WIERINGER COURANT ïruiccnF KI.AD. VRIJDAG 3 JUU WEEDE BLAD van 30 JUN11931. rtaaHliiS een kok, wnUr* WT RAAD VAN WIERINGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen op Dinsdag 30 Juni 1931, des na middags 2 uur. Alle leden aanwezig. Na het gebruikelijke welkom van de Voor zitter worden de notulen gelezen van de vo- ge vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken van H. N. Comelissen, hoofd der school te Westerland, een dankbetuiging voor de toe gestane vergoeding van autobuskosten van S. Zomerdijk, D. Minnes, N. Koorn en D. Blaauboer berichten van aanneming hunner benoemingen tot lid der schattingscommissie; van de Heeren J. Bosker, D. Oden, W. F. Lub, J. Tijsen Jz., J. Doves Sz., Th. H. Boer- sen, P. Kaan Cz., P. Kooij, M. Kooij Pz., M. Bakker Sz., en J. Lont Cz., berichten van aanneming hunner benoeming tot lid van den raad van den voorzitter van hoofd- en cen traal stembureau de verschillende processen- verbaal betreffende de verkiezingvan Burg. en Weth. proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger van den admini strateur der Zeegras-exploitatie de maand staten over April en Mei, verkocht zijn resp, 161 en 34 pak van Ged. Staten de goedkeu ring op de slooping van de onderwijzerswo ning te Westerland van dezelfde expeditie van het kon. besluit tot goedkeuring van de heffingsverordening opcenten gemeentefonds belastingvan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de beschikking, waarbij voor Wieringen is vastgesteld de uitkeerin; ingevolge art. 3, sub a., der Fin. Verhoudings wet en wel op f 3000.van denzelfde de beschikking, waarbij de uitlceering ingevolge art.3, sub b, van die wet is vastgesteld op f 3.0693 per inwoner of totaal f 16.927,19 (dienst jaar 193132) van Ged. Staten de goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1931 van Burg. en Weth. proces-verbaal van opneming van de .kas van den kassier en de; boeken van den administrateur der Zee-gras exploitatie van den raad van beroep voor de directe belastingen te Alkmaar de uit spraak inzake beroep tegen schoolgeldaanslag van J. v. Dommelen, waarbij de bestreden aanslag is gehandhaafdverslagen over 1930 van Gezondheidscommissie te Schagen, Ver. v. Nederl. Gemeenten en Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer Een verzoek van P. v. Gemst om vergoeding van vervoerkosten wegens bezoeken van de Kath. school door zijn kinderen zal worden behandeld bij punt 10. De heer Oden vraagt inlichtingen over een post op*de maandstaat van de Zeegras-ex ploitatle van 55.- aan wagenvracht. Weth. Tijsen zegt dat dit is betaald om grond en puin naar een pad te rijden, aan gezien dit pad niet berijdbaar was. Dit was een pad van de boeren. De heer Oden vraagt of dit juist uit de zee graskas moest betaald worden. De Voorzitter zegt dat dit een zuiver zee gras aangelegenheid is. De heer Oden had graag dat de Raad daar in gekend was, de Raad geeft alleen gelden uit, en heeft zoodanig alleen bevoegdheid. Wethouder Bosker zegt dat men dan meer aan presentiegelden kwijt is, om daar de raad voor bijeen te roepen. Voorz. zegt dat er direct gehandeld moest worden. De heer Oden blijft van oordeel dat B. en W. buiten hun bevoegdheid zijn gagaan. De Heer Jn. Lont heeft niet de indruk dat B. en W. buiten het potje gegaan zijn. De Voorz. sluit het incident. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Afd. Wieringen dev Ned. Ver. tot afschaffing van Al- coholh. Dranken tot wering van jeugdige personen uit verlofslocali- teiten. Met de meening van het Bestuur der afd. Wieringen van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, wiens daartoe betrekkelijk verzoek dd. 14 April j.1. j.1. bij besluit van 18 April d.a.v. om praeadvies in handen van B. en W. werd gesteld, dat het gewenscht personen beneden 16 jaar uit verlofslocaliteiten te weren, kun nen B. en W. zich vereenigen. Echter vestigen zij er de aandacht op, dat door de Tweede Kamer der .Staten-Generaal onlangs de op neming van eene bepaling in de Drankwet is goedgekeurd, waarbij het den verkooper van zwak-alcoholischen drank of zijn vervan ger verboden wordt in de uitoefening van het beroep aan personen beneden 16 jaar dien drank te verkoopen of te verstrekken. Voor het toedienen van sterken drank aan derge lijke personen bestaat reeds lang in de Drank wet een verbodsbepaling. Het komt B. en W.. dus voor, dat, zoodra deze nieuwe bepaling tot wet zal zijn verhe ven, waaraan h.i. niet te twijfelen valt, aan de bedoeling van adressant grootendeels is voldaan. B. en W. stellen daarom voor het voor noemd Bestuur dienovereenkomstig in te lichten, als antwoord op zijn verzoek. De Heer Lub zegt dat de Ned. Ver. niet ge vraagd hebben wat B. en W. nu antwoorden. Men heeft verzocht een verordening te maken waarin gezegd wordt dat personen be neden de 16 jaar zich niet in verlofslokalitei ten mogen ophouden. De Heer Kaan zou dit een goed ding achten. Verschillende leden opperen het bezwaar met uitvoeringen. De Voorzitter zegt toe een ontwerpveror dening te maken, en déze aan de raad voor te leggen. (Wordt goedgevonden.) Verzoek Bond van Mobilisatie-In validen enz. betreffende wettelijke regeling van de uitkeering aan z.g. mobilisatie-slachtoffers. Naar aanleiding van het verzoek dd. 30 April j.1. van het Bestuur van den Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne Nabe staanden, tot navolging of ondersteuning van het adres, door den Raad der gemeente Smal- lingerland gericht tot den Voorzitter van den Ministerraad en de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot het in het leven roepen van eene wettelijke regeling voor de schadeloosstlling van de z.g. mobili satie-slachtoffers, deelen B. en W. het vol gende mede. Adressant schrijft, dat ook in deze gemeen te personen als boven bedoeld woonachtig zijn, aan wie sinds jaren groot onrecht ge schiedt (uit het schrijven blijkt intusschen wel dat deze opmerking voor alle gemeenten geldt aan wie het schrijven gericht is), doch hiervan is aan B. en W. niets bekend. Van de 4 personen die hier eene uitkeering ontvan gen, heeft hun nooit bereikt. Zelfs hebben B. en W. den indruk gekregen, dat de Regeering ten aanzien van deze ui'keeringen een ruim standpunt inneemt. Er zou dan ook tot ad- haesie-betuiging alleen aanleiding zijn, in dien ook hier klachten over te geringe uitkee ringen vernomen waren, hetgeen niet het geval is. B. en W. meenen daarom te moeten voorstellen het vermelde schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De Heer P. Kooij kan zich niet begrijpen waarom of geen adhaesie wordt betuigd. Spr. kan hier wel een geval, o.o. Oldersma. Bovendien moeten wij niet naar Wieringen alleen kijken. Spr. maakt er een voorstel van om wel adhaesie te betuigen. De Heer Jn. Lont is uit zijn onmiddellijke omgeving een geval bekend, en steunt het voorstel P. Kooij. De Voorz. zegt dat door hem 4 gevallen zijn onderzocht, waar hij geen klachten heeft vernomen. Het voorstel van den Heer P. Kooij wordt met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van het Comité ad hoe om om subsidie voor een excursie van onderwijzers naar Texel. Naar aanleiding van het verzoek dd. 5 Mei j.1. voor het Comité tot Voorbereiding van Inspectievergadering in de inspectie Den Hel der om toekenning van een subsidie, ter be strijding van de kosten verbonden aan een op 1 Juni a.s. door de onderwijzers in deze in spectie te houden excursie naar Texel, dee len B. en W. mede, dat ook in 1925 voor een soortgelijk doel e enbijdrage is toegestaan. B. en W. stellen voor als blijk van sympa thie ook thans weder een bijdrage van f 25.- dit doel te verleenen. Eenige leden vragen inlichtingen omtrent dit verzoek, welke door de Voorzitter worden gegeven, terwijl de heer P. Kooij nog eenige toelichting geeft waar de gelden voor benoo- digd zijn. De subsidie wordt toegestaan. DE WEG - ELLENDE I Het volgende schrijven was nog bij de Raad binnengekomen Het Co;mite van actie om te komen .ot. richtiger onderhoud, dat kan strek ken tot het weder behoorlijk rijbaar maken van den z.g.n. Koningsweg en Gemeene-landsweg, heeft door deze de ?er ter Uwer kennis te brengen, dal het zich in deze aangelegenheid heeft gericht tot Gedeputeerde Staten, welk College een ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat naar Wierinn- gen heelt gezonden, die een en ander heeft opgenomen. Naar aanleiding van dit onderzoek ter plaatse adviseert deze ambtenaar, dat, wat in de toekomst ook met de zen weg zal plaats hebben, en welk wegdek men ook zal willen toepassen, l.et richtig onderhoud onder geen voorwendsel mag worden opgeschort en dat, zooals de weg thans wordt onderhouden, zelfs het verkrijgen van eene Provinciale subsidie boven dien nog in gevaar wordt gebracht. Het toestaan van subsidie aan instel lingen belast met wegenonderhoud, zal toch nimmer kunnen plaats heb ben, wanneer de betrokken instelling, reeds ten aanzien van het dagelijksch onderhoud in gebreke is. Voor directe voorziening is het zeer zeker aan te bevelen een leembind- middel toe te passen, vooral waar men op Wieringen ten opzichte van dit bindmiddel een voorsprong heeft, om dat het aan den bodem kan worden onttrokken. Het is daarom, dat het comité voor noemd Uwen Raad met aadrang ver zoekt een besluit te nemen waarbij aan B. en W. wordt opgedragen on middellijke voorzieningen te treffen, ook al zoude tot verandering van het wegendek worden overgegaan, en het aan het Comité ter oore gekomen plan van B. en W-, waarbij zou worden voor gesteld, van een behoorlijk onderhoud af te zien en den bestaanden toestand te laten voortbestaan tot dat een ander wegendek zou zijn aangebracht, met kracht van de hand te wijzen. liet Co,mité weet, dat het spreekt na mens het geheele publiek, wanneer 't bij Uwen Raad op onmiddelijk ingrij pen aandringt, in afwachting van het verkrijgen van de benoodigde subsi die, waarop naar het oordeel van het Comité met meer kracht moet worden aangedrongen. Het Comité voornoemd, (w.g.) C. J. Bosker, voorz., P. C. de liaan, secr. J. Beeker, J. Boersen, M. de Haan. Naar aanleiding van dit schrijven zegt voorz., dat hij nog voor kort in ver binding heeft gestaan met het departe ment van Waterstaat en vooral op spoed heeft aangedrongen aangezien Je toestand onhoudbaar wordt.; er zul !cu voor de herfst maatregelen dienen 'e worden genomen. Er is geantwoord dat zeer spoedig een beslissing zal val en inzake het verleenen van een sub sidie. De heer Kaan wil een voorstel doen om, afgezien of de subsidie afkomt, 'n stuk straat onderhanden te nemen van 1000 meter, te beginnen vanaf Oos tcrland. Voorz. moet dit ontraden. Men is ge- icuden aan het advies van Bureau Xijhoff, en kan men dus niet met een stuk weg beginnen wat later blijkt liet in het plan te passen. Ook is spr. egon een bindmiddel van leem en ba- saltslag; dit is voor een maand goed, maar het heeft de vorige maal zesdui zend gulden gekost. De heer P. Kooij vraagt hoeveel in stanties deze zaak nu nog moet door- loopen, voordat er eens een eind aan is Het begint nu toch op ergerlijke amb tenarij te gelijken. In ieder geval moe en wij de weg nog steeds onderhou den. De voorz. zegt, dat dit ook gebeurt doch wij kunnen zoo niet doorgaan anders heblfbn wij de subsidie reeds opgemaakt aan onderhoud voordat zij, ;r is. De heei- Oden dringt aan op een tele fonisch onderhoud met het departe ment, waarin wordt gevraagd of er nu op subsidie gerekend mag worden ja of nee. De heer Kaan wil zelf beginnen. Nadat nog eenige leden over dit on derwerp het hunne hebben gezegd, ver spreekt de voorzitter zich bijna, doch slikt intijds zijn woorden in, waarna hij bereid is om in Comité te gaan en daar de raad nog eenige mededeelin- gen te doen. Na heropening wordt medegedeeld, dat met onderhoud zal worden doorge gaan en telefonisch op spoed aan te dringen bij Waterstaat. Vergoeding; waarneming hoofd schap der school te Westerland. Bij besluit van 18 April j.1. werd aan den onderwijzer aan de school te Westerland C. H. W. van Rossum du Chattel voor de waar neming van het hoofdschap gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 1 Maart 1931 een vergoeding toegekend. Nadien is B. en W. een beslissing onder de oogen gekomen, waaruit blijkt, dat de gemeente de bevoegd heid mist deswege een uitkeering te doen. Aangezien het besluit dus in strijd met de wet is genomen, kan het derhalve niet wor den gehandhaafd. B. en W. zijn dus verplicht, hoezeer overtuigd van de billijkheid der ge nomen beslissing, voor te stellen vorenbedoeld besluit in te trekken. Kennisgeving aangenomen. Punt 3 Voordracht tot regularisatie van uitgaven op de begrooting van uitgaven dienst 1930. Wordt goedgevonden. Punt. 4. Voordracht tot aanwijzing der nog geldende strafverordeningen. De Heer Lub heeft het lijstje nog eens na gekeken, en heeft ontdekt dat er verande ringen bij zijn welke 25 jaar en ouder zijn. Spr. zou gaarne willen dat dezulke welke niet meer in het raam van de huidige maatschappelijke verhoudingen passen ko men te vervallen. Ook zou spr. gaarne willen dat zij ter inzage voor de raadsleden liggen. De Heer P. Kooij spreekt in gelijken zin, en zou gaarne willden dat zij verstrekt wer den aan de leden, want geen raadslid zal ook maar iets van de verordeningen afweten, of wat zij inhouden. Spr. is nu genoodzaakt voor dingen te stem men waar hij niets van weet, er kan wel in de één of andere verordening staan dat alle socialen opgehangen moeten worden, zoodat hij dan voor zijn eigen doodvonnis moet tee kenen. De voorzitter zegt dat het er nu maar om gaat dat de verordeningen geldig blijven, wij zigingen kunnen altijd worden aangebracht. Spr. doet de toezegging dat de verordeningen ter inzage komen, en zoonoodig eenige dagen door de leden ter bestudeering mogen worden gehouden. (Wordt goedgevonden.) Voordracht inzake Zeegrasmaaien 1931. B. en W. stellen voor dit jaar wederom zee gras te laten maaien en de prijzen vast te stellen in hoofdzaak gelijk aan die van het vorig jaar, te weten pakkengeld f 3.-, waar van f 2- bij het aan den wal brengen en de rest, als het zeegras droog is opgeslagen maailoon f 8.- voor prima zwart zeegras en f 3.50 voor de minste soort, de tusschenlig- gende soorten naar evenredigheid door den keurmeester te bepalenverkoopsprijzen voor de handelaren f 12.- voor prima, f 11.20 voor goed gemaaid en f 9.50 voor afwijkend gemaaid zeegras, alles per 100 Kg. De geringe prijs verandering voor de 2e soort, f 11.20 in plaats van f 11.25 wordt voor gesteld, omdat, dit, wegens het verdwijnen van de halve cent uit de administratie, gemak oplevert. Het tijdstip, waarop met het maaien kan worden aangevangen, zal door B. en W. nader worden bepaald. Op het oogenblik is geen zeegras van vori ge oogsten meer voorradig. De Heer J. Kooij zegt dat er nog meer dan 3000 pakken zeegras zijn zoodat het hem on- gewenscht voorkomt om nu de prijs vast te stellen. De voorzitter zegt dat die 3000 pakken bij de handelaars zijn, de Gemeente heeft geen zeegras meer, we kunnen nu de prijs nog niet gaan verlagen waar nog niet gebleken is dat zij te hoog is. De Heer Bakker vraagt of men later de maailoonen kan verlagen als de prijzen terug loopen. De Voorzitter zegt dat dit kan. De Heer Oden wenscht een en ander op te merken en zegt, Bij het nazien der adviesen van B. en W, is het mij alweer gebleken, dat de raad voor een besluit is geplaatst wat reeds eenige'we ken geleden is genomen door B. en W. Ik kan niet anders doen, dan mijn afkeuring uitspreken, over het beleid van het Dag. Be stuur onzer Gemeente. Op schandelijke wijze worden de leden der Gemeenteraad op deze manier voor stroopoppen gebruikt. Dan heb ik de Voorzitter van het Dagelijks bestuur betrapt op een leugen, persoonlijk tegen mij gericht. Wat betreft het uitbetalen' van pak kengeld. Hij beweerde o.a. dat dit niet was geschied, doch van bevoegde zijde vernam ik dat dit ook reeds 1.1. Zaterdag heeft plaats gehad. Het is toch belachelijk, om na derge lijke handelingen bij den raad aan te komen, om besluiten te nemen welke reeds zijn ge nomen. De voorzitter zegt dat B. en W. de datum van maaien kunnen vaststellen en is toch onnoodig om hier apart de raad voor bijeen te roepen. De Heer Oden zal zich kunnen herinneren dat spr. inzake het pakkengeld heeft gezegd, ik weet het niet, maar ik dénk van niet. De heer Oden interumpeerd, waarop de voorzitter zegt dat hij niet in de rede ge vallen wenscht te worden. De Heer Oden gaat door, waarna de Voor zitter en den Heer Oden beginnen te jijen en jouën. De Heer Oden merkt nóg op dat Art. 14 van de zeegras-verordening zegt dat de raad zegt of er gemaaid zal worden ja of neen. De voorzitter maakt er een eind aan door de voordracht in stemming te brengen. De heer Oden stemt alleen tegen. Jaarwedde van den opzichter der begraafplaats. Na het overlijden van den laatsten functi onaris heeft het B. en W. een punt van over weging uitgemaakt of het niet wenschelijk is in de taak van den opzichter der begraaf plaats te Hippolytushoef eenige wijziging te brengen. Diens werkzaamheden bestonden tot dusver in het in orde houden van en het regelen van den dienst op de begraafplaats, het innen der begrafenisrechten en het lui den der klok tijdens de begravingen. Het komt B. en W. gewenscht voor tot die taak in het vervolg ook te brengen het delven en sluiten der graven. Gelijk bekend is be staat tot nu toe het gebruik dat deze werk zaamheden uit piëteit voor den overledene verricht worden door buren en bekenden, den z.g. burenplicht. Hoe eerbiedwaardig dit ge bruik ook is, naar de meening van B. en W. is de tijd aangebroken met deze gewoonte te breken, in het bijzonder, omdat deze regeling meer en meer bezwaren gaat opleveren voor al voor de vele personen, die zich van elders hier gevestigd hebben en die min of meer vreemd staan tegenover dit gebruik. E. en W. stellen daarom voor te besluiten, dat de opzichter der begraafplaats te Hippo lytushoef in het vervolg tevens zal zijn be last met het delven en sluiten der graven in verband waarmede zijne wedde, thans be dragende f 1.50 per begraving, behoort te worden verhoogd tot f 150 per jaar. Daaren tegen kan het innen der begrafenisrechten aan zijn taak worden onttrokken en gevoege lijk worden opgedragen aan den gemeente ontvanger. Het tarief dezer rechten zal door voormel den maatregel niet behoeven te worden ver hoogd. Ten slotte stellen B. en W. voor tot opzich ter der begraafplaats te benoemen S. Kuit Jbz., die zich bereid heeft verklaard de werk zaamheden, aan deze functie verbonden, te vervullen. De Heer P. Kooij zegt dat de belooning niet te hoog is. Spr. zou de belooning wat willen verhoogen, en dan tevens de werkzaamheden wat uit willen breiden, zooals het opknappen van de hekken, de verzorging der graven, de palen schoonhouden, dan komt men tenmin ste niet meer met klachten ook. Ook het snoei en van boomen en heesters zou spr. gaarne onder de werkzaamheden zien begrepen. De voorzitter zegt dat het gras verpacht wordt, en voor het snoeien een deskundige noodig is. De Heer P. Kaan vraagt of er een bepaling is in de gemeenteverordening waar in staat dat grafzerken na een bepaald aantal jaren opgeruimd worden. Weth. Bosker zegt dat de zerken opgesta peld worden, welke zijn vervallen, zoodat de familieleden deze kunnen opeischen, wegra ken doen ze niet, wel gebeurd het dat men ze niet weghaalt, dan vervallen ze aan de ge meente. De heer Kaan is wel voor het voorstel van den Heer Kooij. De Heer Bakker wil de toestand nog maar laten zooals door B. en W. wordt voorgesteld. De heer Jn. Lont zou de werkzaamheden tot Stroe uit willen breiden, als door B. en W. is aangegeven. Ook op Stroe kan men niet altijd aan zijn burenplicht voldoen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aan genomen. Tijdelijke ingebruikgeving van het oude schoolgebouw te Hippolytus hoef voor de te openen R. K. school. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het Roomsch Katholiek Kerk bestuur der parochie van den H. Hippolytus alhier, strekkende te verzoeken tot het tijde lijk gebruiken van de benoodigde lokalen van het oude schoolgebouw te Hippolytushoef voor de te openen bijzondere school, vanaf 1 Juli a.s. tot het te stichten nieuwe schoolgebouw in gebruik kan worden genomen, stellen B en W. voor dit verzoek in te willigen. De opening van de nieuwe school op genoemden datum toch, die in overleg met den Inspec teur van het lager onderwijs is vervroegd, zal, tot gevolg hebben, dat de openbare scholen van een aantal leerlingen worden ontlast, het geen wel wenschelijk is met het oog op de beschikbare ruimte. Vermoedelijk zullen 3 lokalen van het oude schoolgebouw tot genoemd doel beschikbaar dienen te worden gesteld. Aan deze beschikbaarstelling is, naar me ning van B. en W., intusschen de voorwaar den te verbinden, dat de gemeente niet ver plicht kan worden gedurende den tijd van vorenbedoeld gebruik aan het gebouw buiten gewone onderhoudswerken te doen verrich ten. Aangenomen met de stem van den heer M. Kooij tegen. Medegebruik van het gymnastiek lokaal te Hippolytushoef door de R.K. school. Het verzoek van het Roomsch Katholiek Kerkbestuur der parochie van den H. Hippo lytushoef alhier dd. 21 Mei j.1. om toestem ming te verleenen tot het medegebruik van het gymnastieklokaal der openbare school te Hippolytushoef ten behoeve van de te ope nen bijzondere school op 1 Juli a.s., geeft B. en W. aanleiding mede te deelen, dat inwilli ging van dit verzoek wenschelijk is. B. en W. stellen daarom voor daartoe te besluiten, met bepaling, dat dit mede-gebruik zich zal beperken tot de uren, voor het vak lichamelijke oefening aangewezen in het leer plan der bijzondere school, voor zoover deze vallen buiten de uren daarvoor bestemd vol gens het leerplan der openbare school, een en ander onder goedkeuring en volgens de zoo noodig te stellen voorwaarden van hun College. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verstrekking gelden wegens aan schaffing leer- en hulpmiddelen voor de R. K. school. B. en W. stellen voor medewerking te ver leenen aan het door het Roomsch Katholiek Kerkbestuur der parochie van den H. Hippo lytus gedaan verzoek tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de eer ste aanschaffing van de benoodigde leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de van zij nentwege te openen bijzondere school, en wel voor zoover door B. en W. met de in te die nen lijst dier leer- en hulpmiddelen wordt accoord gegaan. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verzoeken van ouders van leerlin- lingen om tegemoetkoming in de reiskosten voor het bezoeken der j R.K. school. Omtrent de overgelegde verzoeken van J. Weerelts en anderen en van P. Godschalk j en anderen, waarbij aanvrage wordt gedaan tot het bekomen van een tegemoetkoming uit de gemeentekas in de kosten, verbonden aan I het bezoeken van hunne in die adressen ge- j noemd kinderen van de op 1 Juli a.s. te ope' nen Roomsch Katholieke school te Hippoly- tushoef, deelen B. en W. het volgende mede Volgens art. 13 der Lager-onderwijswet 1920 j kunnen de ouders van leerplichtige kinderen op bedoelde tegemoetkoming aanspraak ma- ken, indien de woning dier kinderen meer J dan vier kilometer is verwijderd van de school, waar het door hen gewenschte onder wijs wordt gegeven. Zoo noodig moeten die kosten geheel worden vergoed. Dit laatste geldt uiteraard alleen voor hen, die niet in staat zijn eenige bijdrage in die kosten te betalen. Van hen, die daartoe wel in staat zijn, kan eene redelijke bijdrage gevorderd worden. Intusschen hebben B. en W. nog niet de gelegenheid gehad met belanghebbenden overleg te plegen over het door ieder van hen te dragen aandeel. In afwachting hiervan zal, wegens den spoed dien de zaak eischt, voor het vervoer der kinderen eene voorloopige regeling ge troffen dienen te worden. B. en W. hebben zich daarom in verbinding gesteld met de hier gevestigde autobusondernemers, ten ein de te vernemen op welke condities zij bereid zouden zijn het vervoer der meerbedoelde kinderen op zich te nemen. De ondernemer C. S. de Haan, in combinatie met J. Boersen, die voor het vervoer der 48 kinderen 2 bus sen zal moeten bezigen, wil dit doen tegen eene vergoeding van f 3000,- per jaar. M. Geel heeft aangeboden de kinderen met één groote bus te vervoeren voor 2000,per jaar. Aangezien deze laatste aanbieding het voordeeligst is, zal het gewenscht zijn dit werk aan hem op te dragen. B. en W. stellen daarom voor hen te mach tigen met M. Geel een overeenkomst voor genoemd vervoer aan te gaan tegen de door hem verlangde vergoeding van f 2000,- per jaar. Zij zullen den Raad spoedig hierna een nader- voorstel doen toekomen, waarbij deze aangelegenheid definitief wordt geregeld. De Voorzitter zegt dat hij vanmorgen nog een schrijven van de Heer Geel heeft ontvan gen, waarin hij er op wijst dat nu hem de beginuren van de school bekend zijn hij voor de schoolkinderen moeilijk zijn groote bus uit de dienst kan missen zoodat hij met twee bussen zou moeten rijden, en hij dus op zijn aanvankelijke inschrijving terug moet ko men, van 2500. Wanneer de school 15 minuten eerder kan beginnen, en 15 minuten later eindigen dan kan hij rijden voor f 2000. Spr. heeft hier met de pastoor over gespro ken, doch deze kon daar no ggeen nadere be slissing in nemen, aangezien het geheele leer plan dan gewijzigd moet worden. De pastoor zou zich hierover verstaan met het schoolhoofd. Spr. stelt daarom voor het voorstel van B. en W. te wijzigen, zoodat voorloopig de heer Geel zal rijden voor f 2500 per jaar, in af wachting van de beslissing van het schoolbe stuur. Spr. zou nu meteen het schrijven van den Heer van Gemst willen behandelen, deze woont te Westerland, de bus rijdt daar niet apart voor heen, zoodat spr. zou willen voor stellen e entegemoetkoming te verstrekken- van f 40.- per jaar per kind, voor vergoeding van een rijwiel. Eenige leden opperen het denkbeeld of het niet mogelijk is dat zij niet met een dienst- bus vervoerd kunnen worden. Een en ander zal nader worden onder zocht. Verificatie der rekening van de Zeegras-exploitatie. Volgens art. 265 der bij de wet van 31 Ja nuari 1931 gewijzigde Gemeentewet zullen de rekeningen der afzonderlijke beheerende takken van dienst door een buiten den tak van dienst staanden boekhoudkundige deug delijk moeten zijn verklaard, alvorens zij aan den Raad worden overgelegd. Het zal dus noodig zijn voor de verificatie van de cijfers der rekening van de Zeegras-exploitatie tot aanwijzing van zoodanigen deskundige over te gaan. In verband hiermede ontvingen B en W een schrijven van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten, waarin het Bureau zijn diensten tot dat doel aanbiedt. B en W. achten het voor deze gemeente gewenscht van die diensten gebruik te maken en stellen daarom voor dat bureau aan te wijzen als boekhoudkundige, belast met het nazien en deugdelijk verklaren van de reke ningen voor voormeld bedrijf. De heer Lub zou eerst nog eens bij een ander bureau willen informeeren naar de kosten, om niet gebonden te zijn aan de Vereen, v. Ned. Gemeenten Voorz. Dit bureau heeft anders alle vertrouwen! 484 Gemeenten zijn toch tot deze conclusie gekojnen De heer Lub: Als 484 gemeenten dat hebben onderzocht, kan de 485ste er nog wel bij. Ik ben voor onderzoek. De hr. Jb. Lont zou ook de kosten willen weten van andere bureaux. Dit punt wordt aangehouden. Aanleg waterleiding in niet-ren- dabele gebieden. B en W. deelen den Raad mede, dat reeds meer dan eens ter sprake is gekomen de wenschelijkheid tot doortrekking der water leiding naar die deelen der gemeente, welke daarvan zijn verstoken en die inzonderheid door het opdrogen van welputten als gevolg van de droogmaling van de Wieringermeer ernstige bezwaren ondervinden van het ont stane watertekort. Reeds in het midden van het vorige jaar hebben B. en W. de vereischte stappen bij de bevoegde instanties gedaan om verbetering te verkrijgen, bij welke gelegenheid door de Directie van het Provinciaal Waterleidingbe drijf een onderzoek werd toegezegd naar de mogelijkheid van aansluiting van deze ge- giedsdeelen. Dit onderzoek is inmiddels be ëindigd, als resultaat waarvan de genoemde Directie een voorstel heeft ingediend, hetwelk wordt overgelegd. Er blijkt daaruit in de eerste plaats, dat de bedoelde deelen der gemeente behooren tot de z.g. niet-rendabele gebieden, op wel ker aansluiting aan de waterleiding van toe passing is de beschikking van Gedeputeerde Staten van 13 November 1929 No. 137. Volgens de bij deze beschikking vostgestelde regeling zal, om voor steun der provincie in aanmer king te komen, de gemeente aan 3 voorwaar den moeten voldoen. Deze voorwaarden zijn: 1. het aansluitingspercentage moet 90 of meer bedragen 2. het Gemeentebestuur stelt zich garant voor de waterabonnementen van de aansluit- plichtige perceelen in het aan te sluiten ge bied, wier eigenaren weigerachtig zijn 3. het Gemeentebestuur verbindt zich ee ne bijdrage te verleenen van ten minste de helft van die der provincie. Hoewel volgens het schrijven van de Direc tie op 1 Mei j.1. het aansluitingspercentage 82 1/2 bdroeg, twijfelen B. en W. er niet aan, dat door de door hen genomen maatregelen een percentage van 90 thans wel is bereikt. De gebiedsdeelen, welke voor aansluiting in aanmerking komen, zijn 1. Elft (Oost einde), Burgerweg, Polderweg, Oosterweg en Akkerweg (Zuideinde), in het algemeen dus de polder Waard-Nieuwland, ter lengte van 6000 meter.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3