<^30* O. STOOMWASSCHERU JEN HEIDER" Agent: H.XAAN Hippolytishoef, Telel.49. DINSDAG 1 MAART 1932 No. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN FRISO-BMI WILHELMINASTRAAT 63-67. TELEF 524. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierlngen. Telefoon Inter^omm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10, Werkt als gorgelen l 25, 45 co 65 - het voorkomt verkoudheid. EEN DUISTERE GESCHIEDENIS in de Koogerweg te Wieringen. De pandoerclub zonder licht. Guurtje zegt „Als mijn man niet thuis is, kom jij niet binnen." Het drama van Gert en Hein zal onzen le zers nog wel versch in 't geheugen liggen. Wederom heeft zich een melodramatisch gebeuren op ons goede oud-eiland afgespeeld. Gelukkig kwamen er geen hooi- of mest vorken aan te pas, doch het is daar in de Koogerweg een heele opstand geweest. Het spreekwoord „men gunt elkander het licht in de oogen niet" was hier bijna op van toepassing want het ging hier om het licht geachte lezers en lezeressen. Het licht was de oorzaak van deze opstand. Alle Koogerweggerlingen waren solidair met elkaar en stonden pal voor Anne en Siemen, welke het licht niet werd gegund door Jan. Niet het licht uit hunne oogen, doch het licht wat wij voor ons goede geld thuis ge stuurd krijgen van het P.E.N. De toedracht was namelijk deze. Anne en Siemen kregen een nieuw huisje, het was zoo goed als klaar, doch de lichtlei- ding was nog niet geheel in orde. Siemen had echter reeds lang uit zijn ou de huis een draadje naar het nieuwe gelegd, teneinde 's avonds nog eens te kunnen door timmeren. Aangezien hij voor zijn, nieuwe per ceel ook vastrecht betaalde mocht hij van uit zijn oude huis stroom betrekken, deze ging immers toch over de meter naar zijn nieuwe „home." Dat liep allemaal goed van stapel, tot de dag van verhuizing kwam. De nieuwe bewoner van Siemens oude huis. in de meening verkeerende, dat er geen stroom is, gaat naar de bevoegde ambtenaar hier ter plaatse met het verzoek om licht. De bevoegde ambtenaar was echter niet aanwezig en dies werd zij te woord gestaan door Jan de knecht, die haar duidelijk maak te, dat Siemen nog geen bericht van verhui zing had gemeld. In plaats van Siemen hier over te onder houden, gaat hij echter er eerst eens over praten met zijn suprieuren, en deze advisee- ren „afknippen Toen Jan zijn ambtelijke plicht had vol bracht ging hij dit aan Siemen mededeelen, die daar lang niet over gesticht was. Nu staat Siemen bekend als een doodkalme vent, doch als hij echt nijdig is, schijnt dit contra te zijn althans het onderhoud wat Siemen met Jan gehad heeft, had het gevolg, dat Jan sindsdien de deur van Siemen mijdt Dat was de voorgeschiedenis niets drama tisch aan, zult u zeggen. Doch het was juist pandoeravond op de fatale dag van lichtaf snij ding. En u weet, als u tenminste wel eens gepan doerd hebt, dat je zonder licht niet pandoe ren kunt. En juist dien avond zou de club „Harten vrouw" bij Siemen en Anne bijeen komen. Siemen en Anne beraadslaagden over de te nemen maatregelen inzake de lichtvoor ziening. Al de buren waren natuurlijk behulp zaam en kwamen met diverse opgetuigde petroleumlampen aandragen, welke schim men opriepen uit een lang verleden. Het effect van deze verlichting was wel fantastisch, doch beoogd werd voldoende licht, teneinde de vingervlugheid te contro leeren, inzake het bedienen, en het uitzoeken van praatjes, van de pandoerclub „Harten- DE DORPSGELEERDE. DE postbode stond in het dorp bekend als een geleerd. De knapste na den boven meester. Hij wist alles en de dorpelin gen wisten niet beter, of deze man, wiens wijsheid zij niet konden begrijpen, was zijn carrière absoluut misgeloopen. Wat kon de postbode een geleerdheid uitkramen over de vreemdgevormde steenen, die wel eens wer den opgegraven bij fundeeringswerk Dan sprak hij van diluvium en alluvium, van boomstammen en steenkolen, van hoogveen en van laagveen, van mergel en rotssteen en dan vertelde hij, op welke wonderbare dingen de mijnwerkers soms waren gestuit bij hun onderaardschen arbeid. Wat vinden ze dan wel voor moois bode? Te veel om op te noemen steenen kogels, dat waren vroeger kastanjes. Olifanten heeft men gevonden, waarvan het lichaam zoo groot was als onze kerk en waarvan het vleesch en het gebeente in keiharde steen waren veranderd. Steenen boomen zijn aan getroffen, wel tweemaal zoo hoog als de to rens van het kasteel en alle takken, twijgjes en blaadjes zaten er nog aan, alles van steen geworden. De eenvoudige dorpelingen stonden verbijs terd. De knapheid van den postbode was spreek woordelijk geworden en de bovenmeester liet den man maar begaan, die er prat op ging, op zijn zestigste jaar nog precies alles te we ten, wat men hem op de lagere school had geleerd, geen enkel vak uitgezonderd. De oude bovenmeester trad behoedzaam uit zyn ambt en er kwam een nieuwe in zijn plaats. Dezen nieuweling, vol van nieuwe denk beelden en nieuwe geleerdheid, kwamen de wijsheden van den postbode ter oore en hij vatte onmiddellijk het plan, zich van dezen gevaarlijken concurrent te ontdoen, althans vrouw." Dies zon Siemen op meer licht, en er kwam meer licht. Guurtje van Nan, Siemen's naaste buur, gaf permissie om een draadje te maken van Nan's huis naar dat van Siemen. De pan doerclub was gered, en er werd als altijd ver woed en eerlijk gespeeld. Men had echter buiten de waard gerekend, liever gezegd, buiten Jan. Toen het eenmaal goed donker was heeft hij de stoute schoenen aangetrokken, en toog hij naar de Kooger weg om eens uit te vorschen of Siemen en Anne nu maar van baloorigheid naar de kooi waren gegaan, nu zij niet alleen de nacht, doch ook de avond lichtloos door moesten brengen. Doch wie ontwaardt zijn schrik, als hij reeds van verre hoort roepen „Ik geef, har te troef." Het heele huis is een zee van licht met een vroolijk gezelschap om de tafel, welke zwaar zaten te kaarten. Jan was woedend, en zon op wraak, doch indachtig aan het onderhoud van 's middags met Siemen, belde hij maar niet aan. Als een spook, (het heeft al eens eerder ge spookt in ons goeie dorp) sloop hij om het huis van Siemen en Anne, en hij speurde, en hij snuffelde, en jawel hoor, gevonden Op naar Guurtje van Nan, en deze eens vertelt, dat zij daar een strafbare overtreding had begaan. Guurtje, zegt Jan, je moet die stop er uit halen. Jij mag Siemen niet van licht voorzien. Dank je wel zegt Guurtje, ik moet van electrisch niks hebben. Nu dan zal ik het wel doen zegt Jan, en wil naar binnen stappen. Ja ventje, zegt Guurtje, maar mijn man is niet thuis, en moet ik jou dan maar binnen laten. Als u het niet hebben wil, zegt Jan, dan natuurlijk niet. Dan moest jij nou maar gauw opd (hier zei Guurtje een leelijk woord) zegt Guurtje. Jan weg, mopperend van zelf en vuisten- ballend naar Siemen's huis. Den volgenden morgen. Na een zeer onrustige nacht had Jan een plan-de-campagne opgemaakt, teneinde Sie men voor altijd de lust te benemen, hem, Jan te dwarsboomen. Eerst de bazen weer eens opbellen, Jan de toestand uitéén gezet. Bevel luidde ook Guurtje van het lichtnet afsnijden. Jan haastte zich met ongekende spoed dit bevel ten uitvoer te brengen, en toog weder om op weg naar de Koog, doch beschreef een wijde boog om het huis van Siemen en Anne, regelrecht op Guurtje aan. Ik kom je licht afsnijden zegt Jan grimmig tot Guurtje. Dan kom je maar terug als mijn man thuis is, zegt Guurtje, ik laat je niet in huis. Jan stond op 't kookpunt en trok brie- zend af en peinsde zijn bol suf, hoe nu te handelen. Dan de kabel maar opgraven dacht hij, en stapte het kantoor binnen van de directeur van onze arbeidsreserve. Heeft U een grondwerker voor me Kaayk, vraagt Jan. Al wou je d'r honderd hebben, zegt Kaayk, ik lever engros en detail. Jan krijgt zijn mannetje en getweeën trek ken zij met de P.E.N.-wagen naar de Kooger weg. Daar aangekomen werd met een ware arbeidswoede een aanval gedaan op moeder Aarde in welks schoot de lichtader verborgen ligt. Aangezien Jan meer de technicus is, en dus moest wachten tot de man van Kaayk zijn gat gegraven had, verwijderde hij zich maar een poosje, want zag hij daar Guurtje, Daatje en Oden, Kees en Geertje en hoe al de andere vrouwlui meer mogen heeten in de Koog, niet druk gesteculeerd praten, en wer den er geen vuisten' gebald, en stonden zij niet juist te betreuren, dat ze nu geen lang haar meer hadden en nu de haarspelden mis ten om daar een aanval mee te doen. Het broeide vond Jan, en ging voorloopig maar een „slag rond." Daar kwam Siemen aanstappen. „Weet jij wel wat je doet" zegt hij tegen de gravende graver. Siemen legt de man het geval uit, enneer ging de schop. Ik dacht het wel zegt de graver dat het een vuil zaakje was. Laat ie voor mij maar een ander nemen De graver af Jan kwam intusschen tot de ontdekking dat ook de graver zich solidair verklaard had, met de Koogerweg-bevolking, en vroeg een nieuwe kracht uit Kaayk zijn voorraad, die, na even met zijn schop de grond gekieteld te hebben eveneens staakte, toen hij hoorde wat er gaande was, tot groot plezier van de opstandige Koogers. Men had Jan al spoedig in de kring eri beloofde hem veel liefs Daatje wou hem aaien met de pook, Guurtje wou hem het gat met zijn handen laten graven het werd benauwd voor Jan, en hij vond het maar be ter om niet verder te gaan althans voor het oogenblik, zoodat de P.E.N.-wagen van het tooneel van den strijd verdween. Thuis gekomen trok Jan de telefoon woest van de haak en had een lang gesprek met de bazenZouden zelf komen. Zijn gekomen en het geval kon niet meer gesust worden. Guurtje mocht haar licht behouden, doch Siemen kreeg 25 pop boete, en krijgt pas licht als hij de 25 pégels heeft betaald, wat tot op heden nog niet gebeurd is, zoodat een vat petroleum is ingeslagen, en alle nachtlampen en pitjes van de buren zijn geleend, welke door het heele huis met een ware zin van smaak zijn opgesteld. Voorloopig komt de pandoerclub echter niet bij Siemen en Anne thuis. Vanwege het „eerlijk bekennen" en het „uitzoeken van praatjes." BINNENLANDSCH NIEUWS. De veiligheid van den trein. Treinpersoneel uitgeschakeld. Tot dusver was aan den hoofdcon- ducteur van een trein mede een deel van de zorg voor de veiligheid van den trein opgedragen. Er bestaat een voor schrift dat hij zoo geplaatst 'moei zijn, dat hij de seinen op den weg kan waar nemen en voorts dat hij zich met den machinist in verbinding moet kunnen stellen. In overweging is thans, naar wij ver nemen een voorstel om deze beide be palingen af te schaffen, zoodat in de toekomst de zorg voor de veiligheid van den trein uitsluitend zou berusten bij het machine-personeel, in het bij zonder bij den machinist. De wijziging is neergelegd in een ont werp A. R. D. dat aan de Spoorbonden voor advies is toegezonden. De Personeelraad heeft thans een rapport samengesteld dat aan het Rijkstoezicht is gezonden, waarin o.a. de bezwaren tegen deze wijzigingea zijn uiteengezet. De Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel zal, ver moedelijk in samenwerking met de an dere vakbonden een actie op touw zet ten tegen deze plannen, daar men ze bedenkelijk acht voor de veiligheid van het spoorwegverkeer. Tijdeus het spelen overleden. De 13-jarige W. Boer, wonende Bosch weg te Gouda, was Vrijdagmiddag te gen twee uur, voor het aanvangen van de lessen, jmet eenige kameraadjes voor de R.K. M.U.L.O. school aan de Nieuwe Haven aan het spelen, toen hij plotseling onwel werd. Na even te gen een muur geleund te lièbben, zak te de jongen in elkaar om slechts wei nige seconden later den geest te ge ven. Dr. de Boer, die onmiddellijk ter hulp werd" geroepen, stelde den dood vast welke aan hartverlamming is toe te schrijven. Het stoffeijk overschot is door de E.H.b.O. naar de ouderlijke woning vervoerd. Het droevig voorval verwekte veel deelneming. AUTO-BOTSING. Het gevaar van te dicht achter den voorganger te rijden. Vrijdagmiddag moest de heer J. S. Lesage, komend van Amsterdam, op den rijksstraatweg onder Naarden plot seling vaart verminderen, omdat uit een vlak voor hem rijdende auto een richtingswijzer naar rechts werd uit gestoken, met de bedoeling om de Meersteeg in te slaan. Door het hevig remmen verloor de heer L. de macht over zijn wagen, bij een der slingerbe PER POND GEEL.... 30 et. GROEN 35 ROOD. 40 PER H PO. tc. £tt Cjvedkocf.ie Jabdfe f hem eens flink in het openbaar een lesje te geven, dat hem zou heugen. Op een middag ondernam de bovenmeester met een klasse leerlingen een uitstapje in de naaste omge ving van het dorp, met de bedoeling het nut tige aan het aangename te paren en zijn pu pillen onderweg nieuwe kennis bij te bren gen door het onthullen van enkele schoone geheimen, zooals moeder natuur er over ein deloos vele millioenen beschikt. Het troepje stond stil bij eenige mooie bloe men en meester vestigde de aandacht op een aantal botanische bijzonderheden. Daar kwam de postbode aangestapt en hij bleef bij de excursisten staan luisteren naar wat de meester vertelde, na met dezen vrien delijke groeten te hebben gewisseld. De nieu we bovenmeester achtte de omstandigheden gunstig zijn lang beraamden slag te slaan. Hij besloot, met eenige stemverheffing, zijn openlucht-les met deze woorden Jullie hebt met groote aandacht geluis terd. Daar ben ik zeer over tevreden. Zoo moet het altijd zijn, opdat jullie kennis wordt verrijkt en jullie je later meer zult kunnen herinneren. Maar al te veel menschen verge ten, wat zij op school hebben geleerd, omdat zij niet goed hebben opgelet. Heel zeldzaam zijn degenen, die op hun zestigste jaar zelfs maar de eenvoudigste be grippen betreffende de spraakkunst hunner moedertaal in het geheugen wisten te hou den. Dit voorbeeld zou met nog honderden kunnen worden vermeerderd. Nietwaar post bode De postbode, trotsch, dat hij tot getuige werd geroepen door den bovenmeester in te genwoordigheid van de bloem van de dorps jeugd, zette een hooge borst op en zei ge wichtig Ja zeker, mijnheer, dat is zoo. Toch zijn er van die uitzonderingen. Ik, bijvoorbeeld, ik weet nog precies alles, wat ik op de school heb geleerd. Alles? Onze inrichting staat onder voortdurende controle van Dr. Ir. H. J. de Wijs, scheikundig Ingenieur, hetgeen voor U een waarborg beteekent voor een juiste behandeling Uwer wasch DE WASSCHEN WORDEN FRANCO GEHAALD, EN DE ZELFDE WEEK OOK WEER GEHEEL FRANCO THÜIS GEBRACHT. wegingen botste hij in volle vaaart te gen een uit de tegenovergestelde «rich ting komende personenauto. Beide wa gens werden vernield en moesten \v orden weggesleept. De heer L. had een hoofdwonde bekomen de andere automobilist wiens naajn nog pjet. be kend is, werd eveneens gewond en op genomen in een passeerende auto, die hem naar Amsterdam bracht. DE LANDBOUWERS DOEN EEN BEROEP OP DE REGEERING. In de te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van de dagelij ksche besturen van den Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité en den Katholieke Boeren- en Tuindersbond is o.m. besloten op korten ter mijn in overleg te treden met de Regeering, omtrent de mogelijkheid van het verleenen van hulp aan pacht- en hypotheekboeren, die in moeiijkheden verkeeren en om in verband met de overweging de kosten van de sociale lasten in den landbouw voor rekening van het Rijk te doen komen en de aandacht van de Regeering te vestigen op hetgeen te dien aanzien in de Zee-ongevallenwet is bepaald. Voorts is besloten aan de Regeering te ver zoeken aan de commissie van advies ingakp stichting van boerderijen op woesten grond op te dragen een onderzoek in te stellen naar de bedrijfsresultaten dezer ontginningsboer derijen in verband met een eventueel tijdelijk opschorten van de verplichting tot betaling van rente en annuïteit. Fabrieksarbeider bekneld geraakt. Slachtoffer overleden. Vrijdagmiddag geraakte te Sluiskil op de amtmoniakfabriek de 27-jarige werkman E. de Bruyne uit Hoek tus- schen phophaatbrekers bekneld met het gevolg, dat hem de borstkas werd ingedrukt en hij beenbreuken opliep. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat een vrouw en vier kinderen achter. Inbraak te Zwammerdam. Te Zwammerdam is ingebroken in de garage van den heer H. L. van Bun- ningen aan den Overtocht. De daders zijn waarschijnlijk door een achter deur de autoherstelplaats binnenge komen. Er wordt voor een waarde van ongeveer f 500 aan auto-onderdeelen vermist. Alles, zoo goed, alsof ik nog twaalf jaar was. De spraakkunst ook De spraakkunst ook. Vraag me maar, wat u wil. Dan zult ge het hooren. Toen vroeg de nieuwe bovenmeester op ee- nigszins gezaghebbenden toon, om vooral de aandacht zijner leerling te vestigen op wat ging gebeuren Postbode, vervoeg eens den onvoltooid tegenwoordigen tijd van het werkwoord re genen Zonder te aarzelen dreunde de goede man op Ik regen, jij regent, hij regent, wij rege nen Verder kwam hij niet. De meester en de leerlingen barstten in een luiden lach uit en daardoor bemerkte de postbode, hoe hij zich had laten beetnemen. Sedert had de geleerdheid van den postbo de in het dorp voorgoed afgedaan. VAN ALLES WAT. GROOTBEDRIJF EN RECLAME. De Middenstandkrant schrijft daarover in jongste nummer We weten, hoe in de latere jaren het groot bedrijf allerhande ongedachte middelen heeft toegepast om haar grootscheepsche reclame zoo „vruchtdragend" mogelijk te maken. En telkens opnieuw komen we voor nieuwe verrassingen te staan. Doch wat we dezer dagen lazen over de reclame-methoden eener Duitsche margarine fabriek, is eenvoudig verbluffend en naar het ons voorkomt niet minder bedenkelijk. In de omgeving toch van Lübeck en Ham burg heeft de directie van bedoelde Duitsche margarine-fabriek een „reclame-kinderte huis" opgericht. 't Is een oud slot, dat geheel is gerestau reerd en op elegante, deels zelfs weelderige wijze is ingericht. Het slot is bovendien omgeven door een enorm, wondervol park. De opgenomen kinderen worden tijdens hun verblijf grondig verwend en als prinsen behandeld. En iemand, die de daar heerschende ver houdingen goed kent, heeft verklaard, dat geen der kinderen om zijn wangedrag mag worden gestraftopdat zij, thuis gekomen, toch maar niets als goeds van de firma zou den zeggen. En welke zijn nu de kinderen, die in dat „reclame-tehuis" kunnen opgenomen wor den. Alleen kinderen van afnemers der produc ten van de fabriek. Tegen inwisseling eener kaart met rabat zegels ter waarde van 7.5 Mark, wordt een kind van den bezitter van zoodanige kaart gedurende acht dagen toegelaten door bij betaling van nog 10 Mark wordt het verblijf tot 14 dagen verlengd. Welnu, wij kunnen het niet anders dan treurig noemen en een nieuw teeken van zedelijke verwording, dat op de vorengeschet- ste wijze een kindertehuis aan de reclame voor een kapitalistisch grootbedrijf wordt dienstbaar gemaakt. En vooraldat aan diezelfde reclame doeleinden de deugdelijke opvoeding van kin deren wordt opgeofferd. Dat is nu eens werkelijk de hiërarchie der waarden zetten op haar kop. 't Is inderdaad bedroevend TANDENPOETSEN. Jong geleerd oud gedaan. Het is noodig om reeds heel vroeg te be ginnen om de kleinen te leeren hun tanden zelf te poetsen als zij twee jaar oud zijn, moeten zij al hun eigen tandenborstel en glas of liever bekertje hebben, dat zij op een vaste plaats zelf kunnen vinden de kleinen zijn er gauw heel handig mede en juist omdat zij het tandenpoetsen van zoo heel jong af gewoon zijn, zullen aij het later niet licht nalaten. OOK DE HUID EISCHT VERZORGING. Een heel goed middel om een zachte huid te krijgen is om 's avonds voor het naar bed gaan met een warm kamillenwater gedom pelde borstel, die niet te zacht mag zijn, over je huid te wrijven en wel van onder naar bo ven. 's Winters heeft men vaak last van roode oogleden, vooral bij een scherpen kouden wind. Men kan dit voorkomen door 's mor gens en 's avonds de oogleden te betten met rozenwater, waarin een weinig aluin is opge lost. FLUWEEL. Het is wel goed om te weten, hoe men met deze stof, die zoo spoedig vlekt en plet moet omgaan. Weinigen zullen weten, dat zuiver wit zand zoo'n eenvoudig middel is om flu weel op te frisschen. Vooral wanneer het flu weel van goede kwaliteit is, kan zand uitste kende diensten bewijzen. Men verwarmt het zand,, strooit het op het kleedlngstuk en bors telt het met een schoonen borstel tegen den draad in. Spiegelfluweel mag natuurlijk niet tegen den draad ingeborsteld worden. Wanneer het fluweel hier en daar geplet kan men bij zwart fluweel de plekken door middel van een ui verwijderen. De ui wordt door midden gesneden en met de vochtige snij vlakte wrijft men over het geplette ge deelte, bevochtigt de stof aan de achterzijde en haalt het over een heet strijkijzer. Dit kan het best gebeuren, wanneer een persoon het goed in beide handen neemt en strak houdt, terwijl een ander er met het warme ijzer overheen gaat. Is fluweel nat geworden, dan moet men het niet afwrijven, maar af schudden en ophangen om te laten drogen, daarna niet een met wat spiritus bevochtig den doek afwrijven en vervolgens gedurende 5 minuten met de keerzijde boven kokend water houden, zoodat de heete damp door de stof trekt. In den nog vochtigen toestand wordt de stof op een zacht voorwerp gelegd 'en met een stijven borstel afgeborsteld,

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1