HERMAN NYPELS HEERENKLEEDING en - - - - MODEMAGAZIJNEN. redenen zoo nauwkeurig mogelijk op de hoog te stelt wat de concurrenten aan het koopend publiek aanbieden. En de ervaring dezer kooplui was, dat hier in Holland nog zoo goed als geen Russische artikelen aan de markt zijn. De moeilijkheid is, dat men bij de Russische handelsvertegenwoordigingen te Berlijn en Hamburg, niet bij kleine partijen verkoopt, zoodat de kleine grossier er niet terecht kan. Wie b.v. met een half millioen contanten achter zich, Russische artikelen zou willen inkoopen en ze hier op de markt brengen, zoo zei men ons, die zou vermoede lijk een heel goede zaak kunnen maken. Ge- wenscht is het echter niet, vonden onze zegs lieden, omdat men ter wille van den alge- meenen toestand hier, beter bij onze eigen industrie kan inkoopen. Ondertusschen slipt er toch wel één en an der uit Rusland onder Hollandsche verpak king onze winkels binnen. Zoo hoorden we van andere zijden, dat er b.v. drops en suiker goedfabrieken zijn, die heel wat Russisch fa brikaat door hun eigen product hebben ge mengd om daardoor tot een lagen productie prijs te komen. Maar uiteraard is veel van dit alles moei lijk te achterhalen en er wordt ook veel aan de Russen verweten, dat geen grond heeft. Zoo vernamen we dezer dagen, dat onze tim merfabrieken, en met name de deurenindus trie, hier zwaar gehandicapt werden door den invoer van Russische deuren. Wat blijkt echter bij onderzoek Dat in ons land nog geen enkele Russische deur is binnengekomen. Reeds om deze reden dat de Russen tot heden alleen grenen deuren hebben gemaakt van een kwaliteit, welke voor ons land waar men zich met vurenhou ten deuren vergenoegt, te duur is. Wel zijn er in het vorige jaar eenige hon derdduizenden Russische deuren naar Enge land gegaan en een geringer kwantum ver moedelijk naar Duitschland, doch op de Hol landsche markt moet de concurrente van de Russische deur nog beginnen. En zoo is het ook met een ander artikel, namelijk het hout voor de klompenindustrie. Uit Polen is hier eens een partijtje hout, ge schikt voor klompenfabricage, goedkoop aan de markt geweest en men is toen plotseling van de Russische dumping op dit gebied gaan spreken. De Russen zijn met hun elzen hout veel te duur voor de klompenindustrie, die 't hier met wilgen- en populierhout doet. zoodat er nog geen enkelen kub. meter hout uit Rusland ten behoeve der klompenmakers is binnengekomen. Een dezer zegslieden maakte de opmerking dat veel van wat men over de Russische duin ping vertelt, eenerzijds voortvloeit uit angst, doch voor een ander deel uit berekening met het doel den prijs van grondstoffen en ande re producten te drukken nog vóór er van concurreerende aanbiedingen uit Rusland sprake is. Betere vooruitzichten voor poolvluchten Dr. Merit Scott heeft, dank zij een toe lage uit het Daniel-Guggenheim-fonds een jaar lang proeven kunnen nemen met het doel, de warmte van de moto ren te gebruiken om ijsvorming op de vleugels van vliegtuigen te voorkomen. Langs den voorsten rand der vleugels brengt hij pijpen aan, waardoor de war me exhaustgassen stroo,men. Daar kan dus alvast geen ijsvorming optreden. De heete lucht stroomt vervolgens naar achteren over de oppervlakte der vleu gels, zoodat deze door een laagje warme lucht van de koude buitenlucht met haar bevriezende waterdeeltjes zijn af gesloten. Ook de propeller zou op deze wijze beschermd kunnen wordn. Om zijn principe te begrijpen, moeten wij ons goed indenken wat er eigenlijk tijdens een gewone vlucht zonder ver warmingsmaatregelen gebeurt. De bui tenlucht glijdt met een snelheid van honderden K.M. over het oppervlak der vleugels. Deze zijn omgeven door een mi croscopisch dun laagjë niet-bewegende lucht. Het volgende laagje beweegt reeds en in elk daar opvolgend laagje neemt die beweging met steeds grootere snelheid toe. Een laagje water op de vleugels wordt dan ook niet wegge waaid door de kracht van den lucht stroom, mits het slechts dun genoeg is. Zoo kan het op de vleugels blijven zit ten en bevriezen, terwijl op een onein dig kleinen afstand er boven een lucht stroom blaast met de kracht van een orkaan. En dit merkwaardige verschijn sel leidt tot de gevaarlijke ijsvormingen die men thans wil vermijden door het stilstaande laagje lucht te vormen van de warme exhaustgassen. i Vuurgevecht met bandieten. In een steegje van Manhattan -(New York) vonden drie ambtenaren van de New-Yorksche politie een ouden beken de, die reeds sedert 1928 werd gezocht, na dat hij uit de gevangenis was ont snapt, kort na zijn veroordeeling we gens moord op een politieagent. Toen de man zich ditmaal ontdekt zag, vlucht te hij een verlaten huis binnen, waarin de drie ambtenaren en een politie-agent hem volgden. Toen zij op de bovenver dieping kwamen en een kamer wilden binnentreden, loste hij drie schoten op de detectives, die alle ernstig gewond werden. Een politie-agent, die hen ge volgd was, schoot daarop den man neer. Twee andere gangsters, die zich eveneens in het huis bevonden, wisten te vluchten. Bekentenis van een misdadiger. Te Glochau is het proces tegen den au tomonteur Thomas begonnnen. Uit de instructie bleek, dat Thomas in April op straat zijn diensten aanbood. Een koopman nam hem in zijn auo mee, doch werd door Thomas door twee revol verschoten levensgevaarlijk gewond. Thomas vertelde, dat de man hem smeekte, hem niet te dooden, daar hij1 voor een huisgezin met kinderen moest zorgen. Nietttemin heeft de 23-jarige misdadiger den man koelbloedig ge dood. Daarna ging hij uit de auto en ging per trein verder. Thomas werd echter ontdekt, doordat hij een brief kaart aan zijn verloofde in de auto had laten liggen. Hij had zijn slachtoffer to taal uitgeplunderd. Zijn laatste artikel. Dr. Samuel W. Stratton, een bekend geleerde in Amerika, is Maandag ge storven, terwijl hij bezig was een arti kel te dicteereh. waarin hij de verdien sten van zijn vriend Edison besprak. Dr. Stratton was eenige dagen tevoren van de Farady-viering in Engeland te ruggekeerd en werd bestormd met ver zoeken om artikelen over Edison. Hij riep zijn secretaris en begon te dictee- ren „Zelden heeft een mensch zooveel diensten aan de menschheid kunnen be wijzen" toen zijn hoofd voorover zonk en de geleerde overleden bleek te zijn. LIJKEN IN EEN KOFFER. De politie van de Pacific Coast zoekt naar de 27-jarige mevrouw Winnie Ruth Judd, de vrouw van een dokter, die wordt beschuldigd van een dubbele moord. Twee vrouwen zijn vermoorG en haar lijken werden in een koffer van Phoenix (Arizona) naar Los Angeles gezonden. Dr. W. C. Judd, de echtge- noote van de vrouw, wordt voorloopig te Los Angeles vastgehouden. De slacht offers zijn piej. Hedwig Samuelson en mevr. Agnes Leroi, beiden werkzaam in de kliniek, waai' ook mevr. Judd werkte. Het onderzoek naar de vrouwen begon, toen de broer van een harer, een student, aan de politie mededeelde, dat mevr. Judd hem van den moord had verteld. De moord zelf werd ontdekt toen een beambte van het station merk te dat er bloed uit een koffer droop. EDISON BIJGEZET. Het N. T. A. meldt uit West-Orange. dat het tijk van Th. A. Edison op het kerkhof te Rosedale is bijgezet. De echt- genoote van president Hoover woonde de plechtigheid bij. LEEUWIN ONTSNAPT. De bewoners van het vreedzame Earls hilton bij Londen hebben een avontuur beleefd, dat hen nog lang zal heugen. De ontzette menschen zagen n.1. plotseling een leeuwin verschijnen, die door een rondreizend circus werd mede genoomen en die, toen door het schok ken van den wagen waarin zij vervoerd werd, over den ongelijken weg de kooi was opengegaan, de kans schoon had gezien tot een uitstapje. Alleen twee kinderen schrokken niet. Vol bewonde ring bleven zij den leeuwin aanstaren, daar zij dachten, dat het een groote hond was. Of de leeuwin door zooveel onschuld ontroerd werd, is niet bekend In ieder geval, zij trok zich terug in haar kooi, waarna de reis verder zonder ongelukken kon worden voortgezet. EEN BESTE MELKKOE. Te Hokkerup in Zuid-Jutland is volgens „Politiken" bij de Jongste controle gebleken dat zich daar onder onder den veestapel van een boer de beste meikoe van Denemar ken bevindt. Het vetgehalte van de melk de zer koe bedraagt namelijk 15.9 zoodat er voor een K.G. boter maar 5.5 Kg. melk noodig is. Het gemiddelde vetpercentage is slechts 3.5 zoodat er voor een kilo boter ongeveer 24 Kg. melk vereischt. wordt. LEVENSMIDDELENZAAK GEPLUNDERD IN DUITSCHLAND. Communisten, die „Heil Hitier roepen. Dinsdagavond drong een troep lieden van circa 40 man te Essen een levensmiddelen zaak binnen, waartoe zij de deur vernielden. De geheele winkel werd leeggeplunderd, wat zij niet konden meenemen, werd onbruikbaar gemaakt, op straat geworpen en platge trapt. Ofschoon de bandieten „Heil Hitier" riepen heeft men kunnen nagaan, dat zij e- ven te voren aan een communistische betoo ging hadden deelgenomen en door de politie waren verdreven. RUSSISCHE BENZINE IN DUITSCHLAND. Versterking der positie in de laatste jaren. Rusland heeft in den loop van de laatste jaren zijn positie zoowel op de Duitsche ben- zinemarkt als op de Duitsch smeeroliemarkt aanmerkelijk weten te versterken. Het aan deel van Rusland in den Duitschen benzine- invoer is van 7,2 in 1927 gestegen tot 18,6 in het loopende jaar, waarbij Rusland zoowel Roemenië als Perzië als benzine-leve- rancier heeft overvleugeld. De Russische benzine-invoer in Duitschland bedroeg in de eerste acht maanden van 1927 slechts 366.000, in de eerste acht maanden van het loopende jaar 1.760.000 centenaar. Tegelijker tijd is ook de invoer van Russische smeerolie in Duitschland van circa 478.000 centenaars in de eerste acht maanden van 1927 gestegen tot 605.000 centenaar in het overeenkomstige tijdverloop van dit jaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. BOERENKAR IN EEN SLOOT. Eén zwaar gewonde. Woensdagmorgen sloegen te Beerter- Hoogen twee paarden, die voor een boe renwagen gespannen waren, op hol, doordat de dieren geschrokken waren door een hoeveelheid klaver, dat van den wagen afwoei De wagen kwam in de sloot terecht. De bestuurder, de ar beider A. Jansen uit Beerta, werd zwaar gewond en in zorgwekkenden toestand opgenomen. De man is naar het ziekenhuis te Winschoten overge bracht. De paarden bekwamen geen letsel. Dreigbriefschrijver aangehouden. Een bewoner van de Valeriusstraat te A'darn ontving een dreigbrief, ondertee kend „de bedrijver van den bankaanslag op den Koninginneweg", waarin werd gesommeerd tot de betaling van hon derd gulden, op een bepaalde plaats in een envelop te deponeeren. De politie van het bureau-Overtoom is er in ge slaagd den schrijver van den dreigbrief aan te houden, 't Bleek een 18-jarig kan toorbediende te zijn, die echter met den overval op het bankfiliaal niets uit staande had. i Wegenaanleg in de Haarlemmermeer In de vergadering van Hoofdingelan den van de*ï Haarlemmermeerpolder werd, conform het voorstel v. dijkgraaf en heemraden, in beginsel aangenomen een door den ingenieur van den polder ontworpen plan om gedeelten Ringdijk van een klinkerbestrating en een deel der wegen van een aspfalt-bedekking te voorzien, waarmede gemoeid zal zijn een bedrag van hoogstens f 570.000. BRANDEN. Te Petten een geit de oorzaak. Doordat een geit in het perceel, be woond door den heer Dalenberg, Harger polder -Petten, tegen een brandend petroleumstel sprong, is dit woonhuis met veestalling en kapberg een prooi der vlammen geworden. Twee in de na bijheid staande schuren bleven behou den. Verzekering dekt de schade. Als U goed gekleed wilt gaan en toch niet duur dan is Uw aangewezen adres DEN HELDER. Regenjas-, demi- of winterjas NAAR MAAT vanaf 28 gld. tot 75 gld. Gemaakt op eigen atelier onder lei ding van eigen coupeur. GEMAAKT (confectie) vanaf 15 tot 65 gld. Speciaal gesorteerd in JONGEHEEREN- en en KINDERKLEEDING. Bijzonder mooie keuze in OVERHEMDEN, HOEDEN, HANDSCHOENEN, DASSEN, ON DERGOEDEREN enz. Vraagt reizigersbezoek (zonder verplichting tot koopen.) ZORG VOOR DE WERKLOOZEN. De samenwerking tusschen het Rijk en de gemeenten. Op initiatief van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten is te 's-Gra- venhage Zaterdag een vergadering ge houden van een groot aantal vertegen woordigers van gemeentebesturen, daartoe bijeengeroepen door tussschen- komst van de voorzitters van de pro vinciale afdeelingën der vereeniging. Doel van de bijeenkomst was, nader onder de oogen te zien dé ernstige fi- nancieele en technische moeilijkheden welke de ge,meenten ondervinden bij het treffen van maatregelen tot het verleenen van steun en het verschaffen van passenden arbeid aan ten gevolge van de huidige economische crisis door werkloosheid getroffenen. De werkloos heid heeft een omvang aangenomen en dreigt dit in den komenden winter nog sterker te doen welke het onaf wijsbaar maakt dit vraagstuk niet lan ger te zien als een zuiver plaatselijke aangelegenheid, maar als een vraag stuk van nationaal belang. In dezen gedachtengang, die algemeen werd gedeeld, werd de mate waarin de Regeering zich aan deze zaken gelegen iaat liggen, nader onder de oogen te gezien. Hierbij kwam uit de vergade ring van verschillende zijden te blijken, dat op dit oogenblik van Rijkswege nog geen financieele bijdrage in de kosten der steunregeling was verleend, on danks het feit, dat de circulaire van 7 Januari j.1. welke zelfs al laat kwam deze reeds in het uitzicht stelde. Voorts bleken de bedragen, welke vele gemeenten bereids aan de steunregelin gen hadden ten koste moeten leggen, volgens normen door de Regeering voor geschreven, zoo uitermate hoog te zijn dat de Rijksbijdragen, voor zoover deze op dit oogenblik mogen worden ver wacht, niet voldoende tot uitdrukking brengen, dat het hier gaat om een landsbelang. In de vergadering werden voorts ver schillende mededeelingen gedaan inza ke de wijze, waarop de bemoeiing van Rgeeringswege met de door gemeenten getroffen of te treffen voorzieningen is georganiseerd. Geconstateerd moest worden, dat van een centrale bemoei ing, welke zich beweegt langs tevoren vastgestelde hoofdijnen, geen sprake is. De Regeering beoordeelt elke plaatse lijke regeling als een opzichzelf staand geval, alle daarbij opkomende vragen Worden als op zichzelf staande vragen behandeld. De gevolgen van zulk een beleid bevredigen de gemeenten niet, het leidt tot verschillende wijzen van behandeling in overrigens geheel over eenkomstige gevallen. De noodzaak werd dan ook gevoeld van een betere organisatie; om daarin te voorzien zou het op hoogen prijs worden gesteld, in dien er een instantie in het leven werd geroepen, waarin men tot gemeenschap pelijke beraadslaging tezamen zou ko men, althans een vertegenwoordiging van de zijde der Regeering en een ver tegenwoordiging van de zijde der ge meenten. Zulk een instantie bestaat reeds lang met betrekking tot de werk loosheidsverzekering, n.1. in den vorm van de Rijkscommissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering. Zeker niet minder belangrijk zijn evenwel de vragen, welke zich bij de steunverlee- ning en de werkverschaffing voordoen. Uit de besprekingen der vergadering- kwam sterk naar voren de wensch om in deze ernstige tijden tot een goede, behoorlijk gereglementeerde samenwer king van Rijk en gemeenten te komen, waardoor het landsbelang uitermate zou worden gebaat. Besloten werd, om den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, o.m een bijzondere audiëntie te verzoe ken. op welke audiëntie een afvaardi ging van de Commissie van Advies \oor Werkloosheid der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten den Minis ter van de gevoelens der gemeenten zal in kennis stellen. i Ons Lichaam en onze Gezondheid: Maatregelen bij ischias. Ischias treedt gewoonlijk zeer -plotse ling op en is de meest voorkomende vorm van acute spierrheumatiek. Voor al de lendenen zijn uiterst gevoelig en alle bewegingen van den romp, zooals bukken of zich omdraaien, gaan met veel pijn gepaard en kunnen dikwijls niet eens uitgevoerd worden. Ischias komt meer voor bij mannen dan bij vrouwen en de patiënten zijn voor een groot deel personen met krachtig ont wikkelde spieren. Het optreden der ziekte wordt door tal van uitwendige omstandigheden he in vloed, in de eerste plaats door inwer king van koude, vochtigheid of tocht. Ook groote inspanning der lendespieren kan ischias tengevolge hebben, bv. bij het optillen van zware voorwerpen of bij snel en onvoorzichtig bukken. Ten slotte is er ook een zekere erfelijke aan leg voor rheuma.tische kwalen op te I merken. Behalve de talrijke in gebruik zijnde salicylpreparaten. die alle een goede in vloed hebben, kan ook een plaatselijke behandeling zeer goede en snelle resul taten hebben. Massage is het aangewe zen middel ant de meeste preparaten tegen rheumatiek, zooals kamferspiri- tus. werken niet zoozeer door de prikke ling der huid als door de massage. Zeer weldadig werkt ook plaatselijke verwarming door warme droge doeken, heete pap en e.d. Modderbaden en war me zandbaden zijn eveneens aan te be velen. Om een herhaling van de aanval len te voorkomen, moet men cle groote gevoeligheid voor koude, die bij vrijwel alle lijders aan rheumatiek bestaat, na genezing van de ischias bestrijden door een voorzichtige koudwaterbehandeling GROOTE OPENBARE VERGADE RING op DONDERDAG j.1. IN HET N00RDH0LL. KOFFIEHUIS TE SCHAGEN TER BESPREKING VAN MAATREGELEN tegen den INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. De zaal was geheel met belangstellenden bezet. De voorzitter van Afd. Schagen der Holl. Mij. v. Landbouw, de heer Schoorl, heet te alle afgevaardigden van andere afdeelin- gen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Ir. T. P. Huisman, secr. van de Holl. Mij van Landbouw, die zoo bereidwillig was een inleiding te willen houden over de positie van de veehouders en de invoer van Deensch vleesch ook het lid van Ged. Staten, den heer Michels, de leden van het Hoofdbestuur Holl. Mij van Landbouw de heeren Kuiper (vice-voorzitter) en Stapel heet spr. in het bijzonder welkom. 't Was eigenlijk op initiatief van veefonds te Schagen, dat deze bijeenkomst is belegd. Wij dienen de hoofden bij elkander te steken en de ernstige zaak goed onder de oogen te zien. Er moet, hoe uiterst moeilijk het zal zijn iets te bereiken, een basis gevonden worden om in den thans onhoudbaren toe stand voor den veehouder verbetering te brengen. De heer Huisman, het woord verkrijgend, zegt, dat het precies een jaar geleden is, dat hij sprak voor crisis vergaderingen voor de akkerbouwthans verkeert de veehouder in een moeilijke positie. Spr. zou zijn inleiding in drieën willen verdeelen aangaande den toestand waarin op het oogenblik de veehouders verkeeren oor zaken van deze crisis, besprekingen vogi* maatregelen tot verbetering, en maatregelen tegen invoer van Deensch vleesch. Spr. heeft voor zich liggen staten van 80 a 90 veehouders bedrijven, die aangeven het loon der boer over 6 boekjaren van 1925 tot 1931. Het eerste jaar kwam zijn loon op f 1250 't 2e jaar op f 1151 Jt derde jaar op f 755 't vierde jaar op 1289 't vijfde jaar op f 883 op f 375. Als wij ons afvragen voldoet dit loon aan normale eischen, dan moeten we zeggen geen sprake van 't Is jaren lang minder als van een arbeider En de veehouder bevindt zich op een hellend vlak die langzaam uitloopt op een catastrofe. De oorzaak, dat 't niet spoediger gebeurt, is, dat de boer eenig kapitaal heeft, dat lang zamerhand inkrimptde laatste twee jaren is niet verdiend doch verloren. 't Is als een zieke die lijdt aan een slepen de ziekte en de laatste symptomen doen zien, dat het einde sneller komt, als men kon ver wachten. De historie leert, dat de crisis in de graan- bedrijven overslaat op het veehoudersbedrijf; immers men schept meer weiland, breidt de veestapel uit en dan komt de overproductie met daarbij de handelspolitiek, de daling van het Engelsche pond heeft ook voor onze handel funeste gevolgen gehad, en aan De nemarken een geduchten concurrent gekre gen, aangezien dit land zich heeft aangepast aan de koersdaling en zoo goedkooper kan aanbieden. De Nederl. regeering handhaaft de gouden standaart en de veehouders worden door de dure gulden opgeofferd. Denemarken wordt hierdoor een concurrent met flinken voor sprong in export ook op verdere landen. Frankrijk heeft een wet uitgevaardigd tot contingenteeren van vleesch en boterinvoer (wil zeggen bepaalde hoeveelheden). In Oct. Nov. en December mag totaal 3900 ton vleesch worden ingevoerd, terwijl dit kwantum voor dien datum reeds was bereiktFrankrijk is dus feitelijk al gesloten. Een ander land, dat wat voor onze uitvoer beteekent is België, doch ook daar is al stem ming (ook in de Volksvertegenwoordiging) voor invoerrecht op vleesch en boter. Meer en meer wordt dus 't uitvoergebied voor ons gesloten en er moet wat gebeuren. De invoerrechten zijn niet de eenige klem men. Er zijn landen, die de uitvoer subsidi eeren. Duitschland geeft 'n uitvoerpremie op vleesch en groenten Australië op boter. In ons land wordt 2 millioen boter per jaar ingevoerd. Van die uitvoer komt de helft uit Sovjet Rusland en de helft uit Australië 't ergste, men heeft hier te doen met dum ping van eerlijke concurrentie" is geen spra ke meer. Nog andere oorzaken zijn er. In geen land ter wereld is zooveel verschil tusschen Groot handel en Kleinhandel de Middenstand laat zich veel te hoog betalen. Terwijl bij de veiling de bloemkool op de mestvaalt gaat, moet men in de stad nog 15 cent per stuk betalen de spruitkool is op de veiling 4 ct. in de stad betaalt men 22 ct. Voor den oorlog kostte een Kg. tarwe 9 ct. :t witte brood 14 ct. Dit voorjaar was 1 Kg. tarwe 6 ct. en het wittebrood 23 ct. De bak kers-gezellen -organisatie had 't voor elkaar om deze groote winstpercentage te bereke nen. Zoo is 't ook met de schilders, de sme den, in de bouwvakken daar is welvaart, die door de verbruikers wordt bekostigd. Als wij 't loonpeil nagaan, dan staat Am sterdam op 85,"Berlijn op 71, Parijs op 56, Brussel op 49. Alleen Scandinavië en Enge land stonden boven Amsterdam, doch nu 't pond is gedaald staat Amsterdam met 't loon peil 't hoogste van heel Europa. Bovendien vormen vele industrieele ondernemingen een trust, zij spreken de prijs af en zij weten de hooge loonen te verhalen op de verbruikers en de Nederl. Larvdbouw offert daaraan een groot deel van zijn welvaart op. Het is brand schatten van de niet beschutte bedrijven. De regeering werkt mede met deze sociale politiek de werkloozen-ondersteuning houdt de daling van het loonpeil tegen. Spr. pleit niet tegen een goed loon, maar 't moet niet op een enkele groep komen te druipen. De heer Smit, oud-refendaris van Land bouw heeft 't zoo juist geteekend. Hij gaf als voorbeeld een reisgezelschap, waarvan elk persoon een last op zijn rug had en ook was een ezel bij hun, die 'n last droeg de een na den ander bracht echter z'n last op des ezels rug, die 't tenslotte niet meer kon torschen. Die ezel wordt nu voorgesteld als de Ned. Land- en Tuinbouw. De ezel bezwijkt onder de groote vrachten die worden opgelegd. Er is voor den veehouder een toestand geschapen, die niet meer is te dragen en hij heeft recht van spreken en een beroep te doen op de overheid. Het mag niet ontkend worden, dat ook de regeering in groote moeilijkhe den verkeert, doch het veehoudersbe- lang is 'n landsbelang en het gaat niet aan dat het inkomen van een veehou der minder is als van een arbeider. L Prof. Minderhout heeft gezegd, dat bij' de land- en tuinbouw 'n belang is be trokken van 2V2 millioen zielen en daarnaast zijn nog zij, die in de stad hun bedrijf op de land- en tuinbouw hebben gebaseerd; het is de belangrijk ste groep van ons volk Ook voor de exporteurs is de land bouw een onmisbare schakel als men in aanmerking neemt, dat in 19129 aan landbouwproducten voor 712 millioen en aan industrie voor 977 millioen werd uitgevoerd. En die uitvoer moet worden bestendigd. Do regeering moet hierin helpen; het is een volksbelang Niets is echter moeilijker als helpen bij exportbedrijven. Daarvan zijn voor beelden genoeg. Canada zou gaarne de graanuitvoer uitbreiden en Duitsch land de roggeuitvoer. maar inplaats daarvan zag 't laatste land zich genood zaakt de rogge teelt te beperken en ook Canada had geen resultaat. Het is ui terst moeilijk de prijzen te verbeteren door maatregelen aan de grens. Nu komen wij aan het punt van in voer van Deensch vleesch. Het kan worden tegengegaan door invoerrecht of invoerbeperking. Voor fiscale toon bankartikelen wordt 8 of 10 proc. in voerrecht geheven. Dat is gelijk aan de 10 proc. accijns op het vleesch, maar dat betalen wij zelf; de producten van eigen land worden derhalve verwaar loosd. Wel is nu een wetsontwerp aan hangig van 10 a 121/2 proc. op vleesch, maar dat moet 20 proc. worden In 1929 was er in rund- en kalfsvleesch belangrijk meer uit- dan invoer, in 1930 waren de rollen omgekeerd. Alleen invoerrecht zal voor de markt in eigen land een maatregel) van be- teekenis zijn. En het invoerrecht is niet het eenigste; ook beperking van de in voer van Deensch vleesch zou helpen. Nu zijn ei- voor het vee in eigen land geen koopers; het moet daarheen, dat het Nederlandsche aanbod weer op normale wijze kan worden opgenomen. Nu moet men het den Deenschen vee houder niet verwijten, aldus spr. Voor kort verkeerde hij in dezelfde omstan digheid als wij. De daling van het geld kwam hun te hulp; onze regeering^ wenscht de gouden standaart te hand haven en onze veehouders worden de dupe. Moeten dan de veehouders de eer van onze overheid redden door de gul den op waarde te houden, welnu dan heeft de regeering een wederdienst te doen aan de veehouders. Het is echter gemakkelijker om iets te vragen, dan om iets gedaan te krij gen. Daarom is het noodig, dat de vee houder goed georganiseerd is, want dan heeft men veel te vertellen. Vervolg in het Tweede Blad. j j

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2