Groningen met zijn benzine-auto in de rich ting der stad. Ter hoogte van Vries passeer de hij met zeer groote snelheid twee auto's en vloog daarna tegen zeven langs den weg staande boomen. Bij den achtsten boom sloeg de wagen over den kop en kwam dwars over den weg te liggen. De chauffeur, die in de verwoeste cabine bekneld raakte, was op slag dood. De wagen vloog in brand, maar kon door spoedige hulp nog worden behou den. Even voor het ongeluk geschiedde had de chauffeur zich opgehouden in een café te Vries. Het was den bezoekers in dat café opgevallen, dat de man zeer bleek was, zoo- dat een te hulp geroepen geneesheer ver moedt, dat hij tijdens den rit aan een hart verlamming is overleden. DE ZUIDERZEEWERKEN. Wat moeten de vïsschers doen De besturen van de samenwerkende Vis- schersvereenigingen, zijnde het Centraal- Comité van Zuiderzeevisschers, de St. Petrus- bond en de Nederlandsche bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, afdeelinj Zuiderzeevisschers, hebben in een adres aan den Minister van Waterstaat hun bezwaren uiteengezet tegen den onzekeren toestand, waarin de visschers verkeeren ten gevolge van het uitblijven van de Algemeene Maat regelen van Bestuur, waarbij de uitvoering der herziene Zuiderzeesteunwet zal worden geregeld. Die onzekerheid stelt hen voor de vraag of het wel geraden is bij voortgaande afsluiting van de Zuiderzee, thans nog, als steeds om dezen tijd van het jaar, hun beugen, gaand want, volledig in orde te maken voor de aan staande najaars- en voorjaarsharingcam- pagne. De steeds vorderende afsluitingswer- ken maken het twijfelachtig of de visch nog wel in die mate kan binnen trekken, dat een loonende visscherij mogelijk is. De bezwaren zouden te ondervangen zijn, als de regeering zich garant wilde stellen voor de te maken kosten. Mocht de regeering geen besluit in dezen zin kunnen nemen, dat zij dan een datum vaststelle, waarop voor hen die de visscherij wenschen te beëindigen de gewijzigde Zuiderzeesteunwet volledig in werking zal worden gesteld. AUTO VAN DEN DIJK. Woensdagmiddag is een auto uit Rotter dam op een dijk even buiten de gemeente Maassluis, doordat de bestuurder moest uit wijken voor een jongen, van den dijk gere den en over den kop geslagen. De jongen, die door een der spatborden geraakt werd, kwam te vallen, doch kwam er vrij goed af. De bestuurder van de auto werd vrij zwaar gewond aan hoofd, arm en borst, de beide inzittenden bekwamen niet noemenswaardig letsel. GEVOLGEN VAN VROUWELIJKE FANTASIE. Het lot uit de loterij, Het volgende geval is in Winterswijk op aller lippen aldus vertelt de „Zutph. Crt." Een vrouw had een man, die werk had. Hij ontving zoo nu en dan brieven, waarin hem voorgespiegeld werd een mooie betrekking bij den Raad van Arbeid. De inhoud daarvan was van dien aard, dat hij zich reeds verze kerd achtte van die betrekking, zoodat hij gaf zijn werk er aan De vrouw had van een waarzegster ge hoord,dat zij zeer spoedig een hoog nummer uit de loterij zou trekken. Gevolg zij kocht, waar ze maar kon, loten De vorige week kregen verschillende, zaken menschen van de vrouw bezoek. Zij deelde mee, dat op een lot van haar f 3000 was ge vallen, haar man had een mooie betrekking bij den Raad van Arbeid. Wat nog te beta len was, zou spoedig vereffend zijn de rest begrijpt men. In huis werd een feestje gevierd, op tafel stond een bloemstuk, waarbij een kaartje p.f. van de verlotingscommissie Edoch, thans kwam de vrouw bij een van de zakenmenschen hierboven bedoeld, met tranen in de oogen Zij had alles maar ge fantaseerd, ze had bezoek gehad van de po litie, zij had de brieven van de Raad van Arbeid geschreven Is het wonder, dat dit geval in ons zoo rus tig dorp het onderwerp van het gesprek is INVAL LN EEN HOTEL. Woensdagnacht heeft de Groningsche re cherche een inval gedaan in een café annex hotel aan de Winschoterkade te Groningen, dat reeds geruimen tijd in kwaden reuk stond. Als verdacht van zedenmisdrijf is aan gehouden en in arrest gesteld de vrouw van den caféhouder, die de leiding over het ho tel heeft, de 26-jarige H. Ook een kellner, zekere J. B., is aangehouden, verdacht van medeplichtigheid. Een aantal bezoekers werd eveneens aangehouden, doch dezen konden na hun namen te hebben opgegeven, het po litiebureau weer verlaten. LUCHTKETEL GESPRONGEN. Een vrouw zwaar gewond. Aan boord van het Nederlandsche motor schip „Bertha Johanna", schipper Hollink, liggende te Crefeld, is Dinsdagmiddag de luchtketel gesprongen. De vrouw van den schipper werd deerlijk gewond. In levensge vaarlijken toestand werd zij naar het zieken huis vervoerd, waar haar een voet is afgezet. Aan boord van het schip werd groote scha de aangerichtde goederen werden in een ander schip overgeladen. OP DRIE KINDEREN INGEREDEN, Twee hunner gewond. Dinsdag verloor te Genemuiden de heer P. Hulleman, die met zijn auto in een begra fenisstoet meereed de macht over zijn stuur en reed den veldwachter, die den stoet voor afging, aandeze bekwam geen letsel. Ver volgens reeds de auto in op drie kinderen, die langs den weg stonden. Een der kinderen kreeg een armfractuur, terwijl een tweede licht gewond werd. DE MAATSCHAPPIJ TOT UITVOERING VAN ZUIDERZEEWERKEN. En de opschorting van de Zuiderzee- inpolderingswerken. Wij lezen in het Vad. Nu de regeering in verband met de zeer ongunstige tijdsomstandigheden, in de milli- oenennota opschorting van de Zuiderzee-in- polderingswerken heeft aangekondigd, rijst al spoedig de vraagwelken invloed heeft zulks op de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken Zullen er menschen moe ten worden ontslagen, en komen die straks opnieuw ten laste van de gemeenschap Wij hebben ons ter zake gewend tot den directeur-generaal der Zuiderzeewerken, die ons als zijn meening te kennen gaf, dat er voor massa-ontslag bij de M. U. Z. voorals nog niet behoeft te worden gevreesd. Er be staat een gewoon aannemers-contract tus- schen het Rijk en de M. U. Z., dat op het oogenblik omvatden afsluitdijk en den Wie ringermeerpolder. Verdere inpolderingswer- ken zijn nog niet aan de M. U. Z. toegewe zen, doch aan de uitvoering van beide ge noemde werken heeft de M. U. Z. tot eind 1932 nog ruimschoots werk, zoodat voorals nog niet tot inkrimping van het bedrijf op groote schaal behoeft te worden overgegaan. Bij voortdurende malaise en een handha ving het het huidige regeeringsstandpunt voor 1933 en volgende jaren, wordt de toe stand voor de M.U.Z. echter kritiek. Blijft ook na 1932' de uiterste soberheid noodzake lijk, dan zullen geen nieuwe inpolderings- werken aan de M. U. Z. worden opgedragen, waardoor het contract tusschen regeering en M. U. Z. automatisch expireert, waarmede tevens de M. U. Z. haar bestaansrecht zou hebben ingeboet. Voor het oogenblik behoeft er dus nog niets te worden gevreesd, hoewel de toekomst ook hier verre van rooskleurig is. BUITENLANDSCH NIEUWS. EDISON'S EINDE SPOEDIG VERWACHT. Uit de laatste bulletins der geneesheeren over de ziekte van Edison blijkt, dat de toe stand van den patiënt in de afgeloopen week achteruit is gegaan. Het ligt te West Orange in New Jersey op zijn buiten ziek. EEN AFSCHUWELIJKE MISDAAD. In Brünnen bij Wezel is in den afgeloopen nacht een afschuwelijke misdaad gepleegd. In een klein boschje had men het rijwiel van den smidBehling gevonden. Toen men zich naar zijn woning begaf om hiervan mededee ling te doen, ontdekte men dat de vrouw en de twee zoons in den ouderdom van 15 en 15 jaar van Behling met doorgesneden keel te bed lagen. Bij de moeder en een der zoons waren ook sporen van Wurging waar te ne men, terwijl het lijk van den tweeden zoon nog een schotwonde vertoonde. Op tafel lag een briefje met de woorden „Het is 3 uur, mijn man is nog niet terug." De smid genoot een goede reputatie en leefde met zijn gezin in goede harmonie. Woensdagavond heeft hij zijn woning verlaten om een vriend te bezoe ken, van welk bezoek hij niet is teruggekeerd De politie is thans ijverig doende, om uit te vinden, waar Behling zich bevindt. GEWELDIGE WOUDBRANDEN. De Amerikaansche staat Minnesota is door geweldige woudbranden geteisterd. Daarbij werden zes personen gedood. Meer dan 300 personen zijn dakloos geworden. GEEN KONING ZELFS NIET... IN HET KAARTSPEL. Volgens den correspondent te Madrid van de „Daily Express" zullen de Spanjaarden, voor zoover het aan een socialistisch-radi- caal kamerlid ligt, het binnenkort moeten doen zonder koning in het kaartspel. Dit ka merlid, dat de zaken van de jonge Spaansche republiek, die met zoo groote moeilijkheden heeft te kampen, blijkbaar niet uitsluitend in het groot ziet, heeft een wetsontwerp in gediend, Waarvan de strekking is, dat op Spaansche speelkaarten geen koning mag staan afgebeeld. De koningsfiguur toch, vreest de radicale volksvertegenwoordiger, zou" het republikeinsche Spanje te veel aan het koningschap doen denken. EEN NIEUW DWANGMIDDEL? De deurwaarder van de Roemeensche ge meente Pataulem vond in het huis van een boer geen enkel voorwerp dat hij in beslag kon nemen. Hij nam daarop den 10-jarigen zoon van den boer mede en gaf dien aan een vrouw in het dorp met de strenge opdracht 't kind zonder toestemming niet weer naar de ouders terug te brengen. Op deze wijze hoopt men de achterstallige belasting binnen te krijgen. ELECTRISCHE VISCHVANGST. De Amerikaan Maddox, die aan de Califor- nische kust groote visschen ving, die bij hun gewicht van 200 tot 300 pond heftigen tegen stand boden, vervaardigde een eigenaardig hengelmechanisme. Hij verbond een hengel- haak met een aan de lijn daarboven han gend metalen contact en dit met een batterij van 120 volt, zoodat de toebijtende visch den ongeladen haak verslond en dan het hen gelsnoer tot het metalenstuk naar binnen trok. Het gevolg was dat de visch bij de aan raking bedwelmd raakte en gemakkelijk was te pakken. maar aangevoerd voor verkoop op de heden te houden graanmarkt. GEMEENTE WIER1NGEN. PROVINCIAAL NIEUWS. TEXEL. Door een stier op de horens geno men. Nabij den Hoorn (Texel) werd Maan dag de heer Lap, een veehouder, die zich met èen stier op den weg bevond, door dit beest op de horens genomen en op den grond geworpen. Hoewel den heer Lap plat op den grond ging liggen, werd hij opnieuw door den stier op de horens genomen en over een tuinwal geworpen. Een paar personen, die van dit voorval getuigen waren, wisten het woedende dier te grijpen en veilig op stal te zetten. De heer Lap kwam behoudens een paar kleine verwondingen met den schrik vrij. TEXEL. Vechtpartij. Dinsdagnacht was het vreedzame dorp den Hoorn op Texel getuige van een bloedig tooneel. Na afloop van een volksfeest wilden eeni- ge Friesche rijksarbeiders opnieuw een dans tent binnendringen. Toen de eigenaar hen dit belette, bracht een der arbeiders hein met 'n mes een ernstige verwonding toe, juist onder de long. De getroffene werd een nabij- zijnde woning binnengedragen en kon pas Woensdagmorgen per ziekenauto naar zijn woning worden vervoerd. De politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, kon tot nog toe den dader nog niet arresteeren. EENONVOORZICHTIG WIELRIJDER. Woensdagavond reed te Oudkarspel de heer Kos op een rijwiel, toen twee politie agenten hem opmerkzaam maakten, dat zijn lantaarn niet brandde. In plaats van af te stappen, reed hij zoo snel mogelijk door en kwam daardoor in botsing met een wielrij der. De heer Kos kwam te vallen en bleek een zware hersenschudding te hebben beko men. DE EERSTE GERST EN ROGGE. De eerste gerst- en rogge-oogsti uit den Wieringermeer is door schipper Kaan te Alk Geslaagd. Op het aan het Centraal Laboratorium te Utrecht afgenomen examen, slaagde onze vroegere plaats genoot J. P. de Beurs, voor een 3de uitbreiding van zijn reeds^eerder be haald diploma van analyst. De schooljeugd bij Sarrasani. „Het mooiste kijkspel van twee werelddeelen", zooals zich het Circus Sarrasani na zijn Zuid-Ameri kaansche tournée met recht noemen kan, kondigt zijn komst aan naar Amsterdam. Dit wil natuurlijk geheel wat anders zeggen, als dat de mare gaat, dit^f dat Circus komt zijne luchtige tenten in ae Stad Amsterdam opslaan. De reeds sedert jaren in de analen der circusgeschiedenis opgenomen onderne ming komt met extratreinen met een auto mobielbrigade bestaande uit 200 autotreinen, met allerlei technische gereedschappen en met toovenarijen uit vreemde landen, vreem de gebieden, omringd van het bedwelmende aroma van den Indischen Dschunel, van de gras- en bloemrijke steppen van Azië, van de Amerikaansche Savannen en Pampas, met de prikkelende reuk der oneindlijke o- ceanen. Tusschen zijne eindelooze tenten- rijen wandelen broederlijk en vreedzaam de Indianen, Japanezen, Singalesen, Arabieren, Berbers, Tsherkessen, Mexicaner, Mestisen, Mulatten, Creolen, Argentijnen, Brasillanen en het blanke volk der aarde, te zamen. In zijne stalen menagerietenten staat box aan box, waterbassin aaan waterbassin, kooiwa- gen aan kooiwagen, met de zeldzaamste en schoonste exemplaren der Fauna aller vaste landen en zeeën, waaronder 22 olifanten, kudden van Leeuwen, tijgers en ijsberen, karavanen van kameelen, drommedarissen, zeebra's, zeeleeuwen en ook Bison, Cnu, Yak en Nijlpaard ontbreken niet. Deze sprookjes achtige bonte wereld, dit fantastische droom land te voorschijn getooverd door de grenze- looze wilskracht van iemand, die reeds als kind op de schoolbank daarvan droomde, eens de grootste en beroemdste circusbezit- ter te zijn, die de laaiende en dankbare op getogenheid, die voor alles wat mooi, moedig en avontuurlijk is, bijzonder toegankelijke jeugd van al de naties, tegemoet klinkt, zal ook de schoolkinderen van de Stad- en Plat- telandsscholen in de gelegenheid stellen te gen zeer billijke prijzen vanaf goede zitplaat sen de voorstellingen te kunnen gadeslaan. Binnenkort krijgen alle scholen van hier en de omgeving een desbetreffende uitnoodiging van het Circus Sarrasani. Met hetzelfde jubileumsprogram, dat naar aanleiding van het dertigjarig bestaan van het Circus gedu rende de lange wintermaanden onder opof fering van groote kosten samen werd gesteld en waarmee dit jaar ook Berlijn onder groot enthousiasme van de zijde van het publiek en die der pers werd bezocht, zal ook hier gespeeld worden. We maken nu reeds onze geachte lezers op deze eenige gelegenheid opmerkzaam, waarbij onze jeugd tegen bil lijke prijzen de rijke ethnografische, zoologi sche en kunstzinnige schatten van het Cir cus Sarrasani kan genieten. PARIJSCHE MODEBRIEF. WAT BIJ DE FRANSCHE RENNEN GEDRAGEN WERD. Elegantie in late zomerdagen. Bij de rennen van Deauville was zóó veel chic te zien dat wij er hoewel deze gebeur tenis alweer eenigen tijd achter den rug is toch nog iets van vertellen willen. In de eerste plaats was het opmerkelijk zoo veel wit er gedragen werd. En niet alleen in wa zige dunne stofjes. De grootste tegenstelling met japonnetjes van fijne witte mousseline vormden wel toiletten van grove wollen wa- felstof. Beide soorten waren echter zeer een voudig gemaakt. De mousseline japonnen b.v. met een schootje, zonder ceintuur, even gedrapeerd aan de taille. Men droeg er een heel grooten, wit strooien hoed bij met een lange groene veer die er van achteren af hing. De wollen japonnen hadden meer een aangesloten model, zooals een robe princes- se. Van voren op de heupen waren ringen aangebracht, waardoor een dik wit zijden koord was ge haald, vastge knoopt en afge werkt met klei ne wit zijden kwastjes. Deze garneering ge vormd door koord en gebor duurde ringen, is reeds een aan wijzing voor de komende herfst- mode waarbij ze veelvuldig gebruikt zal worden. Gewafelde crêpe, die aan de achter zijde glad is, zal voor leuke herfsttoiletjes dienen, b.v. in linde-bloesemkleur, waarbij men de stof afwisselend aan de gewafelde en aan de gladde zijde gebruikt. De aardige korte fantasiemanteltjes zullen zeker nog wel niet zoo gauw uit de mode gaan en ook nog tot ver in den herfst gedra gen worden. De korte mouwlooze modelletjes staan het aardigst als de blouse er onder van sterk afstekende tint is, b.v. een zwart manteltje op een witte blouse, een rose op een grijs japonnetje, een rood bij een mari neblauw, een hemelsblauw bij een bruin cos- tuum, enz. Allerlei gestreepte, gevlamde en geruite jasjes zien we voorts die een echt fleurig, beeld geven wanneer men een groepje dames bijeen ziet. Voor den herfst hebben we verder keurige ensembles van wol of jersey die geheel op „afwisseling" gebasseerd zijn. De rok kan verwisseld worden, het vestje, de blouse of pull-over, enz. Wat ons het overgangsjaarge tijde nog verder brengen zal, blijft echter voor een volgende keer bewaard. WIL1DELMINA. WINKELSLUITINGSWET (Staatsblad 1930, No. 460.) door J. L. Lutjeharms te Schagen. De bevoegdheid van de Gemeenteraden In tal van plaatsen heeft men verga deringen gehouden van de handeldrij vende personen om de gemeenteraden te verzoeken van hun bevoegdheid hun gegeven in de artikelen 6 en 9 der Win kelsluitingswet, gebruik te willen jma- ken. O.m. wordt dan verzocht hun pun ten van wijziging van hun gemeente lijke verordening zoo in te deelen als de vergadering v.d. handeldrijvenden voorstelt. Of hen dit lukt moet een vraagteeken blijven. De Gemeenteraad kan het wel willen, maai' er is een macht die daaraan haar goedkeuring moet hechten. Een bespreking over de artikelen 6 en 9 der Winkelsluitings wet lijkt mij gewenscht. Waarom arti kel 6 den Gemeenteraden de bevoegd heid laat om een sluitingsochtend of middag vast te stellen, gebiedend voor geschreven is het niet, werd reeds kort in een mijner vorige stukjes bespro ken. De bedoeling is geweest het voor komen van moeilijkheden in het win kelbedrijf, welke oiitvloeisel kunnen zijn van de verplichting om het'perso neel op een voor- of namiddag in de week vrij te geven. Er is op grond van art. 6 heel wat mogelijk De Gemeenteraad kan. voor alle win kels op een bepaalden ochtend of mid dag sluiting voorschrijven, ook kun nen voor verschillende soorten van winkels verschillende dagen en dag gedeelten worden aangewezen en ten slotte kan de regeling voor het eene deel der gemeente anders zijn. dan voor een ander deel. Deze bepalingen zullen echter wel niet anders tot stand worden gebracht dan op wensch van en na overleg met de betrokken groepen van winkeliers, op welke zij van toepassing zullen zijn, In Amsterdam bestaat deze gewoonte reeds ten aanzien van de Zondagsslui ting. Kon b.v. in Amsterdam een ver- eeniging aantoonen dat de groote meerderheid der winkeliers in haar branche Zondagsluiting wenschte, dan verleende de Gemeenteraad zijn mede werking en maakte de gewenschte ver ordening. Stelt de Gemeenteraad zich b.v. niet in verbinding met de winkeliersver- eenigingen, en de winkeliers meenen dat met hun belangen niet genoeg reke ning is gehouden, dan kunnen zij zich nog met een verzoek tot de Kroon, wenden, daar de verordening door de Gemeenteraad gemaakt de goedkeu ring moet hebben van de Kroon. Maai' als een Gemeenteraad die on danks de wenschen aan de Gemeente raad kenbaar gemaakt bij verzoek schrift, geen bepalingen mocht willen vaststellen valt er evenwel langs boven aangegegeven weg niets te bereiken. De Regeering kan den Gemeenteraad niet dwingen, een verordening in het leven te roepen. Ik wil er nog even uitdrukkelijk op wijzen, dat artikel 6 de belangen van de winkeliers en niet die van het perso neel op het oog heeft. Brengt het be lang der winkeliers in een bepaalde branche sluiting op b.v. Vrijdagmiddag mee, terwijl het personeel sluiting op Maandagmorgen wenscht, dan zal de Gemeenteraad zich niet bij deze laat ste wensch dienen aan te sluiten., Het belangrijke artikel is echter wel art. 9. Dit artikel geeft drieërlei be voegdheid. Indien bijzondere omstandigheden af wijkingen van bepalingen der wet in een gemeente gewenscht maken, kan de Gemeenteraad die afwijkingen bij verordening vaststellen De afwijkingen kunnen zoowel een verzachting als een verscherping zijn.. Eisch is evenwel, dat „bijzondere omstandigheden" die verzachting of verscherping gewenscht doen zijn. De Gemeenteraad is net zoo min als met artikel 6 hier vrij. De Kroon moet haar sanctie aan de verordening hech ten. Als de Gemeenteraad dus iets wil in het voordeel der winkeliers, daar om heeft hij de goedkeuring nog niet Maar wat zijn nu bijzondere omstan digheden Hierover is heel wat gepraat in de Staten-Generaal. Hieruit valt op te ma ken, dat in het algemeen bedoeld zijn eigenaardigheden, die in een bepaalde gemeente bestaan, zonder dat de eisch gesteld moet worden dat zij nergens anders voorkomen. Sommige winke- liers-vereenigingen vragen aan de ge meenteraden of hun winkel in de Zo mertijd tot 9 u. open mag blijven met 't oog op de boerenbevolking. In de win ter natuurlijk weer gewoon tot 8 uur jals iedereen dezelfde tijd heeft. Maar of dit een bijzondere omstandigheid is weet ik niet direct te beantwoorden. Iets bijzonders is het geenszins want de geheele boerenbevolking en die eij nauw mee in verband staan hebben ou de tijd. Vindt men in een gemeente win kels in kleine eetwaren, welker voor naamste debiet eerst in de late avond uren aanvangt, dan zou daarvoor een later sluitingsuur 'kunnen worden be paald. In de badplaatsen zal gedurende het badseizoen een later sluitingsuur noo- dig kunnen zijn. Er zijn ook winkeliersvereenigingen die vragen aan de gemeenteraden om hun bij Winkelweekfeesten tot 10 of 11 uur open te laten houden. Dit zul len ze wel krijgen als de gemeenteraad de verordening zoo inkleedt, want dit is een bijzondere omstandigheid. Het belang der winkeliers bij een sluitingsochtend of middag is blijk baar niet als een „bijzondere omstan digheid" aangemerkt, daar anders art. 6 naast art. 9 eerste lid, niet noodig was geweest. Wordt vervolgd. VACANTIE KRABBELS. v. Zoo ik de voerige keer zeid hew, wa re we in ongs hotel in Arnum. „Harmo nie" hiette het. Dat ken ik goed ont- houwe, zei Trui, 't het precies dezelfde naam as ongs meziek an durp; asse we ooit hier verdwale, denke we deer maar om en elke peliesieman zei ongs de weg den wel weer naar ongs kafé wize. Mie wou dadeluk de stad be- kieke, maar toe de kelner vroeg hoe laat we ete wouë, zei Teun: wel op staande voet man, want ik hew 'n hon ger as un peerd Mie strubbelde nog wat teugen, want ze had nog zeuven stikke met beschuut in d'r boeschippe- zak zitten en 't zou zongde weze as die oudbakken wiere, maar Teun zette deur: „je leeft maar iens en ik wil 't 'r nou 's goed van neme. Later spiekerde Mie ok weer bij, want toe ze ienmaal an de irappele .met boontjes en 'n lekker inkje vleesch zat te knauwelen, most ze toch toegeve, dat ze er lekker van opkikkerde. Op anreden van de kelner zouwe we nou eerst 's 'n loopke make naar Sons- beek, deer ware zokke mooie water val le en bossche zei ie en den moste we gaan naar 't Muzesakkrom, weer we luustere konne naar meziek. Nou, wij an de tippel; maar net wa re we 'n paar streete veer, of Trui had vanzelf weer wat 'n spieker in d'r schoen en den maakt ze altijd 'n drok te, of de wereld an 't vergaan is. Efein, de schoen uut en Teun wist met z'n mes de koppige spieker er uut te peu teren. Hij was vanzelf deerdeur bij Trui de held van de dag, maar .'t zou gauw aars worre 't Was deer in dat Zonsbek miserabeld mooi en we liewwe, onger de waterval deur, van stien op stien huppelt, asof we as klei ne kiendere an 't oppuntertje speulen ware, zoo echt ware we in ongs schik Maar toe we deur 't bosch naar Arnum weerom gonge, bleef Teun opiens stok- slief staan. Hij had wat ontdekt. Deer most ie meer van hew en hij gong 'ni paar stappe dichter bij de bank, weer- op 'n paartje zalig zat te vrijen Bij 't anschouwen deervan kon Teun onmeugeluk niet van z'n plaas komme; hij zuchtte: da's de jonkheid,; dat hew ik had maar metien kreeg ie 'n flinke draoi om zien oor; Mie had 'm mist, was efkes weerom loopen en had gauw in de gate wat er loos was! Nijdig gooide ze er uut: dat zie er niet schame, moete liullie wete, maar jij, zoo'n ouwe trouwde vent ,,'k Mag er toch wel naar kieke" pruttelde Teun weerom, maar hij gong toch mee; en nou was 't loope jonges, niet zoo zoet jes, want 't wier aardig donker err de vrouwe wouë van 't park niks meer wete. Na veul vrage vonge we Muze sakkrom. Jonge, jonge, wat was 't deer 'n spul; 'n mooi huus, 'n mooi me ziek, nou menschke, je keek je ooge uut je hoofd, maar toe we efkes zeten hadde en 'n gelagje had hadde, wij 'n glaasje bier en 't zwakke geslacht 'n porsie ies, toe gong Trui opiens over- end en zei: kwan, we gaan vort, want 't wordt kooierstijd. 't Leek wel of we al honderde .male in Arnum weest ware, zoo makkelijk voh de we de street weer ongs hotel was; en toe we op ongs kamer kwame, was 't. Mie, die op heur langst op 't lede kant neerplofte; ,,'k ken gicn pap meer zegge, 'k voel mien biene niet meer 't was 'n pracht dag, maar, foei, foei, wat ben ik loovig. Op dut gesteun van Mie, kwam 't gebrom van Teun nou gien fratse, wij benne ok loovig, maar nou je pak uut en onger de wol! Tusschen twie haakjes dient hier ef fen zeid, dat de ledekante met de hoofd ende an mekaar stonge, met 'n schut er tuschken en zus lag op 'n veldbedje enger de waschkbak; 't erme kien kon d'r niet omdraoie, of ze rolde er óf 't Was dus vol in de kajuit en zus vond 't zoo benauwd, dat 't raam most wa genwijd open; Trui meende, dat ze ongs wel weg konne hale en begroef d'r boesschippetasch met d'r geldbeurs- ke onger 't hoofdkussen. Eindeluk lag 't spul en na 'n „nacht hoor" en na dat Teun 't waagd had zien hoofd nog efkes boven 't schut uut te steken, om te kieken, hoe we d'r bijlage, was kort deerop alles in zoete rust. Maar 't open raam zou ons parten speule. 't Was zeker al na ienen, dat ik wakker wier van wat nats op ;mién gezicht en ik was stienkoud; toe gong ik op m'n gat zitten en wist eigeluk niet hoe ik 't had. Gien dekens meer op de kooi en 'n wiend m'n lieve mensch ke, 'n wiend; en den altemet 'n vlaag regen; 'k riep Trui, wor 's wakker; Teun, draoi 't licht 's op .Toe pas zag ik wat er loos was. 't Was buten 'n miserabeld weer worren, regen en wiend en wij hadde de volle laag deur *t open raam kregen, zoo erg, dat de dekens van ongs ofwaoid ware. Teun most er om lache en zei ;enkel maar, dat we zokke schoone biene hadde Opiens ziene we, dat zus 's veldbedje leeg is; wij kieke, en deer, is die stakkerd toch onger ongs lede-: kant rold; maar ze snurkte as 'n qs t Toppunt van gezondheid, meende Teun, wiesgeerig. Efein, we zochtte d'r op, 't raam gong vanzelluf dieht en wij krope na dut spektakel er nog 's lekker onger. Teun gong nog effen na achteren, want hij was van oordeel dat 't om deuze tijd zoo lekker rustig was! Volgende keer zakke we óf naar Val- keberg. HARM.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2