„DE WAKENDE LEEUW" Kou-verdrijvers Pijnstillers Als de Kerstklokken luiden En galmen, heel, heel ver Laat dat voor ons beduiden, Dat nog steeds schijnt de Ster De Ster der hoop blijft leven Voor werkelijke vree op aard O, dat allen daar naar streven, De „Christen"-naam is 't waard VAN KERSTMIS TOT NIEUWJAAR. December is de maand van het scheidende jaar. De maand van de levenswarmte en van den levens-wee moed de maand van het innige, sterkende gezinsleven de maand van de vergankelijk heid, van het afscheid. Zoodra de Sint-Nico- laasviering voorbij is, beginnen hulst en mist letoe op het naderende Kerstfeest te wijzen. En allengs komen wij in die wondere stem ming, welke de Kerststemming is. Kerststem ming, die op haar beurt weer een overgang vormt naar de bespiegeling van den Oude jaarsavond. December neigt ten einde wij staan weer op de grens. Het oude jaar is weer geworden herinnering. Blijde of droeve. Blijde èn droe ve. En het nieuwe is verwachting. Een gunstig jaar was 1931 zeker niet. Want er is nood op de wereld. Nood in allerlei vorm en van allerlei aard. 1931 zal blijven het jaar van een der grootste economische crises, die de wereld ooit hebben geteisterd. Inderdaad, somber is deze tijd, zeer som ber. Onze nijverheid, die zoo gaarne zou wil len, onze handel, die steeds zooveel vermocht onze energieke land- en tuinbouwers, onze pittige Indische cultuurmenschen zij allen worstelen tegen den loodzwaren druk van de benauwende wereldcrisis. Reeds heeft de werkloosheid schrikbarende afmetingen aan genomen de werkers met hoofd en hand staan voor onafwendbare loonsverlagingen de koopkracht van de massa vermindert zien deroogen, zeer ten nadeele van onzen wakke ren middenstand. En de politici hebben de toekomst zelden zoo donker ingezien als te genwoordig. En tóch zullen de Kerstlichtjes weer ont stoken worden, tóch zullen wij weer in de Kerststemming zijn. Het Kerstfeest is nu een maal het feest van de „groote blijdschap die al den Volke wezen zal," waarop alle verschil 'len wegvallen, een ieder afziet van zichzelf en zijn eigenbelang en staart op het ideaal. Kerstavond is de avond van herinnering en verbeelding het sprookje van schoonheid en dichterlijkheid. In aller hart heerscht de blijdschap der innige genegenheid, in aller gemoed de verteedering en de blijdschap van het familieleven. Het is de avond van vrede in eigen huis, die menigmaal zoo gansch vér- schilt van de atmosfeer in den dagelij kschen werkkring. Is er dus geen reden om het afgeloopen jaar „armen vol blijde bloemen" na te dra gen, toch is er reden voor optimisme. Zij, die gelooven, haasten niet. Achter al dat woelen en worstelen van de wereld zit toch de wil, om te komen tot opgang, tot rust en vrede. De menschheid is bezig, zich langs afgronden en hooge rotswanden den weg te banen naar den top van den berg. In den nood leeren wij beseffen, dat de vooruitgang slechts ge diend wordt door wat ons bindt, en niet door wat ons scheidtdat in den waren vrede met name geen plaats is voor den klassenstrijd. In deze dagen naderen wij den geest van on derling vertrouwen, die allen doet doordrin gen van de waarheid, dat het belang van den een niet altijd de bedreiging van den ander vormtdat zoovele belangen tenslotte pa rallel loopen. Ziedaar het „Vrede op Aarde dat reeds eertijds ruischte door de ceders van den Libanon Wanneer de kloken het oude jaar uitluiden, dan zijn wij ook vervuld van gedachten over ons eigen leven. Wat bracht het ons Licht Schaduw Bloemen langs den weg Rouw Wie ouder wordt, leert het leven kennen in zijn afwisselende verschijnselen. Zwaar en moeilijk vaakeen kruis met rozen. Maar rozen dan toch, en troost van den arbeid. Want arbeid is het grootste geluk, dat de Schepper aan Zijn schepselen gaf. In het leven blijft staande degene, die aan de kim de stijgende lichtlijnen ziet. Alleen, hij, die de Kerststemming van vrede en berus ting blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toekomst gloren. Voor hem zal dan het nieuwe jaar tot een zegen zijn 1 Op de grens staan we. Het oude jaar is weer herinnering. Het nieuwe nog enkel verwachting. Moge het ieder veel goeds brengen, en moge het bovenal onze worst* lende wereld iets naderbij voeren tot den bergtop, waar de witte, zuivere sneeuw ligt, in het witte, zuivere lichtde vrede BINNENLANDSCH NIEUWS. COMMISSIE van ADVIES Proeipolder Andijk. Bij besluit van den Minister van Wa terstaat is de heer H. K. Koster te Wie ringerwaard benoemd tot lid van de commissie van Advies omtrent de land bouw-technische aangelegenheden be treffende den proefpolder bij Andijk AANBESTEDING. i De directeur - generaal der Z.Zeewer ken heeft aanbesteed de rijkszeewer- ken op Wieringen met uitzondering van het gedeelte tusscheen de dijkpa^ 3WjWerkt als wy gorgelen 23, 45 eo 65 cfi< - het voorkomt verkoudheid. GEMEENTE WIERINGEN. len 114 en 132. le. De rijkshavenwerken op Wieringen i2e. De nieuwe buitenhaven nabij Den Oever e.a. voltooide Zuiderzeewerken aldaar, alspiede verschillende grond en kustwerken, behoorende bij de rijks werken tusschen de Qijkpalen 114 en 133 tot de afsluitdijk tusschen de N.H. kust en het eiland Wieringen en tot 't Balgzandkanaal tusschen v. Ewijck- sluis en Oost Oever gedurende het jaar 1932. Laagste inschrijf^r voor de mas sa was de N.V. Aannemingsbedrijf v.h. P. Daalder te Alkmaar voor f 28270.- MEDEMBLIK. Raadsleden als leden hunner partij geroyeerd. De heeren J. v.d. Lee (weth.) en P. Koomen (raads lid) zijn met overgroote meerderheid door de r.k. kiesvereeniging als lid ge royeerd, waarbij zij geacht worden niet langer de r.k. partij in den raad te vertegenwoordigen, in verband onet 't feit, dat zij anders dan de r.k. raads fractie besloten had, geweigerd hébben mede te werken, dat de aftr. wethou ders Snel en Bos als zoodanig zouden worden herkozen, EEN BURGEMESTER ZONDER Gemeenteraad. Het eenige raadslid gaat weg Wij lezen in de Maasbode: De op éen na kleinste gemeente in Limburg, n.1. Mesch, heeft sinds 1 Sept. een raad, welke bestaat uit één raads lid die tevens wethouder is. Naar wij vernamen, zal dit eenige raadslid en tevens wethouder met 1 Maart a.s. de gemeente metterwoon verlaten. Volgens de ingezetenen zullen er voor een eventueele verkiezing geen candidaten meer beschikbaar zijn, daar allen voor het lidmaatschap van den Raad zullen bedanken. Medio September heeft een 35-tal personen een verzoekschrift aan de Ko ningin gezonden, waarbij verzocht wordt, de gepieente Mesch in te lijven bij de gemeente Eysden. DOODELIJK ONGEVAL Dinsdagmorgen loste de schipper L. Schotanus op zijn schip Breedzand in de Wèsterhaven te Schiedam boomen, met behulp van een z.g. schaar. Hij be gaf zich daaropi zelf in het ruim om de boomen in de schaar te bevestigen. De klem schoot op een gegeven oo- genblik los met het gevolg dat een boom op den man terecht kwa,m, waar door hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was 50 jaar, gehuwd en laat drie kinderen na. Zusterkring Oosterland. Kerstavond. Dins dagavond werd door den Zusterkring vair Oosterland en V.C.J.B. een gezamenlijke Kerstavond gehouden. Het lokaaltje te Oos terland had een feestkleed aangekregen en zag er heel gezellig uit. De heeren C. Koorn, D. Verfaille en C. Bakker zorgden voor muziek. Verder hebben de leden van Zusterkring en V.C.J.B. den avond gevuld met verschil lende bijdragen. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. DOOPSGEZ. GEM. Zaterdag 26 Dec. vm. 10 uur Ds. v. d. Veen van Barsingerhorn, Zondag 27 December. NED. HERV. GEM. Hippolytushoef 'sav. 6 1/2 uur Ds. v. Beek. Kerstfeestviering. Kapel Den Oever vm. 10 u. de hr. Franck. EVANGELISATIE H.-hoef vm. 10 uur de hr. W. Maas van Hilversum. GEREF. KERK Den Oever gecombineerde dienst v.m. 10- uur en nam. 3 uur Ds. A. v. d. Leer van Texel. Zitdagen Boerenleenbank. Wij ver wijzen naar een bekendmaking in dit numjmer,, vermeldende, dat de extra zitdagen volgende week te Hippolytus hoef gehouden worden in het oude schoolgebouw. i Kerstboom in Café Duijnker Wester- land. Voor vreemdelingen is het ze ker van belang te weten, dat in café Duijnker te Westerland een prachtige kerstboom1 prijkt. De boom is schitte rend versierd en 't zal dus voor velen, die geen feest in de familiekring kun- fren vieren, de gelegenheid geven tot een aangenaam verpoozen. i VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. BUITENLANDSCH NIEUWS. 15 proc. LOONSVERLAGING v.d. Amerikaansche Spoorw. arb. Volgens een bericht uit Chicago zijn de leden van de j Ajnerikaansche bon den formeel opgelegd met een termijn van 30 dagen vocir het geval i zij niet accoord gaan met een loonsverlaging van 15 proc. Door dezen maatregel worden 100.000 arbeiders getroffen. 55.000 WERKLOOZEN MINDER in ENGELAND Het Ministerie van Arbeid deelt me de, dat het aantal werklóözen per 14 December 2.572.602 bedroeg, d.i. 54.722 minder dan in de voorafgaande week en 273.019 meer dan verleden jaar. RUZIE OP DB VEEMARKT te DOETINCHEM. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur ontstond op de Veemarkt te Doe tinchem geschil over den verkoop van een koe tusschen den koopman Heil bron uit D(inxperlo en Willems uit Barneveld. Het geschil leidde tot een vechtpartij, waaraan verschillende om standers deelnamen, zoodat het op 'n veldslag met klompen begon te lijken. Verschillende personen werden bloe dend verwond. Toen de varkenshande laar Mulder uit Varseveld met een klomp een zware hoofdwonde kreeg, wist deze zijn woede niet beter te koe len dan op zijn vrachtauto te springen en ondanks waarschuwingen van om standers op de groep in te rijden met. het gevolg, dat een onschuldige toe schouwer, zekere Derksen uit Zutphen, onder de auto geraakte en in een nabu rig cafe moest worden binnengedragen De verwondingen zijn niet van em- stigen aard. Derksen kon per auto naar zijn woning worden vervoerd. Onder opzicht van den architect Chr. Dek ker te Schagen, is op het voormalige plein van de O.L. school alhier, een zeer aardig eenvoudig woon- en winkelhuis, gebouwd door den timmerman Jb. Veeter en den met selaar M. Schipper alhier, welke een zeer aardig perceel hebben gesticht, terwijl de schilder P. Renooy het schilderwerk op zijn bekende onberispelijke wijze heeft uitgevoerd. De electrische verlichting, aangelegd door het electrische installatiebureau Zwart te 't Zand voldoet in elk opzicht. Tot zoover wat betreft het inwendige aanzien der winkel. Wij namen even een kijkje in deze nieuwe winkel naar de uitgestalde artikelen en moe ten zeggen dat alles er keurig en aanlokke lijk uitziet. Allerlei groenten en vruchten, zoowel inlandsche als zuidvruchten liggen op de verschillende koopers te wachten, terwijl een zeer groote voorraad busjes met allerlei geconserveerde groenten staan uitgestald. Wij wenschen den heer Broens veel succes toe in zijn nieuwe winkel. Voor de eerste kennismaking met deze nieu we winkel verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. BURGERLIJKE STAND van 18 t.m. 23 Dec. 1931. Geboren Pieternella, d.v. Eduard Kooij en Guurtje KuiperCornelis Johannes Joseph, z.v. Cornelis Jacobus de Wit en Agatha Jo- hanna Strooper. Ondertrouwd Pieter Kistemaker, 21 jaar, broodbakker en Antje Appel, 22 jaar, te Zijpe OverledenAntje Nieman, 63 jaar, echt- genoote van Johan Reinerd Muller. Officieel. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.H.) brengen ter openbare kennis, dat op 23 December 1931 ben hen is ingekomen een verzoekschrift van Cornelis Schrieken, van beroep groenteboer, wonende te Burgerbrug, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende locali- teitgelagkamer (voorkamer) van het per ceel, kadastraal bekend gemeente ZIJPE, Sectie E, no. 294 plaatselijk gemerkt A 28, en gelegen aan de Burgerbrug aldaar. GEMEENTE ZIJPE. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. ZIJPE, 24 December 1931. Burgem. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. SCHAGERBRUG. Een nieuwe zaak. Het gebeurt niet dikwijls dat wij over boven staand onderwerp een bericht uit onze plaats van inwoning kunnen schrijven. Nu evenwel bunnen wij mededeeling doen van de opening van een naar den eischen des tijds ingerich te groentenwinkel. MIJN HARDT'S Sa n a pi rin-ta bietten Kokers40en75cf^^Proefpakje10ct Bij Apoth.en Drogisten.. C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. DE KOLONIAAL. (Overgenomen uit Land in Zicht.) Op een Zondagmiddag, zoo tegen etenstijd, stond een net gekleede jonge man voor mijn deur. Hij vroeg mij persoonlijk te spreken. Heel bescheiden luidde dan zijn vraag, of ik hem een Mark zou willen j^even, opdat hij in een goedkoop restaurant wat zou kunnen eten. Hij beloofde mij het geld in eenige dagen te zullen terugbrengen. Als pand kon ik zijn aktentasch met manuscripten behouden. Journalist zijnde, had hij verschillende ai- tikelen bij de krantenbureaux ingestuurd. Maar niet alles werd direct geplaatst. Een van zijn artikelen zou nu juist in het Zon dagsblad verschijnen en dan kon hij dus in een van de volgende dagen zijn geld ont vangen en mij het geleende bedrag terugbe talen. Het was mij duidelijk, dat de „journalist" geweldig in de klem zat en zich op deze ma nier er nooit weer uit zou kunnen werken. Ik probeerde iets meer op zijn moeilijkhe den in te gaan, maar daar was geen kijk op. Hij was niet bereid iets meer te vertellen, en vroeg slechts om één Mark. Ik bood hem vijf Mark aan, wetende dat hij morgen weer in dezelfde verlegenheid zou zitten. Ook dat werd van de hand gewezen. Met medelijden keek ik naar z'n mooie over jas. Zou deze hem door de komende dagen heen moeten helpen Een uitnoodiging binnen te komen en bij ons te eten werd ook niet aangenopien. Alles wees hij beslist maar hoffelijk terug. En zoo bleef ons niets anders over dan hem de ge vraagde Mark te geven, in de overtuiging, dat daarmede zijn lijdensweg voor 1 dag verlengd was, zonder dat wij iets konden doen om hem werkelijk te helpen. Er was natuurlijk geen sprake van, dat wij zijn 'aktentasch met ma nuscripten, wilden behouden. Hij kreeg dus z'n zin, maakte een buiging en ging weg. Voor ons was dit geval weer afgedaan. Drie weken later. Eveneens op een Zondag staat de „journalist" weer voor ons huis. Nu echter zonder overjas, ofschoon het zeer koud was. Zijn gezicht was heel smal geworden, de kaken staken scherp uit. Het was hem aan te zien, dat hij honger geleden had en in de uiterste nood zijn jas bij „Oome Jan" had gebracht. Hij kwam de geleende mark terug brengen de (mark welke hij toch eigenlijk niet missen kon. W'as het zijn groote trots, die hem weer hield vrij om hulp te vragen, en zou nu het terugbrengen van de mark slechts een voor wendsel zijn, om weer eens met ons in ge sprek te komen Hoe het zij, Ernst Str..., want zoo heette hij, was mededeelzamer en wij kregen de volgen de levensgeschiedenis te hooren. In Estland was hij geboren en werd daar student in de rechten. Toen kwam de oorlog. Als vrijwilliger in dienst getreden, werd hij al spoedig officier bij het Estlandsche leger. Doordat hij goed Russisch en Engelsch sprak werd hij als tolk aangesteld en raakte toen eenigszins bekend met de geheimen der ver schillende regeeringen. In de revolutie moest hij vluchten, kwam door Roemenië en Italië langzamerhand in. Frankrijk en bleef te Marseille. Maar slechts voor korten tijd. 's Avonds bezocht hij een klein restaurant. Het is er reeds vol maar hij vindt nog een open tafel tje. Een poosje later treedt nog een heer, binnen. Hij schijnt iemand te zoeken, gaat naar de chef achter het buffet met wien hij eenige woorden spreekt en komt dan direct naar het tafeltje waar Ernst Str. zit. Gij veroorlooft mij wel even aan uw tafel tje plaats te nemen Ik heb met een zaken vriend afgesproken hier in dit café een on derhoud te hebben, maar ik kan geen plaats meer vinden. En dan komt de oude geschiedenis. De zakenvriend komt niet en de laatst binnen- gekomene begint een gesprek met onzen vriend. Er wordt bij gedronken en de tijd vliegt om. Laat in de nacht laat de vreemde nog een flesch wijn aanrukken. Merkwaaridg zooals deze wijn smaakt. Zoo vreeselijk zoet en toch een bitteren nasmaak, zooals thee, dat kan hebben, wanneer er in plaats van suiker sacharine ingedaan is. Onze vriend wordt onpasselijk, wil opstaan, maar valt weer terug op z'n. stoel en ont waakt een heele tijd later. Hij ligt dan in een kolenbunker van een schip, beroofd van zijn pas, portefeuille met 3000.- francs, en van zijn familie-zegelring. Na een langen tijd wordt hij uit het kolen hok gehaald en staat hij op het dek van een een schip. Om hem heen staan 4 mannen met rooden fez, waarop een gouden halve maan is geborduurd. Zij hadden een khaki- uniform aan met een rooden cape erover heen. Achter hen zag hij eenige inboorlingen met witte omhullingen staan. Roode fez, met halve-imaan, waar kan ik nu zijn Tur kije, Egypte of Irak Het schip komt aan wal. Onze vriend wordt tusschen eenige soldaten in naar het station geleid. Hij leest de naam „Oran". Maar nu weet hij nog niets want Oran is hem onbe kend. Totdat de trein binnenkomt en hij op wagens leest „Chemin de fer algérien", A1-; giersche spoorweg. Nu wist hij zoo ongeveer waar hij was en begreep hij alles. Hij was door een Fransche agent dronken gemaakt en naar Algiers verscheept om daar ingelijfd te worden in het Fransche vreemdenlegioen. Wij willen hem nu niet verder begeleiden op zijn tochten. Hoe hij gewond in het hospi taal komt, vandaar ontsnapt, maar weer wordt gevangen. Dan komt de oorlog met de Rif-Kabylen. Hij wordt gevangen genomen en bij de Rif-Kabylen als instructeur aange steld. Na eenigen tijd lukt het hem te ont snappen, kopit op een schip naar Frankrijk, schuilt weg in een kist en komt zoo door Frankrijk naar Duitschland. Hier wordt hij dan door de politie verder geholpen en komt tenslotte in Berlijn. En nu heeft hij één wensch. Alles openhaar te maken wat hij ge leden heeft, een aanklacht tegen de Fran sche regeering in de wereld te slingeren. Werkelijk gelukt het hem eenige artikelen in de dagbladen geplaatst te krijgen en zich zoo boven water te houden. Maar deze arti kelen beschreven wel Afrika maar behels den niets over het vreemden-legioen. Toen hij bij ons aan de deur stond en om geld vroeg, was hij bijna aan 't doel. Zijn aktentasch bevatte de geheele beschrijving van het leven in het vreemden - legioen, en hij stond met een uitgever in verbinding, die het boek wilde laten verschijnen. Maar er moest veel aan veranderd worden, en in dezen tijd van wachten, leed hij hon ger. Wel verschenen kleine artikelen van zijn hand, maar die brachten niet genoeg op om kamerhuur en uitgaven voor zijn eten te betalen. Het eene stuk na het andere ging naar de bank van leening. Tenslotte ging het niet meer en namen wij hem bij ons op. Hij kreeg gelegenheid adressen te schrijven en verdiende er zooveel mede, dat alle stuk ken weer uit het pandhuis konden worden gehaald, Een groote vreugde was het voor hem, dat eindelijk zijn boek uitgegeven werd getiteld Zur Legion gezwungen zu den Kabylen entsprungen, (tot het legioen gedwongen, naar de Kabylen ontsprongen). In het voorwoord van dit boek schreef de bewerker „daar hij in de strijd gevangen genomen was, werd hij uit de boeken ge schrapt. Hij had dus onbezorgd door de we reld kunnen trekken. Nu heeft hij echter Frankrijk openlijk aangeklaagd en werd zijn vlucht bekend. En Frankrijk houdt zulke vluchtelingen scherp in bet oog." Als hij het eerste geld. van den uitgever ontving, huurde hij een kamer in de stad- Een paar weken later wilde ik hem bedoe ken, maar de hospita vertelde, dat de poli tie hem gehaald heeft. Maanden later kwam bericht uit Estland. Hij za,t daar nog in de gevangenis, wegens zijn politieke werkzaamheden voor en in de revolutie. De Fransche regeering had de Duitsche regeering verwijten er over ge maakt, dat zulk een boek verschenen was. Zij verlangde uitlevering van den schrijver. Hij werd daarop gevangen genomen en door de politie over de grenzen gezet. Ech ter niet naar Frankrijk, maar naar de ande re richting, naar Polen. Zijn verdere geschiedenis is ons verloren gegaan, maar in mijn boekenkast staat het boek, wat hij toen uitgegeven heeft, als een. aandenken aan de ontmoeting met dezen jongen journalist. R. C. Fr.

Wieringer courant | 1931 | | pagina 2