£>e overdracht zal geschieden op voorwaarde, dat, behalve de overdrachtskosten, ten laste der gemeente komen de uitgaven voor het •terugzetten der hekken en wat het perceel van den heer Visser betreft het plaatsen van een rijtje boomen achter de nieuwe grens scheiding. De Heer M. Kooij en J. Lont vinden de prijs nog al hoog, het is nu direct geen bouw terrein wat wordt ontnomen. Zij zullen zich echter niet tegen de voordracht verzet ten. De Heer Bosker acht het wel degelijk bouw terrein, in ieder geval wordt het er van af genomen zoodat de terreinen er achter klei ner worden. De voorzitter zegt dat de Gemeente voor eenige jaren terug veel meer voor bouwterrein moest betalen b.v. aan Den Oever. De Heer Lub spreekt in gelijken zin. De Heer P. Kooij vraagt of het de aandacht van B. en W. heeft dat J. Huiberts gaat bou wen aan de Klieftstraat. Volgens de bestaande verordening moet men 3 meter vun de weg bouwen. Wanneer Huiberts nu gaat bouwen, zou dit maar l meter worden als de 2 meter worden ontei gend. Bij de aanvraag zal dus moeten worden bepaald dat Huiberts 5 meter van den weg moet bouwen. De Voorzitter zegt dat nog geen aanvraag bij B. en W. is behandeld, doch er zal natuur lijk rekening mee worden gehouden. De Heer P. Kooij merkt op dat er wel eens gebouwd wordt zonder aanvraag. Z. h. st. wordt de voordracht aangenomen Heffing van keurloon voor de keuring van vee en vleesch. B. en W. deelen mede, dat het tarief van heffing voor de keuring van vee en vleesch, zooals dit laatstelijk werd vastgesteld, voor een termijn, eindigen de op 1 Januari a.s. is goedgekeurd. Een nieuw tarief zal derhalve ter goed keuring moeten worden aangeboden.. De vraag of de tegenwoordige bedra gen, die voor de keuring verschuldigd zijn, kunnen worden gehandhaafd, mee nen B. en W. ontkennend te jnoeten be antwoorden. Waren zij in 1929 nog van oordeel, dat de stijging van de op brengst der keurloonen in de daarop volgende jaren tot staan zou komen, veronderstelling is niet juist gebleken. Het groote verschil tusschen ontvang sten en uitgaven inzake de vleeschkeu- ring isvan dien aard geworden, dat ver laging noodzakelijk moet worden geacht Wel is hierbij te bedenken, dat de hoo ge opbrengst voor een belangrijk deel ook wordt veroorzaakt door de talrij ke personen, die niet tot de bevolking der gemeente behooren en hier of in de omgeving te werk gesteld zijn, zoo dat de opzet van het tarief zoodanig dient te zijn, dat bij vertrek van die personen alsnog een sluitende exploi tatie verkregen wordt. Dat de aanwe zigheid van bedoelde personen inder daad van grooten invloed is, komt dui delijk, tot uiting bij vergelijking piet de gemeente Anna Paulowna; hoewel gelijk in zielental is het aantal slach tingen hier 21/*» maal zoo groot. B. en W. zijn derhalve van meening, dat het niet gewenscht is de verlaging tot de helft door te voeren, zooals bij de huidige situatie thans mogelijk zou zijn, doch dat die verlaging tot onge veer 25 proc. beperkt moet blijven. Zij stellen daarom voor de ontwerp verordening tot wijziging van de verde ning op de heffing van keurloon voor de keuring van vee en vleesch vast te stellen. De Heer Lub zou gaarne voorlezing willen heben van het schrijven van de plaatselijke slagers. De voorzitter doet zulks, waaruit blijkt dat de vleeschprijzen met 30 ct. per. Ko. zijn ver laagd en dat de 2 cent slachtgeld niet meer zullen worden geheven. De Heer Lub vraagt of de keurloonen nog niet meer verlaagd kunnen worden. De Voorzitter zegt dat we niet weten wat de toekomst brengen zal en wil voorkomen dat ze later weer verhoogd moeten worden. De Heer Lub dus meer een doekje voor het bloeden. De Voorzitter ja zoo ongeveer. Z.h. st. wordt de voordracht aangenomen. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. B. en W. stellen voor machtiging te verlee- nen voor den dienst 1931 een kasgeldleening, groot f 25000,- maximaal op te nemen bij de Coöperatieve Boerenleenbank alhier, tegen een rente van 4 1/4 en deze leening geheel af te lossen vóór of op 31 December 1931. Z. h. st. aangenomen. Verhuring gemeentelanderijen. In verband met de beëindiging van den pachttijd stellen B. en W. voor hen te mach tigen de gemeentelanderijen en hetgeen daarmede annex is weder voor een termijn van 7 jaren publiek te verpachten. Verder stellen zij voor het perceeltje tuin grond achter het raadhuis weder onderhands te verhuren aan C. G. Post en wel voor f 20 per jaar (thans f 25,-,), mits in die huur wordt begrepen de opbrengst der boomvruch ten in den tuinvan het secretariegebouw. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar, om dat die opbrengst bijna van geen beteekenis is. i Tevens stellen zij voor weder aan den te- genwoordigen huurder, den Heer N. Koorn, onderhands te verhuren het perceeltje bouw grond, gelegen naast de O. L. school in de Elft voor f 14,- per jaar. Zoodra zich gega digden voordoen tot aankoop van dit terrein zal de grond natuurlijk geheel of gedeelte lijk aan de huur moeten worden onttrokken. De heer Bakker vraagt of hier de „Leg" bij is. Voorz. zegt, dat dit het geval is en dat dit land voor zeven jaar verhuurd is geweest. i De heer P. Kooij zou gaarne willen, dat de prijs van het land vastgesteld wordt door een paar deskundigen, zoo dat men geen noodelooze opjagerij krijgt bij het verpachten. De pachtboe ren zitten allen geweldig onder de las ten bezwaard, en men weet wel hoe of het gaat met pachten; wanneer het een beetje gunstig ligt bij de plaats, doet ,men al zijn mogelijke best om het tc krijgen. De heer Bakker meent, dat er zeker niet veel liefhebbers zijn om te huren; voor dit land heeft het geheel geen zin; het ligt heel bij den Zuiddijk en zeer ongunstig. Ten slotte wordt besloten om niet langer dan voor 3 jaren te verhuren. Tegemoetkoming in de vervoerkos ten der leerlingen der R.K. school te H.-Hoef. B. en W. deelen mede, dat door den Baad bij besluit van 30 Juni j.1. als voorloopige jnaatregel is beisJoten de leerlingen, wonende in het Oostdeel der gemeente, die de R. K. school te H.-Hoef bezoeken, voor rekening der gemeente per autobus te vervoeren naar en van de school, totdat daarom trent nader was beslist. i B. en W. hebben inmiddels een on derzoek ingesteld naar de gegoedheid in verband met de andere omstandig heden van de betrokken ouders, welk onderzoek heeft uitgewezen, dat van een aantal hunner een redelijke bij drage in de kosten van het vervoer kan worden gevorderd. Er bestaat derhalve ten aanzien van die personen aanleiding de vorige be slissing te herzien, in verband waar mede B. en W. een ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden. t De heer P. Kooij zegt dat de gemeen te verplicht is voor vervoer te zorgen. Doch daar staat tegenover dat men -op de ouders een gedeelte kan verhalen, indien zij dit dragen kunnen. j Hoe wordt dat hier nu uitgevoerd Wordt daar een onderzoek naar ge daan Welke maatstaf nemen B. en W. aan inzake gegoedheid van ouders? Spr. zou gaarne wenschen, dat zij, die dit kunnen betalen, een redelijke bij drage betalen. Voorz. antwoordt, dat hij een bespre king heeft gehad met den pastoor, en deze op zijn beurt een bespreking heeft, gehad met de ouders in hoeverre of zijl konden betalen. Dit onderzoek is op nihil uitgedraaid. Daarna is door B. en Wi. vastgesteld het bedrag wat de ou ders geacht worden te kunnen bijdra gen. De heer P. Kooij is niet voldaan over dit antwoord. De pastoor behoeft geen onderzoek te doen. B. en W. hebben 't kohier van de schoolgeldbelasting en weten dat dit wordt geheven naar het inkomen. En kan de bijdrage niet van 1 Juli af geheven worden Ook de grens van het inkomen heeft spr. niet gehoord. Voorz. zegt, dat het onderzoek van den pastoor niets hiermede heeft te maken. Los hiervan hebben B. en W. deze voordracht gemaakt; ;maar ik kan toch slecht de namen van de ouders voorlezen. U heeft het bovendien bij de stukken kunnen zien. Ten aanzien van de navordering worden de notulen van de vergadering van Juli geraad pleegd en hieruit blijkt dat dit eventu eel wel mogelijk is. Voorz. licht nog toe, dat B. en W. alle gegevens van de ouders hebben, hoe veel kinderen in één gezin, hoeveel op school, en hoe groot het inkomen is. De grens van het inkomen is ongeveer 11- a 1200 gulden. De heer Boersen blijkt ook voorstan der der bijdrage, indien het betaald kan worden door de ouders. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenojmen met 6 tegen 5 stem men. Tegen stemden de heeren Bakker Lub, P. Kooij, Oden en Doves, welke voor navordering waren vanaf 1 Juli. De le SuppL begrooting dienst 1931 wordt zonder hoofd. st. vastgesteld. Toegevoegd wordt aan de agenda DE VERORDENING OP DE Winkelsluiting. B. en W. deelen mede, dat op 1 Mrt. 1932 in werking zal treden de wet van 29 November 1930 tot regeling der win keisluiting, waarbij een nieuwe voor het geheele land geldende regeling om trent dit onderwerp zal worden inge voerd en ten gevolge waarvan de hier van kracht zijnde plaatselijke verorde ning zal vervalleen. Het hoofdbeginsel van deze wet is te vinden in art. 2, waarin het verbod is neergelegd om een winkel gedurende den Zondag en op andere dagen tus schen 8 uur namiddags en 5 uur des voormiddags voor het publiek geopend te hebben. Op dit verbod bestaat een reeks van uitzonderingen, o.a. het uur van sluiting op Zaterdag, dat op 10 uur des avonds is gesteld, j De wet geeft den Geimeenteraad ver schillende bevoegdheden. Zoo bepaalt art. 9, derde lid, dat de raad bevoegd is om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij de wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur te bepalen dan dat de wet aangeeft. i Het komt B. en W. gewenscht voor, dat de Raad van deze bevoegdheid ge bruik maakt door, op 't voetspoor van hetgeen tot dusver geschiedde, een speciale regeling vast te stellen voor het sluitingsuur tijdens de jaarlijk- sche kermis, gepaard gaande met een parallel loopend voorschrift ten aan zien van het venten, verkoopen en te koop aanbieden op of aan den openba ren weg. Een dergelijke verordening is niet aan de goedkeuring der Kroon onderworpen. Volgens het 5e lid van art. 9 behouden B. en W. de bevoegd heid om een al dan niet voorwaardelij ke ontheffing te verleenen van de ver bodsbepalingen der wet voor plotseling opkomende bijzondere omstandighe den en voorts ten aanzien van alle win kels op een tentoonstelling, fancy-fair; of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard en van veilingen, voor een door hen te bepalen tijdvak. Bij de invoering van een ander slui tingsuur tijdens de kermis verdient nog een enkel punt de aandacht. De wet kent n.1. voor den Zondag geen slui Hngsuur met enkele uitzonderingen moeten dien dag alle winkels geslo ten zijn. Het gevolg hiervan zou zijn, dat voor den kermisdag die op Zon dag valt, bovengenoemd art. 9, derde lid, geen bevoegdheid toekent een be paald sluitingsuur of in het geheel geen sluitingsuur vast te stellen. Het- zelde is het geval met betrekking tot het venten op of aan den openbaren weg op dien Zondag. Voor belangheb benden, die op dezen dag hun winkels gesloten zouden moeten houden, zou dit een niet onbelangrijke schadepost beteeken en, o,m nog te zwijgn van hen, die op de kermis zelf vanuit tenten en kramen hunne waren verkoopen. Voor deze gevallen zal echter het eer ste lid van art. 9 der wet te hulp geroe pen kunnen worden, bepalende, dat, indien bijzondere omstandigheden af wijkingen van bepalingen der wet in een gemeente gewenscht maken, deze afwijkingen door den Raad onder Ko ninklijke goedkeuring kunnen worden vastgesteld. Of de Kroon hier een bij zondere omstandigheid aanwezig oor deelt, moet nog worden afgewacht B. en W. vertrouwen echter, dat de goedkeuring wel zal volgen. De Middenstandsvereeniging alhier, die B. en \V. in de gelegenheid stelden hare wenschen omtrent de regeling der winklsluiting kenbaar te maken, heeft een regeling bepleit, volgens welke het sluitingsuur op werkdagen overeen, zou komen met het thans volgens de gemeentelijke verordening geldende, alzoo 9 uur eds avonds (gedurende den zomertijd 9.30 uur). Nu de nieuwe wet echter slechts ruimte laat om van ge meentewege gedurende ten hoogste 21 dagen in het jaar van het wettelijk sluitingsuur (8 uur) af te wijken, is het niet mogelijk die afwijking gedurende het geheele jaar in te voeren. Om de zelfde reden is het niet mogelijk te vol doen aan het verzoek der Midden standsvereeniging om des Zondags het sluitingsuur op 12 uur des middags vast te stellen. B. en W. stellen daarom op grond van het vorenstaande voor over te gaan tot vaststelling van een ontwerp-verorde- ning op de winkelsluiting, waarin bo venvermelde denkbeelden zijn beli chaamd. Dit ontwerp is zooveel moge lijk aangepast aan den bestaanden toestand. i De heer Lub vraagt of de plaatselij ke vereenigingen geraadpleegd is. De voorz. zegt dat de plaatselijke Middenstands vereen. gevraagd heeft om de thans geldende verordening te handhaven. Dit is echter niet mogelijk volgens de wet. De voordracht wordt zoender hoofde lijke stemming aangenomen. De vergadering wordt hierop ver daagd tot nader te bepalen datum. GEMEENTE ZIJPE. FELLE BRAND te BURGERBRUG. Donderdagnacht omstreeks 1 uur werd de heer C. Pronk, bewoner van het café te Burgerbrug, plotseling wak ker geschrikt door geraas in zijn wo ning en hij tot de ontdekking kwam, dat er brand in zijn perceel was uitge broken. In allerijl moesten de bewo ners in nachtgewaad door een raam vluchten, daar alles reeds in vlammen gehuld was. Man, vrouw en kind wa ren gered, maar een hond kwam in de vlammen om. Al spoedig vatte de groo te houtloods van den heer Eriks vlam en het vuur vond hier gretig voedsel, zoodat het een geweldige vuurzee werd Deze loods, bestaande uit twee verdie pingen, n.1. onder werkplaats en boven houtbergplaats, verbrdndde totaal en alleen wat krom getrokken houtbewer kingsmachines leverden het bewijs dat hier eenmaal een industrie was geves tigd.. Daar de motorspuit van Schager- brug, bijgestaan door de nog te Burger brug gestationneerde handbrandspuit, geen kans zag met succes het vuur te bestrijden, daar ook het perceel van den heer K. Bos Jr. begon te branden, en de woning van den heer Klerk aan den eenen kant en die van den heer Ériks aan den anderen kant gevaar liepeen, werd de hulp van de Schager brandspuit ingeroepen. Toen men mely drie spuiten werkte, was het gevaar voor uitbreiding spoedig geweken, dank zij de windstilte. Het dak van het perceel van den heer Bos stond vanmorgen, toen wij een kijkje gingen nemen, aan alle kanten in vlam, maar voor uitbreiding bestond geen gevaar ,meer, zoodat de spuit van Schagen we der was vertrokken. Ook het gebouwtje waar voorheen de gasinstallatie voor Burgerbrug in was gevestigd en nu bij den heer Bos in gebruik was voor laschinstallate werd ten deele ver woest. Men wist de gasketel, welke ge heel gevuld was, gelukkig voor ontpof- fing te behouden. De vonkenregen was zoo hevig, dat de woning van den heer P. M. Visser, gelegen aan de overzijde van de Groo te sloot, zelfs nog gevaar liep, daar op het rieten dak, aan den achterkant, op een moment stukken vuur werden ontdekt, welke door spoedig ingrijpen, geen schade hebben aangericht. Het woonhuis van de heer Eriks en Klerk bleven dus gespaard. Het is er een ware ruine van omge vallen muren, halfverbrandde balken en planken en een enorme watermassa^ De oorzaak der brand is niet bekend. Naar men ons mededeelde waren de heeren Eriks en Pronk verzekerd bij de Maatschappij te Barsingerhorn en de heer Bos bij de N.V. Brandverz. Mij. te Tiel. Een klacht werd nog geuit dat enke le jonge mannen geen idee hadden te helpen pompen bij de handbrandspuit en dit kalm overlieten aan mannen op leeftijd en aan vrouwen. Zoo iets ver diend sterke afkeuring, o.i. moet men in tijden van gevaar de hand aan den ploeg slaan en niet het werken aan en kele personen overlaten. Wij hoorden van personen (dit waren wel jonge mannen) die ruim drie uur onafgebro ken op het dak van den heer Bos werk zaam waren met de handbrandspuit en hierdoor het perceel Klerk voor ver nietiging hebben bespaard. St. Maartensbrug Men. deelde ons mede, dat de heer P. Grin alhier isbenoemd tot Directeur van het Chr. Gemengd Zangkoor „Excelsior", het gemengd koor „Polyhymnia" en het mannenkoor „De Kennemer Zangers te IJmuiden. Het gevolg hiervan is dat de heer Grin zich te IJmuiden gaat vestigen en dat hij voor het Directeurschap van enkele koren hier in den omtrek heeft moeten be danken. Alleen vap de Zangvereen.igingen St. Maarten en Schagerbrug, en dat doet hij met groot genoegen, blijft hij de leiding op zich nemen. Wij vinden het voor onze omgeving, zoo wel voor de zangvereeniging, waarvan hij di- directeur was, als voor hen die de muziek wil len beoefenen zeer jammer, een bekwaam musicus, zooals de heer Grin is, te moeten missen. Moge het hem en zijn gezin te IJmui den in alle opzichten goed gaan. BURGERLIJKEN STAND ZIJPE van 30 Oct. tot en met 5 Nov. '31 Geboren Jaeobus Gerardus, z.v. Albertus Johannes Schilder en Catha- rina Duineveld. Jacob, z.v. Jacob Vriend jes en Naatje Bellis. Naatje, d.v. Jacob Vriendjes èn Naatje Bellis. Hermijntje d.v. Jan van den Heuvel en Hermijntje Bak. Cornelis, z.v. Willem Jonker en Elisabeth Brouwer. Jan, z.v. Klaas de Boer en Cornelia Verdwaald. Ondertrouwd Pieter Evers, 20 jr., pluimveehouder te Ilpendam en Ge- sina Modder, 16 jr., zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd Hilke van der Wal, 24 jr., landarbeider en Wietske van der Wal, 16 jr., zonder beroep, beiden te Zijpe. Pieter Bakker, 27 jr., arbeider en Trijn tje Dekker, 25 jr., zonder beroep,, bei den te Zijpe. i OverledenGeene. Schagerbrug. Kleine oorzaken heb ben soms groote gevolgen. Dit onder vond Dinsdagmorgen de verpleegde in het Tehuis voor Ouden van Dagen, den heer Jb. Bosmans, toen hij bij het op gaan van een trap in het tehuis strui kelde en in scherven van aardewerk wat hij naar boven wilde brengen kwam te vallen. Hij verwondde zich zoodanig aan de pols, dat dr. Oterdoom van 't Zand, overbrenging naar het zie kenhuis te Alkmaar adviseerde. 't ZAND. Auto-ongeval. Vrijdagmor gen had alhier weder een ernstig onge val plaats nabij de garage van den hr. v.d. Linde met een luxe auto, komende uit de richting Alkmaar. De chauffeur zag plotseling een kind met een kruiwagentje op zijn pad, waarvoor hij krachtig ging remmen met het gevolg, dat de auto een slag 'om draaide en met een geweldige smak tegen de naast den weg staande boo men botste, met het gevolg dat de au to geheel in elkaar wer.d gedrukt. De chauffeur vloog door het voorruit en lag bewusteloos en gewond op den weg, en werd bij den heer v.d. Linde binnengedragen, waarna de hulp van dr. Oterdoom werd ingeroepen. De andere inzittende, een reiziger in manufacturen kwam er zonder letsel af Het jongetje werd niet geraakt maar zijn kruiwagentje was geheel versplin terd. Op dit punt gebeuren veel on gelukken, waaraan de gladheid van het wegdek, vooral bij regen, eendei- oorzaken is. PREDIKBEURTEN ZIJPE. Zondag 8 November 1931. NED. HERV. GEM. Schagerbrug geen dienst. Oudesluis 'sav. 7 uur Ds. Witkop H. Avondmaal. St. Maartensbrug geen dienst. Burgerbrug v.m. 10 uur ds. Damsté. Eenigenburg v.m. 10 uur Witkop. DOOPSGEZ. GEM. Oudesluis v.m. 10 uur ds. R. v. Veen Hervorming. EVANGELISATIE Schagen, vm. half elf de hr. Nieuwstraten v. Amsterdam. Nam. half zes de heer Nieuwstraten. Breezand, voorm. 10 uur de heer Boon. Breezand nam. 3.30 uur de heer Boon. BINNENLANDSCH NIEUWS. NOTARIS TE GORKUM VERMOORD. Roof vermoedelijk het motief. Sporen eener hevige worsteling op het kan toor. Verschrikkelijke ontdekking dei- dienstbode. Toen Vrijdagmorgen de jeugdige dienstbo de van notaris W. J. Courrech Staal te Go- rinchem, zooals gewoonlijk om half acht de deur ontsloten had, kwam zij tot de verschrik kelijke ontdekking, dat de notaris dood op den grond lag. De heer Courrech Staal woon de alleen in het gebouw, waar zoowel het woonhuis als het kantoor zijn ondergebracht. Hij leefde gescheiden van zijn vrouw. Geble ken is, dat de brandkast op normale wijze was geopend, doch het schijnt dat er op het kantoor een hevige worsteling heeft plaats gehad. DORPSGERICHT IN FRIESLAND. Het was den dorpelingen ter oore, geko men dat een gehuwde inwoner te Molenend (Friesland) die sinds langen tijd een ver houding had met een eveneens gehuwde vrouw, in den nacht van Dinsdag op Woens dag met zijn geliefde zou verhuizen naar een andere plaats. De dorpsgenooten stelden zich verdekt op en toen het paar in de dorpsstraat aankwam, werden beiden vastgegrepen, op een kar geplaatst en onder luid gejoel van de menigte rondgereden. Aan het einde van het dorp gekomen, werden zij met emmers water overgoten, en waarna men hen verder heeft laten vertrekken. De politie stelt een onder zoek in. MARKTBERICHTEN. DE GRAANMARKT. ALKMAAAR, 6 Nov. 1931. Op de heden ge houden Graanmarkt waren in totaal 718 H.L. aangevoerd, als 12 H.L. tarwe f 4.50 172 H.L. Gerst, chav. f 5 a 8 215 H.L. haver f 6.87 f 8.50 142 H.L. boonen, w.o.paar- deboonen f 7 bruine boonen f 14 a 16 ci- troenboonen f 21 a 28 duivenboonen f 9.25 a 10 witte boonen f 25 a 28 8 H.L. kanarie zaad f 9.75 7 H.L. geel mosterdzaad f 15 a 19 10 H.L. karwijzaad f 23 10 H.L. blauw- maanzaad f 25 a 25.20 tuinboonen f 25 142 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 8 a 15 groene erwten (groote) f 28 a 32 grauwe erwten (groote) f 28 a 32 grauwe erwten f 20 a 46 vale erwten f 21 a 37 Al les per 100 Kg. Handel vlug. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 6 Nov. 1931. Op de heden ge houden Kaasmarkt waren in totaal 90 stapels wegende 123000 Kg. kaas, waarvan de prij zen als volgt Fabriekskaas 49 stapels Kleine f 29 8 Stapels Commissie f 31 Boe renkaas 7 stapels Kleine f 31 26 stapels Commissie f 34. Handel matig. Alles met rijksmerk.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 6