J. R. HEUSS BLANKE KRUL. PRUIMTABAK. 22E JAARGANG VRIJDAG ie SEPTEMBER 1931 No. 73 BLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIE WIERINGEN EN OMSTREKEN RIJKSBEGROOTING 1932. DE WEES C[(311HEEREN BAAI) WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels Iedere regel meer f 0.50. f 0.10. HEERENBAAI P0RT0RIC0. TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A, 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. Spaart onze rebussen hebben ook als ponten groote waarde. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. De Millioenennota wijst voor den gewonen dienst 1932 een tekort aan van 49 millioen, voor den kapitaaldienst een tekort van 1371 millioen en dus voor den geheelen dienst een nadeelig saldo van 186 millioen. Het te kort zal o.m. gedekt worden door Tariefs- verhooging van 8 op 10 Korting van 5 op de salarissen van het Rijkspersoneel, met enkele mitigaties. Opschorting van de inpol dering der Zuiderzeewerking. Invoering van een benzinebelasting van 3 cent per L. Op schorting van den verderen bouw der vloot. Wijziging van de Lager-Onderwijswet. Tij delijke reductie van de bijdrage aan het In- validiteitsfonds. Besnoeiing op de uitgaven. Ten einde het zeer groot tekort te over bruggen, heeft de Regeering in de eerste plaats zich beijverd, op de uitgaven, voor zoover dit kon geschieden zonder vitale be langen te schaden, aanzienlijke besnoeiingen aan te brengen. Het is gelukt, alle hoofdstuk ken der Rijksbegrooting beneden het eind cijfer van het loopende jaar te houden, som mige zelfs in zeer aanzienlijke mate. Alleen hoofdstuk VII B moest, voornamelijk ten ge volge van de hoogere uitkeering aan de ge meenten ingevolge de wet van 15 Juli 1929, welke op haar beurt weer een gevolg was van de opbrengst der gemeentefondsbelasting, tot een hooger bedrag worden uitgetrokken. De verlaging van hoofdstuk VIII is onder meer te danken aan een voorgenomen ver traging van den nieuwbouw voor de vloot. De verlaagde raming van hoofdstuk IX vloeit voornamelijk voort uit een ook overigens wensehelijk gebleken opschorting van de verdere Zuiderzee-inpolderingswerken. Die opschorting maakte het mogelijk de afschrij ving van het verlies op de tot dusver tot stand gekomen werken in een langzamer tempo te doen geschieden dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Voorts hebben ook de overige hoofdstukken belangrijke besparin gen aangebracht. De bovenbedoelde besnoeiingen hebben tot resultaat geleid, dat het gezamenlijk eind cijfer rond f 19 millioen lager is kunnen ge raamd worden dan dat van het loopende jaar. Het spreekt vanzelf, dat naast deze bespa ringen andere maatregelen moesten worden genomen. Korting op de salarissen. Eén daarvan betrof een verdere beperking der uitgaven. Als zoodanig heeft de. Regee ring besloten tot een, met 1 Januari a.s. in gaande, korting op de salarissen. De overwe ging, dat een zeer groot deel van de bevol king in dezen tijd in inkomsten is achteruit gegaan en bovendien nog zeer onzeker is van de inkomsten, die het voorshands zijn FEUILLETON. No. 5. Van hem, ja. Maar van jou is dat geheel iets anders. Het antwoord beviel hem niet. Claude was voor mij als een broeder, hernam Nel, altijd even goed, altijd. Dat wil ik ook zijn, als je dat goed vindt. Claude en ik hielden viel van elkan der Nel, en ik heb zijn sterven bitter be treurd. Niet meer dan ik Edwin poogde een harer handen te grij pen, maar zij hield die op haar schoot sa mengevouwen. Ik kan hem helaas niet meer in het le ven terugroepen, zei Edwin met ongehuichel de droefenis. Nel, denk je niet, dat wij orn zijnentwille goede vrienden kunnen worden? Nadenkend zag het meisje hem aan. —Meen je daarmede, dat je altijd goed voor mij wilt zijn en tante Agnes er toe zult bewegen, om mij weer mijn eigen weg te la ten gaan, zooals Claude dat deed Zeker, ik wil altijd goed voor je zijn, ant woordde lord Delamere ernstig, en zoo ik in derdaad eenigen invloed op mijn moeder mocht hebben, wil ik dien zeker voor jou aanwenden. Is je dat ernst Vertrouw je mij niet, Nel Het lijkt mij te mooi om waar te zijn. Welnu, als je op dit oogenblik soms iets van mijn moeder mocht verlangen, kun je mij dadelijk op de proef stellen. Wil je dat Ja. Wat is er dan, Nel Hij dacht, dat zij iets zou opnoemen van overgebleven, alsmede de omstandigheid, dat het indexcijfer sinds de laatste vaststelling van de wedden met 7 a 8 pet. is gedaald, heeft, al kan in geen dezer beide feiten op zich zelf natuurlijk een reden tot salariskor ting gezien worden, het wel redelijk doen achten, dat, nu terzelfder tijd een aanzien lijke beperking der uitgaven volstrekt gebo den is, ook de wedderegeling hiertoe in be scheiden mate bijdraagt. In het voornemen ligt een korting van 5 pet. onder aanbrenging van de volgende vier mitigaties lo. zal zekere degressie worden toegepast, in dier voege, dat van de eerste 1000 van alle wedden slechts 2 1/2 pet. zal worden gekort en van de volgende f 1000 van alle wedden van gehuwden eveneens slechts 2 1/2 pet. 2o. zal de pensioensgrondslag op het oude bedrag worden gehandhaafd, zoodat de pen sioenen van de weddekorting geen nadeel zullen ondervinden 3o. zal de korting tijdelijk zijn, in dien zin dat zij, indien zij niet tevoren door een nieuw besluit is opgeheven of gewijzigd, na drie jaar automatisch vervalt 4o. zullen de kindertoeslagen aan de kor- I ting worden onttrokken en dus op 3 pet. van de vigeerende wedden blijven bepaald. De vermelde maatregel zal vermoedelijk 7 millioen opbrengen. Verhooging tarief van invoer rechten benzinebelasting. Naast de tot dusver besproken beperking der uitgaven zal voorts eenige versterking der middelen niet kunnen worden gemist. Twee wetsontwerpen voorzien daarin. Het eerste strekt tot een fiscale verhooging van het bestaande tarief van invoerrechten, waar bij het normale percentage van 8 op 10 wordt gebracht en in verband hiermee ook de meeste der afwijkende percentages een soortgelijke verhooging ondergaan. Het twee de ontwerp strekt tot de invoering van een tijdelijke benzine-belasting, waartoe speciaal aanleiding gevonden is in de enorme daling, welke de benzineprijs in Nederland, in on derscheiding van dien in de omringende lan den, in den loop van het laatste jaar onder gaan heeft. Een heffing van f 4 per 100 kg.. als voorgesteld, beteekent een verhooging van den prijs per Liter met ongeveer 3 cent. Zij zal gedurende drie jaren gelden en bij een vroeger prijsherstel kunnen worden in getrokken. De opbrengst van het eerstge noemde ontwerp wordt geraamd op f 11 mil lioen, die van het tweede op rond f 10,5 mil lioen. WAT DE PERS ZEGT. De Millioenennota. „Een slechte begrooting," zegt Het Volk „Volstrekt onaannemelijk zijn de voorge stelde bezuinigingen op het volksonderwijs en op de ambtenaarssalarissen. Wat de eerste betreft, het is kortweg gru welijk, dat er geen crisis kan zijn, zonder dat een aanval op het onderwijs gedaan wordt. Werd de vorige maal het zevende leerjaar geschrapt en de school opgescheept met on gestudeerde en voor een fooi werkende leer krachten, thans heeft de regeering het up de grootte der schoolklassen voorzien, ten einde onderwijzers uit te sparen. Dat van het onderwijs der kinderen daardoor minder te recht kan komen, is duidelijk. Niet minder is er de voorgestelde salaris verlaging van het Rijkspersoneel. Ook dit personeel moest onder de bezuiniging-Colijn schrikkelijk bloeden. Ingehaald is dat nog lang niet. Twee jaar geleden stelde minister De Geer 6 millioen beschikbaar om de aan gebrachte kortingen voor een klein deel in te halen. Thans wordt een korting van 7 millioen toegepast. Dat wil zeggen, dat de salarissen nog verder omlaag gedrukt wor den dan zij vóór de leniging van twee jaar geleden waren. Het is wel brutaal. De bestudeering van de Millioenennota brengt „De Telegraaf" tot de conclusie „dat van werkelijk op zuiniger basis stellen van de staatshuishouding geen sprake is het „normale" accres der uitgaven is ons voor dit jaar trouw gebleven." Na het cijfer-gegoochel van den heer De Geer blijft nog altijd een tekort van 2.5 mil lioen over merkt het blad op „En dat dekken wijmet de hoop op betere dagen, die volgens den minister de laatste sluitpost der begrooting is. Het zij zoo. Doch dan dient die hoop gesteund te worden door vertrouwen. Vertrouwen, ons ingeboezemd door een onafgebroken ke ten van bewijzen, dat regeering en parle ment den werkelijken toestand doorzien en dat het hun heilige ernst is bij hun streven naar inperking vkn onze veel te royale staats huishouding. Zuinigheid met vlijt bouwt géén scholen als kasteelen Terwijl de groot handelsprijzen een niveau, lager dan in 1913, bereikt hebben, leeft de Nederlandsche Staat nog op een voet die het peil van dat jaar met circa 200 overtreft. In het laat ste voor-oorlogsjaar gaven wij 197 millioen uit, voor 1932 vraagt de regeering de beschik king over 593 millioen Worden de handen ineengeslagen, overbrugt men dure partij twisten, komt het tot meer eenheid in het noodige, dan mag de hoop op betere tijden als laatste sluitpost der begrooting fungee- ren. Nog rijden wij in den nevel. Nog zijn er geen teekenen die aanduiden, dat bij hen, op wie de verantwoordelijkheid voor 'slands zaken rust, het inzicht ontwaakt in wat de werkelijkheid gebiedt." amusement, nieuwe boeken of wellicht vriend schappelijk verkeer met een meisje van haai leeftijd, en zijn gelaat toonde reeds aan, dat hij in gedachten naging, welke wenschen over het algemeen jonge meisjes van Nel's leeftijd plegen te koesteren. Maar op het ant woord, dat hij nu moest hooren, was hij vol strekt niet voorbereid. Ik zou graag willen, dat je tante Agnes er toe kon overhalen, om mij van hier te laten gaan. Zoo verbaasd was hij, dat hij in het eerste moment letterlijk niets wist te zeggen. Nel laten weggaan Dat stond zijn inziens, ge lijk met de vernietiging van al zijn plannen voor de toekomst, want de erfgename van Delamere-Court zou zeker menschen genoeg vinden, die bereid waren, haar omtrent haar rechtmatige aanspraken de noodige inlich tingen te geven. Weggaan Hier vandaanWaarom toch, kind vroeg hij eindelijk. Hoe krijg Je dat zoo opeens in je hoofd O, ik heb daar al zoolang en zoo dikwijls over gedacht. Een jaar geleden al had ik het vaste plan daarover met Claude te spre ken, zoodra hij zou zijn thuisgekomen. Maar waar zou je dan heen willen? Mijn eigen brood verdienen. Maar Nel Ik meen het in ernst. Het mag je mis schien ongepast voorkomen, maar je hebt ook niet zulk een leven gehad als ik. Je kunt er je geen begrip van vormen, welk een ver nederend bestaan het is, om van anderen afhankelijk te zijn, onder één dak te moeten wonen met menschen, die je haten en die je een verwijt maken van elke penning, dien zij voor je uitgeven. Nel, antwoordde lord Delamere ernstig, ik wil den schijn niet aannemen, dat ik je niet begrijp. Jij en mijn moeder hebtnooit met elkander geharmonieerd, maar daarom behoef je nog niet te gelooven, dat je alleen uit liefdadigheid hier gehouden bent. Van haar eigen geld heeft mijn moeder nooit iets Ons Lichaam en onze Gezondheid- Ziekte der spijsverterings organen. Sinds lang is men op de hoogte van de nauwe betrekkingen en de wisselwerking tusschen de spijsverteeringsorganen. Daar uit volgt dus, dat ziekten der spijsverterings organen zoo spoe'dig mogelijk moeten wor den behandeld. Over het algemeen zal men slechts dan medicijnen moeten innemen, wanneer blijkt, dat de organen niet in staat zijn, zichzelf te herstellen, wanneer de oor zaak der kwaal (een infectieziekte, een ver keerd dieet) uit den weg geruimd is. Enkel; afwijkingen, zooals pijn bij het slikken en meer of minder der ernstige vernauwingen, moeten als regel mechanisch behandeld worden, hoewel ook dan de arts daarnaast soms medicijnen voorschrijft. Het vooniaamste is en blijft echter het vinden van de werkelijke oorzaak der kwaal. Zoo maakt het een groot verschil, of de ziek te veroorzaakt wordt door zenuwstoringen of door gebrek aan beweging. Dikwijls tre den maag- en darmstoornissen ook gelijktij dig op en dan is het heel moeilijk daar een streng onderscheid tusschen te maken. Bij maagziekten wordt aan verandering van di eet zooveel mogelijk voorkeur gegeven boven andere geneeswijzen. Een van de meest voor komende spijsverteringsziekten is nog altijd de nerveuze maagstoring, die door de tegen woordige levensomstandigheden sterk in de hand gewerkt wordt. De maag reageert n.1. zeer snel op onze emoties. Gelukkig kan de onaangename gevolgen spoedig weer ophef fen door geschikte geneesmiddelen, die geko zen moeten worden in overeenstemming met de wijze, waarop de kwaal ontstaan is en met het gestel. De verbetering van den algemee- nen gezondheidstoestand is dikwijls van groot belang. Bij acute ziekten ontstaan door een verkeerde voedingswijze, bereikt men het spoedigst succes door een grondige regeling van den stoelgang. In den laatsten tijd neemt ook de behan deling met Röntgen-stralen een belangrijke plaats in bij de genezing van ziekten der spijsverteringsorganen, vooral wanneer het gaat om gezwellen. De uitwerking der bestra ling is n.1. veel krachtiger dan die van an dere behandelingswijzen want de ziekte-ver schijnselen nemen niet alleen na betrekke lijk korten tijd af, doch tevens herwinnen de zoo behandelde patiënten gaandeweg hun vroegere gezondheid, het gewicht neemt be vredigend toe en de algemeene toestand ver betert aanmerkelijk. Ook chronische kram pen in de maag, vooral die in de omgeving der beide poorten, worden met goed succes door bestraling behandeld. BINNENL NIEUWS. rjt ECHTE FRIESCHE ^20-50cf.perons^ cAtelange van rype>^ tabakken UITGIFTE VAN WIERINGERMEER- GRONDEN. Het standpunt van de Regeering onder de tegenwoordige omstan digheden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van der Waerden in zake de uitgif te van gronden in den Wieringermeerpolder, heeft de Minister van Waterstaat, mede na mens den minister van Financiën, geant woord dat ingevolge het Kon. besluit van 22 Maart 1841 gegrond op art. 5 van de wet van 27 December 1840 het bestuur van de in den Wieringermeerpolder drooggevallen gron den, welke automatisch domeingrond zijn geworden, bij den minister van Financiën berust. In verband met de op den minister van Waterstaat rustende verantwoordelijkheid voor de afsluiting en droogmaken van de Zuiderzee is tusschen genoemde ministers o- vereengekomen a. dat omtrent de wijze van uitgifte der gronden in overleg met den mi nister van Financiën zal worden gehandeld b. dat alle privaatrechterlijke handelingen betreffende de hierbedoelde gronden, als ver huringen of andere ingebruikgevingen, ver- koopingen enz. zullen worden verricht onder verantwoordelijkheid van den minister van Financiën. Besloten is tot de uitgifte van landbouw- cultuurgronden voor een gebruikelijken ter mijn en met uitzicht op verlenging, terwijl de niet uitgegeven terreinen en gronden in exploitatie worden gegeven aan de Land- bouw-Cultuurmij. „de Wieringermeer." Bovenbedoelde besluiten zijn niet genomen dan na over de uitgifte van de terreinen en gronden het advies van den Zuiderzeeraad te hebben ingewonnen, van welk advies in be ginsel niet is afgeweken. Ontkend wordt, dat gehandeld is tegen den geest van de Zuiderzeewet en van het Kon. besluit van 16 Juli 1918. De tot nu toe genomen beslissingen en ge troffen maatregelen in zake de uitgifte van terreinen en gronden hebben geen definitief karakter. Ook de oprichting van de cultuur maatschappij loopt niet vooruit op eeniger- lei vorm van exploitatie, welke men uiteinde lijk zou willen kiezen de organisatie dezer maatschappij past in elk stelsel en zij kan op elk gewild oogenblik worden opgeheven. Het ligt in het voornemen van de Regee ring, bij de Rijksbegrooting voor 1932 ter zake mededeelingen te doen. Deze zullen ook betrekking hebben op de adviezen van de commissie-Vissering en van den Zuiderzee raad daarover, zoodat nadere gedachten- wisseling daarover beter gedurende de be handeling van de Rijksbegrooting-1932 kan plaats hebben. FRAUDE BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Van de bij de Schipbeekverbreeding in de omgeving van Bathmen tewerkgestelden wer den er Woensdag 22 ontslagen wegens frau de in het werk, en wel zeventien uit Wamel en vijf uit Utrecht. De ontslagenen hadden zand, dat wegge kruid moest worden, in de beek geworpen voor je behoeven uit te geven. Na den dood van grootvader was het mijn broeder Claude, die voor je zorgde en daarna ik. Het zou mij spijten, als mijn moeder je dat had laten ge voelen. Ik zal met haar spreken en ik beloof je dat het voortaan anders zal wezen. Ik ging toch veel liever heen, hield Nel vol. Ik leef hier immers alleen van de liefda digheid, of ze nu van tante Agnes komt of van jou. Lord Delamere gevoelde, dat zij met juist heid uitdrukte, wat er in haar binnenste omging. Hij zag zich voor een moeilijk vraag stuk geplaatst. Liet hij haar hier, waar zij met zooveel tegenzin was, wie kon er hem voor instaan, dat hij haar bij zijn terugkomst uit Amerika nog zou weervinden Kon dan de buit hem niet ontsnapt zijn Vertel mij eens, Nel, zei hij zacht, als wij je lieten weggaan, wat zou je dan aan vangen Waar zou je een toevlucht zoeken Ik herhaal je dat ik mijn eigen brood zou trachten te verdienen, antwoordde Nel vastbesloten, en ik weet, dat ik daartoe in staat ben. Als wat dan vroeg Edwin. Wil je mij dat niet zeggen Jawel, als je het niet aan tante Agnes vertelt, want ik wil er niet om uitgelachen worden. Neen kind, dat zal niet gebeuren. Welnu, dan, je weet nog wel, nietwaar, dat, toen Marion het vorige jaar ziek lag en er niemand in huis was dan ik, tante Agnes om een verpleegster zond Natuurlijk, antwoordde lord Delamere eenigszins verwonderd. Maar Nel, we kunnen je toch niet de wereld laten in gaan om ver pleegster te worden Waarom niet Ik heb mijn plan al kant en klaar. Toen zuster Johanna hier was, heb ik dikwijls met haar zitten praten en was zij altijd heel lief voor me. Zij zal het wel merkt hebben, denk ik, hoe overtollig ik hier ben en ze zei mij eens, dat ik, als ik ooit mijn leven brood moest gaan verdienen, in om zich zoodoende voor méér verwerkten grond te laten betalen. GESTRUIKELD. Na een bezoek aan de kermis te Maastricht is Dinsdagnacht de 47-jarige J. Willems aan de Zuidwillemsvaart gestruikeld over een touw, waarmede een schip was vastgelegd. Na eenige oogenblikken werd de man leven loos opgehaald. DIEREN GEPLAAGD. Op de Maastrichtsche kermis werd de 12- jarige Van Dijk, die in het hippodrome de paarden aan het plagen was, door den eige naar met een zweep in het oog geslagen. De jongen werd onder geneeskundige behande ling gesteld. Hij zal vermoedelijk een oog moe ten missen. BANKINSTELLING TE VLISSINGEN GESLOTEN. De bankiersfirma P. J. Siegers en Co. te Vlissingen heeft heden haar kantoren geslo ten. Deze bank genoot steeds het volste ver trouwen. Vele zakenlieden moeten gedupeerd zijn. VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN. In een uitvoerig gemotiveerd vonnis heeft de waarnemende kantonrechter te Amster dam mr. N. J. C. Kappeijne van de Coppel- lo den sigarenwinkelier, Martij n van Dam aldaar, veroordeeld tot een geldboete van 50 ct. subs. 1 dag hechtenis. De heer Van Dam had terecht gestaan ter zake le dat hij op 14 Juli j.1. 's avonds 8.40 I in de Reguliersbreestraat sigaretten heeft verkocht, althans afgeleverd door middel van een automaat, aangezien zekere E. J. er geld in heeft gegooid en een pakje sigaretten er uit heeft genomen 2e dat hij op 15 Juli 's avonds 9.10 uur in de Reguliersbreestraat sigaretten heeft te koop aangeboden door middèl van een automaat, aangebracht aan de buitenzijde van de winkeldeur van per ceel Reguliersbreestraat no. 46. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter, dat door de verklaringen van den verdachte wettig en overtuigend is bewezen, dat hij hetgeen hem ten laste is gelegd, heeft be gaan en dat dit wegens art. 1 der verorde ning op de winkelsluiting der gemeente Am sterdam verboden is. Het betoog van den raadsman van den verdachte, dat deze veror dening verbindende kracht zou missen, om dat zij in strijd komt met een Rijkswet op de winkelsluiting, die weliswaar nog niet in werking is, maar door het Parlement is aan genomen, kan niet in overweging komen, om dat op grond van het tweede lid van art. 150 der Gemeentewet deze vraag aan het oordeel van den gewonen rechter wordt onttrokken. Ook aan het verzoek van den raadsman om geen straf toe te passen kan, zooals uitvoerig werd betoogd, geen gevolg worden gegeven, maar wel wordt rekening gehouden met het principieele karakter van de zaak. De heer Martijn van Dam zal waarschijn lijk in hooger beroep gaan. BENZINE-AUTO VERONGELUKT. De bestuurder gedood. Dinsdagavond om 9 uur reed een 24-jarige chauffeur van de Texaco-maatschappij te het zusterhuis van het ziekenhuis Marton zeker vriendelijk zou worden opgenomen. Nel, Nel, wat zijn dat nu voor dwaze denkbeelden Meen je dan, dat wij dat ooit zouden toestaan Neen, dat denk ik niet, gaf Nel ten ant woord. Maar ik zou het zoo graag willen. Dan leefde ik op het land, in een heerlijke omgeving, vrij en onafhankelijk en niemand zou zich over mij behoeven te schamen of mij een bedelares kunnen noemen. En gesteld nu eens, dat ik dat plan goedkeurde en dat het mij gelukte, mijn moe der te bewegen, je te laten gaan, wat zou je dan tegen mij zeggen Ik zou je hartelijk, hartelijk dankbaar zijn Om je de waarheid te zeggen, kind, lacht mij het plan niet bijzonder toe, maar aan den anderen kant moet ik je gewonnen geven, dat je hier niet gelukkig bent. Niet gelukkig Diep ellendig gevoel ik mij hier En ik zal lang in Amerika blijven en dus weinig in de gelegenheid zijn, om iets voor je te doen. Zelfs nu is mijn tijd, zooals je weet, zeer beperkt. Ik geloof, dat ik maar met een latere gelegenheid moest vertrekken en zien, dat ik eerst je zaak met mama in orde breng. Nel zette een paar groote oogen op. Ik dacht niet, zei ze, dat je mij zoo zoudt willen helpenIk meende altijd dat jij, evenals tante Agnes, niets dan haat en afkeer voor mij voelde. Misschien kom je uit jezelf weieens tot de overtuiging, dat je mij geheel verkeerd beoordeeld hebt Lord Delamere was iemand van snelle be sluiten. Hij telegrafeerde aan de stoomvaart maatschappij van Liverpool, waar hij zijn overtocht had besteld, dat zijn reis was uit gesteld, en had daarop een lang onderhoud met zijn moeder. Dat is nu het dwaaste denkbeeld, dat haar in het hoofd kon komen, verklaarde tante Agnes, maar als je mij de waarheid vraagt, Edwin, moet ik ronduit bekennen, dat ik meer dan genoeg heb van dat kind en dat ik die zusters dankbaar zal zijn, als zij dat eigenzinnig schepseltje onder haar dak willen nemen. O, wees maar verzekerd mijn jongen, dat twee jaar van harden en vermoeienden ar beid haar wel van haar onafhankelijkheids zin zullen hebben genezen en dat zij blij zal wezen, als zij hier weer mag terugkeeren. Herinnert ge u die zuster Johanna en kent u de inrichting, waartoe zij behoorde Welzeker. Het is een uitmuntende in richting, waaraan tevens een kleine indus trieschool verbonden is. Ik weet ook, dat daar verscheidene jongedames zijn, die niet het voornemen hebben om zuster te worden, maar daar eenvoudig den cursus in de ver- pleegleer volgen of wel als onderwijzeres op de school werkzaam zijn. Nel zal er onder strenge tucht staan, en, wat in de gegeven omstandigheden van groot belang is, van ie dere kans tot de een of andere kennisma king volkomen verstoken zijn. Mocht zij, wal ik niet denk, het in haar dwaas hoofd krij gen, om zuster te worden, welnu, dat zou onze plannen voortreffelijk in de hand wer ken. Welnu, dan moet zij ook haar zin maar hebbenGaat u morgen met mij mee om de directrice te spreken Maar mijn lieve jongen, dat kun jij niet doen, een jongeman van vier-en-twintig jaar Ik ga bepaald antwoordde Edwin be daard, maar beslist. Hoor eens, mama, we zijn het op de meeste punten vrijwel eens, maar over Nel denken wij, geloof ik, toch heel verschillend. Ik verlang niet, dat de wil van mijn toekomstige vrouw geheel aan banden zal worden gelegd en ik meen daar om, dat het maar het beste zal zijn, dat ik zelf haar zaak in handen neem. En dat deed hij ook. (Wordt rwvolgduj)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1