GEMEENTE ZUPE. GEMEENTERAAD VAN ZUPE. een Nederlandsch teeken en wel zoo gauw als de nummering van auto's en motorrijwielen is genaderd bij 99999. Dan wordt een nieuwe serie begonnen en weer van 1 af. Om nu de opsporingsambtenaren enz. niet in de war te brengen komt achter de bestaande letter de letter Z. Dus als U nu binnenkort een au to ziet met het volgende nummer A Z 680 of G. Z 5 dan is dit geen buitenlandsche wagen maar Nederlandfiche en wel respectievelijk van de provincie Grbningen en Noord-Holland. Dit was ook wel noodig want een nummer var. 5 cijfers is feitelijk al te groot. Alzoo weet U nu waar een auto met zoo'n teeken vandaan komt. (Nd. St. Crt. No. 115.) J. L. LUTJEHARMS. Schagen, Juli 1931. GRUWELEN IN VERBETERDE HUIZEN. Middeleeuwsche folteringen. Washington, 8 Juli. De commissie-Wickers ham heeft aan Hoover het rapport aangebo den omtrent het door haar ingestelde onder zoek in de verbeterhuizen, waarheen in het tweede halfjaar 1930 niet minder dan 3243 jongelieden werden gezonden. Het rapport oefent felle critiek op de toe standen in bedoelde gestichten, waar onbe sclirijflijke gruwelen zijn geconstateerd. Voor overtredingen der reglementen van het huis worden de jongens geslagen, vaak vastgebonden en met een zweep geranseld- tot zij uitgeput neervallen, in boeien ges" gen, in koud water vastgeketend, op water en brood in de cel opgesloten, enz. De ziekenzalen zijn steeds vol en de ver pleegden loopen meestal in lompen rond. Eén enkele inrichting, in Idaho, maakt een uitzondering. PARIJSCHE MODEBRIEF. VROUWEN - IJDELHEID IN DEN ZOMER. TASCHJES, HANDSCHOENEN EN ZELFS WEER DE PARASOLS Zijn we in den zomer ij deler dan in den winter Zoo ja waarom Zou dit geen goed onderwerp zijn voor een enquête, vooral in den komkommertijd, wanneer minder het interesse van de krantenschrijvers, dan dat van de lezers een beetje moet aangewakkerd worden Volgens mijn bescheiden meening, gegrond op eigen en anderer ervaring, is de vrouw werkelijk in den zomer ij deler dan in den winter. En als eerste oorzaak zou ik willen noemen het proces dat in de natuur plaats vindt. Als alles groeit en bloeit rondom ons, wordt ook ons eigen levensgevoel sterker. En als vanzelf verlangen we dan ons mqoi te kleeden, te sieren en op te knappen. Ook de zomerkleeding zelf draagt er toe bij ons ij del te maken. Het is nu eenmaal veel prettiger fijne, luchtige stofjes te dragen, in teere lichte of vroolijke, sterke kleuren, dan dege lijke stevige winterstoffen. En zoo komt het, dat we, naar verhouding van den korten tijd dat we ze slechts dragen kunnen, aan onze zomerkleeren meer zorg besteden en er meer geld voor uitgeven dan voor onze wintergar- derobe. We willen alles tot in de puntjes ver zorgd hebben. En dat wil op het oogenblik heel wat zeggen. Er behooren tal van kleinig heden tot de „coquetterieën" der zomermode. De Parasol. Daar is ten eerste de parasol, 'n ouder - wetsch ding eigenlijk voor onzen modernen zonlievenden tijd. Wanneer men opmerkt hoe veel moeite vrouwen en meisjes zich geven om bruin te worden, krijgt men het gevoel, dat de parasol geen reden van bestaan meer heeft. Die was goed in vroeger jaren, toen men de heilzame werking van de zonnestra len nog niet kende en men voor een vrouw ontzettend veel waarde hechtte aan een blan ken huid. Het zonnescherm van tegenwoor dig heeft dan ook in de meeste gevallen niets meer dan een decoratieve beteekenis. Behoort geheel met de japon overeen te stemmen, liefst van dezelfde stof of op gelij ke wijze gegarneerd te zijn. Men ziet dan ook Parasols van de meest verschillende stoffen vervaardigd, van tafzijde, van kant, van gebloemde zijde, cretonne enz. De gar neering bestaat uit strookjes, ruches, lint, ingezette deelen, ajourrandjes, applicaties e.d. Over het algemeen zijn de parasols weer iets grooter van model en ook meer hoepel- vormig dan in het vorige seizoen. Ze tellen 12 in plaats van 16 baleinen, waardoor ze iets minder Japansch aandoen. Bij een Schotsch japonnetje wordt ook een Schotsche parasol gedragen, ofwel eén effen exemplaar, afgewerkt met een Schotsch strookje of ingehaald Schotsch lint. Nieuw zijn verder parasols waarvan niet het hand vat maar het andere einde tot een haak is omgebogen, dien men gemakkkelijk aan den arm kan hangen. Handschoenen. De korte mouwen der zomerjaponnen en zelfs van sommigemantels hebben ons niet van een druk bevrijd. Integendeel, want ze zijn vervangen door lange handschoenen die veel warmer zitten dan een luchtige soe pele mouw. Bij een mantelcostuum draagt men veelal handschoenen met kappen versierd, met ingezette deelen van "ontrasteerende kleur. Ze worden op de zij gesloten met zijden ve ters of met kralen kncopen. Daar de meeste handschoenen tegenwoordig van waschbaar Zondag j.1. deed Ds. U. S. Zuidena Gereformeerde Gemeente te Anna formeerde kerk en pastorie aan de zijn intrede als eerste predikant der Paulowna. Hierboven de mooie Gere- Molenvaart. leer worden vervaardigd dan kan men ze zonder be zwaar in de kleur van het taschje of de ceintuur kie zen. Bij zomer- toiletjes kan men, evenals in den goe den ouden tijd, weer mi taines van kant dragen. Deze vestigen echter zeer de aandacht op de vingers Wie geen goedgevormde welverzorgde handen heeft kieze; liever gewone hand schoenen, 's Avonds zien we hand schoenen v. zwart satijn, met diamantjes versierd, ofwel handschoenen met loovertjes gegarneerd, kleur op kleur, maar ook zilveren loovertjes op zwart, gouden op beige leer enz. Zeer ele gant zijn handschoenen met strookjes, uit- geschulpte strooken boven aan den rand of op verschillende hoogte, zooals onze afbeel ding aangeeft. De handschoen rechts boven is van donker leer met een versiering van licht leer boven op de hand en aan de man chet. De derde handschoen is van wit Tasschen. en zwart leer samengesteld. Heel chic is een taschje dat in kleur, versiering en materiaal nauwkeurig met de handschoenen overeen stemt. Een nouveauté is een avondtaschje van roze crêpe georgette met drie strookjes en zilveren montuur. Een taschje van witte kraaltjes heeft een gouden monteur. Snoezi ge visitekaarten-taschjes zijn van zilver ver vaardigd, met een monogram op gekleurd email, of van genopte stof in meerdere kleu ren en een monteur van schildpad. WTT.HELMIN A. Officieel. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van ZUPE (N.H) brengen ter openbare kennis, dat op 3 Juli 1931 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jan Kossen, van beroep winkelier, wonende te Petten, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterke drank in de navolgende localiteit en de twee zui delijke ka.mers van het perceel, kada straal bekend gemeente Petten, sectie B., no. 225, plaatselijk gemerkt M 22, en gelegen aan het Kerkpad, hoek Dorpsstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder egen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemees ter .en Wethouders inbrengen. ZUPE (N.H.) 7 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. Vergadering van Woensdag 8 Juli 1931, des morgens 10 uur. De voorzitter opent de bijeenkomst en teelde mede dat van den heer J. van der Dord bericht was ingekomen dat hij verhin- lerd was de vergadering bij de wonen. De notulen van de vergadering van 6 Mei worden zonder aanmerking goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. Staten van eeni- ;e genomen besluiten in de laatste Raadsver gadering, o.m. den verkoop van bouwterrein aan den heer C. Broens. b. Eericht van Ged. Staten van de ont vangst van de verordening, bedoeld in art. 208 der Gemeentewet. Idem inzake verleend eervol ontslag aan den heer A. Noorman, als Gemeente veldwachter, ingaande 15 Juni 1931. Bericht van Mej. G. Wezeman, dat zij hare benoeming als onderwijzeres aan ds O.L. School te 't Zand heeft aangenomen. Idem inzake aanneming benoeming tot lid van de schattingscommissie, van de heeren J. C. Bruin en D. de Leeuw Wz. f. Idem dat is ingekomen de balans- en winstrekening van de Woningbouwvereeni- ging „Zijpe", over het jaar 1930. g. Ingekomen' zijn de jaarverslagen over 1930 van de Gezondheidscommissie, geze teld te Schagen de Vereen, van Ned. Ge meenten het Prov. Electriciteitsbedrijf het Correspondentschap voor Arbeidsbemidde ling de Vereenig. Ambachtsschool te Den Helder en het verslag over den toestand van Noord-Holland, over 1930. Deze verslagen zullen circuleeren. h. Afschriften processen-verbaal Gemeen teraadsverkiezing. i. Schrijven van den Voorzitter van het Centraal Stembureau, betreffende de aan neming benoeming Raadsleden voor de vol gende zittingsperiode. j. Procesverbaal van de op 25 Juni gehou den kasopname ten kantore van den Ge meente-Ontvanger. In kas was aanwezig een bedrag van 2349,38, op de post rekening stond 152.89, terwijl was belegd bij de Coop. Zuivelbank te Alkmaar een som van 58540.14, k. Adres van het Bestuur van den Bond van Mobilisatie-invalieden en van hunne na bestaanden, betreffende het in het leven roe pen van een wettelijke regeling, welke aan de Mobilisatie-slechtoffers een algeheele schadeloosstelling waarborgt. Besloten werd hieraan adhaesiebetuiging te schenken. 1. Idem van de Bond van Vereenigingen en Stichtingen, bedoeld in Art. 6 der Land- arbeiderswet, in de provincie Groningen, be treffende verlaging van de rentevoet. De Secretaris deelde mede dat deze rente voet 4 bedraagt, maar dat het de Raadsle den misschien bekend zal zijn dat reeds een wetsvoorstel tot renteverlaging is ingediend. m. Ingekomen is een circulaire van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, betreffende de winkelsluitingswet. Daar dit voor het platteland van weinig belang is, wordt dit schrijven voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen waren een tweetal verzoeken om ontheffing van hondenbelasting, n.1. van M. Houtkooper en H. S. Eriks. Aan ieder werd voor een half jaar ontheffing verleend. Verzoek van den heer S. de Beurs, te Scha gerbrug om ontheffing van schoolgeld. De voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen om voorloopig vrijstelling te verleenen, wat met algemeene stemmen werd goedgkeurd. Vaststelling van den pensioengrondslag van G. Wezeman, als onderwijzeres aan de O. L. School te 't Zand. B. en W. stellen voor dit te bepalen op f 1384.wat met algemee ne stemmen werd aangenomen. Voorstel om de beide veldwachters dezer gemeente in de gelegenheid te stellen een cursus voor vakonderricht aan gemeentelijk politiepersoneel te volgen, op kosten van de gemeente. Het lesgeld zal vermoedelijk niet meer dan 30,- per man per jaar bedragen. Na eenige bespreking wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heer Smit hoopt dat door het volgen van deze cursus de gemeenteveldwachters wat meer en wat beter begrip zullen krijgen van de opvatting van hunne taak ten plat- telande, wat bij enkelen nogal eens veel te wenschen overlaat. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan A. Noorman als Gemeente-bode met ingang van 1 Juli 1931. Met algemeene stemmen wordt het ontslag eervol verleend. Adres van Jb. Zwemmer e. a. houdende een verzoek om verhooging van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van vervoer, per auto bus, van hunne leerplichtige kinderen, die de R.K. School te 't Zand bezoeken. Adressanten verzoeken de gemeentelijke bijdragen tot zoodanig bedrag te verhoogen, dat te hunnen laste blijven de volgende be dragen per kind en per jaar W. van Duin 3,L. C. van Wel f 3,Jb. Zwemmer f 9,—, J. S. Klaver f 18.50 en A. Sneekes f 5,—, Bij Kon. Besluit van 7 Juni 1930, No. 15 is te dezer zake bepaald dat ten laste der ouders blijven de volgende bedragen per kind en per jaar W. van Duin f 5, L. C. van Wel f 5, Jb. Zwemmer f 15, A. Sneekes f 25, en J. S. Kla ver f 30. Bugemeester en Wethouders achten deze bedragen is geen geval te hoog, doch zouden het ten laste van A. Sneekes blijvend bedrag gedurende den tijd, dat zijn zoon Johannes Gerardus onder de wapenen is, willen vermin deren met 5,- per kind per jaai. Zij stellen den raad dan ook voor daartoe te besluiten. De heer Smit noemt het adres zeer teleur stellend en voor adressanten beschamend. Het bedrag dat zij moeten betalen is zoo ge ring dat hierover niet gevraagd had moeten worden. De heer Dignum is het niet eens met den heer Smit, om het beschamend te noemen hetgeen gevraagd wordt. Spr. kan zich wel neerleggen bij het advies van B. en W., maar gezien de inkomens en de groote gezinnen, is het heusch niet beschamend, die meening deel ik in geen geval. De heer Van der Sluys acht het verzoek ook in geen geval beschamend, zooals de heer Smit zegt. Het voorstel van B. en W. wordt nu met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van J. van Straten te St. Maartensvlotbrmö om steun ter tege- moetkojming in de kosten van school bezoek, als bedoeld in artikel 13, eer ste lid, der lager-onderwijswet. Adressant laat zijn kinderen onder wijs gemeten aan de R.K. School te Burgerbrug. De afstand van zijn wo ning naar genoemde school is pl.m. 5 K.M. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verzoek in te willigen en het bedrag der tegemoetkoming, te reke nen van 1 Juli 1931 af, vast te stel len op f 100,-- per jaar. De Voorzitter zegt dat Van Stra ten heeft aangeboden om zelf zijn kin deren per auto naar en van de school ie brengen. B. en W- vinden het be drag zeer billijk, reden waarom zij voorstellen het verzoek in te willigen. Ook de heer Doorn zegt het gevraag de bedrag van f 100.-, voor 4 kinderen zeer billijk te noemen, en kan zich, met het voorstel van B. en W. vereeni gen, wat hierna met algemeene stem men werd aangenomen. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur is 't Zand, om de benoodigde gelden ie mogen ontvangen voor aanschaffing van 12 schoolbanken, aanschaffing van 112 vleugelschool borden, aanbrenging van installatie elec- trisch licht in 4 schoollokalen. De kosten worden geraamd op f 417.80. Burgemeester en Wethouders stel len voor de aanvrage in te willigen. Na eenige toelichting wordt het ver zoek met algemeene stemmen inge willigd. Burgemeester en Wethouders vra gen machtiging tot uitbetaling van een van Jb. Kindt, aannemer van de uit breiding der Alg. Begraafplaats te St. Maartensvlo(brug, ontvangen reke ning, groot f 195,-- wegens het bij hu ren van 200 M. spoor en 2 kipkarren f 120,— en het maken van een steiger (f 75.-), zulks wegens het sluiten van de Egalementssloot door Philippo. De Voorzitter zegt dat allen wel be kend zullen zijn met de kwestie Phi lippo. De heer Doorn meent hieraan niet te kimnen voldoen. Dit is de risico van het bedrijf. Met het aannemen van een karwei heeft .men mee- en tegenvallers en het gaat niet op om op deze ma nier met de gemeentegelden om te springen. De heer Digman zegt dat hij als lid van de commissie van advies zich her innert dat de aannemer bij de commis sie is geroepen en hem is gevraagd of hij het voor de aangenomen som kon uitvoeren, waarop hij verklaarde gene gen te zijn het werk voor het inge schreven bedrag te willen uitvoeren. Ik ben van meening, zegt spreker, evenals de heer Doorn, geen tegemoet koming te geven. De heer Bruin is het eens met de heeren Doorn en Digman, om hier geen vergoeding te geven. De heer Blom is er wel voor om in dit geval vergoeding te geven. De Voorzitter zegt dat er een beetje rekening gehouden moet worden wie de aannemer was en hoe het werk is opgeleverd, wat voor B. en W. een re den is om het gevraagde bedrag uit et betalen. Het werk is in alle op zichten goed uitgevoerd. De heer Dignum noemt het mostert na den maaltijd. De aannemer had hiermede moeten komen tijdens de uitvoering van het werk. De heer Nannis is het niet eens met de heeren, die er tegen zijn om hei gevraagde uit te betalen. Men moet re kening houden hoe het werk is uitge voerd en het tevens een prachtig mid del is geweest ter bestrijding van de werkeloosheid. de uitvoering van het werk en de De heer Van der Sluijs is er ook voor om het wel uit te betalen, gezien tijd waarin het is uitgevoerd, wat met het oog op de werkeloosheid, een zeer gunstig tijdstip was. De heer Bellis is ook van meening dat een aannemer rekening moet hou-; den met evcntueele tegenspoeden. Maar onvoorziene omstandigheden, welke zich h;ier voordeden, kan men niet vooruit bekijken en spr. is er! daarom voor het gevraagde bedrag uit te betalen. De heer Smit zegt dat hij in dit ge val wat wou doen en wat wou nalaten en daarom zou spr. de vergoeding wil len bepalen op f 100.— Het voorstel van B. en W., om f 195 te vergoeden, werd verworpen met 6 stemmen tegen en 4 stemmen voor, n.1. de heeren Blom, Bellis en de bei de Wethouders. Hierop werd het voorstel van den heer Smit in stemming gebracht, om f 100-,- te vergoeden. Hierover staakten de stemmen, 5 voor en 5 tegen. Voor stemden de heer Blom, Bellis en Smit en de beide Wethouders. In de volgende vergadering zal hier over dus beslist worden. Onderzoek der geloofsbrieven en be slissing over de toelating' der nieuw inkomende Raadsleden (art. 32 der Gemeentewet). De heeren Smit, Bruin en Bellis, worden, met den Secretaris vezocht deze geloofsbrieven na te zien. Na onderzoek van een en ander wordt bij monde van den heer Smit ge rapporteend dat alles in volmaakte orde is bevonden en de commissie tot toelating van de nieuw benoemde Raadsleden adviseert, wat met alge meene stemmen geschiedde. Verzoek van C. J. Ruigrok te Hille- gom om hem plm. 75 M2 grond van het kerkerf te Petten in gebruik af te staan voor het maken van een toe gang naar zijn land. Burg. en Wethouders stellen voor, bedoelde strook grond tot wederop- zeggens toe in gebruik af te staan aan Ruigrok, tegen betaling van een jaar- lijk sche vergoeding aan de gemeente van f 10,—, onder voorwaarde, dat Ruig rok op zijne kosten zorgt voor hekver plaatsing, de noodige afscheiding, enz- het aanbrengen van beharding een en ander aan te brengen in overleg en ten genoege van den Gemeente- Opzichter. Na eenige toelichting, welke de hee ren Blom en Bellis verstrekken, wordt het verzoek met algemeene stemmen ingewilligd. Aanbiedingen van de veschillende rekeningen va den dienst 1930. Door den Voorzitter worden de hee ren Doorn, De Wit en Blom vezocht deze rekeningen na te zien. Aanbieding van het verslag, bedoeld hl artikel 58 der Woningwet, over 1930 en aanbieding van het Gemeente verslag over 1930. Deze verslagen zullen circuleeren. De rondvraag leverde niets op, waar op de vegadering werd gesloten. BINNENL. NIEUWS. OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Wielrijder gedood. Op den onbewaakten overweg te Zevenhui zen wilden gistermiddag drie jongelieden ach ter elkaar rijdend den overweg passeeren. Tengevolge van den sterken tegenwind lagen zij gebukt over het stuur, waardoor zij een slecht uitzicht hadden op den onbewaakten overweg. Hierdoor werd een 19-jarige jonge man uit Rotterdam door den trein gegrepen en op slag gedood, terwijl zijn fiets totaal versplinterd werd. De beide anderen kwamen er met den schrik af. KLEUTER OVERREDEN EN GEDOOD. Het kind wilde zijn hond redden. Op de Massenweg te Rheden liep gister avond omstreeks 7 uur de zevenjarige J. Bos veld met een hondje, toen een auto aankwam. Het kind wilde het hondje voor de auto weg halen. Hij kwam te vallen, met gevolg, dat hij werd overreden. Deerlijk gewond werd hij opgenomen. Tijdens het vervoer naar het Velper ziekenhuis is het kind overleden. BENZINEPRIJS OP ZEVEN CENT. Men meldt uit Den Haag aan de Telegr. Zooals te verwachten was, heeft men aan den prijs van vrije benzine niet lang op het lage niveau van zes cent kunnen handhaven. Nadat de prijs gedurende drie dagen op zes ct. is bepaald geweest, heeft men hem heden op zeven cent gebracht. Ook de goede klan ten, die nog eenige reductie genieten, kun nen thans niet meer voor een stuiver per liter terecht. TRAP VAN EEN PAARD TEGEN HET HOOFD Een 9-jarig zoontje van den heer B. te Wijk bij Duurstede kreeg een trap van een paard tegen zijn hoofd, waardoor hij een zware hersenschudding bekwam, en in zorg- wekkenden toestand naar zijn woning ver voerd. POLDERBENOEMINGEN. In de provincie Noord-Holland is benoemd tot dijkgraaf van den Anna Paulownapolder de heer C. Wijde- nes Spaans te Anna Paulowna en tot heem rad van den polder Eijerland op Texel de heer J. de Graaf Jzn. te De Cocksdorp. Hoewel de nieuwe R. K. School te Wielingen nog gebouwd moet worden heeft toch het onderwijs alreeds een aanvang genomen. Het oude schoolge bouw te Hippolytushoef wordt hiervoor voorloopig gebruikt. Hierboven 'n foto van de geestelijken, kerkeraad, onderwijzend personeel en leerlingen ter gelegenheid van de opening der R.K. School.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2