heb ben ingeslikt aan welke bewering echter wei nig aandacht is geschonken. KWAJONGENS. Een auto met steenen bekogeld. Op den Amsterdamschen Weg tusschen Oos terbeek en Arnhem hebben een paar in een personen-automobiel rijdende rijksveldwach ters twee fietsende jongemannen uit Schaars bergen aangehouden, die de auto met stee nen bombardeerden. De inzittende rijkspo litie wist deze deugnieten te achterhalen en hen te identificeeren. Dit ging bovendien nog met verzet gepaard, zoodat dit muisje voor deze kwajongens nog wel een staartje zal hebben. AUTO TE WATER. Eén der inzittenden overleden. Zaterdagmiddag is te Apeldoorn een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Een teerwagen, waarop zich negen werklie den bevonden, werkzaam aan het wegdek van den Loenenschen weg, en op weg naar Apeldoorn, reed, vermoedelijk door een de fect aan de stuurinrichting, ter hoogte van de gemeentelijke vuilnisbelt het Apeldoorn- Dierensch kanaal in. Eenigen der inzittenden wisten zich spoedig op het droge te brengen, doch drie der arbeiders geraakten in het wa ter onder de auto. Een Een jongen, die het ongeluk zag gebeuren, toonde groote tegen woordigheid van geest door onmiddellijk vier werklieden te waarschuwen, die in de nabij heid werkzaam waren. Dezen begaven zich met een schuit naar de plaats des onheils en het gelukte hun het drietal aan den kant tö brengen. Onmiddellijk werd kunstmatige a- demhaling toegepast. Het mocht gelukken de werklieden W. Looyengoed en B. Tamboer weder tot bewustzijn te brengen, al was de toestand van laatstgenoemde zoodanig, dat hij naar het ziekenhuis te Apeldoorn moest worden vervoerd. De ruim 30-jarige ongehuw de werkman H. Buitenhuis, die het laatst uit het water was gehaald, kon men echter niet meer tot het leven terugroepen. Zijn lijk werd naar het politie-bureau te Apeldoorn ver voerd. EEN DRIELING. Op 12 April werd in de Vroedvrouwenschool te Heerlen een drieling geboren. Op 14 Mei verliet de moeder de kliniek. Naar de „N. R. Crt." verneemt, is aan giften binnengekomen 1220, waaronder een gift van de Koningin, van de Koningin-Moeder en van Mgr. Schrij nen, Bisschop van Roermond. Verder zijn er nog vele gaven in natura. Het geld is vastge zet op de spaarbank. De vader, een invalide mijnwerker, kan wekelijks een bedrag van f 10 afhalen. De giften zijn zoodoende vol doende voor twee jaar. BUITENLANDSCH NIEUWS. DE BRUILOFTEN. Voor wie van feesten houdt, hier een aar dig lesje. De Engelschen vinden het veel te sober om er een koperen, zilveren en gouden bruiloft op na te houden; Ze zijn van mee ning, dat je nooit te veel gelegenheid kunt maken voor vroolijkeheid en jool, en hebben thans voor gelukkige echtelingen uitgevon den Een jaar getrouwd de katoenen bruiloft. Drie jaar getrouwd de lederen bruiloft. Vijfjaar getrouwd de houten bruiloft. Tien jaar getrouwd de linnen bruiloft. Twaalf jaar getrouwd de zijden bruiloft. Vijftien jaar getrouwd de kristallen brui loft. dien heb je zelf gezegd, dat de jongeman wel in je smaak valt. Zeker Als je zoo vrij tegenover elkaar staat aan den oever van een rivier. Maar van het oogenblik af, dat er sprake is van een huwelijk, heeft hij toch een ernstige, onover komelijke fout. Wat dan Wel, hij is de zoon van zijn vader en ik ben overtuigd, dat hij dus wat van den heer Jean Têterol hebben moet. Maar in gemoedde laten we het geval eens goed onder de oogen zienals ik je nu eens voorstelde, hem te trouwen, wat zou je dan zeggen Met groote vastberadenheid riep ze onmid dellij k Ik zou zeggen, dat een De Saligneux niet geschapen is om den zoon van een Têterol te trouwen. Andermaal liep gravin De Juines een hui vering door de leden. Waar praat je over vroeg zij. Ik geloof zoowaar, dat zij sprak van den heer Tetêrol. Patricius, je hebt vergeten haar te leeren, dat er van die uitdrukkingen zijn, die men goed gezelschap niet gebruikt. Mademosella De Saligneux liep naar haar tante en schreeuwde de gravin precies in het oor Ik zei tegen vader, dat de heer Têterol een afschuwelijk mensch is en dat zijn zoon niet veel beter zal zijn. Wat is dat nu Zijn zoon Heeft hij dan ook al een zoon Als die menschen er nu nog zoons ook op na gaan houden, waar moet dat dan heen En als je er dan bij be denkt, dat die minderwaardigen tegenwoor dig landerijen bezitten die vroeger aan de Saligneux hebben gehoorddat ze er de drui ven oogsten in de wijngaarden van Salig neux. Zooeven heb ik er dien wijnberg nog op aangekeken. Die lijkt wel een raspaard, met een palferniet als berijder. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1