HEERENBAAI 22E JAARGANG VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 No. 92 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PIJP - TABAK „DE WAKENDE LEEUW" DE WEES. WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer f 0.50. f 0.10. VOOR BETERE TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. PARIJSCHE MODEBRIEF. OOK WOL KAN ELEGANT ZIJN. Het verhaal van een koukleum. Ze kwam uit het Zuiden en ze had het koud, vreeselijk koud. Om dezen tijd van het jaar, als de herfststormen loeien en de winter in aantocht is, was ze immers nooit in Parijs. Dan trok ze weg naar de Rivièra, naar het geurige eiland Corsica of naar het zonnige Egypte. En nu was daar plotseling in haar leven de ongunstige wending geko men, de financieele crisis. Adieu Rivière, zon neschijn en warmte ze moet nu, als zoo vele anderen, zoovele duizenden lotgenooten, den winter in Parijs doorbrengen. En ze bib bert en ziet bleek van de kou. Want ze draagt nog altijd haar teere toiletjes die haar zoo goed staan, maar die minder voor het koele, vochtige klimaat, berekend zijn. Hoe houdt je het hier toch uit", klaagt ze, „ik kan het maar niet warm krijgen, ook al zit ik den heelen dag boven op de kachel. Als ik er aan denk, hoe ik anders om dezen tijd heerlijk bui ten in den warmen zon neschijn zit „Klagen helpt niet" ver maan ik mijn vriendin. „Er zijn honderden en duizenden die 's winters óók niet van de warme zon kunnen genieten. Je bent totnutoe heel ver wend geweest. Kleed je maar eens dikker, dan zul je zien dat de winter hier nog best te verdra gen is. Steek je maar eens heelemaal in de wol." „In wol", zegt ze met afschuw. „Wol is leelijk en wol maakt dik." „Beter dik dan ziek," antwoord ik met over tuiging. „Ga morgenmid dag maar eens met mij mee, dan gaan we samen winkelen en dan zullen we eens zien of je wol nog altijd zoo leelijk vindt! FEUILLETON. 26. -- Maar u weet toch, dat ook mijn broeder op een smadelijke wijze is om gekomen. i Toegegeven, antwoordde mijnheer West met onverstoorbare kalmte. Toe gegeven zelfs, dat het werkelijk die John Daly of Ralph Charteris was, die hem doodde, wat dan verder Het was Ralph Charteris Goed, maar die is nu al twee jaar dood en de ander is hem thans ge volgd. Wat hebt ge er dus aan, of de dader ontdekt wordt i John Daly verzekerde jnij plech tig, mijnheer West, dat Ralph Charte ris nog in leven moet zijn. -- Onzin, mylord Edwin begon driftig te worden. Ik verklaar u, dat het zoo is riep hij uit. John Daly was reeds op het punt hem te vinden, toen dat pistool schot een einde aan zijn eigen leven maakte. i Hoor eens, mylord of u bent lichtgelooviger dan ik dacht, of u schertstj Gelooft u dan, dat ik in deze zaak zou kunnen schertsen i -- Dan heeft John Daly u eenvoudig wat leugens verteld, mylordIkzelf Keurig, maar veel te dim gekleed voor het jaargetijde, komt mijn vriendin Simone mij den volgenden dag afhalen. Eerst voer ik haar in een groot magazijn van wollen damesondergoederen. Daar wor den haar zulke snoezige camisooltjes en com binations voorgelegd van heel soepele, dun ne wol in fijne, teere tintjes, dat mijn coquet- te vriendin er werkelijk toe besluit voor de proef eens zoo'n stelletje aan te schaffen. Ze kiest het in abrikoostint en neemt er dan ook een dunne jersey onderjurk bij in gelijke kleur. Daarna gaan we naar een chique mode zaak. En nu laat ik Simone eens zien wat we op het oogenblik onder „wollen japonnen" verstaan. Een wollen toilet is modern, is chic, is het toppunt van elegantie. Wie nog altijd denkt dat een wollen jurk saai en stijf is, is niet op de hoogte van de mode. Simone is dan ook zichtbaar verrast als haar al die snoezige japonnetjes getoond worden. Daar is er een van donkerbruine wol, ver overge- kruist, gesloten met een paar blauwe fanta- sieknoopen. De japon heeft geen kraag, maar langs de geheele halsopening de sluiting en onder langs de mouwen is een beige geplis- seerd zijden strookje gezet. Een roode wollen japon, heel eenvoudig en recht gemaakt, heeft ronden hals waaromheen een dub bele kraag is gelegd, een van roode en een van zwar te zijde welke laatste de onderste en de breedste is. De japon heeft een zwart ceintuurtje, terwijl boven aan den arm twee strook jes onder elkaar zijn aan gebracht, een rood en een zwart, waardoor het pre cies lijkt of de japon korte pofmouwtjes heeft. Maar in werkelijkheid houdt de mouw daar niet op maar zet zich, heel smal en nauw-aansluitend, voort tot aan de pols. Hoe meer japonnen we bekijken, hoe meer we tot de overtuiging komen dat de wollen stoffen niet al leen met zeer veel smaak en fantasie, maar ook met zeer veel kunstvaardig heid gemaakt zijn. Er be hoort werkelijk een goede coupe toe om ze, hoe licht en soepel ze dan ook mo gen zijn, alle idee van zwaarte en stijfheid te ontnemen. Simone is dan ook zeer verrukt, dat ze werkelijk er toe overgaat een der wollen toiletjes te koopen. Het is een aller aardigste jurk van lichtgrijze en zwarte wol. Het breede schouderstuk, evenals het boven gedeelte der mouwen tot aan den elleboog is van lichtgrijze, het overige gedeelte der ja pon met een vluggen klokkenden rok is van zwarte stof. Langs den hals is een randje lichtgrijs bont aangebracht, van voren met twee kleine strikjes afgewerkt. De jurk kleedt Simone uitstekend en we gaan beide met een zeer voldaan gevoel naar huis. Zoojuist is Simone bij mij op bezoek ge weest. Ze rilde en beefde niet meer van de kou want ze droeg haar nieuwe wollen on dergoed en haar mooie zwart-grijze japon. Ik maakte haar een compliment dat ze er nu veel beter en fleuriger uitzag dan in haar dunne kleedij met het pipsche gezichtje er boven. Maar ik liet haar niet merken hoe ik in nerlijk glunderde over de overwinning Si mone „tout a fait en laine" te zien. En dat was maar goed ook. \yiTiH hl i iMjLNA. heb een bloedverwant in Marton, die vrij intiem is met de Charteis. Hij zei- de mij herhaaldelijk, dat de dood van den tweeden zoon het hart van lord Reginald Charteris had gebroken. Ik verzeker u, dat uw denkbeelden om wraak te nemen op Ralph Charteris on mogelijk zijn, Ralph Charteris is bui ten uw bereik. -- Maar John Daly M Heeft gelogen, willens en weteiis tegen u gelogen Hij bemerkte dat uw vermoeden op hem viel en wilde het loon zijner misdaad ontgaan. Zoo bracht hij de verdenking opzijn vriend Maar Mijn waarde lord Delamere, het geheele verleden van den man is daar om u te bewijzen, hoe weinig ver trouwen hij verdiende. In den tijd van twee jaar, ik heb het uit goede bron, zonk hij zoo diep, dat hij zelfs een val sche speler werd. Hij durfde zich in goed gezelschap niet meer vertoonen. W&t hij u zeide heeft hoegenaamd geen waarde, als het niet door iemand van hooger gezag werd bevestigd. Hoe kunt ge derhalve op zijn zeggen als een waarheid aannemen, dat Ralph Char teris nog tot het land der levenden zou behooren i Edwin zag voor zich. Ja, ge kunt wel gelijk hebben, mompelde hij. Misschien heeft John Daly mij voorgelogen. -- Natuurlijk Maar de ellende, die door uw dwaling werd aangericht, treft anderen antwoordde de rechts geleerde op ernstigen toon. John Daly is nauwelijks te beklagen, die heeft zijn BUITENLANDSCH NIEUWS. EEN OPHEFMAKENDE VERDWIJNING. Hinderlaag en moord zeer waar schijnlijk. De N.R.Crt-correspondent te Brussel schrijft: Met groote spanning volgt het krantenle zend publiek de berichten welken sedert ee- nige dagen in de pers verschijnen, naar aan leiding van een ophefmakende geheimzinni ge verdwijning. De vermiste persoon is de 44- jarige heer Robert Kreglinger, uit Antwer pen, zeer bekend in de handels- en bankiers wereld der Scheldestad. Op 11 November ver liet hij, per auto, de Lange Gasthuisstraat te Antwerpen, met bestemming Brussel. Hij werd sedert dien niet meer teruggezien. Ook de auto, een bruingeschilderde cabriolet Re nault, is spoorloos verdwenen. Een liefdes avontuur of een vlucht naar het buitenland blijken, volgens het onderzoek, uitgesloten te zijn, zoodat alleen nog aan een ongeluk of een moord wordt gedacht. Door de zorgen der familie Kreglinger werden peilingen gedaan in het kanaal van Willebroek, daar de baan, baan, die door den vermiste gewoonlijk werd gevolgd, gedeeltelijk langs dit kanaal loopt. Totdusver hebben deze peilingen niet het minste resultaat opgelevrd. Meer en meer wint de meening veld dat de heer Kreglinger in een hinderlaag moet zijn gelokt. Door de familie Kreglinger is een premie uitgeloofd van 50.000 francs aan al wie haar op het spoor kan brengen van den vermiste of van zijn wagen. TWAALF SMOKKELAARS GEVAT. Zij brachten per trein tabak van Nederland naar Hamburg. Naar V. D. uit Bentheim meldt, is het ge lukt, een smokkelaarsbende van tabak op het spoor te komen. Vastgesteld werd, dat Ham- burgsche smokkelaars groote hoeveelheden tabak met de nacht-D-trein van Nederland naar Hamburg (Duitschland) binnengesmok keld hebben. In totaal konden tot nu twaalf personen gearresteerd worden. De hoofdda ders bevinden zich te Hamburg in voorarrest. BINNENL NIEUWS. GEREFORMEERD PREDIKANT GESCHORST. Wegens afwijking v. d. geref. belijde nis - schriften. De clasis Woerden der geref. kerken heeft Vrijdag in haar gehouden vergadering, ge hoord het rapport van de commissie benoemd cm met dr. J. G. Ubbink, geref. pred. te Ze venhoven, te spreken naar aanleiding van zijn jongste boek „De nieuwe belijdenis aan gaande Schrift en kerk", besloten dr. Ubbink wegens afwijking van de geref. belijdenis schriften in zijn ambt en bediening tot 1 Maart 1932 te schorsen. EEN NIEUW GELUID. Had vroeger een onzer gewone lands verdedigers het in zijn hoofd gekregen rechtstreeks zijn meening aan den mi nister kenbaar te maken, hij zou daar zeer zeker geen antwoord op hebben ge kregen, of wellicht een berisping, of een bestraffing van zijn onmiddellijke chef. Immers, dat .moest gaan over de korporaal, dan de sergeant, de kapi tein, enz., enz. Maar nu lezen we in het Staatsblad iets anders, een nieuw geluid. Daarin doet de minister van De fensie de volgende aankondiging: Bij meer dan één gelegenheid heb ik er op gewezen, dat de uitgaven ten be hoeve van de landsverdediging zich tot het strikt noodzakelijke moet be verdiende loon, maar het lot van Royal Charteris gaat mij waarlijk aan het hart. j i Ik heb hem eens in het buiten land ontmoethij kwajn mij voor een geheel ander karakter te bezitten dan zijn jongere broer. Hij is één van de nobelste mannen die ik ken. Zijn jeugd was door het on billijk voortrekken dat zijn vader den jongsten zoon deed, verre van roos kleurig. De dood van Ralph en de slechte geruchten, welke er omtrent diens levenswandel in omloop waren, hebben hem stil en ernstig gemaakt voor zijn tijd. Het is nog niet lang ge leden, dat hij huiswaarts keerde, om zijn stervenden vader de oogen te kun nensluiten en o,m van hem de bezit ting en den titel over te nemen. Heel Marton, neen, het geheele graafschap, verheugde zich reeds hem op het voor vaderlijk kasteel in geluk en vrede te zien leven en nu is door uw wilden dorst naar wraak zijn geheele toe komst verwoest, zijn leven misschien op het spel gezet. Edwin had een gevoel, dat op schaam te geleek hij begon de meening van mijnheer West onwillekeurig tot de zijne te maken en te gelooven, dat John Daly zelf inderdaad Claude's moordenaar was geweest. Het spijt mij werkelijk, dat de zaak dié wending heeft genomen, ver klaarde hij, binnenmonds. Maar, mijnheer We$t, ging hij op luider toon voort, het geval kan, dunkt mij, niet zoo ernstig zijn als het door u wordt voorgesteld. Men kan hem toch niet ter Ook voor U is deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommel gratis beschikbaar! U ontvangt haor b?i aankoop van een Hall-pond DE Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 cl. per Ya pond. Vraag nog heden Uw Winkelier een hall-pond D-E Echte Friesche Heeren-Baai in deze fraaie trommel I ECHTE FRIESCHE 20*50 CT. PER ONS verschaft tl tvoiketi win genot. perken. Om doorvoering van dit begin sel te verzekeren is het allereerst noo- dig, dat bij zee- en landmacht sober heid wordt betracht overal, altijd en door allen. Ik heb ,mij er van kunnen overtuigen, dat velen bij voortduring dezen regel in acht nemen en ik stel dit op hoogen prijs. Het is mijn nadruk kelijken wensch, dat hunn voorbeeld door allen worde gevolgd. Een ieder, die tot de weermacht behoort, dient bij zijn handelingen, dus ook bij het ge bruik van Rijksgoederen voor oogen te houden, dat elke kostenbesparing, de kleinste niet uitgezonderd, haar be- teekenis heeft. Hij, die met gezag is be kleed, moet daar, waar het pas heeft, zijn ondergeschikten zulks voorhouden Ik acht liet mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat er officieren, onderofficie ren en minderen zijn, die denkbeelden hebben omtrent een of andere bezuini ging, welke naar hun meoning kan worden verkregen zonder dat de waar de der weermacht er door zal vermin deren. Ik verzoek hun mij deze denk beelden schriftelijk te doen kennen en ik machtig hen dit te doen in een recht streeks tot mij gericht schrijven. Ook indien verwezenlijking van hun denkbeeld slechts een oogenschijnlijk geringe kostenbesparing ten gevolge zou hebben, laten zij niet na het onder mijn aandacht te brengen. de vette druk van enkele woorden is van ons. Red. Verder deelt het Staatsblad nog me de, dat in het Reglement betreffende de krijgstucht een nieuw artikel is inge- lascht, n.1. art. la„ luidende als volgt: Daar de godsdienst de bron is van al le geluk, deugd en ware moed, behoort ook in den krijgsstand een ieder zicht tot het hooghouden daarvan en tot 'n zedige levenswijze te bevlijtigen de godslasteringen, het vloeken en het zweren moeten worden nagelaten en zullen meerderen hierin er in al wat de handhaving der goede zeden kan be vorderen, hunne minderen met een goed voorbeeld voorgaan, en alle bui tensporigheden algemeen vermeden moeten worden. EEN KARRIJDER AANGEREDEN Dinsdagmiddag reed een autobestuur der uit Zwolle met zijn auto door de Wipstrikkerallé in de richting van Zwolle, toen uit de richting van de stad een autobus van het stadsverkeer dood veroordeelen, als hij het niet heeft gedaan Ik houd het niet voor onmogelijk dat hij het deed. En toch hebt u zooveel medelijden met hem. i Omdat mij de goede naam, dien hij overal had, bekend was. Ik kan mij zoo verbeelden, wat hij moet heb ben geleden. Zijn vader was overleden hij was in het genot der nalatenschap gekomenhij had gehoopt, dat de vlekkeloosheid van zijn eigen leven de menschen de minder deugdzame han delingen van zijn broer zou doen verge ten, hij had een gevoel van dankbaar heid, dat eindelijk het verleden een afgesloten boek was, daar komt die man te voorschijn. Ik kan mij zoo le< vendig voorstellen, hoe John Daly, in de overtuiging, dat hij de door u toege zegde belooning toch niet kon verdie nen, omdat het graf zijn dooden nim- met teruggeeft, sir Royal bedreigde, om het aandenken van diens broeder openlijk te schandvlekken, als hij hem niet zijn stilzwijgendheid voor, wie weet hoevéél geld afkocht. De bladen berichten, dat er harde woorden tus- schen hem en sir Royal werden gewis seld, toen hij op Marton-Hall toegang eischte, meer nog, ze zeggen, dat sir Royal Charteris hem door zijn bedien den het huis uit liet jagen en dreigde hem armen en beenen te zullen stuk slaan, zoo hij zich ooit weer op zijn grond en erf durfde vertoonen. Zoo spreken de couranten en gij zult mij toegeven, dat die -voorstelling alles zins verklaarbaar is bij het karakter van sir Royal Charteris. U bent dus vrijwel overtuigd, dat hij het deed Ik vraag mijzelf tevergeefs af, wie het anders hebben zo-u gedaan. Maar dat is een bewijs uit het ongerijmde. i Ik spreek het niet tegen. Luister nu verder Na die Scène van het weg jagen, het zijn louter veronderstellin gen natuurlijk, is sir Royal, nog drif tig over de onbeschaanmdheid van dien indringer, naar zijn tuin of park gegaan, om daar weer tot bedaren te komen. Maar zelfs daar is de schurk hem gevolgd, het eene woord haalde het andere uit en toen Let wel, ik verdedig sir Royal niet, een moord blijft een moord, maar ik kan het zoo begrijpen, hoe hij, in een oogenblik van vreeselijke opgewondenheid, op den man schoot, om zich van diens vervolging te bevrijden. Hebt u al de berichten gelezen, mijnheer West Ja alle. In het blad van heden komt een telegram voor met de mede- deeling, da sir Royal gisteravond in hechtenis is genomen. En toch geloof ik niet, dat hij; het gedaan heeft. De heer West zag zijn bezoeker ver wonderd aan. U kent hem minder goed dan ik en u hebt ook weinig reden om een vriend van de Charteris te zijn, hoe kunt u dan ergens redenen voor zijn onschuld vinden, waar ik die niet kan ontdekken i i Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 1