GEMEENTE ZIJPE. Deze versregels zijn van verschillen de kanten reeds herhaaldelijk bespro ken, maar aan de afd. Apeldoorn van de Lib. Staatspartij De Vrijheidsbond, komt de eer toe den Gordiaanschen knoop doorgehakt te hebben. Een ha- rer bestuursleden heeft de regels al dus omgezet Op God wil ik steeds bouwen, Die 't al ten goede keert. Zoo en niet anders -- aldus „De Tijd" zal zij het voortaan zingen, hopende dat de wijziging algemeen zal worden overgenomen. Teekenen des tijds. 191 voor 1. Men bericht aan „Schuttevaer" Ter vervulling van de havenmeesters vacature te Enkhuizen, hebben zich 191 sollicitanten aangemeld. Onder hen bevinden zich zeer velen uit de kringen van de binnenscheepvaart, doch ook vele officieren ter koopvaar dij, en zelfs gezagvoerders van de groo- te vaart, wier schip is opgelegd. 700 sollicitanten. Voor de betrekking van bode bij de Prov. Utr. Electr. Maatschappij op een salaris van f 1200 per jaar, hebben zich niet minder dan 700 sollicitanten aangemeld, waarvan een 80-tal met een bijzondere aanbeveling van een of an deren magistraat. DUINBRANDEN. .7 Op Ameland. Te Hollum op Ameland is 15 ha duin terrein, waarvan een gedeelte met jon ge dennen beplant is, afgebrand. Door het wegwerpen van een branden de cigaret door een schooljongen ont stond voorts brand in de nabijheid van het zomerhuis „Kievit" bij Nes, wel ke Zaternamiddag gebluscht is., Onder Koudekerke (Zl.) is ruïm een hectare helm en bochgras afgebrand. Uitbreiding kon worden voorkomen. Het eerste kievitsei gevonden. Vrijdag is in de Noordermeer onder Stavoren het eerste kievitsei gevon den en aangeboden aan de Koningin. Friesche boeren vragen hulp. De bond van af deelingen van de Chr. YVerkliedenvereeniging „Patrimonium" in Friesland de provinciale afdeeling Friesland van den Chr. Nationalen Werkmansbond, en de afd. Friesland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond hebben een adres tot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gericht, waarin o.m. adhaesie wordt be tuigd aan het door de Staten van Fries land aan de Koningin gezonden adres inzake den noodtoestand van landbouw tuinbouw en veeteelt in hun provincie. Adressanten verzoeken het verlcenen van steun aan werkverruiming in land bouw, tuinbouw en veeteelt door parti- 1 culieren en voorts door tusschenkomst van de gemeentebesturen en in overleg met de sociale organisaties. voor op de locomotief gevonden. Het ventje, dat vervoerd is naar het ziekenhuis in Alk maar, is er slecht aan toe. Men vreest het ergste. Met nog wel een ongelukkige samen komst van omstandigheden, dat het ongeluk juist bij dien machinist gebeurde, die door zijn oplettendheid, den vorigen week een ongeluk voorkwam. De machinist is thans tijdelijk niet in dienst, daar zijn zenuwgestel geheel in de war was. Wij kunnen autobestuur ders niet genoeg waarschuwen, om toch vooral oplettend te zijn bij onbewaakte over wegen. Het leven is er mee gemoeid. Al was bij de uitzetting, uit hun woning iri de Klieftstraat te Wieringen, het leven niet gemoeid, waren de bewoners toch wel in zoo'n overspannen toestand, dat al de oog getuigen meelij met hen kregen. Het was dan ook voor Wieringen een ongewoon geval, een unicum. Gelukkig hebben de menschen weer onderdak gekregen. Anders zal het echter gaan in Zaandam. In verband met de huurstaking, is bij deur- waardersexploit aan dertig van de ruim honderd weigerachtigen aangezegd, dat zij voor Zaterdag twaalf uur de achterstallige huurschuld moeten voldoen, op straffe van gerechtelijke vervolging. Aan deze beleefde uitnoodigingen zal wel geen gevolg worden gegeven, daar al elf hun exploit bij de ver huurders in de brievenbus hebben terug ge deponeerd. Dat wordt daar een uitzetting op grooten schaal, waarbij nog wel het een of ander relletje zal plaats vinden. Provinciale Weekkrabbels. Honden hebben toch bepaald een bijzon dere aantrekkingskracht. Wiebe Czn. te Alk maar had tenminste een hem niet toebehoo- deren herdershond opgepikt en was er zoo maar eventjes mee naar Utrecht getippeld en had het trouwe beest te Purmerend aange boden als zeer waakzaam, trouw en mak bij kinderen, met welke goede eigenschappen hij hem overigens geheel onbekende hond trachtte op te sieren, zoodoende probeeren- de het beest ten eigen bate te verkoopen De politierechter die achter het gevalletje ge komen was, meende dat de goede man wel een boete van f 30.- of 15 dagen toekwam, daar hij van meening was dat het zoomaar meenemen van een hond eigenlijk verduis tering was. Daar wij het nu toch over hon den hebben, kunnen we nog wel even me- moreeren, dat Burgemeester en Wethouders der gemeente Zijpe, in verband met het aan breken van de z.g. lammerentijd, bepaald hebben, dat tot 1 Mei a.s. binnen de gemeen te Zijpe geen honden meer los mogen loopen, zonder voorzien te zijn van een muilkorf. Het lijkt ons voor vele gemeenten een zeer goede bepaling, daar er hier zoo nu en dan ook nog al eens klachten worden gepubli ceerd van door honden aangevallen en ver scheurde schapen. Wat de landbouwers bezitten mogen warempel wel zooveel mogelijk bij elkaar houden. Het geheele economische bestel toch staat op z'n kop en dat bewijst wel we lezen, dat de heer C. Kleyn te 't Zand een big van 12 weken oud voor 10 cent verkocht. Wel een schril teeken des tijds. Zelfs onze Koningin stelt zich persoonlijk op de hoogte van de toestanden zooals die tegenwoordig zijn. H. M. bracht onverwachts een bezoek te Broek op Langendijk, waar H.M. zich met verschillende personen onderhield, en ant woordende op de korte rede van den Burge meester, deelde zij mede, dat zij met belang stelling kennis genomen had van de ontzet tend lage omzetcijfers, waarin zij tevens hare bewondering uitsprak voor den moed van de tuinders om in weerwil van deze moeilijkheden en tegenslagen toch vol moed aan het werk te blijven en de moeilijkheden het hoofd te bieden. Wij mogen hopen dat H.M. eenige invloed ten goede kan uitoefe nen op de stugge behandeling van de hulp van Regeeringswege. Dat alle besluiten ge nomen door de Regeering niet altijd even gelukkig zijn, bewijzen wel de vele berich ten welke we lezen over ongevallen bij on bewaakte overwegen. Vorige week lazen we toch, dat door oplettendheid van een machi nist, een ongeluk aan de Nesdijk voorkomen was Thans lezen we dat te Waarland een ern stig ongeluk bij den overweg heeft plaats gehad, waarbij door den sneltrein uit Scha- gen de brandstoffenauto van den heer J. Dekker te Waarland werd gegrepen. De brandstoffenauto werd geheel vernield, zwa re bielspalen werden vermorseld, terwijl de eierkolen, sommigen met bloedvlekken be dekt, honderden meters verder werden te ruggevonden. Dekker zelf werd aan den on derkant van den Spoordijk gevonden en kon zich later te voet naar huis begeven, doch zijn zoontje werd ernstig verwond aan het hoofd, MENSCHEN. De een is groot De ander klein De een is grof De ander fijn. De een is krom De ander recht De een is goed De ander slecht. Die is te kort En die is te lang Die is te brutaal en die te bang Dit al bewijst U zonneklaar Geen twee menschen lijken op elkaar De een praat Uren in den Raad, De ander een wonder als 't ie praat De een is daar steeds opposant De ander eet weer uit de hand, De eene praat, de ander slaapt. De eene luistert, de ander gaapt Dit al bewijst U zonneklaar. Geen twee menschen lijken op elkaar De een studeert zich half krom, De ander óók, maar die blijft dom De een is Bankier comme il faut. Zit achter tralies, vóór zijn bureau De een is banklooper vlug ter been. Die ook met een anders geld verdween Dat al bewijst U zonneklaar Geen twee menschen lijken op elkaar Bij de een komt nooit de ooievaar, Een ander krijgt babie's bij het paar. De een zoekt in het café vertier Een ander heeft in zijn huis plezier De een heeft een krullekop De ander er geen haar meer op Dit al bewijst U zonneklaar Geen twee menschen lijken op elkaar De een houd van „Wein, Weib und Gesang" De ander is voor vrouwtje bang De een een vredelievend man De ander sticht onheil waar hij kan. jDe een dweept met veel arbeid "De ander houdt van werkeloosheid. Dat al bewijst weer zonneklaar Geen twee menschen lijken op elkaar De een is graag een ieders vriend. De ander van huichelarij gediend De een neemt een waterkuur, De ander drinkt de Whisky puur De een heeft „Sluit Schiedam" tot leus De ander siert een roode neus, Dat al bewijst U zonneklaar Geen twee menschen lijken op elkaar De een roemt terecht dit blad De ander zegt „Is dat nou wat De een is lezend abonné De ander leest gratis in 't café De een beweert die krant is traag, De ander zegtIk lees haar graag Dit al bewijst al zonneklaar Geen twee menschen lijken op elkaar HENRI TER HALL. PERSBERICHT. Contingenteering van buiten- en binnenbanden van rijwielen. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, Oudegracht 182 Alkmaar zijn formulieren beschikbaar gesteld voor de tot het Crisis In- en Uivoerbu- reau te richten aanvragen tot hei ver krijgen eener invoervergunning van bovenstaande artikelen. GEMEENTE WIERINGEN. Het koperen feest van „Apollo". Een goed geslaagden intiemen feestavond. Op den dag af, 27 Maart 1932, vierde Zondag Den Oever's muziekkorps ,Apollo" haar 12V& jarig jubileum. Het was in de maand September 1919, dat een paar mannen bij mij kwa meni aldus de Heer C. Koom Vzn., die tegen ,mij zeiden Cornelis ,we willen een muziekkorps aan Den Oever op richten. Ik zeg dat is goed menschen, doch ga dan eerst naar Oosterland, en vraag aan de onderwijzers, Spaan der en De Ruiter of zij mee willen werken. Die heeren voelden er wel voor en al spdbdig kon een vergadering belegd worden welke flink bezet was, en waar tot oprichting werd besloter van een muziekkorps. Dit was op 271 September 1919. Onder leiding van den Heer Spaan der werd al spoedig begonnen met studeeren. De instrumenten-aankoop was dank zij de spontane medewer king der bevolking spoedig opgelost. Om ons visschers en boeren, die wij zijn, de eerste begrippen van de mu ziek bij te brengen, was voor de direc teur geen_gemakkelijke taak. Spoedig waren wij echter zoover dat welke moest aftreden en niet herkies- wij deel wilden nemeri aan een con cours. Spr. doet een komisch verhaal van de reis naar Medemblik per boot over zee, hoe alle muzikanten voor oudvuil aan dek verspreid lagen zoo zeeziek als men was. Doch zoo ziek waren ze niet, dat de hoogste prijs werd behaald dien dag en tevens het hoogst aantal punten van den wed strijd. Toen de heer Spaander voelde, dat hij het corps niet hooger kon brengen als het momenteel stond, meende hij te moeten bedanken. „Apollo" kreeg tóen een tijdperk van geduchte inzinking. De Heer Jn. Bruul werd directeur, doch wat wij' er ook aan deden, „Apollo" ging verloopen. Tot de groote slag bij Oosterland kwam. Hoe beroerd het met „Apollo" gesteld was, kwam ondubbelzinnig uit in de rapporten van de Jury op een wed strijd. Volgens deze heeren maakte „Apollo" een zoodanig lawaai, dat hoo ren en zien verging. De kern bleef echter „Apollo" trouw en zij sloegen de handen aan de ploeg. Tot directeur werd benoemd de Heer Glabbeek, die U nu reeds enkele malen met ons bezig heeft gehoord en die met zijn zuidelijk temperament ons weer op het peil heeft gebracht waar wij nu op staan. En nu zijn wij dan vanavond bijeen om het koperen feest te vieren. Ook nu waren er nieuwe instrumentenl noodig, en als altijd hebben wij weer volledig op de medewerking van de burgerij mogen rekenen. Wij zeggen de vrienden van „Apollo" hiervoor har telijk onzen dank. In dezen tijd van crisis en malaise hebt gij getoond voor een cultureel doeleinde, nog geld over te hebben. Aan giften is er binnen gekomen f 551 en aan rentelooze voorschotten f 357.50. Voorwaar een prachtig bedrag. Spr. bedankt ook de Heer M. J. Bos- ker voor zijn bereidwilligheid om een revue voor dezen avond te schrijven, en hoopt dat de aanwezigen een genoe gelijken avond mogen hebben. (Applaus. Die is zoo ongeveer de openingsrede welke de Voorzitter van „Apollo"' uit sprak Zondagavond in de geheel gevul de zaal van Jurri Lont. „Apollo" had voor dezen avond een eenvoudige versiering aangebrachi, terwijl een goed programma was sa- jmengesteld, bestaande uit een viertal muzieknummers, eenig cabaret, en de revue „Neer dat doek" van den Heer •M. J. Bosker. Een speciale „Apollo's jubileum marsch" was van den Heer Glabbeek geschreven, welke met veel spirit werd geblazen. Ook de andere nummers werden mooi ten gehoore gebracht. Vervolgens werden op geestige wijze ^eenige voordrachten ten beste gegeven door den Heer D. Verfaille, terwijl de Heer Glabbeek zich op dit gebied te vens geen vreemde toonde, door een drietal nummertjes te zingen, waar van „Tipsy" een succesnummer was.. Na de pauze werd de revue „Weg dat doek" ten tooneele gebracht, voor af riep de Heer Bosker de clementie in de tijd van voorbereiding was 'zeer kort geweest, in drie weken tijd moest de revue geschreven worden en ingestudeerd. Niettegenstaande deze korte voorbereiding kunnen' wij con- stateeren dat de Heer Bosker weder om veel eer in heeft gelegd en was de opvoering een succes. De diverse vraagstukken en gebeur tenissen waren hierin verwerkt de Crisis, de Vrede, de intrede van de Lente, de voortzetting van de inpolde ring, de Wieringer nijverheid, het mu zikale vereenigingsleven op Wierin gen, om tenslotte met een lableaux vivant op de vereeniging te eindigen. Het dichtwerk en de diverse liedjes zaten goed in elkaar, terwijl de mu ziek goed klopte op de woorden. Mej. Gr. Bosker was wederom de Co- mere, van welke taak zij zich weder om op verdienstelijke wijze kweet. De Heer D. Bakker en V. Bakker sloten zich als hoofdfiguren hierbij goed aan. De koortjes werden door een aantal dames verdienstelijk gezongen. Vermelden wij tenslotte nog dat de Heer Gravemaker (schoonzoon van den Heer Spaander) met eenige sym pathieke woorden bloemen aanbood, namens den Heer Spaander. Terwijl aan het slot de Voorzitter dank bracht aan allen die „Apollo" ter zijde stonden, en niet het minst aan den Heer M. J. Bosker. Een gezellig bal besloot deze zeer goed geslaagde intiemen feestavond. Het Emma-bloempje. Onder ijverige leiding van Mevr. de Haan-Bosker werd vanwege Afd. Wieringen „Het Witte Kruis" op Goede Vrijdag door tal van jonge dames het Emma- bloempje ten bate der T.B.C. bestrij ding» gepresenteerd. De offervaardig heid van de burgerij overtrof alle ver wachtingen. 1941 Bloempjes werden verkocht en brachten op f 227.— Vorig jaar was dit slechts f 131.— [Hier is dus ondanks de crisis een ge- ukkige vooruitgang te boeken., Ook dient hierbij nog vermeld, dat 6e altijd bereidwillige Mevr. Theunis- se aan Sluis I in de Wieringermeer- polder de verkoop op zich nam ruim 70 bloempjes wist zij te plaatsen tot eer bedrag van ruim f 14.-. Maken-verkiezing Doopsgez. Gem. Inplaats van den heer Joh. Lont, ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Beste Neef Harm. In 't vervolg op mien voerige krab bels moet ik je zegge, dat we ok zon- er jou leiderschap, heelhuids de Wie ringermeer deur kommen benne, be halve den 'n gekneusde pols van tante Mie en 't verlies van oom Teuns hong- dehokje; as je dat niet begriep, leet ik den liever zegge: z'n bolhoedje. An Sluus I hadde we al subiet 'n Zeeuwsch vrouwke an de lusJa, da's kasjuweel, maar as je hier vraag: wies me in Sluus I er 's an 'n Brabander, of Zeeuw, of Greuninger, of Fries of Drenth, of of nou ik zal maar zeg ge uut wat provincie, nou den benne ze d'r Hier benne schier alle elf pre- vinciale nasies bij mekaar en naar ik hoorde kenne ze het miserabeld best onger mekaar viende. t Vrouwke liep met d'r boezel vol ir- appele, pas van de groentekar kocht. De piepers ware volge's Trui wat groot; ze hield niet van die kleine kien derhoofies, zei ze, maar ze -most toch toegeve, dat ze van 't jaar nog gien spinazie of reepst.ele proefd had en hier an Sluus I had de groenteboer ze waratje al op z'n kar. Met open oore en mongd stonge we hier naar de bouwerij te kieken en de tong van 't Zeeuwsche wiefke ratelde maai1: dut wordt de Hervormde kerk; de pastorie van de dominee komt er an vast! daer dat is 't doktershuus; effe verder an 't are end benne ze an de voetinge van de Gerefermeerde en de Katholieke kerk; en hier rechts van je is het postkantoor. Tante Trui sloeg d'r hangde in me kaar; wel, wel, ik ken er met ruien domme verstangd niet bij, zei ze; voer kort was hier ales nog zee en zwom me hier de visschies en nou staan hier huze en kerke; net 'n sprookje Seg uwes dat wel, juffrouw en 't wief ke met d'r irappels tippelde weg Opiens 'n gil uut de dominee'swoe- ning. Wïj er op óf en deer zien we tan te Mie lang uut tuschken de vloerbal- ke spartelle. Was ze me deer toch uut nieuwsgierigheid deur 't open raam klommen en omdat er nog gien vloer in lag vanzelf over de leggers strukeld. We hadde heur gauw op de bien, maar wat eiger was: d'r pols was uut de bik kei sprongen en dat was pienluk en 't gaf 'n scheef gezicht. We wiere ver wezen naar 't postkantoor, want die juffrouw was 'n Manusje van alles, 'n hangdje-gauw, za'k maar zegge. En nou, ze kon er mee overweg. Ze trok; Mie gaf 'n gil en de bikkel zat er weer in. Je begriept, neef, dat we de juf frouw dankboar ware. Maar oom Teun was zoo van streek, dat die was in 't Fordje vlucht; toe wij er ok maar in, de aardigheid was wel 'n beetje van de gastdag óf Mie wou naar huus, maar tante Trui zei: om de drommel niet; eeerst naar de Terp; en je weet neef, als tante wat in d'r hoofd het, den moet 't beure Ik draoide de „hooge hoed", 't leek warempel, of ie schik in de ruzie had, want ie sorde as 'n bezetene. Teun hing 't raamke uut vanwege de zenu- we, toe Trui op iens riep: deer komt 'n oorlogstank an. Teun rekt nog veer? der naar buten; ik geef gien acht op 't^stuur. en opiens wordt Teuns dop- hoedje van zijn hoofd nomen en zitte we met de heele kattebak an de zij van de weg in de modder. Moet je begriepe neef, die „tank" was was zoo'n bezinetraktor en deer hing achteran 'n lorrie met stave en zoo'n staaf pikte oom Teuns hondehok kie óf en deerdeur joeg ik 't fordje in de bagger. Hoe we deer marteld hew- we za'k je later vertelle. Tot ziens je oom HARM. Sluis I. De Paaschdagen kenmerk ten zich hier door een druk bezoek. Per fiets, motor of auto kwam men van alle richtingen. Jammer, dat 't zoo guur was, waardoor van 'n aange name verpoozing wel wat verloren ging. Vele auto's moesten voor 't pont blij ven staan, waar ze voor doorrit geen vergunningsbewijs hadden. Dit is ech ter geen beletsel om aan ons nieuwe dorp een bezoek te brengen want bin nen 5 minuten heeft men daar te voet Sluis I bereikt. De motortractor met de lorrie met de staven in de Wieringermeer. baar was, werd gekozen de heer Jb Lont J.Pz. te Westerklief. Officieel. VACCINATIE Burgemeester en Wethouders van ZIJPE maken aan de ingezetenen van ZUID-ZIJPE bekend, dat de gelegenheid tot kostelooz- inenting en herinenting zal worden gegeven te BURGERBRUG in de o.l. school, Dinsdag 5 April a.s., 's morgens 11 uur herinenting aldaar Dinsdag 12 April a hetzelfde uur ST. MAARTENSBRUG in de o.l. school, Woensdag 6 April a.s., 'smorgens 11 uur herinenting aldaar Woensdag 13 April a.s., hetzelfde uur PETTEN in de o.l. school, Donderdag April a.s., 'smorgens 11 uur; herinenting aldaar Donderdag 14 April a..s. hetzelfde uur. SCHAGERBRUG in de o.l. school, Vrijdag 8 April., a.s., 'smorgens 11 uur; herinenting aldaar Vrijdag 15 April a.s., hetzelfde uur. Het verdient aanbeveling, dat de ouders htm trouwboekjes meenemen. ZIJPE, 26 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, J. DE MOOR. De Secretaris, J. DE BOER. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te ZIJPE brengen bij dezen, naar aanleiding der Algemeene Politie-Verordening dier ge meente, ter algemeene kennis, dat, te reke nen van heden tot den 1 Mei aanstaande, geen honden zullen mogen losloopen zonder voorsien te zijn van een koperen of ijzeren muilkorf, waarvan het model ter Secretarie dezer gemeente zal kunnen worden bezich tigd. Overtreding wordt gestraft met een boete van hoogstens f 10.— of hechtenis van ten hoogste 3 dagen. ZIJPE, 17 Maart 1932. Burg. en Weth. voornoemd, J. DE MOOR. De Secretaris, J. A. DE BOER. PETTEN. Door onbekende oorzaak; brak Maandagavond terwijl de bewo ners zich reeds ter ruste hadden bege ven, brand uit in het perceel van den heer Mol alhier, gelegen aan den Ach terbuurt. Ook het daarnaast slaande perceel van den heer Voetee ging in vlammen op. Met een slang op den brandkraan der waterleiding, wist men de uitbreiding te voorkomen. Toen de motorspuit van Schagerbrug ver scheen, was het gevaar voor uitbrei ding reeds geweken en kon deze zich bepalen om de smeulende jnassa ge heel uit te spuiten. Naar men ons me dedeelde was het een groot geluk dat de heer Roozing zoo spoedig met de blus- sching op de brandkraan klaar was,, daar anders meerdere perceelen ver brand zouden zijn. ANNA P AU LUW NA. ,ORMENIO". Maandag 2e Paaschdag werd met veel succes door bovenge noemde tooneelvereeniging voor een goed bezette zaal „Vlindertje" opge voerd. Bioscoop-zaal Kosseit. Beide Paasch dagen heeft het prachtige filmwerk „Rassenhaat" veel publiek getrokken. Sport. B K. C. speelde Zondag le Paaschdag te Oudesluis tegen Succes I van Wieringen en verloor met 6-0. B.K.C. telde verscheidene invallers. B.K.C. II speelde op dit voetbalfeest te Oudesluis Maandag tegen D.os.k.o II en wist een 3-2 zege te behalen, waarna op het zelfde terrein hierna de groote propaganda-wedstrijd plaats vond H. R. C. I van Helder Alcma- ria I van Alkmaar, deze wedstrijd werd gewonnen door H. R. C. met 2-1. Erg jammer dat er zoo'n sterke wind dwars op het veld stond. Hierdoor ging veel van het spel verloren. Te ver uitgeweken. Nabij het voet balterrein te Oudesluis geraakte Maan

Wieringer courant | 1932 | | pagina 2