HEERENBAAI No. 91 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN verschaft U wolken, van genot. DE WEES. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU ADVERTENTIëN Hippolytushoef Wieringen. Van 1—5 regels f 0.50. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10. Wolken van genot en bovendien gratis 'n fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel! Deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel ontvangt U bij aankoop van een half-pond D'E Echte Friescbe Heeren-Baai vanaf 65 ct. per Yt pond. Zachte, geurige rooktabak van voortreffelijke kwaliteit en een practisch geschenk van blijvende waarde; maak nog vandaag van dit aanbod gebruik! M ECHTE FRIESCHE 20-50CT.PERONS WEDER EEN INZINKING. Konden wij in ons vorige artikel gewagen van een vrij gunstige tendenz op de verschil lende effectenbeurzen, thans moeten wij mei ding maken van een uitgesproken flauwe tendenz. Verschillende factoren hebben hier toe aanleiding gegeven. In de eerste plaats de zwakke houding van Wallstreet, welke een gevolg was van den terugval in den zilver- prijs en de daling op de productenmarkten eenerzij ds en van het mislukken der koper conferentie en dividendverlagingen ander zijds. Nu met de vertegenwoordigers der Union Minière du Haut Katanga geen over eenstemming werd verkregen, kan men vei lig aannemen, dat van een productiebeper king van koper niets meer komen zal. In A- merika schijnt men althans die meening te zijn toegedaan, hetgeen moge blijken uit het feit, dat de koperprijs na het mislukken der conferentie met 0.25 reageerde. Zeer teleur stellend was bepaald de scherpe daling van zilverhet in de vorige weken behaalde avans ging meer dan verloren, waardoor de noteering, die kortelings nog 36 1/4 gold, thans niet hooger is dan 28 3/8. Het behoeft eigenlijk geen betoog, dat de aandeelen van zilver produceerende onder nemingen als de American Smelting and Refining en International Nickel aanzienlijk in koers terugliepen. Anaconda's en Neva- da's kregen mede een belangrijk koersverlies te incasseeren. De meeningen omtrent het nut van een bijeen te roepen internationale zilverconferentie loopen vrij sterk uiteen. Guggenheim, de president van de American Smelting and Refining, is er vierkant tegen, daarentegen zijn er anderen die er sterk voor zijn, mede in verband met de eventueele in voering van het bi-metallisme. Desituatie in het Verre Oosten is nog niet verbeterd. Alhoewel er geen definitieve oor log heerscht tusschen China en Japan, heb ben toch nagenoeg eiken dag gevechten plaats. De interventie van den Volkenbond heeft weinig effect gesorteerd, aangezien de door Japan en China aan den Volkenbond gezonden nota's weinig licht in de zaak heb ben gebracht. De besprekingen tusschen Laval en Von Hoesch, den Duitschen ambassadeur te Pa rijs, hebben een gunstig verloop gehad en zijn thans ten einde. Duitschland moet nu een officieele nota naar Bazel zenden om bij eenroeping van de bijzondere commissie van de Bank voor Internationale Betalingen ge daan te krijgen. Zoo hebben dus verschillende factoren ge leid tot een ongeanimeerde stemming op de beurzen en niet het minst op de Amsterdam- sche effectenbeurs. Niet dat de stemming geprononceerd flauw was, maar de vraag ontbrak totaal. Zelfs bij geringe vraag stijgen de koersen niet onbelangrijk, waaruit blijkt dat de technische positie van onze beurs niet zwak is. BINNENL NIEUWS. OVERPRODUCTIE INTELLECTUEELEN. In „De School m. d. Bijbel" betoogt B. v. d. K. dat elke onderwijzer, die aan een kweek school slaagt, den Staat f 2500 kost. Hij wijst er op, dat er kweekscholen zijn, waarvan oud-leerlingen reeds drie jaar met het di ploma rondloopen zonder betrekking en vraagt nu stopzetting der opleiding, zoowel in het belang van de schatkist als in dat der leerkrachten, waarvan er vele toch maar werkloos rondloopen. Een inzender wijst op de „ontzagwekken FEUILLETON. 25. Zuster Ida haalde de schouders op. Gepast is het niet, antwoordde zij scherp, maar het heeft ontegenzeglijk zijn goede zijde Denk er wel aan, Phylis, je be scheiden te gedragen en vermijd ieder nut teloos gesprek. Ik zal wel geen tijd hebben voor nutte- looze praatjes, antwoordde Phylis. U kunt Nel gerust aan mij toevertrouwen en wat deze geschiedenis betreft, daarover beloof ik u met niemand een enkel woord te zullen spreken. Met vaardige vingers maakte zij den lan gen, kanten sluier los en verving dien door een eenvoudigen stroohoed. De directrice zeide, dat zij den volgenden morgen Nel's koffer naar Marton-Hall zou laten brengen, daar het nu te laat daarvoor was geworden. Dokter White bood Nel zijn arm en Phylis liep aan den anderen kant. Nadat het drietal Hilda-huis had verlaten, werd er geen enkel woord meer gesproken de harten waren misschien te vol, dan dat de monden een gesprek hadden kunnen voe ren. Eerst nadat men het parkhek was binnen gegaan en door de breede olmenlaan op het kasteel toetrad, vroeg Phylis op eens Dokter, zult u het tegen de bedienden zeggen De arrestatie Zeker Dat was één der redenen, waarom ik persoonlijk wilde mee gaan de andere reden was, dat ik begreep uw vriendin hier van eenig nut te kunnen zijn. Mijn bedoeling was eigenlijk, of u iets van het huwelijk tegen de bedienden zoudt zeggen, dokter de" toeneming van het aantal medische stu denten, waarvan het gevolg is, dat er niet voldoende plaats in ziekenhuizen is voor co-assistent en vraagt om sellectie door ver gelijkende examens of toelatingsexamen voor de medische faculteit. INVOER VAN KAAS IN FRANKRIJK. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier is tele- phonisch bericht uit Parijs ontvangen, dat de Fransche regeering thans ook de invoer van versche, volle of afgeroomde melk, room, gecondenseerde melk met en zonder suiker, zoowel als KAAS met ingang van heden heeft gecontingenteerd. De contingenten van Kaas bedragen (Ital. soorten) periode van 20 November tot 31 December 1.500.000 kg. (van 1 Januari tot 31 Maart 3.000.000 kg.) In 1930 exporteerde Nederland naar Fran krijk 12.875.000 kg., terwijl in 1932 alle Rijken (behalve Italië) in 3 maanden slechts 1/1 van deze hoeveelheid mogen invoeren. De invoervergunningen worden alleen aan in Frankrijk gevestigde importeurs afgegeven door het Fransche Departement van Land bouw. Deze invoervergunningen schijnen eerst per 1 December a.s. te worden verstrekt, zoodat de invoer vóór 1 December klaarblij kelijk vrij is. De aldus in te voeren hoeveel heden worden dan echter wel van het con tingent afgetrokken. DRIE JONGENS OP STAP. Met f 3000, die een hunner gestolen had van zijn vader. Drie jongelui, die in Den Helder met een bedrag van f 3000, dat een hunner van zijn vader ontvreemd had, op stap waren gegaan, zijn Zaterdag avond gearresteerd, twee hun ner aan het station te Roosendaal. De hoofd dader slaagde er echter in, in den vertrek- kenden trein te springen, doch werd later te Esschen gearresteerd. VRACHTAUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Een man verdronken. Vrijdagnacht is een vrachtauto, toebehoo- rend aan en bestuurd door W. Alberts uit Aarlerveen (gem. Hellendoorn)waarschijn lijk door een defect aan de stuurinrichting op den Almeloschweg in een sloot gereden. Medeinzittenden waren C. Kwakkel en J. Niks, eveneens uit Aarlerveen. De heer Kwak kei en de chauffeur konden zich redden, doch de 23-jarige Niks raakte in de cabine bekneld daar de auto was omgeslagen. Vermoedelijk is hij door verdrinking om het leven geko men. Hij is gehuwd en vader van twee kin deren. Het lijk is per politiebrancard naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht, waar het ter beschikking van de politie blijft. Ons Lichaam en onze Gezondheid, WETENSCHAP EN INDUSTRIE. Goede slaap is goud waard. In Engeland heeft men proeven genomen, waaruit blijkt, dat een etmaal zonder slaap het lichaam meer benadeelt, dan verschei dene dagen vasten. Verder werd vastgesteld, dat het slapen in de uren voor middernacht den levensduur verlengt. Daarom werd de raad gegeven, ook bij drukke werkzaamhe den vroeg genoeg naar bed te gaan en liever een paar uur vroeger op te staan, om te gaan werken. Door dit geregeld vol te houden, zal de reserve aan levenskracht belangrijk toe nemen. IETS OVER DE ZON. We moeten ons de zon voorstellen, als een geweldig groote gasballon, die 150 millioen Dat is al geschied. Vóór ik met sir Roy - al het huis verliet, bracht ik mevrouw Car ter, de oude huishoudster, van alles op de hoogte. Zij weet dus nu, dat sir Royal dezen avond met juffrouw Fortescue in de kapel van Hilda-huis is getrouwd. Dus verwacht zij Nel Dat zou ik niet met zekerheid kunnen zeggen, maar ik ben overtuigd, dat lady Charteris met al den haar toekomenden eer bied welkom zal worden geheeten. En dit was inderdaad het geval. De huismeester opende de beide vleugels van den monumentalen ingang, terwijl in de ruime vestibule het geheele bedienden-per soneel in een dubbele rij stond geschaard met mevrouw Carter aan het hoofd. De ge drukte stemming, die op ieders gelaat te lezen stond, toonde reeds aan, dat men ken nis droeg van sir Royal's arrestatie. Dokter White begreep terstond, dat een ander hem voor was geweest met het bren gen der noodlottige tijding. Sir Royal is naar Blakefield gebracht, vrienden, zei hij niettemin, om rekenschap af te leggen van een daad, die hij niet be dreven heeft. Het kan zijn, dat hij daar ginds eenige dagen wordt opgehouden, maar gij, die de oude spreuk der Charteris „Waar heid bovenal kent, ge zult begrijpen, dat er hier alleen van een misverstand sprake kan zijn. In zijn afwezigheid heb ik u uw meesteres voor te stellen en ik verzoek u om, ter wille van de genegenheid, die gij allen voor sir Royal gevoelt, zijn vrouw, ook gedu rende zijn afwezigheid, de verschuldigde ach ting en eerbied te bewijzen. Ze wisten allen zeer goed, hoe de dingen in elkander zaten en om welke reden sir Royal zoo op stel en sprong met één der kost schoolleerlingen van Hilda huis was getrouwd Toen zij evenwel het lieve meisjesgezicht aanschouwden, dat zoo kinderlijk en onschul dig de groote oogen op sloot, vervulde een ge voel van innig medelijden hun borst. Ze was zoo teer, ze zag er zoo treurig uit en men zag het haar aan, ze had liever haar gehéé- le toekomst in de handen van sir Royal ge K.M. van ons verwijderd is. De zon is 1 1/3 millioen maal zoo groot als de aarde, maar „slechts" 330.000 maal zoo zwaar. Haar dicht heid is nog niet geheel anderhalf keer die van het water. Haar diameter is 109 maal, die der aarde en bedraagt bijna 1.400.000 K.M. Elk lichaam op de zon is ongeveer 28 maal zoo zwaar als op de aarde. Men heeft de zon zelfs „gewogen", zij weegt bijna 40.000 quadrillioenen centenaars, zij is meer dan duizend maal zoo zwaar als de groote planeet Jupiter, 3000 maal zoo zwaar als Saturnus en meer dan 3.000.000 maal zoo zwaar als Mars. Dat zijn respectabele gewichten. Het komt vaak voor, dat de zon door de maan wordt verduisterd. In 18 jaren komen 41 zonsverduisteringen voor. De aarde en de maan werpen dan door de zonnestralen ge troffen kegelvormige schaduwen in het ge heel. Staat nu de maan bij „nieuwe maan" tusschen zon en aarde, dan treft de laatste zijn schaduw. Zij verwerkt op alle aardge- deelten, waarover haar schaduwkegel van het Westen naar het Oosten beweegt een zonsverduistering, die, gedeeltelijk of totaal kan zijn. Bij totale zonsverduistering hangt om de zon een cirkelvormige stralende glans, de corona, waarvan het licht ongeveer even sterk is als dat van de volle maan. De corona bestaat uit vaste of vloeibare deeltjes, die door den stralingsdruk van den zonnebai worden weggedreven. Hierin komen ook de elementen waterstof en helium voor. We heb ben nog tot 1954 te wachten, voor we hier te lande weer een zonsverduistering kunnen aanschouwen. VERNIS EN LAK. Vernis en lak, hoe van elkaar verschillend, vervaardigt men van onderscheidene grond stoffen, die dikwerf voor beide kunnen die nen. Een insect b.v. dat in Oost-Indië, in Ben galen, in Siam en in Assam op hoornen ge vonden wordt, levert een stof, die men zoo wel voor lak als voor vernis gebruikt. Twee maal 's-jaars, in Februari en in Augustus, wordt die ingezameld. Snijdt men de takken, waarop ze voorkomt af, dan heet het product stoklakwordt ze van de takken afgeschrapt, dan noemt men hetkorrellak. Hiervan ver vaardigt men, door smelting, zuivering en zif ting, stuklak in groote, schellak in kleine stukken. Dit laatste bestaat uit dunne blaad jes van een rood-bruine tot oranje gele kleur. Dit lak is een der belangrijkste van de tal rijke soorten, die in den handel komen, daai' het onontbeerlijk is voor het vervaardigen van vernis, politoer en zegellak. Het eerste is bekend geworden onder den naam schel lak vernis en wordt, behalve voor politoer, ook voor boekbinderslak en goudlakvernis gebruikt. Een zeer harde en blinkende vernissoort wordt verkregen uit de hars van een in Oost Indië, in China en in Amerika voorkomenden voorkomenden boom, en kopal-vernis ge noemd. De hars wordt, na eerst gesmolten te zijn of in een mengsel van terpentijn, olie en vette olie opgelost, óf ook wel tot poeder gestampt, en met wijngeest vermengd. Nog duurzamer is het barnsteeriVernis, dat op dezelfde wijze als het kopalvernis vervaar digd wordt, maar een donkere kleur aan neemt. Een der oudstbekende vernissen is het lijn olievernis, dat reeds in de 12de eeuw dooi den monnik Theopmilus beschreven werd. Dit vernis wordt vervaardigd van lij olie, die uitgekookt wordt, nadat zij door bezinking of door behandeling met zoutwater voldoen de van kleverige bestanddeelen is gezuiverd- Een bekende laksoort is het asphaltlak, dat, door bijvoeging van lijnolie of van lich- Efissa te teerolie terpentijnolie of benzol in gesmol ten toestand gebracht, voornamelijk voer het lakken van ijzerwaren wordt gebezigd. In de kunst van lakken worden de Japan ners door geen ander volk overtroffen. De Chineezen hebben het daarin veel minder ver gebracht. Het echte Japansche lakwerk verlies nimmer zijn glans, springt niet, al buigt men het verlakte voorwerp en weer staat den verderfelijksten invloed. Men kan het bijv. met kokend water schoonmaken, zonder dat er eenig nadeel aan toegebracht wordt. De Nederlanders, vroeger in het bezit van den alleenhandel met Japan, brachten in het laatst der 16de eeuw zeer veel verlakte voor werpen naar ons land, waarvan zeer veel naar het buitenland verkocht werd. De groot ste en prachtigste verzameling van Japansch lakwerk bevindt zich in het koninklijk paleis te Dresden. BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN MERKWAARDIGE UITRUSTING VOOR DUIKERS. Het diepzee-onderzoek wordt voor een groot deel verricht door duikers. Zonder hen zou men moeten volstaan met het ophalen van visschen en koralen uit de zee, doch van de omstandigheden op groote diepte en van de verhoudingen, waaronder daar de dieren in hun natuurstaat leven, zou men weinig te weten kunnen komen. De duikers kunnen al les met eigen oogen aanschouwen en, weer bóven gekomen hun waarnemingen vastleg gen in notities en teekeningen. Dit heeft ech ter een groot bezwaar, alles hangt af van het geheugen van den duiker, die moet wer ken, nadat hij het vermoeide duiken achter den rug heeft. De Amerikaansche duiker M. Elie Chever lange heeft er nu iets op gevonden om zijn teekeningen van visschen gemakkelijker te kunnen maken. Hij werkt in de Zuidzee, voor namelijk op de Koraalgriffen, om de talrijke kleine eilandjes, die men daar vindt. Hij kan ruim een half uur onder water blijven en in dien tijd zijn schetsen maken daarvoor maakt hij gebruik van een zacht koperen plaat en een stalen naald. Dit is de eenige manier om een teekening te maken, die niet door het zeewater wordt uitgewischt. Hij kan ook geen kostbaar duikerspak betalen en heeft dus alleen een paar schoenen met loo- den zolen gekocht, waarmee hij op den bo dem. der zee kan loopen. Zijn neus en zijn mond worden door een rubberslang verbon- Lord Delamere las in de bladen den geweld dadigen dood van den man, dien hij met geld had weten over te halen, om zijn plan nen te dienen, en tevens, dat sir Royal Char teris, verdacht van den moord, in hechtenis was genomen. Woeste blijdschap vervulde zijn hart. Indien John Daly de waarheid had gesproken en de arme Claude inderdaad door een Charteris was gedood, dan was die dood thans op zijn broeder gewroken. Edwin begaf zich terstond naar mijnheer West den advocaat en notaris, die zijn zaken behandelde en had een lang onderhoud met den zeer bekwamen rechtsgeleerde, waarbij hij hem onder meer ook verzocht een ge schikt iemand naar Blakefield te zenden, om aldaar een waakzaam oog te houden over den afloop der zaak. Mijnheer West luisterde aandachtig toe. Hij was een oud vriend der familie en meende als zoodanig ook onbewim peld zijn zienswijze te kunnen uitspreken. Neem mij niet kwalijk, lord Delamere, zei hij, maar ik kan uw gevoelens en inzich ten niet ten volle deelen. Het komt mij voor, dat gij u veel te ver laat meesleepen in uw verlangen naar wraak, een gevoel, dat men veeleer zou verwachten bij het opperhoofd van een Indiaanschen volksstam dan bij een gentleman van oud-Engelschen adel. Ik wilde nu eenmaal, dat de dood van mijn broer niet ongewroken bleef riep Ed win uit. Waarom vroeg de rechtsgeleerde op min of meer berispenden toon. Ik geloof dat het in strijd is met uw gevoelen, uw moeder niet aangenaam zou zijn als de wereld de ware geschiedenis van uw broeders dood ver nemen moest. Ik ben zeker, dat zij het bétter vindt om de wereld in den waan laten, dat hij gestorven is aan een hevige koorts dan om het alom bekend te zien gemaakt, dat hij bij spel en drank in een twist het leven verloor. Wat hebt gij tot heden met al uw wraakplan nen uitgericht Gij hebt John Daly in den dood gevoerd en sir Royal Charteris onder een smadelijke verdenking gebracht. Eenig ander gevolg zie ik nergens. (Wordt vervolgd.) legd, dan een enkel woord te uiten, dat in zijn nadeel had kunnen worden verklaard. Van aller lippen klonk een half gefluisterd woord van deelneming en eenparig zei men het mevrouw Carter na, toen deze met een God zegene u de jonge lady Charteris wel kom heette. Zij was zoo geheel anders dan de rijk ge tooide dames, die in vroeger jaren op Mar ton-Hall plachten te verschijnen, zoo geheel anders ook dan de statige dames, wier beel tenissen men bij de familieportretten in de groote zaal kon aanschouwen, een eenvoudig meisje, met goudblond haar en fluweelzachte oogen, met een droevige, ernstige gelaatsuit drukking alsof het leven haar nog maar zel den had toegelachen. Gewis, haar lot scheen ook thans niet benijdenswaardig te zijn, on verwachts gehuwd met een man, die geen liefde voor haar gevoelde, door de wet be roofd van haar echtgenoot, in hetzelfde uur, waarop zij met hem vereenlgd was en nu al leen en onverwachts naar het groote kasteel gevoerd, waar al de huisgenooten in meerde re of mindere mate de gedruktheid onder vonden, die met een zwaar onheil gepaard gaat. Dokter White nam afscheid en mevrouw Carter geleidde de jonge vrouw des huizes naar een reeks prachtige kamers op de eer ste etage. Nel had behoefte aan een paar deelnemen de woorden, doch de huishoudster zweeg en zoo was zij het eindelijk zelf die het pijnlijk stilzwijgen verbrak. U was, toen hij nog een kind was, reeds zijn verzorgster, zooals men mij verteld heeft, begon zij. U moet dus wèl overtuigd zijn, nietwaar, dat hij het niet deed, dat hij het niet kan gedaan heben O, mevrouw, antwoordde de oude dame vol eerbied, datzelfde moet iedereen getuigen, die sir Royal van nabij kent. Wat is d&t voor een treurige intocht Phylis wachtte tot de huishoudster was heengegaan, om Nel om den hals te vallen en lang en innig te kussen. Die liefkoozing beroofde de arme, jonge vrouw van haar met zooveel inspanning vol gehouden kalmte. Zij weende, alsof het hart haar daarbij breken moest. O. Nel, smeekte Phylis, de armen om haar hals slaande, ween niet zoo Bedenk toch, hoevelen er niet zijn, die hem voor on schuldig houden Neen, dat is het niet, snikte Nel. Wat is het dan vroeg Phylis, wie een heimelijk gevoel van angst bekroop. Zeg, Nel zou je er nu al berouw van hebben Nel wischte de tranen uit haar oogen. Als ik de laatste uren ongedaan kon maken, Phylis, weet ik zeker, dat ik opnieuw zoo zou handelen. Spijt heb ik niet, maar angst. Angst Waarvoor, mijn lieveling Nel kun je mij dan niet je vertrouw schenken Nel verborg haar gelaat aan de borst harer vriendin. Ik heb hem zoo lief fluisterde zij. O, Phylis, ik geloof dat ik hem al liefhad, zon der hem nog te hebben gezien Als hij er ooit berouw van kreeg, dat hij mij trouwde, als hij mijn liefde niet beantwoorden wilde, ik geloof, dat het mijn hart zou breken. Phylis voelde haar eigen oogen vochtig worden. Om Nel niet méér overstuur te bren gen, drong zij evenwel dapper haar tranen terug en sprak met gemaakte opgewektheid Wil ik je eens wat zeggen, kind Je bent erg, erg vermoeid en je moest naar bed gaan NelMaar welk een vermetelheid permitteer ik mij daar Ik noem je nog maar altijd bij je ouden naam, terwijl ik toch eigenlijk lady Charteris tegen je moest zeggen. En nu geen woord meer, hoor Uwe ladyschap heeft in de allereerste plaats rust noodig. Er kwam evenwél geen rust over Nel's ver moeide oogen. Zij lag den geheelen nacht wakker, zich nu en dan het verschrikkelijk tooneel herinnerend, waarvan zij, aan den rivier-oever, getuige was geweest, en dikwijls, aan den echtgenoot denkende, die haar niet beminde en voor wien toch haar hart in liefde was ontwaakt. VII.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1