GEMEENTE Z1JPE. vertrek van den trein een zijner vingers tus- schen de dichtslaande deur bekneld. Het roe pen van Swinkels werd niet direct vernomen, zoodat deze in zijn angst zich losrukte, waar door het beknelde lichaamsdeel ernstig werd verwond. De chef van het station Heerhugo- waard de heer v. d. Berg, legde het eerste ver band, waarna S. zich naar den geneesheer kon begeven om behandeld te worden. IN KOLENDAMP GESTIKT. De 27-jarige stoker J. Spakman uit Sloch- teren, in dienst van den kweeker G. Boer te Achterdiep, gemeente Sappemeer, is tengevol ge van kolendampvergiftiging overleden. Spakman nad de opdracht de verschillende stookhokjes in de kweekerij na te kijken en is toen waarschijnlijk voor den regen in een hokje gaan schuilen met het genoemde nood lottige gevolg. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Spakman was gehuwd en vader van een kind. AANSLAG IN DEN NACHT. Een boer door twee mannen met hamer op het hoofd geslagen. De aanval mislukt. Dinsdagavond om elf uur hebben perso nen een aanslag gepleegd op den heer J. van Tarel, toen deze van Coevorden kwam en 2ich naar de boerderij van zijn moeder, ge legen aan den Esschenbruggerdijk. wilde begeven. De aanranders sloegen den heer Van Tarel met een hamer op het hoofd en hebben getracht hem het leven te benoemen, door een strop om zijn hals te doen. De aan gevallene is er in geslaagd te vluchten naar de in de nabijheid staande maréchaussee kazerne. De maréchaussee hebben direct een onderzoek ingesteld en hebben gearresteerd een man uit Coevorden. De andere verdachte, een man uit Nieuw-Amsterdam, was in zijn woning niet te vinden. Men denkt aan een roofoverval, omdat de familie Van Tarel, welke nogal afgelegen woont, als zeer goed gesitueerd bekend staat. De verwonding van den heer Van Tarel is niet levensgevaarlijk. Noodtoestand bij de boeren. Executies in de Haarlemmermeer. Men schrijft aan het Hbld. uit de Haarlemmermeer Het begint nu bij de boeren erg te spannen. Onze boerderijen liggen er nog al tijd uitwendig, zijn het aardige ge bouwen, goed verzorgd, netjes in de verf, allerminst verwaarloosd maar binnen is het somber en triestig, vol van zorg en levensmoeilijkheden. Er zijn boeren, die in het afgeloopen jaar 1931 hebben moeten bijpassen bij alles, wat zij hebben verbouwd of be ter gezegd, die op hun landerijen heb ben verbouwd tarwe en rogge en gerst en haver en suikerbieten en de op brengst daarvan is gew eest zóóver be neden de verwachting dat de ontvang sten voor deze landbouwgewassen niet voldoende zijn om daarmee te betalen de kosten van zaaigoed, kunstmest stoffen, arbeidsloon, pachtsom of hypo heekrente, polderlastcn en grondlas ten. Het crediet op de bank is tot hei maximum opgevoerd hier en daar zijn de spaarpotten van de kinderen al leeggehaald in sommige gevallen is zelfs al wat vee opgeruimd om geld te maken en nog kunnen alle boeren zich niet redden. Zeker, er zijn ook mooie lichtpunten in dezen donkeren tijd landheeren, die de pachtsom belangrijk hebben verminderd, hypotheekbanken en par ticuliere geldschieters, die uitspel ge ven voor het betalen van rente en af lossing, crediteuren die geduld willen hebben tot betere tijden zullen zijn aangebroken, die er niet aan denken om de achterstallige huurboeren of zwaar belaste eigen boeren „af te slachten Maar niet alle crediteuren erkennen de absolute machteloosheid van de boeren om prompt te kunnen voldoen aan hun geldelijke verplichtingen. De directies van eonpaar hypotheekban ken beginnen te dreigen met openba ren verkoop van de boerderij als zake lijk onderpand en ais zoo n plan door gaat, is de ellende niet te overzien, dan wordt een groot kapita'al eenvoudig vernietigd. liet gevaar dat van deze zijde dreigt is groot maar nog ernstiger wordt de toestand, wanneer de besturen van onze waterschappen hun geduld ver liezen en in enkele gevallen niet, soepel willen optreden. In de Haarlemmer meer dreigt dit het geval te worden. Het gemeentebestuur van Haarlem mermeer, dat verleden jaar verschil lende voorschotten heeft gegeven tot een bedrag van bijna 2 ton, zal dit \ooorbeeld niet volgen. Deze voor schotten zijn voor den duur van één jaar gegeven, met de verplichting om de geleende gelden in dit voorjaar weer terug te geven. Maar het gemeen tebestuur zal begrijpen, dat de geleen de gelden nu nog niet kunnen worden gerestitiueerd en dat rustig dient ie worden afgewacht op betere tijden, mits maar de rente behoorlijk op tijd wordt voldaan. Behartiging van den Eierliandel Een verbond opgericht. In het jaarbeursgebouw te Utrecht is een vergadering gehouden van orga-, nisaties en belanghebbenden bij den eierhandel teneinde tot meer eenheid van groepen en nuanceeringen in den eierhandel te komen. De vergadering], die onder leiding stond van den heer N. Giesen uit Apel doorn, werd o.m. bijgewoond door de heeren I. Westrik, burgemeester van Barneveld; Van der Sluys, bur gemeester van Landsmeer, en prof. Van Oyen, voorzitter van de Vereeni- ging van Koelhuizen te Utrecht. Na langdurige debatten werd beslo- ten tot oprichting van een Verbond tei behartiging van den Eierhandel. In bet comité van voorbereiding werden benoemd de heeren J- Westrik, burge meester van Barnveld, voorzitter J. II. M. Jansen, Amsterdam A. Reitsma, Groningen T. van Ree, Amerongen en W. N. Giesen, secretaris GEMEENTE WIERINGEN. Muziekverecn. „Apollo'. Dank, de vele bijdragen door de burgerij aan de muziekvereeniging „Apollo" te Den Oever geschonken, is deze in staat ge steld en alzoo overgegaan tot aankoop van enkele nieuwe instrumenten. Biljart-seance. Zaterdag 27 Febr. a.s. zal de Xederlandsche biljart-Kampi oene mej. L. Sclirier uit Domburg een biljart-seance geven in de lunchroom van mej. de wed. S. Koorn te Den Oever Zangvereen. Excelsior". Dinsdag avond 29 Febr. a.s. houdt de zangver- eeniging „Excelsior te Den Oever een algemeene ledenvergaderigg in 't café van den heer D. Tijsen Czn., te Den Oever. Iets nieuws voor Wieringen. 'v anwege de Communistische Partij Holland District Noord-Hol land-Utrecht zal de heer D. Wijnkoop, lid van de 2e Kamer op Zaterdag 27 Febr. a.s. des avonds 71-> uur een lezing houden in 't café van den heer C. Scheltus te II.-Hoef, met het onderwerp De Hongerpolitiek van de Regeering Ruijs en de strijd van de arbeiders en de kleine boeren. Vrij debat. Kraan omgeslagen. Op de werkhaven te Den Oever is j.1. Woensdag een steen kraan van den heer Bosker omgesla gen. De kraan werd zwaar beschadigd Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor terwijl de machinist S. Iv. gelukkig met de schrik vrij kwam. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. speelt Suc ces III 's morgens om 11 uur een vriendschap pelijke wedstrijd tegen een sterke H.R.C.- combinatie uit Den Helder. Dit belooft een mooie wedstrijd te worden. Daar S. III over' een goed elftal beschikt kan er flink partij worden gegeven. Opgepast hoor jongens, want het is er om te doen. Gouden Kruis-wedstrijd. Succes II speelt c-m 2 uur tegen Wieringerwaard I. Voor Zondag 6 Maart staat er een heel mooie wedstrijd op 't program. Dan zullen n.1. de proef elf tallen van de N.H.V.B. een wedstrijd spelen op het Succes-terrein. Dit •zijn allen spelers welke gekozen zijn uit ver schillende elftallen van de N.H.V.B. INGEZONDEN STUKKEN. M. de R. Gaarne eenige plaatsruimte voor onder staand adres, 't welk aan Burgemeester en Wethouders en den Raad van Wieringen werd verzonden. Geven kennis, ondergeteekenden, alle in woners van het Oostelijk deel Uwer Gemeen te, dat, alhoewel in de kom der gemeente, hier Den Oever, bij gemeentelijke verorde ring een maximum toelaatbare snelheid voor voertuigen is vastgesteld, tevens bij scholen een bord „School" geplaatst is, vele autobe stuurders zich aan deze aanwijzingen abso luut niet gelegen laten liggen en met een snelheid, welke het vastgestelde maximum verre overschrijdt, door de bebouwde kom en langs de scholen rijden. dat voor Oosterland zelfs geen maximum snelheid is vastgesteld, dat dit mede door het ontbreken van een voet- of rijwielpad, vanzelfsprekend voor andere weggebruikers groote gevaren met zich brengt, in 't bijzon der voor de schoolgaande kinderen, dat" zij toch mogen aannemen, dat het vaststellen van verorderingen in dit opzicht, niet slechts als formaliteit bedoeld is, dringen er bij Uw College met de meeste klem op aan, ,le. Voor Oosterland alsnog een maximum snelheid te bepalen, 2e. er voor zorg te dragen dat door mid del van voldoende politie toezicht en optre den de betreffende verorderingen behoorlijk worden nageleefd. Besluiten de inhoud van deze brief in de plaatselijke pers te willen publiceeren. M. VAN DER LINDEN) Oosterland C. D. GODEFROY Wieringen. (Zie Separaat 167 handteekeningen.) ANNA PAULOWNA. Loop der Bevolking Ingekomen Mej G. Hopman v. Bergen IVertrokken H. Scholte naar Wierin gen; J. Hartog naar Heemstede; A. Prop naar Barsingerhorn; H. J. Kerk hof naar Baarn. Burgerlijke Stand: Geboren: Brigitta Anna, dochter van N. de Wit en E. D. Visser; Maria Mar- garetha Cathrina, dochter van H. Win nubst en G. C. Klaver; Dirkje Harjnke dochter van C. H. Glasbergen en H. G. Ruter; Christiaan, zoon van J. L. Jan son en C. v.d. Nouland. j Overleden G. Boerman, oud 46 jaar. echtgenoote van J. B. v.d. Burg. „Brouwgerst-commissie." Op de ge houden afdeelings vergadering der H. M. van Landbouw in Veerburg bracht de heer P. Kooiman verslag uit namens de brouwgerstcommissie. De commis sie heeft haar werkkring uitgebreid, waar de Haarlemmermeer en de Schor mor er nu ook bij betrokken zijn. De hoogere prijs die de Heinekens brou werij voor de gerst geeft, heeft een goe de invloed op de markt gehad. Het ver schil was dit jaar tusschen beide prij zen niet zoo groot en sommige boeren hebben daardoor aan den gewonen han del geleverd. Hiermede gooit men z'n eigen ruiten in. Heinekens neemt toch alléén af, als er voldoende voorraad aangeboden wordt. Koopt Heinekens niet, dan zal ook de marktprijs weer lager worden. Nu werd gemaakt f7.25 a 7.75 per 100 Kg. Uit deze omgeving werd geleverd 307.350 Kg. Nog w erd verslag uitgebracht van 'n vergadering te Rotterdam met de fir ma Heinekcn. Daar werd medegedeeld dat de gerst uit Zeeland en Zuid-Hol land meestal een te hoog vochtgehalte heeft en dat de Noordhollandsche gerst het best was. Zege- en goudgerst gaven de hoogste opbrengst. Ingezonden Stnkhen. WAARSCHUWING Het Leger des Heils (Stichter William Booth, afdeeling Den Helder» waarschuwt door deze de lezers van dit blad voor een aantal personen, in Ueeding veel gelijkend op leden van genoemde organisatie, die één dezer dagen, gelden inzamelen, schijnbaar voor het Leger des Heils. Deze personen hebben echter niets uit te staan met het Leger des Heils. Men lette daarom vooral op de roode band met gele letters, .Leger des Heils" op pet of hoed, en vrage naar de volmacht die getee- kend moet zijn door Kommandant B. Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland. De bevelvoerend Officier van korps Den Helder J. SEGAAR, Kapitein. W. GROOT, Luitenant. Oudesluis. Zondagavond werd onder leiding van den Heer v.d. Goes uit Anna-Paulowna een gemaskerd bal gehouden in de zaal van den Heer J. Buisman. Deze had een groot aantal luxe prijzen beschikbaar gesteld, ter wijl de firma „Heineken" een schemer lamp ter beschikking had gegeven als ïeclame-prijs voor degene, die haar product aanbeval onder het mofto „Heinekens Bieren". In 't geheel hadden zich 14 enkelin gen en 5 paren aangemeld terwijl de zaal goed gevuld was met liefhebbers van een dans. Een Jaszband zorgde uitstekend voor de begeleiding. Jury leden waren de dames Mw. W. Hoep en Mw. G. Silver en de Heer H. Jippes. Bij monde van laatstgenoemde deelde de Jury na overleg en beraad mede, dat de volgende deelnemers en -sters w innaai s(essen) waren Reclameprijs van de firma „Heine ken" Mej. M. Keetman van Haringhui zen. Voor 't schoonste geheel 1. Land huisje 29 punten Mej. C. de Boer, Scha gen. 2. Korenveld 26 punten. Mej. J.je. Kater Wieringen, 3. Cactus 25 punt\-n Mej. M. Vos Schagerbrug. i. Kunst schilder 19 punten Mej. A atertor 0.51uis. 5. Nederlandsche Vlag 18 punten Mej. R v.d. Lippe W.-Waard. Voor 't oorspronkelijkste costuuin (Enkelingen) 1. Geschorste Voetballer 29 punten Mej. Annie Buisman, Oude sluis. 2. Fluitketel 26 punten Mej. M. Buik Oudesluis; 3. Ouderwetsche boer in 22 punten Mej. S. Boontjes, Kreil; 1. Karei I, 18 punten, Mej. S. Schenk. Anna Paulowna. Voor paren: 1. Vroeg voorjaar, 30 punten de dames B. de Wit en N. Bak ker, Keinsmerbrug; 2. Oud Holl. Bruids paar, 24 punten, de dames C. Keijzer en A. Baken. Anna Paulowna; 3. Kaf- ferpaar, 20 punten, de dames Tj. Asjes Oudesluis en Mej. N. van Rijswijk Wie ringerwaard. 4. Voor en na het gebruik van H. O. 19 punten, de dames C. Buik en R. de Boer, Schagen. Een gezellig bal, zonder ecnigen wan klank hield de talrijke danslustigen nog langen tijd bijeen. Een opgeruimde genoegelijke Oudesluiser feestavond. Goudmuiltje. De Kinderklasse van Mej. .1. Sluis zal met medewerking van Mej. Asjes en de jonge dames Paarl- berg Zondag 28 Februari a.s. opvoeren „Goudmuiltje" in de zaal van den lieer Joch. Kreijger. PROVINCIAAL NIEUWS. WIERINGERMEERPOLDER. De kampen Ilippolytushoef, Sluis I en Sluis III zijn heden weer bezet met ar beiders buiten Noordholland. De kamp bij de Terp is nog niet gereed en zal eeerst na Paschen worden bezet. Aan de arbeidsbeurzen is verzocht, de arbeiders, die voor herplaatsing in aanmerking komen, op te roepen KOEDIJK. Aan ons plaatselijk cri sis-comité is toegewezen twaalf hon derd kilogram zwavelzure ammoniak, om dit aan de meest behoeftige tuin ders te verdeelen. Aangevraagd was W2 wagon van 10.000 Kilogram- TEXEL. In een der polderketen, nabij Oosterend, welke dienen als huis vesting voor de arbeiders van elders, die bij de verhooging der dijken werk zaam zijn, is Zondag een dezer werk lieden, die een bovenmatig gebruik van sterken drank had gemaakt, dood in zijn bed aangetroffen. MARKTBERICHTEN. Eierveiling Den Helder 25 Febr. 1932. Aanvoer 21726 kipeieren; 278 Eendei eren. Prijs 52-54 kg. f 2.60 a 2.70; 55-57 kg. f 2.60 a 2.80; 58-60 kg. f 2.80 a 3.00; 61-63 kg. 3.00 a 3.50. Eendeieren f 2.70. Alles per 100 st. Eierveiling Schagen 25 Febr. 1932 Aanvoer 124.000 kipeieren. Prijs 52-54 kg. 2.60; 55-57 kg. f 2.50 a 2.80 58-60 kg. 2.70 a 3.-; 61-63 kg. 2.80 a 3.10; 64-67 kg. 3.00 a 3.40. Ongewogen wit 2.40 a 3.00; Bruin 2.70 a. 3.40; Klein 2.30 a 2.50. 900 Eendeieren 2.40 a 2.80 per 100. Schagen, 25 Febr. 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoel en prijzen: 9 Paarden f 150 a 325; 4 Gel de koeien mag. 120 a 180; 23 Gelde koeien vette 180 a 270; 40 Kalfkoeien 150 a 260 6 Vaarzen 1125 a 175; 323 Nuchtere kalveren 4 a 9.-; 20 Schapen mag. 24 a 30; 74 Overhouders 12.50 a 20; 47 Varkens mag. 7 a 13; 28 Var kens vette per kg. 23 a 26 cent; 117 Big gen f 3 a 7; 25 kippen f 0.75 a 1.25. RAAD ANNA PAULOWNA. Openbare vergadering van. den Raad der gemeente Anna-Paulowna, op Donderdag 25 Februari 1932, des na middags te 3 uur ten Raadhuize. Als de Voorzitter te drie uur de vergadering opent is de raad geheel voltallig. De secretaris de heer Keijzer leest de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging worden goedge keurd. De heer Kuiken vraagt naar aanlei ding der notulen, of de bloembollen kweekers nog bericht omtrent de ver krijgbaarstelling van de kunstmest hebben gehad, daar het voor verwer king van de mest ton hoogste tijd wordt. De heer Keijzer antwoordt de heer Kuiken dat de kweekers reeds bijtijds daarvan bericht gezonden is. Mededeelingen. Ged.Staten hebben goedgekeurd het besluit tot wijziging van het besluit lot grondruil met den heer Abr. Dek ker. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Punt 3. Voorstel tot hei aanvaarden van de voorwaarden, waar onder door het Rijk, steun wordt verleend voor de werk verschaffing. B. en W. hebben per brief van 25 Jan. '32 aan het Rijk en Ged. Staten sub sidie gevraagd ten behoeve van de werkverschaffing, sindsdien is een In specteur, cn een Ambtenaar ter Griffie hier geweest om de uit te voeren wer ken aan de Molenvaart en Westeinde in oogenschouw te nemen, als ook was in bespreking het aanleggen van een Woon wagenpark, doch dit zal nog verder behandeld moeten worden. Van de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw zijn de navolgende cir culaires binnengekomen Betreffende Subsidie Werkverschaffing. Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik be reid ben voor de navolgende werken a. verharden en aanbrengen van een teer- dek plein bij het Raadhuis. b. inrichting plein en parkeerplaats van een terrein bij de bloembollenveiling en o.l. school II c. maken en inrichten plein voor de nieuw gebouwde R. K. kerk te Breezand en verbree ding van den Meerweg vanaf Zwarten weg tot vóór de pastorie dier kerk d. verbreeding nieuwen Meerweg e. dempen van slooten langs Zwarten weg en verlengden Meerweg, en een nader vast te stellen subsidie toe te zeggen in de loonen, uit te betalen aan daarbij te plaatsen werk- loozen, alsmede eenzelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels en het re genverlet. Aan deze toezegging, welke o.m. inhoudt, dat het werk genoemd onder d (Nieuwe Meer weg» met kipkarren enz. wordt uitgevoerd, worden de volgende voorwaarden verbonden. lo. Alleen werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners (één uit het gezin) mo gen worden te werk gesteld. 2o. Er zal zooveel mogelijk in accoord moo ten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld f 0.30 per uur kan worden verdiend. 3o. Bij verzuim wegens regen mogen de eerste drie uren per week niet worden ver goed, de volgende regenuren met 25 cent. 4o. Het algemeen toezicht op de werkver schaffing dient door U te worden opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem. De daaruit voortvloeiende kosten dragen Rijk en Gemeente elk voor de helft. De dagelij ksche leiding van de werkzaam heden kan bij Uw personeel berusten. 5o. De premie, welke verschuldigd is inge volge de Ziektewet, moet voor twee procent op de arbeiders worden verhaald. Het Rijk draagt in het resteerende deel niet bij. 60. Declaraties gelieve U na afloop van iedere maand, vergezeld van de origineele- of gewaarmerkte afschriften van loonlijsten, waarop de tewerkgestelden voor ontvangst geteekend hebben, bij mijn Departement ,in te dienen. Deze toezegging, welke ingaat, nadat van U via de inspectie te Koedijk bericht zal zijn ontvangen dat U het subsidie onder de ge stelde voorwaarden wenscht te aanvaarden en dat U bereid is, de verklaring bedoeld in mijn brief van heden, No. 2152 II af te leg gen, wordt voorloopig van kracht verklaard tot en met 26 Maart 1932. Betreffende toekenning subsidie. Opdat duidelijk blijke hoe de Regeering het vraagstuk van de werkloozenzorg ziet, acht ik mij verplicht, eenige opmerkingen van algemeenen aard hierbij te Uwer kennis te brengen. Ik behoef U niet uiteen te zetten, hoe hoogst ernstig de tijden zijn. Er wordt thans van de overheid het uiterste gevergd, om met wijs beleid datgene te doen en te laten, wat, in overeenstemming met hare verantwoorde lijkheid, gewenscht en toelaatbaar is. Het is niet alleen de zorg voor de financien van Staat en gemeente, welke dwingt deze ge dragslijn te volgen, doch ook en vooral de overtuiging, dat het de plicht is van de Overheid, om het zoo onontbeerlijke herstel van het bedrijfsleven te bevorderen. Aanpas sing van ons geheele leven aan de vermin derde welvaart is, zie ik het goed, onvermij delijk. Wijs beleid zal zijn, dat er alles op wordt gezet, dit herstel mogelijk te maken en niets te doen wat in verkeerde richting werkt. U zult het ongetwijfeld met mij eens zijn, dat het ook de werkloozenzorg is, welke in deze tijden veel ertoe kan bijdragen, of ont wikkeling van het maatschappelijke leven in juiste, dan wel in verkeerde richting wordt gestuwd. Het zijn deze leidende beginselen welke C. HOOGVORST, Tuinier. LEVERT ALLE PLANTSOEN TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. FRANCO THUIS. voorop moeten staan bij eiken maatregel op het gebied van de werkloosheidszorg, zoowel bij de reeds bestaande, als bij die, waarvan de invoering overwogen wordt. Ga ik er dan ook toe over Uwe gemeente subsidie te verleenen, dan geschiedt dit on der de nadrukkelijke voorwaarde, dat er voortaan tusschen Uwe gemeente en mijn Departement een nauw contact moet bestaan ten aanzien van alles wat de werkloozenzorg in den breeden zin van het woord ik doel hier dus niet het minst op voorzieningen, wel ke door aan U rekenplichtige corporaties, zooals Burgerlijke Armbesturen, Diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon, enz. wor den getroffen, betreft. Uw College dient zich daarom alvorens ik mijne definitieve toezegging doe, schriftelijk tegenover mij te verbinden, geen enkelen maatregel als hier- bedoeld in te voeren of te laten invoeren, vóórdat N zich ervan overtuigd heeft, hoe de Regeering tegenover de te nemen voorziening staat. Bestaat er bij de Regeering tegen het voorgestelde plan bedenking, dan reken ik erop, dat niet tot invoering ervan wordt over gegaan, ook niet door corporaties als hlervo- ren genoemd. Wordt echter wel tot invoering overgegaan, dan zal in den regel de subsidie toezegging worden ingetrokken. Ik stel mij voor, mij door een regelmatig toezicht er van te overtuigen, hoe de werk loozenzorg in Uwe gemeente wordt toegepast. Zoodra ik van U de bovenbedoelde schrif telijke verklaring zal hebben ontvangen, zal U mijne difinitieve beslissing worden mede gedeeld. Bij punt d. wordt de opmerking ge maakt dat het jnet kipkarren en niet met kruiwagens wordt uitgevoerd, hetgeen, natuurlijk logisch is. De heer Stammes meent dat het waarschijnlijk ook met drie-wieler- karren uitgevoerd zal kunnen worden. De heer Kuiken vraagt of nu de ge heele Meerweg of Zwarte weg ver bloed zal worden tot aan den Schor- weg toe. De heer Lubbert zegt dat het werk nu nog niet uitgevoerd zal kunnen worden daar de aldaar liggende sloot achteruit moet, en dif nu nog niet kan Oimdat het land bezet is geworden met bollen. De Voorzitter heeft mei den Inspec teur gesproken over de mogelijkheid om in plaats van 48 uur, 55 uur per week te laten werken, waardoor het mogelijk zal worden dat er I6V2 gulden wordt verdiend. De Inspecteur meende dat dit wel mogelijk was. De lieer Smit heeft gelezen dat hel werk in accoordwerk zal worden uit gevoerd, hetgeen wil zeggen, in aange nomen werk. Spr. vraagt of als het vastgestelde bedrag van 48 x 30 ct. in minder uren wordt gehaald, arbeiders dan ook korter werken. Verder heeft Spr. bezwaar tegen het punt 4, t.w. het werk komt onder algemeen toezicht van de Heide-Maat schappij. De menschen van de Heide- Maatschappij staan zeer ongunstig be kend en ook zeer onredelijkmen moet de menschen van de Wieringer- meer er maar eens over hooren. De heer Dekker, hierna het woord verkrijgende, zegt dat de voorwaar den der Regeering uitsluitend ton doel hebben de loonen te drukken en het levenspeil der arbeiders naar be neden te halen. Het is voor spr. niet nieuw, reeds veel is er over geschre ven, doch hij meent ook hier een scherp protest te moeten laien hoo ren. Als het mogelijk was, dat de ge meente de werkverschaffing uit eigen middelen bekostigde, zou spr. er be slist tegen stemmen, maar daar we op het Rijk aangewezen zijn, moeten we het noodgedwongen aanvaarden. Verder verzoekt spr. aan B. en W. de bepaling betreffende de Heide-Maat schappij geschrapt te krijgen. Het is niet noodig en de kosten kunnen be spaard worden de Gem.-Opzichter is er met de noodige hulp best toe in staat. Bij het werk aan. de Balgerweg zijn ook geen klachten gehoord. Het werken van de Heide-Maat schap pij is maar over bekend. Het gemid- deldc loon is gesteld op 30 ct. maar er zullen verscheidene menschen met 15 cent naar huis moeten gaan, een en kele zal misschien 45 halen. Verder de zieke-verzekering, dat wordt 80 per 1000 gulden loon. De arbeiders zullen 2% moeten betalen en de gemeente 6 Dat bedrag is voor betrokkenen veel te hoog. B. en W. moeten probeeren ook dat verminderd te krijgen. Veel kans zal er volgens spr. niet op wezen doch het moet toch geprobeerd worden Spr. zal zich noodgedwongen met 't voorstel van B. en W. vereenigen. De voorzitter, den heer Smit en Dek ker beantwoordende, zegt, dat per 8- urigen werkdag gemiddeld f 2.40 ge haald zal worden. Als er 55 uur per week gewerkt zal worden, wordt dat bedrag natuurlijk meer. Wat de Heide-Maatschappij betreft, deze zal meer voor het algemeen toe zicht zijn. Het dagelijksch toezicht komt bij den Gem. Opzichter en mis schien ook eenige menschen van de Grontmij. Toen deze laatste van de werkzaamheden hadden gehoord, zijn ze ook direct bij spr. geweest; ze heb ben toch verschillende werken in de buurt en kunnen ook hier toezicht uit oefenen. Ze hebben zich dan ook reed9 tot Den Haag gewend, hieromtrent. Wordt vervolgd in het Tweede Blad.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2