TWEEDE BLAD DINSDAG 28 JULI 1931. NO. B8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN RADIO PROGRAMMA WIERINGER COURANT^ PROVINCIAAL NIEUWS. TEXEL. Botsing tusschen Dijkwer kers en Politie. Het vredig dorpje De Cocksdorp is Zaterdagavond getuige geweest van een zeer ernstig conflict tusschen arbeiders aan de Zuiderzee dijken en politie. Zaterdagavond bevonden zich in 't café De Hoop een aantal dijkwerkers, dat' zich zoo onhebbelijk gedroeg, dat ae heer v.d. Kooij, de eigenaar van café, aan eenigen hiervan verzocht, zich te verwijderen. Toen aan dit ver zoek geen gevolg, werd gegeven, riep v.d. Kooij de hulp in van den rijksveld wachter De Jong, die te Cocksdorp woonachtig is. De arbeiders werden hierop zoo woedend, dat één van hen den veldwachter met een biljartqueue op 't hoofd sloeg, met het gevolg, dat deze hevig bloedend bewusteloos in- eenzeeg. Een andere arbeider wierp nog een fiets op den gevallen veld wachter. De bevolking van Cocksdorp koos de zijde der politie, en er ontstond een he vige vechtpartij, waarbij een der vreem de arbeiders zoodanig op het hoofd ge slagen werd, dat 'smans toestand zeer ernstig is en hij voor geneeskundige behandeling naar Den Helder ver voerd moest worden. Telefonisch aan gevraagd, kwam de burgemeester met verschillende politie - agenten en veld wachters spoedig ter plaatse. De woes telingen werden het dorp uitgedreven en begaven zich naar de polderkeet, waar zij gehuisvest zijn. Spoedig ver schenen zij weer nabij Cocksdorp en nu in grooter aantal dan voorheen. Een arbeider wilde het dorp binnen gaan onder voorwendsel, levenspaidde len te moeten koopen; de burgemees ter beval hem terug te gaan, waarna de geheele troep arbeiders met stee- non begon te werpen naar de politie. Een der veldwachters werd hierbij he vig aan het hoofd gewond. De politie loste eenige schoten, waar op de arbeiders de vlucht namen. Er werd echter niet op de arbeiders ge schoten, doch slechts eenige schoten in de lucht gelost. Zaterdag heeft men de belhamels nog niet gearresteerd. De burgemeester heeft om politie- versterking gevraagd. Zondag is bij de boot, die naar den vasten wal vaart de wacht gehouden opdat de vechters bazen, wier namen bekend zijn, het eiland niet kunnen verlaten. Zooals te begrijpen is, verkeerden de bewo ners van het anders zoo rustige dorp zeer onder den indruk van 't gebeurde De Dienst Purmerend - Alkmaar. De directie der Tweede Noord - Hol- landsche Tramweg Mij, deelt mede, dat met ingang van Zondag 6 Sept. a.s. de tramdienst op de lijn Purmerend-Alk- maar zal gestaakt worden en dat op denzelfden dag de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. haar autobusdienst Pur merend - Midden - Beemster - Rijp - Graft zal openen. EEN AUTO - ONGELUK. Gevaarlijke Airit IJsselbrug. Zondagmorgen kwam een 'auto de» afrit af van de IJsselbrug te Zwolle. De heer W. Lanting, uit Beemster, die de auto bestuurde, reed met een niet te groote snelheid, nam echter de ge vaarlijke bocht te ruim en vloog met nogal flinke gang tegen een boom op. Door de versplinterde voorruit wer den de inzittenden - de heer Lanting met schoonvader en drie jongens - gewond aan gezicht en handen. Zwaai* verwond werd alleen het 12-jarig zoon tje dat stond tegen de leuning van de oorbank en door den schok deze leu- fiiing met geweld in zijn zijde kreeg. Hij moest overgebracht worden naar het ziekenhuis te Zutphen en daar ge opereerd aan een gescheurde milt en bloeduitstorting in de buik. Zijn toe stand is naar omstandigheden goed BUITENLANDSCH NIEUWS. SNELLE POSTVERBINDING. Maandagmiddag tegen half zes ver scheen boven de Amsterdamsche lucht haven Schiphol een watervliegtuig dat eenmaal zeer laag over het veld cir kelde, een postzak afwierp op het plat forim voor het stationsgebouw en toen in Oostelijke richting verdween. Het Was de D. 1919, bij insiders be kend als het catapult-vliegtuig van de Norddeutsche Lloyd, dat gebruikt wordt om een snellere postverbinding tot stand te brengen tusschen Europa en Amerika voor de mail, die aan boord van de „Bremen" of de „Euro pa wordt vervoerd. De D. 1919 was Maandagmorgen te 7.30 uur van boord van de „Europa „afgeschoten", toen het schip zich 73 mijl ten .Westen van Bishop Rock, het uiterste Zuid-Westelijk punt van En geland, nabij Lands End, bevond. Het vliegtuig, dat alle voor Europa bestemde post. van de „Europa" aan boord had, landde tegen den middag te Southapapton en gaf daar de voor Engeland bestemde mail af. Te half zes wérd boven Schiphol de voor Ne derland bestemde mail afgeworpen,, waarna de piloot zijn vlucht voortzet te om nog Maandagavond Bremerha ven te bereiken met de voor Duitsch- land bestemde mail. Het vervoer per catapult - vliegtuig beteekent een bespoediging L de be stelling van twee a drie dagen. Algem. H.Bld. VEREENIGDE STATEN. Ontploffing op een Pleizierjacht. Een plotselinge ontploffing vernielde het jacht „Chcvalier" van den film ster Harry Richman, in de nabijh id van New York. Drie danseressen van de „Follies", die zich onder de gasten bevonden, werden in vlammen gehuld Sommige passagiers wierpen zich in het water en slaagden er in de wal te bereiken. Bijna allen liepen brand wonden op. Het jacht zonk. BINNENL. NIEUWS. WINDHOOS BOVEN DURGERDAM Tijdens een hevig onweer werd Durgerdam Zaterdagmiddag door een windhoos getroffen Van vele woningen werden de pannen van de daken geworpen, totaal 2000 stuks. De electrische geleiding geraakte defect. ..TRAMWAGEN IN EEN CAFE Met groote vaart vloog Zaterdagnacht een tramwagen in de havenstraat te Rotterdam uit de rals. Het ongeluk gebeurde juist aan 't einde dezer straat en de wagen reed recht op het pand van den caféhouder B. aan. Hoewel de bestuurder zooveel mogelijk moeite deed het voertuig zoo spoedig moge lijk tot stilstand'te brengen, reed de wagen nog 23 meter door en botste daarna tegen de pui van het café. De wagen kwam gedeelte lijk tegen de deur en gedeeltelijk tegen de ZOMERWEELDE POLDERSCH TAFEREEL. De Familie Keuris aan de Molens te Anna Paulowna, genietend met haar vee van heer lijke zonneschijn. muur terecht. De deur werd geheel ontzet terwijl een groot gat in de muur ontstond Van de tramwagen is de voorzijde van het balcon geheel ingedrukt. Ieder wist zich in veiligheid te stellen, zoodat persoonlijke onge lukken achterwege bleven. DE STAKING IN OOST DRENTHE In Nieuweroord is overeenstemming bereikt over het loon; het loon van 1930 zal blijven gehandhaafd. Overigens ligt van Nieuw Am sterdam tot Stadskanaal, met uitzondering van enkele dorpen op den Hondsrug, het werk stil. De staking is algemeen. Alleen wordt gewerkt bij niet-georganiseerde werk gevers, die zich bereid verklaren tot 1 Mei 1932 hét loon te betalen gelijk aan het con tractueel geregeld loon in 1930 - 1931. Ver schillende landbouwers zijn met eigen familie bezig rogge te zaaien. Meer maaimachines worden in gebruik gesteld. Het aantal arbeiders dat bij deze staking betrokken is bedraagt ruim 1000. terwijl ver wacht wordt, dat deze week de staking zich nog meer zal uitbreiden. Medegedeeld wordt dat de werkverschaf fing in enkele gemeenten in de omgeving van het stakingsterrein zal worden stopgezet terwijl in de gemeente Emmen 400 arbeiders over zullen slaan naar de Overijselsche veen koloniën, waar de arbeiders zullen vergaderen over het besluit der werkgevers WESTLANDSCHE DRUIVEN naar INDIE Nieuwe Proefzendingen. Per s.s. „Mamix van St. Aldegonde" heeft de bond „Westland weder een proefzending druiven naar Ned. Indië verscheept. Thans neemt men speciaal proeven met de wijze van verpakking, Prof. Sprenger uit Wa geningen zal nauwkeurig onderzoeken welke wijze het meest geschikt is en voor den han del het meest voldoet. De thans genomen proefzending is gedaan met 75 colli, in elk waarvan zich drie kistjes bevinden, waar in als verpakkingsmateriaal kurk, houtwol en andere producten dienst doen. MARKTBERICHTEN. •ALKMAAR 27 Juli 1931. Op de heden ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen 66 Vette koien f 250 a 345; handel matig; 13 vette kalveren f 27 a 100; Vette kalveren per KG. 0.80 a 1.20; 37 Nuchtere kalveren slacht 10 a 26; 597 Vette varkens zware per KG. 0.45 a 0.50; Zouters per KG. 0.44 a 0.45 WOENSDAG 29 JULI V. A. R. A- Golflengte 1875 M. 6.45—7.00 Ochtend-Gymnastiek. 7.30—7.45 Ochtend-Gymnastiek. 8.159.30 Gramofoonpl.concert. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong op VARA-orgel, V. P. R. O. 10.00—10-15 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.30 „Onze Keuken" door den heer P. J. Kers. 11.00 Radio-Volksuniversiteit 11.15 Gramofoonmuziek. 12.20 Middagconcert v.h. VARA-Septet o.l.v. Is. Eyl, afgew. door gramofoonmuziek. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30, KinderMatinee o.l.v. Henri Nolles. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Kindervel-tellingen door oom Frans en 5.456.55 Concert 6.01 Radio-Bulletin van den Volkenbond. 7.00 Radio Volksuniversiteit. 7.50 Vara Varia 8.15 Concert door VARA-orkest, H. de Groot. 8.45 Die Duivelsche Koelies Hoorspel in vijf klankbeelden. 9.45 Concert VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 11.00—12.00 Gramafoonplaten. HUIZEN. Golflengte 298 M. N. C. R. V. 8.00—815 Schriftlezing. 8.15—9.30 Morgenconcert. 10.30—11.00 Korte Zieken dienst. 11.0012.00 Harmoniumbespeling door den heer M. F. Jurjaanz. 12.302 Middagconcert. 2.30—3.00 Lezen van Chr. Lectuur door MeJ. M. Wentink. 3.154.00 ^Kamermuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 5-6 Kinderuurtje 6.30 - 7.00 Gramofoonmuziek 7.458.00 Gramofoonmuziek. 8.0010.30 Avondmuziek. 10.30—10.40 Persberichten Vaz Dias. 10.50 -11.30 Gramofoonconcert. DONDERDAG 30 JULI HILVERSUM 1875 M. A. V. R. O. 8.01 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.45 Concert. 12.302.00 Middagconcert. 2.002.30 „Vacantiegangersattentie 3.004.30 Orgelconcert. 4.005.00 Ziekenuur. 5.306.15 Dansmuziek door Kovacs Lajos. 7.458.00 Gramofoonmuziek. 6.457.00 Voortzetting dansmuziek. 8.159.15 Omroeporkest Nico Troep. 9.00—9.30 Bep en Grit, uit Berlijn zingen Jazz-duetten. .5010.30 Omroep-Orkest. 10.15—11.00 Aansluiting van het palace Ho tel, Scheveningen. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN Golflengte 298 M. K. R. O. 8.009.00 Morgenconcert. N. C. R. V. 10.00—10.30 Zang door het N.C.R.V.-dames- koor. 10.30—11.00 Korte Ziekendienst, te lelden door Ds. J. A. Hoekzema te Hilversum. K. R. O. 11.00 Gramafoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door L. H. Perquin. 12.001.30 Lunchmuziek door KÜ.O. trio. N. C. R. V. 2.153.15 Cursus fraaie handwerken te ge ven door Mej. G. Ably. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 3.454.00 Verzorging van den Zender. 4.00 Tijdsein. 4.005.00 Ziekenuurtje door Ds. W. Veder. 5.00—5.45 Cursus Handenarbeid voer onze Jeugd. 5.456.45 Concert door het „Arnhemsch Ko perkwartet" te Arnhem. 6.306.45 Cursus Knippen en Stofvereieren. 7.007.30 Vragenhalfuurtje. 730800 Spreker, namens het „Griffordme- ard Selskip for Fryske Tael. 8.15 Concert. 10.4511.00 Gramofoonmuziek. VRIJDAG 31 JULI HILVERSUM Golflengte. 1875 M. V. A. R. A. 6.457.00 Ochtend-Gymnastiek. 7.30—7.45 Ochtend-Gymnastiek. V. F. R. O. 10.0010.15 Morgenwijding. "i V. A. R. A. 10.15 Voordracht door Jo Sterhelm. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonmuziek. A. V. R. O. 12.011.30 Concert door AVRO-kwartet. 2.152.45 Lezing „Opleiding voor de Tex tielindustrie en -handel." 2.30—4.00 Concert AVRO-kwartet. V. A. R. A. 4.01 Orgelspel door Johan Jong op bei VARA- orgel. 4.45 Na schooltijd. 5.35 Vooravond concert 6.01 Causerie. 6.45 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging. 7.458.00 Gramofoonmuziek. V. P. R. O. 8.00 Weekuitzending. 8.01 Lezing. Jean Jaurès, Strijder. Denker, Geloovige. SprekerDs. W. Banning. 8.30 Concert. 9.00 Cursus. Hedendaagsch Nationalisme. 9.30 Concert. 10.00 Persberichten van het Vrijs. Godsdien stig Persbureau.' 10.15 Concert. i' •- V. A. R. A. j' 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN Golflengte 298 M. K. R. O. 8.00 Tijdsein. 8.009.15 Morgenconcert. 11.3012.00 Een half uurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.01—1.30 Lunchmuziek dh. KJLO.-Trio. 2.30 - 3.00 Gramofoonmuziek 3.004.30 Concert. 5.456.05 Concert (vervolg) KILO. 7.157.45 Spreker J. Cornelissen. Onder werp „Voetverzorging." 8.00—11.00 Concert KH.O.-Orkest. 11.00—12.00 Gramafoonmuziek. BRIEF UIT DEN WIERINGERMEERPOLDER. Met toestemming van den schrijver, den heer Finkensieper, Cand. t.d. H.D., die thans de geestelijke verzorging der arbeiders in den Wieringermeerpolder op zich heeft genomen, namen wij onderstaande brief uit „Land in Zicht over. De brief is gericht aan de Z.Zeewerkers te Den Oever en de schrijver geeft daarin het typische leven in den nieuwen polder weer. Beste Vrienden. Het is alles wel zeer spoedig gegaan mijn vertrek uit Oosterland en de vestiging in een kapaer van het kamp der Heidemaatschappij te Sluis I, midden in den Wleringerpaeerpolder. Aan de eene kant spijt het me wel, dat ik Wlieringen heb verlaten en vooral, dat het ronddobberen op de Zuiderzee nu afgeloopen is. Het waren, al hebben velen op zee er wel eens 't hoofd over geschud, daar huiten voor mij altijd fijne, frissche dagen, waarin ik ons varend volk meer van nabij heb leeren waar- deeren, om niet te zeggen lief heb gekregen. Wanneer ik hier in den polder sta en ik zie, heelemaal in 't Noord-Oosten, de rookplui men op den horizon liggen, dan is er voor paij een gevoel van heimwee naar de Beverwijk's en de Dordrecht's, naar zuigers, paolens en bakken, naar de deinende sleepbooten en vooral, daar zult ge u wel niet over verwonde ren, naar de vletjes, die me wel eens overvloe dig met zilte nattigheid hebben verzorgd, maar toch ook altijd trouw langs de werktui gen hebben gebracht. Ongetwijfeld, ik ben gaan houden van de Zuiderzee en vooral van de menschen, die daar aan dat groote werk bezig zijn en toch paoet ge nu niet denken, dat ik hier een klaag zang wil aanheffen, omdat dit achter me ligt. Alles, behalve dat Ook de polder en hel leven in dit kamp heb ben hun schoonheid, al is die zoo geheel an ders van aard. Men ziet hier niet de zilveren koppen van de golven uiteenspatten tegen de bazaltgloo- ïng van den dijk, niet de rood en groene bak en stuurboordlichtjes van de booten in de vallende avond, men hoort hier niet het voort durende, rustelooze geknars en geratel van bedrijvige baggermolensdat is allemaal waar 'maar wanneer de zon ondergaat in roodgouden avondwolken, die vurige lijnen, vlekken, figuren teekenen aan de donkerende lucht, en de zoo juist nog schel blinkende oppervlakte van den polder gedoopt wordt in een violette en dieppaarse schepaering, dan zeg ik toch ook weer ik ben blij, dat ik zóó deze nieuwe polder mag meemaken. En dan de witte maannachten, zooals in deze week Eindeloos, werkelijk eindeloos strekt zich de vlakte uit in het zachte licht, dat alle om trekken vervagen doet en aan alle vormen hun dagscherpte ontneemt. Zelf is men niets paeer in deze ontstellende ruirnte, men voelt zich zoo nietig, verdwijnend klein onder dien wijden hemel en in de doodstille, onbewege lijke eenzaamheid rondom, waarin cle stilte bijna tastbaar wordt. Iets van een zoete en toch bittere we.emoed kan ons hart dan be sluipen. Maar tenslotte is de dag-dagelijksche werke lijkheid steviger, harder en ook belangrij ker Met zulke avonddroomen schieten we hier niet op Zooals op de Zuiderzee met baggers en boo ten, zoo hebben we hier te doen piet greppel- ploegen, dragline's en tractors, met de men schen, die in ijverigen arbeid den geheelen dag de schop in de stevige knuisten, de grond egaliseeren, sloten graven, greppels door het land trekken. Langzamerhand gaat de kuituur arbeid vooruitwint de kuituur het van de nog on gevormde, niet bedwongen natuur. Als eer ste teeken, heel in 't begin reeds, de telefoon palen en draden, waardoor de wind zoo kla gend zoemen kande cantine - tegelijk postkantoorde keeten, en nu ook stap na stap huizen, bruggen, sluizen, wegen en met de wegen auto's. De mensch schuift het ploegijzer in de aar de en maakt van een zeebodem roggevel den met telefoon en auto worden de afstan den bedwongen, met sluizen de waterwegen bruikbaar gemaakt. Maai* bij dit alles, bij al deze vormende, be dwingende, scheppende arbeid mogen we niet hoogmoedig worden Altijd moeten we er aan denken, dat over natuur en kuituur God heerscht en Hij, Hij alleen belangrijker is, dan alle paenschen- werk, dat voor Zijn aangezicht alle paenschen- werk belangeloos wordt, hoe gewichtig dit dan ook is in de verhoudingen, waarin wij leven. - - Dat dit ook hier in de polder gewe ten wordt, meer misschien nóg, dan een bui tenstaander zal denken, daar Len ik het meest dankbaar voor U wilt misschien ook wel weten, hoe ik hier zit. Nu daar is niet zoo heel veel van te vertellen. Kamer 14 van het Kamp is een heel gezellige kamer, tegelijk studeer- en eetver trek, ontvangsalon en des Zondags ook kerk. 'k Heb er wat boeken en een paar paeuhels heengesleept, zoodat het hier echt behagelijk kan zijn, vooral wanneer des avonds nog eens een paar mannen binnen komen drentelen en we samen zitten in 't licht van een petro leumlampje. Juffrouw Por en Geelje, vrouw en dochtertje van de kok-kampbeheerder zor gen best voor mij en verder eet ik paee wat de pot schaft, ('t is Maandag vandaag, dus snertTot misnoegen van de kok kan ik maar 'n kleine portie (tenpainste dat zeggen ze hieraan, maar tja ik heb ook niet de heele dag op het land gewerkt. Ziezoo, nu weet U 't zoo'n beetje 'n Vol gende keer maar weer eens wat meer over ons werk in de polder. Ik denk nog dikwijls terug aan 't ongeluk, dat de „Veergat" getroffen heeft. Verschei dene malen heb ik paet hen meegevaren en 't treft je dan dubbel. Wij kunnen niet door d® menschen heenzien en hen beoordeelen, paaar wel weten we, dat de groote Beoordeelaar rechtvaardig en barmhartig is. Hij trooste d® om deze mannen treurende Binnenkort hoop ik nog weer ®ens op Zuiderzee te komen kijken. Onmogelijk kan ik echter overal komen en daarom, van hier uithet allerbeste Met hartelijke groeten K. O. F.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 3