De jaarlijksche bijdrage ten behoeve daar- an zal bedragen voor de provincie f 442,40 en voor de gemeente f 912,10, vermeerderd met de abonnementsgelden van de weiger- achtigen ad f 172,—. 2. Westerklief, ter lengte van 1150 Meter. Jaarlij ksche bijdrage voor de provincie 72.38 en voor de gemeente 50.82, vermeer derd met de abonnementsgelden van de wei- gerachtigen ad f 64, 3. Oosterklief, ter lengte van 850 Meter. Jaar lij ksche bijdrage voor de provincie i 35.47 en voor de gemeente f 17,73, vermeer derd met de abonnementsgelden van de wei- gerachtigen ad 124,-. Opgemerkt zij, dat tusschentijdsche aan sluiting van hen, die aanvankelijk geweigerd hebben, vermindering van de verschuldigde bijdragen van provincie en gemeente tot ge volg heeft. Deze voorstellen neder beziende, komt het B. en W. voor, dat zij dienen te worden aan vaard. De klachten over watergebrek juist in de genoemde onderdeelen der gemeente wor den steeds luider en de geboden gelegenheid dient dan ook te worden aangegrepen om een afdoende voorziening te treffen. Weliswaar moet de gemeente daarvoor een offer bren gen, doch de zaak is inderdaad wel een of fer waard. Het is slechts te betreuren, dat niet allen hun plichten ten aanzien van deze aangelegenheid beseffen. B. en W. stellen voor hun te machtigen aan de Directie van het P. W. N. te berichten, dat de gemeente, wat betreft de totstandkoming van de vorenomschreven uitbreidingen van de waterleiding, accoord gaat met het medege deelde in haar schrijven van 11 Juni j.1. en verder aanvaardt de verplichtigen voortvloei ende uit de „Regeling N.R.U.", opgenomen in Provinciaal blad No. 110 van 1929. De heer Jb. Lont kan met dit advies niet accoord gaan. Er zijn dan nog 7 wijken, die niet aangesloten worden n.1. onder den Ouden dijk, Noordburen Normert, Nieuwe weg, Hoelm, Noord- Stroe en Dam. Voorz. U wenscht dus uitbreiding De heer Lub: Dat spreekt Ander§. zitten we toch binnen korten tijd weer in de misère. De hr. Jb. Lont. Wiaar wellicht eeni- ge der door mij genoemde wijken heel onrendabel zijn, zouden dan die ,men- schen niet wat kunnen bijdragen De hr. Oden. De Waterweg en Hoelm zijn plaatsen waar 't niet zoo onrenda bel zal zijn en de menschen zijn daar met 't water voor de eendenhouderij ontzettend aan de martel. Daar is het in de eerste plaats noodig. Voorz. Wij zullen de bewoners van die 7 wijken zoo spoedig mogelijk vra gen of zij willen aansluiten en dan de directie er van in kennis stellen. De heer P. Kooij. En krijgen die men schen het dan ook zoo spoedig moge lijk, b.v. dadelijk na het nu voorgestelde Voorz. 't Hangt van de 90 procent af We gelooven er nu ruim boven te zijn In ieder geval vóór 1 Aug. moet de di rectie antwoord hebben. De heer Jb. Lont. Dat is weer 'n drei gementje; 'n stok achter de deur De heer Bakker. Wat zijn zoo wat de kosten van 't nu voorgestelde. Voorz. f 1290.83 per jaar. En dat zal misschien 'n jaar of 14 betaald moe ten worden totdat alles gedekt is. De heer Bakker: 'n Dure grap. Een en ander wordt aangenomen. Stichting Badinrichting aan het Am stelmeer. Naar aanleiding van het denkbeeld, j|van het raadslid P. Kooij tot het op- I richten van een badinrichting komen B. en W. thans met het voorstel tot 't pin het leven roepen van een dergelijke Binrichting. Aan een eenvoudige badge 1 legenheid bestaat hier zeer zeker be- I hoefte en de meest gunstige plaats I achten zij Lutjeland aan het Amstel- I meer. B. en W. meenen tevens dat de I exploitatie het geschikst is in handen I van de afd. Wieringen Het Witte Kruis I Deze vereeniging heeft ervaring op 't I gebied van Volksgezondheid. I Het ontwerp voor de inrichting be vat 20 kleedkamertjes, een vertrekje voor den badmeester, een kleedplaats voor kinderen alsmede 2 privaten. De kosten worden geraamd op f 2500. - Voorz. zou nu eerst willen zien of de Raad tot stichting kan besluiten. De heer P. Kooij zegt: Met genoegen kennis geno,men, dat het voorstel om een zwembad te stichten, op de agen da is geplaatst. Wlanneer er iets noodig is in deze ge meente, dan is het wel een gelegen heid als deze, die de noodige waarbor gen biedt om ongelukken te voorko men en alle waarborgen geeft het zwemmen grondig te leeren. Het is piij dan ook bekend, dat een groot aantal belangstellende liefhebbers van deze, verlangend uitziet of het voor stel zal worden aangenomen. De SDAP, die in de allereerste plaats voor de stichting is, jmeent toch dat er nog alle reden is om te protesteeren te gen de manier, waarop de exploitatie zal plaats hebben. Zooals blijkt uit het praeadvies van B. en W. zal de exploitatie worden op gedragen aan de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis, die dan 'n bad meester moet aanstellen, de regeling heeft van het openstellen en sluiten van het badhuis, de bezoldiging regelt, ja, kortom alles te zeggen heeft, ter wijl de Raad geheel wordt uitgescha keld, van eenige medezeggenschap geen sprake is. De vraag is gewettigd waarom de exploitatie opgedragen aan het Witte Kruis? Is dit geen vertrouwen in ei gen zaak? Temeer, daar ik meen dat op verschillende plaatsen ook school- baden worden opgenomen in het leer plan, is het zaak de exploitatie in ei gen beheer te houden. De zorg voor ge zondheid is overheidszorg en dient het bestuur der gemeente de leiding in handen te houden. De directie Witte Kruis krijgt voL gens de regeling alles, de gemeente niets te zeggen. Het is om deze reden dat wij heb ben gemeend het volgende voorstel te moeten doen de raad besluit wan neei' het voorstel mocht worden aan genomen om een zweminrichting te stichten, de exploitatie zelf ter hand le nemen. De heer Jn. Lont heelt bezwaar te gen zoo'n inrichting aan het uiteinde van Weeringen. Als je A. zegt jnoet je ook B. toegeven. Morgen komt de Oost ook vragen en dan is het geen f 2500, maar i uOöü uat het kost. De heer Lub. Dat was met de brand spuit ook toch zoo De heer Oden: ln Anna Paulowna is ook één badinrichting en deze ligt ook niet in het .middelpunt. De heer Kooy wil er nog aan toevoe gen dat bij de steiger Zaterdag wel 100 kinderen en ook ouderen aan het zwemmen waren. Moet er nu eerst een verdrinken 1 Voorz. Particulieren hebben al meer malen geprobeerd iets dergelijks te be werkstelligen en er bestaat werkelijk behoeite aan een badinrichting. De heer Kaan zon bij de haven te De Ilaukes de gelegenheid beter ach ten dan bij Lutje. Dc heer P. Kooij: Is daar geen gevaar voor besmetting door vuil water van de eenden De heer j. Kooij. Ja zeker het water ziet heeieinaal groen en de steenglooi- mg is ook heelemaal groen lot stemming wordt overgegaan en het voorstel tot stichting wordt jmet 6 tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden P. Kooij, Lub, Oden, Kaan en Bosker. Tegen: J. Lont. Jb. Lont, M. Bakker, M. Kooij, J. Kooij en Tijsen. De heer M. Kooij wilde zijn stem mo- 'tiveeren, maar de voorzitter achtte dit niet noodig. Stichting nieuwe woning voor het hoofd der school te Westerland. B. en W. deelen mede, dat door den raad in beginsel reeds uitspraak is gedaan, dat de bestaande woning voor het hoofd der school te Westerland niet langer voor bewoning ge schikt is en niet meer in behoorlijken staat kan worden gebracht, zoodat vervanging daarvan door een nieuw woonhuis noodzake lijk is geoordeeld. In verband hiermede is aan B. en W. opgedragen dezen nieuwbouw met spoed voor te bereiden. De gemeente-opzichter heeft thans een project voor de nieuwe woning ingediend, dat wordt overgelegd. Hoewel een gedétail- leerde kostenbegrooting bijna gereed is, kon deze nog niet worden bijgevoegd. De opzich ter raamt echter de bouwkosten op rond 7000,—. Wat de plaats van de woning aangaat, komt het B. en W. niet gewenscht voor daar voor het tegenwoordige punt te kiezen. De situatie bij de school te Westerland, waar het speelplein aan de overzijde van den weg is gelegen, is voor de leerlingen niet zonder gevaar. Van deze gelegenheid dient daarom gebruik te worden gemaakt om de speel plaats te maken naast de school, daar, waar nu de oude woning zich bevindt. Het nieuwe huis ware dan te bouwen ter plaatse van de tegenwoordige speelplaats. Indien de raad zich hiermede vereenigen kan, stellen B. en W. voor eene nieuwe wo ning voor het hoofd der school te Wester land te doen bouwen overeenkomstig het overgelegde plan en hun te machtigen het door afbraak van de bestaande woning vrij komende terrein voor speelplaats in te rich ten. Wordt goedgekeurd. Benoeming onderwijzeres te Wes terland. Voor benoeming bieden B. en W. de volgen de voordracht aan 1. Mej. K. Langedijk, tijdelijk te Hippolytushoef2. Mej. P. G. Tuinzaad te Westwoud 3. Mej. F. W. Ouds hoorn te Anna-Paulowna. De stukken der sollicitanten, het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs en het bericht van het hoofd der school worden overgelegd. Wordt met algem. stemmen be noemd Mej. K. Langedijk. Commissie tot wering van school verzuim. Wegens het afloopen van den zittingstij d van alle leden der commissie tot wering van schoolverzuim, zal opnieuw moeten worden overgegaan tot samenstelling dezer commis sie. Enkele zitting hebbende leden zullen, ten einde die samenstelling in overeenstem ming met de wet te doen geschieden, hun zetel moeten inruimen. Ter benoeming van de 7 leden der com missie doen B. en W. de volgende aanbeve lingen toekomen a. categorie verzorgers van op eene lage re school ingeschreven kinderen Vacature N. Kaan 1 de heer N. Kaan, af tredend, 2 de heer N. Boersen. Wordt be noemd de heer N. Kaan. Vacature Jn. Poel Az. 1. de heer Jn. Poel Az., aftr., 2. de heer R. Hulsebos. Wordt be noemd de heer J. Poel Az. Vacature J. Kooij Cz. 1 de heer C. Gulde- meester, 2. de heer G. M. Rustenburg. Bij de eerste stem ming geen meerderheid. Bij de 2e vrije stem ming wordt benoemd de heer J. Kooij Cz., die echter bedankt. (B. en W. hadden zich vergist, dat de heer Kooij binnenkort geen kinderen meer op school zou hebben, van daar dat ze hem niet op de voordracht plaat sten. Ze maakten hun excuus, maar Kooij volharde bij zijn weigering bij de derde stemming werd de heer Guldemeester ben. b. categorie onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs Vacature L. Spaander 1. de heer L. Spaan der, aftredend, 2. de heer A. H. J. van 7t Hof. Wordt benoemd de heer Spaander. c. categorie onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs Vacature A. H. J. van 't Hof (zetel voor heen onder categorie b. vallende 1. de heer S. Juisting, 2. de heer J. Geerts Wordt be noemd de heer Juisting. d. categorie niet tot de verzorgers van schoolgaande kinderen of tot het onderwij zend personeel behoorende meerderjarige in woners Vacature N. J. Poel1 de heer N. J. Poel, 2. de heer W. Mostert. Wordt benoemd de heer Poel. Vacature C. F. van Duin 1. de heer J. de Wit2. de heer H. Wilms. Wordt benoemd de heer J. de Wit. Volgt de RONDVRAAG De heer Tijsen stelt voor het gras op het onbebouwde gemeente - terrein te Den Oever uit de hand te verhuren. De heer P. Kooij dringt nogmaals aan aandacht aan de rooilijn te schen ken. De heer Jb. Lont vraagt het Dag. Be stuur propaganda voor de gemuinte t© maken, dat zich hier industrie* zal ves^ tigen. Te Den Oever liggen zulke jnooi e terreinen; b.v. vischrookerijen Voorz. We zijn daaromtrent met een ingezetene in gesprek. De heer M. Kooij: Maai' geen knoo- penfabriek, hoor De hr. Jb. Lont. En dan zou het aan beveïing verdienen 'n zijtaks spoorweg aan te vragen naar de nieuwe haven toe. Voor de handel is dat noodig. Voorz. Ik ben blijde u te kunnen me de deelen dat die zijtak er komt. Qe heer Lub klaagt over de woonwa gens, die de hooiwagens belemmeren er langs te rijden. De heer Bosker. Ze zijn alreeds weg. Maar naar een ander terrein wordt uitgezien. De heer Oden dringt er op aan. dat wordt uitgezien naar terrein voor 'n marktplaats le H.hoef. En dan een boo.mbeplanting er om heen. We moe ten straks klaar zijn De heer Kaan vindt dat we, gezien de lange agenda, van het goede te veel krijgen. Hij wil meerdere malen ver gaderen. Verder vraagt spr. of men aan woonkeetbewoners, die midden in een stuk land bouwen en over een ander zijn terrein moeten, een over weg kan verbieden. Of is ,men ver plicht dat alles maar toe te staan. Voorz. Dat moet de rechtbank beslis sen. Dat gaat buiten mijn competentie HIERNA SLUITING ongecorrig.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 4