[H.V. STOOMWASSCHERU „DEK HELDER" Agent: H.KAAN Hippolytustioef, ïelef.49. 23E JAARGANG VRIJDAG 26 FEBRUARI 1932. No. 16 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" DE WEES. WILHELMINASTRAAT 63-67. TELEF 524. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. wmÊÊÊÊKmÊmnmÊÊÊÊmmmÊÊi^mmbmhbb VOOR BETERE PIJP - TABAK tgv TABAKSFABRIEK Laat 12S Alkmaar. J. R. KEUSS. KIPPIG. U vraagt, hoe me zoon Kris het maakt Hoe zal-ie het maken Ik dacht altijd een kasteel op 'm le kun nen bouwen, jnaar 't wordt niet eens een noodwoning. U zegt pientere jon gen en link Een slemiel is-ie Hij denkt, dat-ie glad is. Wat denk ie, wat-ie heeft geleverd Hij most voor den keuringsraad komen om ge keurd te worden. Heeft een hekel aan soldaatje spelen. Heeft-ie alléén hekel an. Hij zou dien dokter wel even op de teil nemen. Hij zou zeggen, dat-ie kip pig was. En wat doet-ie Hij komt bij den dokter en die zegt wat heb jij Kippig an me oogen, zegt-ie. Lees op, zegt de dokter. Hij houdt 'm een lei- ter voor van vier centimeter middel lijn .'n stip zie ik, zei Kris. Sterk, zei de dokter. Een andere letter van tien centime ter. Zie je die Kris kijkt kippig en zegt bij me gezond 'k zie nog een stip Je beduvelt de kluit ,zeg de dokter, llaalt-ie een letter van vijftien cenii- meter middellijn Zie je die Kris kijkt en zegt lau 'k zie een balekie Een andere doktor komt er bij.jnet een grootcre letter. Zie je die Kris tuurt en tuurtdai is een groote vlek voor me oogen. De dokters kijken wantrouwend en gaan met elkaar smoezen Dan neemt de een het ronde nikkelen koffieblad, wat daar op tafel lag en hield het Kris op 'n afstand voor z'n oogen. —Dat zie je toch wel, niet vroeg ie. Kris turen en turen. En wat denk ie wat-ie antwoordde Azzie me nou dokter'k zal sterreve, als 'k kan onderscheien of 't een dubbeltje of 'n rijksdaalder is. Toen hebben ze 'm er uitgetrapt zon der complimenten en de provinciale adjudant heeft 'm ingedeeld bij 't af weergeschut voor vliegtuigen. Noem jij dat nou maar goochem FEUILLETON. No. 50. SLOT. Bedoel je het kind, dat het horloge is komen terugbrengen Ja. John Daly moet haar eens het leven hebben gered en van dat oogenblik af waren zij en „mijnheer Jack" zooals hij in zijn armoedige omgeving werd genoemd gezwo ren vrienden. Zij keerde, na zijn dood, niet weer naar Londen terug en bleef in de om geving van Marton, nu eens hier, dan weer daar zich bij de menschen, door kleine dien sten, trachtend nuttig te maken. Op zekeren morgen in het laatst van December evenwel, op een kouden wintermorgen, vond men het kind verstijfd op het graf van haar vriend zij was dood Phylis had tranen in de oogen. Ween niet, smeekte lord Delamere, ween niet, of op vroolijken toon of ik zou moeten denken, dat je nu reeds berouw over je belofte had Maar ik heb je in het geheel niets be loofd Toch wel Mijn vrouw te worden Lord Delamere wederom lichtte hij haar hoofd op Edwin, hernam zij na eenig stilzwijgen, denk je niet, dat Nel en sir Roy- al verwonderd zullen zijn over onze lange afwezigheid Ik geloof niet dat zij op dit oogenblik veel aan ons bestaan denken, antwoordde hij, maar daar je in de vochtige avondlucht allicht kou zoudt kunnen vatten, zullen wij nu naar binnen gaan, als een gelukkig paar. dat spoedig, heel spoedig Stil, zei Phylis en legde haar vinger te gen zijn mond. Vertel ons dadelijk, Nel, begon Phylis, terwijl zij lachend op haar vriendin toetrad, met welken naam wij je moeten aanspreken: Ons Lichaam en onze Gezondheid Levertraan. Hot weekblad „volksvoeding" wijd de dezer dagen een artikel aan lever traan. Daarin werd onder anderen ver tcld, dat deze traansoort als volksmid- dol t ogen langdurige rheumathiek reeds door de Grieken en de Romeinen werd gebruikt en dat het ook in \Y<est falen tegen genoemde kwalen werd aangewend. Omtrent de bereiding van de lever traan zegt het artikel „dat de lever van de stokvisch- of lengsoorton, in daartoe afzonderlijk in gerichte vaten, aan de warmte der zon wordt blootgesteld. Na verloop van 8 en meer plagen begint de zelfstan digheid der lever onaangenaam te rie ken en tot gisting en rotting over te gaan en levert dan een, ,met gemeene boomolie overeenkomende olie-achtige vloeibare zelfstandigheid op, die in 't eerst wit-geelachtig en lang aan de zon blootgesteld zijnde, dooi' kunstwarm te, uitkoking en uitpersing geel-kastan jebruin of donker van kleur wordt". De eerenaam, dien de levertraan qiïi- slreeks het midden der vorige eeuw- had verworven, heeft zij bij de medicie niet kunnen behouden. Of daarmede ook een verminderd gebruik als huis middel gepaard ging, zal wel moeilijk zijn uit te maken waarschijnlijk is dit niet, al schijnt er een tijdlang mede in verband met 't sterk toegenomen ge bruik,, vrij veel vervalsching der lever iraan te hebben plaats gehad en werd daardoor het vertrouwen in 't middel ook aan den leek wellicht niet zelden geschaad. Om terug te komen op hetgeen ir. de laatste twee of drie jaren aangaan de den invloed der levertraan op de stofwisseling werd gevonden, ,moge op hel merkwaardige feit worden gewe zen, üat levertraan een werking heeft, ilie althans in sommige opzichten, ana loog is aan die van het ultra-violette licht. Levertraan bevordert de beenvor ming, zooals o.a. met Rontgenphoto's aangetoond kan worden. Zij stelt het organisme in staat, zooals uit onderzoe kingen bleek, zuiniger met het calcium en phosphorzuur om te gaan beide stoffen worden beter opgenomen en in kleiner hoeveelheden afgegeven. Levertraan doet in dit opzicht hei zelfde als hetgeen de buitenlucht en het rechtstreeksche niet door glas veranderde zonlicht doen voor kim deren, die veel in vertrekken zijn, waai in weinig zonlicht doordringt. Wanneer door ondoelmatige voeding het bloed te arm aan phosphorzuur of calsium is, en vermoedelijk even eens wanneer deze abnormaliteit door andere oorzaken is ontstaan, bleek in korten tijd door levertraan het gehalte aan heide stoffen weder normaal te worden, niettegenstaande levertraan geen phosphorus of calcium bevat. Zij oefent dus een zeer gunstigen invloed op de minerale stofwisseling uit. Nel Fortescue of Gladys Weston of lady Charteris Nel zag tot haar echtgenoot op. Zij heeft nog een anderen naam, die al thans in mijn ooren het allerbest klinkt mijn vrouwtje Welnu, sir Royal, had ik niet gelijk, vroeg Phylis toen ik u zeide, dat wij beiden nooit als gasten op freule Weston's bruiloft zouden komen Maar daarentegen zullen sir Royal en zijn vrouw de gasten op onze bruiloft zijn, riep lord Delamere, gelukkig lachend. Nel, je hebt tot nog toe niet veel reden gehad om met je nichten bijzonder ingenomen te zijn, maar nu krijg je er dan eindelijk een, van wie je zeker heel veel zult blijven houden. Toen den generaal, na zijn thuiskomst, al les was verteld en de belde meisjes hem met stormachtige liefkoozingen hadden overla den, toonde hij weer de goedigste en vroolijk- ste oude heer van de wereld te zijn. Hij was letterlijk opgetogen over het geluk van de beide meisjes en gaf aan het smartelijk denk beeld, dat bij hem opkwam, dat hij nu wel dra weer geheel alleen zou zijn, niet dan op schertsende wijze lucht. Weet je wat mijn plan is? zei hij. Ik ga nu dat kleine kind van mijn neef Fred adopteeren. Die zal voorloopig wel niet aan trouwen denken Lord Delamere, ik felici teer u van harte. U moet uw bruiloft in mijn huis te Londen vieren. Met uw goedvinden, generaal, maar ik zou het liever hier willen doen, antwoordde Edwin. Phylis is meerderjarig en mag ik het zeggen niet zoo erg op haar familie gesteld. De Engelsche geestelijke, die hier is, zal er zeker niets tegen hebben om het hu welijk te voltrekken en Ik kan mijn Phylis als lady Delamere naar Engeland terugbren gen. We zouden best op één dag bruiloft kun nen vieren, sloeg sir Royal voor, dat wil zeg gen neen, zoo is het niet ik bedoel ei genlijk, dat wij op denzelfden dag onze wit tebroodsweken zouden kunnen beginnen. En dat deden zij dan ook. HET KIND EN DE CRISIS. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. De leuze „Het kind mag niet onder de crisis lijden" is althans door het Centraal Genootschap begrepen. De schitterende vooruitgang in 1931 is in 1932 voortgezet. De maand Januari geeft we der een surplus op Januari 1931 van rond vijfduizend verpleegdagen. Als te begrijpen worden uit verschillende van de 435 afdeellngen sombere klanken ge hoord. Het overgroote deel der afdeelingen be grijpt echter, dat het zwakke kind nu meer dan ooit steun behoeft en handelt ernaar. Het Centraal Genootschap als geheel beseft, dat bezuiniging op kindergezondheid noodlot tige gevolgen zal hebben voor het komende geslacht en heeft het winterseizoen gebruikt dm door verhoogde propaganda nieuwe bron nen te zoeken, waar oude zijn verdroogd. De aantrekkelijke film over een zwak jon getje en de winterfilm zijn reeds of worden nog vertoond in niet minder dan 62 propa ganda-avonden, terwijl in de maand April nog 8 a 10 avonden beschikbaar zijn. Deze film is een directe propaganda voor het Cen traal Genootschap met zijn 10, spoedig wel licht 11, mooie, groote koloniehuizen en te vens een propaganda voor de kinderuitzen ding in het algemeen, die ook de zusterver- eenigingen ten goede komt. VEE-VERLOSKUNDIGEN en CASTREURS. Een landelijke bond opgericht. Woensdag 17 Febr. 1.1. is in het „Heeren logement te Purmerend een vergadering van vee-verloskundigen en castreure gehouden, onder leiding van den Heer M. Wapenaar te Vlaardingen. Opgericht werd met algemeene stemmen een bond van Veeverloskundigen en cas- treurs in Nederland, die zich o.m. zal bezig houden met de bestrijding van het onbe voegd uitoefenen en les geven in vee-verlos- kunde en castreeren. Op zeer duidelijke wijze bracht de geachte spreker naarvoren, hoe heden aan dit eer tijds hooggewaardeerde beroep, geweld wordt aangedaan door een reeks van personen, die hun beroep er van maken om aan vele perso nen dit vak op onvoldoende wijze te leeren en hoe aan deze menschen een zoogenaamd diploma wordt uitgereikt, hetgeen door de Op denzelfden middag, dat lord en lady Delamere op reis gingen naar Berlijn, vertrok ken sir Royal en zijn vrouw naar Marton Hall en de lade Charteris, die eens het huis van haar echtgenoot alleen had betreden, als een vreemde, vol bange zorgen, werd thans in zegepraal door den overgelukkigen echt vriend huiswaarts geleid. De vele blijken van innige liefde, die zij daarbij ontving, moes ten haar wel de overtuiging schenken, dat Royal's gevoel diep en oprecht was en dat hij haar meer beminde dan zijn eigen leven. Dat was een gelukkige thuiskomst, rijk aan hoop voor de toekomst. Wat hinderde het man en vrouw, dat som mige booze tongen in het graafschap over de eerste maanden van hun huwelijk dit en dat wisten te vertellen en die bijzonderheden „onder het zegel van de diepste geheimhou ding" rechts en links in omloop trachtten te brengen Zij voelden zich ver boven derge lijke praatjes verheven en wie in de gelegen heid was het echtpaar eenigszins van nabij gade te slaan, moest ronduit erkennen, dat zij aan elkander gehecht waren, alsof de he mel zelf hen voor elkander geschapen had. Mevrouw Ward en de jongere dochters van het gezin waren als geëlectriseerd, toen zij de huwelijkstijding ontvingen, met den brui- lofstkoek, dien lord Delamere, naar Engelsch gebruik, de familie had toegezonden. „Ik wist wel, schreef Phylis, dat jelui alle maal gaarne zag, dat lk hier of daar een vaste betrekking aannam, welnu, ik heb uw aller wensch vervuld, hoewel misschien een beetje anders dan verwacht werd. Rijk zijn wij anders niet. Edwin zegt, dat ik de armste pairsvrouw van heel Engeland ben geworden, maar in ben toch rijker dan ik ooit gedroomd had te zullen worden en ik zou met mijn Ed win gelukkig zijn, ook als hij niets ter wereld bezat. Ik zal mijn heele leven het toeval blij ven zegenen, dat mij naar Hlda-huls bracht, anders had ik mijn man zeker nooit leeren kennen." De dankbaarheid van Phylis voor haar ver blijf in Hilda-huis werd ook door tastbare bewijzen gestaafd. Zij zond namelijk tal van leermeesters zelf wordt uitgereikt en onder teekend. Spreker wees er op, hoe jongelieden, die zich ter goeder trouw bij deze leermeesters aanmelden en hun geld offeren, later bemer ken, hoe onvoldende de opleiding was en hoe hierdoor schade aan vee en veestapel wordt toegebracht. Het getal vee-verloskundigen is zoo gewel dig gestegen, dat er op sommige dorpen vijf personen wonen, die dit bedrijf uitoefenen en zelfs in den drukken tijd hun kostgeld nog niet kunnen verdienen, laat staan, dat ze een huisgezin kunnen onderhouden. Verder bracht de vergadering een woord van lof en dank aan den spreker, over de wijze waarop door hem het blad „DE VEE- VERLOSKUNDIGE" wordt verzorgd. Als voorloopig bestuur werd gekozen de Heeren P. Stroomer Alkmaar, J. Smit Span broek en M. Roozing Schagerbrug, die hun voorloopige benoeming aannamen. BINNENLANDSCH NIEUWS. MOND- EN KLAUWZEER. Op vele boerderijen in de Betuwe komt weer mond- en klauwzeer voor. De gevreesde ziekte breidt zich snel uit. Vele veebeslagen zijn aangetast, hetgeen voor de veehouders opnieuw een tegenslag beteekent. INBRAAK IN EEN KERK TE OVERSCHIE. Zondagavond hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan de kerkekamers van de Ned. Herv. kerk te Overschie. De daders hebben zich waarschijnlijk na den avond dienst laten insluiten en hebben door een portaalraam aan de achterzijde van de kerk, dat zij hebben uitgebroken, de kerk verlaten. In het portaal hebben zij een deur, die toe gang geeft tot een der kerkekamers, gefor ceerd, waar vijf busjes met het pas ontvangen plaatsengeld werden geledigd. In een andere kamer werd een ijzeren trommel gevonden, opengemaakt en het kerkegeld van drie we ken buitgemaakt. Voor zekerheid hebben de heeren met handschoenen van den koster gewerkt om vingerafdrukken te voorkomen. Aan de safe-inrichting hebben zij zich niet gewaagd. Ook het orgel werd bezocht, maar het daar aanwezige collectebusje bleek niets te bevatten. De buit bedraagt ongeveer f 250. Tot heden heeft de politie van de daders geen enkel spoor. POGING TOT OVERVAL BIJ GINNEKEN. Help mij een krankzinnige zoeken. Zondagnacht omstreeks 12 uur is, naar aan bruilofstkoeken voor de pensionnaires. Hilda-huis bloeit. Lady Charteris van Mar ton-Hall brengt af en toe een bezoek en toont dan met grootmoedige vrijgevigheid haar liefde voor de inrichting, die altijd geld noodig heeft. Sir Royal daarentegen heeft zuster Ida nooit weergezien. In den beginne kwam hij dikwijls met zijn vrouw in Hilda-huis maai de directrice wist altijd een uitvlucht te ver zinnen, om zich niet te vertoonen. Toch maakte op een vriendelijke zomerdag, ruim een jaar na de beteekenisvolle ontmoe ting in Denndorf, zuster Ida uit eigen bewe ging een visite op het kasteel. Dat was haar eerste en tevens haar laatste bezoek. Het was toen Nel haar eerstgeborene in de armen hield, een jongen met de groote donkere oo gen van zijn vader. Zuster Ida was gekomen, om de jonge moeder geluk te wenschen. Zij nam het kind op haar schoot en enkele minuten hield zij het vast tegen haar hart gedrukt. Toen zij het daarop sprakeloos nederlegde, zag Nel, hoe twee groote tranen langzaam langs haar bleeke wangen biggelden. Van dat oogenblik af kende lady Charteris het geheim der di rectrice. Voor den goeden dokter was het geluk weg gelegd van den kleinen jongen te kunnen verklaren, dat hij door en door gezond was. Wees standvastig als je vader en trouw als je moeder, had hij gezegd, dan zal je eenmaal een waardige telg van de Charte ris zijn Kort daarop was hij overleden aan een longontsteking, die hij, bij de nachtelijke uit oefening van zijn beroep, zich op den hals had gehaald. In Marton-Hall en de geheele omgeving blijft zijn naam in dankbaar aan denken bewaard. De moeder van den geestelijke rust insge lijks op het kleine ommuurde kerkhof van Marton, nadat zij een lang ziekbed had ge had. Met verwonderlijk geduld heeft zij haar lijden gedragen, waarbij van al haar vroe gere hardheid en ruwheid nagegaan niets meer te bespeuren viel. Op haar sterfdag ligt ADVERTENTISN Van 1—5 regels f 0J>0. Iedere regel meer f O.lOt de Telegraaf wordt gemeld, den heer D., uit Leur op het eind van de Baronielaan te Bre da door een wiehij der vriendelijk verzocht van zijn fiets te stappen om met hem een krankzinnige, die ontsnapt was, mee te gaan zoeken. De man verzekerde, dat de gezochte niet gevaarlijk, maar van een goedaardig soort was. De heer D. voldeed aan het vreemd soortig verzoek en ging met den man het bosch in. Hij was echter op zijn hoede, te meer daar hij kort tevoren een zwak gefluit had gehoord. Door deze achterdocht gewaar schuwd, liet hij zijn „gastheer" voorgaan in het bosch, waarop deze zich omkeerde, en een ploertendooder toonende, zelde „Als hij gevaarlijk mocht worden, tik ik hem hiermee op zijn kop." Dit wekte echter nog meer de achterdocht op toen de man dit zag, riep hij „Ben je soms bang en sprong meteen op zijn gedienstigen helper af, Deze sprong ech ter achteruit, maar kon zijn aanvaller nog eerst een flinken trap geven zoodat hij tegen den grond viel. Hierdoor kreeg de heer D. kans om zijn rijwiel, dat hij tegen een boom had geplaatst, te nemen en te verdwijnen. Wegens de groote duisternis kon hij slechts een vaag signalement van zijn aanvaller ge ven. De man was als heer gekleed. Men ver moedt, dat men hier met een poging tot overval te doen heeft. De heer D. heeft aan gifte bij de politie te Etten en Leur gedaan, die de zaak ter onderzoek heeft overgedragen aan de politie te Ginneken, daar dit avontuur zich in het Mastbosch onder die gemeente heeft afgespeeld. NATIONAAL CRISIS-COMITé. Het bedrag aan uitkeerlngen vanwege het N. C. C. bedraagt in totaal f 83.193, terwijl 2358 dekens, 1100 ton eierkolen en diverse giften in natura werden uitgedeeld. Hiernaast staan uitkeeringen uit de regee- ringssubsidie voor extra hulp aan werkloozen in totaal f 98.907. BEKENTENIS AFGELEGD. De verduistering bij den gemeente ontvanger te Apeldoorn. Woensdag is de 29-jarige kassier bij den gemeenteontvanger te Apeldoorn ter beschik king van de Justitie te Zutphen gesteld, in verband met een in den loop der jaren ge pleegde verduistering van ongeveer f 20.000. De man is in het huis van bewaring ingeslo ten. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. DE BAGGERMOLEN TITAN GEZONKEN. De bemanning gered. Te Maassluis is bericht ontvangen, dat de baggermolen Titan, gesleept door de sleep boot „Schelde" van L. Smit Co.'s Intern. Sleepdienst, in de nabijheid van Cassablanca, tijdens zwaren storm, Zaterdag is gekap seisd en gezonken. De twee runners Beniard en De Vos, beiden uit Maassluis, zijn door de sleepboot gered. De sleep was op weg van Cassablanca naar Lissabon. De sleepboot Schelde werd bescha digd en verspeelde een reddingboot. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den dir.-gen. der Zuiderzeewer ken is heden aanbesteed het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzieningen langs het Z. gedeelte bij het hoofdkanaal in de Ilie afd. der Wieringermeer. Het laagst werd ingeschreven door Gebr. Hakkers te Werkendam voor f 51500. VINGER BEKNELD. Dinsdagmiddag toen te Heerhugowaard de hulppostbesteller Swlnkels de post naar den trein had gebracht, geraakte juist bij het bij de bloemen van haar zoon en van Nel steeds een frissche immortellenkrans van lady Delamere op den met groote zorg on derhouden grafheuvel. De oude mevrouw Delamere overleefde het huwelijk van haar zoon niet lang Door haar dood kwam elk harer kinderen in het bezit van een bescheiden kapitaal. De zusters trouwden, zoodat Phylis geen van haar bij zich in huis behoefde te nemen. Vijf jaren lang leefden lord en lady Dela mere in een gelukkig samenzijn, maar daar na verscheen er een klein meisje in het ge zin, dat de vader met volle toestemming zij ner vrouw „Posy" liet doopen. Posy is eenig kind gebleven. Zij zwaait reeds haar meisjes-schepter over Nel's oud sten jongen, een blonden, wilden jongen, die vier jaren ouder is dan zijn opvolger. De beide moeders maken nu reeds allerlei plannen voor een toekomstige verbintenis en het komt inderdaad Nel en sir Royal als een daad van gerechtigheid voor. dat het kleine meisje van lord Delamere eens in het bezit wordt gesteld van de goederen, welke zijn grootvader hem onthouden heeft. En daar bij testamentaire beschikking was bepaald, dat Nel's oudste zoon haar bezittingen moet erven, zou Posy, als zijn vrouw, daarop mede aanspraak kunnen maken. Generaal Brereton is nog altijd dezelfde goede, oude, gemoedelijke man. Hij bederft de kinderen zijner jonge vriendin in den grond, maar Posy toch nog het meest. Wat Nel betreft, zij heeft haa r eenzame, kommervolle jeugd vergeten. Dat alles ligt ver, zeer ver achter haar. Zü weet, dat haar man haar oprecht en innig lief-heeft en dat zelfs niet die beteekenisvolle gelofte, welke eenmaal door sir Royal aan het sterfbed van zijn vader werd veroorzaakt heeft als zijn eigen, harddeel, dat haar als een vluchteling zijn huis had doen verlaten. Nel erkent in alles, wat beiden is overkomen, de beschik king eener hoogere macht, welke niet toeliet, dat gescheiden zou blijven, wat de hemel zelf scheen vereenigd te hebben. EINDE. INDIEN U UW W A S C H AAN ONS TOEVER TROUWD ONTVANGT U HEM DEZELFDE WEEK KEURIG VERZORGD TERUG, TERWIJL ALLE VRACHT KOSTEN VOOR ONZE REKENING ZIJN.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1