23E JAARGANG VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932. No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" DE WEES Wybert„, WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. BINNENLANDSCH NIEUWS. TRAGISCH STERFGEVAL. Maandagavond werd in de Doele te Bols- ward het 25-jarig bestaan van de IJsclub Bolsward gevierd. De Friesche IJsbond was vertegenwoordigd door dr. F. H. van Setten en den heer J. Kingma. Toen de heer Van Setten de jubileerende ijsclub had toegespro ken, nam hij weer zijn plaats in en viel on middellijk daarna tegen den heer Kingma aan. Geneeskundige hulp werd geroepen en toen bleek dat de heer Van Setten was over leden. De heer Van Setten had onlangs zijn prak tijk als mondarts te Leeuwarden neergelegd. Hij was lid van het centraal bestuur van den Frieschen IJsbond, lid van de directie der Harmonie en lid van het bestuur van vreem delingenverkeer. WAAROM HOOGERE BOTERPRIJZEN Van verschillende zijden schrijft het Hbld., wordt ons door lezers gevraagd, hoe het komt dat de boterprijzen nu weer gestegen zijn. Daarvoor zijn natuurlijk verschillende markt-technische oorzaken aan te wijzen. Een der redenen is echter, dat in Engeland het gerucht ging, dat daar te lande zeer bin nenkort een invoerrecht op boter zou worden geheven, met als gevolg, dat de handel zich reeds bij voorbaat dekte door in te slaan, waardoor een grootere vraag en dus een vlot tere markt ontstond. De Leeuwarden commissie-noteering was Vrijdag j.1. dan ook f 1.27, tegen f 1.18 een week tevoren. Daarbij bedenke men, dat wij op 't oogenblik nog in den tijd der kleine aanvoeren zitten en dat de aanVoer vooral dit jaar zeer klein is. En dat onze markt, die op 't oogenblik vrijwel alleen het binnenland voorziet, óók reageert en mede-profiteert van een williger markt in het buitenland, zal een ieder wel duidelijk zijn. Over een poosje echter, als de tijd der groo te aanvoeren aanbreekt en het „goedkoope contingent" (5000 tons) van onzen uitvoer naar Duitschland zal zijn opgesoupeerd, zoo dat we dan zestig cents invoerrecht voor een kilo boter zullen moeten betalen in plaats van het tóch al zoo hooge recht van 30 ets., zal de boterprijs, mede gezien de invoerbe- lemmeringen in andere landen, ongetwijfeld ongekend laag worden, tenzij de regeering op eenigerlei wijze steunmaatregelen voor de zuivelindustrie treft. FEUILLETON. 47 -- 't Is moeilijk aan te nemen. Waarom Omdat hij de beste reden had, haar gelaatstrekken niet met die vari een an der te verwisselen, n.1. de vrees Vrees Alsof er ooit iemand voor haar vrees heeft gekend Neen, daar toe was zij veel te goed. De lord zag Pliylis Ward onderzoe kend aan U zeidet mij, nietwaai* dat ik u ver trouwen fïiag Stellig U was Nel's beste vriendin tijdens ons huwelijk en u weet dus, waarom zij erin toestemde Ja. En hebt u er nooit verder over na gedacht, wie wel de ware moordenaar kon zijn geweest, wie wel de man kon zijn geweest, die zooveel op mij geleek, dat zelfs mijn eigen bedienden, op eenigen afstand, hem voor mij hebben kunnen houden Phylis schudde het hoofd. Nel hield vol, dat u het niet was geweest en u werd ook vrijgesproken. Wie dachten dus daarover niet lang na De moordenaar was mijn broeder Ilij is nu dood, de arme jongen en ik kan daarom de waarheid wel bekennen -- Die u toen reeds wist -- Die ik alle reden had, om te veron derstellen. i Maar ik dacht, dat uw eenige broer UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytnshoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIêN: Van 1—5 regela 0.50. Iedere regel meer f 0.10. HET GEVAARLIJKE UITLAATGAS. Zondagmorgen werd de heer G. P. Lekker- kerker, te Stolwijk, dood in zijn in de garage staande auto gevonden. Vermoedelijk is hij overleden tengevolge van het inademen van de uitlaatgassen. Een dokter heeft nog ge tracht, met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, waarin hij evenwel niet slaagde. Ned. Handels- en Landbouwbank Failliet verklaard. De civiele kamer van het Amster- damsche Gerechtshof heeft het von nis der Haarlemsche Rechtbank, waarbij aan de N.V. Handels- en Landbouwbank te Haarlem surseance van betaling werd verleend, vernie tigd en. bovengemelde N.V. failliet verklaard. i Tot r.-c. is benoemd mr. A. W. v. Vrij berghe de Coningh, tot curator mr. A. Bruch te Haarlem, j Een sleepboot omgeslagen. De kapitein en zijn vrouw ver dronken. Woensdagmorgen om twee uur kwam een sleepboot, die een kast voorttrok, dc Dintel opgevaren. Juist tegenover dc vluchthaven te Dintelsas raakte de kast vast, waardoor dc sleepboot om sloeg en zonk. Dit ging zoo snel in zijn werk, dat de bemanning, bestaande uit vier personen, zich niet tijdig in vei ligheid kon stellen. Allen geraakten te water. De machi nist en dc stuurman konden zich zwem mende houden, terwijl de kapitein en zijn vrouw verdronken. Allereerst werd de stuurman door ter hulp ge komen sleepbooten opgepikt, waarna later de machinist drijvende werd ge vonden ook deze werd nog tijdig gered De sleepboot is van de maatschappij firma Vermeulen uit Dordrecht. ONEERLIJKE BANKDIRECTEUR Veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf. De ex-directeur van de Kamper Bank N.V/, die veertien dagen geleden te recht stond voor de Zwolsche recht bank wegens misbruik van gezag, liet opzettelijk verwijderen van bladen uit rekening-courantenboek, het opzetje- lijk publiceeren van een valsche toe lichting op de balanscijfers en het zich toeëigenen van andermans effecten is veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. De eisch was drie ja ar 4 Verdachte had zich reeds na de zit ting uitgelaten, dat hij met den eisch zeer tevreden was. LAGE VARKENSPRIJZEN Tengevolge de lage prijzen van de varkens in Westerwolde, neemt het particulier slachten zóó toe, dat alleen in de gemeente Onstwedde de laatste drie maanden meer dan 1500 varkens zijn geslacht, d.i. ruim 1000 meer dan in normale tijden. De Zuiderzee-droogmaking. Al of niet voortzetting der in- polderingswerken. De heer Colijn eindigde zijn rede over .de Zuiderzeefondsbegrooting in reeds lang voor dien tijd gestorven was. Dat zei de generaal ons ook. De generaal geloofde, wat iedereen voor de waarheid hield. Het is een heel treurige geschiedenis, juffrouw Ward, die zeker ook de dood van mijn vader verhaast heeft. Maandenlang lag ze mij met centenaarslast op de horst. Drie jaar is het nu geleden, dat mijn broeder Ralph in een oogenblik van wilde dronkemanschap Claude Delamare heeft doodgestoken. De der de van dien bond bezwoer Ralp, dat de zaak tuschen hen beiden een geheim zou blijven. Veel beter was het ge weest, als mijn broer zijn schuld had bekend. Er bestonden termen genoeg om bij het vonnis verzachtende omstan digheden in aanmerking te nemen. In een onberaden oogenblik besloot hij evenwel het tooneel der misdaad te ontvluchten. Enkele weken later kocht mijn vader het stilzwijgen van den eenigen getuige der misdaad met veel geld en verspreidde hij het bericht van den dood van zijn zoon. Dat kwam hem en mijn broeder Ralph het ver standigst voor. Zelfs aan mij schreef vader, dat mijfl broer was gestorven, doch hij verbood mij tevens om voor de begrafenis over te komen. Mijnheer Drake hield zelfs een aandoenlijke re de hij het graf, waarin hij dacht, dat Ralph's lijk neergelaten was. Zoo hield iedereen Ralph Charteris voor gestorven behalve natuurlijk mijn va der en twee oude getrouwen van het bedienden-personeel. Verder weet ik geen bijzonderheden, want ik vernam alleen deze feiten uit den mond van mijn vader, toen hij op zijn 9terfbed lag - En hij zelf, de" arme Ralph de Tweede Kamer met het verzoek aan den Minister om zich duidelijk uit te spreken over de voornemens der regee ring ten aanzien van de voortzetting met de inpolderingswerken wat be treft den te maken Noord-Oostelijken polder en de heer Colijn. kondigde aan, dat hij van dit antwoord zou laten afhangen of hij eventueel met een voorstel voor den dag zou komen om de Kamer over al of niet voortzetting uitspraak te laten doen. De Selectiemesterij voor N.-Hoïland. De plannon om door de oprichting eener Selectiemesterij den varkens stapel in Noord-Holland, wat betreft een zoo voordeelig mogelijk voeder- verbruik en zoo goed mogelijke slacht- producten,, te verbeteren, nemen vaste vormen aan. Wel is het vereischte bedrag voor de oprichtingskosten en zijn de jaarlijk- sche bijdragen voor de exploitatie nog onvoldoende, doch men hoopt, dat de belanghebbenden ten slotte overtuigd zullen worden, dat een dusdanige in lichting onmisbaar is en bereid zullen zijn een 9teentje bij te dragen. De tijds omstandigheden zijn hiervoor op het oogenblik zeer ongunstig, doch juist daarom moeten middelen, die tot een grootere winstmogelijkheid kunnen leiden met beide handen worden aan gegrepen., Vereenigingen, die op het verzoek om subsidie nog geen besluit hebben geno men, geven wij in overweging dat zoo spoedig mogelijk te doen. Men moet hierbij bedenken, dat de gevraagde bij drage slechs zoo klein is, dat het niet van invloed is op dtf contributie, op de uitbetaling aan melkgeld of op den prijs der landbouwbenoodigdheden. Van Rijkswege zal op een subsidie ge rekend kunnen worden van ongeveer f 500.—. per jaar. De bedoeling is nu de selectiemeste rij te vestigen op een gewone boerderij De wenschclijkheid is uitgesproken, dat op die boerderij geen andere var kens mogen worden gehouden. De varkensmester zal voor het voederen verzorgen en andere met de proeven in verband staande werkzaamheden van ongveer 100 varkens per jaar een bolooning ontvangen van vermoedelijk f 500.—. Bovendien zal geen gebruik gemaakt worden van de wei, zoodat die kan worden verkocht. Over de ver goeding van een bestaande varkensv schuur, het bouwen of verbeteren daar \an zal een nadere regeling met den te kiezen veehouder y/orden getroffen. Varkensmesters viit Noord-Holland, die als proefnemer in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich tot 1 Maart 1932 aanmelden bij „Het Nrd.- Hollandsch Groot Yorkshire Varkens stamboek'' Landbouwhuis, Kerkplein te Alkmaar. BUITENLANDSCH NIEUWS. De reiziger met de vele bestellingen Een firma te Berlijn verkocht haar stofzuigers grootendeels door reizigers die bewapend met het noodige onkos- Ja, u moogt wel medelijden met hem hebben Zijn bestaan werd-: dat van een levend doode. Hij durfde zich niet meer vertooncn aan hen, die hem vroeger hadden gekend en was, even als Kain, gedwongen om rusteloos rond tc zwerven met het bloedmerk op het voorhoofd, 't Was een treurig bestaan. Ik kan u niet zeggen, hoe ik te moede was, toen mijn vader mij, in de laatste oogenblikken van zijn leven, de gehee- le waarheid onthulde. Hoe gaarne had ik Ralph niet bewogen, Engeland te verlaten, maar hij weigerde zoo be slist mogelijk. Het eenige gevoel, dat nog bij hem woonde en dat, in weerwil v'an den onzettenden tijd, dien hij dooi leefde, hem gedurende die jaren nooit heeft verlaten, was de liefde voor zijn land, voor de plaats, waar hij geboren werd. Daar wil ik sterven, zei hij steeds ik wil niet den Oceaan tusschen mij en Marton- Hall hebben Kon ik hem dat laatste gevoel ontrooven Neen, nietwaar Arme jongen j Niet ver van de rivier ligt een klein paviljoen, dat vroeger een een voudig zomerhuisje wat geweest, maai dat later door mijn vader tot een vrij goed bewoonbare ruimte werd inge; richt. Dat was te alle tijde Ralph's toe vluchtsoord. Daar vertoefde hij meer malen dagenlang, maar dikwijls ook zwierf hij maanden achtereen door het land. Ik begin te begrijpen. Luister nu verder toen Lord Ed win Delamere, bij het opsporen .van den moordenaar van zijn broeder, cin delijk de eenigen getuige van die daad gevonden had, meende hij den schui tenvoorschot, het geheele Duitsche Rijk bereisden. En daarbij had vooral een reiziger succes die in Oost-Pruisen aan het werk was. Heele stapels be stellingen kwamen binnen, de man zelf kwam ook binnen om zijn provisie af te halen en opnieuw op reis te gaan en nieuwe bestellingen in te zenden. Maar na enkele wéken kwamen dc meeste verzonden stofzuigers terug met de kantteekening„geadreseerde overleden". Daar er echter geen epi demie in Oost-Pruisen heerschtc kon men zich niet goed voorstellen, dat die bestellers plotseling alemaal te overlijden kwamen en de directie zond bij de eerstvolgende reis behalve den reiziger ook een detective uit, om de gangen des reizigers na te gaan. Het rapport van den detective was kort, maar duidelijk. Het luidde Als de reiziger X in een plaats aankomt, is zijn eerste gang naar het kerkhof. Daar schrijft hij de namen van de in den laatsten tijd overledenen van de grafsteenen af en maakt daaruit zijn bestellingen. j Naar verluidt heeft de firma den rei ziger ontslagen. i Men. geloofde den overvailene niet. Een boer tc Arnswalde (Duitschland) is het slachtoffer van inbrekers en van de politie geworden. Niet minder dan acht keer kwamen de beide inbre kers zijn hoeve bezoeken. De man werd vastgebonden en zijn huis door zocht en successievelijk werd alles van waarde beroofd. De man deed aan gifte hij de politie. Maar daar hij een zonderling is, geloofde men hem een voudig niet. Tot de politie-beambten twee vcndachte individuen een koe za gen verkoopen en hen meenamen, om nadere inlichtingen te verkrijgen. Toen vielen de kerels door de mand en het bleek, dat zij hun achtste en laat ste bezoek bij het boertje hadden ge bracht. Want die koe was ook het laat ste, wat de ongelukkige boer bezat. Ilad de politie hem maar geloofd, dan was hij er beter aan toe. Nu echter moet hij een proces tegen den Staat beginnen. Maar geld heeft hij niet meer. Hij zal dus pro deo, op staatskos ten, tegen den Staat gaan procedeeren. LATE WINTER In de Aegeische Zee woeden hevige sneeuwstormen. Het passagiersschip „Yperochi" is bij het eiland Skiathos gestrand. De passagiers konden wor den gered. Vele schepen hebben ver traging en loopen de kusthavens bin nen. In dc Hongaarsche laagvlakte is het abnormaal koud. Aan de Theiss zijn wolven gesignaleerd. t Zondag heeft boven Jeruzalem een buitengewoon hevige sneeuwstorm ge woed. Het verkeer werd stopgezet. In dit jaargetijde is sedert vele jaren te Jeruzalem geen sneeuw gevallen, zoo dat men algemeen het gebeurde van Zondag als een zeldzaam natuurver schijnsel beschouwt. i Hevige sneeuwstorm in Zevenburgen. Door den in het Z.O. van Zevenbur- dige zelf tc hebben ontdekt. Delamere is nu in de laatste maanden geheel en al in zijn voordeel veranderd hij heeft mij. zelfs bekend hoe het hem speet, dat hij twee jaren van zijn leven aan zijn woesten dorst naar wraak had op geofferd. Zooveel is zeker, dat zijn na- vorschingen een tweede menschenle- ven hebben gekost en over mijn hoofd zeer veel leed hebben uitgestort en toch, ik zweer 't u, hoe na mij de man ook stond, dien hij hardnekkig zocht, om den dood van Claude Delamere te wreken, ik mag er hem geen verwijt van maken en ik doe het dan ook niet John Daly kwam bij mij en zeide mij, dat lord Delamere hem een aanzienlij ke som had aangeboden, als hij hem Claude's moordenaar uitleverde. Hij dreigde mijn broeder Ralph te zullen verraden, indien ik niet, met een nog grootere som, dan hem door Edwin De lamere was aangeboden*, zijn stizwij- gen kocht. Ik weigerde. Niet wegens die groote som, want ik had gaarne alles gegeven, wat ik bezat, in het be lang van mijn broeder, maar omdat ik wist, dat John Daly zelf in het onze kere moest verkeeren of mijn broedei al dan niet nog tot hot land der leven- dn behoorde en omdat ik hem een wa pen in handen zou geven, als ik zijn stilzwijgendheid ging afkoopen. Bo vendien was het een bodemloos vat vul leen geweest, om met geld John Daly's zwijgen te willen afkoopen. Hij had mijn vader reeds meer dan te veel geld afgeperst, toen hij nog met ze kerheid wist, dat mijn broer leefde. De man was verslaafd aan drank en spel; liet geld vloeide tusschen zijn vingers weg. Ik meende geen andere keus te Hier begint het! Voorkom! Gorgel droog met i, 45 en 65 ets. 1 gen woedenden sneeuwstorm is Kroonstad sinds eenige dagen geiso- leerd. De telefoondraden zijn stuk. Een trein is in de sneeuw blijven steken. Men vreesde, dat de 60 a 70 passagiers van koude zouden omkomen. Op de we gen op het platte land zijn reeds ver scheidene personen, die door den sneeuwstorm overvallen werden, dood gevroren.i Uit Boedapest wordt gemeld, dat in het Hongaarsche laagland abnormale koude heerscht, welke talrke wolven uit de Karpaten tot aan de Theiss heeft gedreven. Valuta-positie van Griekenland. Vrees voor opheffing van den gouden standaard. Een reis van den Griekschen minis ter-president naar de Europeesche fi- nancieele centra heeft ten doel, een buitenlandsche leening te verkrijgn ter aanvulling van den ondanks de sterke beperking van de deviezen-verstrek king «scherp gedaalden deviezen-voor raad der circulatiebank en voor de fi nanciering van publieke werken. Wan neer deze poging - zooals verwacht moet worden niet slaagt, moet naar uit Athena aan de „B.B.C." wordt ge meld, er op worden gerekend, dat ook Griekenland officieel den gouden stan daard zal opheffen, en zal moeten over gaan tot staking der aflossingen van alle publieke en buitenlandsche leenin gen. In theorie is de gouden standaard tot dusverre gehandhaafd, hoewel door de draconische valuta-maatregelen fei lelijk reeds een papieren valuta met gedwongen koers bestond. De drachme is op de internationale deviezenmarkt ca. 10$ in koers gedaald. De Tnrijnsche radiodokter. De Turijnsche zender heeft nu aan zijn bedrijf een bekenden dokter ver bonden. Deze geeft voor de micro foon medischen raad.*Men roept hem telefonisch op en onmiddellijk daarna verschijnt hij voor de microfoon om zijn raad te geven, waarvan niet alleen de zieken, maar ook de gezonden een nuttig gebruik kunnen maken. De con sultatie is kosteloos. Natuurlijk blijft het ter beoordeeling van den dokter of hij zonder verdere diagnose het ge val wil bespreken. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER GEVESTIGD TE ALKMAAR. Uit het verslag van deze Kamer over het jaar 1931 stippen we nog het volgende aan VEE EN VLEESCHHANDEL. De handel in vee en vleescli is gedu rende 1931 zeer teleurstellend geweest Nog het langst hebben zich de prijzen voor het rundvee kunnen handhaven, zelfs werden dc voor de vetweiderij be stemde dieren in het voorjaar vrij! duur ingekocht. hebben dan zijn onbeschaamdheid met kracht het hoofd te bieden, wat daar van ook de gevolgen mochten zijn. Mijn broer was immers voor de. geheele wereld dood, dood voor de mcnschen en voor de wet. Zijn graf was er en de geestelijke die officieel bij de begrafe nis was tegenwoordig geweest, kon elk oogenblik als getuige worden op geroepen. Ik meende mij niet door de bedreigingen van een man als John Daly uit het veld te moeten laten slaa. - Ga niet verder, bad Phylis. Thans is mij alles duidelijk en u moet het zeer zwaar vallen, om hetgeen er ver der' is gebeurd, opnieuw te verhalen. Ja, u hebt gelijk, het overige kunt u zelf wel nagaan. U weet nu, waar om mijn broer de geldigste redenen had, het gelaat mijner vrouw niet te vergeten. Zij was het toch, die hem had gezien, toen hij, na het bedrijven zijner daad, de vlucht nam, en hoewel zij als mijn wettige vrouw tegenover mij geen getuigenis behoefde af te leggen, kon haar verklaring hem wel op het schavot brengen., -- Ja, dat is zoo -- Ralph spoedde zich na het gebeur de onverwijld naar Londen. Ikheb hem niet weergezien dan nu drie dagen ge leden voor het eerst, toen hij bier bijna stervend aankwam. Alles had hij er aan gewaagd om mij te kunnen mede- deelen „Broeder gij zijt vrij! Dc vrouw, met wie je door de nukken van het booze lot en om mijnentwille bent getrouwd, 19 gestorven". (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1