NI STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" Agent: H.KAAH Hippolytishoef, Telef.49. 23E JAARGANG VRIJDAG 4 MAART 1932. No. 18 l^gP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" WILHELMINASTRAAT 63-67. TEEF 524. ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG EN VRIJDAG. UITGEVER .J Hlppolytoshoef Wierlngen. Van 15 regels f o.sa ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f o.ia per 3 maanden 1.—. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. TRAGIEK. Het is wel een tragische omstandigheid, dat, terwijl te Genève de ontwapenings-con- ferentie vergadert, in het Verre Oosten de kanonnen donderen, de machine-geweren ratelen en het gesnor der oorlogs-vliegtuigen de lucht vervult. De worsteling om den vrede gaat met zeld zaam zware moeilijkheden gepaard en het streven der pacifisten wordt telkens weer op een harde proef gesteld. Slechts dertig jaren ruim zijn verstreken sinds in Den Haag de eerste Vredesconferen tie bijeen kwam, en sedert dien is de wereld herhaaldelijk door oorlogsgeweld opgeschrikt. De Conferentie was nauwelijks ten einde, of de Zuid-Afrikaansche oorlog barstte uit. Rusland, welke Czaar het initiatief tot de Haagsche bijeenkomst genomen had, zag zich enkele jaren later reeds in een feilen strijd gewikkeld met Japan. Weer eenige jaren daarna stond het ge- heele Balkan-schiereiland in vuur en vlam, om van de koloniale oorlogen op Afrika's Noordkust nog te zwijgen. En in 1914 brak de verschrikkelijke wereld brand uit, die meer dan vier jaren lang zijn ontstellende verwoestingen zou aanrichten en tot overmaat van ramp nog door burger oorlog zou worden gevolgd. De overtuiging, dat het zóó niet langer gaan kon, wilde men beschaving en volks welvaart niet geheel zien ten ondergaan, drong zich toen onweerstaanbaar op. De Volkenbond werd gesticht en een steeds krachtiger propaganda voor vrede en ont wapening gaf duidelijker dan ooit te ver staan, wat er leefde in de ziel der mensch- heid. Het militairisme moest zooveel mogelijk worden geknot en aldus het groote gevaar weggenomen, waarmee het de wereld be dreigt. Maar dit even noodzakelijke als prijzens- EEN EERLIJK, HOOG GEACHT MENSCH. Wanhopig bijna keerde Wolf terug uit Amsterdam, waar hij gepoogd had den drei genden ondergang van zijn grutterij te voor komen door uitstel van betaling te vragen en door bij een ander geld te leenen. Het een noch het ander was gelukt, faillissement leek niet te voorkomen, armoede, steeds verder achteruitgang. Wat zou het slot zijn. In zijn 3e klasse zat een mede-reiziger uit bundig te snorken, 't Tergende eentonige ge luid irriteerde Wolf, maar hij kon niet ont snappen, want de trein stopte niet voor Den Haag. 't Was niet om te harden. Wolf kon zijn woelende gedachten niet ordenen, om dat hij luisteren moest naar het varkensach tig geluid tegenover hem. Plotseling, niet bij een station, verminder de de trein zijn vaart en stopte. Zonder zich lang te beraden nam Wolf zijn hoed, opende het portier, stapte uit en klom haastig in het aangrenzende compartiment. Hij zag wel dat het een eerste klasse wagen was maar er was geen tijd voor verder zoeken en in Den Haag zou hij wel weer naar een 3e klasse gaan. Vlug klom hij in den coupé, ontdekte toen dat daar ook een reiziger zat te slapen. Hij verwenschte zijn slecht gesternte, maar reeds begon de trein weer te rijden en hij hoopte dat deze le klasse reiziger geluidloos zou slapen. Op 't oogenblik dat de trein aantrok viel Wolf op de zachte kussens en zijn nieuwe medepassagier zakte door den schok wat op zij, bleef een oogenblik in die lastige positie zitten en viel toen zijdelings op de bank. „Zeker dronken", dacht Wolf, verbaasd over den diepen slaap. Menschlievend be proefde hij den slaper op te richten, maar trad ontzet terug. De man was dood. Er was geen twijfel, het gezicht begon al koud te worden, de oogen stonden half open en alle pogingen om hem tot bewustzijn te brengen faalden. Wolf was even verschrikt en begon toen te denken over den onbekende doode. Natuur lijk een rijke kerel, anders reis je in dezen tijd geen le klasse. Zijn erfgenamen zijn in eens uit den brand. Was ik er maar bij Was ik er maar bij, herhaalde hij, terwijl waardige streven stuitte van meet af op ster ken tegenstand. Een op de spits gedreven nationalisme blies voortdurend het militarisme wind in de zeilen. Het kostte reeds heel wat moeite, om het pad voor de ontwapenings-conferentie geëf fend te krijgen. En toen eindelijk de hinderpalen waren uit den weg geruimd en de beraadslagingen een aanvang konden nemen geschiedde dit onder het gebulder van het geschut in Oost- Azië Zonder oorlogs-verklaring maar daarom niet minder verwoed en hardnekkig wordt de strijd voortgezet, wie weet hoe lang nog. Het is een nieuwe en zware teleurstelling voor de pacifisten, ook hierom, wijl het maar al te zeer te vreezen is, dat de conferentie er ongunstig door zal worden beïnvloed. Toch moet en mag men ook thans den moed niet laten zinken. De gruwzaamheid van den oorlog waarvan het afschuwelijke beeld bij velen alweer was verflauwd, of begon te verflauwen, zal tot nieuwen ijver prikkelen om hem te bestrij den. En de nieuwe ijver zal ertoe kunnen bij dra gen en misschien méér dan wordt ver moed, of gehoopt om het ooi'logsmonster te ketenen, en daartoe in ontwapening heil te zoeken. Maar zoolang de volken tot de tanden ge wapend zijn, zal dit staat vast het vre- desideaal onbereikbaar blijven en het oor logsgevaar als een zwaard van Damocles bo ven de wereld hangen. Ons Lichaam en onze Gezondheid Ziekelijke Vetvorming. Velen meenen, dat corpulentie altijd veroorzaakt wordt door overmatig eten. Toch is dat niet altijd het geval, wat onlangs nog weer eens bewezen werd door den Weenschen geleerde Julius Bauer. Deze kwam tot de conclusie, dat een aantal overigens sterk van elkaar verschillen de klieren voor de vetvorming verantwoorde lijk moeten worden gesteld. Voor een norma le ontwikkeling van het lichaam is dus noo- dig, dat elk dezer klieren goed werkt en op de juiste wijze haar plaats inneemt in het geheel van het menschelijk lichaam. Wanneer kunnen wij spreken van vet zucht Bij een volwassene bedraagt de hoe veelheid vet ongeveer 5 van het lichaams gewicht, dus 5 tot 8 pond. Een zeer eenvou dig middel om vetzucht te constateeren is het meten van den borst en den buikom- vang bij het inademen. Dan is vetzucht al leen aanwezig, wanneer de buikomvang groo- ter is dan de borstomvang. Het komt er ech ter niet op aan, de vetzucht als zoodanig te constateeren doch op te sporen met welken vorm daarvan men te doen heeft. Gewone vetzucht komt in alle landen ter wereld voor, in Europa het meest in Duitschland, Polen en Rusland. Onder de ziekelijke vet- vormingen moet de pijnlijke vetzucht wor den genoemd (adipositas dolojrosa), waarvan de behandeling zeer moeilijk is. Niet zelden blijven de geneesmiddelen geheel zonder re sultaat. De pijnlijke vetzucht is niet alleen zeer on aangenaam voor den patiënt, doch zij kan ook de bewegingsvrijheid ernstig belemme ren. Over het algemeen kan men bij men- een boos plan bij hem opkwameen plan dat hem eerst beangstigde, maar tot welker uitvoering hij zich sterk getrokken gevoelde den doode berooven Veel gewetensbezwaren gaf het voornemen hem niet, zijn geweten maakte 't hem nooit erg lastig en bij de schatten van dezen over ledene zou een kleinigheid minder of meer er niet op aankomen. Wolf boog zich over den doode en haalde uit diens binnenzak de portefeuille. „Mooi zoo", zei Wolf glimlachend en hij telde 60 en 40 is 100 en vier van 25 is 200 en 4 van 10 is 240 gulden, 't Is niet genoeg om me er bovenop te helpen, maar 't is toch een goede meevaller. Toevallige baten. Ik laat er tien gulden in zitten, anders begrij pen ze direct wat er gebeurd is en het geld in zijn portemonnaie laat ik er ook in. Had hij nu nog maar een paar honderd gul den meer bij zich gehad, dan was ik finaal gered. Wolf's blik viel op den handkoffer die in het net stond. Zou daarin niets van waarde zitten Hij beproefde het koffertje te openen, maar slaagde niet. Reeds wilde hij 't weer op z'n plaats ^'zetten toen hem te binnen schoot dat de eigenaar het sleuteltje bij zich moest hebben. Hij zocht de zakken van den onbe kende na en vond in een vestzak het sleutel tje, dat op de koffer paste. Wolf keek op zijn horloge, hij had nog ruim een half uur tijd voor de trein de resi dentie bereikte en hij kon dus rustig te werk gaan. Boven in den koffer lag een slappe hoed, dan een costuum, toiletartikelen en onderin een lang dik pak, dichtgebonden en verzegeld. Zenuwachtig verbrak Wolff de zegels en 't touw, opende het papier, keek.en slaak te een zachte kreet. Hij had een fortuin in zijn handen. Veel verstand van effecten had hij niet, maar hij zag wel dat het effecten waren en dat het een bedrag van verscheidene duizenden gul dens was wat hier ingepakt zat. Hij legde in het valies alles, behalve de effecten, weer op zijn plaats, sloot het koffertje en stak den sleutel in den zak van den eigenaar. Nu werkten Wolf's" gedachten snel en ge makkelijk. Dat hij zich van dit geld zou meester maken kwam niet in beraad dat stond vast. Zijn overlegging behandelde al- schen met aanleg voor corpulentie een over matig gebruik van water waarnemen. De bovengenoemde dr. Bauer heeft iemand ge observeerd, die elke 100 tot 120 minuten 300 tot 400 gram water dronk ook op die uren van den dag, waarop hij geen voedsel tot zich nam. Deze man was, als zoovele anderen wel corpulent, doch zijn gewicht was niet abnormaal hoog. In zijn lichaam waren slechts groote hoeveelheden water opge hoopt, wat niets met de voedselopneming had te maken. De oorzaak van het water drinken in die mate moet worden gezocht in een eigenaardigheid van het gestel, n.1. een abnormaal grooten zoutvoorraad in het lichaam. Dit alles toont wel voldoende aan, dat ie mand dik kan zijn, zonder dat hij zich over eet. Men kan trouwens dagelijks waarnemen, dat corpulentie voorkomt in alle standen en beroepen. Vele artsen zijn van meening dat onvoldoende gebruik van de spieren op zich zelf een oorzaak van vetvorming kan zijn en enkelen houden het zelfs voor mogelijk om door middel van lichaamsbeweging alle voor komende vormen van corpulentie op te hef fen. NAPHTHALINE VOOR PLANTEN. Dr. F. Weiss en dr. E. L. Evinger zijn tot de conclusie gekomen, dat naphthaline het bekende afweermiddel tegen motten ook uit stekend is om voor planten schadelijke zwam men te vernietigen. De planten zelf onder vonden nog niet de minste schadelijke ge volgen, wanneer men 30 ton naphthaline over een H.A. verspreidde, doch ter bestrij ding van de zwammen is een hoeveelheid van 500 Kg. per H.A. voldoende. Men kan voor dit doel gewone naphthaline-balletjes koopen de daardoor afgegeven dampen doo den de parasieten volkomen. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten twee groote crisisvergaderingen te BINNENLANDSCH NIEUWS. beleggen, één te Alkmaar op Maandag 21 Maart a.s. en één te Rotterdam op Dinsdag 22 Maart a.s. Beide vergaderingen zullen aanvangen des namiddags halftwee. Het woord zal, naar wij vernemen, in eerste instantie worden ge voerd door den heer H. J. Lovink, den voor zitter, en door ir. T. P. Huisman, den secre taris. TRAP VAN EEN KOE. Bij het vervoer van koeien per bootreis van Leeuwarden naar Deinum, kreeg de ka pitein van de stoomboot van een der koeien zoo'n hevigen trap, dat hij een zware sche delbreuk had opgeloopen. Het slachtoffer werd na aankomst der boot te Deinum dade lijk naar huis gebracht, waar hij een uur la ter overleed. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. De buit was schraal. In het gemeentehuis te Bakel is Dinsdag nacht ingebroken. Woensdagmorgen kwam de gemeentebode als gewoonlijk het eerst op het gemeentehuis. Door den wanordelijken toestand, waarin alles verkeerde, vermoedde hij inbraak. Een onderzoek wees uit, dat o.m. f 20 aan legesgelden werden vermist. De brandkast had men getracht te forcee- ren, zonder succes echter. Daar de daders ruimschoots den tijd hadden, konden ze alle papieren overhoop halen. VORST-SCHADE IN HET WESTLAND. De vrij plotseling ingevallen sterke vorst heeft in het Westland, vooral onder de bloe men, nogal wat schade aangericht. Bij ver scheidene tuinders zijn in kassen waarin niet hard genoeg werd gestookt tulpen zwart ge vroren, waardoor zij zoo goed als waardeloos werden. Vooral ook de jonge plantjes hebben het hard te verantwoorden gehad. Wissellooper overvallen- Woensdag tegen half twee liep een bejaard wissellooper van een kassiers kantoor te Amsferdam op den hoek de Spuistraat en de Raadhuistraat. ONDER DEZELFDE DIRECTIE ALS DE WASSCHERIJ S. KROM, ALKMAAR. Indien U er prijs op stelt UW W A S C H HELDER en KEURIG VERZORGD binnen enkele dagen GEHEEL FRANCO terug te ontvangen, neemt U dan eens een proef bij ons en U zult beslist tot onze geregelde klanten gaan behooren. leen de vraag hoe te doen om niet gesnapt te worden. Doorreizen naar Den Haag was gevaarlijk. Zóó gevaarlijk, dat hij het niet waagde. Men kon hem uit den coupe zien komen, dan den doode aantreffen en 't zou een kleinigheid zijn hem als beroover uit te vinden. De effecten dicht bij Den Haag uit het raampje gooien en ze dan gaan zoeken Een klein kansje dat hij ze zou terugvinden. Uit den trein springen onder 't rijden. Daar herinnerde hij zich gelezen te hebben hoe Russische gevangenen dat deden. Ze gingen languit liggen op den ondersten tree plank en lieten zich dan met de beenen voor uit, er af rollen. Hij bepeinsde nog eens de kansen, huiverde wel voor de levensgevaar lijke onderneming, maar de groote prijs deed hem besluiten den sprong te wagen. Het kostbare pakket schoof hij onder zijn vest zijn hoed trok hij diep over zijn ooren, om als valbreker te dienen en toen begon hij „zijn levenskans", zooals hij 't zelf noemde. Wolf opende het portier en was, doordat hij er niet op rekende dat door den lucht druk het deurtje met kracht geheel werd opengeworpen, bijna uit den voortjagenden trein gevallen. Achteruit en met beide han den zich vastklemmende verliet hij den coupé en voelde toen pas 't gevaarlijke van zijn toestand. De trein schudde en beefde, de luchtdruk duwde hem om, zijn voeten hadden weinig steun en toch moest hij nog één hand loslaten om het portier weer te sluiten. Hoe gevaarlijk dit ook was, het moest gebeuren om geen verdenking te wek ken. Wolf greep den riem van het portierraam, rukte met alle kracht en stortte bijna voor over, omdat hij door aan den riem te trek ken niet het portier naar zich toehaalde, maar het raampje opende, zoodat toen de trein hem in de richting van het raampje trok. Maar Wolf hield vast, met beide han den hield hij omkneld wat hij er in had, links den ijzeren beugel, rechts den riem. Weer trok hij aan den korter geworden riem en nu gelukte het hem beweging in het portier te krijgen. Met inspanning van krachten trok hij het tegen den sterken luchtdruk in, met zijn schouder drukte hij het deurtje dicht en draaide onderwijl den kruk van het portier om. Voorzichtig boog hij nu door op zijn knie ën, met beide handen zich aan den beugel vasthoudend, dan verplaatste hij een hand naar den treeplank, stapte over op den on dersten treeplank, greep toen met twee han den den bovensten plank en kon zich daar na languit neerleggen op den onderste, dien hij naast zijn beenen ter zijde vasthield. Angstig keek hij naar den donkeren weg, die beneden hem voortschoot. Hij legde zijn armen gekriust over zijn gezicht om dit te beschermen bij den val en rolde zich van de plank. De val kwam duchtig aan. Zijn hoofd bonsde op het grint, zijn voeten maakten twee diepe groeven, maar letsel had hij niet. Onbewegenlijk bleef hij liggen tot de lange trein, waaraan geen einde scheen te komen, voorbij geraasd was, toen stond hij op als een rijk man. Hij ging ter zijde van den spoorweg tegen de helling zitten en overwoog hoe nu te han delen. „Nu geen stomme dingen doen," dacht hij, geen opzien verwekken, bij niemand. Ik ben tusschen Haarlem en Den Haag en kan dus gemakkelijk een of ander dorp bereiken. Behoedzaam liep hij langs den spoorsloot voort tot hij aan den overweg kwam en wan delde op goed geluk verder. Hij liep uren lang, kwam in Leiden, maar oordeelde het te laat in den nacht om in een hotel te gaan en opgewekt stapte hij verder naar den Haag, waar hij in den vroegen ochtend aan kwam. Hij ging op een bank in het bosch zit ten om uit te rusten, maar zorgde er voor niet in slaap te vallen. Op een behoorlijk uur ging hij in een restaurant een paar brood jes eten en reisde toen naar zijn woonplaats, 's Avonds las hij in de courant en vond het bericht dat de heer F. v. B., kassier te Am sterdam, dood in den trein was gevonden. Verder niets. „Goed zoo," mompelde Wolf. „Ze weten van niks. Een knap man die er achter komt dat hier zijn duiten zijn." Wolf had zijn plan gemaakt. Het geld dat hij zich had toegeëigend bleek f 85.000 te zijn. Natuurlijk zou het vermist worden en de titels der effecten worden opgegeven. Hij zou daarom de stukken voorloopig niet ver zilveren, maar beproeven zich voorloopig zonder fortuin staande te houden, om dan na een of twee jaar in een vreemde stad te gaan beproeven een stuk in te wisselen. Wolf had 't slim overlegd. HU zou, als hU dat ging Een portefeulle met effecten hield hij stevig onder den arm. Plotseling werd hij aangegrepen door een, die poogde hem de portefeulle te ontruk ken. De looper begon dadelijk hard te schreeuwen. Eenige voorbijgangers schoten toe, waarop de aanrander de tasch losliet, en wegrende. Hij sprong ie een auto, welke in de nabijheid sond. Blijkbaar had de wagen staan wachten. Men heeft gezien, dat in de auto nog iemand zat. Voordat de om- si anders er goed op bedacht waren, was de auto met de aanrander en hel per verdwenen. Men had gezien, dat het nummer van den wagen was 8134 (vermoedelijk G.) De daders zijn dus ontkomen, maar hun aanslag, nota be ne op klaarlichten dag in een druk stadsgedeelte -- is niet gelukt. Kort na de aanranding kwam een motor van de motorbrigade ter plaatse Do motorristen konden de auto niet ,meer achtervolgen, daar zij niet wis ten waarheen dc wagen was gestoven Zij hebben den looper in den zijspan naar zijn kantoor gebracht. FELLE TERREINBRANDEN Bij Weert 170 H.A. bosch verbrand. Dinsdagavond heeft in het gehucht Oltweert een geweldige boschbrand ge woed in de hosschen, toebehoorende aan de verecniging „Eigen Erf" en de mijn „Laura en Verecniging". Ongeveer 170 H.A. dennonbosch werd een prooi dei' vlammen. De scha de wordt op f 70.000 geschat. De oorzaak van het uitbreken van den brand is onbekend. Vijf H.A. bosch en hei onder Beetsterzwaag verbrand. Onder Beetsterzwaag is vijf H.A. bosch en heide van de Anette van Boe lensstichting te Olterferp afgebrand. In Noord-Oostelijk deel van Brabant hei verbrand. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is langs den Rijksweg 's-Hertogen- bosch-Grave nabij het gehucht Zeven- hergen een heidebrand uitgebroken. Aangewakkerd door den feilen wind was het vuur spoedig over een groote oppervakte verspreid. De brandweer uit Oss trachtte met behulp van de bevolking het vuur te blusschen, doch het duurde geruimen tijd eer dit mocht gelukken. Een groot, complex heidegrond, beplant met jonge dennen, is verwoest. Hot ter rein is eigendom van de gemeente Berghem. De oorzaak van de brand is onbekend Grasbrand onder Ottersum. Drieduizend H.A. in vlammen opgegaan. Dinsdagavond omstreeks zes uur is in de Vennen onder de gemeente Otter sujn ten groote grasbrand ontstaan. Het vuur woedde over een breedte van doen, de schat ergens begraven en als er gevraagd zou worden naar de herkomst van het stuk, dat hij verkoopen wilde, zou hij opgeven dat hij het gevonden had. .Als ik me zoolang maar kan redden", dacht hij. Den volgenden dag kreeg hij een gunstig bericht van zijn lastigsten crediteur en des avonds las hij in de courant een bericht ge titeld „Een raadselachtig geval", waarin werd gemeld, dat de overleden kassier F. v. B. zich met een aanzienlijk bedrag, ongeveer een ton, uit de voeten had gemaakt, maar dat niemand wist waar hij het geld gelaten had. Hij had slechts een klein bedrag bU zich en geen enkel bewUs waar of bU wie hij het geld in deposito had gegeven. Men ver moedde, dat v. B. het geld aan een mede plichtige ter hand heeft gesteld en de politie zocht in die richting. „Wat een schurk," zei Wolf met komische verontwaardiging, „wat een gemeene kerel, om er met de kas vandoor te gaan. Nou, nou, collega, je hebt er niet veel plezier van gehad. Meneer F. v. B. ik vind je een schat van een man, jij gapt 't geld, je gaat precies op tijd dood, benoemt mij tot universeel erf genaam en je haalt mij uit de misère. Rust in vrede Nog denzelfden avond kreeg Wolf bericht, dat een groote leverantie, waarvoor hU Inge schreven had. doch die aanvankelijk aan een ander was gegund, aan hem was toegewezen. Met sprongen ging zijn zaak vooruit en een jaar na zijn roof kon hij het verzilveren der effecten zonder eenig bezwaar tot later uit stellen. Weer een jaar later had hy zelf een con to bij een kassier en voorzichtig voegde hy met groote tusschenpoozen een der gestolen effecten bij zijn bezit op de bank. HU werd een gezeten man, een rijk man en een geacht man. HU werd gekozen in ver schillende colleges, hU was liefdadig en be hulpzaam en ieder had respect voor meneer Wolf. Toen zyn uur gekomen was werd hy met groote plechtigheid begraven en verschillen de sprekers getuigden met warme overtui ging van de strenge rechtschapenheid, de onkreukbare eerhjkheid, het zuivere geweten en het zachte gemoed van den nobelen over ledene.

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1