22E JAARGANG DINSDAG 27 OCTOBER 1931 No. 83 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN-OMSTREKEN DE WEES. WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.50. f 0.10. ONZE ZUIVEL - UITVOER. Met het oog op den uitvoer in het alge meen, acht het „Officieel Orgaan van den Nederlandsche Zuivelbond" centralisatie en meer onderlinge samenwerking noodig, zul len de toestanden voor de boeren nog niet veel slechter worden dan deze door de maat regelen der buitenlandsche regeeringen reeds zijn. Het blad dringt er op aan, dat men deze aangelegenheid eens ernstig over weegt en bespreekt in hét licht der tegen woordige omstandigheden. „Zullen wij met onze afzet niet heelemaal in het moeras geraken en wil men zelf de teu gels in handen houden, dan zullen er binnen zeer afzienbaren tijd maatregelen moeten worden genomen, die aan den tegenwoordi- gen chaotische toestand vooral bij den export een einde maken. Behalve de moeilijkheden in Frankrijk, zijn er ook in Duitschland weer teekenen die er op wijzen, dat wij van die zijde niet veel goeds te wachten hebben. Het aanblijven der gereorganiseerde regeering-Brüning moge eenig vertrouwen in den politieken toestand en het op waarde blijven van de markt ge ven, de vertoogen tot sterkere beperking van den invoer van landbouwproducten worden steeds luider en men vraagt zich bezorgd af, tot welke maatregelen dit leiden zal. Zelfs heeft dr. Brüning er bij de opening van den Rijksdag op gewezen, dat alle productiemid delen ten volle benut moeten worden, omdat met de aanwezige deviezen-voorraad zoo spaarzaam mogelijk moet worden omgegaan, de beperking van den invoer zal in hoofd zaak op landbouwgebied moeten geschieden. De tegenwoordige deviezenregeling bemoei lijkt den invoer reeds in niet geringe mate en voldeed de Duitsche regeering aan de ver toogen der agrarische groepen dan ging men in dit opzicht nog veel verder. Als een factor van beteekenis, welke tot de hernieuwde actie dér verschillende landen tegen den buitenlandschen import aanlei ding geeft, is de daling der valuta in de ver schillende met ons concurreerende landen te beschouwen, daar hierdoor de zuivelprijzen op onnatuurlijke wijze gedrukt worden, hetgeen direct tot gevolg heeft dat de betreffende belanghebbende groepen op maatregelen van tegenweer aandringen. Het is vooral Dene marken, met zijn geweldigen boterexport en zijn met ruim 16 pCt. gedeprecieerde valuta, dat ons in dezen leelijke parten speelt. Ook in België wordt het mede dientenge volge steeds waarschijnlijker, dat men tot verhooging der invoerrechten zal komen. Vol gens een bericht in de bladen van afgeloo- pen week zou de minister van Landbouw thans door de regeering gemachtigd zijn om een wetsontwerp voor te bereiden, waarbij de invoerrechten op vleesch en boter tot op peil van vóór den oorlog zullen worden her steld, dus waarschijnlijk zevenvoudig zullen worden verhoogd. België behoort tot deze beste import-landen, zoodat ook deze maat regel onzen export weer gevoelig treft. In verband met al deze maatregelen omstandigheden, waardoor onze zuivelmarkt hoe langer hoe meer kunstmatig beïnvloed en ontwricht wordt, zullen regelingen dienen te worden getroffen waardoor wij althans alle onderlinge wrijving en benadeeling door onvoldoende samenwerking tot een manimum beperken. Doen wij dit niet, dan hebben de boeren, om wier toch al zoo sober bestaan het hier gaat, het recht de leiders ter ver antwoording te roepen, omdat zij niet beter op hun zaken hebben gepast. UIT HET COMMUNISTISCH ARCHIEF, Een subsidie van f 100.000 per jaar uit Rusland. In een vergadering van Fascisten te Utrecht FEUILLETON. Onzin riep de dokter opstuivend. Brown schudde het hoofd. De man kwam naar Marton-Hall met het openlijk uitgesproken doel, om sir Royal te spreken dat heeft hij mijzelf en ook nog aan anderen in de herberg gezegd. Nu ja, hij sprak sir Royal dan ook, viel Giles hem in, zonder acht te slaan op den waarschuwenden blik van den huismeester. Wel een half uur lang bleef hij bij mijnheer! Gij weet heel goed, pachter Brown, dat sir Royal niet de man is, om iemand, die hem om een onderhoud verzoekt, niet te woord te staan. Welzeker, ze hebben dan ook een on derhoud gehad, een lang onderhoud, zooals je zegt en ze zijn bijzonder vriendelijk van elkander afgegaan, nietwaar Het was, alsof er een gevoel van haat, een dorst naar wraak sprak uit den toon, waar op de pachter Brown dit alles zeide. Die mijnheer Wharton werd, zooals het praatje gaat, weggejaagd tenminste, dat mij verteld Dokter White voelde een pijnlijke steek door het hart. Zonder iets te zeggen, verliet hij het park en spoedde zich naar het kas teel. Er mocht van komen, wat er wilde, maar hij moest sir Royal zien en hem mededeeling doen van de vreeselijke verdenking, die op hem was gevallen. Hij wist overal den weg in het groote huis en hoopte den baron in diens studeerkamer te zullen vinden. Daar hij nergens een be diende zag, trad hij, zonder zich te hebben laten aandienen, binnen. Hij vond sir Royal in een gemakkelijken heeft de heer Baars medegedeeld, dat een deel van het archief van de Communistische Partij Holland in handen is gevallen van den Fascistenbond. Een medewerker van „De Tijd" heeft een kijkje mogen nemen in de stukken. Het ar chief documenteert, naar deze medewerker vertelt, feiten van ontstellenden aard. Zoo blijkt, dat de communisten 680 bedrijfscellen in fabrieken en inrichtingen van Nederland sche industrie hebben gebouwd. Met de leiding van bepaalde intellectueele stroomingen schijnt zich naar de heer J. A. Baars mededeelde dr. Rutgers te A- mersfoort bezig te houden. Journalisten en leden van de zoogenaamde gestudeerde be roepen kunnen slechts met de grootste voor zichtigheid tot de organisatie der C.H.P. en na langdurigen proeftijd worden toegelaten. Er bestaat een school voor de kadervor ming van de cellen-leiders, inspecteurs en met de ophitsing belaste propagandisten. Dit instituut is gevestigd in het Carl Liebknecht- gebouw aan den Laagte Kadijk te Amster dam. Er behooren ook verscheiden bekende leden der S.D.A.P. en het N.V.V. en N.A.S. tot de ingewijden, o.a. de dienstbode van den heer A. B. Kleerekooper. Ook deze ingewijden echter worden weer bestuurd door hun onbe kende leiders. Want de heeren dr. Koch te Amsterdam en het Kamerlid Lou de Visser behooren wel tot de vertrouwensleden in den Nederlandschen Raad, maar op hun beurt staan ze onder de Duitsche leiders Asschen- macher, Moritz en de inspecteurs der Execu tieve te Keulen. De laatstgenoemde heeren zijn het ook, die namens de Centrale te Moskou want daar wordt tenslotte aan de draadjes getrokken het Nederlandsche Sowjet-blad financieren. Volgens de gevonden documenten blijkt, aldus „De Tijd", dat deze steun in baar geld jaarlijks een ton gouds bedraagt. Daar een jaar of wat geleden de Keulsclie heeren persoonlijk gedurende vijf maanden de «zaak hebben beheerd en toen tot de ont dekking kwamen, dat van het geschonken geld de zak van sommige Hollandsche com munisten te rijkelijk werd gespekt iets wat volgens de archiefstukken thans nog met den strykstrok der collectanten van de Roo- de Hulp gebeurt wordt elke vijf weken tienduizend gulden soms in Russisch of Duitsch geld naar Holland overgebracht door de heeren Asschenmacher en Moritz. Verder publiceert het blad een brief d.d. 31 Juli 1928, met instructies voor de C. P. H., die een filiaal-inrichting wordt genoemd der U.S.S.R., daar zij toch uit Sowj et-Rusland niet alleen haar instructies verkrijgt die via de Inspectie der Executieve der Communisti sche Internationale loopen, doch tevens een jaarlijksche geldelijke uitkeering die om streeks f 100.000 bedraagt. Deze gelden worden niet ter vrije beschik king gesteld aan het Partijbestuur, daarvoor eischt men onder meer het regelmatig verschijnen van het dag blad het oprichten van schuilorganisaties der partij het verwekken van onlusten op daartoe vastgestelde data dit in overeenstemming met onlustverwekken in de andere landen van Europa het propageeren der ideeën niet alleen on der ouderen, doch in de eerste plaats bij de jeugd, welke aangespoord moet worden tot rood-revolutionnaire daden het saboteeren van instellingen waarvan verwacht zou mogen worden dat zij iets zou den bijdragen om de heerschende crisis te verminderen, (werkverschaffingen, particu liere ondernemingen, welks groei aanleiding zou kunnen zijn tot werkverruiming het aanwakkeren van den werkijver van functionnarissen te bevorderen door 'n pre miestelsel hetzij door materieele of gelde lijke belooningen in uitzicht te stellen waardoor men eerder de massa in verzet zal kunnen brengen het onbetrouwbaar maken van leger en vloot het ondermijnen van het moreel overwicht hetwelk de leiders in vakbonden, bedrijven en werkplaatsen hebben. Nog kan worden gemeld, dat de heer Baars in de Utrechtsche vergadering vertelde, dat de zes koffers archiefstukken, waren gekocht van een der nog in functie zijnde leden van de Communistische Partij Holland. BINNENL NIEUWS. EEN DOLLE KOE. Donderdagmiddag heeft een koe, die zich op de Markt te Delft aan haar geleider had ontrukt, heel wat consternatie veroorzaakt. Het woest geworden dier rende een open staande schuur van den kolenhandelaar Van L. aan de Aschvest binnen. Teneinde ongeluk ken te voorkomen werd de deur aan de straatzijde afgesloten en kon het dier zich verder vrij bewegen. Eenige malen werd ge tracht de koe te halsteren, doch daar zij door het dolle heen was en zeer gevaarlijk, mocht dit niet gelukken. In overleg met den eige naar besloot de politie het rund dood te schieten. Dit stuitte echter op groote moei lijkheden, daar aan de overzijde, op de Her tog Govertkade, vele nieuwsgierigen stonden, die door een kogel geraakt zouden kunnen worden. Door de toenemende duisternis was bovendien behoorlijk richten onmogelijk ge worden. Onverwacht deed zich het geval voor, dat de koe behoorlijk onder schot geno men kon worden en toen zij een welgemikten kogel in den kop kreeg was haar lot beslist. HET MILLIOEN BEREIKT. Aan de groentenveiling te Wateringen is Vrijdag het omzetcijfer van een millioen gul den bereikt. Dit is thans 10 dagen later dan in het vorig jaar. Het feit, dat de druiven- teelt, wat de koude kassen betreft dit jaar laat is, heeft ook aan dezen achterstand me degewerkt. DE NEDERLANDSCHE TABAKSTEELT. In Betuwe en Maas en Waal wordt op ver schillende plaatsen nog tabak verbouwd, hoewel de teelt lang niet meer die beteekenis heeft dan van een aantal jaren terug. De echte tabaksboeren sterven ook hier uit, men legt zich toe op andere cultures en bovendien had het inlandsche product op de markt niet meer de waarde van vroeger. De nog bestaan de tabaksplantersvereenigingen doen thans bij de Regeering pogingen om gedaan te krij gen, dat de Nederlandsche tabakskerverijen verplicht zullen worden, in hun producten ook een percentage binnenlandsche tabak te mengen. BLOEMEN NAAR DE MESTVAALT. We hebben in den afgeloopen zomer meer malen bericht gehad over groente, die naai de mestvaalt kon worden gebracht, nu is het de beurt aan de bloemen. In het Westland worden momenteel enorme hoeveelheden chrysanten aangevoerd, maar de bloemenprij zen zijn ook al niet te best. Het is dezer da gen zelfs zoover gekomen, dat de chrysanten niet verkocht konden worden aan de veiling en heel wat Flora's kinderen verhuisden naar de mestvaalt. TIJDENS RAADSVERGADERING OVER LEDEN. In de Raadsvergadering van Maassluis, waar onder meer de begrooting, dienst 1932, zou worden behandeld, is Donderdagmiddag wethouder Joh. v. d. Spek plotseling overle den. De wethouder had enkele minuten tevoren op zeer kalme wijze aan de besprekingen deelgenomen. De vergadering werd direct geschorst. BEPERKING VAN CREDIETEN AAN GEMEENTEN. De Bank voor Nederlandsche gemeenten heeft, naar de Tel. meldt, in verband met den moeilijken financieelen toestand, aan gemeentebesturen, die credieten bij de bank hebben loopen, medegedeeld, dat aan de hand van art. 7 der rekeningcourantover- eenkomst van dag tot dag zal moeten worden nagegaan of het loopende crediet kan wor den verlengd. Nieuwe aanvragen zullen met de uiterste voorzichtigheid worden behandeld Het practische gevolg van dezen maatregel zal vermoedelijk zijn, dat de gemeenten in haar uitgaven zullen worden beperkt, en dat veel werken, die als werkverschaffing dooi de gemeenten zouden zijn voorgesteld, niet zullen kunnen worden uitgevoerd. GEMEENTE WIERINGEN. £2 drie^ leunstoel gezeten, een boek in de hand en zijn lievelingsdog aan zijn voeten. De lord zag er treurig en eenigszins overspannen uit. doch volstrekt niet als iemand, die kort tevo ren een moord heeft begaan. Dokter White haalde vrijer adem. Niet dat hij eenige ernstige verdenking had, maar reeds het zien van den jongeman, die daar zoo bedaard zat te lezen, was op zichzelf we derlegging genoeg voor de lasterlijke aantij gingen, die hij in het park had gehoord. Ha, is u daar dokter begon Royal, vriendelijk als altijd. Dat is wel een laat be zoek. Het doet mij natuurlijk veel genoegen u bij mij te zien, maar het moet zeker toch iets buitengewoons zijn, wat u op dit oogen- blik en dit late uur nog naar het kasteel voert. Het zal dadelijk tien uur slaan. Buitengewoon zegt lang niet genoeg, antwoordde de oude man angstig. Kan ik u ergens mee van dienst zijn, dokter Ge hebt maar over mij te beschik ken. Nu, wat is 't Ik geloof zoowaar dat staat te beven Ik gevoel mij in 't geheel niet goed. Waar hebt gij den middag en den avond doorge bracht, sir Royal Ik Wel, ik heb als gewoonlijk na het eten in het park gewandeld, 't Is nog niet zoolang, dat ik weer thuis ben. Bij dat prach tige zomerweer is het buiten wel zoo aange naam als binnen. O, u was zeker in gezelschap Hoe vraagt u dat zoo Waarom zou ik in gezelschap zijn geweest Ik heb, dunkt me, niemand noodig om op mij te passen U weet dus nog van niets Hebt u dan niet gewandeld bij de rivier tegenover den tuin van Hilda's huis Neen, ik weet van niets. Is er een onge luk gebeurd Is er een van de kinderen te water gevallen en verdronken Ik dacht nog onlangs, dat iets dergelijks heel gemakkelijk gebeuren kon Er is iets veel ergers gebeurd, sir Royal Er is een man vermoord, in koelen bloede Herdenking Kerkhervorming. Op Vrijdag 30 October a.s. ten 8 uur is de V.C.J.B., af- deeling te Wieringen voornemens een open bare bijeenkomst te houden in de Hervormde Kerk te Hippolytushoef ter herdenking van de Kerkhervorming. Medewerking is verkre gen van V.C.J.B. afdeelingen in den Ring en ter afwisseling staat er ook muziek en zang op het programma. In overleg met den Ker- keraad is het de bedoeling, dat dit tevens een bijeenkomst is van de Hervormde Kerk gemeente. „Storm over Azië" in Concordia. Het bestuur van de afd. Wieringen van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling meent er goed aan te doen ook buiten eigen kring in het kort te wijzen op de film, die a.s. Zaterdag alhier wordt vertoond, (zie advertentie.) „Storm over Azië" is één van de films, waarmee de Russen terecht hun gunstige bekendheid op filmgebied hebben verworven, één van de films, die treffen door het sterke idee en hun forsche opzet. Vaak min of meer eenzijdig, maar altijd boeiend levend. Storm over Azië" speelt in Mongolië en geeft het leven der pelsjagers en hun aanra king met de beschaving, die hier als elders vertegenwoordigd wordt door militairgezag en door handelaars, de laatste niet altijd van even goed allooi. De hoofdpersoon, een jonge Mongool, ondervindt dat aan den lijve hij zal echter in eere komen als het blijkt, dat hij een afstammeling der oude vorsten is. Want met de oude vorsten blijft men graag op goeden voet, dat geeft overwicht op de bevolking. Zoo gaat het korten tijd, tot de Mongool het spel doorziet en in stormachtige woede met alle vreemdelingen breekt. Van dit gegeven heeft de regisseur Poe- dowkin een film gemaakt, die leeft en gloeit van begin tot eind en die een bezoek meer dan waard is. Voornoemd bestuur meent U darom ten volle aan te kunnen raden, deze film te zien. DE WETHOUDERSKWESTIE TE WIERINGEN. De algem. ledenvergadering van de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging spreekt in een motie haar afkeuring uit, over de houding van een deel dei Vrijz. fractie. Vrijdag j.1. hield de Vrijz. Dem. Kiesveree niging een algemeene ledenvergadering in Hotel Lont. Behalve de gewone agendapunten zou te vens de „beruchte Wethoudersverkiezing" besproken worden. Aanwezig 35 leden w.o. de raadsleden M. Bakker, Jn. Lont en Jn. Doves. De Heer O. J. Bosker, voorzitter der afd. zegt in zijn openingswoord hoewel we niet meer in de overwinningsroes leven van de verkiezingen, doch gezien het schitterende succes wat de vrijzinnigen mochten hebben, een woord van innigen dank aan de kiezers en kiezeressen nog volkomen op zijn plaats is. De groote activiteit, welke in het belang van onze Gemeente, door hen is aan den dag ge legd zal door de raadsfractie in winst moeten worden omgezet. Verder hoopt spr., dat de onderwerpen welke hedenavond aan de orde zullen komen, een zakelijk karakter zullen hebben, en dat men persoonlijkheden zal weten te vermij den. Hierop leest de secretaris, de heer B. H. Kraan de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Rekening en verantwoording. De penningmeester de Heer L. Noorden, brengt verslag uit van zijn gehouden beheer. De ontvangsten hebben bedragen f 256.50. Uitgaven f 163.92 1/2. Voordeelig saldo f 92.57 1/2. De voorzitter zegt dat een dergelijk saldo voor een kiesvereeniging een unicum is, doch opgemerkt zij dat de onkosten gemaakt bij de verkiezingen, grootendeels zijn gedragen door bijdragen van enkele leden. Tot het nazien van de rekening worden aangewezen de Heeren A. H. J. van 't Hof, Jn. Doves en Jn. Lont Czn. Bestuursvergadering. Volgens rooster moeten aftreden de Hee ren B. H. Kraan en L. Noorden, welke met groote meerderheid worden herkozen, en zich deze herbenoeming laten welgevallen. Benoeming afgevaardigde federatie verga dering. De voorzitter zegt dat Zaterdag 24 October des morgens een federatie vergade ring plaats heeft te Alkmaar waar de afdee- ling een afgevaardigde zal moeten heen sturen. Aangezien onze afdeeling meer als 150 le den heeft kan zij aanspraak maken op een zetel in het federatie bestuur. Spr. stelt voor om de te benoemen afgevaardigde, tevens aan te wijzen als lid van het federatie be stuur. De Heer B. H. Kraan zegt, dat een punt der agenda van deze federatievergadering in de afd. behoort te worden besproken, n.m. het voorstel, om de afdracht der afd. te ver- hoogen met 45 cent per lid, waardoor dan een collectief abonnement wordt verkregen op het federatieblad de „Noord-Hollandsch® Vrijzinnig Democraat." Voordien was dit collectief abonnement er niet, en kon de uitgave van dit blad zich niet bedruipen. Spr. is er echter niet voor, aangezien bij nog meerdere afdracht, de afdeeling van de f 1.50 contributie welke zij heft maar 30 cent overhoudt. Contributie verhooging lijkt spr. ook niet gewenscht. De Heer C. J. Bosker zegt dat het toch wel goed zou zijn indien de uitgave voortgang kan blijven vinden men heeft door het blad te lezen in zekere zin nog eenig contact met den Bond zelve. Spr. meent dat deze afdracht maar voor een jaar is. Hij zou zich in ieder geval voor dit tijdsverloop de verhoogde afdracht willen getrqosten. doodgeschoten, op eigen grond en erf De baron zag den dokter met ontzetting aan, het bloed steeg hem naar het hoofd, zoodat zelfs de slapen roodgekleurd werden. Vreemd trof het den ouden dokter, dat hij meer aangedaan dan verschrikt scheen. Zijt ge zeker, dat hij dood is Kan geen hulp meer baten, wat ze dan ook kosten moge Mijn waarde vriend, zei de geneesheer, niet zonder eenige terughouding, met geld is ontegenzeglijk veel goed te maken, maar de dooden krijgt men daarmede niet weder levend. De man was reeds morsdood, toen ik geroepen werd, zoowat een uur geleden. De smartelijke uitdrukking op Royals ge zicht nam nog merkbaar toe. Zenuwachtig wrong hij de handen. 't Is ontzettend riep hij uit. Maar ge vraagt mij niet eens naar den naam van het slachtoffer, sir Royal - En gij zeidet mij immers of deedt gij het niet dat het de vreemdeling was, die hier vandaag geweest is. Neen, dat heb ik niet gezegd, maar gij hebt gelijk, het was diezelfde man. Ik kende hem eens onder den naam van John Daly, als den vriend van uw armen broeder Ralph en ik geloof, dat hij een groote schurk was. Hij liet zich bij mij als mijnheer Whar ton aandienen, zei de baron, en wilde mij geld afpersen. Op grond waarvan Om zijn stilzwijgendheid af te koopen, zooals hij het brutaalweg noemde. Hij wist, dat er in het leven van mijn broeder Ralph verscheidene duistere vlekken Waren, welker openbaring mij zelfs nu nog niet anders dan onaangenaam konden zijn en eischte nu op hoogen toon van mij, om alles, wat hij wist, te verzwijgen. En gij weigerdet hem dat geld? Meer nog Ik verloor over zulk een laag gedrag zoodanig alle beheersching dat ik hem met mijn karwats over het gezicht zou hebben gestriemd, als Ward niet bijtijds mij weerhouden had. De hemel gave, dat gij wat minder op vliegend waart geweest. Waarom vroeg sir Royal, het hoofd in den nek werpend. De kerel verdiende zulk een behandeling in ieder opzicht. Gij zelf hebt hem daareven een schurk genoemd en dat is hij ook Ik had hem nog veel harder moeten aanpakken. Stil, stil gebood de dokter. De man is nu dood, vergeet dat niet. O, sir Royal, wees, wat ik u bidden mag, toch voorzichtiger in uw spreken en handelen. Ik ben een oud man en ik weet, waarom ik u dat zoo drin gend verzoek. Waarom dan toch Ik zou mij geen oogenblik bedenken, om hetgeen ik u daar even zei openlijk, met ronde woorden, te verklaren, zelfs tegen zijn besten vriend, als hij er een had. Dokter White was genoodzaakt duidelijker te spreken. Nog eens, ik bid u weer voorzichtig Om 's hemelswil, wees voorzichtigIk weet niet goed, hoe ik het u aan het verstand zal brengen, maar het moet geschiedensir Royal, de menschen zeggen, dat gij het deedt De baron zag verbaasd naar den spreker, alsof hij den zin van diens woorden niet be grepen had. Dat ik het deed herhaalde hij, dat ik John Daly gedood heb, een man, dien ik zoo diep veracht Ik had zeer zeker aan mijn eigen waardigheid te kort gedaan, als ik hem met mijn karwats had afgeranseld en hem als een hond uit mijn huis had wegge jaagd, maar hem dooden Hoe komt het ie mand in het hoofd Wat weten de menschen nog meer O, ik wist wel, dat gij het niet gedaan kon hebben, zei de dokter verlicht, ik had er mijn hoofd onder durven verwedden Dat gij mij niet verdenkt, dokter, betwij fel ik geen oogenblik, hernam sir Royal, maar ik vraag mijzelf af, hoe het mogelijk is, dat er andere menschen zijn, die mij voor den moordenaar durven aanzien Toch vrees ik, dat zulks inderdaad het geval is. Het zal zeker het verstandigste zijn, dokter, dat gij mij alles vertelt, wat u be kend is Ik hoor liever de zaak van u, dan dat ze mij van een andere, minder vriend schappelijke zijde wordt medegedeeld. Spreek dus open en eerlijk, dokter zeg mij alles wat gij weet. Pachter Brown is de eigenlijke ontwer per van de lasterlijke aantijging, antwoordde de dokter. Hij zeide, dat hij den man, Whar ton noemde hij hem, gesproken had en dat deze hem had verteld, hoe hij hier was ge komen met het doel, om u te zien en te spre ken. Dan beweert hij hem nog eens gezien te hebben, toen hij op het kasteel was geweest en van hem vernomen te hebben, dat u hem had bedreigd hem armen en beenen te zul len stukslaan, als hij zich ooit weer op uw grond en erf durfde vertoonen. Brown weet, dat de bedienden getuigen zijn geweest van de wijze waarop u den man heeft wegge stuurd. Sir Royal begon het ernstige van den toe stand duidelijker te worden. Ik kan niet ontkennen zei hij, dat ik dien zoogenaamden mijnheer Wharton be dreigd heb en de bedienden hebben ook ge zien, hoe hij bij het heengaan door mij be handeld werd als een vagebond Maar uit dat alles valt maar niet zoo dadelijk af te leiden, dat ik het op zijn leven gemunt had 1 De moord werd gepleegd op een open plekje in het park daar waar de rivier het smaltst is het schot werd door verschillende personen gehoord. Uw huismeester verklaart, dat hij de plaats van het onheil tijdig ge noeg bereikte, om een man door de struiken te zien wegvluchten, maar hij zweert, dat het hem niet mogelijk was dien vluchteling te herkennen. (Wordt verfolgd.)

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1