NYPELS nu - - MODEMAGAZIJNEN, HEERENKLEEDING DE OPENING VAN HET POSTKANTOOR TE DEN OEVER. AVONTUREN EENS BIJBELS. De Latijnsche spreuk„Ha-bent sus fatali- beli" wordt weer eens bevestigd door de ge schiedenis van een 200 jaar ouden Zwëed- schen bijbel. Een afstammeling van een In- diaansch opperhoofd heeft dezer dagen aan een Zweedsch-Amerikaansch museum een bijbel uit den tijd van Karei XII geschon ken, die 2 eeuwen lang in het bezit van zijn familie is geweest. Omstreeks 1720 bevond zich aan boord van een Nederlandsch schip, dat aan de kust van Noordelijk Mexico voor anker ging, een Zweedsch zeeman, die twist met de overige bemanning kreeg en gedood zou zijn, indien hij niet een bescherming had gevonden bij het Indiaansche opper hoofd Chipaqua, die hem tegen zijn vervol gers verdedigde. Uit een dankbaarheid bood de zeeman Chipaqua een rooden bijbel aan, die sedert door Chipaqua en zijn afstamme lingen werd bewaard, die den bijbel als een heilig erfstuk beschouwden en op hun toch ten overal meenamen. De laatste eigenaar, die in de rechten heeft gestudeerd en ad vocaat is geworden, hoorde, dat giften wer den gevraagd voor een nieuw Zweedsch-Ame rikaansch museum en zond toen den ouden bijbel met een nauwkeurig verhaal van de omstandigheden, hoe deze in het bezit van zijn familie was gekomen. Zijn belangstelling voor het oude erfstuk was zoo groot, dat hij Zweedsch heeft geleerd om den bijbel te kunnen lezen. A. J. COOK. t Op 47-jarigen leeftijd is Maandagmorgen aan de gevolgen van een operatie overleden de bekende Britsche mijnwerkersleider A. J. Cook. Een groot aantal jaren was Cook werk zaam als agitator onder de mijnwerkers en verscheiden stakingen zijn door hem geleid, o.a. die van 1912, toen de regeering een mini mum loon voor mijnwerkers instelde. Cook was een militant-socialist, die tijdens den oorlog eenige malen gevangenisstraf onder ging wegens het houden van opruiende rede voeringen. Zijn groote bekendheid verwierf, Cook echter als leider van de groote mijnwer kersstaking, waardoor geheel Engeland in rep en roer werd gebracht. Tengevolge van zijn drukke werkzaamhe den verwaarloosde Cook een kwaal, waar aan hij leed, zoodanig, dat hem verleden jaar een been moest worden geamputeerd. Hoewel Cook menigmaal in het brandpunt van aller lei conflicten stond, genoot hij onder de mijnwerkers een ongekende populariteit. UIT GIERIGHEID VERHONGERD. Te Toulouse is een bejaard echtpaar uit gierigheid verhongerd.De oude menschen, die ieder ongeveer 64 jaar waren, woonden reeds jaren in een armoedige woning onder het dak van een oud huis in het centrum der stad. Het was geen geheim, dat de man vol komen onder den invloed van zijn vrouw stond, die zóó gierig was, dat zij dagen lang geen centime voor de noodzakelijkste levens middelen uitgaaf. De vrekkigheid was bij de vrouw een abnormaal verschijnsel geworden. Reeds een veertien dagen geleden had de huiseigenaar het echtpaar vermagerd en zie kelijk op hun kamer gevonden en getracht, de vrouw van haar ziekelijke afwijking te genezen. Toen hij dezer dagen wederom de woning betrad, vond hij de oude vrouw dood in bed, .terwijl de man nog slechts zwakke teekenen van leven gaf. Een geneesheer con stateerde bij beiden ondervoeding. Bij onder zoek vond men in een kast in de woning een spaarbankboekje met een bedrag van meer dan twintigduizend francs. Een mooi avon tuurtje voor de nabestaanden BESCHOUWINGEN OVER DE CRISIS IN DE TWEEDE KAMER. De Heer Aalberse (Roomsch Kath.) zegt over de redding van den boerenstand dat steun aan bepaalde bedrijfsdeelen zal kunnen worden verleend, met name land bouw, enz., is een aanwijzing, dat de regee ring op den goeden weg is gekomen. Zij ga daarop voort met voorzichtigen spoed. De regeering zij doordrongen van het groo te nationale belang van de redding van den boerenstand. Dat zegt spr. nadrukkelijk na mens al zijn politieke vrienden. „Planwirtschaft" kan liggen aan het eind der ontwikkeling, maar niet aan het begin. Zij baat dus niet voor deze crisis. In den ko menden zwaren winter moeten wij weer kun nen zeggen, dat in Nederland geen honger geleden zal worden. Maar spr. is nog niet gerust daaromtrent ten aanzien van het plat teland. De landarbeiders zouden een zeer groote uitkomst krijgen als de uitkéering hunner kassen met zes weken werden verlengd. Het standpunt der regeering in dit opzicht zal vermoedelijk van grooten invloed zijn op de houding van verschillende van spr.'s poli tieke vrienden. De heer Rutgers van Rozenburg (Christ. Historisch) meent, dat 's ministers beschou wingen in de Millioenennota de zaken wel wat rooskleurig voorstellen, ook in verband met het tijdstip waarop de begrooting werd opgemaakt. Als de vlootbouw wordt ver traagd, is dit geen bezuiniging, maar uitstel van betaling, van werk. Een dergelijke ver mindering is die van de uitgaven der Zuider zeewerken. Van de 19 millioen, die de begrooting lager is dan het vorige jaar, is 16 1/2 millioen te danken aan opschorting van uitga ven en van den maatregel, betreffende het invaliditeitsfonds. Van eigenlijke bezuiniging of versobering is dus geen of nauwelijks spra ke. Bovendien worden de crisisuitgaven bui ten de begrooting gehouden. De uitgaven ten laste van den crisisdienst zullen zeker ver over de 20 millioen bedragen. Daarentegen staat 5 millioen van de sagarettenbelasting, zoodat de uitgaven voor het allergrootste deel uit leeningsgeld gefinancierd moeten worden. Regeeringstoe zicht op de gemeenten. Het geeft niets, of het rijk zijn eigen finan ciën in orde brengt, als straks die der ge meenten hopeloos in de war loopen. Het gaat £r om als met twee firmanten, van wie de een orde op zijn zaken houdt., maar die van den ander in de war komen. De autonomie der gemeenten beteekent zelfstandigheid en niet onafhankelijkheid. Daarmee is niet in strijd een scherp regeeringstöezicht op de gemeenten. De regeering mag de verantwoor delijkheid niet van zich afschuiven door al het toezicht over te laten aan Ged. Staten, die niet geoutilleerd zijn om het geheel te overzien. Onafhankelijk van buitenlandsche producten. Nederland wordt nu hoe langer hoe meer het eenige land, waarheen de andere landen, achter hooge invoerrechten verschanst, hun overtollige producten kunnen uitvoeren. De uitvoer echter wordt belemmerd. Zoo wordt de betalingsbalans van twee kanten bedreigd. Het contingenteeringswetsontWerp moet daar om zonder vooringenomenheid beschouwd worden. Voorts moeten wij zooveel mogelijk onafhankelijk van buitenlandsche producten worden gemaakt. Dit geldt vooral voor de Limburgsche kolen. Spr. verwerpt het scherpe onderscheid tus- schen gewonen en buitengewonen dienst. Volgens den heer Albarda moeten de militai re uitgaven der Defensie-begrooting vermin derd worden met 25 pCt. Dit beteekent 11 millioen. Zuivere winst zou het niet zijn, want stillegging van millitaire werkzaamhe den zou werkloosheid veroorzaken. Volgens den heer Albarda moet er een crisisbelasting komen, doch die zal binnen een afzienbaren tijd toch wel noodig zijn. Jegens den heer Albarda verklaart spr. nog, dat wij eikaars goede trouw niet in twijfel moeten trekken dat, evenals in 1914, de na tionale gedachte de nationale geschillen overheersche Rede van den heer Knottenbelt. De heer Knottenbelt (liberaal) zegt dat de belangen, die bij de crisis op het spel staan, zoo overheerschen, dat andere belangen op den achtergrond gedrongen worden. De rede van den heer Albarda van Dinsdag is opgegaan in steriele critiek op het kapita lisme. Als de soc.dem. de maatschappij voor inzinking willen behoeden, moeten zij zich naast ons scharen op den grondslag van het bestaande stelsel. Als het doeltreffende middel moet worder beschouwd productiekostenvermindering. In andere landen is te dezen opzichte reeds veel bereikt. Loonsverlaging. In verschillende bedrijven is verlaging dei- productiekosten mogelijk door verlaging van de loonen. Versobering zal voor eiken kring noodig zijn en de arbeidersklasse zal dit ook moeten inzien. De Regeering moet haar invloed aanwenden om de kosten van het levensonderhoud in snel tempo te verla gen. Spr. denkt hierbij aan de huishuren en de verhouding tusschen de prijzen in den groothandel en den kleinhandel. Ook de broodprijs kan worden verlaagd, blijkens het rapport der hoogleeraren Polak en Kaag, door vermindering van de kosten, voortvloei ende uit de Tarwewet. De maatregelen der regeering tot verlaging- der salarissen van het overheidspersoneel wijst erop dat zij inziet, dat de kosten van het levensonderhoud moeten worden ver laagd. De soc-dem. leiders moeten bedenken, dat als de arbeidersorganisaties elke loonsverla ging afwijzen, dit moet leiden tot nog grootere werkloosheid en ten slotte tot ont wrichting van onze handels- en betalingsba lans en tot inflatie, met al de afschrikwek kende gevolgen daarvan. Men late evenals in 1914 de woorden van Troelstra gelden, dat de nationale gedachte de nationale geschillen moet overheerschen. Hoe de communisten het zien, De heer De Visser (Communist) betoogt, dat de tegenwoordige toestand de juistheid van Marx' Verelendunstheorie bevestigd on danks de Vliegens en andere peuteraars aan de grondslagen van het Marxisme. Er is maar èèn macht in de wereld, waarvoor de bezit tende klasse en de regeering bang zijn, de revolutionaire macht der communisten. Maar voor het oogenblik zet de reactionaire regee ring haar aanval op de arbeidersklasse voort, getuigen de salarisverlaging voor ambtenaren en onderwijzers, de pressie op de gemeente besturen om de salarissen van het gemeen te-personeel te verlagen en de bevordering van salarisverlaging in het vrije bedrijf. De benzinebelasting zou alleen goed zijn, als zij alleen luxe-auto's trof. Het anti-dum- pings-ontwerp is af te keuren als een dum ping van de positie van het proletariaat. Het is tegen Sovjet-Rusland gericht. Opgeheven worde het stakingsverbod van het spoorwegpersoneel. Er kome een massaal verzet, een staking van alle proletariërs. Alle werkloozen moeten deelnemen aan een de monstratie op 15 Dec, a.s. PROVINCIAAL NIEUWS. DE NOODTOESTAND IN DEN TUINBOUW. In verband met den noodtoestand in den tuinbouw in het bijzonder in West-Friesland, heeft het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond had zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met een schrijven, waarin wordt uit eengezet, dat iedere steun, aan den tuinbouw te verleenen, tot strekking en tot resultaat zou moeten hebben mede de positie van den middenstand te verlichten. Kan het gelukken den tuinbouw weer in meer of mindere mate in normale conditie te brengen, dan zal daar mee ook de middenstand zijn gebaat. Gelukt dit niet, dan zullen ook de middenstandsbe- drijven zich om rechtstreeksche hulp tot de Regeering moeten wenden. VERKIEZING BESTUUR KAMER VAN KOOPHANDEL. Daar bij de heden gehouden verkiezing evenveel candidaten werden gesteld als er plaatsen te vervullen waren, behoeft in het district der Kamer geen stemming plaats te vinden. De thans gekozen candidaten zijn de vol gende Afdeeling Grootbedrijf S. W. Arntz, Alk maar M. A. Grunwald, Den HelderH. P. Kluitman, Bergen Mr. M. Moens, Alkmaar C. Wagenaar Kzn., Alkmaar-Broek op Lan- gendijk. Afdeeling Kleinbedrijf Chr. H. Th. Schmalz, Schagen H. de Raat, Alkmaar H. Leber, TexelJ. F. M. Endel, Alkmaar B. Kuijper, Alkmaar L. Coltof, Den Helder. BRAND IN DEN HELDER. Woensdagmorgen ongeveer 7 uur heeft het vuur een pakhuis en een woning in de asch gelegd. Naast het perceel Oude Kerkstraat 24, bewoond door den heer Doorn, heeft deze b.v. als Purmerend en Alkmaar, welke aan zeer goede waterwegen zijn gelegen, zien het verkeer te water naar hunne markten sterk afnemen en het verkeer met auto's neemt el- ken dag toe. Dat weten toch de autoriteiten ook wel Waarom moeten willens en wetens de belastingen nog hooger worden Moet er weer een ambtenaarscorps voor dit werk ge vormd worden De voorbereiding zal al niet weinig kosten, dagen achtereen is men bezig met opmetingen den eenen dag worden er paaltjes geslagen op de, naar deze heereti meenen, vereischte plaats. Volgende keer nog eens even opmeten,de paaltjes toch maar weer even verplaatsenen een volgende keer zet men deze toch maar weer op de oude plaats. Bij deze dienst is en wordt misschien nog welgeluierd en gedag diefd, ten koste van „Symen betaald wel" (Helaas zijn er zoo meer takken van dienst, let maar eens op het werken bij de telefoon dienst, bij aanleg van een nieuwe aanslui ting.) Zoo iets mag wel eens gezegd worden. Deze voorbereidingen houden nu met de totstandkoming geen verband, maar met vreugde zal het door duizenden begroet wor den als men nu maar zegt „tot hier toe en niet verder Bespaar voor dit werk uw geld en als het noodig is voor productief verschaffen van ar beid is er nog Wel iets anders. Aanschouw hiervoor de wegen rondom Schagen. RED. ZIJPER CRT. BINNENL NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. De arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft verklaard in staat van faillissement le J. Slikker te Texel met benoeming van mr. Ledeboer tot rechtercommissaris en van mr. Schenkeveld tot curator 2e P. Scheringa, veehouder te Beets, met benoeming van mr. Fruin tot rechtercommis saris en van mr. Smal tot curator 3e N. v. Meurs, handelaar in radio-artike len te Hoorn, met benoeming van mr. Krab be tot rechtercommissaris. TEGEN SALARISVERLAGING. Dinsdagavond vergaderde de Centrale van Ned. Overheidspersoneel in den Dierentuin te 's-Gravenhage, om te protesteeren tegen de komende salarisverlaging. De heer H. Berghuijs, Secr. van de Ned. Vakcentrale, betoogde dat de tegenwoordige crisis niet is op te lossen door een landelijke salarisverlaging. Spr. wekte allen op, tegen deze salarispolitiek stelling te nemen. De heer H. M. Roos, voorzitter van den Cen trale Bond van P.T.T.-personeel, wees er op, dat de pensioengrondslag der ambtenaren ongewijzigd zal blijven. Hieruit is slechts de conclusie te trekken, dat het minister De Geer ernst is, wanneer hij spreekt van een tijdelijke verlaging, maar dan ligt ook de conclusie voor de hand, dat de ambtenaars salarissen slechts een middel zijn om den al- gemeenen aanval te beginnen. Tenslotte werd de bekende motie van de C. N. O. P. aangenomen. GEBREK AAN KASGELDEN Ook te Dordrecht In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft bij de rondvraag de heer Botzijl geïnformeerd of het waar is, dat de bouw van 172 woningen voor de r.k. bouw vereeniging „Het Gezin" geen voortgang kan hebben, omdat de gemeente haar voorloopig niet kan financieren. Op deze vraag zal in een volgende zitting antwoord gegeven worden. WEIGERING TOT INKWARTIERING. Ds. Faber ontslagen van rechts vervolging. De kantonrechter, te Zutphen deed Woens dag uitspraak in de zaak tegen ds. J. L. Fa ber terzake van dienstweigering tot het ver leenen van inkwartiering en ontsloeg ver dachte van rechtsvervolging. De vorige week was geeischt f 75 boete of 75 dagen hechtenis. De kantonrechter overwoog, dat de vorde ring in art. 5 der Inkwartieringswet verluidt alleen kan worden gedaan ter zake van een aanvraag van de militaire autoriteit, in art. 4 dier wet vermeld dat zonder die aanvraag de burgemeester niet bevoegd is een lastge ving tot inkwartiering te verstrekken over wegende dat deze aanvraag dus een essen tieel vereischte is voor de strafbaarheid van het feit, dat het ontbreken daarvan ln de dagvaarding behoort te leiden tot ontslag van rechtsvervolging overwegende dat wel in de dagvaarding is vermeld, dat de vorde ring door den burgemeester dan is krachtens de wet van 14 Sept. 1866 St.-bl. 138, doch dat een dagvaarding feiten behoort in te houden en dat een vermelding van de feitelijke be- standdeelen van een delict niet kan vervan gen worden door verwijzing naar een wet. Als U goed gekleed wilt gaan en toch Uw aangewezen en DEN HELDER. Regenjas-, demi- of winterjas NAAR MAAT vanaf 28 gld. tot 75 gld. Gemaakt op eigen atelier onder lei ding van eigen coupeur. GEMAAKT (confectie) vanaf 15 tot 65 gld. Speciaal gesorteerd in JONGEHEEREN- en en KINDERKLEEDING. Bijzonder mooie keuze in OVERHEMDEN, HOEDEN, HANDSCHOENEN, DASSEN, ON DERGOEDEREN enz. Vraagt reizigersbezoek (zonder verplichting tot koopen.) SUCCES-NIEUWS. Zondag gaat Succes I naar Helder 3 en vangt met deze wedstrijd voor Succes I de 2e helft van de Comp. aan. Aanvang der wedstrijd om 12 uur. Vertrek om 11 uur per bus van Hippolytushoef. Succes II speelt in Wieringerwaard. Aan vang 2 uur. Succes 3 is Zondag vrij. Succes 4 speelt thuis om 2 uur en ontvangt H. R. C. 6. niet duur dan is adres ZAKKENROLLER OP HEETERDAAD BETRAPT. Op de najaarsveemarkt te Alkmaar. Op de drukke najaarsveemarkt te Alkmaar ontstond Dinsdagnamiddag plotseling ge drang bij een groepje kooplieden. Een hun ner, de heer P. Henning uit Zuid- en Noord- Schermer, ontdekte dat een portefeuille met f 165 uit zijn binnenzak was verdwenen. De man begon dadelijk luid te roepen en wees een vreemdeling aan, die zich ijlings uit de voeten trachtte te maken. Een omstander greep dezen man en bracht de portefeuille te voorschijn. De zakkenroller werd overge leverd aan de politie, die al spoedig ontdek te dat zij een goede vangst had gedaan. De arrestant, een Brusselaar, stond reeds lang als internationaal zakkenroller gesignaleerd. SCHAGEN. Naar we vernemen wordt thans de mogelijkheid onder het oog gezien of uit stel van den aanleg van het kanaal Stolpen SchagenKolhorn mogelijk is. Zulks in ver band met de financieele toestand der Ge meente Schagen. Het gemeentebestuur heeft advies gevraagd aan de Vereen. „Algemeen Belang" en de „Handeldr. en Industr. Midden standsvereeniging. De gemeenteraad heeft indertijd de volle dige bijdrage, zijnde gedurende 40 jaar per jaar f 5000.- goedgekeurd en later eveneens met algemeene steramen dit bedrag verhoogd tot klein f 8000,-, omreden eenige belangheb bende corporaties onwillig waren bij te dra gen. Hierdoor werd althans de zekerheid, dat dit kanaal er komen zou, een feit, zoodat be reids Prov. Waterstaat aan den Heer G. No bel, Secr. van de Vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier opdracht heeft gegeven de be- noodigde gronden voor dit kanaal voor de provincie binnen een jaar over te nemen van de eigenaren. Binnen eenige weken, ver nemen wij eveneens, zal de heer Nobel met deze arbeid zijn gereed gekomen. Om de begrooting 1932 sluitende te krijgen was reeds belasting verhooging te Schagen noodig n.1. opcenten bebouwde eigendom men van 40 op 80 Opc. personeele belasting van 80 op 100 Opc. gemeente fondsbelasting van 40 op 80 Invoering heffing 25 opcenten vermogensbelasting, bovendien nog een straat belasting en eene uitkeering van f 5000.-, ten behoeve van de Gemeentekas uit het Electr. bedrijf. NASCHRIFT. Het doet ons en zeker duizenden met ons, genoegen, dat een begin zal gemaakt worden om deze zaak stop te zetten. Wij hopen van harte dat het zal slagen. Uit een oogpunt van werkverschaffing zit er eenig perspectief in dit werk, maar verder ook niets. In een tijd van snelverkeer zorge men voor goede, bree- de wegen, maar laat de waterwegen rusten, daar is geen behoefte meer aan. Plaatsen De mannen, zich niet bewust van 't gevaar, dat de mijn nog oplevert, aan schouwt het geheel piet mosselen be groeide oorlogsmonster. Later werd het door marinepersoneel gedemonteerd en onschadelijk gemaakt een. pakhuis én een koeienstal. Hij was met zijn melker bezig zijn koeien te verzorgen. Doorn zou op den zolder hooi halen, toen daar plotseling de vlammen uitsloegen. In een oogwenk stond de geheele zolder in lich telaaie. De omwonenden brachten onmid dellijk den huisboedel van Doorn op straat zijn vrouw en twee kinderen werden in vei ligheid gebracht. De stal en het pakhuis, waarin verschillende personen hun goederen hadden opgeslagen, brandden zoo goed als geheel uit. De vlammen sloegen over een steeg van ongeveer 1 1/2 m breedte en tastte daar het woonhuis aan van de familie Wal, dat eveneens een pi der vlammen werd. Vooraf hadden de nu 'oners bijna den gehee len inboedel in veiligheid gebracht. Over de oorzaak is nog niets bekend. De heer Doorn was verzekerd, de huurders van het pakhuis en de eigenaar van de verbrande woning niet. In een vorig num mer hebben wij reeds uitvoerig verslag van de opening gedaan. Thans plaatsen wij een tweetal foto's. De bovenste kiek geeft een beeld van het fraaie gebouw. Op het balkon juist achter de vlaggestok de heer en mevr. Bruullinks hun zoon met verloofde en genoodigden rechts de heeren der Z.Zee- werken de heeren v. d Mark ir. Ringeling en ir. Vetter. Een BevaarlÜk presentje in de emmer van de baflgermolen. Onderste foto Mevr. Kolff knipt het lint door. Op den achtergrond de Heer en Mevr. Haanschoten (Inspec teur der P.T.T.) en Ir. Aima. Wij hebben reeds in een onzer vorige num.mers vermeld, dat bij de firma de Vries en v.d. Bosch te Den Oever met de baggermolen een mijn naar boven werd gebracht. Hier wordt het helsche oorlogstuig als een gevangene uit haar element geheschen. i

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2