•■•--- BIJENKORF 22E JAARGANG VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 No. 8 o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK DE WEES. Spoorstr. hoek Koningstraat DEN HELDER. Xtfeêgit WIERINGER CO U RAMT p VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. VOOR BETERE Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. BINNENLANDSCH NIEUWS. UITVOERING DER TARWEWET. Vragen van den heer Kersten. Het Tweede-Kamerlid de heer Ker sten heeft den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vra gen gesteld Is het den minister bekend, dat door graanhandelaren in Zeeland geweigerd wordt, den gestelden pdijs voor het schoonen van tarwe uit te betalen en wordt aangedrongen op het leveren van ongeschoonde tarwe, die door hen ge leverd wordt Is de minister bereid, maatregelen te treffen dat de landbouwers recht heb ben tot schoonen, aangezien verschillen de organisaties dure reinigingsmachi- nes hebben geinstalleerd Kan de minister mededeelen, welk percentage van den tarweprijs den han delaren ten goede komt DE UITGAVEN VOOR WERKLOOZEN ZORG IN 1930. Naar aanleiding van een vroeger door het Tweede Kamerlid, dr. Vos gestelde vraag heeft de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw thans eenigc gege vens verstrekt over de uitgaven voor werkloozenzorg in het jaar 1930. De bijdragen aan werkioozenkassen bedroegen f 3.010.000 van het Rijk cn f 2,800.000 van de gemeenten. Voor wachtgeldregelinig werd door het Rijk betaald f 21.500 en door de gemeenten f 34.000 voor kosten voor verplaatsing van arbeidkrachten resp. f 13.800 en f 12.200. Door de gemeenten werd f 9,227.522.58 betaald aan kosten en steunverleening terwijl het Rijk betaalde f 4.006.110 we gens kosten van werkverschaffing en steunverleening. Tenslotte werd voor werkverschaffing door de gemeenten betaald f 4.469,165.85 en door de pro vincies f 177.843.52. FEUILLETON. 13. De notabelen uit de buurt kwamen op het kasteel, om hejn te conduleercn cn hij legde de gebruikelijke tegenbezoe ken af. Verder nam hij den dood zijns vaders tot verontschuldiging, dat hij zich niet meer in de wereld vertoonde en als men hem niet nu en dan op een zame wandelingen had ontmoet had men kunnen aannemen, dat het groote heerenhuis van Marton door zijn bezit ter was verlaten, i Ook Nel Fortesco zag hem en bekende zichzelf in stilte, dat hij juist dengene was, van wien haar hart had gedroomd groot, voornaam, ernstig, juist de man, om de held te wezen van een zoo treu rige levensgeschiedenis als de hare. Zij had zich altijd voorgesteld, hoe hij zou thuiskomen, stormenderhand het hart van zijn vader veroveren en dan met opgewektheid de hem toekomende plaats in de wereld zou innemen en als bestuurder en leider zijner geheele om geving zou optreden. Maar helaas, die schoone droom was slechts gedeelte lijk vervuld. Hij was thuisgekomen, maar Nel's oogen waren scherp genoeg om te zien, dat de opgewektheid ont brak. Eens kwam hij naar Hildahuis, zond den portier met zijn kaartje naar bin nen en gaf daarbij den wensch te ken- Totaal kwam dus voor rekening van de overheid f 23.772.141.95. Ter verdui delijking wordt nog opgemerkt dat een groot deel der werkverschaffing heeft bestaan uit werken welke door derden (waterschappen particulieren e.a.) wer den uitgevoerd. Het deel der uitgaven hetwelk ten laste van derden kwam (kosten van kunstwerken, aankoop van gronden, een deel van de arbeidsloo- nen kosten van toezicht enz.) is in bo venstaande cijfers niet opgenomen, Hetgeen door de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders ten behoeve van de werkioozenkassen is betaald, is even min in bovenstaande cijfers verwerkt. Rijwielplaatjes op autopeds. Men meldt uit Rotterdam: Het komt den laatsten tijd veelvuldig voor, dat kinderen gebruik maken van kinderrijwielen op autopeds, welke door trappen worden voortbewogen. De vraag naar deze speeltuigen is zelfs van dien aard, dat particulieren ver- huurinrichtingen van dergelijke instru inenten hebben opgericht. Bij controle blijkt herhaaldelijk, dat deze speeltui gen die, naar thans blijkt, in den zin der Rijwielbelastingwet beschouwd moeten worden als een rijwiel voor zien zijn van luchtbanden of van wie len. bekleed met andere handen, met een grootcren omtrek dan 5 c.M. terwijl daarvoor geen rijwielbelastingmerk is afgegeven. i Ouders en eventueele exploitanten van verhuurinrichtingen als hier be doeld wordt er aldus een bekend making van den hoofdcommissaris van politie met nadruk op gewezen, dat met gestrengheid zal worden gelet op de naleving van bovenvermelde be paling, neergelegd in artikel 5 der Rij wielbelastingwet, cn dat daarbij zoo noodig tot inbeslagname zal worden overgegaan. RATTEN-PARADIJS. In de Bloemstraat te Amsterdam kwam gistermiddag een deurwaarder om er wegens huurschuld het pakhuis van een voddenkoopman te ontrui men. De koopman was reeds een jaar onvindbaar erj toen de pakhuisdeuren w erden geopend bleek daar een enorme verzameling vodden, afgedankte meu belen enz. bijeen te zijn. welke de stoutste verbeelding te boven ging. De ratten leefden er als in een paradijs, bij tientallen sprongen ze weg De Stadsreiniging heeft karrevrachten vol afval uit het pakhuis weggehaald on der groote belangstelling van de buurt bewoners. t Een rclamelooper gevraagd. Ruim 200 sollicitanten. Een firma, gevestigd op de Heeren gracht bij de Raadhuistraat te Amster dam, had per advertentie een reclame- looper gevraagd, ruim 200 personen meldden zich aan. Toen iemand was aangenomen, maakten de anderen zoo veel kabaal dat zij door de politie moes ten worden verspreid. Verkooping met hindernissen, te Amsterdam. In de Da Costastraat zou de inboedel li en, de directrice te spreken. Nel was juist met zuster Maria in de vestibule bezig, toon hij binnen trad en nu aanschouwde zij de held harer meisjesdroomen van aangezicht tot aangezicht. Het was voor Royal een eenigszins pijnlijk bezoek. Hij begon 't gevraagde onderhoud met de verzeke ring, dat hij niet kon nalaten, de oude vriendin zijner jeugd te bezoeken, nu hij zoo in haar onmiddellijke nabijheid woonde. Zuster Ida antwoordde met een even weinig zeggende beleefdheids frase en toen stond het gesprek vrijwel stil. Royal kon den laatsten keer, dat nij in Hildahuis was geweest niet vergeten Ida's vader had hem zijn gansche be zitting aangeboden, als hij de echtge noot van zijn eenig kind wilde worden, daar Ida zeer veel van hem hield. Over dat onderhoud had hij vanzelf nooit te gen iemand gesproken en hij hoopte ook, dat Ida met het gesprek geheel on bekend zou zijn gebleven. De directrice was een knappe vrouw. Terwijl hij nu tegenover haar zat kwam de gedachte bij hem op, hoe geheel an ders zijn nu zoo eenzaam levenspad had kunnen zijn, indien hij gehoor had gegeven aan den onbewimpeld uitge sproken wensch van den ouden man. Maar aan den anderen kant dacht hij ook weer, dat. het voor beide partijen misschien beter was, dat dit huwelijk niet was gesloten. Vriendschap was nog geen liefde en hij had voor die vrouw met de hand op het hart nooit iets meer gevoeld dan vriendschap. De directricil geleidde hem door al de lange zalen en gangen. Hij vernieuwde zijn oude kennis met zuster Maria en streelde liefkozend de kopjes van de van een bewoner wegens belasting schuld gerechtelijk worden verkocht. Er was voor deze executie groote belang stelling, voor de meeste voorwerpen werd niet meer dan één cent geboden De deurwaarder heeft dientengevolge dc verkooping veertien dagen uitge steld. EEN KOPENICKIADE Politie gerequireerd op een valsch stuk. Een bewoner van de Runstraat te Am sterdam had in 'n afbetalingsmagazijn een radiotoestel en een trapnaaimachi- ne op termijnbetaling gekocht. Hij vol deed een aantal weken geregeld zijne verplichtingen, doch daarna begon de schuldenaar le slabakken. Op schriftelijk tot hem gerichte aan maningen gaf hij „boe noch bah", zoo- dat zijn schuldeischer naar de heta- lingsgelden kon fluiten. Enkele dagen geleden verscheen in de Runstraat een heer die de hulp in riep van eenige in den omtrek surveil lerende politieagenten, voor het uitvoe ren van een gerechtelijk vonnis. Hij ver toonde den politiemannen vluchtig een stuk waarop vermeld stond, dat de rechtbank den klant van 't afbetalings magazijn gelastte tot betaling of terug- Wij brengen heden een buiten- gewone, mooi sorteering De door ons gebrachte model len zijn anders dan andere modellen Ze zijn mooier van pasvorm. Ze zijn goedkooper in prijs. Ze zijn beter van kwaliteit. Ze zijn prima afgewerkt. Ze zijn alle met prachtige bontkragen. Ze zijn geheel op zijde gevoerd. V R A A G T ZICHTZENDING. kleinste kinderen. De pensionnaires wer den hem niet vormelijk voorgesteld, maar hij zag Esther, toen zij de klein tjes hielp en zijn blik gleed ook langs Nel Fortescue, die op dat oogenblik bij een der boogvensters stond met het jongste der schoolkinderen op haar arm. Haar gelaat scheen hem het lief ste toe, dat hij ooit had gezien, zooals zij daar stond, door het zonlicht, dat op het blonde, half neergebogen hoofd -viel met een krans omgeven. i En voelt gij u gelukkig waagde Royal bij het afscheid ne;men aan de statige directrice te vragen, gelukkig in den door uzelf gekozen werkkring Ik ben tevreden, antwoordde zij ernstig. Ik twijfel, sir Royal,of iemand iets meer of iets beters van zichzelf zou kunnen getuigen. Sir Royal had in waarheid dit van zich zelf moeilijk kunnen verklaren. De arme jonge man was niet tevreden, kon niet tevreden zijn. Het was nog geen maand geleden, dat hij in handen van zijn stervenden vader een gelofte had afgelegd en reeds bezwaarde zij hem bovenmate. Het was hem, alsof hij reeds jarenlang weer in Marton was. Hij leefde in voortdurenden angst, een angst waaruit misschien alleen de dood zou kunnen verlossen Wanneer die eene maand hem reeds zoo had afge mat, hoe zou het dan met hem zijn, al9 hij het juk tien of twintig jaren had ge dragen Ida's vader had zich tot eeuwigen dank aan mij verplicht gevoeld, als ik zijn voorstel had aangenomen, dacht Royal onder het huiswaarts keeren, en toch, ik mocht op dat voorstel niet in gaan. Onmogelijk! Welk een eigenaar dige levensloop heeft zij zich daar voor gave van het goed, en bij in gebreke daarvan den deurwaarder Vincent machtigde, tot inbezitneming der voor werpen ten huize van den schuldenaa/ over te gaan. Bedoelde heer stelde zich aan de poli tiemenschen voor te zijn deurwaarder Vincent van het Oosteinde, zij geloof den hepi en gingen mee. Voor 't hui9, waarin de nalatige klant woonde werd een kruier met een wagen geposteerd, „deurwaarder Vincent" ging naar boven, gevolgd door de agen ten en gelastte de in de woning aanwe zige vrouw het radio toestel en de trap- naaimachine af te geven de voorwer pen werden op de kar geladen. Even voor het wegrijden van den krui er werd een der agenten achterdochtig cn vroeg den „deurwaarder" of deze zelve de heer Vincent was -- Neen, ik ben zijn bediende, maar moet het vonnis uitvoeren. De kruier vertrok met „den deurwaar dersklerk", de agenten rapporteerden na afloop van hun ronde het gebeurde aan den chef van het bureau Raam poort. i Daar vond men het geval zonderling weshalve deurwaarder Vincent werd opgescheld. Deze wist van niets, zoodat iejnand zich ten onrechte voor hem had uit gegeven. Bij onderzoek bleek dat er geen von nis tot ^inbeslagneming van bedoelde goederen was gewezen, alsook dat de houder van het afbetalingsmagazijn zich achtereenvolgens voor deurwaar der Vincent en diens klerk had uitgege ven en op die wijze politiehulp requi- reerde. i Tegen den man is deswege proces verbaal opgemaakt, op de door hem ge- quireerde goederen is beslag gelegd. INVOER BELGISCH BROOD IN LIMBURG. Ontslag van bakkerspersoneel als gevolg. Verzoeken aan de ministers om maatregelen. De invoer van Belgisch brood tegen veel lageren prijs dan het inlandsche dat door de tarwewet aan bepaalde voorschriften is gebonden, neemt in het Zuiden van Limburg met den dag toe, zoodat verscheidene bakkers, we gens minder verkoop, reeds ontslag aan gezellen hebben moeten geven. In \erband daarmede hebben te Maas tricht, zoowel de katholieke als de jno- dern georganiseerden bakkersgezellen vergaderd cn onderscheidenlijk aan de minister van arbeid en aan dien van binnenlandsche zaken en landbouw te legrammen gezonden, waarin zij drin gend om ingrijpende maatregelen vra gen. Met name -verlangt eerstgenoemde organisatie een invoerverbod van Bel gisch brood, i De georganiseerde bakkerpatroons be sloten nog korten tijd te wachten op de door de Regeering te nemen maatrege len. Zij zullen overwegen in hoeverre het noodig zal zijn hun bakkerijen te sluiten, zich op den invoer van Bel gisch brood toe te leggen en de gezel len ontslag aan te zeggen. i geschreven Ik zou wel eens willen we ten, of zij zich inderdaad tevreden ge voelt En de jongste meisjes die daar zijn, dat goudlokkige kind met dat kleintje op haar arm De oude huismeester opende sir Royal zelf de deur en gaf hem een kaartje, dat gedurende zijn afwezigheid was afge geven door een vreemdeling die geko men was, om den baron, zooals hij ge zegd had, voor een aangelegenheid van het grootste belang1 persoonlijk te spre ken. i Sir Royal hoorde de boodschap met wrevel aan. Bijna niets kwajn hem zoo onaangenaam voor, als een bezoek van een onbekende, die hem, gelijk 't heette, over „zaken" wenschte te spre ken. Er kwam hem reeds een hard en af wijzend antwoord op de lippen, doch hij hield dat antwoord terug en begaf zich naar zijn kamer, waar hij de oude Sarah bezig vond stof af te nemen. Ijlings sloot hij de deur. i Is er iets onaangenaams in't ver schiet vroeg hiji O.m u de waarheid te zeggen, mijn heer, vertrouw ik den man, die hier naar u is komen vragen, niet al te zeer. Ik heb hem hier vroeger ook wel gezien. Hij was hier tijdens het leven van den armen mijnheer Ralph meer malen zijn gast, of ik zou mij al bijzon der in den persoon moeten vergissen. Het gelaat van Royal verbleekte, zoo als steeds het geval was, wanneer hij onvoorbereid den naam van zijn broe der hoorde. James Wharton heet de bezoeker, zei hij een blik slaande op het kaartje, dat hij nog in de hand hield. James Wharton, zonder verder adres - ADVERTENTIëN Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer f 0.10. Uw mond verzorgt U dagelijks waarom niet Uw keel Gorgel droog met Alléén in origineele doozen i 25. 45 en 65 cfs. Ook de Maastrichtsche middenstands- vereeniging heeft zich telegrafisch tot de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw gewend, met 't klemmend verzoek om aan den onhoudbaren toe stand een einde te maken. Te Maas tricht bevindt zich momenteel een hoofdambtenaar van een regeeringsbu- reau ter uitvoering van de tariefwet om een onderzoek in te stellen, j BUITENLANDSCH NIEUWS. Edison's uithoudingsvermogen. Thomas Alva Edison is gisteren met moeite ontwaakt uit een slaap, welke 17 uur had geduurd.'s Morgens nuttig de hij eenige lepels havermout en smid dags kon hij zelfs zijn bed verlaten en in een leunstoel gaan zitten. Hij heeft toen op nieuw voedsel tot zich geno men, doch herkende alleen zijn vrouw. Niettemin verklaart de geneesheer, dr. Hubert S. Howe. dat de patiënt nog slechts een week te leven heeft. De dok ter voegde evenwel hieraan toe. dat Edi son, voor zoover zijn laatste krachten dat toelaten, zijn onderzoek naar de vervaardiging van synthetische rubber mag voortzetten George Atkinson, die aan de onderzoekingen van den uitvin der op dit gebied een werkzaam aandeel neemt, heeft voorspeld, dat Edison niet zal sterven, alvorens hij zijn grooten ar beid heeft voltooid. Atkinson is er vast van overtuigd, dat het leven van Edi son lang genoeg gespaard zal blijven om dit te bereiken. i Per plank over het kanaal. Een nieuw en eigenaardig record is gemaakt voor het oversteken van het Kanaal. Een 21-jarige Franschman heeft dit n.1. overgestoken staande op een brandingplank, die door een sleep boot getrokken werd. De tocht werd binnen 7 uur volbracht. Daar de Franschman slechts met een badcos- tuum was bekleed, was hij bij zijn aan komst aan de Engelsche kust half be vroren. PROVINCIAAL NIEUWS. Heemskerk. Het opnejmen van gladi olen is thans in vollen gang. Het gewas is dit jaar wisselvallig, op enkele ak kers middelmatig tot slecht en op ande re tuinen zelfs uitmuntend. De a.s. han del ziet er niet erg hoopvol uit. Reeds worden nu al zendingen, waarvan de bollen van flinken omvang zijn, op de veilingen ingebracht, waarvan de prijs in hoogst enkele gevallen f 1 per 100 Zoo kan hij zich nu wel noemen, antwoordde mevrouw Carter, jmaar vroeger heette hij anders. Mijnheer Daly, ja, ja, dat was zijn naam. Hij was toen officier bij de garde als ik mij niet vergis. De militaire houding heeft hij nog, maar anders ziet hij er, dunkt me, uit alsof hij tamelijk aan lager wal is geraakt. Wanneer heb je hem vroeger ge zien, Sarah Drie jaar geleden, sir Royal. Hij. was hier het laatst bij uw broeder kort voor diens reisje naar het vaste land. Uw vader verlande dat uw broeder u eens zou gaan opzoeken maar daarvan, wilden de heeren niets weten, 't Was alleen een plezierreisje, zeide mijnheer Ralph, dat hij met mijnheer Daly wilde doen. i Aandachtig luisterde Royal toe. -- En hoe ging het verder vroeg hij. -- Van dien tijd af heb ik nooit meer iets van mijnheer Daly gehoord of ge zien tot vandaag. Voor de reis moet hij, met mijnheer Ralph nog1 een vreeselij- ken twist hebben gehad, zooals mijn heer uw vader ter oore is gekomen, maar verder weet ik ook niets van hemi Zoo Wat zou hij nu willen, denk je Hij zal in geldverlegenheid zitten, de arme drommel antwoordde me vrouw Carter hoofdschuddend. Hij hoopt misschien dat ge hem een bank biljet in de hand zult willen 9toppen, terwille van uw gestorven broeder. In dat geval zou hij zich niet van een valschen naam hebben bediend, Sarah (Word* twrrotsftj

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1