jWEEDE BLAD. VRIJDAG 19 FEBRUARI No. 14. ANNA PAULOWNA. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna-Paulowna op Donderdag, 18 Februari 1932, des na middags te drie uur ten Raadhuize. Voorzitter opent te 3 uur de vergade ring; afwezig de heeren Komen en v.d. Bergh, welke echter tijdens het lezen der notulen binnenkomen, zoodat de Baad voltallig is. Het blijft in de familie i Na het lezen der notulen door den secretaris, den heer Keijzer, merkt de heer Dekker op,, dat niet de heer Ra ven, docli spr. naar een adres van den Helderschen Bestuurdersbond heeft ge informeerd, hetgeen dus verkeerd in de notulen blijkt opgenomen. Voorzitter vindt, dat dit niet veel uit maakt daar 't toch in de familie blijft! De notulen worden goedgekeurd. De volgende mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen: a. van P. F. van Helden is bericht ont vangen, dat hij zijne benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Breezand heeft aan genomen. b. liet raadsbesluit tot grondruil met den heer A- Dekker, enz. is door Gede puteerde Staten goedgekeurd d.d. 3 Febr. 1932, No. 67, Nog steeds lichttarief - oorlog 1 c. van den Dir. Adm. van het Gem. Electr. bedrijf is rapport ontvangen omtrent de door enkele lichtgebrui kers betaalde bedragen. Uit het rapport blijkt, dat de bedoelde lichtverbruikers geen reden tot klagen hadden. Voorz. merkt op, dat met den licht- verbruiker Bakker al reeds meer te doen geweest is. In z'n vorig huis be taalde hij volgens zijn meening al te yeel. Nu is hij verhuisd en blijkt liet, dat de lichtleiding gesloopt is en nu meent men weer gratis lichtpun ten te kunnen krijgen. Maar dat gaat niet. Voorz. wijst nog op het gemak, dat het electrisch licht brengt voor ou de menschen; en mocht het voor de"fce te duur zijn, dan is het Armbestuur al tijd nog bereid gebleken deze menschen te helpen. Men moet volgens spr. niet te vïug met deze zaken in den Raad ko men; deze belmoren eerst ter dege on derzocht te worden. De zaak is direct in de openbare raadsvergadering ge bracht en de heer Kuiken was er dade lijk bij om te zeggen: dan moeten we maar naar het P.E.X. overgaan. De heer Smit zegt, dat hij het niet in openbare vergadering heeft gebracht, maar hij heeft er zijn schouders onder gezet, omdat hij meende, dat de men schen te veel betaalden. De heer Kuiken zegt, dat hij niet door dik en dun voor aansluiting bij het P.E.N. is. Maar als het beter is, is het ook een algemeen belang. De heer Smit komt nog met ecnige voorbeelden, waaruit zou blijken, dat het tarief in Anna Paulowna veel hoo- ger is dan elders o.a. Winkel, waar men f 5.84 betaald en in Anna Paulowna on der gelijke omstandigheden f 7.00. Deze zaak zal nog verder onderzocht worden. Niet meer dan vorige jaren Voorzitter merkt naar aanleiding van het adres van den Heldersche Be stuurdersbond (behandeld in de vorige vergadering) betreffende de crisis en de bouwvakarbeiders nog op, dat van de 25 arbeiders in deze gemeente er 13 werkeloos zijn. Dit aantal is onge veer gelijk aan dat der vorige janen. Ziekte onderwijzend personeel. Bericht is ingekomen van het desbe treffend hoofd der openbare" school dat wegens ziekte een tijdelijke onderwijze res noodig is. Mej. Heid is inmiddels als zoodanig benoemd. Verordening van kracht verklaard. 3. Voorstel om de verordening be treffende het gemeentelijk grondbedrijf van kracht te verklaren van 15 April tot 1 Januari 1933. Wordt goedgekeurd. Hij had meer dpor 2e betrekking. 4. Voorsteliep tot wijziging van den pensioensgronaslag van den doodgra ver. Door B. en W. is de pensioensgrond slag van den doodgraver gerekend naar f 70.- belasting; dit moet echter niet f 70.-, doch f 160.- zijn. Naar aanleiding daarvan wordt verzocht de pensioen grondslag te verhoogen. De heer Smit meende, dat bedoelde doodgraver meer verdiende. Dit oujkt niet zoo te zijn, maar hij heeft nog inkomen uit een tweede be trekking n.ï. kwitantielooper. Wordt goedgekeurd. 't Reglement wordt gevolgd 5. Voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de gemeentepolitie in deze ge meente. Voorz. merkt hierbij op, dat voorna melijk het Ambtenaren reglement ge volgd is. Voor het diploma v.d. Alg. Po litiebond wordt f 50.- extra bezoldiging gegeven, doch ook voor een gelijkwaar dig diploma; b.v. het R.K. politiebond- diploma. Voor kleeding-vergoeding was door de Alg. P'olitiebond f 125.- ge vraagd, doch B. en W. meenen het op f 100.- te moeten steUpn. De heer Smit merkt op, dat de poli tieambtenaren in een goed blaadje staan bij den burgemeester en ze dan ook welwillend worden behandeld. Voorz. Gelijk als alle andere ambte naren. Het Ambtenaren reglement is in volle lengte gevolgd. Wordt goedgekeurd. Dat ging niet door I i 6. Verzoek van het gemeentebe stuur van Schagen om een bijdrage van f 10,— per jaar voor eiken leerling die uit deze gemeente dc u.l.o. school aldaar bezoekt, ten einde daarmede de kosten der leermiddelen voor die leer lingen te kunnen betalen. B. en Wi meenen hierop afwijzend te moeten beschikken, daar men in Den Helder er niets voor vraagt. Het blijkt, dat er slechts 1 a 2 leerlingen naar de Schager u.l.o.school van hier gaan. Voorst. B. en W. aangenomen Jongejan heeft succes 7. Verzoek van C. F. Jongejan om vermindering van den huurprijs van het door hem gehuurde perceeltje tuingrond. i De heer Jongejan betaalde voorheen f 42.79, doch dooi- bebouwing is het stuk tuingrond belangrijk kleiner ge worden en heeft hij geen overpad. Hij verzocht f 25.00 te mogen betalen en vraagt B. en W. te zorgen voor een over pad. B. en W. zijn van mecning deze ver mindering te kunnen toestaan en ver der mag hij gebruik maken van het pad Van den heer P. Jongejan.. De lieer Smit heeft ook deze zaak onderzocht. Het blijkt, dat door ver keerde bebouwing dit geval ontstaan is. Eigenlijk was er een loopbrug noo dig. Voorst. B. en VV. aangenomen Vervolgens is aan de orde het zwaarst* punt van deze vergadering, nJ. de rentelooze voorschot-verleening aan de Bloembollen- kweekers te Breezand. Burgemeester deelt mede dat B. en W. hun voorstel punt 8 eenigszins hebben gewij zigd en dit thans luidt als volgt le. Burgemeester en Wethouders te mach tigen, overeenkomstig het plan van uitvoe ring behoorende bij het wetsvoorstel tot het verleenen van rentelooze voorschotten ten behoeve van de bloembollenteelt te Breezand. gemeente Anna Paulowna, renteloos crediet van ten hoogste f 20.000.- te verleenen ten behoeve van noodlijdende bloembollenkwee kers in deze gemeente, onder voorwaarde dat het door deze gemeente aan de Coöperatieve Bloembollenveilingsvereeniging „Breezand" W.A., verstrekt kapitaal van f 30.000.-, als steunverleening volgens genoemd plan van uitvoering in aanmerking komt. 2e. aan Burgemeester en Wethouders op te dragen in verband met de vele lasten, wel ke de gemeente heeft te dragen, tengevolgen van de crisis, pogingen aan te wenden bij de regeering om het bedrag van ten hoogste f 20.000.— te mogen reduceeren tot ten hoog ste f 10.000.en te verzoeken de ter uitvoe ring van dit besluit benoodigde gelden ren teloos, gedurende een tijdvak van 5 jaren, te verstrekken uit 's Rijks kas. Het praeadvies van B. en W. luidt: Bij nota van wijziging werd d.d. 3 Decem ber 1931 door den Minister van Staat aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorge steld een artikel aan de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 toe te voegen, luidende Rentelooze voorschotten ten behoeve van de bloembollenteelt te Breezand, gemeente An na Paulowna f 50.000.- Dit wetsvoorstel ging vergezeld van het vol gend plan van uitvoering. 1. De Regeering stelt ten behoeve van de bloembollenteelt te Breezand, gemeente An na Paulowna een renteloos crediet beschik baar ten bedrage van f 50.000,-. 2. Dit Regeeringscrediet wordt renteloos ter beschikking gesteld van het gemeentebe stuur van Anna Paulowna, op voorwaarde, dat dit eveneens een renteloos crediet opent van f 50.000 en in ieder verleend crediet voor 1/3 wordt bijgedragen door crediteuren der noodlijdenden. 3. De gemeente verbiedt zich zoodra de ere dietnemer weder in staat is of de Regeering zulks vordert, hem met afle ten dienste staan de middelen tot terugbetaling te verplichten en van iedere aflossing. 1/3 aan het Rijk en 1/3 aan de medecredietgevende crediteuren terug te betalen. 4. De Gemeente is verplicht van iederen credietnemer een staat van gegevens bij te houden naar een door of vanwege den Minis ter op te maken model, en dat steeds voor de door den Minister aangewezen personen be schikbaar te stellen ter raadpleging, Deze gegevens bevatten o.a. opgaven aan gaande de bedrijfsgrootte en de cultures, het aantal in het bedrijf werkzame personen en zooveel mogelijk aanteekening over de gelde lijke verplichtingen van den credietnemer uit anderen hpofde. 5. Het credlst wordt afleen verstrekt, indien vaststaaj,, dat het met goedvinden van eventu eele andere credietgevers dan die, in 2 be doeld, uitsluitend mag en inderdaad slechts zal besteed worden voor betaling van loonen meststoffen en andere noodzakelijke bedrijfs onkosten en voor levensonderhoud vap den debiteur en zijn gezin tot een nader bij regie ment vast te stellen maximum-bedrag per H.A. in het bedrijf gebruikten grond. Voor de berekening van het levensonderhoud zal per week slechts f 16 per dibiteur en voor loo nen slechts f 16 per volwassen arbeider in re kening mogen worden gebracht. Van iedere credietneming wordt onmiddellijk mededee ling gedaan aan den door de Regeering aan gewezen controleerenden ambtenaar. 6. Indien de gemeente afwijkt van de voor waarden of in gebreke blijft aan hare ver plichting tot terugvordering van het gegeven crediet te voldoen, zal het aan de gemeente verstrekt crediet in zijn geheel onmiddellijk opvorderbaar worden en de gemeente verder het geheele risico voor alle verstrekte credie- ten hebben te dragen. 7. Door de gemeente zal in overleg met één of meer door de Regeering aangewezen ambtenaren een reglement voor de steunver leening gemaakt worden, dat aan de goedkeu ring van den Minister is onderworpen. Alle geschillen over de uitvoering der Rege ling worden door den Minister beslecht." Inmiddels is genoemd voorstel door de Tweede- en Eerste Kamer aangenomen en kan thans een begin worden gemaakt met de uitvoering. Zooals uit punt 2 van het hiervoor genoemd plan blijkt, is bij die credietverleening de ge meente ingeschakeld, zoodat zij mede afhan kelijk is van de beslissing van Uwe vergade ring. Wij twijfelen er intusschen niet aan, dat U met ons college zich genoopt zult gevoelen die medewerking niet te onthouden. Wij heb ben door de talrijke besprekingen van onzen Voorzitter met Regeeringspersonen den in druk gekregen, dat wat de toepassing der voorwaarden dezer medewerking betreft op tegemoetkomendheid is te rekenen. Zoo durven wij de vrijheid te nemen U voor te stellen in stede van het in gemeld punt 2 genoemd bedrag van f 50.000, te be sluiten tot het verleenen van een renteloos crediet ten bedrage van f 20.000,-, onder voor waarde dat het door deze gemeente aan de Coöperatieve Bloembollenveilingsvereeniging .Breezand" W. A. verstrekt kapitaal van f 30.000.- als steunverleening volgens meerge meld plan van uitvoering in aanmerking komt. Voormeld bedrag van f 20.000 zal thans moeilijk op de geldmarkt zijn te verkrijgen, zoodat wij daarvoor een aanvrage bij het Rijk zullen moeten indienen. Waar bevendien de druk van de te betalen rente van een derge lijk bedrag, bij de lasten welke de gemeente reeds heeft te dra' i, in dezen tijd zwaar valt, zal getracht worden het aandeel der ge meente in de te verstrekken voorschotten ren teloos te verkrijgen. Eén der verder genoemde voorwaar den n.1. dat voor arbeidsloon niet meer in rekening mag worden gebracht dan f 16.- per week voor een volwassen ar beider, heeft voorts sterk de aandacht getrokken. Wij moeten hier den nadruk leggen op de woorden „in rekening gebracht". Het loon van f 16 mag dus wel worden overschreden, indien dit slechts door den credietnemer zelf, dus uit andere middelen dan het rentelooze voorschot, wordt voldaan. Wij meenen, dat in de meeste gevallen de credietnejners nog wel in staat zullen zijn tot aanvulling van dit loon. Gaat men echter van de veronderstelling uit, dat dit niet hei geval is„ dan meenen wij dat de hulp zoo dringend noodig is, dat zelfs in dat geval die voorwaarde ons niet mag weerhouden van medewerking. ;Immers werden deze personen niet ge holpen dan zouden zij met hun gezin geheel ten laste van de gemeente ko men. Wij verzoeken derhalve ons hiervoor genoemd voorstel wel te willen aan nemen. Voorz. zooals de heeren weten is door de winter 19281929 veel schade geleden aan de bloembollengewassen. De f 30.000 rente loos voorschot welke gegeven is bleek ook niet voldoende te zijn om de bestaande donkere toestand op te heffen. Grooten dank zijn we verschuldigd aan Pastoor Verhoef, welke al les in het werk gesteld heeft om in deze de menschen te helpen, o.a. heeft hij zich tot de hypotheekbanken gewend om verlaging van de op 5 3/4 pCt. staande gelden, daar de menschen het niet meer konden opbrengen Enkele banken voelden er voor, andere niet, doch men kwam tot een eenigszins betere re geling. Ook hebben de tuinders zich tot de Regeering gewend om steun. Van alle kanten wordt om steun gevraagd. De toestand is donker. Thans is door de Regeering f 150.000 toegestaan onder voorwaarde dat 1/3 voor rekening van het Rijk komt, 1/3 door de Ge meente en 1/3 door de particuliere crediteu ren wordt toegestaan. Daardoor zou f 50.000 voor rekening van de Gemeente komen, ali daar de f 30.000, die door de gemeente al reeds aan de Coöp. bloembollenveiling te Breezand zijn toegestaajj afgetrokken wor den, rest de gemeente nog een bedrag van f. 20.000 op zich te nemen, doch pogingen zul len bij de regeering worden aangewend om dit bedrag gehalveerd te krijgen. Er is heel wat te doen geweest om deze regeling los te krijgen. Burgemeester zegt dan ook eerbiedig dank aan de Minister van Binncnl. Zaken en Land bouw. Waarom juist Breezand deze steun van de Regeering krijgt is volgens de Burgemees ter gelegen aan het feit, dat Breezand door moeilijke arbeid van arme menschen gewor den is, zooals het nu is. Ook anderen kwa men om steun, doch Breezand alleen komt in aanmerking. De bepaling dat voor levens onderhoud van een volwassen arbeider niet meer dan f 16 in rekening mag worden ge bracht, mag men niet beschouwen als loon- druk. Want wil de patroon aan dit bedrag wat toevoegen dan is hij daar vrij in. Ieder moet zich een offer getroosten, want blijft de grond liggen, dan zullen de arbeiders ook geen f 16.hebben en komen zij geheel ten laste van de gemeente. Voorzitter geeft nu het woord aan de min derheid van B. en W., n.1. de Heer Keuris. De Heer Keuris U mijnheer de Voorzitter heeft den Minister lof toegezwaait voor deze regeling; voor mij zit er aan deze regeling een bittere nasmaak en deze zal niet gemak kelijk weg te nemen zijn. Er zijn verschillen de punten waar wij ons niet mee kunnen vereenigen. Punt 6 b.v. waarin de gemeente aansprakelijk is voor het bedrag. Doch het zwaarst is wel de bepaling dat f 16.voor een volwassen arbeider in rekening mag wor den gebracht. De kweeker zelf heeft bij dit bedrag nog verschillende emolumenten b.v. zijn woning. Voor de arbeiders is het met f 16.— af. Spr. is er van overtuigd dat er geholpen moet worden, doch de arbeiders mogen daar niet onder lijden. De Regeering legt de druk op de Arbeiders. Voorheen was het loon al hier f 26.00. Thans met het nieuwe contract zal het waarschijnlijk f 21.00 worden. Deze vermindering is de Regeering nog niet ge noeg, want er moet nog f 5.- af. Als wij daar aan mede moeten werken valt het ons zwaar. Spr. wil eerst nog naar de vergadering luis teren doch zooals het nu wordt voorgesteld kan spr. het niet aannemen. De heer Rezelman vraagt of de Crediteuren bereid zijn het gevraagde bedrag te geven en zoo niet of dan het geheele voorstel vervalt. De heer Kuiken hoopt dat het beter wordt doch is van meening dat het geld niet terug of althans heel moeilijk terug zal komen en of de Gemeente dan verantwoordelijk is. Tevens vraagt hij of het Rijk bij terugbeta ling eenige voorkeur heeft. De heer v. d. Berg wil in de eerste plaats dank zeggen aan B. en W. en de Burgemees ter in het bijzonder voor de groote moeite welke zij gedaan hebben om dit te krijgen Voorz. heeft zich alle moeite getroost om deze regeling voor de gemeentenaren te krij gen. Hij hoopt dat de vergadering dit voor stel zal aanvaarden dat zal dan een succes voor de Burgemeester zijn. Er zijn wel dingen in, die we graag anders zouden zien, maar we moeten toch dit voorstel met open armen aannemen. Hij is er van overtuigd dat vele menschen er dankbaar voor zullen zijn. Het zal althans eenig licht brengen in den moei lijken tijd. De regeling en uitvoering zal wel moeilijk zijn doch hij heeft een groot vertrouwen in B. en W. Hij hoopt dat zijn gedachten niet beschaamd zullen worden en kan zijn stem er gaarne aan geven. Den Heer Koorn blijkt dat de Regeering reezand nogal sympathiek is doch het be vreemd hem toch dat ook de Gemeente f 50.000 bij moet dragen. Want waarom is dat dan ook niet het geval bij de Tarwewet. Ais de Gemeente aansprakelijk is voor alles, is het offer te zwaar. De heer Smit zegt over deze zaak ook heel wat geprakkiseerd te hebben hij is nog maar een jong raadslid en de kost is nogal zwaar. Spr. vraagt of de Gemeente dat offer wel dragen kan Want als dat niet het geval is, dan ziet hij liever 2 a 3 bollenkweekers ten ondergaan als de geheele Gemeente. Spr. vindt de loonbepaling in het voorstel een soort ratteval het is een moordaanslag op de arbeiders, f 16.- is geen geld. Overal in het land probeert men het loon op peil te houden zooals ook b.v. in Twente door mid del van staking. De kweekers kunnen toeslag geven, maar of zij het doen.... Spr. vindt het een slimmigheidje van de Regeering en de Gemeente mag daaraan dan ook niet me dewerken. Als het regent in Breezand, dan druipt het op het heele land op de arbeiders klasse. De Heer Raven zal na het gesprokene niet veel meer zeggen. De Voorzitter zegt dat het geen loondruk is, ik zeg van wel. De regeering trapt de arbeidersklasse naar beneden. Spr. kan z'n stem aan het voorstel dan ook niet geven. De heer Dekker sluit zich bij de vorige spr. aan. Het hoofdbezwaar is wel die f 16.Het is absoluut loondruk, het past dan ook pre cies in het streven van de regeering te dien opzichte. Die bepaling maakt het voorstel onmogelijk. Toch is spr. overtuigd dat steun noodig is. Om het bezwaar te overbruggen zal hij het volgende voorstel indienen De Gemeenteraad besluit aan het te verleenen crediet een zoodanig bedrag toe te voegen dat het mogelijk is het verschil gelegen tusschen f 16 en het be drag genoemd in het nieuw collectief contract weg te nemen. De Raad geeft hiertoe aan B. en W. een blanco crediet. De Heer Stammes zou graag iets over de vraag van den Heer Rezelman hooren. Voorz. zégt dat als Breezand weer in staat is te betalen, de gemeente de plicht heeft daar achterheen te zitten. De regeering zal niet b.v. over 2 jaar geld terug eischen als het nog niet kan, geen denken aan. Het Rijk geeft f 50.000, de Crediteuren f 50.000 en de Gemeente f 20.000, want de Gemeente heeft reeds f 30.000 aan de Coöp. veiling gegeven. De Heer Kuiken vraagt hoe het zal gaan met de aflossing. Moet eerst het Rijk afbe taald worden Voorz.Juist nietde menschen moeten de verplichtingen van de banken natuurlijk nakomen. Spr. zegt dank aan v. d. Berg voor zijn woorden van dank, doch ook moet men Pastoor Verhoef niet vergeten, welke hierin een groot aandeel heeft gehad. Hij is niet alleen een goed Herder voor zijn geloovigen doch ook een goede werker voor de stoffelijke belangen van geheel Anna Paulowna. Voorzitter de sprekers verder beantwoor dende zegt, dat de Tarwewet, aan het Rijk niets kost, dus ons ook niet, want het bedrag wordt uitsluitend bedragen door de consu ment. Men moet in dit geval niet alleen den ken aan loondruk, men moet roeien met de riemen die men heeft. De bloembollenkwee kers zitten diep in de put en we moeten hel pen, waar te helpen is. Het geld wordt niet zoo maar weggegooid, er zullen ook menschen zijn die niet meer te helpen zijn. Het voorstel van de heer Dekker kan abso luut niet aanvaard worden, want dat zullen Ged. Stat. niet goedkeuren, dat er een loontoe slag gegeven wordt. Voorz. leest een brief voor waaruit een en ander blijkt. De heer Rezehnan's vraag wat er gebeurd als de crediteuren niet meedoen kan afdoen de beantwoord worden, daar het al bekend is dat zij zullen medewerken. De heer Rezelman zegt dat de heeren die tegenstemmen vanwege de f 18.- gevaarlijk spel spelen, daar dan ook het geheele voor stel weg is. Voorz. heeft het ook al gezegd als het verworpen wordt krijgt Breezand stee nen voor brood, en als het land blijft liggen, hebben de menschen heelemaal niets. Komen kan zich aansluiten bij B. en W. Spr. is echter eenigszins teleurgesteld daar hij liever gezien had dat de geheele f 20.000 gegeven zouden worden. Voorzitter leest het voorstel nog eens voor. De Heer Komen zegt dat de Tweede Ka mer het voorstel zonder hoofdelijke stemming heeft aangenomen. De Heer Dekker zegt dat zijn voorstel ver keerd begrepen is. Het is niet de bedoeling toeslag op de loonen te geven, doch het ren teloos voorschot zoodanig te verhoogen dat het loon tot het contractueele kan worden aangevuld. Voorts heeft de Voorzitter gezegd, dat het Rijk geen geld heeft, dat is natuurlijk onjuist. Zoolang men ziet dat het weggegooid wordt voor Militaristische doeleinden is er wel geld. Voorz. laten we nu niet aan politiek doen, we moeten helpen. Namens het Armbestuur kan spr. verklaren dat als de menschen er niet van kunnen komen, het armbestuur zal helpen waar het noodig is. De heer Dekker zegt de kweekers niet te kunnen helpen door middel van de arbeiders naar het Armbestuur te zenden. De Heer v. d. Berg zegt betreffende het voorstel van Dekker dat als het te overbrug gen was, hij er ook voor zou zijn, doch nu moeten we blij zijn, dat we dit hebben. Verder vraagt spr. van B. en W. strikte ge heimhouding betreffende de lijsten met ge gevens van de kweekers. (Hetgeen wordt toe gezegd.) De heer Kuiken zegt met het voorstel mee te kunnen gaan daar het vooral ook den klei nen kweeker zal helpen. De heer Raven zegt op z'n standpunt te blijven staan. Werkloosheid zal er van den zomer niet meer komen als anders daar er altijd een groote groep vreemdelingen aan het werk zijn. Wij gooien het crediet niet weg. Wij willen wel helpen dat is wel ge bleken met de f 30.000 die de raad gevoteerd heeft. De heer Keuris geeft nog een verklaring betreffende het verhandelde in de Tweede Kamer. De heer Kuiken vraagt hoe de samenstel ling van de Commissie zal zijn. Voorz. antwoord dat die benoemd wordt door het Rijk, doch hij zal trachten ook de raad daarin vertegenwoordigd te krijgen. Hierna volgt de stemming, voorafgegaan door een discussie tusschen de heer Keuris en Voorz.. De heer Keuris zegt dat het verst strek kende voorstel, n.1. dat van de heer Dekker, eerst in stemming moet worden gebracht. Voorz. is het daarmee niet eens. Keuris kan zijn stem er niet aan geven. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Keuris, Raven, Dekker, Smit en Koorn tegen en Lubbert, Rezelman, Stammes, Kuiken, v. d. Bergh en Komen voor. Rondvraag De heer Komen vraagt hoe het staat met de kunstmestvoorziening. Voorz. zegt dat de menschen kunnen be stellen. Hoeveel de kweekers meenen noodig te hebben moeten zij zelf weten. De heer v. d. Bergh meent dat zij, die kunst mest ontvangen, dit in mindering krijgen op de Regeeringsteun. Verder leest Voorz, nog een tweetal brie ven voor van landbouwdeskundigen, n.1. Ha- zeloo en v. d. Laan. De heer Hazeloo is van meening dat het te laat is voor de kali. De heer v. d. Laan schrijft dat het nog een goed effect kan sorteeren. Niets meer aan de orde zijnde sluit Voor zitter te 6.15 de vergadering. Een zwarte lijst. Naar we vernemen is op de j.1. gehouden bakkersvergade ring besloten dat een z.g. zwarte lijst zal worden gehandhaafd; deze lijst zal dienen tot het keeren der wanbeta ling. Aan menschen, die een gewoonte hebben opzettelijk den een na den an deren bakker te benadeelen zal nu paal en perk worden gesteld daar deze aan op de z.g. lijst worden gezet. Een cojmmissie, die reeds is benoemd, zal verder uitzoeken of de betrokken per soon inkomen heeft en dus opzettelijk de bakker niet betaald. Dan zal in zoo'n geval dezulke bij geen een van de bakkers in Anna-Paulowna meer brood kunnen bekomen, voor aleer de ze de schuld bij zijn bakker heeft be taald. GEMEENTE WIERINGEN. PREDIKBEURTEN WIERINGEN. Zondag 21 Febr. 1932. NED. HERV. GEMEENTE. Westerland v.m. 10 uur Ds. Van Beek. Den Oever nam. 2 uur Ds. van Beek. Kapel Den Oever vm. 10 u. de hr. Franck. Kerkdiensten Wterinfermeer Sluis I b Haukes 10.15 uur de hr. Finkensieper. DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef v.m. 10 uur Ds. Milatz v. IJmuiden. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur de hr. O. Deen. GEREF. KERK H.-hoef v.m. 10 en n.m. 3 uur dienst. Den Oever v.m. 10 en n.m. 3 uur dienst. Nieuwbouw. Door den heer J. Sluis is aan den aannemer de heer S. Blaau boer Jz. de bouw van een nieuw woon huis aan de Hollebalgerweg, opgedra- gen. Baldadigheid. De schooljeugd beeft van bet kleedhuisje op bet voetbalter- rein der Y.V.M.P. te Oosterland bijna alle ruiten ingeworpen en bet gaas: weg gescheurd. De Muziekvereeniging „Apollo" heeft hare uitvoeringen voor haar Kunstlie vende leden bepaald op 12 en 13 Maart a.s., in de zaal van den heer Jr. Lont te Den Oever. Behalve de muziek wordt nog opgevoerd een tooneel- sluk in 3 bedrijven, getiteld „Dokter Bavino" van Henk Bakker. Muziek-concours. Als bewijs dat het a.s. muziek-concours door de burgerij gewaardeerd wordt, blijkt uit het feit dat reeds diverse medailles zijn toe gezegd. Wij worden een groote Gemeente. aag' Naar wij vernemen hebben B. en. van Wielingen sollicitanten opgeroe-iB pen voor de betrekking van klerk ter secretarie. Wegens de overstelpende drukte die reeds langen tijd aanwezig schijnt te zijn. Wij vernamen tevens dat een even- lueele benoeming voor 3 maanden is. Onder bet groote aantal sollicitanten moeten zich eenige jonge meesters in de rechten bevinden. Inderdaad wij worden een groote gf meente. Politie. Gevonden een auto-sling' en een fietsplaatjc. Inl. bij de Gem.-Bode. Doopsgezinde Zusterkring. Dinsdai nrp avond a.s. 8 uur zusterkring. iIA/ER -1 PROVINCIAAL NIEUWS. West-Friesche Kanaalplannen. Alkmaarsche subsidie geweigerd. De raad der gemeente Alkmaar be sloot na een breedvoerige bespreking ingevolge een verzoek van Gedeputeer de Staten, om de voorwaarden voor de jaarijksche subsidie van f 22.000 voor de West-Friesche kanaal-plannen te wijzigen, waardoor de brug bij den Omval te Alkmaar komt te vervallen met het oog op bet uitzwaaien van- aken in het Noord-Hollandsch kanaal. Bovendien werd besloten een nieuwen weg te maken vanaf den Omval naar Huigendijk in verband met het wegen plan van Purmerend naar Schagen.. De oppositie verzette zich krachtig te gen dit voorstel aangezien daardoor de 300 jaar oude Scbermervveg tot 'n doodloopend slop wordt gemaakt. Bond van Kortebaan Harddraverijen. Donderdag werd in het Hotel „Het Gulden Vlies" to Alkmaar eene gecom bincerde vergadering gehouden van afgevaardigden van kortebaan hard draverij-vereen igingen in Noord-Hol land. uit den omtrek Schagen, Purmer end en Hoorn. Het resultaat dezer bij eenkomst was, dat een bond van hard- draverij-vereenigingen werd opgericht, waartoe al de aanwezige vereenigingen

Wieringer courant | 1932 | | pagina 3