No. 14 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" DE WEES. WIJ BREIEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. o.ia :3 1 VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. Ons Lichaam en onze Gezondheid. Natuurlijke en kunstmatige koorts. Wanneer de oorzaak van een ziekte bekend is, geeft toepassing van het bijbehoorende geneesmiddel de beste kans op succes Kent men de oorzaak der ziekte niet, dan zijn er nog wel algemeen werkende middelen, die dik wijls een volkomen genezing tot stand bren gen. De vooruitzichten zijn te gunstiger, waar een dergelijke behandeling een belangrijke aanvulling vormt van de natuurlijke verdedi gingsmiddelen van het lichaam, waaronder de koorts wel een der belangrijkste is. Men wekt daarom wel kunstmatig koorts op, ter wijl de oude opvatting, dat men de koorts verdrijven moet, reeds lang is verworpen. Koorts is slechts een symptoom der ziekte wat men moet bestrijden is de ziekte zelf, die er de oorzaak van is. Reeds in oude tijden heeft men waargeno men dat chronische ziekten, ook zeer ernsti ge, onder den invloed van hooge koorts gene zen worden. Om deze reden wekt men thans in bepaalde gevallen kunstmatig koorts op met soms verbazend resultaat. Het bekendste is wel de genezing van hersenverweeking door malaria. De malariakoortsen dooden dan de spirochaeten, die de hersenverwee king veroorzaken. Is dit gebeurd, dan wordt de malaria verder genezen met behulp van kinine. Tot een dergelijke behandeling, waar voor men den patiënt met een andere ernsti ge ziekte moet infecteeren, wordt natuurlijk slechts in het uiterste geval overgegaan. De resultaten zijn daarom echter niet minder verrassend. De weldadige invloed van de koorts zal in de toekomst vermoedelijk nog een grootere rol spelen in de geneeskunde, vooral nu men ook minder heftig werkende koortsverwek- kende middelen gevonden heeft, die beter kunnen worden aangepast bij de ziekte, die bestreden moet worden en aan den toestand van den patiënt. Het groote belang van de koorts voor de genezing brengt met zich mee, dat niets nood lottiger kan zijn dan het verdrijven van de koorts, zonder uitdrukkelijke toestemming van den arts. Deze zal over het algemeen slechts koortsverdrijvende middelen toepas sen, wanneer de eiwitten van het lichaam in gevaar komen, hetzij door de te hooge temperatuur, hetzij door te langdurige koort sen. Het bestrijden van de koorts op goed geluk af, moet echter onvoorwaardelijk wor- den afgeraden de toestand van den patiënt wordt hierdoor soms aanmerkelijk slechter omdat men het lichaam dan van zijn natuur lijk verdedigingsmiddel berooft. BINNENL NIEUWS. Sigarettenbelasting en winkeliers. Wie betaalt de verhooging Naar aanleiding van dc voorgestelde nieuwe belasrting op de sigaretten, wordt van de zijde der winkeliers ver zekerd, dat bij vele hunner deze nieuwe belasting door henzelve en niet door het publiek zal worden betaald. Bij de scherpe concurrentie, het ongelimiteer de aantal tabaksvergunningen, de tal- looze bokswinkels, zijn de meeste win kels nu al gedwongen, de bestaande sigarettenbelasting voor hun rekening tc nemen. Berekenen zij de betaling bij den prijs, dan zeggen de klanten dik wijls ,.lk betaal maar 40 cent voor dit merk, anders ga ik naar dc zaak aan den overkant. Daar behoef ik de belas ting ten minste niet te betalen. De winstmarge bij de sigaretten is zeer klein, daar de fabrikanten ook al ten gevolge van de scherpe concurren tie, groote bedragen aan reclame moe ten uitgeven. De gekleurde lapjes, sur prises en bons, waarop allerlei ca deau x verkregen kunnen worden, ver meld in uitvoerige catalogi, zijn rccla memiddelen welke veel kosten. Op dit gebied heerscht een ware rage. De eene fabrikant geeft al mooiere cadeaux, dan de andere, Voorts klaagt men over de concur rentie, welke de winkeliers ondervin den van allerlei coöperatieve inkoopen welke gemeente-ambtenaren en ban ken, hun aandoen door sigaren of siga retten direct van grossiers te betrek ken tegen inkoopsprijs. Ook het perso neel van eenige rijksinstellingen doen zulks bovendien worden nog heel wal sigaren en sigaretten in café's, bioscoop theaters, stations en elders verkocht, alles tot schade van de winkelers, van wie sommige de opcenten van den si garetten-accijns geheel door de clien tèle laten betalen, andere alleen den op de banderolle aangegeven prijs la ten betalen en weer andere daar weer tegen „opboksen" en met twee, drie of 5 centen daaronder gaan. Zoo heerscht er een prijzenchaos, waar geen eind aan komt. t Groote IJslandsche stoomtreiler te IJmuiden. In aanvaring geweest met een ijsberg. In de Visscherslïaven van IJmuiden is aangekomen de IJslandsche stoom treiler „Gyllir" BE 267. Dit is voor de eerste maal, dat te IJmuiden een IJs- landsch visschersvaartuig z'n vangst lost. De „Gyllir", die in 1926 gebouwd werd door de schiffsbau Gesellschaft „Unterweser" te Weseumundc, meet 365 ton bruto en is derhalve ca. 100 ton grooter dan de grootste IJmuider treiler. De machine is 760 P.K. sterk en geeft bet vaartuig een snelheid van 12V& mijl. Er bevindt zich aan boord een in stallatie voor draadlooze telegrafie, FEUILLETON. 't Is waar Phylis? Hij is hier in geen drie dagen geweest. Zijn broer was bij hem. Gepasseerden nacht is de arme Ralph gestorven En die voor Nel vrij onduidelijke mededee- ling helderde Phylis op, door alles te vertel len wat zij daareven zelf had vernomen. Sir Royal denkt dus, dat ik dood ben Ja. En wenscht hij, dat het zoo is Neen. Hij wenscht je altijd nog te vin den en met eerbiedige zorgen te omringen. Hij wil lady Charteris laten beschikken, over alles, wat het zijne mag heeten. Behalve over zijn hart Neen, dat kan hij niet, omdat hij zijn hart reeds verloren heeft aan een zekere Gladys Weston Phylis, wees een oogenblikje ernstig Wel kindlief, ik ben de ernst in persoon, dat verzeker ik je. En nog een ander nieuw tje Nel: aanstaanden Maandag komt je'neef hier Met welk doel Oom wil wel juist aanstaanden Maandag het bijeenbrengen van de wettige bewijzen van je dood, geloof ik Om wil wel juist aanstaanden Maandag naar huls gaan, maar ik denk niet, dat er zooveel haast bij dat vertrek zal wezen. Als we maar op 't laatst van April weer te Lon den zijn, op den verjaardag van den kleinen Fred. Een volle maand kunnen wij dus nog hier blijven, om op den goeden tijd weer in Londen te zijn. Lord Delamere zal je natuurlijk herken zoowel voor zenden als ontvangsten. De bemanning telt 24 koppen. De treiler had 120 ton of 2400 kis ten visch aan boord, van goede kwali teit, in hoofdzaak bestaande uit kabel jauw. Deze enorme hoeveelheid visch was gevangen in 5 dagen. De helft de zer lading werd Maandag j.1. verkocht en bracht ruim f 6000 op. Wij vernamen nog, dat de treiler tijdens een zwaren sneeuwstorm in het hooge Noorden in aanvaring is ge weest met een ijsberg. Men dacht er zonder schade te zijn afgekomen, maar toen de voorsteven door het lossen der lading omhoog kwam, bleek daarin een deuk en een scheur te zitten. Het vaartuig zal vermoedelijk te Amster dam worden gerepareerd. Door dezen buitengewoon grooten aanvoer van kabeljauw is de prijs van deze vischsoort sterk gedaald, zeer ten nadeele van de aan de markt zijnde Hollandsche treilers. Gemeenteraad van Huizen. (N.-H.). Publieke tribune ontruimd. In de Woensdag te Huizen gehouden raadsvergadering werd de gemeente- begrooting voor 1932 aangenomen, na het afleggen van eenige verklaringen. Een zeer langdurig en scherp debat werd gevoerd over het werkloozen- vraagstuk, waarbij het kwam tot ont ruiming van de publieke tribune en tot schorsing der vergadering, om de ver hitte gemoederen te doen bekoelen. Het einde was, dat besloten werd de rijksvoo rschriften voor de loonen te volgen, ten einde voor subsidieering in aanmerking te komen. Steun aan kleine boeren. In de vergadering van Ged. Staten van Gelderland werd aangenomen een voorstel van de heeren van Koeverden c.s. om steun te verleenen aan kleine land- en tuinbouwers door middel van voorschotten en borgstelling lot een bedrag van f 100.000. Door Ged. Stalen is voor. d*?zo .sjeunverleening de medewerking der regeering ingeroe- pen. WISPELTURIGE VERDACHTE. Advocaat ziet van verdediging af. Voor bet gerechtshof te 's-Graven hagc zou in hooger beroep terecht staan een inwoner van Alphen, gede tineerd wegens rijwieldiefstal. De hem toegevoegde verdediger, mr. L. J Plemp van Duiveland, deelde evenwel aan het hof mede, van de ver (lediging van zijn cliënt te moeten af- Misschien niet. Na Claude's dood heeft hij mij slechts driemaal gezien en zoo bij zonder scherp van gezicht is hij ook niet. Dat was te veel gezegd. Wat Hij is juist verwonderlijk scherp van gezicht verklaarde Phylis, je had er maar eens bij moeten zijn, toen hij mij de sterrenbeelden verklaarde. Hij is een genie Toen opeens bemerkend dat zij haar mond had voorbijgepraat, stampte zij met komi sche drift op den grond en zei, dat Nel een verschrikkelijk schepsel was. Dat ben ik niet, meende Nei. Het doet mij alleen plezier, dat ik je mijn neef zoo vol geestdrift heb hooren verdedigen en ik zal nog meer tevreden zijn, wanneer ik je een maal als lady Delamere zal mogen begroeten. Dat zal wel nooit gebeuren, zei Phylis, die weer volkomen bedaard was. Hij maakte mij volstrekt niet het hof, hij verklaarde mij alleen de sterren. Misschien verklaart hij je nog heel veel, als hij hier is, antwoordde Nel met ge maakten ernst. In elk geval begint hij met wat anders te doen, veronderstelde Phylis. Hij komt na tuurlijk den generaal opzoeken en mij ook, en dan laat je mij aan hem het geheele ge heim vertellen, alleen natuurlijk, en dan kan hij sir Royal zoo heel terloops zeggen, dat hij vernomen heeft, dat jij hier in Denndorf bent. Nel greep Phylis' handen en zag het meisje angstig aan. Maar Phylis, vroeg ze. ben je heusch wel zeker van je zaak Hoor eens, kind, als ik ooit een verliefd man heb gezien en ik heb al zoo menig verloofd paar met belangstelling nagegaan als ik ooit gelezen heb van een man, wiens hart was ontwaakt en ik heb romannen bij tientallen verslonden, welnu, dan is het wel degelijk Royal Charteris Ik zeg je. de man is tot over zijn ooren op je verliefd Zeg maar „ja" en ik zal je neef opdragen, hem en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken, ook de allerfijnste. Voor NIEUWWERK ZIJN WIJ No. 1 JAAP SNOR, DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) Depots voor Wieringen Hlppolytushoef C. DUIJNKER, Den OeverJb. Kaleveld. Let op ons gepatenteert fabrieksmerk. zien, omdat deze na aanvankelijk het feit te hebben bekend plotseling van houding is veranderd en nu halsstar rig ontkent, zich aan het hem ten laste gelegde feit te hebben schuldig ge maakt. Daar spr.'s verdediging geheel was ingesteld op het voorbrengen van ver zachtende omstandigheden en ver dachte er niet toe te bewegen was, zijn houding te laten varen, verzocht mr. Plemp ontheffing van zijn taak. De president stelde daarop de zaak uit, totdat een andere verdediger zou zijn gevonden, doch wees er verdachte op, dat indien hij op diezelfde manier het heele advocaienlijstje moest af gaan, hij een aardig tijdje in voorar rest zou moeten doorbrengen. Een industrie minder. Men is bezig liet fabrieksgebouw van de fluweelweverij Pastor en Groth te Blerick te ontruimen. Het bedrijf wordt naar Engeland overgebracht.| De beteugeling van het cadeaustelsel. Te Utrecht is een vergadering gehou den van vertegenwoordigers der drie middenstandsorganisaties, werklieden verbond, fabrikanten-, groot- en klein liandel-organisaties, benevens parti culiere fabrikanten en importeurs. In deze vergadering werd unaniem besloten tot het oprichten van een „na tionaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel (door het streven naar een wettelijke regeling daarvan)". In het voorloopig bestuur van het opge richte comité zijn vertegenwoordigers benoemd van de middenstands- en vi ouwenorganisaties, werkliedenbon den, fabrikanten en importeurs. Voor zitter is de heer Jos. ten Berg, rechts kundig adviseur mr. J. Martin Muller. De kwestie der sigaretten automaten. In strijd niet de winkelsluitingswet Voor 't kantongerecht te Amsterdam werd op 12 September van het vorige jaar de z.g. automatenkweslie behan deld, n.1. het verkoopen van sigaret ten door middel van automaten na sluitingstijd van de winkels., Een winkelier uit Reguliersbreestraat was ten laste gelegd, dat hij op 14 Juli des avonds 8.40 in de Reguliersbree straat sigaren had verkocht, althans afgeleverd door middel van een auto maat ten tweede dat hij op 15 Juli des avonds te 9.10 sigaretten te koop bad aangeboden door middel van een automaat, zulks met overtreding van de Amsterdamsche politieverordening. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie achtte de automaten na slui ting van de winkels in strijd met de winkelsluitingswet en vorderde f 5 boete. De wnd. kantonrechter veroordeelde den winkelier wegens het in strijd bandelen met de Amsterdamsche poli tieverordening tot een geldboete van vijftig cent. \Voensdag diende de zaak in hooger beroep voor de Vijfde Kamer der arron dissementsbank te Amsterdam. Een politie-agent, als getuige gehoord heel netjes je heele geheim te onthullen. Phylis kwam er echter niet toe, het plan uit te voeren, zooals het door haar was be raamd. Lord Delamere kwam vroeger aan, dan hij verwacht werd. Hij trof sir Royal Charteris juist, toen deze laat in den middag van de begrafenis van zijn broeder terugkeerde, van de teraardebestelling van den broeder, dien de wereld reeds drie jaren lang had dood ge waand. Na de eerste begroeting en nadat de lord, in weinige woorden, de geruststellende verze kering had gegeven, dat hij de nagedachtenis van den doode op geenerlei wijze zou bena- deelen, zei hij eensklaps Het moet toch zeker een vreemde ver rassing voor je zijn geweest, mijn nicht hier aan te treffen. Je nicht Ja, ik weet niet goed, welken naam ik anders aan haar zou moeten geven. Is zij bij je Heb je je weer verzoend en breng je nu met haar de verdaagde witte broodsweken in dit afgelegen hoekje van Duitschland door, of is Nel hier uit zich zelf naar je toegeko men Ik verzeker je, dat ik er geen idee van had, dat zij hier zou zijn Ik heb in tegen deel alle redenen, om aan te nemen, dat het arme kind gestorven is. Gestorven Hoe kwam je daarbij Spaar mij voor het oogenblik, je die treurige bijzonderheden te herhalen. Later zal ik je alles zeggen. De voornaamste reden waarom ik je verzocht hier heen te willen komen, was juist om je te vragen, welke be wijzen je voor 't overlijden van je nicht noo- dig hebt, om zelf in het bezit te komen van de goederen der Delamere's Edwin drukte sir Royal's hand met warmte. 't Is precies iets voor u, zei hij, om daar aan zoo terstond te denken, maar wil ik jc eens wat zeggen, Charteris Ik zondig niet meer tegen het tiende gebod, dat zegt, dat Gorgel droog mef p Alléén WYBERT beschermt U ieder jaar tegen verkoudheid en catarrh. Alléén in orlglneele dooien 25, 45 en 65 ct». had den winkelier gesommeerd het ap paraat na sluitingstijd buiten wer king te stellen. De Officier van Justitie, mr. van Ar- kel, eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Vonnis 1 Maart a.s. DE BLOEMENTEELT. Voor driekwart afzet in het binnenland De uitvoer van bloemen naar het buitenland heeft door de verhoogde invoerrechten een gevoelige knak gekre gen. Frankrijk heeft voor den export bijna geheel geen betcekenis meer, ter wijl de export naar Engeland, waar de bloemen zwaar worden belast, van weinig omvang is Waar het vorig jaar na afloop der bloemenveiling in het Westland de talrijke vrachtauto's met bloemen in kisten en doozen naar Rotterdam en Iloek van Holland reden ter versche ping naar Engeland, brengen thans en kele auto's kleine hoeveelheden naar de booten. Ongetwijfeld zullen dus ook de Bata vier- en Harwichlijncn de gevolgen van den verminderden export onder vonden. Het is thans zoo, dat driekwart van de bloemen bestemd zijn voor het bin nenland, met het gevolg dat de groote partijen niet voor een redelijken prijs kunnen worden afgezet. Alleen aan de Centr. Westlandsche Boemenveiling werden in de vorige week bijna 100.000 dozijn tulpen ver handeld, zoodat het binnenland heel wat bloemen tc verwerken heeft. Minister Deckers. Naar Nederland vertrokken. Aneta seint uit Batavia De Minis ter van Defensie, de beer Deckers, is per „Marnix van St. Aldegonde" naar Nederland vertrokken. Vele personen deden den Minister uitgeleide, doch op verzoek van den heer Deckers droeg dit uitgeleide geen officeel karakter. HET GEVAAR VAN LANGE VRACHTAUTO'S Donderdagmiddag is tc Bussum op den hoek Kerkstraat en Brinklaan een pleegzuster, mej. Kleuver, die per rij wiel gelijk met een lange houtauto den hoek omging, door het uitzwaaien van het achterdeel van dien wagen onder 't achterwiel terecht gekomen. Met een enkelfractuur en zware been wonden is zij naar de Majelllasstich- ting- vervoerd. Loonregeling in 't bloembollenbedrijf. De Bond van R.K. werkgevers in het Bloembollenbedrijf heeft zich in een Woensdag gehouden vergadering ver- men het goed zijns naasten niet begeeren mag Mijn wetenschappelijke studies hebben succes gehad. Er is mij een gouvernements betrekking aangeboden en de toekomst be gint voor mij zoo helder te worden, dat ik zelfs aan trouwen heb kunnen denken er. dat ook werkelijk ernstig doe, indien een ze kere jongedame maar zoo vriendelijk zou willen zijn om zekere vraag, die ik haar wil doen, in bevestigenden zin te beantwoorden. Je hebt gelijk, antwoordde sir Royal met een diepen zucht. Een geliefde en liefheb bende vrouw gaat zeer zeker boven geld en goed Maar ik geloof, dat zoowel het een als het ander je ten deel zal vallen, want ik heb allen grond om te vreezen, dat mijn vrouw inderdaad niet meer in leven is en dat je door een gelijkenis op het dwaalspoor moet zfjn gebracht. En ik ben zeker, dat ik mij niet vergist kan hebben Bovendien werd zij plotseling zeer bleek, toen zij mij zag. Wanneer heb je haar dan ontmoet Ontmoet is het woord niet, ik heb haar gezien, kort na mijn aankomst. En was zij alleen Zij stond aan de deur van een winkel, blijkbaar op iemand te wachten, die nog met eenige inkoopen bezig was. Ik durf er op zweren, dat zij en niemand anders het is geweest. Maar, als zij het dan werkelijk was, met of bij wien is zij hier Ik vrees, dat zij niet in gunstige levensomstandigheden verkeert dat was althans het geval, toen ik de laatste maal iets van haar hoorde. Zij was gekleed als een prinses, in bont en fluweel. Er zal hier toch wel een vreem delingen-lijst of iets van dien aard te beko men zijn, nietwaar? In dezen tijd van het jaar nog niet, maar ook zonder dat raakt men op zulk een klein plaatsje spoedig genoeg met elkander bekend. Zij is hier zeker een van de drie laat ste dagen gearriveerd, anders zou ik haar wel hier of daar ontmoet hebben. Maar sedert Ralph's komst heb ik geen nieuwelingen op gemerkt. Zijn hier veel Engelschen Ja, dat gaat nogal. De dame, die inder tijd met je nicht op Marton-Hall kwam, is hier ook, gezelschapsjuffrouw van een jonge lady. Phylis Ward Wat je zegtIk was al van plan, haar eens te gaan opzoeken bij haar familie in Engeland. Ze was plotseling uit Hilda-huis verdwenen. Ze schijnt het hier uitmuntend te heb ben getroffen en gaat met de jonge dame, bij wie zij is, als een vriendin om. Edwin Delamere begon reeds zoo eenigs- zins te begrijpen, hoe de vork in den steel moest zitten. Met welke familie is zij hier vroeg hij. Zij is bij generaal Brereton. Je kent hem toch Welzeker. Zijn nicht of eigenlijk zijn aangenomen dochter, geloof ik, is het liefste meisje, dat ik ooit heb ontmoet. Heeft ze goudblond haar, fluweel ach- tige, bruine oogen en een fijne, bijna door schijnende gelaatskleur Ja, ja Met een paar trekken heb je haar daar naar het leven geschilderd. O, dan ken ik haar ook zeer goed. Wat ik zeggen wil, Charteris, op welken voet sta je met den generaal Op een zeer vriendschappelijken voet, ik kan niet anders zeggen. En je bent dus nu een bewonderaar ge worden van mejuffrouw Iedereen moet juffrouw Weston wel be wonderen. Ik denk, dat het tijd wordt, dat lady Charteris ten tooneele verschijnt, zei Edwin ernstig, want het komt me voor, dat je bewon dering voor de jonge freule Weston niet van gewonen aard is. Sir Royal schudde droevig het hoofd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1