50c 23e JAARGANG VRIJDAG 18 MAART 1932. No. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN „DE WAKENDE LEEUW" HET DRIEMANSCHAP. Wlü BREIEN HEEREN BAAI WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG EN VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. VOOR BETERE PIJP - TABAK TABAKSFABRIEK Laat 125 Alkmaar. J. R. KEUSS. TOEKOMST BEELD. Als de menschen niet meer denken, „Geld" is voor mij alles waard En de menschen, waar men heen ziet, Gelukkig leven, op deez' aard'. Als niet meer Godsdienst of partijen, Ruzie maken wijd- en zijd, Maar wij dan in vriendschap leven, Ja, Dan komt de schoonste Tijd Als de vrouwtjes niet meer fitten, Komt haar man eens laat naar huis Als briljanten aan boomen groeien Of wij die vinden in kolengruis Als er Vrede is op d' aarde. Geen bedrog, maar eerlijkheid Wordt werkeloosheid iets bijzonders Ja, Dan komt de schoonste Tijd Als getrouwde lui nooit kijven. Nooit meer bedsermoenen of twist, Onze winter weer wordt „Winter" En wij missen dan de „Mist" Als men kalm op straat kan loopen, Geen Bananeschil den weg ontwijdt. Als de trottoirs alleen voor ons zijn, Ja, Dan komt de schoonste tijd Als men niet meer hoort van gifgas, Niet meer weet van kruit of lood Als wij slechts als menschen leven, Niet verlangen naar een anders dood Als alle Landen nu eenparig, Zonder jaloezie of strijd, Riepen „Weg met oorlog, immer vrede Ja, Dan komt de schoonste tijd Als in de gemeente-raden, Eens wat meer gezwegen wordt. Allen Leden kort meer spreken, Niemand moet worden opgepord, Als dan eerlijk wordt gewerkt. Voor Burgerij met vol beleid, Als goedertrouw nog wordt versterkt. Ja, Dan komt de schoonste Tijd Als men niet meer op onze wegen, Groente venters bij hopen ziet, Dat men soms wel moet denken, Dit „genre" reuze winsten biedt, Als Uw safe, Uw beurs, of Brandkast, FEUILLETON. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer o.sa f o.ia iï Niet aan ruimtevrees meer lijdt, Als de tram weer kost een duppie, Ja, Dan komt de schoonste tijd Als de lust tot „annexeeren" Maar eerst onder het vriespunt daalt. En niemand meer om oproerkraaiers, Of dergelijke onzin maalt. Als „Armoede", „Crisis" verdwijnen. .Welvaart" ons van zorg bevrijdt Als „Inflatie" ons niet meer teistert, Ja, Dan komt de schoonste tijd HENRI TER HALL. BINNENLANDSCH NIEUWS. 4. -- U komt mij bezoeken omdat ik een stof heb gepraepareerd, zei hij, een stof, die een doodelijke uitwerking op elk levend wezen heeft Essley sprong overeind. --Dat heb ik u niet geschreven, stot terde hij. De groene duivel heeft het mij verteld, zei de oude ernstig. Ik heb heel wat gesprekken met dien duivel gehad en hij spreekt steeds de waarheid. Ik dacht Kijk zei de oude man. Vlug sprong hij van zijn hooge kruk. In den donkeren hoek van de kamer stonden een paar doozen. Essley hoor de een geritsel en toen kwam dokter Cajalos terug met een spartelend ko nijn. Hij maakte een fleschje open dat op tafel stond. Toen nam hij een veer van de tafel en stak die in het groene flesch je. Voorzichtig streek hij even met het eind van de veer over de neus van het konijn, zoo voorzichtig, dat de veer nauwelijks den snuit van het dier aan raakte. Op het zelfde oogenblik hield het konijn op met spartelen en waren de levensgeesten geweken. Cajalos deed de kurk weer op het fleschje en FELLE BRAND TE ENSCHEDE. Radiotoestellen en 3500 gramo- phoonplaten vernield. Gisternacht is brand ontstaan in hef perceel aan de Allstadtschestraat fe Enschede, waarin de gramophoonpla- tenwinkel van den heer Schoo was ge vestigd. De winkel en het bovenhuis zijn to taal uitgebrand. Er zijn ongeveer 3500 gramophoonplaten alsmede een aantal radiotoestellen en sprekende films ver woest. Alles was op beurspolis verzekerd. SMOKKELEN AAN DE GRENS. Reeft een ongekende hoogte bereikt. -- Zelfs worden goede renwagons gebruikt Ondanks het strenge optreden van de douane-beambten, die sinds eenigen tijd jnet politiehonden, lichtkogels eri zelfs met draadversperringen de smok keiaars in hun bedrijf trachten te be lemmeren, heeft de sluikhandel in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied 'n ongekende hoogte bereikt, en moet nog steeds een toeneming van de smokke larij geconstateerd worden. Dit blijkt ook weer uit de thans gepubliceerde cij fers van de douane-inspectie in het grensdistrict Dusseldorf, dat het grens gebied in Zuid-Gelderland en Noord- Lijnburg omvat. Blijkens deze publica tie werden in dit district gedurende de maand Februari in beslag genomen 115.000 cigaretten, 1700 boekjes ciga- rettenpapier, 3100 K.G. tabak, 1700 k.g. koffie, 31.000 k.g. graan, 3900 kg. meel, 35.000 k.g. suiker, 125.000 kg. aardappe len en 1800 k.g. andere smokkelwaren. Dit deze cijfers blijkt, dat de smok kelhandel in vergelijking met Jan., dat reeds een recordmaand was, nog aanzienlijk is toegenoimen, terwijl voor al de aandacht trekken de groote hoe veelheden suiker en aardappelen die in beslag genomen werden. Deze arti kelen schijnen in den laatsten tijd een winstgevend object voor de smokke laars op te leveren, hetgeen vanzelf sprekend in verband staat met de nieu we Duitsche invoertarieven. Ook uit de verdere cijfers blijkt de sterke toeneming van den smokkel handel. Er werden 124 rijwielen, 16 vracht auto's en een motorrijwiel in beslag genomen en overeenkomstig de nieuwe bepalingen verbeurd verklaard. De dou ane-beambten slaagden erin niet min der dan 1300 smokkelaars te arrestee- Nog sprekender zijn de cijfers van de aan de inspectie Dusseldorf grenzende inspectie Keulen. Daar werden over Februari in beslag genomen 546.000 si garetten, 1850 kg tabak, 5500 kg. brood en 7600 kg suiker. Er werden negen vrachtauto's, zeven motorrijwielen en 115 rijwielen verbeurd verklaard en 2421 personen gearresteerd In deze twee districten wefden dus in totaal ruim 3700 smokkelaars in één maand gearresteerd, waaruit de gewei dige omvang die het smokkelbedrijf ge nomen heeft, blijkt. Dat niettemin in onverminderde ma. te gesmokkeld wordt, blijkt wel uit de voorvallen van de laatste dagen. Te Hassem, een plaatsje tusschen Sieben- gewald en Goch, reden met korte tus- schenpoozen zwaar beladen voertuigen naar een boerderij. Dit drukke trans- sport trok de aandacht van de doua niers, die op de hoeve een onderzoek instelden. In de schuren troffen zij een partij van 8340 kg rogge aan, die niet door de vereischte papieren gedekt werd. Bij de Geldersche Poort stuitten de kommiezen des nachts op een sjnok kelaarsbende, bestaande uit acht man. De mannen die per rijwiel waren, tracu ten te ontvluchten, maar waren spoe dig door eenige patrouilles omsingeld en werden gearresteerd, terwijl hun rij wielen in beslag genomen werden. De douaniers vonden 150 kg tabak op hen Intusschen zoeken de smokkelaars als gevolg van de steeds strengere con trole door de kommiezen naar nieuwe middelen om hun waren veilig over de grens te brengen. De nieuwste truc, die thans toepassing vindt, is het gebruik van goederentreinen. Óp Nederlandsch gebied begeven de smokkelaars zich met hun waren op den trein en ver schuilen zich op of tusschen de wagons Na de douane-visitatie klimmen zij dan door de ventilatie-kleppen in de ver zegelde wagons en wachten dan op een gunstige gelegenheid om den trein weder te verlaten. Het duurde niet lang of de douane-beambten kwamen achter deze handig opgezette smokkel truc en zetten een val om de smokke laars op heeterdaad te betrappen. Toen Dinsdagnacht weder een goede rentrein de grens passeerde, werd deze aan het station Dorsten opgehouden Nog voor de smokkelaars zich goed en wel rekenschap gegeven hadden van wat er gebeurde, waren de wagons ge opend en zagen zij zich ontdekt. Het bleek, dat de douane-beambten een uitermate goeden slag geslag-en had den. Een beruchte smokkelbende, be staande uit tien personen, werd gearre steerd, en ongeveer 200 kg koffie en tabak werden in beslag genomen. Tij dens de overrompeling sloeg een der wierp de veer in het vuur. Afgeloopen, zei hij kortaf zoo werkt mijn praeparaat Hij legde het doode dier voor de voe len van zijn bezoeker. Senor, zei hij trotsch, bekijk het dier eens onderzoek het zoo lang u wilt u zult niet ontdekken welk gif den dood heeft veroorzaakt. -- Dat is niet juist, zei Essley, want de pupil moet zich hebben samengetrok ken, en dat is een onmiskenbaar tee- ken van - Onderzoek het dier maar eerst eens, zei de oude man op triomfante lijken toon. Essley bekeek het doode konijn en zelfs het symthoom dat in alle geval len optreedt, was nu onvindbaar. Buiten stond een donkere gestalte tegen den muur gedrukt, te luisteren. Een microfoon had hij tegen de ruit ge drukt en hield zijn oor aan een kleine ebonieten tube. Een half uur bleef hij zoo staan zon der zich te bewegen en toen sloop hij geruischloos heen en verdween in (le schaduw van een sinaasappelboom, die in het midden van den grooten tuin groeide. Even later ging de deur van het huis open en Cajalos liet zijn bezoeker uit. - De duivels zijn groener dan ooit, gichelde de oude man. Er staat u nog heel wat te wachten, broeder. Essley zei niets. Hij verlangde er naar weder op straat te zijn en hij beefde van onge duld, toen de oude man de zware deur open maakte. Toen de deur eindelijk en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken, oek de allerfijnste. Voor NIEUWWERK ZIJN WIJ No. JAAP SNOR, DEN HELDER, Zuidstraat 19. (Let op den Gelen Winkel.) Depots voor Wieringen Hippolytushoef C. DUIJNKER, Den Oever: Jb. Kaleveld. week, sprong hij met een verlicht ge voel de straat op -- Goedenavond, zei hij. -- Ga met God, zei de oude man en de deur ging geruischloos achter Esley dicht. II. Kolonel Black, bankier. De firma Black en Gram genoot een zekere reputatie in Londensche krin gen. Gram's persoonlijkheid was boven eiken twijfel verheven. Hij bezocht op gezette tijden de kerk en deed veel aan liefdadigheid Black klaagde er wel eens over, dat Gram de firma nog eens zou ruïneeren met zijn royaliteit. Gram liet zich soms meer leiden door de ingevingen van zijn hart dan door zijn verstand hij was te zachtmoedig voor de zaken en te toegevend. De beursmannen stonden vrij sceptisch tegenover Gram, maar als men er met Black over sprak, glimlachte -hij ge heimzinnig. Hij lachte al even geheim zinnig als men een opmerking maakte over de rustelooze energie van den man, die zich volgens Black tot zijn le venstaak stelde, om de firma naar den kelder te helpen. De heer Black stelde zichzelf voor als kolonel, hoewel zijn naam in het mili tair jaarboek niet voorkwam en zelfs de lange lijsten van Amerikaansche of ficieren zijn naam niet noemden. Black en Gram richtten maatschap pijen op en dreven handel in aandee- len en effecten. Zij recommandeerden zekere aandeelen aan hun cliënten en de cliënten kochten of verkochten vol smokkelaars op de vlucht doch wera spoedig door een politiehond tot staan gebracht. De man ging daarop den be ambte te lijf, waarop ook de andere smokkelaars in verzet kwamen. Het gevolg was, dat de douane-beambten van hun vuurwapenen gebruik maak ten, waardoor de eerste verzetpleger door een schot in den buik zwaar ge wond werd. De heele bende werd ten slotte ingerekend. (Handelsbl.) KERKDIEVEN. De politie te Gouda heeft proces-ver baal opgemaakt tegen drie personen uit Rotterdam, die te Oudenbosch zijn aangehouden terzake van kerkdiefstal, en thans in het huis van bewaring te Breda zijn opgesloten. Het drietal wordt er van verdacht, ook op 24 Jan. van dit jaar te hebben ingebroken in de St.-Janskerk te Gouda, en op andere data kerkdiefstallen te hebben ge pleegd te Overschie, Rhoon en Pernis. ONDER EEN AUTOMOBIEL. Een doode, twee zwaar gewond Op den rijksweg tusschen Roermond en Swalmen is Dinsdagavond een doo- delijk auto-ongeluk gebeurd. De 22-ja- rige bakkersknecht Van der Linden, uit Swalmen, reed op zijn fiets links van den weg zonder licht. Uit de rich- Roermond kwam een auto, waarin ge, zeten waren de heeren B. Hendrikx, T. H. Jansen, J. en H. Vullenbach. De laat ste chauffeerde Op het laatste oogen blik zagen zij den fietser. Om aanrij ding te voorkomen gooide de chauf feur het stuur om. De jongeman wilde op dat oogenblik den weg oversteken. Hij kwam onder een der voorwielen en was op slag dood. Door de zwenking botste de auto tegen een boom, waar door de wagen totaal vernield werd. Twee der inzittenden werden ernstig gewond, de heer J. Vullenbach brak 'n been en bekwam zware snijwonden aan het gelaat. Van den heer B. Hendrikx werd een been verbrijzeld, terwijl hij te vens zware wonden aan zijn hoofd be kwam. Hij werd naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De heer Vullenbach kon, na verbonden te zijn, per auto naar Venlo vervoerd worden. INBREKERS BETRAPT. Zij hadden niet op een signaal inrichting gerekend. Maandagnacht hebben de agent van politie Van der Hoek en de rijksveld wachter Van Os in de Coöperatieve Zuivelfabriek „Gelderland" te Loenen op de Veluwe drie mannen op heeter daad betrapt bij een poging tot dief stal. i Ze waren reeds in de fabriek geko men. Het gelukte beide politiemannen twee der inbrekers te arresteeren. De derde nam de vlucht met achterlating van zijn rijwiel., De direceur der fabriek had in zijn kantoor een aantal signalen doen aan brengen, die, zoodra ze maar even wer den aangeraakt, een schel in de wo ning doen overgaan. Onmiddellijk kon hij hierdoor den gemeenteveldwachter waarschuwen, die den agent van poli tie te hulp riep. Beiden begaven zich naar de fabriek. De inbrekers lieten zich eerst, nadat eenige waarschuwings schoten waren gelost, arresteeren. gens hun advies. Na eenigen tijd kre gen'de cliënten een beleefd briefje, waarin de heeren Black en Gram hun mededeelden, dat het hun speet, dat hun deposito was uitgeput en waarbij zij het dringende verzoek kregen om zoo spoedig mogelijk het passief aan te vullen, üoe het actief was veranderd, was soms wel eens wat vreemd en dit was de basis waarop de heeren Gram en Black een zoo groot mogelijke zaak wilden oprichten. Gram trok zich te rug uit de zaken en om de waarheid te zeggen had hij er zich nooit mee bezig gehouden. Black ging het zeer goed. Zijn naam was in zekere kringen zeer bekend. De groote bankiers van de Ci ty wisten officieel niets van zijn be staan af. Zij deden kalmpjes hun za ken af, leenden hun millioenen tegen een belachelijk lage rente uit, senre- ven gouvernements-leeningen uit, ver disconteerden wissels, kochten munt- metaal en vulden met dergelijk ope raties de uren tusschen elf uur v.m. wanneer hun zachtruischende wagens hen bij de bank brachten en vier uur n.m. wanneer dezelfde voertuigen hen weer kwamen halen. Zij lazen wel eens iets over kolonel Black, want er waren dagen dat de heele krant vol van hem stond. Zij la zen van zijn handel in effecten, van zijn Argentijnsche electriciteitsmaaf schap pij, van zijn manipulaties met rubber fondsen en van Canadeesche koper mijnen. Zij lazen de artikelen over hem zonder er verder aandacht aan te schen ken. Wanneer hij den moed had om de per Zz pond ECHTE FRIESCHE 2<M. per ons 10ct.per1/ions De inbrekers hebben geen tijd gehad de brandkast of kluis te forceeeren. Al le laden en kasten zijn overhoop ge haald. Oneerlijk Gemeente-Ontvanger. Op last van de justitie heeft de poli tie aangehouden een gemeente-ontvan ger uit 's-Heerenhoek, verdacht van verduisteringen in die betrekking, naar verluidt tot een bedrag van f 10.000 ongeveer. Bij de jongste kas controle kwam een en ander aan het licht. De aangehoudene bekleedt deze betrekking reeds 25 jaar. De schoenfabrikant Bata komt in Amsterdam. Stichting van een fabriek in of bij Amsterdam Naar wij vernemen zal de wereldbe roemde Tsjehische schoenenfabrikant Th. Bata in den loop van deze week, vergezeld van enkele zijner medewer kers, een bezoek aan Nederland bren gen. Behalve een inspectie van de win kelzaken te Amsterdam, welke zijn naam dragen, worden met dit bezoek, naar aangenomen kan worden, ook belangrijker doeleinden beoogd. In dit verband vernemen wij", dat naar alle waarschijnlijkheid de kwestie ten aan zien van den invoer van de verschillen de schoenenfabrikaten een onderwerp van bespreking met de betrokken auto riteiten zal uitmaken, van belang is hierbij ook, dat er plannen overwogen worden tot de oprichting van een Ba- tafabriek in of in de nabijheid van Amsterdam- LIJK IN ZEE GEVONDEN. Van den machinist van Stanfries IV Dinsdag te ongeveer half drie hebben twee visschers uit Hindelooopen onge veer een half uur buitengaats op zee drijvende gevonden een lijk, dat naar de kleeding te oordeelen zou zijn van den machinist van den Stanfries IV., welk vrachtschip onlangs op de Zuider zee is vergaan. Om half vijf is het lijk ',te Hindeloopen binnengebracht. PERSBERICHT. De Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Hollands Noorderkwartier wendde zich tot het Ministerie van. Ar- grootvorsten der financieel© wereld met een voorstel aan boord te komen, dan „speet het hun dat ze niet in staat waren kolonel Black's interessant voorstel aan te nemen". Black had een beetje het land, want hij had klinkende namen noodig voor zijn prospectus. Hij .naderde de Amerikaansche groep en dacht :v Die Amerikanen zijn sluwe kerels. Ik moet hen anders aanpakken. En te genover hen waren zijn voorstellen ge raffineerder. Beste kerel, zei een van die Ame rikaansche zakenmenschen, die met evenveel gemak over een millioen kun nen praten als een gewoon mensch over een dubbeltje, we hebben het voorstel van alle kanten bekeken en we zijn er wel van overtuigd, dat er voor u iets aan te verdienen is, maar of wij er iets aan verdienen, dat blijft de vraag. Black kwam op een middag naar Londen om een vergadering van bank directeuren bij te wonen. Hij was een paar dagen uit de stad geweest om van te voren een beetje aan te sterken, want hij verwachtte een drukke tijd. Hij was een man van normale leng te, maar hij had breede schouders. Zijn mager gelaat had een geelachti ge kleur en als men den kolonel één maal zag, dan vergat men hem nooit meer, niet alleen om zijn gele gezicht, maar ook om zijn zware wenkbrauwen en zijn dunne lippen. Op de meeste menschen maakte hij een onuitwisch- baren indruk. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1932 | | pagina 1