TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 JULI 1931. NO. 57 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN iü - ■WIERINGER COURA EEN GELUKKIGE DAG VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. len de absolutie. De communisten for ceerden daarop de deur van de. kerk en drongen binnen. Zij dwongen alle geloo vigen het kerkgépbuw te verlaten en staken het in brand. Den pastoor kon den zij niet vinden. Aangezien zij de geloovigen met den dood bedreigden, wanneer zij niet zeiden, waar de pas toor zich bevond, kwam deze te voor schijn. Op hetzelfde oogenblik werd hij door vijf lanzen doorstoken. Later verbranden de communisten het lijk van den priester op een brandstapel. Eveneens werden vier katholieken door lansteken gedood. GEMEENTE ZIJPE. De actieve afd. Bond voor Staatspensionneering Anna Paulowna zorgt er ieder jaar voor,? dank zij de bereidvaardigheid van de autobezitters, dat de Ouden van Dagdn op zekeren dag een pleizierrit kunnen maken. Dat is ook nu weer gebeurd en onze fotograaf viel liet genoegen ten deel het vroolijke ge zelschap op de gevoelige plaat vast te leggen. Hulde aan .hen, die de rit or ganiseerden. ANNA PAULOWNA. BREEZAND. Zeer gevaarlijk. Al meermalen is ge bleken hoe gevaarlijk het is kinderen mede te nemen achter op een fiets, waaraan geen behoorlijke spaakbe schermers zijn aangebracht Dat on dervond heden Donderdagmorgen het ongeveer 8-jarig zoontje van den heer De Vries, dat achterop een bakfiets was gezeten. Toen de fiets een flinke gang had, stak het kind plotseling zijn beentje tussclien de spaken, hetwelk vanzelfsprekend deerlijk werd geha vend. Laat dit toch weer een waar schuwing zijn voor de kinderen voor zichtig te zijn, maar vooral voor oude ren geen kinderen achter op de fiets jnede te nemen, en als men het doet, toch vooral te zorgen, dat zij beveiligd zijn- Faillissement. In staat van failli- sement verklaard J. Jonker, rijwielhan delaar te Breezand met benoeming van mr. A. M. Ledeboer tot rechier - com missaris en ,mr. N. J. v. Leeuwen tot curator. Vervoergelegenheid naar de kermis. Ons werd medegedeeld, dat ook de heer D. de Graaf met zijn luxe auto's vanaf Breezand naar de kermis heen en terug zal rijden en wel alle dagen, clus Zondag, Maandag en Dinsdag. Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. M. Duin van Nib- bixwoud; P. Sins en gezin van Win kel; J. H. Antonissen van Baarn; J. Ch. Vorstman van Haarlem; Mej. N. Tr. Glasbergen van Schagcn; Mej. M. Maat van Den Helder; Joh. Veldjnan en gezin van HeerhugowaardS. M. Zuidema van Apeldoorn; Mej. F. Bu- walda van Leeuwarden; Mej. M. A. Zoon van Den Helder. Vertrokken Ph. Deijs naar Wieringen; C. IJ. van Kaijeren naar Sassenheim Mej. J- Simons naar Den Helder. Burgerlijke Stand Geboren Leonardus Wilhelmus, zoon van C. A. J. van der Meer en P. J. IIoo- geveen; Simon Johannes zoon van W. Th. Langelaan en A. M. Bierman; Jo? banna, dochter van R- Keppel en T. Nieuwe nburg. Getrouwd J. Meeldijk en K. M. Vader. GEMEENTE WIERINGEN. In beroep vergunning verleend. Door den Hoofdinspecteur van den arbeid was overwerkvergunning geweigerd aan de aannemers H. Wi Klos te Baarn en H. M. Muskens Jz., te Arn hem voor wegenaanleg en bestratings- werk in den Wieringermeerpolder. In beroep beeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de gevraagde vergunning verleend. Met verlof. De Burgemeester van deze gemeente, zal niet verlof afwezig zijn van '25 Juli tot en met 18 Augustus a.s. Politie Gevonden een paar slobkou sen. Inl. bij den Gem. Bode. Blaauboer Anna Paulowna; J. Boender maker, A. de Boer, B. ter Bruggen, F. da Bruin, A. Bruyn, D. Citteur, T. Claus R. Dito, S. van Dok, N. Fokke, N. van Garderen, J. Geerligs, A. Gerssen, J. Geus, M. de Groot, M. de Haan, T. van Ham, Wieringerwaard, D. Harder, An na Paulowna, E. Iieydanus, K. Hoorns man, J. Huybers, A. Huurman, E. de Jong, J. Jongman, J. Kater, Wieringer waard, E. Kerkhoff, T. v.d. Kolk Wie ringerwaard, C. v.d. Laaken, R. Lomans C. London, J. Meyer, G. Minneboo, A. Moorman, D. Muntjewerf Anna Pau lowna, D. Pauli, T. Postmus, R. Rein- ders, J. Riedeman, J. Rooker, M. Scher mer, J. Schmidt, R. Smak, E. Smid, C. Smink, G. Speyer, H. Steegers, C.. Swierts, B. Timmerman, T. Vlam, G. van Vliet, C. de Vries, A. Wp-iboer An na Paulowna, A. Welp. Niet bevord. 2. Bevorderd van het 2e naar het 3e leerjaar G. Agema, J. Agema, M. Bak F. Been, W. v.d. Berg, T. Esseveld, C. de la Fonteyne, L. Greeuw, N. Groot, M. Gakeer, S. Guyken, N. v.d. Hert, A. Ileyblok, T. Ileynstman, J. Hoveling, C Kruk, A. Krul, J. Maternum, J. Mein- derink, C. Minnes, Wieringen, D. Schoo nenwolff, W. Smit, A- Stenekes, L. Veldman, L. van Wolferen, J. Wijker. Niet bevorderd 12. Het getuigschrift werd behaald door: Neelie Bakker, Niesje Bakker, E. Beek, C Bels, C. Borcherdintg, A. Bruin, J. Burger, N. Dekker, H. Dito, A. Geer- ling, M. Greuter, W. Groen, C. de Groot M. de Groot, C. Ham, D. Hollander, A. Hoppe, C. Keijzer, Texel, A. Kelderman, C. Kokelaar, J. v.d. Leek, G. Minneboo, M. Minneboo, A. Moorman, T. Ox, A. Paans, M. Pols, T. Schraa, H. Tiemes, A. Tliijssen, G. Venema, J. Verschoor, H. Vil, M. Wolters. Opleiding Costuumnaaister Bevorder van het le n,h. 2e leerjaar. L. Boogaard, T. Kromhout- v.d. Meer, I. Nauta, D. Schermer, M. Siebcn, C. Speyer, A. Valkhoff. Niet bevord. 1. Het diploma werd uitgereikt aan A Meinderink, T. Mens, C. de Meulder, A Polier, G. Reus, J. Schenkius. Opleiding Huishoudster Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar C. Annes, D. Griek,, A. Koostra, N. Po lak, T. v.d. Roost, T. Stoll, J. Tauber, Anna Paulowna, A. de Vos v. Ewijck- sluis. Het diploma Huishoudster behaalden K. P. Klijmp, en S. K. Klimp Texel, J. A. Kloos, R.E.H. van Knaape, J. D. Krij hen, G. Langcdijk, C.C. J. van Mierlo, J. Smit, C. Smit, E. P. Vellekoop Voor burg, J. J. Verfaille. BUITENLANDSCH NIEUWS. PROVINCIAAL NIEUWS. EXAMENS Vakschool voor Meisjes voor den Helder en Omstreken. 2-jarige voorbereidende cursus Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: A. Bakker, J. de Beurs, J. DE COMMUNISTEN IN CHINA. Brandstichting en moord. Uit de Katholieke Missie van Ha- Doai (Tonkin) wordt. gepield De streek wordt bier geteisterd door de Communisten. Zij doodden een on zer beste priesters, den pastoor van Tzong-Diuk. Toen deze priester, na de H. Mis te hebben gelezen, de kerk had verlaten, spraken hem twee vreemde- lingn aan. Onmiddellijk begreep hij niet communisten te doen te hebben. Terwijl hij met hen in gesprek was trok een hunner een revolver en loste een schot op den priester, 't Schot schamp- ts echter op de soutane af. Geholpen door de omstanders hield hij den com munist in bedwang, ,maar op dat oogenblik verschenen van alle zijden de communisten. Ook de christenen kwamen toegeloopen, doch zij waren in de minderheid. De pastoor verzamelde hen allen in kerk, sloot de deuren en gaf hen al SCHAGERBRUG. Donderdagmorgen geraakte nabij de boerenplaats van de heer Bruijn bij het uitrijden van het damhek een bespannen kunstmest strooier te water. Met veel moeite slaagde men er in een en ander weer op het droge te brengen. SSHAGERBRUG. In de Donderdag avond gehouden bestuursvergadering van de harddraverij - vereeniging Voor waarts alhier, werd in de plaats van den heer K. Kant tot Voorzitter geko zen de lieer J. de Moor, terwijl tot voor zitter van de verlotings - commissie werd benoemd de heer V. Bakker, wel ke functie door beide heeren werd aan genomen. SCHAGERBRUG. Voor de op a.s. Maandag alhier te houden paardenkeu ring zijn wederom een voldoend aan tal nummers aangegeven. Voor lief hebbers van paarden is dit een aanlei ding om Maandag een bezoek aan deze keuring te brengen. St. MAARTENSBRUG. Op het 22 Juli gehouden Nationale Zangconcoura te Heemstede, uitgeschreven door het Chr. Gm. Koor „Sursum Corda" aldaar behaalde de beer P. Grin alhier, derec- teur van het dameskoor „Orpheus" te Alkmaar in de 4e afd. dameskoren een le prijs met 316 punten. Waar bet koor in Maart j.1. is opge richt, is dit een mooi succes, waarme de wij directeur en -leden van harte gelukwenschcn. Schagerbrug. Dinsdagavond 1.1. hield de harddraverij-vereeniging „Voor waarts" alhier eene algemeene ver gadering in bet lokaal „Het wapen van de Zijpe", waar, naast 5 bestuursleden slechts 5 leden ter vergadering aan wezig waren. De heer J. de Moor, als oudste be stuurslid, na,m met genoegen de lei ding op zich, door het ontbreken van een Voorzitter, wegens vertrek van den heer Kant. De heer De Moor betreurde het ten zeerste dat zoo weinig inwoners van Schagerbrug belang stelden in een ver eeniging, die zooveel doet in het be lang van de plaats. Ieder lid heeft op zijn convocatie nog een extra verzoek gehad, deze vergadering nu eens te be zoeken, en slechts enkelen geven blijk van medeleven. Een dergelijke hou ding van de leden, aldus spr., is voor een bestuur zeer ontmoedigend en zon wel eens de vraag doen rijzen of het maar niet beter was het bijltje er bij neer te leggen. En als wij dat doen, zullen ze met klaagliederen komen, dat ook deze bloeiende vereeniging. ver dwenen is, wat ze dan heel erg vinden. Heusch, een bestuur, dat al sinds ja ren zijn uiterste best doet om de ver eeniging op haar ingenomen standpunt, te houden, verdient meer waardeering, meer medewerking van de inwoners. Men moet in het oog houden, dat in de harddraverij - wereld de draverij te Schagerbrug zeer hoog staat aange schreven, zoowel wat betreft de rege ling als de harddraversbaan. Ik hoop, dat het kleine aantal leden, hier aan wezig, propaganda zal maken voor on ze harddravers - vereeniging. Hierna opende de heer De Moor de vergadering en deelde mede, dat door het vertrek van den voorzitter, den hr. Kant, welke zeer veel heeft gedaan in het belang der vereeniging, deze verga dering noodig was, om het bestuur weer voltallig te maken. Verder deel de spr. mede, dat de secretaris, de hr. W. Klok, wegens ernstige ongesteldheid op deze vergadering niet aanwezig kon zijn en spr. uitte den wensch dat de heer Klok weer spoedig, geheel her steld, in ons midden mag terugkeeren. Hierna volgde stemming voor een bestuurslid. Na een derde stemming werd gekozen de heer P. Vries, welke de benoeming heeft aangenomen. De heer De Moor besprak hierna nog de te houden verloting op 1 Aug ten voordeele der harddraverij, en hoop te ook in deze op meerdere steun van de inwoners. We hopen, zegt spr., dat onze pessimistische gedachten plaats moge maken voor optimisme en dat wij aller medewerking ontvangen, wat noodig is, om een zaak als deze, goed te doen slagen. Na enkele huishoudelijke besprekin gen sloot de w.n. voorzitter met een woord van dank de vergadering. Burgerlijke Stand van 16 - 23 Juli. Geboren: Pieter Johannes, z,v. Wil lem Biesboer en Anna Blom; Dirk z.v. Jacob de Graaf en Maartje Boontjes; Cornelia Gerardina Boudina, d.v. Ge- rardus Hermanus van Stein en Elisa beth Johanna Maria Dorrestijn. Guus d.v. Pieter Wittebol en Jacoba Kooij; Catharina Ariaantje, d.v. Johannes Hu bertus van Straaten en Catharina Ma ria Tesselaar. Getrouwd: Willem Leendert Correljé, 26 jr. ambtenaar ter secretarie en Ger- ritje Baken, 25 jr. zonder beroep, bei den te Zijpe. Ondertrouwd of overleden geene ZIJPE EN HAZEPOLDER. Vergadering van het college van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd-ingelanden van het Waterschap „de Zijpe en Hazepolder," op Woensdag 22 Juli 1931, des namiddags 2 uur, in het lokaal „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug. Afwezig de heer W. Nieman, Heemraad. De Dijkgraaf, de heer C. Hooij, opent met een woord van welkom de vergadering en het doet spr. genoegen dat allen aanwezig zijn. Niemand had eenige aanmerking op de notulen der vergadering van 27 April, maar de Dijkgraaf wenschte een verandering wat betreft de besprekingen, welke gevoerd zijn bij het punt salaris bode. Hierna volgde goedkeuring. De Dijkgraaf deelde mede dat de gepensi- onneerde wegwerker Van der Oord, benoemd is als sluiswachter aan de sluis te Oudesluis, op een salaris van f 75.- per jaar. Dg inlichtingen zegt de Dijkgraaf, die het Dag. Bestuur zou inwinnen omtrent het za ken doen met de Boerenleenbank, zijn de volgende de Boerenleenbank geeft 3 ren te voor ingebrachte gelden en neemt 4 1/4 voor geleende gelden en rekent één dag va luta. De heer Van der Oord zegt dat men bij de Boerenleenbank zeker niet duurder uit is dan bij de Hoornsche Bank. De Dijkgraaf zegt dat men bij de Boeren leenbank goedkooper klaar is. De Heer Van der Oord meent dat het op den weg van den polder ligt om met de Boe renleenbank zaken te doen. De Heer Rezelman wil deze kwestie overla ten aan het Dag. Bestuur. De heer Dignum stelt voor dat de vergade ring in deze zaak uitspraak doet en met 4 stemmen tegen en 10 voor, werd besloten in de toekomst zaken te doen met de Boe renleenbank. De Dijkgraaf deelde mede dat de heer Vrij burg garant was voor de borgstelling van den Secretaris-Penningmeester, tot een jaar na zijn overlijden. Nu is er bericht ingeko men dat Mevrouw Vrijburg deze garantstel ling wenscht over te nemen, een mededeeling waar alle leden zich mede kunnen vereenigen. Mededeeling van de op 2 Mei gehouden kasopname bij den Penningmeester. In kas was f 846,21 bij de postgiro f 10.94, terwijl be legd was f 4684.85, totaal f 5506.—, wat met de boeken overeenstemde. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, betreffende aanmerkingen omtrent de geldleeningen van den polder Q en Z.M. Aan de bezwaren van Ged. Staten zal worden tegemoetgekomen. De leening van den polder Q zal nu niet bedragen f 3000.maar f 2400. Ingekomen was een verzoek van den heer P. Dekker te St. Maartensbrug, om op den steiger voor zijn perceel aldaar, een electri- sche kraan te mogen plaatsen, voor het los sen van graan enz. Het Dag. Bestuur stelt voor hiertoe toe stemming te verleenen en de steiger aan den heer Dekker over te doen, een en ander on der te stellen voorwaarden. De heer Rezelman wenscht toestemming te verleenen tot het plaatsen eener kraan, onder te stellen voorwaarden, maar acht het beter dat de polder bedoelde steiger in eigen dom houdt. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt verworpen met de stemmen van al Hoofd-in gelanden tegen, terwijl het idee van den heer Rezelman met 11 stemmen voor en 3 tegen werd aangenomen. De Dijkgraaf zegt dat Molenmeesters be zwaar maken tegen het invullen der loozing staten, wat door de Molenaars moet geschie den. Ged. Staten wenschen evenwel geen ont heffing te verleenen. De heer Dignum noemt het invullen van bedoelde staten gewone onzin. De Dijkgraaf zegt dat er wel een goede zij de aanzit en dat men zich moet neerleggen bij den wensch van Ged. Staten. De Dijkgraaf deelde mede dat van de firma Zonneveld en Philippo een schrijven was in gekomen, bevattende de mededeeling dat de polder de bewuste Egalement, waarover in de vorige vergadering is gesproken, kan koopen voor f 2000.Ter bespreking over dit punt gaat de vergadering in comité. Na heropening zegt de Dijkgraaf dat her Dag. Bestuur de aanwonende eigenaars tot een vergadering heeft uitgenoodigd om deze zaak te bespreken en te vragen of men in de kosten wenschte bij te dragen. Op deze ver gadering verschenen evenwel maar twee per sonen. Van zekere zijde is later aangeboden 1000.in de overnemingskosten bij te dra gen. Het Dag. Bestuur stelt evenwel voor niet in te gaan op het aanbod van de firma Phi lippo, gezien de geringe belangstelling van de aanwonende eigenaars. Deze Egalement heeft als vaarwater weinig beteekenis en voor goede afwatering moet de firma Philippo steeds zorgen. De heer Dignum acht het wel in het be lang der aanwonende eigenaars dat bedoelde Egalement in eigendom komt van den polder. De Heeren Rezelman en Rademaker achten het niet in het belang van den polder, om voor een dergelijke prijs, bedoelde Egalement te koopen. De heer Rezelman zegt dat het Armbestuur voor deze Egalement altijd polderlasten heeft betaald en vraagt of het nu zoo maar gaat om deze aan Philippo over te geven. De heer Bruin is van meening dat deze Egalement aan den polder behoort en dat het Bestuur zijn bod van 500 moet hand haven. De Dijkgraaf is het eens met den heer Bruin, maar wijst op de geringe belangstel ling der aanwonende eigenaars. De heer Dignum hoopt dat er nog een weg gevonden kan worden dat deze Egalement weer aan den polder komt. Het voorstel van het Dag. Bestuur, om niet op het aanbod van Philippo in te gaan, wordt aangenomen met 11 voor en 3 tegen, die van de heeren Dignum, Kraakman en Bruin. Volgt vaststelling van het Kohier van om slag, dienst 1931, wat een bedrag aangeeft van 96167, 99. De termijnen van betaling worden gesteld op 1 'Sept. 1930 en 1 Jun. 1931. Hierna volgt vaststelling van pensioengrond slagen, van verschillende molenaars. Volgt onderzoek van de geloofsbrieven van de heeren P. Schilder, H. 't Hart en P. Bruin, gekozen tot Molenmeesters, respect, van de polders F, F, en D. Die van den heer Bruin waren nog niet in orde. De andere werden in orde bevonden, en genoemde heeren werden met algemeene stemmen als Molenmeesters toegelaten. Met algemeene stemmen werd goedge vonden het voorstel van het Dag. Bestuur, om èen 2e kasgeldleening van 10.000.- aan te gaan. Bij de rondvraag informeert de heer Rezel man hoe het zit met de kwestie van den mo len in polder C. De Dijkgraaf zegt dat het Dag. Bestuur geadviseerd heeft dat een mechanische be maling geplaatst werd, maar Ged. Staten meenen dat men met het plaatsen van een kleinere vijzel in de bestaande molen vol staan kan. De heer Rezelman zegt dat ingelanden ver betering van den waterstand wenschen, en men is bang dat dit met het plaatsen van een kleinere vijzel niet zal worden bereikt. De heer Van der Oord zegt dat Molenmees ters de risico niet wenschen te dragen van deze maatregel van Ged. Staten. In Haarlem gaat het niet om het belang van de ingelan den, maar om het behoud van een molen en in het belang van het Electrisch Bedrijf. Dit berokkend de ingelanden veel schade. De Dijkgraaf zegt dat Molenmeesters hun bezwaren bij Ged. Staten moeten indienen, welke wel medewerken willen ten goede. De heer Dignum zou wenschen dat vanuit deze vergadering een schrijven werd gericht aan Ged. Staten. De Dijkgraaf acht het beter dat Molen meesters zulks doen en dat van hieruit dan een adheasiebetuiging wordt bijgevoegd, wat werd goedgevonden. De heer Dignum vraagt wanneer de z.g. EEN GOEDE BOER DIE ZELF ZIJN VEE VERZORGT. -L& S&a&c- ■te Moeder koe met twee van haar kinderen. De heer v. Vliet aan de Molens- vaart te Anna Paulowna heeft nu juist het koebeest vijf jaren achtereen el- ken dag twee keer gemolken, zonder dat ooit een ander zijn plaats heeft ingenojnen. Nimmer is v. Vliet in dien tijd ziek of uit geweest.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3